De Beschermengel. WONINGWET. ALKMAARSCHE COURANT. KIEZBRSUJSTB NT, bevonden U oor werpen. Kantongerecht te Alkmaar. FEUILLETON. Aangilte van verhuurde woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten. No. 15. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Woensdag 3 Fefor. 1904 Tweede blad. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet; Noodigt de niassnelijbe inwoners der gemeente, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt uit, om a zoo zij in eene andere gemeente over het laatst ver- loopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijksopcenten) daarvan door overleg ging van voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari a s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede eigenaar, zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeld, voor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting, wegens onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet over het laatst verloopen dienstjaar in eenige Rijks directe belasting zijn aan geslagen, bewijzen kunnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1.dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwo nende personen op den 31 Januari dezes jaars sedert den !en Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend ten min ste heeft bedragen fl.50, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeel ten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen. 2.dat zij op den 31 Januari sedert den len Januari van het laatst verloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 wordende ter bereiking van dit bedrag, vrije woning of in woning, beide berekend op f75,— vrije kost en inwoning op f 275 en vrije kost alleen op f 200, overigens komt alleen geld in aanmerking indien datinkomen als va t week-, veertiendaagsch-, maand of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten of, dat zij op den len Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag van f 400 (voor hen die in beide gevallen verkeeren worden, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag het inkomen, het pensioen en de lijfrente samen geteld) 3. dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke Spaarbank of in eene Spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende Yereeniging, van een Naamlooze Yennootschap, van eene Coöperatieve Yereeniging of van eene Stichting 4. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een Novelle van RUDOLPH STRATZ, vertaald door MARIE. 5) En wie weet, misschien was het 't bewuste hnis niet eens Mogelijk had de roode bnfietjnffronw, daartoe door Benno aangezet, het knechtje uit 't hótel een verkeerd adres opgegeven 1 Het angstzweet brak haar uit, terwijl zij, aangegaapt door nieuwsgierige voorbijgangers, in ge dachten verzonken daar stond. Achter baar weerklinken zware voetstappen. Een lang heer met trotsche houding loopt haar voorbijhij schijnt erg in gedachten verzonken, houdt da oogen naar den grond geslagen en ziet haar dus niet, die zich in de schaduw verborgen houdtmaar zij herkent hem wel. Alweder mjjnbeer von Henning. Waar zij zich te Bellijn ook wendde of keerde, altijd trad hij haar in den weg. En ja, waarljjk, daar betrad hij, als iemand, die zijn eigen woning binnen gaat, dbn stoep van het huis en verdween in den ingang. Toch dus het speelhol der club van de residentie en daar boven op de eerste verdieping, ja, het werd haar thans duidelijk, daar waar de gordijnen zoo zorgvuldig gesloten waren, daar oefende bij zjjn geheim, misdadig bedrijf uit. Daar resi deerde iederen avond mijnheer von Henning, met zijn sarkastisch lachje op de toch wat vermoeide trekken en had schuld aan den zedelijken moord der tallooze dwazen, die, aangelokt door het schitterend licht aan de groene tafeltjes, hun twijfelachtig geluk kwamen beproeven. In machtelooze woede balde freule von Wackerodo de vuisten tegen hem, die daar zoo oven de drie treden der stoep was opgegaan. Zjj haatte dien man met al den haat, die haar eerlijke, rechtschapen natuur kon ontwik kelen. En daarenboven vreesde zij hem. Hp was geen examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaande, door verklaringen waarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande wordt er op gewezen dat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt deze wet verstaat hen die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei; dat de aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, geven geen aanspraak op kiesrecht dat aanslag in de vermogens de bedrijfsbelasting of een plaatselijke belasting geene aanspraak geeft op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte dat bij de berekening van den werkelijken huur prijs; die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan een Coöperatieve bouwvereenigine, maandhuur tot weekhuur herleid wordt door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en geen aftrek plaats vindt van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding ingeval deze in den huurprijs is begrepen dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den burgemeester kunnen worden toegezonden, mits de omslagen met aangiften boven aan de voorzijde bet opschrift dragen„Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet", en in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aan gifte onnoodS g, indien de plaatsing op de lijst berustte op 1.de bewoning van een huis of een gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januar alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. het genot van pensioen of lijfrente 3. het bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nat onale Schuld, of van een inleg in eene spaarbank 4. het afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op 1.de bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of het elfde vaartuig bewonen of 2. het genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Zij, die alhier voorfl,in hoofdsom en rijksopcenten in de grondbelasting of zij, die in eenige andere rijks directe belasting (vermogens bedrijfs- of personeele belasting) zijn aangeslagen behoeven zich niet aan te melden. Ten slotte wordt er op gewezen, dat valsche opgaaf betreffende een feit, waarvan de plaatsing op de kiezers lijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenis, van ten hoogste één jaar. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 28 Januari 1904. G. RIPPIR G. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Twee kammen, een ring met drie sleuteltjes, oen ver moedelijk gouden kettinkje, een zak met strijkgoed, een kettinkje, een draagzeel, een notitieboekje, een bril, een ïlveren ringetje, een defect meerschuimen sigarenpijpje, een portemonnaie inh. 1 zilveren oorknopje, een defecte zilveren hoedenspeld, een doublé dameshorlogeketting, een gewone vijand. Een heel ander menech als die opper vlakkige, onbeduidende Benno 1 Hij won ten minste bij het spel't Werd dan een heel andere zaak, al bleef het uiterst onbillijk. In zoo iemand kon men nog ver trouwen hebben, in zijn bijzijn gevoelde men zioh veilig Zoo was het haar immers in den Thiergarten ook ge gaan. Wonderljjk de eenige, die in Berlijn vriendelijk tegen haar was geweest en haar op kalme, waaraige wijze had ter zijde gestaan, was haar grootste vijand. En on willekeurig dacht zjj als die mijn broeder eens was in plaats van Bennodie zou ons erfdeel er niet door brengen, integendeel vermeerderen. Want hij is slim en de anderen dom Zij schrikte uit haar overdenkingen op en bespeurde, dat men haar verblijf aan die plaats in het hnis had opgemerkt. Een student of mogelijk ook een jong officier in burgerkleeding was blijven stilstaan, beschouwde de rijzige, blonde figuur, ging langzaam, besluiteloos verder en kwam op zijn schreden terug. Aan den overkant der straat liep een dergelijke schildwacht op en neer. En de vrouw, die haar groentenkelder sloot en die twee oude huurrijtuigkoetsiers, die onder den lantaarn stonden en 't groepje arbeiders, die van hun werk huiswaarts keer den, allen keken zij haar driest in de oogen. Een doode- lijfee angst overviel haar en deed haar ijlings op het hais toesnellen en de stoep betredenzjj waagde zich door den gang, die op een binnenplaats uitkwam hier was alles stil en donker. De bank en net kantoor waren reeda lang gesloten, er was niemand te zien. Hier kon zij Benno afwachten zij was overtuigd, dat hij komen zon, spoedig zelfs. Maar het was haar toch vreemd en angstig te moede in die nare omgevingalleen haar vaste wil, haar wanhopig: »het moet" deden haar blijven. Het ergste was, dat een ieder, die in het huis kwam, haar, van nit den gang, al was het in 't halfduister, kon ontdekken elk der heeren, die langzamerhand verschenen, bleef staan, nieuwsgierig, vaak lachend, naar de donkere binnenplaats glurend, vóór zij den trap bestegen. Nie mand behoefde boven te bellen. De deuren werden door een buigende knecht geopend. Ook de heer Soulier, ad- ledig vat, een zwart hondje met witte pootjes, een witte kip met g»ele pooten, een lorgnet, een koipmesje, een gouden oorbelletje met zwart, ste ntje, een nikkelen ro zenkrans met twee kruisen, 2 portefeuilles, een grijze want, een duif (pauwstaart) en vier portemonnaies met eenig geld. Alkmaar, De Commissaris van Politie 29 Jan. 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter alsemeene kennis, dat ingevolge art. 9 der Wo ningwet verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zjjn bij het bestuur der gemeente, waarin de woning is gelegen, aangifte te doen van a. hunnen naam, hunne voornamen en woonplaats (straat, wijk en nnmmer); b. de ligging met aanduiding van straat en nummer van het gebouw, waarin zich de woning bevindt c. het aantal vertrekken der woning d. het aantal bewoners, met vermelding van ieders naam en beroep. Onder verhoorders worden verstaan zij, die. hetzij voor zich zeiven hetzij in eenige hoedanigheid eene woning schriftelijk of mondeling verhuren. Ook zij, die, ofschoon elders wonende, in deze gemeente eene woning verhuren, zjjn tot bet doen van deze aangifte verplicht. De eerste aangifte moet ingevolge dezerzijdsch besluit van 7 Januari 11., geschieden binnen Iwee maan den, en alzoo vóór den 7den Maart a.s. Nieuwe aangifte moet worden gedaan binnen eene maand nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken tenzij deze de bewoning inmiddels heeft gestaakt. Formulieren van aangifte zijn ter gemeente secretarie kosteloos verkrygbaar. Geen andere dan deze formulieren mogen worden gebezigd. De verhuurder, die niet of niet behoorlijk voldoet aan zijne verplichting tot aangifte wordt krachtens art. 39 der Woningwet gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig golden. Zij, die later als verhuurders optreden moeten, op ge lijke straffe, aangifte doen binnen veertien dagen nadat de woning is betrokken, of nadat zjj als verhuur ders zijn opgetreden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING Voorzitter. O. D DONATH, Secretaris. Alkmaar, 29 Januari 1904. Zitting van 29 Januari 1904. S. de G. Jz,, W. S. Hz., J. P. Pz., A. Z. Tz„ J. v. d. P. IJz., te Egmond aan Zee, strooperij.de leen 3e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 2e f3 boete of 3 dagen hecht., de 4e en 5e ieder f 1.50 boete of 2 dagen hecht. J. R., zonder bekende woonplaats, dronkenschap, f3 boete of 2 dagen hecht. W. O. Cz., Castricnm, jachtwetovertreding, f 3 boete of 2 dagen hecht. C. de R. Cz., Wijk aan Zee en Duin, straatschenderjj, f 10 boete of 3 dagen hecht. K. P., Schoorl, overtreding drankwet, 11 boete of 1 dag hecht. H. B., Koedijk, J. K., Broek op Langedijk, G. v. S., Alkmaar, overtreding leerplichtwet, de le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 0.50 boete of 1 dag hecht. an voeaat en procureur bij het hoog gerechtshof, trad binnen deze bewegelijke, zenuwachtige kleine heer was nu al dertig jaar het sprekendst voorbeeld, dat een mensch Diet behoeft te slapen want over dag ontving hij zijne cliënten of pleitte voor de rechtbank, den avond bracht hij door aan diners in den Thiergarten of bij vrienden, en 's nachts aan de speeltafel tot het eerste morgenkrieken. Zoodra bij zich door den toesnellenden lakei in bruinen rok, korte broek en schoenen met gespen, den ge watteerden pelsjas had laten afnemen, trad hij de leeszaal binnen, wreef huiverend in zijne handen en op Henning toetredend, zeide hij: »Zeg Henning hm, geldt dat ff Beneden staat een vrouw in 't donker. Misschien wel met het vitriool fleschje in de hand. Zaken, wat Voelt gij u schuldig Tot dnsver was Horst von Henning de eenige bezoeker dezer zaal geweest. Lnsteloos lag hij in één der rnime leeren armstoelen, een sigaar in den mond. Hij draaide zjjn gebruind gelaat half naar den spreker toe en vroeg langzaam »Hoe ziet zij er uit V" »Achter een voile, mijn waarde hei, Jan, een cog nacje kon 't gezicht niet onderscheiden. Maar een slanke, groote persoonlijkheid een echte Walküre geheimzinnig rondloerend interessant iets Hebt gij vermoeden^, wie 't zijn kan sNeen," zei de ander kortaf. Hjj had moeite om on verschillig te schijnen. Kalm rookte hij zijn sigaar verder, terwjjl de advocaat Soulier, wiens gedachten zich niet lang bij één en het- zellde feit bepaalden, en zich reeds wéér met iets anders bezighielden, iD het kistje met havanah sigaren zocht en intnsschen de eene of andere dolle geschiedenis verhaalde van het gemaskerd bal in het metropol theater. Mogelijk was het frenle von Wackerode ook niet 1 In ieder geval moest men wat zekerheid hebben vóór men naar beneden ging en een ontmoeting had met een wild vreemde dame. De volgende bezoeker was de domme, kleine Pipke, die als gewoonlijk niets zei, op den drempel bleef staan tns- 8chen de leeszaal en de aangrenzende speelzaal, om te zien ot er al iemand was voor een partij écarté 1 Maar

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5