ALKMAARSCHE COURANT. G-evonden U oor werpen. KIEZBRSLIJSTZHtf. Neder land. Stadsberichten. No. 17. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Zondag 9 Febr. 19041 Derde blad. Te bevragen aan bet bureau van politie op werkdagen des morgens tnsscben 9 en 12 nur Een band van een sportkar, een blauwe barret, een blauwe handschoen, een huissleutel, een hangslootje, een zilveren vingerhoed, een bruin wantje, een etui van een rozenkrans, een portemonnaie, inh. f 0.10, een rozenkrans en een handschoen, een vermoedelijk zilveren insigne, een dames-parapluie, een penning met rood lint, een doos, inh. kwasten, penseelen, enz., een stalen rozenkrans. Alkmaar, De Commissaris van Politie 5 Febr. 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt uit, om a zoo zij in eene andere gemeente over het laatst ver- loopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijksopcenten) daarvan door overleg ging van voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari a s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede eigenaar, zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeld, voor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting, wegens onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet over het laatst verloopen dienstjaar in eenige Rijks directe belasting zijn aan geslagen, bewijzen kunnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1.dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwo nende personen op den 31 Januari dezes jaars sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend ten min ste heeft bedragen fl.50, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeel ten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen. 2.dat zij op den 31 Januari sedert den len Januari van het laatst verloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 wordende ter bereiking van dit bedrag, vrije woning of in woning, beide berekend op f75,vrije kost en inwoning op f 2 7 5 en vrij e kost alleen op f 200, overigens komt alleen geld in aanmerking indien dat inkomen als va-t week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten, of, dat zij op den len Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag van f 400 (voor hen die in beide gevallen verkeeren, worden, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente samen geteld) 3.dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke Spaarbank of in eene Spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende Yereeniging van een Naamlooze Yennootschap, van eene Coöperatieve Vereeniging of van eene Stichting 4. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaande, door verklaringen, waarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande wordt er op gewezen dat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt deze wet verstaat hen die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei; dat de aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst ni 31 December van het laatst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, geven geen aanspraak op kiesrecht dat aanslag in de vermogens-, de bedrijfsbelasting of een plaatselijke belasting geene aanspraak geeft op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte dat bij de berekening van den werkelijken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan een Coöperatieve bouw vereeniging, maandhuur tot weekhuur herleid wordt door deeling met 4, jaarliuur door deeling met 50 en geen aftrek plaats vindt van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding ingeval deze in den huurprijs is begrepen dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den burgemeester kunnen worden toegezonden, mits de omslagen met aangiften boven aan de voorzijde bet opschrift dragen„Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet", en in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aan gifte on noodig, indien de plaatsing op de lijst berustte op 1. de bewoning van een huis of een gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januar alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzeltde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. het genot van pensioen of lijfrente 3. het bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nat onale Schuld, of van een inleg in eene spaarbank 4 het afleggen van een namen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op 1.de bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of het elfde vaartuig bewonen of 2. het genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Zij, die alhier voorfl,in hoofdsom en rijksopcenten in de grondbelasting of zij die in eenige andere rijks directe belasting (vermogens, bedrijfs- of personeele belasting) zijn aangeslagen behoeven zieh niet aan te melden. Ten slotte wordt er op gewezen, dat valsche opgaaf betreffende een feit, waarvan de plaatsing op de kiezers lijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenis van ten hoogste één jaar. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 28 Januari 1904. G. RIPPOG. Toekoe Bin Penkan De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint »Toekoe Bin Penkan, een aanzienlijk hoofd in Atjeh, heeft zich onderworpen." ATJIülI. Blijkens nil Iudië ontvangen telegraphische berich ten, zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorigheden, gesneuveld de fuselier P. A. W. Drinhuyzen, verdronken de korporaal J. H. Nonnens en gewond da lsto luitenant der infanterie G. Terwogt (onbeduidend.) de sergeant P. L. J. Nieuwen- huyzen en de fuselier W. H. J. van der Heide; b. in Djambi, door een randjoe licht gewond de ser geant C. J. van Waas. (St.-Ct.) De nieuwe Wed. gezant te Brussel. De Koning heeft den 2 den nieuwen gezant van Nederland te Brussel jhr, Van der Staal van Piershtll ten gehoore ontvangen, en hem ter eere een feestmaal gegeven. Prinses Clementine zat mede aan. Onder de genoodigden werden opgemerkt de voorzitters van den Senaat en van de Kamer en behalve eenige ministers ook de leden van het Nederlandsch gezantschap. Typhus. Te Schiedam neemt het getal gevallen van »febris typhoidea" nog steeds toe. Van Gemeentewege worden alle mogelijke maatregelen genomen om besmetting tegen te gaan de Gezondheidscommissie beveelt dagelijks middelen aan tot het zuiver honden van de vertrekken, waarin de lijders verpleegd worden en er wordt gestreng de hand gehouden aan het verbod om ten verkoop bestemde groenten of ooft, zoomede vaatwerk, dat gebezigd wordt voor het bereiden, bewaren of vervoeren van ten verkoop bestemde eet-of drinkwaren, te wasschen met water uit slooten grachten of vaarten. Het water der drinkwaterleiding aldaar is bij zeer nauwkeurig, scheikundig onderzoek gebleken volkomen zuiver te zijn en bevat geenerlei sporen van besmetting. De melkverkoopers leveren nu zoowel gekookte als ongekookte melk. (N. v. d. D.) Twee metselaars waren den 3 te Rotterdam bezig op een 13 M. hooge stelling van een in aanbouw zjjnd pand, toen een van ben de 41jarige Antonie Waals vermoedelijk door te struikelen van de stelling stortte. Bewusteloos opgenomen werd hij per raderbaar naar bet Zieken hnis gebracht doch bij de aankomst aldaar was hij reeds overleden, ten gevolge van schedelbrenk. Ter gelegenheid van het dezer dagen gevierde 25- jarig jubilé van dr. P. C. Korteweg, als geneesheer te Wormerveer, hebben een aantal ingezetenen zich vereenigd om te knnnen voldoen aan een wensch van van den zoo algemeen geachten en geliefden geneesheer, namelijk de stichting van een goed ingericht Ziekenhuis aldaar. Door eene commissie, met den burgemeester aan het hoofd, werd daartoe door bijna duizend inteekenaars van allerlei stand en richting een kapitaal van ruim f 16,000 bijeengebracht, waaruit de bouw en inrichting van znlk een ziekenhuis rnim kan worden bestreden. I.angedijk» De nien rijzen bij den dag in prijs. Thans wordt reeds f 2 50 per baal van 50 K.G. besteed. Hoewel dit voor de gelukkige bezitters van dit product een meevallertje is, zal toch by slechts enkelen dit de geheele oogst van 1903 goed knnnen maken, daar er weinig uien geteeld zijn. Het vorige jaar waren, zooals men weet, de nien waar deloos en werden ze voor 't grootste deel als mast op de akkers gebracht. Eene 80-jarige wednwe te Rotterdam, kreeg des avonds laat bezoek van een onbekenden man en vrouw met vier kinderen, die om nachtverblijf vroegen. De be jaarde vrouw stemde er in toe in hetzelfde vertrek den nacht door te brengen. Bij het schijnsel van een nachtlichtje, bemerkte het vrouwtje, dat de man telkens trachtte de chiffonière open te breken. Wanneer bij echter bemerkte, dat de vronw des huizes naar hem keek, staakte hy zijne pogingen. De bejaarde vronw was onmachtig hulp te roepen en haar bed te verlaten. Vroeg in den morgen vertrok de ondankbare logeer gast met zijn gevolg. Te Opmeer zijn in de eerste maand van dit !jaar reeds meer menschen overleden dan in het geheele jaar 1903, namelijk 7 personen, of bijna 2 pCt. der bevolk.ng. Schermerhorn. Woensdagavond heeft de Tuin- bonwvereeniging »Schermerhorn en Omstreken" den be paalden feestavond gehouden. Deze kan in alle opzichten geslaagd heeten. De leden van de Rederijkerskamer »Ami- citia", die voor dit feest waren nitgenoodigd, wisten door bunne voordrachten het pnbliek te boeien en den geheelen avond aangenaam bezig te honden, zoodat er eene zeer opgewekte stemming heerschte. In eene vergadering van de afdeeling Scbermerhorn en Mijzen van de N. A. Vereeniging »Het Witte Krnis" zijn herkozen tot leden van het bestaar de heereu H. de Leouw J Klerk en J. P. Hermes. Berkhout. Bij het in huis halen van een wagen met hooi bomden, kwam een der werklieden van M., in aanraking met een hooiponder, met bet droevig gevolg dat de ongelukkige zwaar gekwetst werd aan het hoold, en hij vermoedelijk een been zal mo ten missen. Uellou. Ondertrouwd. 8 Jan. Pieter Mejjer, alhier, nn Maria Wester, te Obdam. 14 Pietor Verhoeve, wednr. van Neeltje Kloote, al hier, en Hermina Eehuis, te Amsterdam. 15 Lonwrens Knija, te L mmen, en Adriana Kabel, alhier, laatstelijk te Limmen. Geboren. 11 Jan, Petrus, z. van Pieter Schonten en Elisabeth Baars. 22 Margaretha Maria, d. van Theodoras Rozing en Gnartje Knijper. 30 Maarten, z. van Oornelis Reik en Autje Kansen. Overleden. 20 Jan. Jan Koning, echtgen. van Neeltje de Groot, 54 j. 24 Jan Bns, echtgen. van Johanna Bus, eerder wednr. van Neeltje Goedhart, 30 j. en ruim 1 m, Oterleek. Januari 1904. Ondertrouwd en getrouwd: G. Stapel, wednr. van G. de Geus, en T. Spaander. Verslag over het jaar 1903 der afdeeling Alkmaar van de Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinde ren in het huisgezin. Uiteebracht op de algemeene vergadering der afdeeling, gehouden op Vrijdag 29 Janu ari 1904. Mocht op den 16e Januari van het vorig jaar Mn W. L. Lnjjken Glashorst u het jaarverslag over 1902 doen hooren, reeds spoedig daarna verliet hjj onze stad en daardoor de plaats, die hij in ons bestnnr bekbedde. Het is hier de plaats u te herinneren aan den ijver en do toewijding, waarmede bij zyn taak vervulde, ahook aan die van den heer W. H. Moll, wiens vertrek toen reeds vaststond. De plaats van den beer W. H. Moll werd ingenomen door ds. P. J. Glasz, terwjjl mr, J. Brnijn tijdelijk met de taak van secretaris werd belast, zoodat het bestour gedurende het jaar 1903 bestond nit de heeren mr. H. Boelmans ter Spill, voorzitter, S. M. S. Modderman Jr., penningmeester, E. M. van Soest, J. Klootsema, ds. P. J. Glasz en mr. J. Brnijn, secretaris, terwijl eene vacature bleef bestaan. De in het vorig jaarverslag genoemden jongens uit Dordrecht vertoeven nog hier, terwijl nog in den loop van het jaar ons nit Utrecht drie kinderen nit één gezin ter opvoeding werden toevertrouwd. Een geschikt gezin werd voor hen gevonden, terwijl ook ten hnnnen behoeve een der bestuursleden als paToon werd aangewezen om zich meer in het bijzonder omtrent hen op de hoogte te honden en zich met het toezicht te belasten. Het bestuur vergaderde zoo dikwijls dit door de be langen, die behartiging eischten, weid gevorderd. Onze afdeeling werd op de op 29 Mei 1903 te honden alge meene vergadering der vereeniging vertegewoordigd door onzen voorzitter. Telde onze afdeeling aan het einde van het jaar 1902 40 leden en 61 begunstigers, helaas moesten we dat ge tal zien verminderen, daar in den loop van het jaar 1903 ons ontvielen 2 leden en 7 begunstigers door vertrek, 1 lid en 2 begunstigers door overlijden, terwijl 3 leden en 5 begunstigers meenden niet langer hnnnen finan- tieelen steun te moeten verleenen tot het bereiken van het zoo schoone doel van onze vereeniging. Tegenover dit verlies staat eene vermeerdering met 7 leden en 2 begunstigers, maar gelukkig mochten we ons ook ver blijden in de toetreding van een lid-beschermer. Dat velen zich geroepen gevoelden zijn voorbeeld te volgen 1 Want waar wij, evenals znlks in het vorig jaarverslag het geval was, moeten constateeren eene vermindering van het totaal onzer leden en begunstigers, daar moet ons van het hart een woord van groot leedwezen, dat misschien wel de belangstelling in het streven onzer vereeniging betrekkelijk groot is, maar zich helaas niet nit in daaraan geëvenredigden fiaant.ieelen stenn. Al moge bij een arbeid als die van onze vereeniging geeischt worden van enkelen persoonlijke toewijding, toch is zeer zeker een voorname factor om die toewijding mogelijk te maken en vrncht te doen dragon, dat velen ons belang rijk bjjstaan met finantieelen stenn. Nog steeds verkeeren wij in de moeielijkheid, dat ons budget niet zou toelaten één kind, slechts één kind, nit eigen middelen te doen opnemen in een liefderijk gezin, waar het eene goede op voeding zou kunnen ontvaDgen, Ea wie weet hoe spoedig zulks toch zal moeten geschieden, tenzij onze afdeeling wegens gebrek aan de zoo noodige geldmiddelen afzie van het op zich nemen van een taak, die geheel ligt op den weg onzer vereeniging en waarvan de aanvaarding dns plicht is. Moge het jaarsvarslag over het thans loopende jaar wijze op verhoogde belangstelling in het streven onzer vereeniging, blijken ook nit aanzienlijke vermeerdering van leden en begunstigers.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 9