ALKMAARSCHE COURANT. KIEZËRSLIJSTElvr N e d e r 1 a n d. No. 13. Hondord en Zesde Jaargang. 1904. Vrijdag 29 Jan. 1904. Tweede biad. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt uit, om a zoo zij in eene andere gemeente over het laatst ver- loopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijksopcenten) daarvan door overleg ging van voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari a s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede eigenaar, zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeld, voor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsomen rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting, wegens onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet over het laatst verloopen dienstjaar in eenige Rijks directe belasting zijn aan geslagen, bewijzen kunnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1.dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwo nende personen op den 31 Januari dezes jaars sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend tenmin ste heeft bedragen fl.50, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeel ten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen. 2.dat zij op den 31 Januari sedert den len Januari van het laatst verloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 wordende ter bereiking van dit bedrag, vrije woning of in woning, beide berekend op f75,— vrije kost en inwoning op f275 en vrije kost alleen op f200, overigens komt alleen geld in aanmerking indien datinkomen als va-t week-, veertiendaagsch-, maand of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten, of, dat zij op den len Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag van f 400 (voor hen die in beide gevallen verkeeren, worden, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente samen geteld) 3.dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank in eene gemeentelijke Spaarbank of in eene Spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende Yereeniging van een Naamlooze Yennootschap, van eene Coöperatieve Vereeniging of van eene Stichting; 4. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaande, door verklaringen, waarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande wordt er op gewezen dat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt deze wet verstaat hen, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei; dat de aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minderjarige kinderen, wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst ni 31 December van het laatst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, geven geen aanspraak op kiesrecht dat aanslag in de vermogens-, de bedrijfsbelasting of een plaatselijke belasting geene aanspraak geeft op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte dat bij de berekening van den werkelijken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan een Coöperatieve bouwvereeniging, maandhuur tot weekhuur herleid wordt door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en geen aftrek plaats vindt van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding ingeval deze in den huurprijs is begrepen dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den burgemeester kunnen worden toegezonden, mits de omslagen met aangiften boven aan de voorzijde bet opschrift dragen„Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet", en in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aan gifte onnoodlg, indien de plaatsing op de lijst berustte op 1, de bewoning van een huis of een gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zjj op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2 het genot van pensioen of lijfrente 3. het bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nat onale Schuld, of van een inleg in eene spaarbank 4. het afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op 1de bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indieo zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of het elfde vaartuig bewonen of 2. het genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Zij, die alhier voorfl,in hoofdsom en rijksopcenten in de grondbelasting of zij die in eenige andere rijks directe belasting (vermogens bedrijfs- of personeele belasting) zijn aangeslagen behoeven ziek niet aan te melden. Ten slotte wordt er op gewezen, dat valsche opgaaf betreffende een feit, waarvan de plaatsing op de kiezers lijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenis van ten hoogste één jaar. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 28 Januari 1904. G. RIPPING. De brand te Aalesund is volgens nader bericht ontstaan in eene fabriek van ingemaakte levensmiddelen en het eerst door do beman ning van een schip opgemerkt. In twee uur tijd werd het grootste gedeelte der stad in de asch gelegd dor bevolking schoot niets over dan te vluchten, zóó snel grepen de vlammen om zich heen. Vier-en-twintig nur bleven de goeddeels machtelooze spuiten in werking. De meeste me-'schen, die rondom den brand daarbuiten in de openlucht rondzwierven, waren maar half gekleed. Een zeker aantal vond een onderkomen bij landbouwers of op schepen. De burgemeester slaagde er in de belangrijkste beschei den uit het archief te redden. Twee stoombootjes schijnen werkelijk mede verbrand te zijn en 23 visschersbooten kon men hiervoor slechts bewaren door die te do n zin ken. Het hospitaal, de douanegebonwen, de entrepots en een deel der werklieden- en visscherswijk zijn behouden gebleven De brug, die de twee stadsdeelen vereenigde is daaren tegen verbrand en feen steenkooldepot brandde volgens de laatste berichten nog steeds door. Do Koning en de Koningin zoDden elk 6000, de Kroon prins en zijne Gemalin elk 1( 00 kronen. De grootmeesteres der Koningin heeft op uitnoodigiug van H. M. een dames comité gevormd tot het verzamelen van giften. Alle voorwerpen voor de noodlijdenden worden over de spoor wegen kosteloos vervoerd. Over het sterven van zieken en kinderen na de vlocht ontbreken nog betrouwbare mededeelingen. Uit Bremen wordt gemeld, dat het stoomschip Weimar" van de Norddeutsche Lloyd Zondagmiddag 3 nur uit Bremerhaven in zee is gestoken. Het schip lag Zaterdagavond om 9 uur nog buiten dienst gesteld in de haven. De machine was zelfs ge deeltelijks uit elkaar genomen. In allerijl werden hon derden mannen gedurende den nacht aan het, werk gezet. Alleen aan steenkolen werd 1000 ton geladen. Uit de andere schepen in de haven werden al de be schikbare proviand, wollen dekens, linnengoed, wat maar te krijgen was, op de «Weimar'1 overgescheept. Het menschlievend werk liep zoo vlug en ordelijk van stapel, dat de Weimar" Zondagmiddag half 3 klaar tot ver trek was. AT J Uil De N. R. Ct. ontving den 25 het volgende tele gram uit Batavia «Luitenant Roukens sloeg hprhaalde klewangaan vallen af op het bivak in Seunangan. Daarbij sneuvelde één fusilier en twee dwangarbeiders en werden veertien fose liers en zeven dwangarbeiders gewond. De vijand liet zeven-en-twintig dooden achter. Het jubilee der Koningin-Moeder. Den 25 's avonds had in 's Gravenhage plaats het groote Rniterfeest door het 3e regiment hnzaren en het 2e regiment veld-artillerie aangeboden. Klaroengeschal kondigde Je komst van H. M. de Koningin-Moeder, de Jubilaresse, aan, terwijl de Koningin en de Prins met het Wilhelmus werden begroet bij Hunne komst. Aan den ingang van het gebouw, versierd met de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont en meteen schild, waarop in golden letters prijk'e »Salve" werden de Vorstelijke personen opgewacht door de beide regi mentscommandantsn, kolonel der artillerie Van Hoogen- hoyze, en kolonel der cavalerie Smeding, die de Vorstelijke gasten leidden tnsschen de eerewacht door, welke langs beide zijden van den weg en haie opgesteld was en bestond uit de manschappen der beide bereden wapens in groot tenue, het eeresaluat brengende. Aan de Koninklijke tribone gekomen werden den Vorstinnen bloemruikers aangeboden. H. M. de Koningin droeg een robe van lichtblauw satijn en als hoofddeksel een toque in dezelfde kleur. Een bonte bolero bedekte Harer Maje=te;ts schouders. De Prins was in generaalstenue. H. M. de Koningin- Moeder droeg een lila kleed, waarover een langen gris- perle mantel en een grijze hoed met een witten aigrette. Het programma ving aan met Caroussel rijden door 16 officieren van de hn?aren. In kranige houding reden ze binnen, eerst recht op de Koninklijke tribune aan om het saluut te brengen. Hierop ving het figuurrjjden aan. Dit nummer werd gevolgd door een F 1 c h e Manoeuvre, gereden door 6 officieren der artillerie. Vervolgens traden onder daverend applaus onze krijgs lieden uit vroeger tijd binnen. Eerst die der Bataafsche Republiek anno 1797 met hun witte pruiken en Bteekjes met roode pluimen, hun blauwe jassen met roode borst stukken dan volgden de ruiters 1828 onder Koning) Willem I met hun zware cbacots eu omhangen met den. wit lederen koppel waarin het kleine sabeltje allen in lange grijze rijpantalons met souspieds. En daarachter de artilleristen van 1843 onder Koning Willem II met de hooge smalle chacots, den ouden zoo smaakvollen rok en epauletten. Nadat verschillende figuren waren gereden, marcheer den op de maat der muziek een aantal kranig gebouwde jonge mannen in turn-costnum de arena binnen om hun krachtoefeningen te toonen. De wakkere turners, uit beide regimenten, sprongen over twee, drie, vier paarden te gelijk, van de gewone springplank. Zij sprongen zelfs stoute salto mortales over mannen, op de paarden gezeten 1 En alles ging van een leien dakje. Nadat de turners waren afgemarcheerd klonk de muziek der «Quadrille des Lanciers." Vier amazones en vier officieren der huzaren reden binnen en voerden de Quadrille nit. In overeenstemming met de uniform der officieren, droegen de dames eveneens de militaire képi, de atilla met roode tressen en donkere amazone-robe. Hierna volgde de Romeinsche en Mexicaansche Post, gereden door officieren en personeel der artillerie. De Mexicaansche post, staande gereden door de korporaals van de artillerie Kap en Van den Os oogstte daverende toejuichingen. Een waardig slot was het schitterend nummer, waarin de huzaren van 1815 bij Quatre Bras en Waterloo in 1831 bij Kempt, Hasselt en Leuven in het perk traden. Kranig zag het oude vijfde er uit in de dooke1 blauwe uniform met het witte uitmonstering, de paarden gedekt met élégante schabrakken, andere deelnemers weer in blauwe jassen met gele bies. Uitbundige toejuichingen braken los toen de hnzaren een volte-aanval deden en een charge maakten. Nu schalden opnieuw de klaroenen en vertrok de Koninklijke Familie, uitgeleid door de regiments-corn- mandanten. Alvorens de manege te verlaten betuigden H. M. baren welgemeenden dank en hooge tevredenheid over 't ge noten- aan de commandanten van de regimenten hnzaren en veldartillerie, die tijdens de uitvoering van het pro gramma herhaaldelijk Hare Majesteiten op haar verzoek inlichtingen hadden verstrekt. Ook aan de leden der Regelings-commissie betuigden zij hare groote ingenomenheid. Het slot van de feestelijke herinneringsdagen was eene huldebetooging van de d, d. schutterijen van de korpsen, behoorende tot het garnizoen der residentie. Den 25 's avonds tegen 10 uur stelde men zich op voor het paleis der Koningin-Moeder met tal van mu ziekcorpsen. Het eerste nummer, dat men ten gehoore bracht, was de triomph fanfare, getoonzet door den leider, den heer N. A. Bonwman. Daarop volgde het »Nun danket alle Gott". Vooral de indruk aan dit nnmmer was machtig. H. M. de Koningin met H. M. de Koningin-Moeder en de Prins der Nederlanden waren bij den opmarsch van de troepen op het balcon verschenen, luide toegejuicht door de on afzienbare menschenmassa. Daarna werden de officieren van de deputatiën met de overige officieren, die de hulde bijwoonden binnen het paleis genoodigd, waar H. M. de Koningin-Moeder zich met verschillenden nonner onderheid. De kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers, jhr. van der Goes, dankte H. M. voor de eer en de welwillendheid om deze betooging van de schutterjj en de korpsen van het garnizoen te aanvaarden en uitte den wensch, dat God de veelgeliefde Vorstin nog tal van jaren voor land en volk mocht sparen. Hare Majesteit dankte den kolonel voor de door hom vertolkte gevoelens van de schutterij en de korpsen van de residentie en betnigde Hare ingenomenheid met de zoo goed geslaagde ovatie. Inmiddels had de muziek het Wilhelmus in de gewone toonzetting uitgevoerd en hiermede was het programma ten einde. De luitenant-directeur Bouwman werd daarop binnen het paleis genoodigd en aan H. M. de Koningin-Moeder voorgesteld. Gedurende deze ontvangst hadden de verschillende muziekkorpsen afzonderlijk eenige nummers uitgevoerd en gedurende de uitvoering werden alle onderofficieren en minderen van de deputatiën uitgenoodigd om binnen te komen. Eenigen hunner sprak H. M. op minzame wijze toe, terwijl ververscbingen werd n rondgediend. Daarna kwamen Ha'e Majesteiten met den Prins weder op het balcon. Alle mnziekkorpsen hieven bet Wilhelmus aan. De geestdrift had het toppunt bereikt, het gejnbel rolde voort, met gewuif van alle kanten. Herhaalde malen boog Hare Majesteit de Koningin-Moeder over de balustrade, dankend wuivend. Met dit treffend moment eindigde de holde betooging en daarmede de reeks van feesten ter eere van de geliefde Vorstin. Brand. Den 25 's avonds had de 75jarige weduwe Heins te Botterdam bet ongeluk bij het opmaken van een bed, een petroleumlampje omver te stoofcen. In een oog wenk stond het kamertje in lichtelaaieen nadat zij nog de kracht had gehad brand te roepen viel zij bewusteloos teer. Nauwelijks hadden de buren het geroep van brand ver nomen, of allen togen aan den arbeid om te zien of er nog menschen in hnis waren. Zij drongen onmiddellijk het geheel met rook en vlammen gevulde huis binnen en slaagdeD er met levensgevaar in de 75jarige vrouw van een anders wissen dood te redden. De brand woedde zeer hevig, maar de groote schade is door verzekering gedokt. De welbekende „Spaansche schatgraver" heeft weer eens uit zijne «gevangenis" teeken van leven gegeven. Een ingezetene van EJam ontving eene aanbieding voor 225,000 frs., nit een hem bekenden, verborgen schat van 675^000 francs. Wanneer onze Edammer maar het noodige reisgeld wil overzenden, zal des Spanjaard's dochter over komen en den schat opdelven. Het reisgeld zal echter niet worden gezonden, en de dochter kan dus blijven waar zij is. Aan den heer S. J. Wiersma te Wieuwerd, sedert 1884 inspecteur der Vereeniging „Frlescb Rundvee stamboek" is op de meest eervolle wijze ontslag nit die betrekking verleend. Naar gemeld wordt is do heer J. van Konijnenburg

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5