HER IJK. No. 9. Fierste blad. Honderd en zesde jaargang, 1904. WOENSDAG 20 JANUARI. Zeemilitie. De nevelen geweken. Stemmen uit Chicago. FEUILLETON. 0 UMUAIISCHI COURANT. Deze Oonrant wordt Oinsdag-, Bonderdag- en Katerdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheele rjjk f 1> 3 Nummers ff ©,06. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Pr(js der gewone advertentlën t Per regel ff 6,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gezien de eerste zinsnede van art. 138 der Militiewet 1901, brengen ter openbare kennis dat de lotelingen voor de Nationale Militie der lich tingen 1908 en 1904, die in dit jaar voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, en vetlaDgen bjj de Zeemilitie te dienen, worden nitgenoodigd zich vóór t Februari a.s. ter gemeente secretarie aan te melden, of te doen opgeven De lijst van beroepen welke daarvoor het meest ge schikt zijn, ligt ter gemeente-secretarie ter inzage, waar tevens, desgevorderd nadere inlichtingen omtrent dezen dienst kunnen worden verkregen. Alkmaar, 9 Jan. 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gezien het Kon. besluit van 28 November 1903, Nr. 33, en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord holland van 23 December 1903, Nr. 1, (Provinciaal blad No. 131) Brengen ter kennis van belanghebbenden dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1904 te bezigen, zal zijnbij den ijk en den herijk der maten en gewichten de letter P in den gewonen schrjjfvorm bij den ijk en herjjk van gasmeters, de koninklijke kroon dat die herijk, welke kosteloos jgeschiedt, zal plaats hebben in het ijklokaal in het Viotoriepark te Alkmaar, van des voormiddags 9 tot 12 uur en van des namiddags l'/j tot 41/2 uur: voor ten verkoop bestemde maten en ge wichten op 33, 36 en 3 7 Januari e.k.; voor fljne gewichten op 1, 3 en 3 Februari e.k. voor den berijk In het algemeen, voor de be woners van wjjk F, 38 en 39 Januari; wijk El, 4, A, 8 en 9 Febrnarlwijk A, ÏO, tl en 13 Fe bruariwijk B, 13-19 en 38 Februari; wiik C, 33—36 en 39 Februari en 1 Haartwijk 3, 3 en 4 Haart e.k. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat 1°. ieder verplicht is zijn maten en gewichten te doen herijken 2°. de maten en gewichten behoorlijk schoon, droog iJS^en roestvrij ten herijk moeten worden aangeboden, om onderzocht en duidelijk gestempeld te kunnen wor den, bij gebreke waarvan ze onherjjkt worden terug gegeven; 3°. onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den ijker worden gejusteerd volgens bij Koninklijk Besluit vastgesteld tarief 4°. ingevolge aangehaald Koninkljjk^besluit van 28 Novem- DOOR DEBORA VAN DE VELDE. 15) Was nu echter Leo's taak in de gemeente te D. weer afgeloopen, gaarne had hij nog eenige dagen aldaar ver toefd, om rnstig van zjjn pasgevonden geluk te genieten maar een telegram berichtte hem, dat zijn grootmoeder een aanval van beroerte gehad had, en hij dus naar hnis werd geroepen. Hij ging onverwijld, doch vond haar bij zijne komst geheel versuft, en ofschoon zij hem nog wel scheen te herkennen, moest hij zijn voornemen om baar omzich' tig, doch naar waarheid bekend te maken met het feit. dat hij nu eindelijk zijne moeder gevonden had en vol strekt geen plan had haar te verloochenen, opgeven, daar zij niet meer in staat was hem te begrjjpen. Gelukkig trad de dood spoedig in en Leo kwam daar. door in het bezit van het aanzienlijk vermogen zijner grootouders, waarnaar zijn vader tevergeefs had uitgezien en dat hjj, wetende welk eene demonische rol het geld in zjjne familie had gespeeld, zich terstond voornam, het ten nntte zijner medemenschen te besteden, hetgeen geheel in overeenstemming was met zijn karakter. VI. Twee jaren zijn, sinds het hiervóór beschrevene, ver loopen en veel is in dien tijd veranderd en gebeurd. Ds. Reinolds had niet lang daarna, nadat wij hem leerden kennen, een beroep naar eene grootere gemeente ontvangen en aangenomen en, zooals te verwachten wa5, werd de proponent van Hoogenbeek, die zich in de weinige dagen, dat hij den dieost had waargenomen reeds de algemeene sympathie had verworven, in zijne plaats tot predikant te D. gekozen. Volgaarne had hij ber 1903 de termjjn voor dezen herijk eindigt op 1 September 1905 5°. de maten en gewichten, op gevaar van straf, voor zien moeten blijven van de vereischte stempelwerken en dat alzoo het laatst geplaatste goedkeuringsmerk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard 6°. zij hobben toe te zien dat de voorwerpen van het ver eischte ijkmerk voorzien zijn en afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden blijven op de plaatsen, aangeduid in art. 11 der ijkwet. Belanghebbenden worden dringend ver zocht, hunne maten en gewichten op boven vastgestelde dagen ten herijk aan te bieden, daar latere aanbiedingen tot voor hen onaan-. genante gevolgen kunnen lelden. Het ijkkantoor alhier zal voorts dit jaar geopend zijn op 8, 9, 29 en 30 April; 20 en 21 Mei 10 en 11 Jnni en 1, 2, 8 en 9 Jali, des voormiddags van 9 tot 12, des namiddags van 1V2 tot 41/, nar en na 27 Juli eiken Donderdag en Vrjjdag, van 's voormiddag3 9 tot 's namid dags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16 Jan 1904. C. D. DONATH, Secretaris. Met ontroering lazen wij allen van de ramp, welke op het eind des vorigen jaars te Chicago plaats had. Hartverscheurende berichten kwamen tot ons. Een paar kantteekeningen mogen welkom wezen Wij denken allereerst aan het bekende woord, nu wederom op zoo aangrijpende wijze bewaarheid de put dempenals het kalt' verdronken is." Immers 19 schouwburgen moesten gesloten worden aldaar, wijl niet hun inrichting voldeed aan de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen, terwijl van uit New-York werd be richt, dat ook te dier plaatse elk oogenblik zulk 'n onheil is te vreezen als niet terstond worden nageko men de veiligheidsvereischten der wet. Telkens lezen wij nu, dat op allerlei plaatsen onder oekingen worden ingesteld omtrent de inrichting van openbare gebouwen. Van uit Chicago komt een stemonderzoektstelt niet uittreft maatregelen om zooveel mogelijk rampen te voor komen. Wij zagen helaas ook weer dat booswichten misbruik maakten van de verwarring en ontzetting om te rooven en te plunderen Menschen knnnen hyena's worden. Hoevelen profiteeren van anderer tegenspoed, van an- derer mislukking bij arbeid en streven hoevelen weten winst te behalen uit anderer val en hun »slag te slaan." In het „des eenen zijn dood, is des anderen zijn brood" schuilt ook vaak een droeve waarheid. Dat te aan schouwen kan met ve ontwaardiging vervullen, doch leide niet tot vertwijfeling, noch doe oogen sluiten voor heerlijke dingen Wij kunnen immers ook van lichtpunten gewagen. Denk aan dien bisschop die] hoorende van den brand het gebouw binnendrong en klom naar het meest bedreigde punt, waar hij de leiding van het red dingswerk ondernam. Den stervenden bovendien ver lichtte hij de laatste oogenblikken en boven alle ge raas uit klonk zijn luide opwekking tot allen om moed te houden, klonk zijn woord van vertroosting. Toen de brandweermannen hem wilden uitbrengen, weigerde hij en eerst toen zich geen levend wezen meer op de ga lerij bevond, verliet hij zijn post Hoe schitterend was eens anderen houding, die den rook trotseerde, om ge wonden en verbijsterden ter hulp te snellen Vergeet ook n:et de algemeene deelneming welke zulk een ramp wekt Muren tusschen menschen opge richt vallen. Afstanden kent men dan niet. Allen zijn éen in smartgevoel. Leed vlecht ren band, sterker dan ooit vreugde het vermag te doen. Maar zoo ooit weer gebleken is het gemis aan zelf- beheersching te midden van een onheil, zoo zich ooit hebben doen zien de gevolgen van gebrek aan kalmte de vruchten evenzeer van het ieder voor zich", van het „ben ik mijns broeders hoeder dan wederom thans Alle pogingen toch in het werk gesteld hij het ontsta <n van den brand om een paniek af te wenden, zijn jammerlijk mislukt. Geruststellende, kalmeerende woorden mochten niet baten ditmaal „Ditmaal", want we lazen toch ook menigmaal hoe b.v. op een schip bij brandgevaar of bij schipbreuk, het bezadigd voorbeeld van een enkel persoon een gansche bemanning van een anders wissen dood redde Is het niet onlangs gebeurd dat bij een brand in een school, de kalmte en de te genwoordigheid van geest van het onderwijzend perso neel de ontruiming der lokalen en de redding van hon derden kinderen mogelijk maakten De geschiedenis bewaart tal van voorbeelden van reddingen uit en ver hoeding van groot gevaar, uit ongegronde vrees of ze nuwachtigheid eener menigte ontstaan door de zelfbe- heersching v n enkelen, wier woord en optreden won deren als 't ware verrichtten. O, als het wair is wat men telkens las dat de ramp zulk een omvang nooit zou hebben verkregen als er kalmte en zelfbedwang onder het publiek waren geweest als men geluisterd had naar verstandige raadgeving nis het waar is, ja dan is het bitter droevig dat eigen lijk allen terstond er „het hoofd bij verloren." Welk een paniek ontstond nuEen gevaarlijk en woest opdringen van het publiek, zoodat velen dood gedrukt en anderen onder den voet geraakten en ver trapt werden. In de gangen een worstelende en deze verstoppende massa, welke het velen onmogelijk maakte zich te redden, zoodat zij als iu een val geraakten. Een menigta die doet als- het uit een boerderij-brand geredde vee, dat weder in de vlammen terugloopt, een menigte zoozeer verdwaasd dat zij zelve voor een deel de oorzaak is van jammer en vreeselijke dood Veelhoojdig breinloos dier." Zoo werd het publiek ge noemd in zijn grootste verdwaasdheid. Rustbewaarders zich die kenze laten welgevallen. Waar toch zou hij liever werkzaam zijn, dan in de stad, waar hij zijn pleeg moeder gevonden had en in de gemeente, waar hij zich reeds thnis gevoelde Hier toch wist hij, dat hij een arbeidsveld vinden zon, geheel in zijn geest en dan was er nog iets, wat hem zeer toelachte, hij kon hier ook nog op andere wjjze oen zegen zijn. Er was n.l. een plan bij hem opgekomen om het fortnin, hem nagelaten, op nattige wijze, ten bate van het algemeen welzijn aan te wenden, en hoe zon hij dat beter doen, dan door eene stichting in het leven te roepen, waaraan te D. groote behoefte bestond en die daarenboven eene illosie van zjjne pleegmoeder, die toch eigenlijk als weduwe zjjns vaders, volgens zjjne opvatting, aanspraak op een deel der nalatenschap had, in vervui ling bracht. En zoo verrjjst dan nn op eene rustige plek even bniten het stadje, een klein paviljoen, door een vriendelijke tain omgeven en ingericht ter verpleging van zieken, die om verschillende redenen niet in het stadsziekenhuis knnnen worden opgenomen. Zuster Elze, of, zooals men haar nn algemeen noemt, mevrouw de wed. van Hoogenbeek, staal als directrice aan het hoofd der inrichting. Zij toch, had haar taak nog te lief, om die geheel neer te leggen, en ze wilde ook gaarne onafhankeljjk blijven. Een drietal gediplo meerde verpleegsters en een paar leerling-verpleegsters, zijn onder hare leiding bezig met de verzorging der kranken, die in dit paviljoen worden opgenomen, en nog twee, ervaren pleegzusters, die ook haar thnis in de stich ting hebben, maar wijden zich van daArnit, aan gezins verpleging, wat ten hoogste wordt gewaardeerd. En nn is het weer kerstmis en onze jonge predikant heeft gewild, dat er ook van dit feest licht en vreugde zou afstralen, op de zieken, die er van verstoken waren, om het in eigen huiselijken kring te vieren. Daarom staat heden in de zaal, waar de kleine patiëntjes liggen, eene Kerstboom opgericht, met allerlei doelmatige geschenken die de kinderen afleiding en bezigheid kannen bezorgen Het is een aardig gezicht, die kleinen, allen overeind gezeten in hunne kribjes, met schitterende oogjes op ziende naar de lichtjes, en genietende van heerlijke ver snaperingen, hun aangeboden, en als de dominee, die »lieve man", zooals zij hem noemen, vertelt van Jezns, die ook eens als een klein kindje in de kribbe lag, en later znlk een edel mensch en een kindervriend was ge worden, dan luisteren de jeugdigen, maar ook enkele onderen, die mede aanwezig zijn, met stillen aandacht. Maar ééne is er, die heimelijk een traan wegwischt, ais zij terugdenkt aan den kleinen jongen, die ze eens in slaap zong, en om wiens wille zij zooveel heeft geleden, maar die hier nn ook staat als een edel man, een men- schenvriend en van haar als een eigen zoon, zoo hartelijk en vol liefde. Maar ook Leo zelf gevoelt zich innig dankbaar, omdat da nevelen voor hem zijn weggevaagd, die zijn jeogd hebben verduisterd en als hij, nadat de lichtjes zijn ge- bluscht en de kinderen rnstig in hunne kribjes liggen, om te drooraen van den heerlijken avond, ook nog de oudere patiënten heeft toegesproken en met bloemen of andere kleine gaven heeft verblijd, nog even in de kamer zijuer moeder vertoeft, dan legt hij den arm om haar heen en zegt met een gelaat dat straalt van geluk »Ons heil is gekomen, nietwaar, moeder -God sprak: daa- zjj licht en het werd licht; uit de nevelen is ds dag gerezen En als hij, na een hartelijk afscheid met zijne jonge vrouw, die niemand anders is dan de dochter der kranke, waar hjj zijn eerste bezoek bracht en die hij als een hoogst beschaafd en beminnelijk meisje, had leeren kennen naar zijne eenvondige woning is ternggekeerd, dan zegt hij tot haar»Suze, laat ons ernstig voornemen, alles te doen wat in ons vermogen is om te arbeiden aan de komst van het Koninkrijk Gods, dat door Jezus is aangekon digd en waar geen plaats is voor hoogmoed of liefde loosheid, omdat allen het gevoelen, dat zij broeders en zusters zijn. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1