Indische Penkrassen. No. 8. Derde blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 17 JANUARI. Bijzondere Kennisgeving Zeemilitie. Hondenbelasting. bevonden l/oor werpen. Vrijwillige verbintenis als MATROOS bij Hr. Ms. Zeemacht ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, lloiderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door bat geheele rjjk 1 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 8 ets. 'Telefoonnummer 3. Frjjg der gewone advertentlën i Per regel f 9,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/fa. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar, gevolg gevende aan eeno uitnoodiging door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie gedaan namens zijne Excellentie den Minister van Marine, brengen ter algemeene kennis de navolgende die aeich opgeven voor de KHHMILITIH Lotelingen, die zich voor de zeemilitie opgeven en een der beroepen uitoefenengenoemd onder de letters A, B en D in de openbare kennisgeving tot oproeping van lotelingen voor de zeemilitie, kannen, indien zij bij de zeemilitie worden ingelijfd, na afloop van hun eerste- oefeningstijd worden toegelaten tot eene vrijwillige verbintenis als MATROOS bij Hr. Ms. Zeemacht, op de navolgende voorwaarden lo. Stand De verbintenis wordt aangegaan als matroos 3de klasse, of, indien men een daarvoor gestelde proef van bekwaamheid voldoende aflegt, als matroos 2de klasse. 2o. Aanvangssoldlj als matroos 3de klasse 14 gulden, als matroos 2de klasse 18 gulden 's maands. 3o. Duur van het dienstverband Vijf jaren. 4o. Premie: Zeshonderd vijftig galden (f 650.— waarvan f 50 onmiddellijk uit te betalen bij bet aangaan der verbintenis, en f 600 na vijfjaren dienst of zooveel eerderindien de belanghebbende vóór dien tijd den dienst moet verlaten wegens omstandigheden, onafhankelijk van zijn wil Bij overlijden gedurende den vijfjarigen dienst wordt de premie uitgekeerd aan de erfgenamen, mits het overlijden niet het gevolg is van zelfmoord als anderszins. 5o. Bevordering Men km gedurende de 5 jaren op klimmen tot hooger klasse of rang en ontvangt dan de daaraan verbonden hoogere soldijen. Vermeerde ring van inkomsten verkrijgt men eveneens bij toe kenning van het onderscheidingsteeken van scherp schutter, het brevet van kanonnier of torpedist of het cerficaat van goed gedrag. Onder gunstige omstandigheden kan de korporaals rang worden behaald in 3 a 4 jaren en bij langer in dienst blijven kan ook bevordering volgen tot sergeant, sergeant-majoor en adjudant-onderofficier. 6o. Overgang bij de Marine-Reserve Wie na 5 jaar niet verder wenscht door te dienen, kan ver plicht worden tot eene verbintenis bij de Marine- Reserve als matroos 2de of 1ste klasse, voor 3 jaren, doch behoeft dan alleen op te komen ingeval van oorlog of oorlogsgevaar en is overigens vrij van allen werkelijken dienst. Vaste soldij gedurende die drieja ren: f 40 a 50 's jaars, naar gelang van klasse of rang. 7o. Verlenging van bet dienstverband Dit kan (Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden.) XMV. We hadden 't verleden dan over de Passer bij het station, welnu bedoelde marktgelegenheid grenst ook aan de vroolijke Chineesche Kamp, hier nu eens niet onfrisch riekende, dank zij vooral het lekkere bergwiudje. Be doelde Chineesche Kamp verbindt de laan langs bet station met de veel hooger gelegen Grooten Postweg: Batavia Banjoewangi, waarover wij het reeds vroeger op onzen rjjtoer door Insnlinde's hoofdplaats gehad hebben. De Chineesche Kamp zet zich langs dien weg in Oostelijke richting voort, terwijl wjj links afslaan en al wandelende verschillende min of meer belangrijke gebouwen passeeren. Eerst zien we rechts een klein laag houten huLje, de z.g. tsocieteitder iDlandsche Ambtenaren, waar helaas 1 nog al veel tijd verknoeid wordt met kaarten. De heeren spelen meestal hasard en 't gaat daarbij om vrij hooge inzetten. Soms tot laat in den nacht zitten ze hier bij elkaar, de lagere ambtenaren. Men vertelde mij, dat bijna overal de Soendaneesche aristocraten aan het spel verslaafd zijn en 't ware te wen- schen, dat strenge verbodsbepalingen werden uitgevaar digd en gehandhaafd. 't Gaat niet aan, dat menschen met 25 gulden 's maands inkomen, zitten te kaarten met stapeltjes groot en klein zilvergeld naast zich. Waar de politie terecht zoo streng op het dobbelen der lagere volksklasse toeziet, daar mag ook het hasardspel bij den aanzienlijken niet worden ge duld. 'tis in hun eigen belang. Vlak naast die »soos" zien we het huis van den Patih van Soekaboemi, Raden Soeria Nata Legawa, een hoogst ontwikkeld edeldenkend man, met wien we in 1896 reeds zeer aangenaam kennis maakten en dien we ook nn weer eens zullen bezoeken. Verder wandelende, komen we langs 't onaanzienlijk Assistent-Residentiebureau op de z.g. Aloen Aloen, hier Oranjeplein genoemd. Aan de zuidzijde van dit plein des gewenscht na afloop van de 5 jaren geschieden, en wel op de voorwaarden, gesteld voor het vaste personeel der Zeemacht, doch kan worden geweigerd aan hen, die het niet verder hebben kunnen brengen dan matroos 3de klasse. 8o. Pensioen Wie blijft doordienen totdat hij vol doenden diensttijd heeft, krijgt recht op pensioen. Vereischte diensttijd: 30 jaren (bij lichaamsgebreken minder), bij een ouderdom van 40 jaren voor kor poraals en minderen en van 45 jaren voor sergeants en hoogerenl Bij de berekingen van dien diensttijd wordt de tijd. in de koloniën en tusschen de keer kringen doorgebracht, dubbel geteld. Iemand b. v., die 10 jaren in dienst is, waarvan 5 tusschen de keerkringen doorgebracht, heeft een diensttijd van 15 jaren. Voor elk jaar, tusschen de keerkringen doorge bracht, wordt boven het bedrag, waarop de belang hebbende volgens zijn stand of rang recht beeft nog eene verhooging toegekend. Bij de berekening van den voor pensioen geldigen diensttijd telt ook mede de tijd, in werkelijken dienst doorgebracht als zeemilicien. Wordt de belanghebbende ongeschikt voor den dienst tengevolge van bevolen diensten, dan ontvangt hij steeds pensioen, ongeacht bet aantal dienstjaren. Krijgt bij op eene andere wijze lichaamsgebreken, mits niet ten gevolge van eigen moedwillige hande lingen of ongeregeld gedrag, dan bekomt bij voort durend pensioen, wanneer bij 10 jaren, en tijdelijk pensioen, wanneer hij 5 jaren in werkelijken dienst is geweest (de tijd, tusschen de keerkringen door gebracht, in deze gevallen echter niet dubbel be rekend Tijdelijk pensioen wordt voor niet korter dan één jaar en niet langer dan vijf jaren toegekend. Komt hij, gehuwd zijnde, te overlijden ten gevolge van bevolen diensten, dan ontvangt zijne weduwe, of ontvangen zijne kinderen pensioen. Zij, die aanvankelijk neiging mochten gevoelen om, in geval van inlijving bij de zeemili'ie, na afloop van hun eerste-oefeningstijd zich op de hierboven genoemde voorwaarden vrijwillig als matroos 3de of 2de klasse naar gelang van bekwaamheden, bij de zeemacht te verbinden, worden uitgenoodigd dit bij hunne aanmel ding voor de zeemilitie ter Gemeente-secretarie kenbaar te maken. Deze opgave verbindt hen tot niets, maar geeft ook geen rechten, noch nu, noch later. Eerst tegen het einde van hun eerste-oefeningstijd zullen zij hebben te te beslissen, of zij al dan niet tot de vrijwillige ver bintenis zullen overgaan. N B. Zij, die niet een van de beroepen uitoefenen, genoemd onder de letters A, B en D in de openbare kennisgeving betreffende de aanmelding voor de zee militie, kunnen niet tot de vrijwillige verbintenis als matroos worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Yoorzitter. 29 Dec. 1903. O. D. DONATH, Secretaris. (een kleine vierkante grasvlakte) ligt het. hnis van 't Hoofd van Plaatselpk Bestuur, den Assistent-Resident, terwijl we aan de westzijde, vlak bij elkaar, eene Roomsch-Katholiebe Kerk en eeu Mohammedaansche Missigit (Moskóe) opmer ken. 't Is Vrijdag, dus de dag dat de geloovige Moslims tempelwaarts gaan en de Hollandsehe driekleur wappert daarom vroolijk van den gevel. Dit even aan bet adres van hen, die in een vroom Mohammedaan eeuwig en altijd een vijand van Harer Majesteits Opperbestaar willen zien. Ik kan hun op mijn eerewoord verzekeren, dat zij schromelijk dwalen, dat ik vele goede Moslims ken, die oprechte trouwe onderdanen van onze geliefde Vorstin mogen genoemd worden en die dan ook in hun hnis Harer Majesteits portret een eereplaats gaven tnsschen de af beeldingen van de voor hen heilige steden Mekka en Medina. Vele Europeanen hier in Indië zien in een wit geklee- den hadji (iemand die ter bedevaart geweest is) altijd zoo iets van een soort voorvechter in deu heiligen stryd." Wanneer zullen de menschen toch eens wijzer worden Misschien wel nooit. Aan de Oostzijde heeft men vlak naast bet Assistent Residentiekantoor eerst de Inlandsche en dan de Euro- peesche school, terwijl vóór ons, aan de westerzijde van bet Oranjeplein, het zeer uitgebreide buitengewoon fraaie établissement van het Victoria-hotel zichtbaar wordt. We logeerden hier reeds in 1896 on namen ook thans weer onzen uitrek in deze door geheel Indië zoo gunstig bekende inrichting. Eigenaar is een Duitscher, A, A. E. Lenné, oudhof- meester, van de beide Gouverneur-Generaals O. van Rees en O. Pijnacker Hordijk. Deze ondernemende man nam in 1894 het toenmalige Hotel Ort over, een logement, dat niet veel te beteekenen had en o.a. slechts een maxi mum van twaalf logé's kon herbergen. Hij pakte de zaak dadelijk aan, sloot b.v. een contract met de Kon. Paket. vaartmaatsehappij voor de verpleging van het zieke per soneel, richtte daarvoor een speciaal gebouw in, kocht terrein aan voor den aanleg van een park groot 50000 vierkante Meter, kortom deed alles om het nieuwe Victoria- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gezien de eerste zinsnede van art. 138 der Militiewet 1901, brengen ter openbare kennis dat de lotelingen voor de Nationale Militie der lich tingen 1903 en 1904, die in dit jaar voor volledige oefening bij de militie te land zonden moeten worden ingelijfd, en verlangpn bij de Zeemilitie te diensn, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Februari a.s. ter gemeente secretarie aan te melden, of te doen opgeven Da lijst van beroepen welke daarvoor het meest ge schikt zijn, ligt ter gemeente-secretarie ter inzage, waar tevens, desgevorderd nadere inlichtingen omtrent dezen dienst kunnen worden verkregen. Alkmaar, 9 Jan. 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen bonden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder teekend b 1 jet, kosteloos aan dat kantoor verkrjjgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Jan 1904. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 uur: Een zilveren armband, een friesche schaats, R. 0. Kerk boekje, een pakje adres D. Bloemer, een zilveren dames horloge, een defecte lorgnet in étui, een gouden oorbelletje met steentje, een zilveren bedelstukje, een witte boezelaar, een geele hond met witte pooten, een getjjgerde hond, een ring met sleuteltjes, een bonte kinder boezelaar, een zak inhoudende koffie, een notitieboekje, een kousenband een witte zakdoek met rooden rand Alkmaar, De Commissaris van Politie 15 Jan. 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr. hotel aan zijn doel, de genezing van zieken, te doen be antwoorden. Aangezien steeds meer en meer patiënten kwamen aankloppen en vooral ook officieren en ambtenaren naar Soekaboemie kwamen om er de verloren gezondheid te herwinnen, moest de Lenné voortdurend op uitbreiding bedacht zijn en zoo verrezen o.a. in het genoemde Park zestien mooie villa's, die bijna steeds waren bezet. Ook de tafel was beroemd en dat niettegenstaande de hotel- prijzen slechts 90 tot 150 gulden 's maands bedroegen (met inbegrip van licht, bediening enz.) Op 't oogenblik zit de eigenaar echter in zak en asch, ziet hij met angst het moment naderen, dat hij failiet zal moeten gaan, verloopt zijn prachtige zaak en dat alles door een Regeeringsbeslait van 19 Mei j.l. We weten allen, dat 't er tegenwoordig met de Indische Schatkist slecht uitziet, we weten dat Zijne Excellentie onze Gouverneur-Generaal terecht een beroep heeft gedaan op Nederland, dat zoovele tientallen van jaren van de Koloniën heeft geprofiteerd, we weten, dat ons Kamerlid van Kol zelfs het meer dan radicale voorstel waagde, om een groot deel der Buitenbezittingen te verkoopen ten bate van het verarmde Java, welnu 1 is 't dan niet be droevend, dat ik U, trot8 dit alles, een staaltje moet mededeelen van weinig financieel beleid, waarop ik ook hier in 't publiek de aandacht heb gevestigd. Nu voor ongeveer twintig jaren geleden werd door een zekeren dr. van Tijn alhier een z.g. Gezondheids établissi- ment tSélabatod' opgericht en wel met een subsidie van het gouvernement groot zeshonderd gulden 's maands. De staat bedong daarbij hot rechtom vijf van zijn ambtenaren of officieren, tegen verminderden prijs"(f 1.50 of 2.50 per dag, naar gelang van het traktement) te mogen doen opnemen, terwijl verder voor 400 mindere militaire en lagere civiele beambten logies moest worden ingeruimd tegen eene betaling van schrik niet lezer 1 vanf 2.50 per mau en per etmaal 1 Voor huisvesting in gewone ehambróe's en kazernevoeding wel wat boog berekend, zou ik zoo zeggen Enfin dat was nog in dien goeden ouden tjjd, toen Java rjjk was en een ieder van de Schatkist trachtte te halen, wat er van

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 9