Telegrafische Berichten. Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. Hinderwet. hun preekerige manieren, han larmoyant spreken, stoot, al is 't in geringe mate, af. De heer Rheinberg, de handelsman, doet bijna als een gewoon mensch, maar werpt zich op specnlatiën, die, als ze gelukken, en dit weet hg, anderen totaal rnineeren. Hij is de Jood Kapitalist, die zijn omgeving tot anti semitisme drijft. Emanuel Wasserstein doet dit ook en nog in sterkere mate door zijn uiterlijke hoedanigheden. Als bij door 't beursspel een tijdlang aan lager wal is, laat hij zich van zijn meerderen allerlei welgevallen. Maar die meerderen kijkt hij in de kaart en hij wordt rijk tegelijk met zijn principaal. Bij al zjjn »protzerei'' behoudt hij zijne onbeschaafde manieren, zijn sterk Joodsch accent, zijn Joodsche uitdrukkingen, zjjn lompe doen en laten. Toch ligt er in zjjn binnenste iets goeds, iets harteljjks, iets menschlievends dat hem bij een onbevoor oordeelde in gunst doet geraken. De beschaafde dames Charlotte Rheinberg en Hermine Samuel dulden hem in haar omgeving hoofdzakelijk om zijn geld. In Mr. Jacob Samuel heeft de auteur den Israëliet geteekend, die vrjj van alle Joodsche hebbelijkheden, er naar haakt, gelijk gesteld te worden met elk ander be schaafd man die in zijn hoofd denkbeelden ontwikkeld heeft over recht en rechtvaardigheid en in zjjn hart de vurige begeerte koestert recht en rechtvaardigheid te handhaven en toe te passen. Hij ergert zich bij eiken minachtenden blik, bjj elk schimpend woord, hem of een zijner geloofsgenooten als Jood toegeworpen. Hjj is de Jood, die minstens gelijk staat met een goed Christen. Tegenover deze Israëlieten worden twee Christenen geplaatst. Is de autenr vrij gelukkig geweest in het nuan ceeren der jodeotypen, van de Chiisteneu kan gezegd worden, dat de een, de ritmeester Von Schramm, slechts een enkel oogenblik verschijnt, om zich te vertoonen als een Fliegende-Biatter-officier en dito-graaf en dat de heer mr. Franz Wurzlecbner een pop is en geen mensch. Jaren lang heeft hij omgegaan met Jacob Samuel en diens ouders; ha is het model van ontwikkeling en beschaving geweest van zijn vriend en nu plotseling verveelt hem het Joden dom en, om in de politiek te slagen, wil hij zjjn vriend laten schieten. Zoa het niet redeljjker geweest zijn dezen Franz of een ander persoon als type van den niet-Jood te hebben doen optreden, onbekrompen genoeg om met den Israëliet te blijven omgaan als een degelijk mensch Uit het Ghetto, het figuurljjke Ghetto, het Ghetto, dat aangewezen wordt door 't verschil van leven, doen denken en streven, znllen de Israëlieten nooit geraken, tenzij zij zelve zich ontdoen van al het kenmerkende, dat aan hun mensch-zjjn niet af en toe doet, en indien niet de Chris tenen ruim genoeg van opvatting worden om in de eerste plaats te vragen naar den innerljjken mensch, in de tweede plaats naar 't geloof. Is er onzes inziens wel wat aan te merken op het tooneelspel, cok wat de ontmoetingen van Jacob Samuel en Von Schramm betreft, de opvoering liet niets te wen- schen over. Het stuk was niet alleen goed aangekleed maar be houdens een enkele kleinigheid, was het spel der actenrs en actrices voorbeeldig. Kleine en groote rollen werden even geacheveerd vervuld. De opmerking, die men zou willen maken, betreft de levendigheid, de drukte, waarmee de mijnwerker Pieter Vednik, werd vertoond. Natuurlijk trad Wasserstein, door den heer Louis Bouwmeester ge- crieëerd, op den voorgrond. Meesterlijk werd ons de on opgevoede geldspeculant met al zijn eigenaardigheden n taal, kleieding en manieren voorgesteld. Doch wij leerden hem in het laatste bedrjjf kennen als den hulp- vaardigen, medelijdenden en vromen vriend. Den heer Louis de Vries, die mr. Jacob Samuel gaf, komt ook zeker een bijzonder woord van lof toe. Niet alleen waar hij wat te zeggen had, ook als zijn stil spel zijn gemoedstoestand moest vertolken, was bij uitstekend in zijn rol. Het talrijk publiek waardeerde de kunst van het Haarlemsch Tooneelgezelschap zeer, het juichte her haaldelijk speelsters en spelers toe. Na 't laatste bedrijf, waarin de slotscène, bet sterven van mr. Jacob Samuel, blijkbaar veel effect had, riep men de meewerkenden tweemaal terug. N.B. Wjj meenden op te merken, dat het aanbrengen van eene deur, die rechtstreeks van de kleedkamer naar de zaal leidt, den bezoekers veel gemak bezorgt, en hun in staat stolt den schouwburg sneller te verlaten. Jubileums. Aagje Benjamin herdenkt heden den dag, dat zjj voor 10 jaar geleden in dienst kwam bjj de familie J. van den Berg, Langestraat. Bad- en Zweminrichting. Den 15 had de Jaarljjksche Algemeene Vergade ring der Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting plaats, waarin verslag over het afgeloopen jaar werd uitge bracht. Door het ongunstige zomerweder bleef het aantal baden verre beneden dat van 1902, n,l. 5048 tegen 8549, waar door de Exploitatie-rekening een nadeelig saldo van f 189.88 opgeleverd heeft. Het afttedende, doch herkiesbare lid, de heer P. de Lange P.Bz, werd met groote meerderheid van stemmen herkozen en blijft de functien van penningmeester ver vullen. Bij de verplichte jaarljjksche uitloting werd aan deel no. 112 getrokken. Kunstbeschouwing. Door het Teekengenootschap »Knnst zij ons doel' zal a.s. Woensdagj den 20 Jan., in de Foijer der »Har- monie" een kunstbeschouwing worden gegeven, voorna- menljjk bestaande uit naar de natuur geschilderde stu diën te Barbazan in Frankrijk (het land van Corot en Millot) door den heer Hendrik van Bloem, thans te Ber gen. Tevens zullen eenige teekeningen en studies worden geëxposeerd door Mejuffrouw Keetje Witte, alhier. Een en ander is des namiddags van 11/a4 uur geëta leerd en zal des avonds, aanvangende precies 8 unr, cir- culeeren. In de panze zal eene geschilderde studie vzandrjjden'', daartoe welwillend aangeboden door Mej. Witte, uitslui tend onder de aanwezig zijnde leden, worden verloot. Deze kunstbeschouwing is vrij toegankelijk voor leden met hunne genoodigden en enkel des namiddags, tevens voor het publiek k 10 cent de persoon. Cadettenschool. Aan den sergeant van Zijp veld is den 14 op eene plechtige wijze, de bronzen medaille voor 12jarigen dienst uitgereikt. Voordracht Hoofd 3de Gemeenteschool. Ter vervulling der vacatureontstaan door het aan den heer A. P. Zeilmaker verleend eervol ontslag als hoofd der 8de Gemeenteschool wordt den Raad de volgende voordracht aangeboden 1. D. Tjalsma, hoold der school No. 2, H. Hugowaard. 2. J. Eits, 1ste onderwijzer 4de Gem.school, Alkmaar. 3. P. Schipper, lste 3de 4. A. Wijn hoofd der school te Koedijk. 5. D. H. Prins Grosthnizen. 6. C. SchaapTexel. Schoolonderzoek van de Adenoïde Vegetaties. De schoolopziener in het arrondissement Alkmaar heeft aan alle onderwijzers groepsgewijze ter lezing ge zonden de voordracht »over het schoolonderzoek der adenoïde Vegetaties", gehouden voor de onderwijzers te Amsterdam door den bekenden specialiteit op dit gebied Dr. Burger te Amsterdam. Op zeer bevattelijke wijze worden de kenteekenen en de gevolgen dezer woekeringen aangegeven en hoewel Dr. Burger meent, dat de door dit onderzoek verkregen statistiek zeer on betrouwbaar zal zijn, juicht hij den ihaatregel door den Minister v. B. Z genomen, om aan de onderwijzers een opgave van het aantal gevallen in hunne klassen voor komende te verzoeken, zeer toeaangezien hierdoor over het geheele land de aandacht op deze veel voor komende kwaal gevestigd wordt Den onderwijzers wordt de lezing van bovengenoemde voordracht zeer aanbevolen. 's GRAVENHAGE, 16 Januari 1904. Het nieuw Tarief van Invoerrechten zal zoo niet deze maand, dan toch in den zittingstijd der Tweede Kamer na het Reces worden ingediend. De opbrengst van het gewijzigd tarief wordt geraamd 'sjaars op 9 millioen meer. HUITSCHIiAND. De Duitgchers beleven niet veel genoegen van hunue kolonies in Z.-W. Afrika. Nau welijks is het verzet der Bondelzwaits gesust of er is opnieuw een opstand uitgebroken en nu onder de Herero's. De Herero's zjjn verwant met de Bantoe-Kaffers. De stam wordt op een zielental van 65000 begroot. Ze zijn groot en forsch vau gestalte eu hebben, naar een reiziger verhaalt, de maat van de Pruisische garde. Als wapen hanteeien zij de assegaai en dan werpknots (Kirri). Som migen hunner kapiteinschappen zjjn met voorlaadgeweren gewapend. Hun groot-kapitein, Samuel, die aan den drank ver slaafd is, heerscht slechts in naam. De stamhoofden van Okahandja, Waterberg, Ümaroeroe en Otjimbingwe zijn geheel zelfstandig. De sterkte der militaiie politiemacht van Duitsch Z.-W. Afrika bedraagt 34 officieren, 8 officieren van ge zondheid, 1 paardenarts en 785 onderofficieren en man schappen. Onder de laatsten bevinden zich een aantal Boeren, die na de annexatie tan hun land door d8 Engel- schen, naar het Duitsche gebied uitweken. Keizer Wilhelm hield den 15 te Berlijn eene kapit telvergadering van de Orde der Zwarte Adelaar ter plechtige installatie van de nieuwbenoemde ridders, onder wie Prins Hendrik der Nederlanden. JAPAW. Uit Londen wordt van den 14 gemeld: Renter ontving van den Japanschen gezant Hayashi de mededeeling, dat hij den tekst van Japans antwoord aan Rusland had ontvangen. De gezant voegde hierbij, dat dit antwoord in geen enkel opzicht een ultimatum is en dat geen tjjdsbepaling voor het antwoord is gegeven. De toon is vredelievend, maar zeer vast. Japans houding heeft ten aanzien der door dit land gestelde eischen geen wijzi ging ondergaan. De hoofdpunten van het antwoord zijn een herhaling van de oorspronkelijke eischen betref fende de positie in Korea en Mandsjoerije. Een der voor naamste punten zoo niet het voornaamste punt is de erken ning van China's soevereiniteit in Mandsjoerije. De toestand blijft overigens eigenlijk onveranderd. Oorlogsgeruchten en vredesberiebten wisselen elkander gestadig af, de telegrammen vermelden verder eene groote activiteit die zooveel in Rusland als in Japan heerscht bjj de Marine. De berichten uit Korea luiden echter zeer ernstig Seoul, de hoofdstad van dit merkwaardige en veelom streden land is op dit oogenblik vol vreemde troepen, daar iedere legatie het noodig heeft geacht soldaten te doen aanrukken, ter bescherming van hare ambtenaren en gebouwen. En dit heelt onder de bevolking een soort van wan hopige woede doen ontstaan. Een revolutie zit in de lucht, en als gevolg daarvan rukken altoos meer troepen op Rusland heeft er reeds een goede driehonderd met twee kanonnen, de andere mogendheden wat minder. De Keizer van Korea moet aan den Koning van Italië en vermoedelijk ook aan andere Staatshoofden een echrjj- ven hebben gezonden, waarin hij tnsschenkomst vraagt ten behoeve van zjjn land, hetwelk door den strjjd tus- schen Rassischen en Japanschen invloed in znlk een nete ligen toestand is gebracht. Sint Pancras. De bevolking bestond op 31 Dec 1902 nit 438 m. en 422 vr., tot. 860 personen. Zjj ver meerderde door geboorte met 10 m. en II vr., tot. 21, door vestiging met 43 m. en 39 vr., tot, 82 en vermin derde door ovelijden met 5 m. en 9 vr., tot. 14 en door vertrek met 35 m. en 38 vr., tot. 78, zoodat zjj in den loop des jaars vermeerderde met 13 m. en 3 vr., tot. 16 inwoners. De bevolking bestond op 31 Dec. 1903 nit 451 m. en 425 vr., tot. 876 personen. In de schoolspaarbank alhier werd over 1903 gespaard f 302.26 teruggevraagd werd f 340.97. Aan' rente werd gemaakt f 69.71. Het aantal boekjes bedraagt 67 met een tegoed van f 2437.79. - *«P. De houtrjjder P. S. van den heer L. alhier, die deze week, door het op hol geraken der paarden te Grootschermer het ongeluk met den houtwagen had, is, zonder weder tot bewnstzjjn te zijn gekomen, overleden. Hjj laat een weduwe met 2 kinderen na. Haarlem. Den 14 heeft voor de Rechtbank alhier, de behandeling der zaak van den heer de Lanoy bankier en directeur der N. en Z. H. Bank te Haarlem plaats gehad. Na een lang getnigenverhoor werd door het Op. Min., op grond van verduistering tegen den beklaagde geëischtgevangenisstraf van twee jaar, met verminde ring van de preventieve hechtenis. De verdediger Mr. Jolles nit Amsterdam ving zijn pleidooi aan met de verklaring, dat hjj allerminst ver goelijken zal datgene, wat beklaagde gedaan heeft noch hetgeen er in den laatsten tijd op financieel gebied is voorgevallen. Toch kon hij niet aannemen dat beklaagde strafrech- terljjk aansprakelijk is voor de verkeerde handelingen door de N. en Z. H. Bank gepleegd. (Volgens het Op. Min, zjjn, op grond van beklaagde's bekentenis en de getuigen verklaringen deze Bank en beklaagde feiteljjk een en dezelfde persoonlijkheid). Pleiter vroeg om vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Tot toestaan van dit laatste verzoek achtte de Rechtbank geen termen aanwe zig en bepaalde de uitspraak op 28 Januari. Barslngerhorn. De op 18 Jan. bepaald zijnde openbare vergadering van de afdeeling K o 1 h o r n van den Bond van Staatspensioneering, werd tot nader te bepalen datum uitgesteld, wegens verhindering (een door ongesteldheid) van drie der vier sprekers. In de polders van het Noorderkwartier, ontvingen vele watermolenaars voor het natte jaar 1903, boven hunne bezoldiging, een gratificatie, omdat in dit natte jaar zulke buitengewone diensten van hen werden vereischt. Den heer J. J. de Groot, opzichter van den polder Waard en Groet, werd evenals zjjne voorganger wjjleu de heer G, Holwerda als onbezoldigd Rijksveldwachter aangesteld Schagen. In onze gemeente doet zich thans na het heerschen der mazelen een geval van roodvonk voor. fKederl. Onderw, Genootschap. Iiutjewlnkel. De heer J. Porte, hootd der school alhier, is met 1203 stemmen tegen 155 op den heer Ap peldoorn gekozen tot hoofdbestuurslid van bovengenoemde vereeniging. Schagen. De sociëteit Ceres alhier is den 14 ge kocht door den beer 8. Bregman te Alkmaar voor de som van f 11655. De heer R. C. Kaan, huurder der sociëteit, kocht het perceel denzelfden dag weer van den heer Bregman. Het jachtreeht van de vroegere heerlijkheid Petten werd voor 1904 gepacht door den heer Paine Stricken te Bergen. Schagen. Den 14 koos de afd. Sohagen e.o. van het N. O. G. tot haar 2e secretaris, den heer S. de Vries alhier en tot bibliothecaris den heer D. P. Plaatsman te Harencarspel. Chamberlain's politiek. LONDEN, 15 Jan. Chamberlain opende heden de eerste vergadering van zijn tariefcommissie. Hjj gaf hierbjj een historisch overzicht van de laatste zestig jaar, zette de argumenten ten gunste van de hervorming uiteen en maakte de politiek der tegenstanders belachelijk. In het bijzonder deed hjj uitkomen, dat de meest voordeelige h andel van de Britten was de handel met Britsche onder danen. De Britsche bezittingen moesten daarom bevoor deeld worden. Het belang der Britten is den voorspoed der koloniën te bevorderen, zoodat zij betere afnemers van het. moederland kannen worden. De sympathie tusschen koloniën en moederland is van groote waarde, maar zij moet versterkt worden door banden van mate- rieele belangen, opdat de vereeniging bljjveud zal zjjn. Spr. ontkende, dat eenig tarief zou kunnen worden ingevoerd, dat, zooals de tegenstanders beweerden, de rjjken rjjker en de armen armer zou maken. De toestand In het Oosten. PETERSBURG, 15 Jan. Gisteren, ter gelegenheid van het Russische nieuwjaar, werd door den Tsaar een receptie gehouden van het corps diplomatique. Toen de Tsaar binnentrad, waren alle gasten daar verzameld en ging Z. M, rond, terwijl hjj met elk diplomaat het woord veerde. Er was een beweging van stijgende belangstel ling, toen de Keizer Korino, den Japanschen gezant naderde en hem zeer hartelijk toesprak. De Tsaar sprak met geestdrift over de groote waarde, welke men had te hechten aan goede nabuurschap met Japan. Ni8t slechts voor het heden maar ook voor de toekomst. Z. M. drukte zijn onwankelbare hoop uit, dat een bevredigende regeling voor beide naties te treffen zou zjjn. De Tsaar verzekerde aan den gezant der Vereenigde Staten aan het Russische hof, dat hjj geen belemmeringen in den weg zal leggen aan het onlangs gesloten Chineesoh- Amerikranscoe handelsverdrag, of een hinderpaal zal scheppen voor de Amerikaansche rechten in Mantsjoerjje. Daarop de gezamenljjke diplomaten toesprekende, zeide de Keizer»Ik wensch alles, wat in mijn vermogen is aan te wenden, om den vrede in het Verre Oosten te handhaven." Japan's antwoord, dat reeds aan baron Rosen te Tokio overhandigd, zal in duplikaat worden overhandigd aan graaf Lamsdorf door Kurino. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennis, dat zij bjj besluit van heden nr. 110 vergunning hebben verleend aan J. OTTER Sr., wonende aldaar, tot het oprichten van een gasmotor van twee paarden kracht tot het in beweging brengen van twee machines in het perceel Kooltuin, wjjk C. nr. 2, ten kadaster be kend in sectie B nr. 3562. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter, 16 Jan. 1904. O. D. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2