Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 7 FEBRUARI. Buitenland. Laatste Berichten. Stadsberichten. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Kamer van Koophandel en Fabrieken. J^O, 17. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaas f O, SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Frjjs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn ge legd de aan hen ingediende verzoeken met de bijlagen van a. JOH. BIJMA, paardenslachter aldaar, om vergunning tot het oprichten van een r o o k e r ij van v 1 e e s c h, in het perceel Laat, Wijk D. No. 35 en b. J. F. JANSEN, uitdrager en koopman aldaar, om vergunning lot het oprichten van een inrichting tot bewaring van lompen, in het perceel Groot Nienw- land, Wjjk D. No. 29, en dat op Vrijdag 19 Februari 1904, 's voormiddags te elf u u r, ten Stadhuize gelegen heid wordt gegeten, om tegen het oprichten van die in richtingen bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorz. 5 Febr. 1904. C D. DONATH, Seor. DII1TBCHLANU, De maatiegelen tegen de Poolsche bevolking in Silezië worden hoe langer hoe strenger. Na is bjjv. bepaald, dat kinderen, die Poolsch spreken, een jaar langer dan anders op school moeten big ven. Poolsche soldaten, die hun taal spreken, worden gestraft. In ver gaderingen is het Poolsch eveneens verboden. Het aantal uitzettingen van Russische en Oostenrijksche Polen neemt met den dag toe. Door den krijgsraad te Dusaeldorf is de onderofficier Finkensieg, ter zake van meer dan vijf honderd bewezen gevallen van mishandeling van ondergeschikten, veroor deeld tot. slechts één jaar gevangenisstraf. Augnst Bebel, het hoofd van de Duitscha sociaal democratie, heeft een som van 80,000 mark, welke hem door een bewonderaar gelegateerd waren, in de partijkas gestort. BW 6 El. A MD. In het Lagerhnis heeft een amen dement van den liberalen afgevaardigde Robson op het adres van antwoord op de troonrede levendige debatten uitgelokt. Het amendement heeft ten doel, ontevredenheid nit te spreken over de slechte voorbereiding van den oorlog in Znid-Afrika en de door de Regeering daarbjj betoonde nalatigheid. De heeren Wyndham en Chamberlain verdedigden de Regeering krachtig, betoogende hoe het verlangen der Regeering, om den vrede te bewaren, haar in haar militaire voorbereidselen belemmerd had. Het amendement Robson werd ten slotte met 278 tegen 192 stemmen verworpen. Over Macedonië heeft do Briteohe Regeering een Blauwboek rondgedeeld, waarin o. m. lord Lansdowne mededeelt, hoe tot tweemaal toe de Turksche ambassadeur bij hem geweest was om op te komen tegen 't verzamelen van gelden voor de Macedonische vluchtelingen en 't verstrekken van onderstand aan die rampzaligen van Engelsche zijde, als strekkende om de opstandelingen aan te moedigen en mitsdien in strijd met Turkije's belang. Lord Lansdowne antwoordde op dit onmensebelijk ver zoek met de verklaring, dat de Britsche Regeering veeleer zon opwekken tot ondersteuning der ongelukkigeu en van de Turksche Regeering hetzelfde verwacht had. Het zuiden van Engeland is den 3 door een hevig onweder geteisterd. Berichten van groote schade komen van de Scilly-eilanden en nit Cornwales, De laaggelegen stadswijken van Portsmouth zijn ondergeloopen. Het tramverkeer is gestaakt. De kelders der huizen zijn meest alle overstroomd. Te Plymouth zijn door de hoog gaande zeeën aan het strand gelegen landhuizen vernield. In den golfbreker werd een gat geslagen. Te Hastings werden groote steenklompen nit den golfbreker losgerukt. Te Lenden zelf steeg de Theems tot ongewone hoogte, zoodat ook hier vele onderhaizen waterschade kregen en bniten Londen staan groote uitgestrektheden land blank «JAPAW. Volgens de telegrammen uit Tokio, schijnt de kans op het behoud der vrede, geheel verkeken, en de »Times" verne>mt nit Petersburg, dat het bijna on mogelijk is, te gelooven, dat de oorlog kan worden voor komen. >Rnsland zal geene concessies doen. De aarzeling van den Czaar is overwonnen.'' U.t Port Arthur wordt voorts van Russische zijde gemeld »L'iger en vloot zjjn in voortreflelijken toestand en geheel gereed voor mogeljjke gebeurtenissen. Mm wacht echter ge uldig op den uitslag der onder handelingen. De Russische bevolking is kalm slechts enkele pe>sonen vertrekken. De Japansche kooplieden verkoopen hun goederen en vertrekken naar hun land enkelen, die te Port Arthur blgven, toonen vertrouwen in het bestuur. De berichten uit Wladiwostock, over de aanstaande mobilisatie in de streken, die tot dit gebied behooren, zijn voorbarig.'' KURD-AFRIKA. De Wetgevende Raad van Trans vaal heeft definitief het ontwerp tot toelating van den Chineezen-arbeid goedgekeurd. Blijkens een brief van lord Milner van 22 Januari, opgenomen in een juist door de Britsche regeering uit gegeven 'Blauwboek'' is deze nu ook voor den maat regel, 'wegens de toenemende slapte in zaken, de ver mindering der inkomsten en het gebrek aan werk onder de bevolking, Volgens Lord Milner is, wanneer daarin geene verandering komt, eene verhuizing der blanke be volking onvermijdelijk. De toestand ln bet Oosten. NEW-YORK, 5 Februari. Een telegram uit Petersburg aan de 'Associated Press'' meldt, dat het antwoord van Rusland gisteravond aan admiraal Alexejef gezonden is. Indien hij de nota goedkeurt, zal deze naar Tokio wor den opgestuurd, waar men haar op zijn laatst Maandag kan verwachten. In hooggeplaatste kringen te Petersburg blijft men ge looven, dat Rnsland werkelijk tastbare concessies doet, doch niet kan ingaan op de wenschen van Japan met betrekking tot Mandajoerije, noch kan toestemmen in de versterking van eenige plaats aan de Koreaansche kust. Vergadering van 3 Februari 1904. Alle leden zijn tegenwoordig, behalve de heer T. van Spall. Na behandeling der notulen van de vorige vergadering, worden de uitgegane stukken geiezen namelijk: lo. Een missive aan den directeur van het postkantoor, waarhij wordt gewezen op het ongerief voor het publiek, dat zoovele zaken door denzellden ambtenaar aan het zelfde loket moeten worden behandeld en gevraagd wordt of bet derde loket niet in gebruik gesteld sjd kunnen worden. 2o. Miss. aan de secretarissen der kamers van koop handel te Haag, Helder en Haarlem ter informatie naar de aanbieding van kwitan'ies op 2e Kerstdag enz. Voorts worden de ingekomen stukken behandeld le. Een miss. van den directeur van het postkantoor hou dende in antwoord op de bovenvermelde, dat er aan het in-gebraik-stellon van het derde guichet bezwaren zijn verbonden, o. a. omdat er niet altyd een ambtenaar meer beschikbaar is voor de behandeling der zaken, doch dat zooveel mogelijk aan de bezwaren van de kamer zal worden te gemoet gekomeD. 2e. Een adres van de kamer te Eindhoven en het gemeentebestuur aldaar aan de Staten van Noord-Brabant, .houdende verzoek om de richting van het ontworpen kanaal tot verbinding der Z.W. vaart met den Amer te wijzigen. Na discussie wordt met algemeene stemmen besloten dit adres te ondersteunen. Bp de rondvraag stelt de heer Boom voor om nog eens een poging te doen tot verkrijging van een vroegere ver binding met Amsterdam bij de aanstaande Zomerdienst regeling ten einde vroeger dan thans het geval is aan sluiting te kunnen verkrijgen met de verbindingstreinen naar het Zniden en Oosten van ons land. Besloten wordt een daartoe strekkend adres in te dienen. Daarop wordt de vergadering gesloten. Ongeluk. Zaterdagmorgen 9 nre kwam de heer Delver, koop man in paarden, met den heer Zevenhuizen, van uit de Emmastraat, om den Kennemerstraatweg te volgen, aan rijden met een rijtuig, bespannen met een paard, dat Delver aan Zevenhuizen wdde Verkoopen hy reed met den wagen tegen een aldaar staanden boom, met het on gelukkig gevolg, dat de heer Zevenhuizen nit den wagen viel en met een gipende wond aan het hoofd naar het Sint-Elisabeths gesticht werd gebracht. Delver kwam met den schrik vry. Prof. Irion Jr. Verwijzende naar eene in dit nummer voorkomende advertentie, zal prof. Lion Jr., die zjjn komst reeds door aanplakbilj»tten bekend maakte, a.s. Donderdag, 11 Febr., in het lokaal 'Diligentia" met zijn gezelschap optreden. We kunnen bepaald een bezoek op dien avond aan Dili gentia aanbevelen, daar we in verschillende grootere en kleinere bladen zeer gunstige besprekingen lazen. We verwijze voor nadere bijzonderheden naar de groote en kleine biljetten welke hier ter stede worden verspreid en aangeplakt. Kn den Schouwburg. Donderdag 4 Februari j.l. werd door het Haar- lemsch Tooneelgezelschap voor eene volle zaal de vierde en laatste abonnementsvoorstelling in dit seizoen gegeven. De avond was een sncces voor den heer Do Lange, die dat verdiende, daar hij, om het nieuwe stuk van den heer Heyermans te kunnen laten opvoeren, boven het hono rarium aan het Tooneelgezelschap, nog een tantième aan de antenr moest nitkeeren. De avond was evenzeer een succes voor de acteurs en actrices om hun goed spel, dat zeer toegejuicht werd, en niet het minst voor de Nederlandsche literatuur, want 'Schakels", een oorspronkelijk stuk, is minstens even goed als de drie tooneelspelen, die Alkmaars publiek dezen wintei bij abonnement aangeboden zijn en die wij te dan ken hebben aan vertalingen. Noch Shakespeare's 'Koop man van Venetië", nocb »Asra" van Philippi, noch »Het Nieawe Ghetto" van Theodor Herzl, vormen een zoo logisch geheel als Heyermans 'Schakels''. Er is van 't begin tot eind een natuurlijke opvolging van feiten de komende toestand spruit als vanzelf voort uit den voor- gaanden de handeling is geheel in overeenstemming met do karakters der optredende individuen. De inhoud kan daarom zeer gemakkelijk in 't kort worden aangegeven. Een flink werkman Pancras Duif is door arbeidzaam heid en geluk een rijk fabrikant geworden. Hij is onder wijl niet veranderd in manieren, doch heeft ook zijn goed hart niet verloren. Hij is weduwnaar en heeft vier vol wassen kinderende oudste zoon is directeur van de fabriek, de andere makelaar, een dochter is getrouwd met een aannemer en de jongste zoon is student in de medicijnen. De onde man (57 jaar) doet aller lei kleine dingen, die èn om de feiten zelf, èn om de manier, waarop ze gebeuren, zeer de verontwaardiging wekken van den oudsten zoon Henk, die niterljjk een heer is en voor het decorum en den goeden gang der zaak opkomt. Bij den makelaar en den aannemer bederft het de vader, door te weigeren met f 50000 deel te nemen in een grondspeculatie, en de jongste zoon is m t Papa niet tevredenomdat deze volstrekt niet bereidwillig genoeg bevonden wordt de schalden van den student te be'alen. Dit alles wordt op pakkende wijze door ver schillende kleine scènes in beeld gebracht. Als de vader na het voornemen opvat te trouwen met de jonge huis hondster Marianne, wat hem zijn broer, da zeeman Hein Dn-if, ten sterkste ontraden heeft, dan kent de veront waardiging der kinderen geen grenzen. Op een feestje bij elkaar gekomen, bespreken, neen bekijven ze de zaak: de een uit vrees voor schandaal, de ander nit angst voor het verlies van een erfdeel, een derde bang zijn verkwis tend leven te moeten staken. De laatste is gemeen enoeg, met behulp van een valschen sleutel, papieren uit het sigarenkastje van Vader te halen, nit welke papieren bijjkt dat Marianne de ODgehnwde moeder is van een 10- jarig zoontje en een valsch getuigschrift van zich zelf ge schreven heeft. Het overleg leidt tot het beslnit de hai.s- hondster, op wie in hare vernonding tot haar meester mets valt aan te merken, weg te dreigen en den vader zoo noodig krankzinnig te doen verklaren. De huishond ster gaat heen, in 't belang van haar kind, waarom ze ook het hnwelyk met Duif zou hebben gesloten. De oude man heeft een bezoek van een krankzinnigendokter te dulden waardoor hij met smaitelijke woede begrijpt wat zijn kinderen bedoelen. Als Marianne afscheid van hem neemt, bereikt zjjue verontwaardiging en droefheid den hoogsten trap, omdat hij meent, dat ook deze zich heeft laten omkoopen. De innigste smart over al de ellende door hem beleefd snikt hij uit aan de tafel waarop de cognacflesch staat, die hij voor 't eerst, zeker niet voor 't laatst aanspreekt. 't Slot zou men uit gevoel van sympathie voor Pancras Doif en uit minachting voor zijn kinderen anders willen maar bij eenig nadenken erkent mendat de eenmaal gegeven factoren voeren moeten tot een teleur stelling van den onden man en dat de kinderen hun zaak winnen. Waar is dit slotals bijna alles van het stak, maar waar op eene wijze, die niet aangenaam aan doet. De ruwheid in 't optreden van de meeste personen, (Overdreef de heer Louis de Vries niet een weinig?) het elkaar atsnanwen bevitten en hekelen werd met eene kunst vertoond die geprezen dient t.e wordenmaar een heel bedrijfhet derde te wijden aan zulk een tie rend gekef is wat veel van den smaak en het geduld der toeschouwers gevergd. Trouwens er zou betere even- maat zijn in het geheele verlo >p van het stuk als de schrijver dat derde bedrijf tot een vierde van zijn omvang herleid had. 't Spel der acteurs en actrices is al voor een gedeelte lovend besproken. Veel bewondering wekte de kunst van de hoofdpersonen Pancras Duif, door den heer L. Bouw meester en Marianne, door Mevr. Julia van LierCuypers, vooral in hun samenspel, ook met anderen. Een spontaan applaus barstte los voor de laatste, toen zij als Marianne tot Henk met fierheid over haar verleden haar ellende en haar kracht, haar vallen en haar opstaan, sprak. Ook de heer F. Bouwmeester werd herhaaldelijk en terecht, toegejuicht. De zeeman, met zijn gezond verstand en goeden kijk op de dingen, die zich maar eenmaal, nl. in zjjn huwelijk, schromelijk vergist had, was zeer sym pathiek. De overige medewerkenden hadden, wat men noemt, minder dankbare rollen, maar vervulden deze met roe- menswaardigen lust, ijver en kunst. Ook de heer L. Bouwmeester Jr. is bieronder begrepen, ofschoon hij indirect de schold is van de lengte van het derde bedrijf en rechtstreeks het verwjjt verdient van zich niet gegrimeerd te hebben als student en man van 2d jaar. Te midden van het 'Vrooljjk spel van den huiselijken haard", in welken tweeden titel van het stnk Heyermans al zijn sarcasme over het leven dezer burgermaatBcnappij uitgiet, maakte slechts ééne enkele scène, een zeer aan genomen idyllischen indrnb, nl. die, waarin Grootvader en Kleinkind (Mej. Greta Beekman, die zoer 'snoezig" speelde) samen zijn. Mr. O J. Sybrandy. Wjj vestigen de aaudaent op de in dit No. voor komende advertentie, waaria wodt aangekondigd, dat op

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1