Nederland. tusschen drie en vierhonderd menschen, die op stapels lagen voor het meerendeel verpletterd en schrikkelijk verbrandde ongelnkkigen lagen tot hopen van twaalf tallen opeen gestapeld. De nabnrige huizen werden tot lijkenhuizen en voor- loopige hospitalen ingerichtde in allerjjl toesnellende ambulancewagens waren onvoldoende om de gekwetsten spoedig genoeg naar de hospitalen te vervoeren. Het Iroquois-Theatre was eerst 28 November j.L, ge opend en kon 1750 personen bevatten. Verondersteld werd dat alle hulpmiddelen in tijd van gevaar voor het beschermen en redden van menschenlevens aanwezig waren. De schade aan het gebouw bedraagt ongeveer 50.000 Pond Sterling. Een aantal ambtenaren van het theater zijn in hech tenis genomen, o.a. Mac Muilen, de electricien. Hij heeft getuigd, dat de brand is ontstaan door een vonk uit zijn booglamp, bij het verwisselen van wit en blauw licht. Hij heeft nog getracht het zich langs een gordijn ver spreidend vuur met de handen te doovenmaar de vlam men breidden zich uit. Op zyn hulpgeroep kwamen de brandwachts met spuiten toesnellenmaar ook hunne poging was vergeefsch. Verder is gebleken dat zeer vele voorzorgsmaatregelen niet in orde waren. De ontzettende ramp heeft ten gevolge gehad dat eene staking onder de koetsiers, voor tien dagen is opgeheven, opdat de slachtoffers begraven zullon kunnen worden op passende wijze. Een deel van de koetsiers weigert voor dezen arbeid betaling. Den 2 werd een aanvang met het begraven gemaakt. De handel staat stil, de kerkklokken luiden. Alles wijst er op, dat de geheele bevolking in rouw is. Den 2 brak te Chicago weder een ernstige brand uit. Ditmaal in een hotel overvnld met reizigers. Een paniek ontstond en drie menschen kwamen hierbij om een aantal werd gewond. Brand. Te Metx is een groot gebouw, hetwelk sinds langen tijd diende als een soort van toevlucht voor bohoeftigen en woonplaats voor arme, van stadswege ondersteunde gezinnen, vernield door een hevigen brand, welke vermoe delijk werd aangestoken door oen vagebond, wien men daar opneming had geweigerd. Zeer vele menschen werden gewond, maar de kinderen ongeveer een veertigtal die van alle verdiepingen naar beneden geworpen en opgevangen werden, bleven allen ongedeerd. Een vrouw, die hare vier kinderen uit een venster der vierde verdieping wierp en hen toen zij veilig beneden waren, nasprong, werd daarbjj zelve doodelijk gewond. Diefstal. Twee als brievenbestellers vermomde mannen zijn op Nienwjaarsdag in het postpakkettenkantoor te Rome binnengedrongen waaruit ze voor een waarde van 150,000 lire aan postpakketten medenamen. Hofberichten. Den 2 had het galabal ten Hove plaats. Ongeveer te 10 uur, nadat de cercle in de groote balzaal was afgeloopen, verscheen H M. de Koningin te midden vau hare gasten, vergezeld van den Prins en H. M. de Koningin- Moeder. Onmiddellijk weerklonken de eerste tonen van de dansmuziek van de Koninklijke Militaire Kapel, die in de balzaal speelde, en het bal was geopend. H. M. de Koningin was gekleed in eene lichtblauwe satijnen balrobe, aan den hals afgezet met een kanten berthe, omzoomd met den gouden keten der Mecklen- burgsche orde. Over het corsage was als een sjerp het grootlint der orde van den Nederlandscben Leeuw gehecht, waarvan H. M. het kruis in juweelen op de borst droeg. Er werden twee eere-quadrilles gedanst, in beide van welke H. M. de Koningin eene plaats innamin de eerste quadrille met den deken van het corps diplomatique, ridder de Strove, in de tweede met Baron Van Pallandt, opperceremoniemeester, en met Z. K. H. den Prins als vis a vis. draft. De heer J. Slot, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Beets bedankt. Bennlogbroek. Door middel van het hulpkantoor der posterijen alhier, is tijdens 't vorige jaar in de Rijks postspaarbank belegd de som van f 10713,77, terwijl f 10142,87 werd terugbetaald. 19 Nieuwe boekjes werden uitgegeven. In December word te Kolhorn, in de Rijkspost spaarbank ingelegd, in 441 inlagen f 879.75. Over het geheele jaar, is het bedrag der inlagen f 15179,18'% in 765 inlagen 33 nieuwe boekjes werden uitgegeven. De uitgeschreven ringrijderij, te Kolhorn, op 3 Jan. werd door schoon winterweder begunstigd. De uitslag was als volgt1ste prjjs, S. Liefhebber en A. de GraafP. Pool en A. Bruin G. v. d. Oord en O. Singer C. Kaper en M. Waiboer en J. Kossen en R. Keezer. De wedstrijd werd door een groot publiek bijgewoond ook in het dorp waar het ijs mooier is, dan op de banen bij de wedstrijd werd druk gereden. Daar het district Schageix van den IJsbond Hol lands Noorderkwartier te veel afdeelingen begon te tellen, heeft het Dagelijksch Bestuur er van besloten, het in tweeën te spitsenhet Noorderdistrict, benoorden den Westfrieschen Djjk, en het district Schagen, dat thans uit de volgende afdeelingen bestaatDirkahorn, Schagen, Kolhorn, Winkel, Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp. Tot haar district-voorzitter verkozen deze afdeelingen den heer J. Helder te Kolhorn. Smokkelen. Aan de Belgische grens zoo meldt men worden dagelijks duizenden kilogrammen suiker fraudu leus ingevoerd. Te Rozendaal hebben twee kommiezen twee ladingen benaderd, waarvan een met paard en wagen waarop 1200 pond gesmokkelde suiker was. De kom miezen werden daarbij door de smokkelaars geducht mis handeld en moesten van hunne revolvers gebruik ma en, waarop de smokkelaars de vlucht namen. Het paard, de wagen en de ladingen suiker bleven echter in handen van de ambtenaren. De heer J. E. T. Wijnveldtburgemeester van Ransdorp, heeft zijn 12£jarig jubileum als zoodanig gevierd. Tot heemraad van den polder Katwoude is benoemd de heer H. Klomp. Als lid van het Dagelijksch Bestuur van den polder Valkaog is herkozen de heer J. Dekker Tz.; en gekozen als hoofdingeland van gemelden polder de heer K. Koojj Pzn., beiden te S l. Maarten. Petroleum. De directie deelt mede dat volgens telegrafisch bericht, de productie van de Petroleum-Maatschappij »Somatra-Palembang'' over de maand December 82000 units geraffineerde lichtpetroleom bedroeg. Bergen. Don 2 had alhier de vergadering plaats van »Hnlp in Nood". Uit het uitgebracht verslag ont- leenen wij het volgende. Het ledental bedraagt 199. In bet afgeloopen jaar is f 600,50 aan zieken uitbetaald. Sedert 1897 is aan zieken uitbetaald f 4528, terwijl het saldo in kas f 1557,81 bedrangt. Woensdag zal alhier een hardrijderij en schoonrijderjj gehouden worden op de Berger vaart (1 uur.) Oudkarspel. Door de IJsclub «Volharding" is den 8 eene hard*ijderij gehouden op het »Waardje" Er waren 12 deelnemers. Ie pr. J. Pool, Kolhorn 2e pr. J. Groot, Noordscharwoude en 3e pr. J. Mooij, Alkmaar. Den 2 geraakte alhier het zoontje van T. K. te Zuidscharwonde, in een wak, met het ongelukkig gevolg, dat het daaruit levenloos werd opgehaald. Hazelen. Te Stieltjeskanaal, bij Schoonebeek (Dr.), zijn binnen eenige dagen in één gezin de vader, de moeder en een kind aan de mazelen bezweken. Veealtvoer naar Relgle. In de maand December zjjn uit Nederland langs het grensstation Esschen naar het buitenland verzonden 412 stuks fokvee en 7460 stuks slachtvee, ter waarde van ruim 770,000 francs. Uit Aalten schrijft men Alhier heerschte onder de neringdoenden, vooral slagers, groote ongerustheid wegens het dreigend verbod tegen invoer van vleesch en meel in Pruisen van uit Nederiand. Hoe groot die invoer is, kan men het best berekenen door het aantal fietsen te tellen, welke, beladen met eenige ponden vleesch, over de wegen naar Pruisen snorren. Op Zaterdagavonden beloopt dit vaak eenige honderden. Overreden. Den 1 werd even buiten het station Delftsehe Poort te Rotterdam het verminkte lijk van een man op de spoorbaan gevonden. Beide armen en een been waren hem afgeredönhet hoofd was zoodanig verwoed, dat het geheel onherkenbaar was. Vermoedelijk is 't het lijk van een spoorwegarbeider in lessen dienst. Te Losser is de dertienjarige G. P. door den Rijksveldwachter Kievit op heeterdaad betrapt, terwjjl hij bezig was een deurhengsel op de rails te leggen. Da knaap heeft thans bekend, dat hij de vorige week oorzaak is geweest, dat de tram moest stilhouden, omdat hij een telephoonpaal en even daarna een plank dwars over de rails gelegd had. Enkele dagen geleden vond men bij de stopplaats Bethlehem een paar telephoonpalen omgehakt. Een paar weken geleden werd gelijk wij destijds hebben gemold proces-verbaal opgemaakt wegens een dergelijk feit. Een bejaard man te Harllngen is uit een raam zijner woning op straat gevallen. De ongelukkige werd dood opgenomen. Hen vreemde geschiedenis. Een treurig geval, dat nog niet tot opheldering is gekomen, heeft zich te Zutphen den tweeden Kerstdag voorgedaan. Toen de familie D. 's ochtends nit de kerk thuis kwam, vond zij de dienstbode niet. Bij onderzoek bleek, dat het 22-jarig meisje in den tnin bewusteloos lag met een kleine hoofdwonde. Ondanks alle medische hulp is het meisje nog steeds bewusteloos. De hoofdwonde is van zser geringe beteekenis en is ook geen schotwond. Het vermoeden, dat het meisje door een onvoorzichtig afgeschoten flobertkogel zou getroffen zijn, is dus niet bevestigd. Van aanranding was ook geen spoor te ont dekken. Men houdt hot er voor, dat de dienstbode in den tnin onwel is geworden en bjj haar val zich aan de slaap ver wond heeft. Haar toestand is ernstig. Kunstmatig wordt haar voedsel toegediend. Veehandel ln Friesland. Door de feestdagen was de aanvoer van melk- en kalf koeien op de jongste markten niet groot, terwijl na tuurlijk ook de stalhandel minder omzette dan gewoonlijk. De handel in melkkoeien was behoorlijk, echter met niet grooten omzet tegen vrij vaste prjjzen. Kalfkoeien waren trager door gebrek aan koopers uit België, die in dit vee geregeld de meeste aankoopen doen. Vette koeien, met veel minder aanvoer, waren goed gevraagd. Vooral de eerste qualiteit werd goed betaald inferieure soorten waren naar verhouding goedkooper. Stieren met tamelijken aanvoer, goed gevraagd met goeden omzet en stevige prijzen. Vette kalveren met tamelijken handel en weinig vari- eeronde prijzen. Da aanvoer was ook niet groot. Nuchtere kalveren stilletjes, maar met vaste prijzen. Schapen en lammeren, ook met minder aanvoer, vrijwel in één doen. In vette schapen was de handel was wel zoo druk. Vette varkens, met behoorlijken aanvoer en kalmen handel, wat de beste qualiteit betreft, wel zoo prijzig als verleden week. Voor export tameljjken handel. De aanvoer was350 melk- en kalfkoeien, 80 vette koeien, 100 vette kalveren, 200 nuchtere kalveren, 1500 schapen en lammeren, 120 vette varkens, 400 vette biggen, 100 magere varkens en 300 kleine biggen. De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 29301/2 ct., 2a kwal. 2427 cfc., 3e kwal. 20 —22 ct., vette kalveren 25—35 ct., vette schapen 2225 ct., vette varkens 17— 19 ct., Londensche biggen 1516% ct., alles per kilo. Melk- en kalfkoeien f 125—f 240, pinken i 45—f 75, nuchtere kalveren f 7—f 11.weideschapen f 19f22, lammeren f 18—f 23, magere varkens f 30f 42, jonge biggen f 1f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Berkhout. Door het ijs gezakt maar behouden en wel op 't droge gebracht, drie jonge dames uit Hoorn. En in do Naamsloot te Avenhorneen jongeheer uit Nibbixwoude. Langs de Jaag vaart aldaar ligt vóél riet op 't ijs, waardoor 't schaatsenrijden zeer word bemoeie- ljjkt. De ijsbaan van Hoorn tot aan de spoorbrug is keurig in orde en verdient alle lof. Stompetoren. In de maand December is aan het hulpkantoor op de Rjjkspostspaarbank ingelegd f 1883.60 en terugbetaald f 3082,86%, en werden 8 nieuwe boekjes uitgegeven. In 1903 werd totaal ingelegd f 10125.65% en terugbetaald f 8142.77 De liefdadigheidsvoorstelling den 3 alhier gegeven door de zangvereeniging »Vriendschap" en de rederijkers kamer Aurora" is volkomen geslaagd. De Kolfbaan van den heer Brak was vol, en het moet voor de oudste medewerkende leden van Aurora bepaald opwekkend zijn geweest, weder eens zulk een volle zaal te zien. Trouwens de uitvoerenden deden hun best, zang, voordrachten, ernst en luim, en tooneelspel gaven een aangename afwisseling en uit alles bleek dat de regeling aan bekwame handen was toevertrouwd. Het publiek toonde door de groote aandacht en door het applaus dat de uitvoering zeer goed in den smaak viel, en het moet voor de uitvoerenden streelend zijn ge weest dat alles zoo met succes is bekroond. Want ook wat de financiën betreft, is de uitvoering een succes geweest. Het zuivere bedrag dat ten bate komt van het fonds voor min- en onvermogende lupus- ljjders in Nederland, is ons nog niet bekend en hopen we later mede te deelen, doch van betrouwbare zijde ver namen we dat op de aangeboden lijsten voor ongeveer f 800 is geteekend. Eenige dagen geleden werd uit Hde melding ge maakt van eene schandeljjke daad van hot echtpaar H., door het dooden van hun eigen pasgeboren kind. De vrouw, wier toestand reeds dadelijk zeer ernstig was, is thans aan de gevolgen bezweken. Haar lijk is, op last van de Justitie, naar Arnhem overgebracht. Men schrijft uit Haastrlcht aan het »N. v. d. D." Ruim een week geleden keerde een werkman uit Duitschland naar zijn geboortedorp Geulle terng. Hij had 200 Mark overgespaard, welke hij voor zjjn vader had meegebracht. Op den avond van den dag zijner aankomst vond men zjjn ljjk in eene sloot; het geld, dat hjj bjj zich hadwas verdwenen. Een wonde aan zjjn hoofd werd waargenomen. De justitie heeft eene ljjkschouwing gehouden waarvan de uitslag nog niet bekend isge hoord worden de personen, met wie de drenkeling op den noodlottigen dag in aanraking is geweest. De stoompont te Vel zen. Den 2 is men, met behulp van een duiker, er in geslaagd de kettingen aan te brengen, waarlangs de stoompont »Kennemerland" moet loopen. Het water was zoo koud, dat de man na elke vjjf minuten moest boven komen om zich de geheel verstjjfde handen te doen masseeren. Zondag is in het begin van den avond de pont van den noordwal naar den overkant gevaren. Waarschijnljjk zullen nu dezer dagen proeftochten worden gedaan. Bestolen. Uit een stuk weiland van de herv. kerk te Heer- hugowaard werden in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l., 2 venlens ontvreemd. Het eene veulen be hoord aan den heer Admiraal van Oudorp, terwjjl de heer Nierop van Heerhugowaard de eigenaar van het andere was. De politie doet jjverige nasporingen. IJS. Ook ditmaal is voor de duizenden schaalsenrjjders in ons land do teleurstelling niet uitgebleven. Het helder winterweer en de strenge vorst moesten weer wjjken voor mist en in plaats van spiegelgladde banen, en Maan dag zag men overal de vaarten gevuld met een vuile door water bedekten ijskorst en talrijke hardrijderijen en jjs- feesten zjjn uitgesteld. De weinige dagen van ijsvermaak hebben velen doen genietenmaar helaas ook slachtoffers gemaakt. Het ijs was op vele plaatsen niet vertrouwbaar en al wordt, dank zij verschillende Ijsbonden, ook doeltreffende voor zorgsmaatregelen genomentallooze rjjders bljjven zich wagen en vele menschenlevens zijn ook nu weer te be treuren. Een aantal reizigers, die vóór de vorst per Hol- landsche spoor eene reis van Noordholland naar Fries land of omgekeerd maakten, zagen zich door het sluiten van den veerdienst StavorenEnkhuizen genoodzaakt per Staatsspoor de terugreis te doen' waarvoor ze opnieuw eene enkele-reiskaart moesten koopen. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft hun de helft van den betaalden retourprjjs vergoed. Oterleek. De IJsclub heeft de banen in orde. Alle wakken zjjn afgebakend, de waarschuwingen en andere borden geplaatst. Eeu rit AlkmaarHoorn is nu aan te bevelen. Het ijs is goeddikwjjls zeer goed. Men zij tusachen Stompetoren en Oterleek (langs den Oterleekerweg) vooral voorzichtig Ursem. Door de IJsclub Ursem werd Maandag 4 Jannen haar eerste ijsfeest gehouden, hetwelk, niet tegenstaande de dooi ingevallen was, uitstekend slaagde. Aan de hardrjjderjj namen 33 personen deel. allen be- hoorende tot den werkmansstand in onze gemeente. Ieder kreeg wat, doch de drie hoofdprijzen, drie wollen dekens, vielen ten deel aan de weduwe Leegwater, M. Mak en J. Groot. Voor de ouden van dagen werd door jonge lieden gereden. Daarna reed de jeugd, een tiental jon gens en meisjes. Een aardig gezicht was het, Jong Holland te zien schoonrjjden. Een jong meisje, de kleinste van dit groepje, Alida Joon, behaalde den prijs. De premiën werden aan Naatje Zweep en Klaas Leeg water toegekend. Het mooiste nummer, het schoonrjjden van pai en, werd met aandacht gevolgd. Met den prijs gingen strijken de heer A. Hille en mej. G. van Diepen. De premiën werden uitgereikt aan den heer P. Leegwater en mej. V. VendelPrinse en den heer en mej. D. Zweep. Na afloop van dit feest werden de respectieve prjjzen aan de dames en heeren door den voorzitter der feest commissie overhandigd. Met een woord van waardeering gewaagde hjj van den goeden geest, die den geheelen dag bjj allen bad voorgezeten. Hjj hoopte, dat door dit feest opnieuw de belangstelling voor eu onder elkaar in deze gemeente zon groeien door waardeering en belang stelling zien we allerlei vereenigingen en instellingen ontstaan, welke een geheele gemeente, ja zelfs een geheele provincie ten zegen zjjn.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2