Te Andijk bestond in de laatste zomers groot gebrek aan werkkracht voor den veldarbeid. Landbon- wers, wien bijvoorbeeld in den drnksten tyd van het jaar eene ongesteldheid overkwam, ondervonden hiervan soms de nadeeligste gevolgen, wijl dan meestal zelfs geen enkel man te verkrijgen was om in honne plaats de noodzake- lijksten arbeid te verrichten. Thans is aldaar eene vereeniging opgericht met rnim 30 leden, die zich verbinden, in geval een hunner door ziekte verhinderd wordt te werken, om beurten bij dat lid een dag arbeid te verrichtentegen zeer billijke vergoeding. JScemster. Door den Eaad dezer gemeente is be sloten, de voorjaarsmarkt in den vervolge te doen houden op den lsten Woensdag na den 3den Maandag in April, tegelijk met de bekende stierenmarkt. In eene onlangs te Bovcnkarspel gehonden ver gadering van bloembollenkweekers, is opgericht, eene af- deeling der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur onder den naam van Afdeeling Bovenkarspel en omstreken. Voorloopig hebben zich 18 leden bij deze afdeeling aangesloten, waarvan 4 wenschen overgeschre ven te worden van de afdeeling Hoorn en omstreken. Op de vergadering van D. O. G. te Barsinger horn is besloten tot het doen houden van eene bloemen tentoonstelling in dit jaar. Blarenearspol. Da zoo gevreesde typhns steekt telkens het hoofd weer op in onze gemeente. Nu heeft zich nl. weer een vrij ernstig geval voorgedaan te Waar land in het gezin van den landman J. B. Den smid B. Frederiks te Waarland overkwam eonige dagen geleden een zeer ernstig ongeluk, dat aan vankelijk voor het behoud van zijn leven deed vreezen. Met een pas geslepen beitel in den zak had hij het onge luk, te struikelen, waarbij het scherpe werktuig hem diep in de zijde drong, zoodat een geweldig bloedverlies ont stond. Zijn toestand is hoogst gevaarlijk. De vergadering der provinciale afdeeling «Noord holland" van den „Algeweenen Aederlandschen Politiebond" zal gehonden worden op Din-dag, 16 Februari e.k., des middags 12'/4 uur, in de landbouw- sociëteit «Hoogzijde", te Schagen. Mldiroud. Feestvieren, sooals men dat hier gewoon is en kan, deed men weer op den avond van 1 Februari. Men herdacht nl. het heugelijke feit, dat juist 75 jaar geleden, besloten werd een departement der maatschappij tot Nnt van 't Algemeen op te richten. De heer 0. P. T, Bigot, nitgenoodigd, om eenige voordrachten te honden, oogstte welverdienden lof voor zijn werk zoo ook de dichter voor zjjne gepaste liederen, alles afgewisseld door toepasselijke toespraak, dronk etc. Lang bleef men hoogst gezellig bijeen. Petroleum. De productie van de Petroleum-maatschappij «Sa- matra-Palembang" bedroeg over de maand Jannari 91000 nnits geraffineerde licbtpetroleum. Oostgraftdijk. Den 30 Jan. vergaderde alhier het ziekenfonds «de Voorzorg" voor Oost- en Westgraft- dijk. Uit de rekening over 1903 bleekdat aan con- tribntiën van 81 mannelijke en 7 vrouwelijke was ont vangen f 440,94. Aan bijdragen van donateurs f 63.50. Aan kasgeld was bij het begin vac-1903 aanwezig f 39,58 zoodat de totale ontvangsten bedroegen f 544,02. Aan zieken was dat jaar uitgekeerd f 365 aan bodeloon drukwerk enz. f 49,66 te zamen dus eene uitgaaf van f 414,66. De rekening sloot alzoo met een batig saldo van f 129,36. Met het reservefonds was op 1 Jan. 1904 in de Rijkspostspaarbank belegd f 481,89. Westgraftdijk. Don 31 Jan. gaf de zangver. eeniging Euterpe" alhier een concert in het lokaal van mej. de wed. Stil te Spijkerboor. Het programma be stond nit 12 zangnummers afgewisseld door de voor drachten «Rozalie de Heidebloem", duo voor 2 dames; «Professor Mnmpitz en zijn Wonderkinderen", komische scène voor 3 personen; «Specialiteiten", komische scène voor 1 heer en 2 dames; «Amstsrdamsche straattypen", Maar gij zijt toch niet dom, dat weet God. Gij weet zeer goed wat gij doet. Antwoord mjj, als 't n blieft meent gij heusch het recht te hebben zoo'u stnmper, die het toeval u tegemoet voerde, tot op den laatsten cent nit te schudden Hij trok de schouders op. «Als ik niet met hem speel doet een ander bet." Zij lachte spottend. «Waarlijk eeu gegronde reden, mijnheer von Henning, en een edelman van ond geslacht, zooals gij, over waard! Wel zeker, als de een geen valsche manter is, dan is 't een ander. Als de een geen moordenaar en dief is, dan wordt daarvoor toch een ander gevonden. Op znlk een wijze kan men ie de wereld alles veront schuldigen. Maar dat gjj n niet schaamt met zulke taal voor mij te staan, en mij te durven aanziendat dat is Zij kon het woord zoo gauw niet vinden. Bjj het schijnsel der gaslantaarn zag zij diezelfde moede, lustelooze uitdrukking weer op zijn gezicht. Dat bracht haar in de war. Daarop bracht hij kalm in het midden: «Genoeg hierover, freule von Waekerode. Mij dunkt, ik ken nw oordeel over mjj, nu vrij wel. Zeg mij liever waar ik u brengen zal. Gij kunt hier toch deu nacht niet passeeren. Het begon hoe langer zoo erger te reg uüd. De wind floot om den hoek der straat. Anne-Marie's tanden klap perden op elkaar van koude en plotseling verloor zij in haar groote ellende haar geestkracht, luide begon zij te weenen «B'eng mij naar de Spree, ik wil er inspringen. Dat is nog het beste en vertel gij dan den menschen wie schnld heeft aan 't geval." Zij gevoelde, "iet den zakdoek voor 't gezicht, hoe hij haar arm greep tn met zich mee voerde door do straat, vóór zich nieuwsgierigen om hen verzamelen konden. Zij liet hem begaan. Zij had geen wil meer en kon niet meer denken. Daarop, nog altijd krampachtig snikkend hoorde zij hem eigenlijk meer tot zich zelf, dan tot haar zeggen: «Ja hoe moet het nu met haar." Naar't hotel terug Neen van avond mag zij niet meer alleen blijven. Hebt gij geen bloedverwanten hier?" «Die zijn op reis. Juist heden. Dat moest nu ook zoo treffen." Zij leunde tegen een mnnr en weende steeds, terwijl de regen zich met hare tranen vermengde. Wordt vervolgd. komisch duet voor 2 personen eu «Naar de Chocolade- meeting", komische scène voor een gezelschap heeren en dames. De Vereeniging mocht zich vorhangen in een talrijke opkomst van bet publiek dat met aandacht van het begin tot het einde het programma volgde. UrseM. Op de jaarvergadering van het bestuur der Begrafenisvereeniging «Onderlinge Hnlp" bleek, dat in 't vorige jaar bij 16 gevallen van overlijden telkens een uitkeering van f 60 had plaats gehad en dat ieder lid daartoe ha i bijgedragen met inbegrip van bodeloon, t 1,76. Het ledental is echter eenigszins achteruitgaande wat zeer te b^jimmeren is, daar de Vereeniging zoo nuttig werkt. Wenschelijk zou het zjjn, indien nog een, 25tal leden zich wilden aanmelden. De aftredende be stuursleden da heeren J. Meijer en P. de Boer, werden als zoodanig herkozen. Barslngei'horn. In de maand Jannari werd door het hulpkantoor K o 1 h o r n in de Rijks-postspaarbank iu 'elegd f 1218141/2 in 80 inlagen. In dit tijdvak wer den 14 nieuwe boekjes uitgegeven. Moordaanslag. Den 1 'smorgens vroeg, heeft vermoedelijk in een vlaag van zwaarmoedigheid een bewoner van de Da Gheynstraat te 's-Gravenhage een poging tot moord ge pleegd op zyn vrouw en heeft daarna getracht zichzelf het leven te benemen. Bedoelde peisoon, een 36-jarige gepasporteerd Indisch militair, verkeerde reeds sedert eenigen tijd in een toe stand van zwaarmoedigheid, omdat de man, die in 't vooruitzicht bad over eanige weken zijn sehrijversbetrek- king te verliezen, vreesde dat dan het gebrek voor de deur zou staan. De man loste eenige revolverschoten op zijae vrouw zonder haar echter ernstig te verwonden. Ziehzelven bracht hij eene ernstige wond aan het hoofd toe, zoodat zjjce overbrenging naar het ziekenhuis noodig was. -Uit Baarn wordt gemeld Het bericht in sommige bladen als zon Presldeut Steljn te Baarn een villa hebben aangekochtkan met zekerheid worden tegengesproken. Typhus. De vorige week zijn te Rotterdam 28 nieuwe gevallen van febris typhoidea voorgekomen, waarvan zes mat doodelijkon afloop alsmede 3 van gewone typhus alls met doodelijken afloop. Het gezamenlijk getal sterfgevallen sedert 1 Januari bedraagt 153. Kene vreemde ziekte. Te 's-JHeerenberg is sedert eenige weken onder de kinderen een Z'ekte uitgebroken die begint met ver schijnselen van mazelen. In de maand Jannari stierven daaraan 35 kinderen, bijna allen beneden den leeftijd van 6 jaar. Ken jubileum. Dr. E. Lanrillard herdacht den 31 Jan. in do Nieuwe Kerk te Amsterdam, die geheel met belangstellenden gevuld was, zijn 50jarig prediksambtte Santpoort, Leidon en Amsterdam, in welke laatste gemeente hij reeds 42 jaren lang het Evangelie verkondigde. Jozef Israels. Door den heer Jozef Israöls is als zjjne meening te kennen «egaven dat niets hem meer blijvend genoegen zal verschaffen d<ft dat het fonds van f 20000, bijeen gebracht door eenige zijner vrienden in het buitenland tot aanbieding op zijn 80sten verjaardag, zal bestemd worden ter bijvoeging aan het bedrag, door den Staat ter beschikking gesteld voor den bijhouw van het Rijks museum bestemd voor Rembrandt's «Nachtwacht." «Ofschoon er nog geen gelegenheid geweest is alle bij dragers met het voornemen 7an den heer Israëls in kennis te stellen kan het niet anders dan dat in deze de wensch van den jubilaris wet moet zijn, daar het er slechts om te doen was hem op zijn feestdag het maxi mum van voldoening te bereiden." Holl. Mij. van bandboaw. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Hollandscbe Maatschappjj van Landbouw werden de voorjaarskenringen bepaald op 8 Febrnari te Amsterdam en op 15 Febrnari te Rotterdam. Aan de afdeeling Enkhoizen zal voor de tentoonstel ling, die tosschen 6 en 10 Sept. a.s. zal gehonden wor den ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Maatschappij (die op 7 Sept. wordt bepaald) de gewone bijdrage vanwege de Maatschappij toegezegd worden terwijl de leden van het hoofdbestnnr persoonlijk uitlo- vingen beschikbaar stollen. Van den Minister van Waterstaat wa9 ingekomen me- ded-eling, dat aan de direeteuren van het Rijkslandboaw- proefstation te Hoorn en het Rijkszuivelstation te Leiden is opgedragen gedurende het loopende jaar een onderzoek in te stellen naar het verband, dat bestaat tnsschen het vetgehalte van kaas en dat van de melk waarnit zij is gemaakt. Om dit onderzoek te doen slagen, acht de Minister het aan te bevelen, dat de zuivelconsnlenten de Maatschappjj van Noord-Holland en Zuid-Holland respectievelijk den directeur van bedoeld proefstation en dien van het zui- velstation daarbij behulpzaam zijn, ten einde hun de me dewerking van een voldoend aantal znivelbereiders te bezorgen en dezen de noodige instruction te geven waarom bij verzocht den zuivelconsnlenten daartoe de n odige opdracht te doen. Het hoofdbestuur zal hieraan gevolg geven. Tot voorziter der Commissie voor de Wetsherziening, die dit jaar moet geschieden, werd benoemd de voorzitter der Maitschappij, tot plaatsvervaDgor de 2e voorzitter de heer jhr. R. J. J. Repelaer, De herziening is eene periodieke. (Handelsblad). Kunstavond. Schagen De kunstavond van de voieeniging «Al gemeen BGang", den 31 alhier gehouden, ten voordeele van de stichting eener historische herinnering, ter herden king van het 300-jarig bestaan der Jnni-paardenmarkt te Schagen, mag zeer goed geslaagd genoemd worden. Mej. Lonët—Feisser, Ida MölJinger en Sophie Wichers gaven als kunstenaressen het beste, wat zij konden schen ken, even zoo de heeren L. A. Schonten en F. Werner. Mej. M. de Veer de eenige niet-vakvrouwe van de medewerkstersbegeleilde op zeer verdienstelijke wijze den heer Schonten (viool) en was eene waardige mede speelster in hot trio VI voor piano, viool en violoncel van J. Haydu. Zeer veel succes had mej. Möllinger met de voordracht van «de speelpop" van J. A. Holtropmej. Wichers met die van «Een lied van de zee" van H. Swarth en mej. Lonët Feisser, de zangeres, met het zeer sohoone zingen van «Mijn lieveken zeg, herinnert ge 't U" van C. van Rennes, Jammer, dat betrekkelijk zoo weinigen van dezen scboonen avond genoten slechts een 150 tal kunstlief hebbers waren in de zaal van het N. H. Koffiehuis ter kunstavond opgekomen. Haringkarspel. De afdeeling van het «Witte Kruis" vergaderde den 30 Jan. jl. Aan de orde was het aflegg- n dar rekening over 1903 van den Penning meester. Deze werd goedgekeurd in ontvangst op f 429, en in uitgaaf op 1356,69, derhalve met een batig saldo van f72,31. Voor ontsmetting was uitgegeven f 110, voor materiaal f 70,De begrooting voor 1904 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 447,31 met een post voor onvoorziene uitgavan van f8,81. Uit het verslag van den magazijnmeester zjj aaugestipt, dat in 1903 aan leden 109 en aan niet-leden 33 voor werpen nit het magazijn in bruikleen zijn afgestaan. Het verslag van den Secretaris noemt den toestand der af deeling gonstig. Het aantal leden vermeerderde met 60 en klom tot 240. 't Voortdurend voorkomen van typhns had ten gevolge dat 15 woningen ontsmet moesten worden negen maal werd beddegoed ter ontsmetting naar de oven gezonden. Bij de hierna volgende verkiezing van bestnnrsleden werden ter vervanging van de aftredende, niet. herkies bare leden, de heeren J. Keijzer, C. Koorj en K. IJfif gekozen de heeren A. Blad, A. Kistemaker en L. Reuvers. De vergadering werd door slechts 14 leden bijgewoond. Don le dezer vergaderde het bestnnr van het onderling Veefonds alhier tot het opmaken der rekening over de afgeloopen drie maanden. Verzekerd waren in dat tijdvak 1178 runderen. De schade voor 3 gestorven dieren, ad ministratiekosten enz. bedroeg f215. De omslag werd bepaald op 30 cent per rnnd. Bemesting bij aardappels. Wordt ons de vraag gedaan «wat moet ik mijn gewassen geven, dan is het ondoenlijk een antwoord te geven, dat voor allen past. We moeten, wat ieder dui delijk zal zijn, rekening honden mei de grondsoort, do bemestingstoestand enz. Genomen proeven zeggen ons in dezen veel. Nn is de aardappel een echte Kaliplant, d. w. z. een aardappel oogst haalt jaarlijks een aanzienlijke hoeveelheid kali nit den bodem. We mogen bij de bemesttng onzer aardappel landen de kali dan ook niet vergeten. Daar nu verschil lende kalizouten in deu handel gebracht worden, zonden we ons in de keus knnuen vergissen, omdat sommige dier zouten nadeelig werken. Voor zandgrond neemt men nu kainiet of Patentkali, voor kleigrond Chloorkalium. Nu moet kainiet beslist in den herfst aangewend worden. Da schadelijke bestauddeelen dezer meststof hebben dan tijd in den ondergrond weg te zakken. Voor nw kali be hoeft ge niet bang te zijn, dat zo mee naar diepere lagen verhuist. De grond hondt haar namelijk vast. Kali wordt, zooals de wetensckappelijfeen zich uitdrukken, door don grond geabsorbeerd. Aanwending van Kainiet en vooral ?an Carnalliet in 't voorjaar verlaagt het zetmeelgehalte, maakt het blad geel en kroes en vermindert de smake lijkheid. AlsJ voorjaarsbemesting nemen we patentkali, dit zont bevat de schadelijke chloorverbindingen niet. Voor een ruime oogst is kali alleen niet voldoende, ook phosphor- znnr en stikstof is noodzakelijk. Op zandgrond neemt men voor een phosphorzunrbemesting slakkenmeel, op kleigrond superphosphaat. Nu vraagt de aardappel minder phosphorznnr dan kali. De getallen 3 en 2 geven vrij- goed de verbonding tnsschen de hoeveelheden kali en phosphorznnr, die men moet aanwenden of anders strooi l'/j maal zooveel kali als phosphorznnr. Is het land in den herfst voldoende bemest, dan rest ons nog het geven van stikstof in den vorm van chilisalpeter. Deze meststof mag niet vergeten worden, daar de aardappel zeer dank baar is voor een chilibemesting. De ohili geeft men in 't voorjaar en wel in 2 of 3 keer, een gedeelte bij 't pooten een gedeelte bjj de eerste maal schoffelen en dan later de rest. Het is verkeerd deze meststof te laat aan te wenden. De hoeveelheid wordt verschillend ge nomen. In de Groninger en Drentsche veenkolonies is men niet bang voar een baaltje. Daar gaven sommige landbouwers reeds tot 10 baal of 1000 K.G. Nu zou dit op zandgrond niet raadzaam zijn, daar is volgens mijn meening 4 baal wel voldoende. Zorg vooral bij het uit strooien, dat de bladeren volkomen droog zijn, op vochtige bladeren mag het beslist niet nitgestrooid worden. Op de rijksproefvelden in Drente gaf men in 1903 op de per- caclen voor aardappels uitsluitend met kunstmest behan deld de volgende hoeveelheden per H.A. 20 H.L. kalk 800 K.G. kainiet en 600 K.G. slak kenmeel in den herfst en 400 K.G. chili in 't voorjaar. W. Be ramp te Aulesuniï. De correspondent van het «Berl. Tageblatt", deelt nog de volgende bijzonderheden over den brand mede. Men had nog jnist tijd van nit het telegraafbureau te Aaleaand de tijding van de ramp over te seinen. Toen werd bet bureau zelf door de vlammen aangetast. De eerste hulp kwam nit Molde, waar uit een schip werd gestuurd, waarmee ook een verslaggever van een blad te Cbristiania verschijnend, de reis maakte. Uit het verslag van dezen journalist, die den brand op zijn hevigst aan schouwde, blijkt het best, hoe aangrijpend dit schouwspel was, vooral hot vluchten der inwoners uit de brandende stad. Uit Christiania wordt gemeld. Als op 3 Febr. do Duitsche schepen vertrekken, kan men rekenen op vier volkskeukens, een veldkeuken en een bakkerij. Ook voor de noodige slaapplaatsen is gezorgd. Sedert eenige dagen is een begin gemaakt met een geregelde uitdeeling van kleedingstukken. Doordat de meeste stoomvaartuigen voor de vischvaugst bestemd, vertrokken zijn, heeft men gebrek aan transportmiddelen. Da Fransche gezant te Stockholm heeft aan 'de Zweed- sche regeering namens president Loubet 3000 kronen voor de dakloozen te Aalesnnd overhandigd. Da Directie der Aalesundscho Bank tracht bij de Bank te Christiania de 50.000 kronen in bankbiljetten terug te krjjgen, die bij den brand zijn verloren gegaan.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6