Re Beschermengel. No 16 Tweede blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. V R IJ D A G 5 FEBRUARI. Nederland. F E U I L. I- E T O IX. 4LKMMRSCHE COURANT. Deze Oonrant wordt Binsdag-, B» onderdo g- «n ®ateffd»gav©Hd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maasden yoor Alkmaar f ©,8® j franco door het rpk i 1,—. 3 Nummers f O,©®. Afzonderlpe nummers 8 ets. aüta v Telefoonnummer R. Prys der gewone advertentlën i' Per ?:egel f Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVooidam O 9. Worstelen. De onoverwinnelijke Russische worstelaar Hacken- schmidt, die alle kampioenen ter wereld uitdaagde en een belangrijken prijs uitloofde voor wien hem overwon, heeft, te Konden geworsteld tegen een Turk, die de uitdaging had aangenomen. Da strijd welke te Londen groote be langstelling wekte, viel nit ten gunste van den Ras, die zijn tegenstander binnen de minuut overwon. Als alles waar is, wat ter aankondiging van dezen met ophef aaugekoodigden wedstrijd gezegd is maar ter wille van de reclame wordt er wel eens overdreven dan zou de Rus in die minuut worstelens, waarbij 't nosal hardhandig moet zijn toegegaan, niet minder dan f 25,000 gewonnen hebben. (N. v. d. D.) Een diefstal van 150,OO® francs. Den 30 tusschen 8 nnr en middernacht is op bet wisselkantoor van den heer Hekkers te Brussel inbraak gepleegd, terwijl de bewoners naar den schouwburg waren. De inbrekers wisten zich door middel van valsche sleutels toegang tot het kantoor te verschaffen, waar zij de brand kast openden en voor een waarde van 150,000 francs aan bankpapier ontvreemden. Ontploffing. Bij een acetyleen-ontp'offing in een koffiehuis te Rognonas (aan den Rhóne-mond) zijn 10 personen ge dood en 17 gewond, onder wie 10 zeer ernstig. De eigenares eener groote bierbrouwerij te Hew- Tork» die hare zaken aan kant wilde doen en nog wel 11,000 vaten bier in voorraad had liggen, bad geen zin de'daarvoor verschuldigde hooge rechten 78,000 dollars te betalen en geen geduld te wachten tot zij daarna alles met voordeel had verkocht. Daarom besloot dit «vrouwtje van New-York", den geheelen voorraad te laten wegloopen en zoo vloeide die stroom kostelijk gerstenat door de rioolbuizen in de Hudson, alsof het vuil water ware geweest. Hnlde Koningin-Moeder. Blijkens j 1. Zondag gedane mededeeling zou heden in alle Roomsch Katholieke kerken te Amsterdam ter eere van den dag eene mis gecelebreerd en een Te Deum gezongen worden. In de Synagoge der Portugeesch-Israëlietische Gemeente werd bij het namiddaggebed, aanvangende te 4 nur, een extra dienst worden gebonden. Patiënten, oud-patiënten en een groot deel van het personeel van het sanatorium «Oranje-Nassan's-Oord" hebben f 350 bijeenverzameld en toegezonden aan de hoofdcommissie als bijdrage aan de hulde aan H. M. de Koningin-Moeder. Het dienstpersoneel van H. M. te 's-Gravenhage en te Soestdijk beeft voor de stichting bij die gelegenheid een bijzondere bijdrage gegeven. Purmerend. Vermoedelijk doet zich hier een ge val van pokken voor. De inspecteur van het geneeskundig Novelle van RUDOLPH STRATZ, vertaald door MARIE. G) Gescheiden ook van haar, die in den motrogen op de binnenplaats stond, met de angstige bede in het hart laat ons ons dageljjksch brood behouden en doe ons geen bedelaars worden, door toedoen van dien daar boven Bij de gedachte, dat freule von Wackerode werkelijk voor het huis de wacht hield, als het laatste wanhopige middel van een onervaren meisje, om haar broeder den toegang te beletten, kwam Horst von Henning de clnb nog veel leger en somberder voor, dan deze de laatste jaren voor hem geweest was; veel afstootender dan ooit al bedwong hij iederen avond den afschuw, die zijn levens lustige natuur ondervond, zoodra zijn voet den drempel overschreed. En door een plctselingen aandrang geleid, trad hij, zonder dat de anderen, die over de wedrennen te Nizza twistten, het bemerkten, naar buiten op den corridor. Terwijl bij bezig was om zijne rekening van koffis en cognac te zoeken onder allerlei briefjes en aanteekeningen welke de restaurateur op de tafel had ligg6c, en die be taalde, kwam de onde baron Wijdeoan binnen. «Zoo - gaat gij weg, Henning vroeg hij op rekten toon. «Ja. Het is hier eentonig." De oude vrijer gaf zulks volmondig toe. Precies. Ik kan mij nooit begrijpen wat gij, jongelui, toch aan die kaarten hebtmaar wie weet of ik op mijn ouden dag er nog niet op verzot raak. Doch luister eens hjj vervolgde op fluisterenden toon, zoodat de bedienden hem niet konden verstaan «kijk eens in 't voorbijgaan Staatstoezicht heeft den 2 het geval onderzocht. Hot kind, de vermoedelijke lijder, is heden In het stadeliik gasthuis tot verder onderzoek opgenomen terwijl een kaart is aangeplakt met de woorden «Gewjjzigde pokken.'' Oudcarspel. Benoemd tot Bestuurslid van den polder Derg- en Karkmeer, de heer A. Eecsn Pz. alhier. Tot afgevaardigden naar da vergadering van onder steuningsfondsan zijn door de vereeniging «Hulp in Nood" te Oudcarspel benoemd de heeren P. Joman Fz. en P. Nap, terwijl tot hunne plaatsvervangers zijn aange wezen de heeren J. Ruit en J. v. Exter. Verduistering. De boekhouder B. van den openbaren reinigings dienst in Men Haag, is in hechtenis genomen, als ver dacht van verduistering van 15 a 16 duizend gulden. T- Te Haarlem is de assistent der posterijen J., al daar, in hechtenis genomen, ais verdacht van verduistering van gelden, in zijne betrekking ontvangen. Aanvankelijk werd de besteller L., die al 25 dienstjaren telt, van de verduisteringen verdacht; doca na een on derzoek van den inspecteur der posterijen, den heer De Meester, met den waarnemenden directeur van het post kantoor, den heer Bekaar, heeft J. een volledige beken tenis afgelegd. ©terleek. Den 31 Jan. voerde de Rederijkers kamer alhier op: «De drie hoeden" en «Doove Stoffel." De opkomst was bevredigend.. Den 1 trad in de Natsvergadering dor Vereeniging: «Oefening kweekt kennis" de heer J. Medemblik van Rustenburg als spreker op. Het was niet de eerste maal dat we kennis maakten met dezen talentvollen spreker. Hij wist zijn gehoor te boeien met«Te goed geweest" van Mej. Cohen Staart. Daarna vergastte de spreker ons nog op eenige frag menten nit«Een nichtje dat photografaert. De pauzen werden aangevuld door voordrachten van heeren- en damesleden, zoodat deze avond voor het Nut weder als ééa der beste kan worden aangeteekend. Werd al eens bericht, dat de uitvoering van „Vriend schap en Aurora", zulk een scb.ittorend finantieH succes had, het moge niet overbodig zijn, te melden, dat de beide vereenigingen bopen, het begin te hebban gegeven van een goed werk, dat door vele vereenigingen in Neder land zal worden nagevolgd. Allen, die van uabjj de lupnslijders kennen, zullen zich bewogen gevoelen en gaarne iets doen voor hen, die niet iu staat zijn om de kosten ter beteugeling van het kwaad te bestrijden. Helpt daarom het Comité voor Lupnslijders in Nederland de gelden bjjeen te brengen om on en minvermogenden de zegeningen te doen genieten van de op Deensehen grond slag ingerichte verpleging van Dr. Bollaan te Rotterdam 1 Met het herscheppen van weiland in vruchtbaar bouw land wordt gestadig voortgegaan. De huurwaarde wordt aanzienlijk hooger en het verschaft meerdere handen werk en brood. Het, kerkbestuur heeft een bunder weiland verhuurd met bet recht bet te «scheuren." De bijeenkomst der leden van de afdeeling der Evangeli sche Unie, gehouden te Stoinpetoren in het kerkgebouw naar die dame op de binnenplaatsMjj dunkt, zij is wel een kijkje waard." «Meent gij in ernBt, dat er wat bjjzonders aan is «Ik lette maar op den hoed," sprak de oude, vaste be zoeker der club met nadrak. De hoed is bijzonder. Hij is afkomstig nit de vorige eeuw, ten minste van een jaar geleden. Uit de provincie. Niemand in Berljjn zou hem meer willen dragen, 't Is dus maar de vraag, wat heeft een dame van buiten, 's avonds om acht uur, op de plaats te doen van de clnb der residentie De ander zette zijnen hoogen boed op. Na was er geen twijfel meer aan. Duidelijk stoud hem de hoed van freule vou Wackerode voor oogen. Wijdenau gaf een knipoogje «Ja, ja ga gij die statige onbekende maar troosten. Achwas ik ook nog in die jaren. Al moest ik ook 's avonds om negen uur met een bouquet van een halven gulden in de hand op het Potsdam merplein weet niet hoe lang wachten, op een niet al te nauwgezet dametje van Mannheim of Gerson waarachtig ik deed het. Dan weet men dat men leeft terwijl nu Met een droevig gezicht zweeg hij, en Horst von Hen ning ging naar beneden. Aanstonds herkende hij Anne- Marie en zjj hem. Zij week achteruit, nog verder in 't donkerhjj volgde haar, tot aan den muur, toen kon zij niet verder. Hij nam even zijn hoed af en vroeg: «Om Godswil, frenle, mag ik vragen wat u hier komt doen «Wat gaat u dat aan Hare stem klonk weifelend. De vroegere trots was er uit verdwenen, 't Was nu meer smart en onderdrukte angst die eruit sprak. Zij voeide zich op deze donkere plaats eenzaam 'en beklemd, in 't centrum van een groote wereldstad bij avond, onder vreemde menschen, terwijl nit de donkere lucht het laatste uur nu eens een konden regen, dan wader natte sneeuw nederviel. Hoofdschuddend besehoawde hij haar, van den buiten model hoed af tot de plompe schoenen toe, waarmede zij in een groote plas water stond, en zei eindelijk«En hoe lang wilt gjj hier nog blijven staan «Tot mijn broeder komt." «Dat kan wel middernacht worden of later." is naar wonsch geslaagd. Het ongunstige onweder heelt velen teruggehouden, anders waren er zeker nog meer opgegaan om de rede van den heer Ds. C. de Holl aan te hooren, en deze rede kenmerkte zich als altijd van dezen vriend der Schermer-gemeente, door hartelijkheid en gloed van overtuiging. Zijne krachtige opwekking tot uitbreiding van 't ledental der Unie, zal, denken we, doel hebben getroffen. Door den heer R. van Hasselt, gedelegeerd lid van de H. IJ. S. M., werd algemeen de volgende deel neming aan het personeel verzonden De heeren J. Ondegeast en P. van der Linden, zich teekenende Voorzitter en Secretaris van het Hoofdbestuur der «Nederlandsche Vereeniging van Spoor-en Tramweg personeel," hebben zich namens dat bestnnr, bij schrijven van 18 Januari, tot mij gewend met het verzoek eene mededeeling te mogen ontvangen, dat de leden der ge noemde Vereeniging niet anders, niet minder zullen worden behandeld dan zij, die lid zijn eener andere or< ganisatie of die bij geen enkele Vereeniging zijn aan gesloten. Ik viud in deze vraag van bedoelde bestuurders aan leiding het personeel in herinnering te brengen of bekend te maken het slot, van den brief, op 10 April 1903 door mij aan het Hoofdbestuur der «Algemeene Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel" gericht, luideude «Het fait, dat ons personeel geweigerd heeft U op «dien weg van onwettig verzet tegen de gevestigde «Staatsmachten te volgen door op enkele uitzon- «deriugen na trouw te blijven aan zijn plicht, en «de smaad, die door nw Bestnnr in de Oproeping aan «het Nederlandsche Volk, van 6 April j.l., tegenover «het geheele volk op het werkende personeel is ge- «worpen, ontslaan ons van de verplichting met U «uit welken hoofde ook weder in aanraking te treden. «Uwe brieven d.d 12/13 Maart en 8/9 April j.l. «zullen daarmede onbeantwoord blijven, terwijl ook «op eventueel na Ier schrijven geen aeht zal worden «geslagen." Op grond van dien brief zullen de bestuurders voor noemd dor «Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel", welke met diezelfde bestuurders aan het hoofd destijds toegetreden was tot de «Al gemeene Vereeniging", geen antwoord op de gestelde vraag van de Maatschappij ontvangen. Aan het personeel acht ik mij echter verplicht de ern stige waarschuwing te richten geen lid te worden van de «Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel", waarvan de bestuurders door hun optreden, zóóveel onheil onder het personeel hebben gesticht. Ik vindt hiertoe te meer aanleiding, omdat de Veree niging, door middel van haar orgaan op den vroeger ingeslagen weg voortgaat met de bedoelingen der Maat- schappjj verdacht te maken hare handelingen eenzij lig te beoordeelen en een geest van verzet onder het per soneel tegen de Directie aan te kweeken.', «Welnu, 't is mij onverschillig." Maar uit den toon, waarop zij dit tusschen de tanden mompelde, klonk geen wilskracht meer. Zij. beefde van koude en nattigheid. En om de kroon te zetten op al haar ellende, sprak Horst von Henning met zjjn ironisch lacbje«Ik zal u in 't geheim iets mededeelen frealede club heeft twee uitgangen. Gij kunt toeh onmogelijk op beide plaatsen tegelijk zijn." «Goedzei zij opgewonden. «Goed. Dan ga ik naar de politie. Ik zal u bekend maken. «Kom toch eindelijk eens van die natte plaats af, freule von Wackerode," ging haar metgezel onverstoord voort en begaf zich met haar weer op straat. «Da politie heeft hier niets te zoeken. Het is een besloten gezelschap kalme menschen, die niets liever wenschen, dan met rust gelaten te worden." «Dan ga ik naar 't bureau eener courant en vertel het de lieden daar dat in de residentie gespeeld wordt Dat is van algemeene bekendheid. De couranten berichlen slechts nieuws." Maar men moet toch een middel vinden om u onscha delijk te maken", riep zij verstoord nit, sloeg de handen ineen en keek hom met haar groote, trouwe blauwe oogen aan. Een oogenblik stond Horst von Henning in gedachten, daarna merkte hij kalm aan «Ik geloof het niet." «Het is dns veroorloofd?" Door haar opgewondenheid sprak zij de laatste woorden zóó lnide uit dat een paar voorbijgangers zich naar het forsche tweetal omwendden, die daar in de eenvoudige straat stonden te praten. «Gij durft jaar in jaar nit. daar zitten en als een roover- hoofdman geld verzamelen? Ja, lach maar, als een roover zeg ik. Of doet gij dat soms niet Leeft gij niet van het geld van vreemde menschen Haar metgezel zweeg weder oen poos. Vervolgens sprak hij op diepzinnigen toon alsof hij een uiterst ge wichtige ontdekking had gedaan «Het meerendeel der mensebon is toch verbazend dom." «Dat weet ik, Bonno, mijn broeder bijvoorbeeld, is altijd een schaapskop geweest en zal het wel eeuwig big ven.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5