Stadsberichten. 5e klasse, 3e lijst, 20 Jan. 1904. Nrs. 901 en 8034 f 1000; nrs. 4689, 8658, 8876, 15176 en 18584 f 400; nr. 18507 f 200; nrs. 4002, 10114, 12761,13772, 13879,16996, 17459 en 18510 f 100. 5e Klasse, 4e lijst, 21 Jan. 1904. Nr. 13611 f 1500; nrs. 3622, 7537, 9747, 10542, 12987 en 15109 f 1000 nrs. 7799, 9300 19579 en 20259 f400; ns. 3435, 6912, 11224 en 18730 f 200; ns. 4967, 5599, 13239 17962 en 20296 f 100. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Verduistering. Uit Hoorn meldt men dat nit de kas van den Rijksbetaalmeester aldaar een groot bedrag verdnisterd is. Eene vervolging is ingesteld tegen een klerk van het kantoor. Hen hoos. 'Eene [Hollandscbe stoomboot, de »Jeanne, don 16 met ballast van Antwerpen naar Cardiff vertrokken, om er eene lading kolen in te nemen, is in dien nacht, ter hoogte van Middelkerke, door eene waterhoos opgenomen. Toen die voorbij was. lag het schip geweldig slagzjj zoodat de golven vry spel hadden over het dek en de schoorsteen en bijna al de andere op dek staande tuigage werd weggesleurd. Het schip richtte zich, maar luisterde naar geen roer meer en men heesch de noodsignalen. De sleepboot van Ostende bracht de »Jeanne" 's middags in de haven. Bjj het binnenvaren veroorzaakte de »Jeanne" nog averij aan de sluisdeuren. De schade, welke het schip in eenige oogenblikken heelt opgeloopen, wordt geschat op 150 0 fr. Sint Pancras. Dinsdagavond 1.1. werd in het lokaal van den heer Slik alhier eene vergadering gehou den van de Vereeniging »Hulp in Nood." Aanwezig waren 29 leden. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat in 1903 de ontvangsten f 359.69J en de uitgaven f 208.81 hadden bedragen. De hoogste uitkeering aan één lid be droeg f 58.50. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer P. Kuiper. Met het oog op den gunstigen finan- tieelen toestand werd op voorstel van het bestuur be- Bloten de wekelijksche uitkeering te vorhoogen van f4.50 tot f 5.—. Hergen. Dat een telefoonkantoor in onze gemeente zeer noodig was, blijkt uit de jaarlijksche toename van het getal telegrammen, die verhandeld worden. Was het b.v. in 1902 reeds 1218, in 1903 was het getal verhan delde telegrammen 1408. Een toename dus van bijna 200. Ongelukben. Aan het in aanbouw zijnde Palacehotel te Scheve- nlngvn zijn den 16 twee metselaars gevallen, doordien de steiger, waarop zij stonden, brak, ten gevolge van het neervallen op die stelling van een zwaar stuk hardsteen, dat zjj bezig waren te stellen, doch niet meer konden houden. De ééne werkman brak zijn been en werd na voorloo- pig verbonden te zijn overgebracht naar het Gemeente- Ziekenhuis te 's-Gravenhage. De tweede werkman was minder ernstig gekwetst en kon in de aannemerskeet verbonden worden. Te Rotterdam is overleden de heer Felix L. Bosman, manufacturier, die bij het uitsteken van zijn spion aan zijn magazijn aan de Hoogstraat uit do tweede verdieping was gevallen. Verdronken. De visscher J. de V. te Heets, is, bij het uit zetten van fuiken, uit zijne kubboot gevallen en ver dronken. Hij laat eene weduwe en 4 kinderen na. Te Warmenhuizen is het vijfjarig zoontje van den heer S. te water geraakt en verdronken. Aangevallen. Te Haarlem zijn twee geëmployeerden van de Electrische Tramwegmaatschappy, door een beschonken polderwerker onverhoeds met een mes aangevallen en verwond. Zjj hebben zich echter met een parapluie zóó dochtig verweerd, dat de politie den onverlaat wel aan zijne litteekens zal herkennen. Benoemingen. Tot gemeente-secretaris en ontvanger te Hoogwoud alsmede tot boekhouder van het Burgerlyk Armbestuur aldaar is benoemd de heer Jan Breebaart Dirkszoon, wonende te Winkel. Tot bestuurslid van don Tjaddinxrijtpolder, is gekozen de heer J. Dekker, te Oude Niedorp. Tot bestuurslid der banne Ransdorp is benoemd de heer Jb. de WaarL, te Holijsloot. Tot bestuurslid der banne Ilpendam en Water gang is gekozen de heer L. Klaver. Texel. In het jaar 1903 zijn ruim 42000 lamme ren en schapen van bier naar het vaste land uitgevoerd. De meeste dezer dieren werden te Leiden ter markt ge bracht, doch ook een groot deel er van kwam te Pur- merend. De handel in woLee gaf een omzet van ongeveer een half millioen guldens. By den landbouwer A. van Wijk te Haarlem mermeer is aan den werkman W. van Parijs een ernstig ongeluk overkomen. Terwijl men met dommekrachten, bezig was om de paardendorschmachine te verplaatsen, kantelde het gevaarte en kwam het terecht op genoemden werkman. Zwaar gekneusd eu met gebroken ledementen werd hij van onder de machine gehaald en verder ter vepleging opgenomen. Amsterdam. Op de Gelderschekade by den Schreierstoren, stond een werkman te kijken naar den stand van het water. Op eens verdween de grond onder 's mans voeten. En diep gat ontstond op de plek, waarin de op niets bedacht zijnde man bijno geheel verdween. Alleen zijn hoofd stak nog even boven den beganen grond uit. Een appelenkoopman, die het ongeval zag, snelde toe en tachtte de behulpzame hand te bieden, doeh ook hij zakte een heel eind door de bestrating. Eenige be ambten van het havenkantoor wisten gelókkig met haken en tonwen de beide lieden uit hunne benarde positie te verlossen. Een geneesheer, die in een dichtbij zijnd per ceel juist bij eene zieke was, verbond den werkman, die gelukkig in staat was zieh te voet naar huis te begeven. De oorzaak van het ongeluk is te wjjten aan den Biech ten toestand van een oud riool. Door »Pablieke Werken" zullen verbeteringen aangebracht worden. Ursem. Hoewel het ongeval, dat onzen burge meester overkwam erg genoeg had kunnen zijn, is er van eene meerdere of mindere ongesteldheid echter ge lukkig geen sprake. De familie verkeert in goeden wel stand. Den 21 vergadert het bestuur der Protestantsehe Kies- vereeniging. Ponton van besproking zijn 1°. het nazien van de ledenlijst 2°. Art. 13 van het vigeerende regle ment 3°. het verspreiden der ledenlijst4°. de wenscho- Ijjkheid van het optreden van een spreker, euz, Diefstallen Hembrug. C. Kattevilder, een der personen die terecht gestaan heeft, beschuldigd van diefstallen van messing aan de artillerie-inrichting aan de Hembrug in de jaren 1901 1902 werd den 20 door do Amsterd. rechtbank veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar, met vermindering van den tjjd in voorarrest doorgebracht. De opkooper der gestolen messing werd wegens heling veroordeeld tot 2 jaren gevangenis, terwijl diens echt- genoote van medeplichtigheid aan de heling vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld werd. „Het Aederlandsch Rundvee-Stamboek." Afdeeling Noor d-H o 11 a n d. Op de vier en dertigste algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging, op Maandag 1 Febr. 's na middags half één ure, in het café »Krasnapolsky" te Am sterdam, zullen de navolgende punten aan de orde zijn. Voorstel van het bestnur tot het verleenen van subsidie in zake de a.s. tentoonstelling te Enkhuizen. In te leiden door den voorzitterverkiezing van drie leden van het bestuur, die den 1 Januari 1904 in functie treden, in de plaats van de heeren K A. Kaan, R. O. Schenk en A. Zijp Hz., die niet dadelijk herkiesbaar zijn benoeming van twee afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering der vereeniging bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der afdeeling zal worden gehou den rekening over den dienst 1903; bespreking van voor stellen ter opname onder punten van beschrijving voor de eerstvolgende algemeone vorgadering der vereeniging; cencept-begrooting voor den dienst 1904. 374ste Staatsloterij. Doopsgezinde en Bv. buth. kemeenten. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag, den 24, de dienst in de kerken van bovengenoemde gemeenten, niet zullen worden vervuld. Theo-Fakkel. Woensdagmiddag werden in tegenwoordigheid van 't Gemeentebestuur, de brandweer en verschillende belang stellende genoodigden op het Doeleveld alhier, de voor genomen proeven vertoond met bovengenoemd droog en vertrouwbaar werkend biuschmiddel voor elk begin van brand 1 Dat deze proeven zouden gelukken, daaraan twijfelde zeker niemand, die er te voren reeds van hoorde of de alom verspreide aanbevelingen onder de oogen kreeg. Hieronder zyn er van Gemeentebesturen, Fabrieken en particuliere inrichtingen, zoowel binnen als buiten ons vaderland. Allen prijzen om 't zeerst de vertrouwbaarheid van het bluschpoeder Theolin en roemen het groote voordeel van dit drooge en in alle opzichten onschadelijk poeder, dat steeds bij tijdige en doelmatige aanwending voordeel geeft en oneindig gunstig en voor- deelig is door 't niet na zich slepen van de zoo vaak gewraakte waterschade. Bij herhaling wordt aangeraden in verschillende inrichtingen, waar brand kan voorkomen, als ook in Hótels en andere groote gebouwen een aantal dezer fakkels in voorraad te hebben vooreerst omdat de geruststelling reeds veel belooft en ten tweede omdat de aanwezigheid noodzakelijk is. Van een en ander, dit mogen we niet anders zeggen, zijn we door de proeven van den heer D. Neelmejjer Woensdagmiddag overtnigd.Verscbillend begin van brand, veroorzaakt door petroleum, benzine vernis en andere brandbare vloeistoffen op poetskatoen of kleeden geworpen, werd met een deel van- of den geheelen inhond van een fakkel direct geblnscht. De opmerking dat gaat met zand ook wel, werd gelogenstraft, door 'fc opwerpen van twee volle fakkels met zand gevuld, waarna 't nog lustig bleef doorbranden. Een klein getimmerte, gevuld met krullen en eenige latteD, bestreken met teer en bespoten met petroleum, gaf bij 't ontsteken een waarlijk onrustbarende vlam maar het juist en goed inwerpen van 't poeder uit één eukelen fakkel bluschte 't vclsomen. Eene herhaling op verzoek gaf dezelfde resultaton zoodat we met ge rustheid durven verzekeren een kalme en gepaste aan wending van den Tbeo-fakkel zal bij elk begin van brand, al laat dit zich ook reeds vrij ernstig aanzien, een ver rassende en gewenschte uitkomst gevenen daarom ver dient dit blnschmiddel ook zeker algemeene aanbeveling. Alkmaarsche Tooneel vereeniging. De Alkmaarsche Tooneelvereeniging gaf Dinsdag avond in Harmonie een uitvoering, waarover zij zeker algemeen met veel lof zal hooren spreken. »Prima Donna" blijspel in 3 bedrijven door August Hendriks, was hier niet onbekend, maar zal, en dit bleek uit de onverholen bijvalsbetuiging tijdens de uitvoering ook nog dien Dins dagavond aan velen eenige uren van aangename uitspanning hebben bezorgd. De hoofdpersonen Stien de Grnyter, do schoenmaker, zijne vrouw Trees, Lotje hunne dochter en Oom Pier de hartstochtelijke visscher waren eeuig maar ook de nevenrollen als de schoenmakersgezellen, vooral Seppe de leerjongen, Rik Janssens de minnaar, professor Mosselmans, Mr. de Kneakel en de impressario Bion- dello, men zon onbillijk zjjn door iemand een woord van lof te onthouden. Als om stryd had men stellig met ijver en toewijding gestudeerd en wanneer men daarbij nog in aanmerking neemt den zeer aangenamen inhoud en de vaak interessante tooneelen, spreekt 't bijna van zelf dat 't geheel uitmuntend van stapel moest loopen. Er was dan ook zoo nu en dan een pret, dat de spelers zeker moeite hadden in hun rol te blijven en meer dan eens genoodzaakt waren, de bui (lachbui) af te wachten, eer men verder kon gaau. Een daverend applaus aan 't einde, was dan ook o.i. een oprecht bewys van erkentelijkheid voor 't genot, dien avond bij de uitvoering van de Alkmaarsche Tooneelver eeniging gesmaakt. Heropening. Aan, de Laat heeft men sinds eenigen tijd een vreemd gebouwtje gezien, waarin de beer JF. de Rover tijdens de verbouwing van zyn perceel den verkoop zijner vleeach- artikelen voortzette. Wie nu Woensdagavond dit ge bouwtje miste, ontdekte aan den overkant een waarlijk rianten en keurigen nieuwen winkel, die door zyn helder witte tegelwanden en frisch plafond dadelijk de aandacht trekt en de minnaars van een zindelijke en frissche vleesch- houwerij zeker tot een bezoek en inkoop zal aanmoedigen. Gymnasium. Door B. en W. dezer gemeente werd hel volgende voorstel aan den Raad toegezonden. In uwe vergadering van 1 September 1.1. werden wy uitgenoodigd de oprichting en inwerkingtreding van een volledig gymnasium voor te bereiden met het begin van den cursus 1904/1905. In verband met dit besluit hebben wij, in overleg met de Regenten vau het Burgerweeshuis, een plan doen op maken tot gedeeltelijke verbouwing van de bovenlokalen van het Burgerweeshuis en het inrichten dier lokalen voor een gymnasium, welk plan hierbij wordt overgelegd. Geljjk uit een schrijven d.d. 8 Januari 1.1. vau de Regenten van het Burgerweeshuis kan blijken, zyn deze bereid de kosten der verbouwing voor rekening van hunne administratie te nemen. Daarvoor behoeven dus geene gelden door den Raad beschikbaar te worden ge steld. De Gezondheids-commissie, omtrent dit plan ge hoord, heeft verklaard zich daarmede geheel te kannen vereenigen. De Regenten van het Burgerweeshuis wenschen den jaarlykscben huurprijs, in overeenstemming met de in bijlage no. 31 van 1900 genoemde som, op f 600 bepaald te zien en de huurovertenkomst aan te gaan voor den tijd van minstens tien jaren, betgeen onze instemming geheel kan wegdragen. In onze straks te formnleeren conclusie zullen wij u voorstellen een en ander goed te keuren. Intusscben wenschen wij u nog aan te bevelen thans reeds te bepalen, uit hoeveel leden het college van cura toren zal besttan. Alsdan zullen wy in de gelegenheid zyn u de noodige dubbeltallen aan te bieden om tot de benoeming van zulk een college over te gaan. In overleg met curatoren zullen wij alsdan kunnen ontwerpen: a. eene verordening voor het gymnasium te Alkmaar; b. eene verordeningregelende het getal eu de bezoldi gingen van de leeraren aan bedoeld gymnasium e. verordeningen op bet heffen en invorderen van school geld voor onderwijs aan bedoeld gymnasium. Kan uwe vergadering zich met het bovenstaande ver eenigen dau hebben wij de eer haar voor te stellen te besluiten 1°. te bepalendat het gymnasium zal worden ge vestigd in de bovenlokalen van het Burgerweeshuis, welke daartoe zullen worden ingericht overeenkomstig het hierbij overgelegd plan voor de uitvoering van 't welk de Regenten van het Burgerweeshuis zullen zorgdragen; 2°. Burgemeester en Wethouders te machtigen met de Regenten van bet Burgerweeshuis eene overeenkomst aan te gaan krachtens welke de sub 1° bedoelde lokalen tegen 1 Juli 1904 door de gemeente worden gehuurd, ten einde daarin het Gymnasium te vestigen onder voorwaarde dat do jaarlijksche huurprys 600 zal bedragen dat de buur wordt aangegaan voor den tyd van minstens 10 jaren en verder onder de nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden 3°. te bepalen dat het college van curatoren zal be staan nit vyf leden met nitnoodiging aan Burgemeester en Wethouders de noodige dubbeltallen aan te bieden opdat tot de benoeming van cnratoron kan werden over gegaan. Het verleenen van pensioen aan gemeente ambtenaren bedienden en werklieden en ltunne weduwen en weezen. Door den beer J. de Lange O. Jz. werd het volgende voorstel den Raad toegezonden. Ondergeteekeede beeft de eer aan den Raad voor te stellen omtrent de te heffen bijdragen voor pensioen en de financieele gevolgen van de ontworpen pensioenregeling een advies in te winnen van een deskundige en aan Burgemeester en Wethouders daarvoor een blanco crediet toe te staan. Hoewel dit voorstel in de Raadsvergadering van 1 Sept. j.l. reeds door het Dagelykscb Bestuur is gedaan en na eenige discussie weder werd ingetrokken komt het hem na kennismaking met de ontworpen regeling raadzaam voorde financieele gevolgen ernstig onder de oogen te zien ten einde nè. 5 jaren bij het opmaken der eerste wetenschappelijke balansniet voor het feit te moeten staan dat wellicht een onverwacht groot kapitaal ter aanvulling van het pensioenfonds door de gemeentekas moet worden bygestort. Met den heer H. J. Vonk is hij van oordeel dat voor een fonds, dat in staat is zijn risico's te dragen, de geldelijke opofferingen, die ten laste der gemeente zullen komen, niet gering zullen zyn, en nu mag men die uitgaven in het belang der gemeente achten, z. i. dient toch vooraf te gaan eene berekening van het vermoedelijk benoodigd kapitaal of eventueel van de vereischte jaarlijksche stortingen, die door de gemeentekas moeten worden bijbetaald. Waar het financieele gedeelte der verordening een der voornaamste punten is, die by de behandeling in de sec tiën ter sprake zullen komen, acht bij het gewenscht het voorgestelde advies vóór die behandeling in te winnen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaah brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. B. L. SIMON Jr., wonende aldaar, om vergunning tot bet oprichten van eene steenhouwerij in het perceel Koningsweg wijk B No. 69 en dat op Woensdag 3 Fe bruari 1904, 's voormiddags te elf uur, ten Stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Jan. 1904. C. D. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3