Laatste Berichten. Stadsberichten. 374ste Staatsloterij. 5e klasse, 8e lijst, 29 Jan. 1904. Nr. 11796 f 10.000; ns. 4171, 6133, C423, 7004 12132 en 19714 f 1000; ns. 2675, 3175, 5389, 11277' 11816 en 17593 f 400; ns. 2370, 5679' 6307, 18964 en 19265 f 200ns. 4601, 4792, 5938, 13276, 13574,13609 14317, 16573 en 17919 f 100. Scherinerhorn» In eene Vergadering ran de Tuiiibouwvereeniging »Schermerborn en Omstreken", is besloten den 3 Febrnari een feestavond te honden. Het laat zich aanzien, dat vele personen dit feest zullen bijwonen. De leden van de Rederijkerskamer alhier zijn nitge- noodigd om door voordrachten bij te dragen lot de gezelligheid van dien avond. Ook alhier beginnen zich de mazelen te vertoonen. Vele kinderen zjjn er reeds door aangetast. Tot dusver heeft de ziekte echter een goedaardig karakter. Haarlem. B. en W. stellen voor de kaasmarkt gedurende de maanden Febrnari, Maart en April niet meer wekelijks, maar om de veertien dagen te honden, ten gevolge van den stillen handel in die maanden. Brand. Te Winschoten heeft een zeer felle brand gewoed in de grooie meubel- en tapytzaak van den heer G. Strating. Het groote en schoone gebonw is geheel uit gebrand en daarmede een der schoonste gebouwen van Winschoten vernietigd. Van al de aanwezige prachtige meubelen en kostbaarheden, spiegels, meubelstoffen, tapij ten, enz., kon zoo goed als niets gered worden. De stoom meubelfabriek, achter het verbrandde perceel gelegeD, is gespaard gebleven, Hoe de brand ontstaan is, weet men nog niet met zekerheid. De waterleiding heeft het blusschingswerk zeer vergemakkelijkt. Gebouw en inboedel zijn verzekerd big beurspolis naar men zegt voor ruim f 50,000. Typhus. Ook te Schiedam doen zich onderscheidene gevallen van typhus voor. Ten ernstigste wordt ook aldaar aan gedrongen op het gebrnikeu van gekookt drinkwater en ge kookte melk. Te Hellevoetsluis is ook een geval van typhus ge constateerd, namelijk bij eene dienstbode, die in Botterdam dienstbaar was, maar, zich ziek gevoelende, op haar ver zoek, naar h9t ouderlijk huis was overgebracht. Den 29 'smorgens vroeg is te Hilversum de villa van de heer Kampfiaath geheel afgebrand. De familie is tjjdelijk te Brussel en het gebouw was onbewoond. Alleen woonde de koetsier in den naburigen stal. Deze werd omstreeks 5 uur gewekt door de electrische schel. Dit verwonderde hem, wijl niemand in huis was doch uit het raam ziende, zag hy de villa beneden reeds in brand. Terstond begaf hij zich naar de plaats waar de telefoon was, doch moest door den verstikkenden rook de wijk nemen. Er is niets gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De kachels in de kamers hebben niet gebrand alléén een verwarmings toestel voor de gangen, en dit was in het benedenhuis in een brandvrije kluis geplaatst. De stal is behouden gebleven. Van de villa zelve staan echter nog maar een paar muren. Barslngerhorn. De openbare vergadering van de afdeeling Kolhoru, van den Bond van Staats- pensionneering op 28 Jan. slaagde volkomen. De zaal was geheel gevuld, ook waren meer dames opgekomen dan tot heden het geval was. Verschillends sprekers tra den op, alle leden dezer afdeeling, als het hoofd dezer kan worden aangemerkt den heer Os. Louw. Zijne voor dracht «Opheffing of verplaatsing P" gaf blijk van diepe gedachten en ernstige stadie, en mocht veel bjjval inoogsten. Spreker schetste in gevoelvolle bewoordingen den toestand waarin thans zoo vele onden van dagen verkeeren, hoe verschillende partijen pensioeneering willen en loonde in 't bijzonder aan, hoe pensioen uitsluitend voor loontrek kende als door eene der partijen gewild, verplaatsing alleen pensionnaering van allen, volgens onze bond opheffing van armoede der oudjes, kan ten gevolge hebben. Een ander gaf een beeld van de positie der vronw in onze huidige maatschappij, hoe zy als staatsburgeres onrechtvaardig wordt behandeld, hoe in onze geheele wetgeving, Burgerlijk Wetboek en Grondwet, de vronw, bij den man wordt achtergesteld, dat de vronw echter meer en meer toont, dat ze verstandelijk niet lager staat dan de man, dat zij zich betrekkingen verovert, vroeger zjjnde monopolie van den man. In verband hiermede werd ge wezen op het groote belang, dat bij nienwe wetten als eene wet op ouderdoms verzorging, gelijkstelling van vronw en man worden verkregen, dat onze Bond zich tot taak had gesteld zulks te verkrijgen, waarom de vrouwen werden opgewekt zich aan te sluitenwant dat de vervulling dezer plicht des te gemakkelijker was, als (Luizende vrouwen zich voegden bij de duizende man nen onzei Bond. Met eenige gevoelvolle dichtregelen besloot deze spreker. Afgewisseld werden deze voordrach ten door andere ernstige en luimige niet rechtstreeks op de pensioen beweging betrekking hebbende. Eenige nienwe leden gaven zich op. Heerhugowaard. In de vergadering van de af deeling »Het Witte Krnis" den 27 gehouden werd de rekening en het jaarverslag over 19u3 door penning meester en secretaris onder dankbetuiging ontvangen. De heeren J. de Gens en D. de Boer werden herkozen respectief el jjk tot secretaris en penningmeester, de heer W. Ondhnis als bestuurslid gekozen in de plaats van den heer P. van Rijn, die niet herkiesbaar was. De laatste loten van het renteloos voorschot werden uitbetaald. De ontsmetting van Rijks en gemeente-eigendommen zal de afdeeling zich onttrekken, ten slotte werd besloten de gewone April vergadering te laten vervallen. Den 30 zal de heer G. W. Melchers, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te Oudkarspei optreden, met het onderwerp »De Chr. Regeering en de Arbeiderspartij." Schoort. De gemeenteraad alhier heeft besloten de zoogenaamde Nollen, (dat zijn woeste gronden, waarop in den zomer een sprinkhaan moeite beeft aan den kost te komen), niet meer publiek te verharen, maar ze met dennen en ander houtgewas te doen beplanten. Voorwaar een goed besluit om de schoonheid dezer streek te vor- hoogen. Te meer is dit besluie te waardeeren, daar reeds vele bosscheu in bonwiand zijn herschapen, waardoor aan het natuurschoon dezer streek veel afbreuk is en nog wordt gedaan. De Nollen beslaan ongeveer 13 H. A oppervlakte. He toestand ln het Oosten. PARIJS, 29 Jan. Een telegram nit Petersburg aan de «Temps deelt mede, dat het vervoer van koopwaren door de S.berische provincies geheel gestaakt is, daar alle wagons gerequireerd zyn voor het troepenvervoer. LONDEN, 29 Jan. Een particulier correspondent te Petersburg deelt uit officieels bron mede, dat het antwoord van Rusland niet voor de volgende week kan verwacht worden, daar bijzondere zorg vereischt wordt voor het opstellen van bet stuk. Be toestand ln Macedonië. SALONIKA, 28 Jan. Op bevel van den minister van oorlog zijn 7 bataljons van Monastir naar verschillende plaatsen in de nabijheid van de Bolgaarsche grens ver trokken. Hein leven. Den 28 heeft bovengenoemde vereeniging wederom eeno openbare vergadering gehoudenom nogmaals de bflginselen niteen te zetten, te wijzen op de gevaren die aanwezig zijn en op te wekken, om mede te strijden daartegen. Als spreker trad op ds. J. F. Ternooy Apél, die de voldoening mocht smaken een goed ge volde zaal te zien-en een onverdeelde aandacht. Een kort overzicht van zijne warme en gloedvolle improvisatie vinde hier zijn plaats. Hij begon met, te wijzen op de velerlei zorgen in onze dagen voor het lichamelijk welzijn, de afwering van be smetting en de pogingen tot voorkoming van ziekteD. Naar analogie daarvan vroeg hij: »En wat doet men dan nu tegenover zedelijke besmetting Want dat men zorgt voor re nheid des lichaams heerlyk maar de rein heid des harten heeft het in onze dagen waarlijk niet minder zwaar te verantwoorden. En uitvoerig gaf hij een overzicht van al de gevaren, die vooral de jeugd dreigen in onzen tijd. Hij wees op gesprekken, die over U zonder schroom werden gevoerd op het misbruik der koffiepaleizen en hunne verlokkingen, op de vele schan delijke tooneelstnkken, die worden opgevoerd, terwijl toch van het tooneel juist zulk een heerlijk opbouwende in vloed zon knnnen uitgaan, op boeken die met groot talent geschreven ons noopen om mede te gaan door allerhande vuils en gemeens en ten slotte op de pers. Terecht de Grootvorstin der aarde geheeten, daar zij hare prodneten telken dage in millioenen exemplaren over de wereld verspreidt, is er toch heel veel op haar aan te merken. Immers in maar al te veel dag- en weekbladen treft men aan prikkelende feuilletons, zeer uitvoerige en schok kende mededeelingun over allerhande misdaden, breed voerige besprekingen over tal van kiesche en teere onder werpen, zoodat zij ten slotte meer van vakbladen hebben, dan van eenvoudige nieuwsbladen. En wie kan de adver tentie-rubriek inzien van die groote bladen, zonder telkens weer zich te moeten ergeren Zelfs de couranten kan men niet zonder gevaar in zijn huiskamer laten liggen. En wandelt men door de groote steden en ziet men alleen maar even in de boekwinkels, wat een titels van boeken die de zinnelijkheid prikkelen, wat een vertoon van vuile prentbriefkaarten en totografieën. Doet men tegen dat alles niets Zeker er wordt veel gedaan. Men waarschuwt van alle zijden tegen advertenties met lokkende aanbiedingen van betrekkingen voor jonge vrouwen. Met eere noemt hij de midderuachts zendelingen, de vereeniging tot verheffing van het zedelijk bewustzijn, de vereeniging tot behartiging van de belangen van jonge meisjes wijst op hot verlof aan de Postambtenaren, om briefkaarten met onzedelijke voorstellingen niet door te zenden, op de beweging tegen het verbod van onderzoek naar het Vaderschap, op de kinderwetten, do tuchtscholen op Zetten met zijn nitgebreiden wexkkriug en debe.de te buizen Veldzioht en Boschzicht te Apeldoorn. Van regeeringswege steekt men ook de helpende hand nit, want in de ontworpen drankwet acht spreker te prijzen het voorstel, dat in drankhuizen zullen worden verboden, kaartspelen en andere openbare vermake.ijkhe- deD en vrouwen bediening, alles tot grooter aantrekkelijk heid. In Amsterdam heeft men de openbare huizen van ontneht geslotenhetzelfde besluit voor het geheele land schijnt de aanhangige strafwetnovelle te bedoeleD, terwijl deze ook zal optreden tegen neo malthusiaansche adver- tiën en brutale propaganda. Doet zoo de regeering, doen zoo verschillende veree- nigingen. »Wat doen wij?" We moeten beginnen met de gevaren te willen zien en niet te zeggen »'t Is zoo erg niet.'' Wij moeten waar- schnwen inlichten de jeugdigen die het leven ingaan we mogen ze niet onwetend van ons laten .gaan. We moeten ze maken tot zelfstandige onafhankelijke men- sohen, die niet door geheimzinnig doende vrienden in den val gelokt kunnen worden. Want wat beschermt is niet de onnoozele onwetendheid: maar de onschuld die weet dat en welke gevaren er bestaan en die er van jongs af aan tegen streed zij geeft kraehj;. Er is een weten dat verre staat boven niet of half weten. Alles hangt af van de wijze waarop en door wie wordt ingelicht doen de onders het nietanderen staan gereed het wel te doen en meestal niet goed. En het is zoo eenvoudig, een opmerking, een boek of eene courant kan aanleiding geven tot een opmerking en een volgend vertrouwelijk gesprek. We hebben toe te zien op den omgang de lektuur van onze kinderen en vooral op ons eigen spreken en ons voorbeeld van rein heid. Ook Rein Leven wil inlichten op goede wijze. Wat het doel is van deze beweging: kortweg dit streven naar een reiner leven dat niet beheerscht wordt door zinnelijke neigingen", dat wil dus zeggen een reiner leven in woorden, daden en gedachten. Een open oog moeten de leden van deze beweging be zitten ook voor de gevaren van hun streven: vooral moeten zij niet meenen in een zokeren hoogmoeddat zij nn door 't feit alleen van aangesloten te zijn ook beter, reiner zijn dan anderen. En deernis moet hen vervullen met allen van wie zij weten dat ze beslist onrein leven. Het lid der Rein Laven beweging oordeelt niet oveï andorer zonden ,maar bedenkt: Wie uwer zonder zonden is werpe den eersten steen. Daarom kan ook niemand een goed lid wezen die niet bij zich aankweektZelfachting en een diep gevoel van verantwoordelijkheid jegens anderen. Op deze laatste eigenschappen ging ten slotte spreker in eene peraratie verder in, er op wijzende hoe 't om sterk te zijn aankomt niet op lichamelijke krachtop geld of ambt maar alleen op zedelijke innerljjke kracht op zelf be- heersching. Zoo worden we centra van goeden invloed, zoowel door woord, daad en voorbeeld, als door onze gansche persoonlijkheid zoo worden we allen in anderen zin dan van Couperus «stille krachten." Men bedenke ook inzake «Rein Leven" zijn dnre aansprakelijkheid. Nadat eenige vragen van den heer Fortuijn door den spreker waren beantwoord, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. 5 e Oashoorn- Concert. Op 10 Febrnari zal de heer J. Henri Oashoorn zijn vijfde Concert geven in de «Harmonie". De heer Oashoorn was zoo gelukkig voor dezen kunstavond solisten van naam te eogageeien, o.a. mej. Annie Siewers, sopraan, concertzangeres te Amsterdam. We vernemen verder, dat de alhier welbekende heer P. de Waardt uit Rotterdam, zal voordragen als solo's voor piano: «Caprice" van yinding, Mazurka Verhoy, Nocturne ChopinRhapsodie Saent Saens en andere terwijl de heer J. N. A. W. C. Rnygrok, solo-pianist van van «Reicha" te Utrecht met den heer Onshoorn zal uit voeren de Krentzer-Sonate van Beethoven en de Sonate vaD Oashoorn, beide werken voor viool en piano. We hopen zeer, dat het streven van den heer O, om Alkmaar's burgers die helaas weinig gelegenheid hebben, veel muzikaal kunstgenot te smaken, goede solisten te doen hooren, door groote belangstelling hunnerzijds zal worden beloond. Hondententoonstelllng. Op de internationale hondententoonstelling te Haar lem welke heden 29, 30 en 31 Januari werd gehouden, behaalde de St. Bernardhond „Menneke," 12 maanden oud, van onzen stadgenoot de heer J. F. van der Oord, 3 eerste prijzen en de speciale prijs voor de beste der tentoonstelling, niettegenstaande hjj in concurrentie was met de 3 beste honden nit Zwitserland, die door eeDige Belgische heeren waren geïmporteerdtevens behaalde de hond van J. Pranger te Heiloo 2 eerste prijzen van de teven benevens kreeg de hond van dr. J.C.Overdnindederde prijs. Telefoon. Nienwe aansluitingen. 143 Knijper en Zonen, firma J., kleedermakers, Luttik- Ondorp. 136 Veen, J. van der, notaris, Luttik Oudorp. 153 Wild C. de kantoor steenkooperij. 154 Wild C. dewoning Verdronkenoord. Jubileum. De heer Th. Slenters zal op 4 Febr. a.s. den dag herdenken, dat bij 35 jaren geleden by de familie Schil ling in dienst trad. „Aves." Voor de in Maart a.s. te honden pluimveetentoon stelling, vanwege de vereeniging „Aves" alhier, zijn reeds beschikbaar gesteld de navolgende eereprjjzen. Afd. Hoenders. Verguld zilveren medaille voor de belangrijkste inzending nit Alkmaar, Bergen of Heiloo, uitgeloofd door het Bestuur van «Alcmaria", Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Zilveren medaille, mede uitgeloofd door dezelfde ver eeniging, ter beschikking van het Bestnnr der Pluimvee- vereeniging «Aves." «- Deze medaille zal worden toegekend aan de belangrijkste inzendingen uit Beemster en omstreken. Een zilveren medaille, uitgeloofd door den heer Th. M. Ruijs, voor de schoonste inzending Hollandsehe Hoenders, waaronder worden verstaan: het Hollandsehe hoen (pel dubbele kam), het Friesche hoen (pel enkel kam), het Drent- sche hoen, de kraaikop, de brabanter, de Nederlandsche uilebaard, de Hollandsehe witkuif, de Nederlandsche sabel- poot-kriel. Bronzen medaille voor den fraaisten toom Mech. koekoek, uitgeloofd door den heer Jb. Lntterot Een kunstvoorwerp ter beschikking van het bestuur. Nog meerdere eereprjjzen zijn toegezegd, en zullen later bekend worden gemaakt. Het bestuur houdt zich intnsschen voor de toezegging van meerdere medailles zeer aanbevolen. Alkmaarsche Winkellcrsvcreenlgl ng. Naar aanleiding van den in de j.l. gebonden verga dering voor middenstanders, belegd door de Alkmaarsche Winkeliersvereeciging, waar Ds. Nonwens sprak ever «de middenstand en de middelen tot haar behoud,'' heeft de arbeiders-kiesvereeniging alhier een openbare vergadering belegd op Maandagavond 1 Febr., des avonds 8 nnr in de grooie zaal der Harmonie, waar de heer F. van der Goes, privaat-docent aan de Amsterdamsche universiteit zal spreken over «de Toekomst der Middenstand." Inzonderheid voor hen die hot genoegen hadden Ds. Nonwens te hooren, is deze vergadering van zeer groot belang, daar de heer van der Goes groote stadie gemaakt heett van het middenstands-vraagstuk en dus volkomen op de hoogte is van zijn onderwerp. Ds. Nonwens is door bet bestnnr der arbeiderskies- vereeniging nitgenoodigd tot debat. Men zie verder de advertentie in dit blad. Afscheid A. P. Zeilmaker. Den 30 dezer nam de heer Zeilmaker afscheid van de leerlingen, na een 38 jarige werkzaamheid aan boven genoemde school. Aan het einde van den schooltijd werd ZEd. door den eersten onderwijzer, namens de leerlingen een cadeau overhandigd, bestaande nit een schemerlamp op een zuil. Zeer bewogen dankte de vertrekkende onder wijzer voor dit bswijs van hartelykheid, waarna aan de leerlingen een kleine versnapering werd uitgereikt. Tevens verscheen aan de school de Weledelachtbare heer Burgemeester dezer gemeente en sprak een woord van af scheid aan den heer Zeilmaker, die zich metterwoon zal vestigen in 's Gravenhage,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2