Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 5 FEBRUARI. STOOMTRAM EgmondAlkmaarBergen. Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. NO. 16. Eerste blad. ALKÜI11RSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsd»g-, Ooaderdag- en X*terd»giTOid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. VelefoonnuH ter 3. Prfjs der gewone advertentlën i Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vlh. HERMs. GOSTER ZOONVoordam 0 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekeud 1°. dat ter voldoening aan art. 10 der wet van 28 Au gustus 1851 (Staatsblad nr. 125), eeuo commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, bij gestaan door den daartoe door het algemeeu bestuur aangewezen ingenieur en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden den 25 Februari a.s. des voormiddags van 10 tot 11 uur, teneinde de bezwaren van belangheb benden aan te hooren tegeu het plan van aanleg van den spoorweg van Egmond aan Zee o/er Alkmaar naar Bergen en noodigt belanghebbenden nit om hnnne bezwaren ter plaatse en ure vermeld mondeling en schriftelijk aan genoemde commissie mede te dealen 2°. dat de stukken bedoeld bij de eerste alinea van art. 12 en ter voldoening aan de tweede alinea van dat artikel van voornoemde wet, ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente van 4 Februari as. af totdat de commissie hare werk zaamheden binnen de gemeente hoeft volbracht 8°. dat het uitgewerkt plan van het geneele werk, be doeld in de laatste alinea van art. 12 van meerge noemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen op de griffie der provincie Noordholland. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 3 Februari 1904. G. RIPPING. »(JITSCHE<AnirO. Keizer Wilhelm zal waarschijnlijk half Februari zijn Middellandsche zee-reis beginnen. In een open schrijven aan den Rijkskanselier heeft de Keizer zijn dank uitgesproken voor de tallooze geluk- wenschen, welke hij met zijn 45sten verjaardag en met zjjo herstel van gezondheid mocht ontvangen van alle klassen zjj' er onderdanen, van de Dnitschers ic den vreemde en van buitenlanders. Z. M. geeft de verzekering, dat bij, zoolang God hem leven en gezondheid schenkt, niet zal opbonden al zijne krachten ten dienste zijns lands te besteden en met geheel zijn hart de welvaart van het Daitsche volk in alle klassen en beroepen te verhoogen. Uit Z.-W. Alrika is een telegram ontvangen, mel dende, dat de Herero's het beleg voor Otjimbingwe opbraken. De werkelijke oorzaken van den Herero-opstand zijn nog steeds onbekend, zells in de regeeringskrmgen. Een medewerker van het weekblad voor veeartsen, dat te Berlijn verschjjnt, iemand, die jaren in Zuid We3t- Afrika geweest is, geeft als reden op den weerzin der Herero's tegen deKoch'sche manier van rnnderpest-inenting. Deze pest-bestlijding toch gaat gepaard met den dood van vele ent-dieren, en de Herero's beschouwen dit als moedwil. MNJWKLASID. Den 2 heeft Koning E Iward de zitting van het Parlement geopend met bet uitspreken der troonrede. De Minister-president Balfonr kon wegens een aanval van influenza niet tegenwoordig zijn. In de troonrede werd bij de verklaring, dat Engeland's betrekkingen met de vreemde mogendheden gnnstig zijn, ook melding gemaakt, dat ook tnsschen Nederland en Engeland onderhandeld wordt over een arbitrage verdrag, in denzeltden geest als dat met Frankrijk gesloten, en met Italië in bewerking is. De Koning voegde daaraan toe, dat het afsluiten van dergelijke tractaten, naar hij ver trouwt, het inroepen van de arbitrage bij internationale geschillen zal bevorderen. Ook de onderhandelingen tnsschen Rnsland en Japan werden besproken. De Koning wijst er op, dat »het verstoren van den vrede in Oost Azië betreurenswaardige gevolgen zou knnnen hebben", en zegt«Indien mijn regeering iets kan bijdragen om een vredelievende op lossing te bevorderen, dan zal zij dit zeker met vreugde doen.'' In de troonrede wordt met geen enkel woord, en in het goedgekeurde adres van antwoord slechts op zeer oppervlakkige wjjze melding gemaakt van de alles be- heerschende qnestie de tarief herziening. Lord Lansdowne besloot het adres met zijn sympathie nit te spreken voor het streven van Chamberlain, om de verschillende deelen van het Rijk heobter aaneen te slniten. «Maar al zou de belooning op het welslageD van znlk een staatkunde groot wezen, by mislukking zon de straf onherstelbaar zijn. Do Regeering geeft das slechts van gewone voorzich tigheid blijk, wanneer zij weigert, zich door zulke voor stellen te laten medeslepen. De bonding van de Regeering is volkomen correct en logisch." Het is zeker niet gewaagd nit deze uitlating af te leiden, dat er op het pnnt van tariefherziening tnsschen de Ministers onderling en de Ministers en den Koning nog geen eenstemmigheid bestaat. «ÏAPAltf. De officieele overhandiging van Rnsland's antwoord aan Japan zal na Zaterdag geschieden. Maar inmiddels wordt daaromtrent vernomen, dat de inhond in hoofdzaak door Rnsland aan de verschillenne kanselarijen in Enropi en ook aan de Vereenigde Staten is medege deeld en dat men er daar h o o g e 1 ij k mede is i n- genomen. De «Daily Telegraph" verneemt nit Petersburg, dat de officieele nota van Rnsland aan Japan in hoffelijke termen gesteld is. Zij bevat de voorstellen die eenstemmig zijn aangenomen in de vergadering van den Hoogen Raad op den 28, en die onmiddellijk zijn medegedeeld aan admiraal Alexejef en aan den Rassischen gezant te Tokio, baron Von Rosen. Het blad vernoemt, dat in de nota geen melding wordt gemaakt van Mandsjoerije, daar Rnsland meent dat zjjn meeningen op dat pnnt reeds voldoende bekend zijn. EERSTE KAMER. Landbouwbelangen. Het N. v. d. D. geeft hot volgend kort overzicht van de behandeling van bovenstaand onderwerp in de zitting der Eerste Kamer. «De heer Dojes drong aan op het subsidieeren van wege het Rijk van de provincie of gemeente Groningen voor het stichten van een Rjjks-landbonw winterschool, waaraan bij hst toenemen van het getal leerlingen meer en meer behoefte bestond, hij ontwikkelde e^n'ge denkbeelden over de op te richten ea zeer door hem toegejnichte landbouw-hoogeschool. Hg beval de Regeering aan deze liefst te voegen bij de wis- en natuurkundige faculteit van een der hoogescholen en in elk geval de inrichting in een uuiversiteits-stad te openen, opdat de jongelui ook andere colleges zonden kannen bijwouen en een meer algemeene wetenschappelijke opleiding zonden ontvangen. De heer De Jong gaf eenige wenken met opzicht tot de aanstelling van zuivel consnlenten en raadde den Minis ter aan, daartoe, in overleg met 't Departement van Bnitenlandsche Zaken, eenige bekwame jongelieden naar den vreemde te zenden. Voor 't overige bewoog zich de landbonw-discu8sie op een terrein, dat de Voor zitter merkte het met zijn gewone bescheidenheid op eigenlijk buiten dat der Eerste Kamer lag. De heeren Dojes, Breebaart en Havelaar, (de laatste, oud-Minister, gevoelde zelf ook dat bij praematnur was), behandelden n.l het nog in staat van voorbereiding bjj db Tweede Kiener aanhangige ontwerp op de landbonw-vertegen woordiging, en de heer Breebaart vooral formuleerde zelfs, als bij amendement, de wijzigingen, die hij omtrent de verkiesbaarheid der leden van de prov.- en centrale raden, de samenstelling dier raden ea de kiesgerechtigheid voor deze colleges zon wenschen. Hij ging in dit opzicht vrij wel samen met den heer Dojes; maar de heer Have laar siond tegenover hen, waar zy de grondbezitters als zoodanig van 't lidmaatschap wilden uitsluiten (evenals Kamerleden, landbonwleeraars, znivel-consnlenten enz.) of waar zij de kenzen wilden beperken tot bepaalde stre ken of provinciën en aan 't kiesrecht den eisch van 't lidmaatschap eener landbouwmaatschappjj wilden ver binden. Daar dit onderwerp later na wjjziging van 't wets voorstel, eerst nog in de Tweede Kamer aan de orde zal komen, bepalen we ons tot deze korte mededeelingen. We Feestmarkt In het Palels voor Volksvlijt. Heden ter eere van de komst van H. M. de Koningin- Moeder werd de Feestmarkt in het Paleis vooi Volksvlijt geopend en de Hooge Bezoeks'er zal bet eerst moge aan schouwen de herschepping van de groote sombere zaal van het Paleis v. V., in een wereldmarkt vol klenr en leven. Met grooten ijver en opgewektheid zijn tal van kunstvaardige, rappe handen, bezig geweest om dit groote feest waardig te doen beantwoorden aan zijn dnbbele bestemming te zijn eene hulde voor Koningin Emma en een offerplaats ten voordeele van de door Haar in het leven geroepen stichting Oranje-Nassan-Oord. En dat het offeren van harte zal worden gedaan met milde hand en opge- wekten zin, is voorzeker geen gewaagde voorsp-lling. Behalve het vele schoons dat te genieten zal worden gegeven, is voorzeker de vermelding waard do Kunste naars-taveerne waar voorstellingen znllen worden gebon den en waaraan een tentoonstelling met verkooping van schilderijen en teekeningen verbonden is, welke voor namelijk door leden van Arti welwillend worden afge- Bt.aan. Verder is de Arabische stad waar het Moorscne karakter zeer goed is volgehouden, een bezoek overwaard. Een troep Bedouïuen heeft er een Kampleger betrokken en een «Harem", waarin alleen aan dames toegang wordt verleend, ontbreekt niet in deze Moorsche veste I Op de Ond-Hollandsche kormis komt, een rMnseum van Kunst- en Cultuurgeschiedenis". Daar zullen allerlei rariteiten te bezichtigen zijn en voor een deel ook te koop worden geboden. Zoo werden er ook verzameld tal van antographen van beroemde personen, zells een hand schrift van Jan de Witt, den Raadpensionaris. Maar tevens van hedendaagsche staatslieden letterkundigen musici, enz. De directie van het mnfienm werd o.a. ver blijd met het handschrift van het bekend gedicht «Van een Koningsvronwe door P. A. M. Boele van Hensbroek. De heer Leonard Lang beeft zich vrjjwillig bereid ver klaard gedurende de 3 dagen van de feestmarkt bezoekers van deze af en aan te voered per automobiel. Do heer Lang zal aldus een geregelden dienst openen van bet Paleis voor Volksvlijt door de stad, waarvoor van de passagiers een bepaald bedrag per rit zal worden gevor derd. De totale opbrengst van dit vervoer zal gestort worden in de algemeene kas van het comité. Amsterdam. Een zeer hevige gasontploffing heeft den 2 groote schade toegebracht aan twee perceelen op de Hserengracht bjj de Utrechtsche straat. In het eene dat onbewoond is, waren werklieden bezig aan verande ring in de gasleidingvermoedelijk heeft het daarbjj ontsnapte gas een nitweg gevonden in het daarnaast ge legen huis bewoond door dr. Zaalberg. Een hevige gas- lucht was daar reeds opgemerkt en zonder dat eenig licht was ontstoken had plotseling eene hevige ontploffing plaats. Noch de werklieden, noch de docter, noch zijne dienstbode beliepen verwondingen maar eene patiënte werd vrjj ernstig gekwetst aan hoofd en aangezicht. Het sous-terrein is geheel verwoest. Als een staaltje hoe hevig de ontploffing wel geweest moet zijn, zij nog vermeld, dat men in een der kamers een stoel met de pootea door het plafond zag en een kachel op een sofa vond. Zuid- en Nfoordschermer. Den 3 heerschte in deze gemeente eene blijde en opgewekte stemming. De onlangs benoemde bnrgemeester de heer P. Oly van Groot schermer, zon dien dig zjjn ambt aanvaarden. Per rijtuig van Alkmaar komende, werd bjj op de grenzen zijner gemeente opgewacht door een eerewacht van meer dan 4J ruiters en bet fanfarecorps van Grootschermer. Vandaar trok men langs de Znidervaart naar Driehuizen, waar door de leerlingen der openbare school den bnrge meester een welkomstlied werd toegezongen. Daarna werd het feest te Grootschermer voortgezet. Door het uitsteken der vlaggen en door eerepoorten gaven de ingezetenen hnnne ingenomenheid te kennen met het feest van dezen dag. Verscheidene familieleden, waaronder ook de vader en grootvader van den heer Oly, hebben vroeger ook het ambt van Bnrgemeester in deze gemeente bekleed. St. Pan'iras. Heden (Woeusda beeft te Noord- scharwonde in eene Vergadering van bestnnren van ver schillende Landboawvereenigingeu Prof. Rtzema Bjs mededeeling gedaan van de resultaten der in 1903 genomen proeven tegen de bactorieziekte in de kool. Het resultaat der besmettingsproef was nihil ten opzichte der bacterieziekte. Waar besmette koolstronken waren aangebracht, vertoonde zich geen ziekte en ook niet daar, waar de stronken waren verwijderd. Toch had deze proef haar nat in zoover de groote waarde der stronken als mest is gebleken. Ook de bemestingsproef had ten opzichte der ziekte geen resultaat. Wel is echter hier bjj de groote waarde van 't aanbrengen van stikstof aan den dag gekomen ten opzichte der opbrengst. Op de velden 'och, waar veel stikstoi was aangebracht, werden aanmerkelijk zwaarder kooien geteeld. D kosten der proefnemingen bedroegen in 1903 f580,055, waarvan door het Rjjk wordt bjjgedragen f 443,25. Het te kort zal worden aangevuld door de Vereenigingen: «Langedjjk en Omstreken «Eendracht" te Oadkarspel Groentecnltnur te Broek op Langendtjk «Ons Belang" en «Nieuw Leven" te Heer-Hngowaard en door Waarland. Ook werd door Prof. R. B. het plan voor 1904 (het plan der proefnemingen tegen de bacterieziekte is een vierjirig, waarvan dat van 1904 het laatste is) ontvouwd. Dit plan zal gedrukt worden en voor ieder lid van genoemde Vereenigingen worden verkrijgbaar gesteld. De begrooting van kosten bedraagt f 600 waarvan a/, als rijkssubsidie is aangevraagd. Ook de «omvalziekte" zal in deze proef worden opgenomen. Daar daze ziekte hoofdzakelgk in de roode kooi voorkomt, zal op de proef velden om da benrt een regel roode en een regel gele kool worden geplant. Vooral verzocht de Prof. hem zooveel mogelijk aangetaste kooien te zonden. Me toestand lu het Oosten. TOKIO, 3 Febr. Da gebemtenissen van dezen dag wijzen er op, dat de voortdurende spanning haar toppunt uereikt heeft. In den afgeloopen nacht werd markies Ito van zijn buitenverblijf ontboden heden had bjj een onderhond met den Keizer. Daarop werd een beraadslaging gehou den waarbij vijf seniores, de eerste minister, de ministers van oorlog en marine, de onderstaatssecietaris van oorlog en drie admiraals tegenwoordig waren. Deze beraadslaging dnnrde zeven nar de eerste minister en zijn ambtgenoot van baitenlandscha zaken hadden onderwijl een lang onder houd met den Keizer. Men gelooft dat deze beraadslagingen hoogst gewichtig zjja zelfs de hoogstgepla itste ambtena ren verborgen deze week hun ongerustheid over het uit blijven van Rnsland's antwoord op de Japansche nota niet. PETERSBURG, 2 Febr. De generale stat heeft den onderkoning Alexitff maohtiging gegeven den oorlog te verklaren en op 6igen gezag de vijandelijkheden te openen, indien de omstandigheden hem de noodzakelijkheid daar van doen bljjken. Een Keiz-*rlgk beslnit, waarbij de oorlog verklaard wordt, kan elk oogenblik verwacht worden, als de Japan sche regeering de door de RassLche regeering in haar antwoord voorgestelde schikkingen niet aanneemt.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1