1904. No. 2fierste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 3 JANUARI. Buitenland* N e d 8 rland. Stadsberichten. ALKIHAARSCHE CO HUM. Deze Courant wordt filnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 1' ©„SOfranco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers ff O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën ij Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Het is altijd de moeite waard, bij den aanvang van een nieuwen jaarkring eens terug te zien naar den aan vang van bet jaar dat, sinds, een paar dagen tot het verledene behoort. Toen moesten we het verdwijnen van twee staten in Zuid-Afrika vermelden, die bij het begin van 1903 voor bet eerst niet meer werden genoemd, dan alleen als koloniën van het Britsche Rijk. Nu kunnen we bij voort during wijzen op den ijver waarmee onder de vreemde overheersching gewerkt wordt voor het behoud der natio naliteit, die niet behoeft onder te gaan, voor eigen kerk en school en taal. Omtrent Venezuela bonden wij ver melden, dat het geweld begon te wijken voor het scheids gericht, en in den loop van 1903 heeft het hof van Arbritage te 's Gravenhage gelegenheid gehad zijn wel dadig bestaan te bewijzen. Meer en meer toonen de staten zich genegen zich onderling te verbinden over sommige geschillen, die zich mochten voordoen, de beslissing aan dat Hof of althans aan een scheidsrechter op te dragen. Het voorbeeld dat Frankrijk en Engeland onlangs gaven, zal wel door andere staten gevolgd worden. Een wolkje als eens mans handZal er eenmaal een vruchtbare regen uit voortkomen Van Finland, helaas niets nieuws. Het wordt met onverbiddelijke hand allengs in elk opzicht Russisch ge- gemaakt, en weldra zal het niets meer zelfstandigs be zitten dan een eigen naam, ja en toch ook nog een eigen nationaliteit. Zijn bevolking zal bljjven bestaan uit Finnen, ook al worden ze door Rossen naar Russische wetten en Russische gebruiken geregeerd. Er ban een dag bomen, waarin de betekenis van dat feit aan het licht komt. Van Ruslands inwendigen toestand kunnen wij herhalen wat we bij den aanvang van het thans voorbijgegane jaar moesten schrijvende herbaalde opstanden onder boeren, arbeiders en studenten bewijzen hoe het woelt en kookt binnen de grenz°n van het reusachtig rijk. Een afschuwelijk tooneel heeft intnssehen over den jimmerljjken toestand een zoo mogelijk nog zwarter Bchaduw geworpen. Het was de viering van het Russische Paaschfeest te Kisjinef met het vermoorden van Joden en het rooven of vernielen van Joodsche eigendom, alles onder de hoede van de Russische politie. Is het wonder, dat de overtui ging, dat er voor den Jood en zijn goed geen veiligheid is in Rusland, geen andere uitvlucht ziet dau in land verhuizing, misschim eenmaal naar Palestina, maar voor- loopig naar elk land, waar het leven geen gevaar loopt en door arbeid althans levensonderhond te vinden is Een jaar geleden werd de opstand in Marokko vermeld, en die opstand is ook nu nog niet gedempt. Wei is in- tusschen de kars van den Sultan gunstiger geworden, en is het vertrouwen bevestigd, dat het tusschen de belang hebbende Europeesche mogendheden niet tot een botsing zon komen. Het blijkt nu wel, dat Frankrijk, waarvan de kolonie Algerie aan Marokko grenst, de mogendheid zal zijn die, zoo dit noodig mocht worden, over den Moorschen staat de voogdij op zich zal nemen Als Spanje dan de bezittingen behoudt, die het er reeds heeft, doet de tegenwoordige goede verstandhouding tusschen Fran krijk en Engeland, verwachten, dat laatstgenoemds staat, behalve Gibraltar niet nog meer vaste punten zal eischen in 't belang zijner heerschappij aan den ingang der Mid- dellandscbs zee. Een andere opstand, die reeds bij den aanvang van het vervlogen jaar werd vermeld, is die in Macedonië. Ofschoon wij van geen gevechten meer lezen en de opstandelingen zich niet meer vertoonen, is het vuur blijkbaar niet ge heel gedoofd. Het smeult, en men is er niet zeker vao, of het in het voorjaar niet weer zal opvlammen. Wel heeft de Sultan ten slotte aan den sterken d ang van Rusland en Oostenrijk tot bet aanbrengen van belangrijke hervormingen in het bestuur des lands moeten toegeven, toen hij bij geen enkele mogendheid steun, maar overal den ernstigen raad ontving om zich niet langer te verzet ten, doch het is nog altijd de vraag, of de bevolking zich met die hervormingen Zil tevreden stellen. De hoofden der opstandelingen, wier volgelingen voor het oogenblik zijn verdwenen, hopen op een nieuwe, krachtige uitbarsting. Wordt hun hoop verwezenlijkt, dan is de toekomst geheel onzeker, en een gruwelijke oorlog tusscben de Tarksche troepen en de opgestane bevolking niet onwaarschijnlijk, want Rusland en Oostenrijk, aan den eenen kant de in voering der door hen voorgestelde en door Turkije inge willigde hervormingen eiBchonde, vorderen aan den anderen kant ook, dat de bevolking de wapenen neerlegt en met die hervormingen genoegen neemt, deu Saltan vrij laten de alle verzet met geweld te bedwingen en eiken tegenstander met kracht van wapenen te onderwerpen. Wellicht znllen zij zeiven nog eenmaal door de omstandigheden genood zaakt. worden, gewapender hand tusschen beide te komen. Of zal misschien de groote meerderheid der bevolking het verstandiger oordeelen, voorloopig althans te bernsten in het door Rusland en Oostenrijk over hen beschoren lot en de verbeteringen in hun toestaud te aanvaarden, in de hoop dat dit begin allerwege door de vervulling van al haar wenschon gevolgd zal worden Maar op een andere plaats, niet in oostelijk Europa, maar in oostelijk Azië, is een oorlog, en dan een gewel digen oorlog dreigende, oen oorlog tusschen Rusland en Japan. Het is duidelijk genoeg gebleken, dat Rusland zich niet meer uit Mantsjoerije zal laten terugdringen. China moet gedoogen, dat het daar, onder welken vorm dan ook, meester blijftmaar Japan begeert iets derge lijks in Korea, waarvan het a'leen door een betrekkelijk nanwen zeearm gescheiden is. Rusiand echter wenscht langs dezen waterweg vrjje gemeenschap tusschen zijn ijsvrije haven Port Arthur en zijn niet ijsvrije haven Wladiwostok en daarenboven liefst gemeenschap tusschen beide belangrijke punton en uiteinden van spoorwegen over land door noordelijk Korea. Zoo kwamen beider be langen in botsing, en de onderhandelingen om tot een schikking te komen ondervonden van de zijde van Rus land eindelooze vertraging. Toen ten laatste antwoord kwam, was dit voor Japan ten eenen mate onbevredi gend. Nieuwa onderhandelingen zijn gevolgd, maar Japan's gedold sebijufc nu ten einde. Is Rusland inderdaad be sloten niets toe te geven, en wil het de onderhandelin gen rekken totdat het voorjaar de zee van ijs bevrijd en het land beter begaanbaar gemaakt heeft? Maar zal Japan, dien toeleg doorziende, zoo lang willen wachten Nog nooit was de toestand zoo gespannen. Lang kan de beslissing niet uitblijven. Toch geven niet alle belang hebbende toeschouwers de hoop op het behoud van den vrede reeds verloren. DUITSCHLAA1D. De werkstaking te Krimmitschau duurt nog voort. De strjjd gaat niet om loonsverhooging maar het doel van de werkstaking is het verkrijgen van den 10-urigen arbeidsdag, (nu is de werkdag 11 uur lang), op de wevergen te Krimmitschau en vervolgens van het textielbedrijf van geheel Duitschland. De fabrikanten weigeren op grond dat de bewaste vermindering van den arbeidstijd de nationale nijverheid zou schaden in de concurrentie met hst Buitenland en dat da arbeiders op den duur niet tevreden zonden blijven met den werkdag van 10 uur maar een negeuurigen zouden eischen. Een bemiddelingspoging is nu ged-iao door prof. Böhmert gewezen directeur van het statistisch-bnreau te Dresden maar zonder sneces. De Saksische regeering zal nu echter eene offieieele poging doen om den strjjd te beslechten. Te Forbacb het tooneel waar Luitenant Bilse'roman speelt, haoben nu verscheidene officieten, ontslag uit den dienst aangevraagd, of werden overgeplaatst. Eea ea ander staat in verband met het proces-Bilse. HAGELAÏKD. De door den oud-minister Cham berlain aangestelde commissie tot onderzoek van zijne tariefplannen is nu tot ruim veertig leden uitgebreid. Het feit dat alia leden gekozen zjjn door den heer Cham berlain zelven, geeft een vreemde indruk vau de onpar- tigbeid van het onderzoek. De «Daily News" vooral laat zich hierover op scherpe wjjze uit «Wij zijn verwonderd over de gematigdheid van den heer Chamberlain", zegt het blad. «Wij z.en niet in, waarom hij het bij veertig leden zou laten. Hij kan 400 of 40q0 Britsche fabrikanten krijgen, als hg hnn een plaats aanbiedt in deze Roof commissie, belast, met het opmaken van een plan betreffende wederzijdsche handels voordelen, welke verkregen worden uit da zakken van het groote publiek. »Het is duidelijk, dat de uitverkorenen van Koning Jozef alle voorstanders van Bescherming zijn en dns geen aanspraak kannen maken op den naam eener commissie van onderzoek. Hunne mmen, qualiteiten enz. werden met veel op hef medegedeeld maar er zijn nagenoeg geen mannen van beteekenis onder. En de verschillende belangen zijn lang niet evenredig vertegenwoordigd in de commissie. Er is o. a. geen vertegenwoordiger van den georgani- seerden Aibeid in; geen Staathuishoudkundige, geeu groot reeder of scheepsbouwmetster; geen Staatsman van beteekenis, en zelfs al worden er nog een paar land bouwers benoemd dan zijn toch nog de belangen van den landbouw verdronken in den vloed dei belangen van de bescherming gezinde nijverheidsmannen. Van het Australische Bondsministeria heeft den heer Chamberlain uitgenoodigd spoedig een bazoek te brengen aan Australië en hat belang van zijn veldtocht voor preferentieelen handel. Schager Kaasmarkt. Volgens olficiëele opgave werden in het jaar 1903 aan de markt altiier verkocht en gewogen 2153 stapels kaasd. i. 4u5915 stuks of 843997 K.G. Het aantal koopers was 37dat der verkoopers 221. De grootste aanvoer had plaats op 8 Juli, cl. 102 stapels of 17419 stuks of 36331 K.G. IJsberlchten. fichagen. De IJsclub alhier heeft hare weik- zaamheden nog niet aangevangen, zoodat de open plaatsen op de banen nog niet door stroowissen zijn aangewezen. Gereden kan er worden tot Ondkarspel. Het ijs om de gemeente is niet heel mooi. Mat Nieuwjaarsdag werd er op enkele vaarten druk »baantjegereden." Ondkarspel. lJs en weder dienende, zal Zondag 3 Januari a.s., des namiddags half twee, van wege de ijselub «Volhar ing" op het Waardje eene hardrijderij gebonden worden. De prijzen zullen bestaan in contante Dinsdag, deu 5 des namiddags half twee, schoonujden van paren op het »Waaidje" waarvan de prijzen be staan nit medailles. Donderdag den 7 des namiddags half t ee hard- prikken door ingezetenen, op het «Waardje", waarvan de prijzen bestaan in contanten. Heiloo. Prachtig vertrouwd ijs langs Huishoud school sltiishuisje tot Burenvaart. Uit Oudkarspcl schrijft men Op uitnoodiging van deu heer C. Bogtman hidden wij het genoegen, de beproeving der re Idiagsijslede «Frans Naerebont" welke op de tentoonstelling van ijs-en winter sport te Alkmaar met een zilveren medaille werd bekroond, bij te woDen., Dit reddingstoestel, waarop de eigenaar en uitvinder was gezeten, bewoog zich op ijs van één nacht, ter dikte vau ongeveer 1 c. M., terwijl een stuk hout, wegende 40 it 50 K.G. (ver onder het ijs geschoven) met de tot dreggen verstelde prikken naar boveu werd getrokken, Verscheidene personen, waaronder de burgemeester der gemeente, alsook deskundigen, woonden de neproeving bij terwjjl de heer G. Eecen, amatenr-fotograaf, een kiekje van de slede »Frans Naerebont" en zijn bestuur der nam. De Afcd. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel zal baar werkzaamheden op 1 J nuari herva'ten op denzelfdeu voet als Vroeger Het lidmaat schap zal voorloopig geheim bljjven. Met de leiding der dageljjksche zaken worden belast de ambtenaren der vereeniging J. Oudegeest en A. van den Berg, voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur der vereeniging. Tevens is besloten, dat de vereeniging op zich nemen Z'l de uitgave van het »Weekblad voor het Spoor- en Tramwegpersoneel met benoeming van J. Oudegeest als redacteur on A. van den Berg als administrateur. Met iDgang van 1 Januari zal het blad deu sub-titel dragen Orgaan der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Door de politie te Maastricht is opgespoord een dievenbende, bestaande uit een achttal jeugdige dieven van 14 tot 20 jaar, die in den laatsten tijd hun beroep er vau maakten om de daken van de huizen van het lood te ontdoen. Hondentrouw. Een droevig voorval heelt te Amsterdam plaats gehad. In deo Kerstnacht overleed in de istenburger- dwarsstraat een arme weduwe, die aldiar alleen woonde en reeds eenigen tijd ziekelgk was geweest. Toch was het moedertje niet geheel eenzaam gestor »eu. Zij had oen hond, die haar niet verlaten had, de buren vonden het tronwa dier op het lijk vau zijn meesteres zitten, waarvan bet niet dan met moei'e te verwijderen was. Zg hebben het bij de politie gebracht. (N. v. d. D.) Landbouwers-Organisatie. Den 5 Januari zal te Purmerend, in hotel »De Doelen", eene vergadering gehouden worden welke voor velen van belang kan zijn. Dan znllen de beer Brinkman en Schortinghuis als sprekers optreden, met de onder werpen «Organisatie en Vertegenwoordiging van den Landbouw". Volgens mededeeling in het landbouwblad »Oos Vakbelang", zullen eenige besliste legenstauders in debat komen. De oproep tot deze bijeenkomst is onder teekend door landbouwers uit vier omliggende dorpbn. Diefstal. Dezer dagen io aau den Leidschen weg, onder de gemeenten 's Gravenhage en Wassenaar, ontvreemd ten nadeele van het Rijk ongeveer 700 meter telefoon draad van koper ten nadeele van de gemeente 's-Gravenhage400 a 500 meter telefoondraad van koper. De daders zijn onbekend. Bij het afbreken van een 18 me'er boogen schoor steen aan de machinale Bteen- en panuenfabriek te Oel- dermalsen, zijn de vier werklieden, die boven bezig waren, plotseling neergevallen, vermoedelijk door het 1 s- raken van een der steigerplanken. Een van hen, zekere G. G. v. B., kwam op den grond terecht en kreeg vrg ernstige kneuzingen, de anderen hadden echter het gelus in hnn val zich vaat te grijpen en kwamen met den schrik vrij. Oudkarspel. Da Nieuwjaarscollecte heeft in deze gemeente het niet-onaanzienlijke bedrag van f 251 opge bracht, hetwelk onder 58 huisgezinnen is verdeeld. Pulk vee. De heer J. Leegwater te Obdarn verkocht aan mevr. de Wed. Cremeis bij Luik (Belgie) een jonge stier van nog geen 10 maanden oudvoor de kapitale som van 425, Cadettenschool. De sergeant Janssen is, op zijn verzoek, overge plaatst bg het 7e regiment infanterie te Amsterdam. IJS. De Alkmaar Packet" heeft den 1 den dienst tusschen Alkmaar en Amsterdam gestaakt. De stoombootdienst van CJebr. ï-lir Aiihlen van den Helder naar Amsterdam is eveneens geslaakt.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1