Nieuwjaarswenschen ALKMAARSCHE COURANT. NIEUWJAARSWENSCHEN a 25 cents a contant, Waarom gebruikt men Chili. De nevelen geweken. Nederland. ln het nummer van den Oudejaarsavond, DONDERDAG 31 December a.s., zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van van 1—5 regels. DE UITGEVERS. FEUILLETON. 7) No. 154. Honderd en Vijfde Jaargang. 1903. Woensdag 30 Dee. 1903. Tweede blad. Wil de landbouwer een rnime oogst, laat hij dan in de eerste plaats zorgen, dat de plant een voldoende voor raad voedsel vindt om zich tot een krachtigen groei en bloei te kannen ontwikkelen. Na is de plant niet tevre den met een eenvoudig maal. Een wel voorziene disch met een groot aantal gerechten vraagt ze van ons. De scheikundige zecrt, dat een 14-tal verschillende enkel voudige stoffen noodig zjjn voor de opbonwing van een normaal plantenlichaam. Na eischt de plant die groote verscheidenheid voedingsstoffen niet in gelijke hoeveel heid. Van 't een vraagt ze meer dan van 't ander. Alle stoffen te noemen zal ik niet, maar uit de lange reeks een viertal noemen, die beslist noodig zijn voor een nor malen groei. Het zijnKalk, Kali. Phosphorzuur. Stikstof Zal een plant nu tot volle ontwikkeling komen, de lanobouwer zorge, dat alle genoemde stoffen in voldoende hoeveelheid in den grond aanwezig zjj. Ontbreekt er één dan wordt de groei belemmerd en de andere voedingsstoffan kunnen hnn ganschen invloed niet uitoefenen, want de plant richt zich in haar groei naar die voedingsstof, welke in de geringste hoeveelheid in den bodem aanwezig is. Deze belangrjjke algemeene wet der bemestingsleer noemen we de wet van het minimnm (Miniumwet van Liebig). Thans wil ik een oogenblik bij een dezer vier stil staan en wel bij de stikstof. De stikstof komt in 3 vormen voor en wel als 1. organische stikstof, voorkon ende in onze mest. 2. Ammoniak voorkomende in de kunstmest zwa velzure ammoniak. 3. salpeterzuur, voorkomende in chilisalpater. Wanneer we nu maar één dezer vormen in voldoende hoeveelheid geven, zal aan dj vraag Daar stikstof voor de plant voldaan zijn. We moeten er echter om denken, dat de plant een eigenzinnige juffer is, die alle gegeven stikstof maar niet voor lief neemt. Ze wil het nu een maal zóó en niet andeis. En hoe dan Wel alleen in den vorm van een salpeterznurzont. De andere stikstof- vormen laat ze ongebruikt liggen, totdat moeder natnur ze voor haar klaar gemaakt heeft. Chilisalpeter is dan ook de eenige meststof, die de stikstof in genoemden vorm bevat. Direct na de aanwen ding werkt ze. De planten vertoonen een donkergroene kleur en een weelderige bladontwikkeling. Alles verraadt een krachtigen groei. De gebruikers van chili wil ik nog even op het vol gende wijzen. I. Koopt chili met een gehalte van pl.m. 151/, °l0 stikstof. Uitgaande van 't chemisch zuivere zont Na.NOj krijgen we aan gewichtsdeelen. eeue Herst novelle, D O O B DEBORA VAN DE VELDE. III. In een der ruime lokalen van het jongenhoereninsti- tnnt te Z.staat een prachtige Kerstboom. Een vroolijk gegons van stemmen duidt aan, dat er feest wordt ge vierd. Weinige oogenblikken geleden is er gesproken over de beteekenis van den Kerstboom en daarna is er een lied door frissche jongensstemmen gezongen. Thans is het panze er worden versnaperingen uitge deeld, en de jongelieden nemen de gelegenheid waar, met elkander te praten en rondom de tafel, waarop de ge schenken liggen, die straks zullen worden uitgedeeld te dringen, om te beproeven reeds nn aan de weet te komen, welk prijsje wei voor ieder bestemd is. Eén knaap staat echter op eenigen afstand alleen hij schijnt zich nog niet geheel thuis te gevoelen. Het is een tengere jongen met een fijn besneden ge laat, en een droefgeestige uitdrukking in de donkere oogen. Zooeven, toen er gesproken werd, heeft hij aan dachtig geluisterd, mogelijk heeft hij ook wel mede in gestemd in het Kerstlied, doch toen de lichtjes werden ontstoken, heeft hij niet ais de anderen gejuicht, maar zwijgend, met halfgeopende lippen en strakke oogen Daar dien verlichten boom gestaard, als zag hij een geestver schijning. Maakte het aanschouwen van dien fraaien boom zulk een indruk op hem, dat het hem onder betoovering bracht, of was er iets anderseene herinnering misschien die den knaap trof en hem belette, in te stemmen met de opgetogenheid van zijne makkers? Mogeljjk zon hij, als men hem er naar gevraagd had, met in staat ge weest zjjn, er rekenschap van te geven. of Na NO,=23+14+48=85. Na—28 N=14 (+=3x16=48 We krijgen alzoo 14/85 gedeelte N of 14/85 ge deelte stikstof. D t is op 85 gewichtsdeelen, 14 gewichtsdeelen stikstof. Op 85 K.G. van 't zout 14 K.G. stikstof. Op 100 K.G. van 't zont 100/85X14 K.G. stikstof ruim 16,4 K.G. stikstof. jiHet chemisch zuivere zout bevat dus ruim 16,4 °/0 s ïkstof. Goen handelaar kan dus chili leveren boven dit percent. Met een handelsproduct bevattende pi m. 151/, °/0 mogen we tevreden zijn. II. Strooi chili als de planten volkomen droog zijn. Op vochtige bladaren lost het direct op en deze sterke Oplossing vernielt het bladweefsel. De plant verbrandt, zooals sommigen zich uitdrukken. III. Daar het licht klniten vormt, moeten deze voor 't uitstrooien fijn gemaakt worden, want hoe fijner zont, hoe beter we 't over den akker kunnen ver doelen en dit brengt weer een opbrengstvermeer dering met zich. IV. iMen gebruikt chili in 't voorjaar, doch een kleine hoeveelheid in den herfst bljjkt doelmatig te zyn. Op winterkoren pl.m. 100 K.G. per H A. V. Uitstrooien in twee of meer keeren is in 't alge meen aan te bevelen. VI. Daar chilisalpeter gemakkelijk vocht uit de lucht opneemt, zal men het steeds op een droge plaats moeten bewaren, daar het anders wel gedeeltelijk smelten kon. Het Engelsche maandschrift »The World's Work' meldt het volgende »Onze „Kerstmis-fruithandel" is zeer uitgebreid en dit jaar zal hij wat buitenlandsch fruit betreftde grootste verwachtingen overtreffen. »Reeds zijn duizenden tonnen frnit ontscheept in de voornaamste haveDS of onderweg daarheen. »Nu hier te lande de vruehtenoogst is mislukt, zullen goede vruchten nit het buitenland en de koloniën beter worden verkocht dan sinds het geval was. Sinaasappelenappelen en bananen zullen dit jaar d meest gezochte Kerstvrnchten zijn. «Verleden jaar December voerden wij ruim 400,000 centenaars appelen in voornamelijk voor den Kerstmis verkoop. Dat was ongeveer het dubbele van den invoer in 1901. Maar dit jaar zal de totale invoer wel meer dan 500,000 bedragen. Verledeu jaar werden in de week vóór Kerstmis 250,000 kisten sinaasappelen in de Britsehe havens aan gevoerd en in de daaraan voorafgaande week 200,000 kisten. »Die cjjfers zullen wel dit jaar niet worden overtroffen, maar de aanvoer is groot genoeg om millioenen sinaas appelen te doen verkoopen voor den lagen prijs van 2 om een «penny". Ook in Nederland zijn dit jaar groote hoeveelheden zeer goede appelen nit Amerika ingevoerd. Schagen. Den 23 vergaderde in het hotel «Da Roos'' alhier de Sehager IJsclab. De heer Feisser leidde de vergadering. Wegens ontsteltenis van den secretaris werden geen notulen gelezen. De bescheiden van den penningmeester, den heer Oats werden nagezien en in orde bevondeu door de heeren S. Overtoom en M. Visser. De ontvangsten hadden bedragen f225,745, de uitgaven f 175 42, batig saldo f 50,32s. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Biügeman en H. Feisser, gekozen de heer A. 0. Roggeveen in de plaats van den heer J. Koster, die als zoodanig bad bedankt. Aan het bestuur werd volmacht gegeven dezen winter te doen, wat in het belang der vereeniging kan zijn. Ook werd het gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid en de kosten van het aanleggen Waarschijolijk zou zij het beter hebben kunneD doen, de in het zwart gekleede jeugdige vrouw, die aan de overzijde der straat, waar het schoolgeboaw stood, tegen eene lantaarnpaal leuode en luisterde naar het gezang eD gejuich, dat vandaar tot haar doordrong. «Kon ik hem maar even zien," sprak - ze halfluid, «maar neen, het mag nieten wat zou het ook baten, bij zou my toch niet meer kennen. Hij was nog zoo klein, toen hij van mij werd weggenomen; nog geen vier jaar en dat is nu reeds zeven jaar geleden. Vreeselijk lang 1 Waarom zal ik zijn onbezorgde jeugd bederven, door vroegere herinneringen bij hem wakker te roepen, om hem te plaatsen voor de kenze, tnsschen zijne groot ouders, en mij, de eerste verzorgster zijner kinderjaren. Alsof de uitslag twijfelachtig zou wezen. Zal ik hem strijd en verdriet bezorgen, zonder daardoor zelf het gelnk te vinden Neen, nog eens, dat mag niet." Maar iets anders is het, hem iets te schenken en een bewijs te geven van mijne liefde, opdat, als hij in later jaren iets verneemt, van de gebeurtenissen van vroeger dagen, hij het zal weten, dat geene onverschilligheid van myne zijde, oorzaak tot verwijdering tnsschen ons ge worden is. Ja, een kerstgeschenk zal hij heden van mij ontvangen, doch zonder dat hij weet van waar het komt en zonder dat het stoornis brengt in zijn genoegen. Met dat plan vervuld sloop Elze, want deze was het, voorzichtig rond om het groote gebouw, tot ze bij eene deur kwam en begreep, dat deze toegang tot de por tierswoning gaf. Met bevende hand belde zij aan en het duurde niet lang of zij weid opengedaan. «Is hier niet een leerling Leonard van Hoogenbeok vroeg zij aan den bejaarden huisknecht, die voor haar stond. «Jawel, dame", was het antwoord, «maar om hem te bezoeken is heden geen gelegenheid u moet u dan over dag aanmelden en wei aan de hoofddeur, dat is zoo den regel, begrijpt u Bij avond worden alleen bezoekers toegelaten, die eerst aan den directeur geschreven hebben." «Maar ik kan hier toch zeker wel een pakje voor hem afgeven, een Kerstgeschenk", vroeg ze. van een eigen terrein voor een ijsbaan van 2 H. 1. De vereeniging telt thans 88 leden. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van melkkoeien was niet groot, de handel was vrij opgewekt met goeden omzet en stevige prijzen. Kalf vee, met weinig aanvoer, met goede vraag en flin- ken omzet. Vette koeien, met goeden aanvoer, behoorlijk gewild. Eerste soort bleef frisoh prijshoudend, mindere soorten waren goedkooper dan verleden week. Stieren voor de slachtbank, met goeden aanvoer, waren stadig gevraagd. De prijzen voor eerste qnaliteit bleken behoorlijk vast. Vette kalveren, met flinken aanvoer heel goed gevraagd. Nuchtere kalveren, met goeden aanvoer, kalme handel met niet hooge prjjzan. Graskalveren met niet grooten aanvoer, behoorlijk prijzig door aankoop van buitenlandsche kooplieden. Vette varkens, met tamelijken aanvoer,stadiger handel, voor export-biggen wel zoo goede vraag en wel zoo hooge prijzen. In schapen en lammeren was de handel behoorlijk, met weinig varieerende prijzen. De aanvoer was400 melk- en kalfkoeien, 250 vette koeien 100 stieren 150 vette kalveren, 80 graskal veren 2800 schapen en lammeren 250 vette varkens 900 vette biggen200 magere varkens en 400 jonge biggen. De prijzen zjjn vette kooien, le kwal. 2830*/2 ct., 2e kwal. 25 27 et., 3e kwal. '20—23 ct., vette kalveren '25 —35 ct., stieren 20—26 ct., vette schapen '2225 ct., varkens 16'/,19 ct., export-biggen 15lö'/j ct,, alles per J/j k'l°- Melk- en kalfkoeien f 115—f 250, pinken f 50f 65, graskalveren f 40f 70, nnchtere kalveren f 6—f 11.50, weideschapen f 19f 22, melkscbapen ff lamme ren ff '23, magere varkens f 301 48, jonge biggen f 1—f 1.25 per week. (N. v. d, D.) Amsterdam. Op eene vergadering van de Amster- dam8cha Jnweliersvereeniging is met algemeene stemmen besloten den eisch, gedaan vanwege den Algem. Ned. Diamantbewerkersbond tot invoering van den negen-nren- dag, niet toe te staan. Da Gemeenteraad van Blnklmizen heeft besloten, de fraaie, kostbare gobelins in de Weeskamer ten Stad- huize, door een deskundige te doen herstellen de kosten hiervoor zijn geraamd op f 500 f 600. Eiand- en Tuinbouwtentoonstelling te Binkhulzen ln 1904. Voor bovenstaande tentoonstelling is aan de verschil lende afdeelingen van de Hollandsehe Maatschappij van Landbouw en van de Nederlandsche Maatscbappjj van Tninbonw en Plantkunde, dezer dagen om finaneiöelen steun verzocht, terwijl ook aan vele omliggende gemeente besturen een dergelijk verzoek is gericht. Ook zallen op verschillende manieren allerlei vereeni- gingen en vele particulieren worden uitgenoodigd iets voor het slagen der tentoonstelling te willen bjjdragen, teneinde het tentoonstellingscomité in staat te kannen stellen voor een belangrijke som aan prijzen uit te loven. Tramlijnen Haarlemmermeer. Door verschillende Gemeentebesturen en corporatiöa in het Zuidelijk gedeelte van Noord-Holland is voor den aanleg van tramlijnen door de Haarlemmermeer ongeveer f 950,000 toegezegd, zoodat nu nog te kort komt op het '/3 f 207,000 door de Hollandsehe Eleetrische Maatschappij. Oudendijk. Met het oog op de buitengewone werk zaamheden tengevolge de veelvuldige regens, zijn de ge zamenlijke Besturen der Binnen Beschoot overeengekomen, in dit jaar eene gratificatie van f 75 toe te staan aan den sfoomdrjjver, benevens f 25 aan den stoker van het stoomgemaal dier polder. Beemster. Ia overleg met het Bestuur der Heide Maatschappij heeft het Waterschap Bestuur ontbodeu, eenige werklieden vandaar, bekend met het snoeien. Deze zijn reeds bezig met het behandelen der hoornen, behoo- reude tot gemeld waterschap. Een Beemster werkman is aangewezen hen te begeleiden, ten doel hebbende, zich hierin te bekwamen. Dit is voorzeker een spoorslag op den goeden weg om aan te toonen dat welgevormde hoo rnen, langs de wegen geplaatst zóó véél bjjdragen ter op luistering van het geheel. Goed voorgaan doet goed volgen. «Ziet ge", liet zij er op volgen, «het moet eene ver rassing zijn en ik wilde gaarne, dat ge het hem in stilte gaaft en zei, dat ge niet wist, wie het gebracht had. Het komt niet van zijne grootouders, moet ge zeggen, eu hij moet er maar niet naar vragen vanwaar het komt, alleen moet bij maar denken, dat het van iemand is, die hem zéér liefheeft en hoopt, dat hij een brave jongen zal worden en goed voor zijne medemenschen en zeg hem, dat zij, die het bracht-, vóór zij het u gaf, er een kus op heeft gedrukt en vraag hem, of hij dat ook wil doen, en dit is voor n, als ge het op u nemen wilt", ging ze voort, terwijl ze, tegeljjk met het pakje, den knecht een geldstukje overreikte. Toen nam de man het aan en zeide«Ik beloof u dame, dat ik er voor zorgen zal, u knnt er op rekenen". Daarna stak zij hem de hand toe en zei nog met eene van ontroering bevende stem «Wees goed voor hem, God zegeno u." Toen ging ze haastig heen. Het feest was afgeloopen en de geschenken uitgereikt. Leo, die nog maar siuds vier maanden leerling der school van den heer de Bruin was, had slechts eene plaat ge kregen. Wijl de kerstgeschenken, die werden gegeven, tevens prijzen waren voor vorderingen en gedrag, in het afgeloopen jaar, had hij na zulk een kort verblijf, nog op geen grooter geschenk aanspraak kunnen makeD. Doch hij lette er ternauwernood op, dat zyn prijs niet grooter was. Immers bij was daartoe te veel ver vnld met hot geheimzinnige pakje, dat Steven de knecht hem on opgemerkt had weten te geven en nog meer met de boodschap, welke deze hem zoo woordelijk mogeljjk had overgebracht, er bij voegende, datals de jongenheer het liever niet opende, als de anderen er bij waren, hij straks maar even bij hem in zijne kamer moest komen, om het ongemerkt te doen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5