No 17. Tweede blad. Honderd en zesde jaargang» Zondag 7 Febr. 1904, Amsterdamsche Brieven. Nederland. ALK1AARSCHE COURANT. XXIX. Nu zitten wij midden in de feestvreugde en dit woord is nu eens géén holle phrasedat wil zeggen voor degenen, die mee kunnen doen en dat zyn er betrekkelyk maar weinigen. Maar zoo dit ooit hinderde, nu wel het minst, omdat al die pretmakers bij elkaar komen voor goed doel en daarvoor hun geld en velen heel wat offeren daar zal wel niemand wat op tegen hebben. Het is nn Donderdagnacht en zooeven ben ik gekomen van onze feestmarkt, maar toen ik wegging, nog tal van groepjes lustig aan het genieten waren. En zoo hoort het men moet naar een Lney-fair niet alleen gaan; juist het petillante van een vrooiijk gezelschap werkt animee- rend en is zoo bevorderlyk voor het goede doel, immers het is een mensehelijke eigenaardigheiddat men in gezelschap dieper in de beurs tast dan alleen zijnd. Maar eerst even iets over den middag van heden, den Donderdag. Er heeft in dit blad reeds een en ander over de fancy fair gestaan op alles behoef ik das niet terug te komen en het zal u te Alkmaar toch ook vooral om een indrnk te doen zijn; de beste beschrijvingen betee- kenen niets, wanneer men zoo iets niet zelf zag. Maar ik vlei mij, dat er nit Alkmaar zullen zijn, die eens even een kijkje hebben genomen. Nn was dat den Donderdagmiddag niet wenschelijk ten eerste was het nogal coutens f 10 voor de schouw bnrgzaal en f 7.50 voor de fancy fair en ten tweede heerscht bij een vorstelyk bezoek nimmer die ongedwon genheid, die onder normale omstandigheden bereikt wordt. Hoewel.... als er eene Vorstin is, die van eenvoud houdt en ongaarne zeker officiëel vertoon van stijfheid ziet, dan is het onze Koningin-Moeder. Dat sprak van middag weer zoo duidelijk van hare zijde en dat sprak zoo duidelijk tot haar in het kalme, prettige woord, het welk de voorzitter der feestcommissie, jhr. mr. J. C. den Tex tot H. M. richtte. Alles klonk zoo sober, zoo huise- lyk als het ware, dat het weldadig aandeed. De meesten znllen de rede van den heer den Tex wel reeds gelezen hebben zoodat ik die hier niet behoef af te schrijven dan zal ieder getroffen hebben de gewoonheid van het half gesproken, half voorgelezen woord. Er zijn sprekers, die moeilijk memoreerende, hnn rede op een papiertje hebben en dat in hnn hoogen hoed leggen, ter sluiks er op kijkend niets van dat al hieriedereen mocht het zien, dat wat werd uitgesproken, gerugsteund werd door het geschreven woord. En hoe hartelijk dankte de Koningin-Moeder den heer den Tex; ook weer zoo een voudig, zoo weinig officiëel, zoo echt prettig. Alles wat deze dagen voor het publiek te zien is, werd van middag aan H. M. evenzoo getoond, zonder veel meer eigenlijk. Alleen een paar dingen. Zoo zong een koor van de galerij, begeleid door het orgel het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch Bloed door het ruime koepelge welf van het Paleis voor Volksvljjt klonken deze liederen zeer indrukwekkend. Een bijzonder aardig moment was de hulde van een aantal kaderleden van zee- en land macht van wapens, welke te Amsterdam in garnizoen liggen. Een eenvoudig sergeant-majoor commandeerde die mannetjes, Jantjes met hun stroohoedjes op, mariniers, infanteristen enz.wat zat dat kranig in elkaartelkens applaudisseerde de Koningin-Moeder met hare geganteerde handen en gaf aldus ook aan het publiek verlof tot toe juichen. Toen naderde de Moeder onzer Koningin den sergeant-majoordie zoo flink zijn mannen had gedres seerd en H. M. sprak geruimen tijd tot hemdat was weer zoo'n in hartelijk trekje van H. M., want meestal worden onderofficieren niet door eene Koningin toege sproken en de kianige militair keek maar strak voornit langs zjju sabeltje, dat hij presenteerde, stram en hij luisterde naar de koninklijke woorden, geen vin verroe rend aldoor strakheel strak vooruitziend naar zijn Koningin en onbeweegelijk. Dat vergeet zoo'n man nooit en zijn kleinkinderen zullen het nog verhalen, boe de Koningin-Moeder grootvader toesprak in het jaar 1904 in Amsterdam. Alles bezichtigde H.M., nadat zij eerst in de schouw bnrgzaal een hnldigiugslied van het koor van Toonkunst en een zeer schoone huldigingstoespraak van mevrouw Betty Holtrop-van Gelder had aangehoord, de laatste met eene apotheose der verschillende kunsten, voorgesteld door dames in Grieksche kleederdracht. Toen werd een rondgang langs alle tentjes gemaakt en werden voorstellingen bijgewoond in de zijzaaltjes, waar allerhande kunstenaars hnn gaven ten beste geven. Boogaards nam met Vondels »Begroetenis aan Frederick Hendrick" geruimen tijd in beslag, wat lang wellicht, omdat de overige rondgaDg er een weinig onder leed. 01 H. M. alles zal hebben onthouden, wat zij zag en hoorde, daaraan mag getwyfeld, want zelfs nu ik reeds ettelijke keeren op mijn doode gemak alles eens in oogen- schonw heb genomen, vrees ik nog volstrekt, niet alle wetenswaardigheden te kennendie onze feestmarkt aanbiedt. De reusachtige concertzaal van het Paleis voor Volks vlijt", met alle andere zalen en zaaltjes is door onze fancy fair in beslag genomen, een ruimte, waar in nor male omstandigheden een 6000 menschen kunnen zitten. Langs de wanden vindt men tentjes, waar zaken van kanst of van smaak, dit laatste in de meest prozaïsche beteekenis, worden te koop gebodenphoto's, pulletjes, koperwerk, articles de Paris, sigareD, gebakjes, American drinks, champagne enz. In 't midden is eeu berceau de »bloementent" van mevrou 7 van Loon-Egidios. Hier zyn een schat van bloemen ik hoorde dat er voor f 20u0 van Flora's kinderen hier zijn aangebracht. Men koopter een keurig tuiltje viooltjes, een roos, een tak seringen, voor civielen prijs. Want dit is merkwaardig, alles is betrekkeljjk goedkoop, een beetje geflatteerde winkelprijzen, maar geen fancy. En dat is maar goed, want voor een gulden tast men gaarne een keer ot wat in zijn beurs, maar voor tientjes doet men dit minder gaarne. Er zyn er wel, die alles met goad betalen maar dat zy a toch slechts heel enkelende meesten passen hnn bedrag wel zoo ongeveer at. Dat moet men ook wel, want men wordt overstelptindien ik alle glazen champagne, alle glaasjes port, alle kopjes thee had moeten gebruiken, die mij in den loop van den Donderdag werden «aangeboden", dan zon ik nu zeker niet kalm zitten te schrijven, maar had een hellebaardier van Oud Holland mij smadelijk weg geleid. Zooals in 1895 op de tentoonstelling, is ook nu Oud-Holland weer de cloudaar is het alleramusantst men heeft daar allerlei kijkspelletjes, waarvoor men gaarne zijn dubbeltje offert, de entree is, zooals men ziet, al heel matig, maar men bedenke, dat men geen voet kan verzetten of men betaalt een nienw dubbeltje, en meer is ook welkom, geljjk de verschillende tenthouders u be scheiden te verstaan geven. Allerleukst is hier het Museum onder directie van mejuffrouw Henriette Hendrix met vermakelijke plastische voorstellingen van schilderijen maar daarop kom ik nog terug. Een der aantrekkelijkheden is het Arabische dorp; het is zeldzaam in stijl de kunstenaars die hier den scepter voeren hebben eer van hun werkachteloos zitten zij neder sigaretten rookend en in han brabbeltaal verlokken zij u van een welriekenden sigarettenkoker, een pijpje of een beursje aan te schaffen. Hier zit een pottenbakker met zijn draaischijf en kneedt uit zijn klei aardige vaasjes, terwijl vlak naast hem een ezel gehuisvest is, die niet gevend om het decorum, do lucht verscheurt met zijn geweldig gelu d. En dan de haremMaar daar mogen heeren niet binnentreden, zoodat ik u van dat evenement niets vertellen kan. Een gewapend ennncb houdt fier de wacht en laat zich niet vermurwen. Hoe zou men evenwel in het bestek van een brief kannen verslag doen van alles, wat men thans in het »Paleis voor Volksvlijt" bijeengebracht zietwant nog noemden wij de kunsttavserne niet en de kamer van Jan Steen, waar een dilettanten Ueberbrettl-gezelschap zijn tenten hoeft opgeslagen, en van het kunsttheater, waar vertegenwoordigers onzer tooneeigezelschappen eiken mid dag en avond kleine stukjes ten be-te geven. Donderdag avond zat het zaaltje stampvol en zelfs geen staan plaatsje kon ik meer krijgen voor mijn gulden. Er is slechts één ding te hopen, dat de netto opbrengst van dit feest wat grooter moge zijn dan te 's-Gravenhage en te Haarlem, waar respectievelijk f 84 en f 54 over schot wasvermoedelijk zal het hier wel beter gaan er wordt behoorlijk gekocht en wie men spreekt is tevreden. En na kunnen de beide dagen nog, waarop de entrée lager, het pnbliek dus talrijker en dank zij de niet over dreven prijzen de ontvangst das wel aanzienlijker zal zijn. Aan de verkoopsters ligt het waarlijk nietzij vervolgen u met zulk een hardnekkigheid, waarbij de historische horzel van den heer Staalman volkomen in het niet verzinkt. Ook de Wereldtentoonstelling te St. Louis zal haar toren he >ben ofschoon een welke minder hoog is dan de E ffeltoren. Het is een ijzeren toren door de »Tntt s Cathedral Tower Company" gebouwd, en 2C0 voet hoog. De bezoeker» znllen door de reusachtige armen van een groot heftoestel in zwevende wagens boven op den toren worden gebracht. Voorschijnende paraplules zjjn een nieuwig heid, welke iu da Londensehe straten wordt gezien. Zij hebben het voordeel dat de aldus beschermende lieden elkander kunnen zien en botsingen vermeden wor den. De paraplaies zijn in plaats van met zijde, alpaca of sanella overtrokken met eene gelatineachtige stof. AIJKH. De correspondent van het »Hdbld." te Batavia seint Kapitein Later vermeesterde een benting te Somati in Gloempang Doea. Licht gewond werden de luitenant Lakerveld en 8 minderen 2 der onzen sneovelden. De vijand liet 79 dooden en 42 geweren achter. Sluiting der jacht. In het Prov. Blad van Noordholland wordt mede gedeeld dat de jacht op houtsnippen in de provincie Noordholland zal worden gesloten op den 29sten Febrnari, met zonsondergang de jacht op eenden eveneens op dien datum de jacht op ander waterwild op den 26sten Mrt. met zonsondergangen dat het weispel van kwartelen met steekgaren ot vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 2 Mei tot en met 16 Juli. Aloord. Den 2, 's avonds, is de stationchef te Veghel W. Seiler vermoord. Hij is stervende gevonden in da Stati onslaan met vier schoten in de bont en kort daarna overleden. Als vermoedelijke dader is gearresteerd M. van de Ven, gewezen sous chef aldaar. Men zegt dat hij bekende en verklaard heeft ook dader te zijn van den diefstal ongeveer drie weken geleden in het station gepleegd en 2 Febr. opnieuw beproefd. De verslagene was ongehuwd en Daitscher van geboorte. De verdachte is gehuwd en vader van twee kinderen. Zijn gezin woonde te Veghel. Hij zelf was de laatste weken voortvlnchtig. De verhouding tusschen den ver slagene en den verdachte was steeds vriendschappelijk. Op alle stations van den Staatsspoorweg, alwaar locomotiei-depots zijn gevestigdworden van wege de Staats Spoorweg Mij. waseh- en badinrichtingen gevestigd, voornamelijk ten behoeve van het locomotief-personeel, die daar gelegenheid hebben gratis een donche te nemen, kond of warm, op temperatuur als zij zelf verlangen. Brand. De Winschoter stoom-worstenfabriek der firma Meijer Schott is den 4 's nachts geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De rookerij met 10,000 kilogram worst en ham is geheel verbrand. Het woonhuis en maehinegebouw bleven behouden. De totale verzekering bedraagt f 15,930 bij de Algemeene Brandwaarborg-Maatschappij te Am sterdam. Uitgeest. De heer F. J. Rol gaf deze week in 't lokaal van »de Ooievaar" eene uitvoering met zyn Kinderkoor. Opgevoerd werd »Hein de nachtwacht" een kindsroperette in 6 tafereelen van P. Vasseur. Het tal rijke publiek toonde zich over de uitvoering voldaan, maar velen bejammerden het weder dat Uitgeest zich niet beroemen kan op een betere zaal. De ruimte zou niet dan met veel kosten kannen ver beterd wordenmaar zonder groote uitgaven kon de ventilatie stellig veel beter zijn. Misbruik van vertrouwen. Omtrent de twee boden aan het Departement van Koloniën, die worden verdacht van aan den vertegen woordiger van een buitenlandsch" fabrikant inzage te heb ben verstrekt van de een of andere leverantie, verneemt de N. C. nader Het bedrog is uitgelekt, doordat bedoelde fabrikant onvoorzichtigljjk heeft ingeschreven zonder daartoe op eenigerlei wijs uitgenoodigd te 2jjn. Men kreeg aan het Departement daardoor argwaan en aan de ijverige na sporingen van een commissie van ambtenaren, daartoe door den Minister nitgenoodigd is het gelnkt de jaiste toedrseht van deze knoeierij aan het licht te brengen. Met eenvoudig ontslag uit han betrekking meende de Minister ditmaal niet te moeten volstaan maar ten voor beeld voor anderen, den strengen jnstitieelen weg te volgen Het gerechtelijk onderzoek is thans in vollen gang. Vooralsnog moet reeds gebleken zijn dat het mis bruik van vertrouwen door de beide boden is gepleegd voor een loon van ...f5. Wleringerwaard. De gemeenteraad alhier heeft met algemeene stemmen besloten het door het tram comité »WieringenSchagen" gevraagd renteloos voor schot te verleenen, Barslngcrhoru. Beroepen bij de Ned. herv. ge meente te Kolhorn de heer H. J. Engelkes, candidaat te Groningen. Als agent van politie 3e klasse werd benoemd te Alk maar den heer Pieter Pool Wzn. van Kolhorn. Be lionlngln-IÏ3oeiler te Amsterdam. Den ganscben morgen van den 4 bewoog zich eene opgewekte gioote menigte langs de met vlavg'n getooide straten waardoor de KoniDgin-Moeder zich van het station naar het Paleis voor Volksvlijt zou begeven, om aldaar Amsterdams grootsche huldebetooging te ontvangen. Aan het station werd H. M. verwelkomd door den Burgemeester en eenige autoriteiten. De ontvangst aan het Paleis had plaats bij monde van jhr. mr. den Tex, voorz tter van het Uitvoerend Comité, die in een Korte toespraak de Koningin welkom heette. H. M. was zichtbaar verrast over den aanblik der feestelijk gelooide zaal. Te omstreeks half drie had dt huldebetooging plaats in de schouwburgzaal, waar een feestcantate ten gehoore werd gebracht. Na het voorspel rees het doek en stonden op het tooneel in vier rijen de zangers en zangeressen in het loBSe Grieksche costnum in kleuren van geelgroen wit en paars en op den voorgrond de solisten mevr. A. Oldenboom-Lütkeman sopraan en de heer Gerard Zalsman bas. Mevronw Holtrop-van Gelder sprak nit naam der voorgestelde kunsten, de verzen van den heer Van Loghem. Tot slot zong het koor God en Vader in den hemel Zege deze Hooge Vrouw In der wereld strijdgewemel Met Uw wankellooze trouw! Geef Haar luister geef haar eere Geef Haar dagen vele eu blij Aller liefde en trouwe, Heere, Schild en kroon zijt Gij 1 Na de laatste klanken zakte het doek. De Koningin- Moeder begon daarop Haar rondgang door de feestma> kt. Uit den aard der zaak waren 't slechts zeer vluchtige bezoeken die H. M. aan de verschillende gedeelten der feestmarkt brachtmaar zooveel mogelijk werd alles in oogenschouw genomen en bij herhaling sprak de Hooge Bezoekster, haar ingenomenheid en dankbaarheid nit voor al wat tot stand was gebracht. Bij het bezoek aan het Arabische dorp werd een Arabischen zegenwensch tot H. M. gerichtwaarvan de vertaling luidt ongeveer als volgt »Geloofd zij Allah dat hij uwe schreden richtte naar onze stad »Wjj weten, hoe geliefd gij zijt bij uw volk. Het hangt n aan met groote lielde, niet omdat het u vreest, maar wijl het u werkelijk lief heeft «Want gij doet wèl overal waarheen ge n wendt «Wij smeeken van hem dat hij u moge zegenen tot in lengte van dagen dat hij u schenke gezondheid en vreugde dat bij zegen brenge over uwe kinderen nw hnis en nw volk. Amen 1" Alvorens dit dorp te verlaten, werd der Vorstin aan geboden een perkamenten rolwaarop deze zegewensoh was neergeschreven en waaraan gehecht het zegel der stad Gbardaya. Ten slotte bezocht H. M de kamer van Jan Steen en omstreeks 5 nnr verliet de Koninginonder het gejuich der menigte die onderwjjl op de kermis was saamge- komen, de feestzaal, om naar het Oentraal-station terug te keeren. Langs den weg jnichte overal een groote menigte de Vorstin toe. Jhr. mr. C. J. den Tex ontving den 4 's avonds het volgende telegram van H. M. de Koningin-Moeder «Teruggekeerd van mijn onvergetelijk bezoek aan de hoofdstad is 't me een ware behoefte om allen die op

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5