Nationale Militie. WONINGWET. Nederland» wsvonden 'I/oor werpen. N| V. Boek- en Handelsdrukkerij vlh HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, Alkmaar. No. Hf 3,75 No. 2 a f 2,50 No. 3 it f 2,50 BTalezers HUP Voor alle nummers is gelegenheid tot aansluiting. Ontheffing of vergoeding, Aangifte van verhuurde woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten. Tevens wordt om de 14 dagen een ROMA.N verstrekt dezulken, die van de melkverkoopers een omgang op zon dag-avond eischen of de slagersknecht tot zelfs 's na middag' met vleeschbestellingen doen draven. Men kan wel aannemen, dat het der vroeden vaderen van 1673 des zondags, hoezeer de slagersnering dan stilstond, bij hnn middagmaal niet aan een portie vleesch ontbrak, al waren zij in zoover inconsequent, dat zij zij het dan vóór de preek den dienst van den barbier genoten. 0. W. B. Koedijk. De bevolking bestond op 31 Dec. 1902 uit 685 m. en 641 vr., tot. 1326 personeu. Zij vermeer derde in 1903 door geboorte met 24 m. en 31 vr., tot. 55, door vestiging met 68 m. en 80 vr., tot. 148 en ver minderde door overlijden met 9 m. en 12 vr., tot. 21 en door vertrek met 74 m. en 76 vr., tot. 150, zoodat zij in den loop des jaars vermeerderde met 9 m. en 28 vr., tot. 32 inwoners. De bevolking bestond op 31 Dec. 1903 nit, 694 m. en 664 vr., tot. 1358 personen. Schermerhorn. In eene vergadering derTuin- bouw-vereeniging Scbermerhorn en Omstreken trad als spreker op de heer J. E. Akkerhuis, directeur van het Veilingsgebouw voor Groenten etc. te Amster dam, van de Coöperatieve Vereeniging »de vereenigde Tuinbouwers." Op eene duidelijke wjjze zette spreker uiteen de goede werking dezer instelling en kan mededeelen, dat de vei lingen in dat gebouw in 1903 52 °/0 meer hadden op gebracht, dan over 1902 en dat het ledental, nu door de Vereeniging was bepaald, dat zij, die na 1 JaD. 1904 wenschten lid te wordentoetredingskosten moesten betalen van f 5.zeer vermeerderd is. De spreker zei den leden van Schermerhorn dank voor hunnen krachtigen steun in deze zaak, waarvan reeds gebleken was, dat zij levensvatbaarheid bezat. Ook werd door den spreker verzocht, dat de leden zouden medewerken, om het Z.Ed. mogelijk te maken, ook in znstervereenigingen het nnt en doel van deze in stelling te bespreken. Verschillende ledeD, die in het algeloopen jaar hunne producten aan het veilingsgebouw hadden laten verkoo- pen, verklaarden zeer tevreden te zijn over hetgeen hun goed aldaar had opgebracht en konden niet anders dan deze wjjze van verkoop, aanbevelen. Een flink aantal leden woonde met veel belangstelling deze vergadering bij. Broek op Langedtyk. De bevolking bestond op 1 Jan. 1903 uit 920 m. en 872 vr., totaal 1792 per sonen. Zij vermeerderde door geboorte met 30 m. en 33 vr., tot. 63 en door vestiging met 38 m. en 36 vr., tot. 74 en verminderde door overlijden met 9 m, en 10 vr., tot. 19 en door vertrek met 40 m. en 39 vr., tot. 79, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1904 bedroeg 939 m. en 892 vr., totaal 1831 personen. Er werd 1 kind levenloos aangegeven. Er werden 16 huwelijken voltrokken tnsschen jonkm. en jonged., 2 tnsschen wednr. en jonged. en 1 tnsschen wednr. en wednwe. Voor j aarskeurl n gen. Ged. Staten van Noordholland brengen ter alge- meene kennis dat de gewone Rijks voorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1904 voor zoo veel deze provincie betreft, zullen gehouden worden te Haarlen op 19 Februari. De eigenaar of honder, die een hengst ter keuring Na ik over dit oordeel der meeste wosterlingen schrijf wil ik U toch even herinneren aan den fabel van den kikvorsch in den pnt, verhaald door den Brahmaan Swami Vivekananda op het Godsdienstenoongres in 1890 te Chi cago. 't Sprookje lnidt als volgt »Er leefde eens een kikker in een diepen pnt. Hij, had nooit iets anders nog gezien en geloofde daarom dat die pnt 't voornaamste was dat er bestond en dat er bnilen dien niet veel bijzonders meer te vinden was. Op zekeren dag viel een andere kikvorsch in den pot. Deze had al heel wat meer van de wereld gezien en begon toen van alles aan den eersten kikker te vertellen, doch deze begreep hem niet, kon hem niet begrijpen, 't arme beest, dat nooit bniten zijn pnt had gekekeu en werd daarom heel erg boos op den tweeden kikker, be werende dat znlke onmogelijke dingen alleen konden worden gezegd door iemand, die of een domoor of een bedrieger was 1 Doch keeren wij tot onzen Patih terug. Deze vriende lijke ambtenaar vertelde over zeer veel, Wat gedurende mijn verder verbljjf in de Soendalanden te pas kan komen. Ook hoorde ik bijzonderheden van Karei Holles leven, van Karei Holle, den vriend der Soendaneezen en 't is vooral ook op verzoek van den Patih, dat ik een speciale Penkras aan onzen beroemden landgenoot wijden zal. De Patih klaagde verder over de vele aoesah, die Inl. ambtenaren tegenwoordig haddeD, om voor hun jongens een passende betrekking te vinden en toen ik hem daarop vertelde, dat er thans plannen in bebandeliug zijn, om Inlandsche jongelui in de gelegenheid te stellen examen voor Alkmaar of Breda te doen, toen riep de man op getogen uit»dat zou nog eens mooi van het Gouver nement wezen, want dan zonden wij, aanzienlijken, weder een zeer eervolle werkkring meer voor onze zonen zien geschapen." Als men over die behandeling nu niet te lang doet, kan nog net '1 jongste zoontje van den Patih Harer Ma- jesteits wapenrok dragen. Het Leger zou zeker ook aan moreele kracht winnen, wanneer telgen nit de edelste geslachten van Java onder zijn vanen dienden. De be volking zou dan stellig stenn verkenen in een aanstaan den strijd tegen den buitenlander en ook de vrijwillige dienstname van fatsoenlijke Inlandsche elementen voor Kadervorming zen er door worden aangemoedigd. Ik heb op een en ander reeds gewezen, op het 26ste Nederl. Taal- en Letterkundig Congres te Nijmegen en hoop vurig, dat nu weldra alle betrekkingen in Gouvernements dienst voor den Inlander znllen worden opengesteld. Is 't geen groote onbillijkheid om de landskinderen uit te sluiten 1 Vrije concurrentie moet de lens worden, gelijke rech ten voor allen, voor blank en bruin 1 Zoo zij het Soekaboemi. Lt. Clockenek Broüsson, b. d. wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij een schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den secretaris der provinciale regelingg-commissie (den heer W. Teengs te Alkmaar), met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en honder b. naam ouderdomras, klenr en bijzondere kentee- kenen van den hengst, benevens, indien deze in een stam boek is ingeschreven, stamboek en stamboeknnmmer c. zoo mogeljjk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde en naam en woonplaats van don fokker. De heer Franken stationchef te Nioordschar- ivouik, is bevorderd tot gelijke betrekking te Zevenaar. Hij wordt te Noordscbarwonde opgevolgd door den heer van der Goes, thans in gelijke betrekking te Gorinchem. Ged. Staten van Noordhollend hebben nn definitief concessie verleend tot uitvening van den geheelen polder „Be Wes", onder Ilpondam. Belft. Wat reeds langen tijd werd verwacht, is thans geschied. De gebrs. J. G. en H. van Hoytema zijn gearresteerd en onder bewaking en geleide van de cura toren, de heeren mr. van Lier on mr. H. P. Buk, naar het Hnis van Bewaring overgebracht. Verduistering van beleende effecten van verschillends crediteuren is de oor zaak van de arrestatie. Te Londen is aangehouden zekere M., verdacht van medeplichtigheid in het bankroet van mr. van Mnnnik- rede, advocaat te Helft, thans gedetineerd. Zijne uit levering is door de Nederlandeche regeering aangevraagd. Naar de »Prov. Gron. Ct." verneemt, heeft de Recht bank te Groningen rechtsingang verleend tegen den heer Doornbosch oud-burgermeester van Baflo, ter zake van het gebeurde met het Armenhuis aldaar. Oudkarspel. In de laatst gehouden vergadering der Vrij willige Brandweoi" alhier, werden tot bestuurs leden benoemd de heeren H. Tauber, J. Hansen on 0. Bogtman. Tot kommandanten werden gekozen de heeren Jb. Hart Pz., Jn. Maisman, G. Hart, N. A. Wijker, M. Bmt Kz., Joh, Duif, C. Bntter Jz., J. Eecen Az. en K. Dikstaal. Besloten werd den raad te verzoeken »Theo- Fakkels" te mogen aanschaffen, teneinde deze op verschil lende pnnten der gemeente te deponeeren. Akersloot. Den 20 had alhier de stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad. Van de 2l2 uitge brachte stemmen verkreeg de heer H. Rejjne 183 st. en de heer J. v. 't Hof 23 st., zoodat eerstgenoemde ge kozen is. Er waren 6 stemmen van onwaarde. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar, brengen ter kennis van de militieplichtigen dezer gemeente, die in dit jaar bij de Militie ingelij'd moeten worden en zich als kostwinners onmisbaar achten voor de gezinnen waartoe zij behooren en nit dien hoofde meeuen in de termen te vallen tot het erlangen van ontheffing van den werkelijken dienst als bedoeld bij art. 113 der Militiewet 1901 of van eene geldelijke vergoe ding {als bedoeld bij art. 113bis dier wet, dat de aan vragen daartoe die niet op gezegeld papier behoeven gesteld te zijn behooren te worden gericht: a. aan H. M. de Konin'in, indien ontheffing dan wel ontheffing of vergoeding begeerd wordt b. aan zijne excellentie den Minister van Staat, Minister van Oorlog indien alleen vergoeding gevraagd wordt. In hnn belang worden belanghebbenden er op gewezen, dat zij den hiervoren aangegeven weg hebben te volgen, daar een andere wijze van aanvragen belangrijke vertra ging in de afdoening van hunne verzoekschriften kan ten gevolge hebben. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Jan. 1904. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 9 der Wo ningwet verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebonw vormt, dan wel van een gebonw deel uitmaakt, verplicht zijn bij het bestuur der gemeente: waarin de woning is gelegen, aangifte te doen van a. hunnen naamhnnne voornamen en woonplaats (straat, wijk en nnmmer) b. de ligging met aanduiding van straat en nnmmer van het gebonw, waarin zich de woning bevindt c. het aantal vertrekken der woning d. het aantal bewoners, met vermelding van ieders naam en beroep. Onder verhuurders worden verstaan zij, die, hetzij voor zich zeiven hefzjj in eeniga hoedanigheid eene woning schriftelijk of mondeling vorhnren. Ook zij, die, ofschoon elders wonende, in deze gemeente eene woning verhuren, zijn iot het doen van deze aangifte verplicht. De eerste aangifte moet ingevolge rïezerzijdsch besluit van 7 Januari 11., geschieden binnen twee maan den, en alzoo vóór den 7den Baart a.s. Nieuwe aangifte moet worden gedaan binnen eene maand nadat do woning door een nieuwen hoarder is betrokkentenzij deze de bewoning inmiddels heeft gestaakt. Formulieren van aangifte zijn ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar. Geen andere dan deze formulieren mogen worden gebezigd. De verhuurder, die niet of niet behoorljjk voldoet aan zijne verplichting tot aangifte wordt krachtens art. 39 der Woningwet gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gnlden. Zjj, die latbr als verhoorders optreden moeten, op ge lijke straffe, aangifte doen binnen veertien dagen nadat de woning is betrokken, of nadat zjj als verhuur ders zjjn opgetreden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING Voorzitter. O. D. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Januari 1904. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tnsschen 9 en 12 nnr Twee opzetkammen, een ring met drie sleuteltjes, twee vermoedelijk gonden halskettinkjes, een zakje met strijk goed, een draagzeel, een portemonDaie, inh. eenig geld, een aanteekenboekje, een bril, een zilveren ringeije, een defect meeischnimen sigarenpijpje in étui, een portemon nee, inh. oen oorknopje en een defecte zilveren hoeden- speld. Alkmaar, De Commissaris van Politie 22 Jan. 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr. Sint Pancras. Getrouwd. 21 Jan. W. Groen en M. Kan. G e b oren. 16 Dec. Geertje, d. van J. Ploeger en G. Krak. 31 Theodoras, z. van A. Trompetter en E. Baar. 1 Jan. Pieter Jan, z. van J. Visser en A. Haringhuizen. Overleden. 16 Doe. Cornelis Weel, wednr. van E. Ursem, 62 j. 3 Jan. Antje Nol, 15 j. 9 Jacob Kooy, 20 j W lil» II HUWI IM III III M»ll II LEESGEZELSCHAPPEN. per kwartaal, (Nialcxers f 1,7 ft), bevat Gids. Elsevier's Mnandsclirift. Eigen Haard. Revue des Deux Mondes. Illustration. Tour du Monde. Magasin d'Education. Nord und Siid. Ulustrirte Zeitnng. Gartenlanbe. Fliegende Bliitter. Cornliill Magazine. Graphic. per kwartaal, (INalezers f 1,34), bevat Gids. Elsevier's Maandschrift. Holl. Revue. Nederland. Humoristisch Album. Eigen Haard. Fliegende Bliitter. Gartenlaube. Ueber Land und Meer. London News. per kwartaal, (Xalezers f 1,34), bevat Gids. Elsevier's Maand chrift. Onze Eeuw. Tijdspiegel. Humoristisch Albnrn. Eigen Haard. Fliegende Bliitter. Gartenlaube. Ueber Land und Mee.. Illustration. worden ten allen tijde aangenomen. Voor hen, wien het er niet aan gelegen is of zjj de tijdschriften wat later ontvangen staat T E Ni 1LLE1 TIJDE de gelegenheid open eene portefeuille te ontvangen met de tijd schriften en romans No. 1 k f 1,75 en met die van Ns. 3 en 3 Af 1,24 per kwartaal. Voor geabonneerden bul ten de stad kanzoo noodig, de verwisseling van deze portefeuille op Zater dag worden bepaald. Pnncli. voor No. 1 ln de 4 moderne talenvoor Bios. 3 en 3 alleen INollandsche. Het aantal lezers is in de Ns. 13 en 3 tot twintig beperkt en verdeeld in vier seriën, zoodat ieder vijftal lezers een vierde deel der tijdschriften het eerst ontvangt. Be verwisseling der tijdschriften heelt des WOENSDAG» plaats.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 10