DREGGEN Nederland. Ingezonden stukken. Marktberichten. zijn gedeponeerd t> ij Stadsttram erwerf, Ondegracbt. veel meer bezwaren op dan voor Japan. Als het toch tot een oorlog moet komenis het voor Japan beter nn dan later. Ziedaar een groot gevaar voor den vrede, indien het antwoord van Kosland op de laatste Japan- sohe nota alweer, zooals de gernchten luiden, onbevre digend is. Uit ouden tyd. In het Rhöngebergte, bij Sonnheim, Beieren, zijn overblijfselen van een vóór-historisch dorp ontdekt 29 trechtervormige woningen, welke vermoedelijk 3000 jaren ond zijn. Zij zijn 8 10 meter in middelljjn en staan op bijna gelijke afstanden van elkander. Ook vond men overblijfselen van een mnnr, waarvan waarschijnljjk het dorp was omgeven. Hen nieuwe geneeswijze. Er komen steeds meer eigenaardige geneeswijzes aan d e orde. Na de heetelnchtsknnr, de zonneknnr, de bloote- voetenknnr, de violetlichtkunr en andere knren beveelt nu een Berlijnsch Professor hot loopen op handen en voeten als geneesmiddel aan tegen maag- en inge wandskwalen. De professor beweert, dat het rechtop loopen waarin men altijd een teeken van 's menschen waardigheid als Koning der schepping zag onlogisch en dwaas is. Het vergt, zegt hij, van de buikspieren een inspanning, waarvoor zij niet bestemd zijn en ontstekingen of inge wandsziekten van allerlei aard zijn daarvan het gevolg. Wij moeten, zegt de professor, daarom terugkeeren tot de oorspronkelijke wjjze van loopen, waarvan de dieren ons het voorbeeld geven. En zoo kan men in een klein ziekenhuis te Berlijn zeven patiënten viermaal per dag 20 minuten lang op handen en voeten zien loopen. Hot gaat wat lastig in den beginne en het is moeiljjk vol te houden maar men verzekert, dat de viervoeters er baat bij vinden voor bezwaren in de spijsvertering en appendicitis. (N. v. d. D.) Bier In Dultschland. In 1902 is volgens een nu ingekomen statistiek in Duitschland aminder bier gebrouwen dan in vorige Jaren, een daling die zich nog niet had voorgedaan. In plaats van 71.2 millioen hectoliter werden slechts 67.7 afgeleverd, vooral in nijverheidsteken. Men schrijft het geringere verbruik toe aan. den natten zomer en aan de onrustige toestanden bjj de nijverheid in 't algemeen. Het verbruik per inwoner daalde gemiddeld van 124 tot 116 liter (in Beieren van 245 tot 235, in Noord-Duitsch- land van 105 tot 97). Gedurende het afgeloopen jaar 1903 heeft de be kende millionnair Thomas Carnegie, naar iemand heeft berekend, niet minder dan 21 millioen dollars of ruim 52 millioen gulden aan verschillende instellingen weggeschonken. Uit New-York komen nog steeds berichten van felle koude. De posten uit het Westen der V. S. hebben door sneeuw als anderszins vertraging van zes of tien dagen. In sommige deelen van Maine is de thermometer gedaald tot 42° F. onder 0. Het is in de Vereenigde Staten sinds 1875 niet zoo koud geweest als nn. Ook in Canada heerscht felle vorst tot 35° C. onder 9 en te Montreal, Ottawa en elders zijn door fel stoken verscheidene branden veroorzaakt, waarbjj mensehen- levens verloren gingen en groote schade werd aangericht. Spoorweg-ongeluk. Omtrent het spoorwegongeluk te Topeka (Kansas), in ons vorig nummer onder de laatste berichten ge meld, worden de volgende bizonderheden vermeld De rookwagon werd in den voorgaanden geschoven, waardoor de reizigers in beide wagons verpletterd werden. De korten tijd na de ramp aanwezige werklieden moesten het puin met bijlen weghakken om bij de lijken te kunnen komen. Zij vonden onder het puin van de personentrein nog slechts drie menschen in leven, van wie twee zóó ernstig gewond waren, dat zjj een oogenblik later be wusteloos den geest gaven. Het tooneel van de ramp was ontzettend. Enkele reizigers, die, hoewel licht gewond, nog in staat waren zich op de been te houden, hielpen zoo goed mogelijk aan het reddingswerk mee. Er moeten 40 dooden zijn en vele gewonden. Aanvaring op de Schelde. Den 7 's avonds kwamen op de Schelde voor Ant werpen het Nederlandsche stoomschip »de Eemstroom" en het Duitsche stoomschip »Ceres" beide komende van Rotterdam, in botsing. De »Ceres" werd getroffen in den voorsteven, waardoor het geheele voorste deel van het schip onder water kwam. Beide schepen zijn thans in het dok. Verdronken. Het Antwerpsche blad >Tribune Congolaise" meldt, dat een ernstig ongeluk heeft plaats gehad op de Congo- rivier tengevolge van een verkeerd uitgevoerde manoeuvre is de stoomboot »Lopsley" in een maalstroom gezonken. Een zendeling en 23 negers zijn verdronken. worden afgeschaft en 't andere min of meer aangemoe digd PWe zijn hier in Indië erg nieuwsgierig naar een beantwoording van die vraag. Wie weet ot niet nog één maal de Kamerverslagen deze onze nieuwsgierigheid zullen bevredigen Billijkheidshalve moet nog even worden opgemerkt, dat de Regeering den Inlanders, hier in de Preanger, het schui ven verboden heeft. Zij mogen niet in de kitten worden toegelaten en ook geen opium koopen. Een en ander is alleen maar aan onze gele broeders, de Chineezen, veroorloofd. Intnssehen begrijpt een ieder, dat de Inlanders zeer gemakkelijk het smerige goedje uit de tweede hand kunnen krijgen. Ze betalen het dan een voudig wat duurder en schuiven toch. Vele Inlanders hebben mjj verzekerd, dat tot nog toe de Soendaneezen maar weinig gebruik van die gelegenheid maken, doch allen waren 't er over eens, dat mochten die kitten niet spoedig verdwijnen, dat dan langzaam maar zeker het opiumschuiven hier ingang zal vinden en dat 't dan met de bekende Preangerwelvaart gedaan zal zjjn. Laat ons intusschen hopen dat de Nederlandsche Anti- Opiumbond deze zaak eens ter harte zal willen nemen. Soekaboemi, Lt. Clockenee Brousson, b. d. Minister Kuyper. Minister Kuyper vertoeft op het oogenblik te Brussel. >L'Unte Beige'' meldt dienaangaande: »Wjj meenen zeker de reden der Brusselsche reis van den Nederlandschen Eersten Minister, Dr. Kuyper, te kennen, De zaken van den Congo-staat alsook zekere douane-maatregelen door Nederland en België gemeen schappelijk te nemen, zouden daaraan niet vreemd zijn. Misschien ook betreft het een reis van onzen Koning naar 's-Gravenhage. Zooveel is zeker, dat de Nederlandsche Premier op uitdrukkelijk rechtstreeksch verzoek van den Koning naar Brnssel is gekomen.''. Den 7 werd in het Koninklijk Paleis te Brussel een maaltijd gehouden, door den Koning van België minister Kuyper aangeboden. Voor het diner had koning Leopold dr. Kuyper het grootkruis van de Leopoldsorde doen toekomen. Prinses Clementine, dochter van koning Leopold, zat mede aan. Onder de gasten werdon opge merkt graaf Van Rechteren, zaakgelastigde van Neder land bij het Belgische hof, de Minister van Staat Woeste, de Belgische vertegenwoordiger bij het Haageche Arbitrage-hof graaf De Smet de Naeyer, Belgisch minister-president, baron De Favereau, minister van buitenlandsche zaken. Tabanan. Aan de »N. Rott. Ot." wordt uit Batavia geseind »Officieel wordt medegedeeld, dat de radja van Taba nan zich bereid heeft verklaard zich contractueel te verbinden tot afschaffing der mesatia (het verbranden dei- weduwen). Voor het sluiten van dit contract is uitstel verleend tot na afloop der feesten ter eere van de nage dachtenis van des radja's vader. Het verbod is inmiddels door den radja uitgevaardigd." Bergen. Bij bet op den 6 alhier gehouden IJs- feest waren 8 deelnemers voor hardrijden. P. Blanken- daal Jr. Ie pr., C. Bol 2e pr,, C. Meijer Cz., 3e pr. en H. Mejjer Cz. 4e pr. Voor schoonrjjden (beeren). 12 deeln. N. Hoebe lepr. en C. T. Blankendaal 2e pr. Voor schoonrjjden (dames) 5 deeln. Je. Broertjes le pr. en Aa. Prins 2e pr. Voor schoonrjjden (paren) 10 paren. Aa. Veldman en N. Hoebe le pr., Me. Bogtman Cd. en K. Snoeck 2e pr. Aanbesteding. Door het prov. bestuur van Noord-Holland werd den 7 aanbesteed a. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der rjjks hoogere burgerschool te Alkmaar, van heden tot 31 Dec. 1905. Raming f 2460. Minste inschrijver H. dlngnagel te Alkmaar voor f 2199,99. b. Het onder houden van en het doen van herstellingen en vernieu wingen aan het rjjksarchiefgebouw te Haarlem (voormalige Vleeschhal) van heden tot 31 Dec. 1905. Minste inschrjj- ver J. van Gelder, Haarlem, voor f 828. Bestrijding van tuberculose. De medische medewerker van het »Hdbld." deelt in dat blad mede, dat er een centraal-comité in ons land is gesticht, ter bestrijding der tuberculose, waarin de verschillende stichtingen en vereeningen vertegenwoordigd zijn. In bet bestnur zullen zitting nemen de hoeren jhr. S. M. S. de Ranitz, prof. Pel, dr. M. W. Pijnappel en dr. C. Nolen. Het comité zal eerlang een beroep doen op de mede werking van allen, die de treurige ziekte willen helpen bestrjjden, op welke wjjze ook, en waartoe ieder kan bijdragen, daar een geringe contributie voor bet lidmaat schap zal vastge-teld worden. Opleiding matrozen. De opleiding van matrozen en jongens wordt ver- plaast van Amsterdam naar Hellevoetsluis, op daartoe in te richten logement- en instructieschepen, in ééne hand onder een commandant. De Wassenaer'' wordt te Amster dam tot wachtschip ingericht, ter vervanging van de verouderde »Prins Maurits". De stoompont te Velzen. Met de stoompont bljjft 't tobben. Den 6 zijn de proeven met de stoompont voortgezet, welke meer en meer doen inzien, dat de aangebrachte wijzigingen niet voldoen. Het is telkens onmogeljjk goed aan wal te ko nen niettegenstaande eene stoomschroefboot gestadig het niet dikke jjs ligt stuk te malen en van wal drijft. De tramwagens zijn er nog niet op geweest en dat zon dan ook nog zeer slecht gaan, want, ligt de pont na veel tobbens eindeljjk aan, dan ligt zjj nog zóó soheef, vooral nu men spuide, dat geen aansluiting met de tram rails verkregen wordt. Indertijd is nit Zutphen gemeld, dat aldaar op den Tweeden Kerstdag de twintigjarige dienstbode M. T., van den heer I. L., bewusteloos in den tuin gevonden was met een klein wondje aan den slaap van het hoofd, zonder dat men vermoeden kon waardoor die verwonding moet ontstaan zijn. Zjj heeft sedert longontsteking gekregen, waarschijnljjk een gevolg van de gevatte koude, en is den 6 overleden, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. Naar het oordeel der docters, moet niet aan mis daad gadacht wordenmaar is het meisje vermoedelijk in een toeval op deu grond gevallen, en heeft het zich daarbij aan het hoofd verwond. Te Wervershooff heeft de gemeente-veld wachter J. Grooteman zjjn 40-jarigen dienst onder groote belang stelling mogen herdenken. Door den burgemeester en al de Raadsleden werd hem namens de gemeente een ge schenk vereerd. De Heer J. Dol, te Andijk heeft zijn 25-jarig jubileum gevierd als ontvanger dier gemeente. Hij ont ving van het Gemeentebestuur een geschenk. Vele ingezetenen deden hem hnnne belangstelling bljjken. Tot heemraad van den polder Iiagehoek is ge kozen de Heer A. Peereboom, te Spanbroek. Brandstichting. Te Rhoon is een arbeider aangebonden, die bekend heeft daar opzettelijk Zondagavond in een boerenhofstede brand te hebben gesticht. De man is gevankeljjk naar Rotterdam over gebracht. De N. R, Ct. deelt verder nog mede, dat de verdachte brandstichter (een jongen van circa 19 jaar) bekend heeft, den brand gesticht te hebben, om »een hordje te knnnen vrjjen met het meisje, waar ie zoo'n zin in had." Zij zou, immers evenals zoovele anderen, ook naar dea brand komen kjjken en daarvan wensohte hjj, omdat hem daartoe alle andere gelegenheid belet werd hare ouders waren met de verkeering niet ingenomen gebruik te maken. Wegens lage assurantie ljjdt de eigenaar der boeren hofstede f 16,000 f 18,000 schade. Bovendien zijn een groot aantal vlasarbeiders tjjdeljjk werkeloos. De gevolgen van die zucht tot »vrijen" zjjn dus we] vreeselgk 1 L. S. Toen het Bestuur der Tooneelvereeniging »Talma'' den vereenigingen »Reisbelasting" en vGezinsverpleging" aan bood een liefdadigheidstooneel-voorstelling voor hen te geven, hebben deze vereenigingen dit volgaarne aange nomen. De vereeniging >Reisbelasting" om door de op brengst dier voorstelling enkele kinderen meer dan vorige jaren de gelegenheid te geven, gezondheid te herwinnen door een verblijf aan zee, en de vereeniging »Gezinsver- plegïng" om daardoor een wensch van een der genees kundigen te vervullen. Deze geneeskundige heeft het bestuur van Gezinsverpleging gewezen op de wenscbelyk- heid om in die gezinnen, waar door ziekte der vrouw zou komen opeenhoping van naai- en verstelwerk, zulke hulp te verschaffen, dat dit voorkomen wordt. Door middel van Gezinsverpleging wordt nu voortaan die hulp aange boden, aan die buisgezinnen, waar, naar oordeel van het bestuur zulke hulp noodig is eu gewenscht. De daarvoor noodige gelden hoopt de vereeniging te vinden nit de opbrengst der tooneelvoorstelling. Daarom dringen de besturen van »Reisbelasting" en Gezinsverpleging" bjj Alkmaars ingezetenen er op aan, om door een rnime in- teekening op de lijsten, die van wege »Talma" worden aangeboden, het batig saldo dier voorstelling zoo groot mogelijk te maken. Alkmaar 8 Jan. Kleine kaas f 29.commissie f 29,Middelbare f 32.Aangevoerd 125 stapels, we gende 63740 Kgr. Alkmaar, 8 Jan. Aangev. 64 mndden. Tarwe f0. a 0.—, rogge f 0,a 0.—, gerst (chev.) f 0-— a 0. haver 1 3.a 3.35, paardeboonen f 0.a 0.bruine id. f 12,50 a citroen id. f duiven id. f0. a 0,karweizaad f 0 a blauwmaanzaad f 0.a erwten groene f 16.25 a 0.grauwe f 23,25. Amsterdam 8 Jan. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche borgers f 3.a 3.40 dito Blauwe f 3.30 a 3.70 dito Munster f 2.80 a 3.Zeeuwsche Sp. Jm, f 3.60 a 4.20, dito Borgers f 3.75 a 4.— dito Bonte f 4.20 a 4.40, dito Blauwe f 4.a 4,25, Geld. Blauwe f 3.80 a 4,10, Pruisische Hamburgers f 4.60 a 4.80, Westlandsche Zand f 5.a 6.50, Duitsche Roode f 0. Friesche Dokkumer Jammen[|f 3.20 a 3.60. Delft, 7 Jan. Boter le soort f 65, 2e f 56, 3e f 49, per Kg. f 1,20 a 1.50. Aangevoerd 201 achtste en 71 zestiende vaten, wegende samen 4730 Kg. Meppel, 7 Jan. Boter, le soort f 26, 2e soort f 25, 3e soort f 24, per 1.5 Kg. f 1.90 a 2.10. Aangev. 1000 Kilogram. Edam, 7 Jan. Aangev. 92 partijen boter 74 a 75 ct. 5 Kg. kipeieren f 5.a 5.50 per 100. Leeuwarden, 8 Jan, Noteering van de commissie lo qnal. fabrieksboter f 47.50 a 48.Aangev. 12 derde en 10 zesde vaten. Boter le soort f 48.Aangevoerd 8 vierde, 4 acht ste en 4 zestiende vaten. Kaas. Nagel f 21 a 22.50. Aangev. 4053 Kg. BROEK OP LANGEDIJK. De prijzen dor groenten zijn thans als volgt roode kool le s. f 7.50 a f 8 per 100. 2e s. f 6 a f 6 50 3e s, f 5 a f 5.50 4e s. f 4 a f 4.50 gele kool le s. f 7.50 a f 8 2e s. f 6.50 a f 7 3e s. f 4.50 a f 5.50 4e s. f 3.50 a f 4 witte kool le s. f 6.50 a 7 2e s. f 5 a 5.50 3e s. f 4 a f 4.50 4e s. f 2.50 a f 3 nien f 1.40 a f 1.60 per 50 K.G. wortelen f 0.75 a f 1. bieten f 8.a f 13.1000. koolrapen f 1.25 a i. 2.25 100. Hoorn, 8 Jan. Aangovoerd koeien f 0 a 0, 138 schapen f 24.a f 31.lammeren f a 0 varkens f 0.a 0.per K.G. Handel matig. P. J. v. Hugten, Ondegracht, hoek Klein Nienwland. W. F. Adolf, Ondegracbt hoek Hofstraat. P. Blauw, Ritsevoort, bij de Heiloërpoort. Achterpand Waaggebouw, Kaasmarkt. Kasfabrlek, Kanaalkade (schaftlokaal). J. Bek, Peperstraat, brugwachter. M. lïelenius, Hoornscheweg, Friesche brug. Stolker, Heiligland, Vlotbrug, «f. F. Busbacli, Bierkade, Café Kanaalzicht. J. Coppens, Verdronkenoord, naast Café Wapen van Mnnster. Wed. Zervaas, Zeglis, tapperij. Overtoom, Schedeldoekshaven, hoek Geest. Wortel, Kennemersingel, bij de Hoevervaart. H. v. d. Sleesen, Geesterweg, Bergerpoort (i/d stal). Bureau van politie, Langestraat. C. Dulnker, Geestersingel, hoek Drnivenlaan. Alkmaar De Commissaris van Politie 5 Jan. 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6