Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 24 JANUARI. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Telegrafische Berichten. Laatste Berichten. Nederland. Ji(0» 11. Eerste blad. ALKMAABSGHE COI IUYI. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 5 franco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers f 0,00. Aizonderljjke nummers S c.ts. Telefoonnummer 3. Prj|g der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Vergadering op Woensdag, 3S1 Januari 1904, des namiddags te één uur. Panten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel der Cimmissie voor de Belastingzaken enz., betreffende Begrooting Huishoud- en Industrieschool, dienst 1904. (Bijlage No. 110 van 1903). 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener bijdrage in de kosten van voorbereiding stoomtram Alkmaar— Schagen. (Bjjlage No. Ill van 1903). 4. Alsroren, inzake verzekeren van werklieden, dieniet bij de Rijksverzekeringsbank zijn verzekerd. (Bijlage No. 112 van 1903). 5. Alsvorennaar aanleiding van een adres van de coöperatieve Alkm. Bouwvereeniging »Kennemerland," betreffende haar bouwterrein aan de Druivenlaan (Bjjlage No. 1). 6. Benoeming van een hoofd der 3ie Gemeenteschool. (Bijlage No. 2). 7. Voorstel van den heer J. de Lange C.Jz. om een deskundig advies in te winnen in zake de door B. en W. ontworpen pensioenregeling. (Bijlage No. 3). 8. Voorstel van B. en W. in verband met de oprichting van het Gymnasium. (BijLge No. 4). 9. Alsvorenin verband met werkzaamheden aan de plantsoenen dezer gemeente. (Bijlage No. 5). 10. Benoeming van vijf leden der commissie tot wering van schoolverzuim. (Bijlage No. 6). 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening, regelende de inrichting der gemeente politie. (Bijlage No. 7). 12. Alsvoren in zake de verlegging van den Rijksweg ten zuidwesten van de Texelsche brug. (Bijlage iNo. 8). 13. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1903. 14. Behandeling van het 2e suppletoir kohier van den hoofddrjken omslagdienst 19ü3. te doen zegevieren. Maar de uitslag is geweest, dat de heer Johnson, candidaat. der a beiders, liberalen en vrije handelsvriendenis gekozen met eene meerderheid van 12u5 stemmen. DUITSCHLAND. Den 20 is nit Kiel het expe- ditiecorps voor Duitsch W.Z.-Afrika vertrokken onder bevel van kolonel Dürr. Prins Heinrich en zijne gemalin waren bij het vertrek tegenwoordig en de Prins hield een toespraak tot de manschappen. Volgens in den nacht van den 21 te Berljjn ont< vangen telegrammen nit iSwakopmond zijn den 20 de 29 mau van de kanonneerboot Habicht, die uit Kaap stad tot hnlp was vertrokken, te Karibib aangekomen, Met het herstellen van den spoorweg is een aanvang ge maakt. In een patrouille-gevecht, waarbij een groot aan tal inboorlingen moet gesneuveld zijn, werd een onder officier gewond. Volgens een bericht uit Omaroeroe van 18 dezer heeft de bezetting, die 50 geweren telt, zich aldaar goed ver schanst en hoopt zjj het nog eenigen tijd te kunnen uit- uithonden. Over de colonne-Znclow, die te Okahandja ingesloten is, zijn geene berichten ontvangeu. ENtilDLAlllD. De heer Onamberlain met zijne warme pleitreden voor de beschermende rechten, wordt op den voet gevolgd door den hertog van Devonshire, die met kracht van woorden even warm afkeurt wat Chamber lain aanprijst. Den 8 Februari zal de hertog van Devons hire in Guildhall in Londen de zaak van den Vrijhandel bepleiten. Als tegenstander van Chamberlain's plannen heeft zich nu doen kennen de bisschop van Hereford. In een in de vDaily News'' openbaar gemaakten brief verklaart hij, dat hij het als zijn plicht en de plicht van iederen Evan geliedienaar beschouwt, te strijden tegen Chamberlain's voorstellen het »Evangelie van Birmingham", hetwelk alleen in het belang van de rijken en zonder genade is voor de armen en hulpbehoevenden, en dat hij daarom een gevaar voor het land acht. »Tot dusverre is Eageland's Vrijhandelstelsel met zjjne wjjde vertakkingen en versterkenden invloed, het welk den weg openstelde voor vrije mededinging op elk gebied, het groote bolwerk gebleken tegen het drijven van speculanten die, alleen op eigen voordeel bedacht, geen gevoel hadden voor het lijden der armen. En nu willen de blinde geloovige volgelingen van den beer Onam berlain dat bolwerk slechten, opdat de geheele wereld beschaafde en onbeschaafde landen, des to eerder ten prooi zal kannen vallen aan de dwirglandij dier gewe- tenlooze kapitalistische speculanten.'' »Wjj hopen," zegt Daily News", dat de brief den bisschop bjj miliioenen exemplaren gedrukt en ver spreid zal worden in de woningen van alle arbeiders en boeren des lands. Het is het beste woord, wat nog over deze quaestie werd gesproken." De Liberalen hebben te Gateshead opnieuw eene schitterende overwinning behaald. Het ging daar om den zetel van wjjlen sir William Allan (liberaal) en Chamberlain en de zijnen hadden er alles in het werk gesteld om lord Morpeth, den beschermings-candidaat, RUSLAND. De »Daily Mail" vernam den 22 nit Petersburg, dat de commissie voor de zaken van het Verre Oosten, onder voorzitterschap van den Czaar, den 21 beraadslaagde over het Russische antwoord aan Japan Naar gemeld wordt blijven geen ernstige moeilijkheden neer over. Japan bood aan, d9 havens aan deKoreaan- sche kust, die de verbinding tusschen Wladiwostok en Port Arthur bedreigen, niet te versterken, en verzet zich niet tegen de Rossisch-Chmeesche overeenkomst voor de voortdurende beveiliging van de spoorwegen in Mand- sjoerije. Uit Petersburg wordt aan de Daily Telegraph geseind, dat het Russische antwoord is vastgesteld en goedgekeurd. Het dringt er in hoffelijke doch krachtige bewoordingen op aan, dat, welke bandelsvoorrechten ook worden toe gekend, Mandsjoerije onderworpen moet blijven aan Rus- lands invloed, zoowel op staatkundig als op strategisch gebied. Thans is .weder een Russisch geleerde het slachtoffer geworden van proefnemingen mot pestbacillen. Het hoofd van het Keizerlijk laboratorium voor anti- pest-preparaten, die op een geïsoleerd fort op een klein eiland bij Kroonstadt proeven nam m9t levende pest- kiemen, is daar op 20 dezer aan de pest gestorven. De artsen die hem behandeld hebben eu de verdere in wonenden zijn geïsoleerd en worden met anti-pest-serum behandeld. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Koning Oscar II is den 21, 75 jaar geworden. Groote feestelijkheden hadden ter eere van dezen teostdag plaats en behalve vele gelnkwenschen eu bewjjzen van hartelijke deelneming ontving de Koning van de gemeentebesturen des lands een som van 20.000 kronen bestemd voor de verpleging van behoeftige tubercnleusen te Stockholm. VEREENIGDE STATEN. Het Huis van Volks vertegenwoordigers, heeft met 201 tegen 68 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij de verkoop van levens middelen, welke vervalscht blijken of onder eene valsche benaming in den handff kwamen, verboden wordt. Die wet is zoowol op buitenlandsche als op binnenland- sche artikelen van toepassing, eu zij geeft den Minister 1 Landbouw het recht, de verdachte handelsartikelen te doen onderzoeken en de verkoopers van vervalschte waren gerechtelijk te vervolgen. 2UID AFRIKA. De Wetgevende Raad van Trans vaal heeft Donderdag het wetsontwerp betreffende den invoer van Chineesche arbeidskrachten in tweede lezing zonder stemming aangenomen. In Lord Milners's officieel rapport omtrent de ramp te Bloemfontein wordt niet als oorzaak het springen van een reservoir genoemd, maar eene overstrooming van de door zware regens gezwollen rivier Bloemfonteinspiuit. Al de oruggen op één na werden weggeslagen door den plotseling gerezen vioed en vele huizen stortten in, waar onder ook het »Royal Hötel", waar de eigenaar en zijn vrouw, alsmede nog verscheidene anderen om hut leven kwamen. Geheel of gedeeltelijk vernield zijn 128 woonhuizen, 25 winkels, 3 hotels, 3 restaurants en 17 andere gebouwen in het geheel 176. Ongeveer 300 menschen zijn dakloos en er kwamen naar schatting 60 om het leven. Er werd veel moed en zelfopoffering getoond bij de pogingen tot reddingo.a. door den politieambtenaar Macdonald, die verschillende vrouwen redde en ten slotte zelf verdronk. De meuschen in het »Royal-Hóiel'' vermoedden volstrekt gevaar. Zjj stonden vrool.k te zien naar het wassen Sneeuw. In Zuid Frankrijk heeft men ernstig te lijden van de sneeuw. In het hooge gedeelte des departements staat (zegt een bericht van den 19) alle verkeer stil. Eenige kilometers van Allene is een trein ingesneeuwd, zoodat reizigers en beambten, in de omliggende dorpen een onder komen moesten zoeken. Een te hnlp gezonden sneeuw ruimer bleef op zjjne beurt steken en het is zoo bitter koud, dat de werklieden hun gereedschap niet knnnen hanteeren. Op sommige pnnteo ziet men sneeuwhoopen van 15 M. Tal van menschen zijn er omgekomen. Vastgevroren treinen. Niet ver van Watertown, in den staat New-York zitten vier spoortreinen met 250 passagiers vastgevroren op de rails. Een hulp-expeditie op sneeuwschoenen is afgezonden. De sneeuw ligt 20 voet hoog de passagiers lijden ontzettend van koude en honger. Volgens berichten uit New York is Edison thans drnk bezig met werken aan den reeds herhaaldelijk aan- gekondigden telephoon, waarbij men den persoon met wien men spreekt niet alleen hooren, maar ook zien kan. Een merkwaardig man. Uit New-York wordt het overlijden bericht van een merkwaardig man, G. F. Train, die zich van kruideniers- loopjongen af, door groote ondernemingen opwerkte tot millionnair en thans, op 84-jarigen leeftijd in betrekkelijke armoede is overleden. Hij maakte fortuin door eeu paar groote scheepvaart maatschappijen en was de aanlegger van den grooten Union Pacific" spoorweg, alsmede van de eerste lacht- spoorwegen in Amerika. Hij was indertijd bevriend met Napoleon III, Gambetta, Li-Hung-Chang, hield lezingen over zijn vele reizen, schreef verscheidene werken en was eens, in 1872, candidaat voor het Presidentschap der Vereenigde Staten. Train was een geboren uitvinder. Hjj had allerlei in vallen van uitvindingen, waarmede hij anderen hun voor deel liet doen. Zoo dacht hjj o.a. de combinatie uit van een potlood en oen stukje gomolastiek t°t uitwisachen, waarmede de man, die het denkbeeld toepaste, schatten verdiende. Zijn geld gaf hij bij handen vol uit om anderen te heipen, zonder ooit te rekenen, tot hij ten slotte zelf nog maar wenig had en hij is gestorven in een zijner eigen arbeiders-stichtingen, waar bij voor zeer matigen prjjs een kamertje had gehuurd. Maar hij verklaarde tot het laatst toe, dat hij »de ge lukkigste man ter wereld" was. (N. v. d. D.) geen 's GRAVENHAGE, 23 Januari 1904. President Kruger. In tegenspraak met de hoogst onrustbarende geruchten omtrent den gezondheidstoestand van den heer Kruger, kan stellig verzekerd worden, dat de oud-president steeds eene goede gezondheid geniet te Menton eo zelfs in den tuin wandelt. van den vloed, toen het gebouw instortte. Dinsdagmorgen zijn de gevonden dooden op Staatskosten begraven. Er waren ongeveer 2000 ronwdragenden. Alle winkels waren gesloten. Van alle zijden kwamen betuigingen van deelneming in de eerste plaats van Koning Edward. Er is eeu onderstenmngscomité gevormd ten behoeve ,an de noodlijdenden, van welke velen alles verloren. Een inschrijving door de bladen voor hen goopeDd bracht al terstond 1000 pd. st. (12.000) voor de ongelukkigen bijeen. De Gemeenteraad gaf ook 1000 pd. st. Brand. Den 19 hebben te New-Xork tegelgkertijd vier groote branden gewoed Eén dezer branden vernielde het Volkstheater. Doordat het water in de leidingpijpen be vroren was, had de brandweer zeer veel moeite om met eenig succes op te treden. De brand in bovengenoemden schouwburg breidde zich uit tot een openbare school, waardoor een paniek onder de kinderen ontstond. Gelukkig echter slaagden enkele brandweermannen er in, de kleinen allen ongedeerd op straat te brengen. Een der andere branden brak uit op een pier en veroorzaakte groote BChade. De toestaad ln Oost-Azlë. LONDEN, 22 Jan. Officieel werd aan het Renter-bureau meegedeeld, dat, ofschoon er thans geen aanbod tot be- mi-deling gedaan was, de Japansche regeenng ter kennis bracht van de regeeringen te Londen, Washington en Berlijn, dat een zoodanig aanbod onaannemelijk is. De Japansche gezant te Londen. Hiyashi, geïnterviewd door een vertegenwoordiger van Renter, naar aanleiding van de geruchten dat Japan geneigd was zijn eischen te wijzigen, verklaarde, dat Japan van den beginne een mini um vroeg, dat niet voor vermindering vatbaar was. Hayashi voegde hieraan toe, dat hg geen geloof hechtte aan de berichten dat Japanrche troepen in Korea geland zouden zijn. Ronlng Leopold naar Dultschland. BRUSSEL, 22 Jan. Het Journal de Brnxelles" ver neemt, dat de koning der Belgen zieh Woensdag naar Duitsehland zal begeven om een bezoek te brengen aan den Duitschen keizer. De Koning zal deelnemen aan de feesten die dan te Berlijn zullen plaats hebben bij gelegen heid van de verjaring van den Keizer. Een faforleks- ongeluk. R1JSSEL, 22 Ja 1. Ten gevolge van een ongeluk in een Ijzersmelterij werden vijf werklieden gedood. De leden van »Nut en Genoegen" te Uitgeest hadden den 19 dezer een genotvollen avond. Als spreker trad voor hen op de heer jbr. G. Graafland gepensio neerd luitenant-kolonel bij het O. I. lege-, die over ver schillende maatschappelijke toestanden in Oost-Indie een belangwekkende causerie hield, welke gedurig door humo ristische opmerkingen gekruid werd. De geachte spreker werd van het begin tot het einde met de meestj aandacht aangehoord en teu slotte door een krachtig applaus beloond.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1