Laatste Berichten* Nederland. »Korieti" zich te Tsjemoelpo aan de Japanners overgaven. Achtduizend man Japansche troepen landden en mar cheerden naar Seoul. In alle voorname havenplaatsen van Zuid- en West-Korea werden troepen aan land gezet. Uit Port Arthur wordt aan de «Daily Mail" gemeld, dat de Russische troepen naar den Taloe oprukken86 Oostsiberiscbe regimenten zijn in Mandsjoerije. PETERSBURG, 10 Pebr. Men deelt mede, dat de Japanners de nota van Rusland, aan baron Von Rosen te Tokio geseind, hebben opgevangen en in het geheel niet aan den gezant hebben afgegeven. PETERSBURG, 10 Pebr. De «Regeeringsbode" bevat een manifest van den Tsaar, waarin wordt verklaard dat Japan, zonder Rusland mede te deelen, dat het af breken der diplomatieke onderhandelingen de opening van den oorlogstoestand beteekende, plotseling het Rus sische eskader bij Port-Arthur aanviel. De Tsaar gaf daarop dadelijk het bevel de uitdaging van Japan met de wapens te beantwoorden. Het manifest smeekt Godes zegen af op de troepen van leger en vloot. TOKIO, 10 Febr. Hier wordt medegedeeld dat de zeeslag, die gisteren bij Tsjemoelpo plaats had, van 's morgens elf uur duurde tot 's middags drie uur. De Japanners vernielden twee Russische oorlogsschepen, naar men gelooft de «Koryetz" en de «Varyag." De «Koryetz" werd in den grond geboord, da »Varyng" in brand go- schoten en daardoor tot onmacht gebracht. Een deel van de bemanning ging aan wal, doch werd gevangen genomen. Japansche schepen werden licht baschadigd. Husland en Japan. LONDEN, 10 Febr. De Japansche legatie ontving een telegram uit Tokio, waarbij bevestigd wordt de vernieti ging van de Russische kanonneerboot Korietz en van den kruiser Variag te Tsjemulpo. Admiraal Oerioe noodigde de Russische oorlogsschepen uit, Tsjemulpo te verlaten, daar hij hen anders in de haven zou aanvallen. De twee Russische oorlogsschepen verlieten daarop gisterochtend de haven en een gevecht ontstond, ongeveer een uur durende, waarna de Russen hun heil zochten tusschen de eilanden. Tegen den avond zonk de Variag en tegen vier uur heden ochtend werd gemeld, dat men de Korietz in zinkenden toestand in de lucht had laten vliegen. Me stemming ln Bnsland. PETERSBURG, 10 Febr. De opgewondenheid, die giste ren werd gewekt door de verspreide geruchten over de gebeurtenissen in het Verre Oosten, heeft een keer genomen door de heden bekend gemaakte telegrammen van admi raal Alexieff en door het manifest van den Keizer. Reeds vroeg in den ochtend verdrong zich een groote menigte voor de bulletins van de Staatscourant, met de berichten van admiraal Alexieff, die op alle hoeken van straten waren aangeplakt, en overal werden afdrukken van het manifest door dichte groepen gelezen. Het groote publiek schijnt langzamerhand den ernst van den toestand in te zien. Ook in staatkundige kringen heerscht een ernstige stemming. De bladen beijveren zich de vaderlandsliefde aan te wakkeren en het vertrouwen op God en op eigen kracht te versterken. J>e stemming ln Japan. TOKIO, 9 Febr. Ondanks het bericht, dat twee Russi sche schepen bij Tsjemulpo zjjn verwoest, is er geen buiten gewone menigte op straat. Er wordt niet gejuicht, er hebben geen betoogingen plaats. Een ieder bewaart een lijdzaamheid, die de vreemdelingen ten hoogste verbaast. Het huwelijk van prinses Allee van Albany. WINDSOR, 10 Febr. Het huwelijk van prinses Alice van Albany met prins Alexander von Teek is hedenmid dag te halfeen plechtig ingezegend in de St.-Georgeskapel in het kasteel te Windsor. De kapel gaf een schitterend toooeel te aanschouwen alle plaatsen waren bezet. On middellijk achter den Koning was de Koningin-Moeder Emma der Nederlanden geplaatst. gestemd«Daarvoor moest ik nu naar Berlijn komen, om met hem, den vloek mijner familie, het avondeten te gebruiken, vriendeljjk om te gaan, ja bjjna kameraadschap te drinken En dat ging alles van zelf, zonder haar toedoen, tegen haar wil zelfs, eenvoudig als of het zoo hoorde. »En nu breng ik u te huis," zeide hij. «Gijzijt moede. Morgen komt er weer een dag." En weder liet zij zich door hem machinaal den mantel omhangen, zette den hoed op, kuste Mevrouw Henning de hand, dankte,wenschte allen goeden avond en beloofde terug te komen, zelfs met een vriendelijk lachje. Ook de anderen lachten tegen haar. Men nam wederkeerig op de hartelijkste wjjze af scheid en begeleidde haar tot aan de voordeur. Buiten in de koude avondlucht gekomen, veranderde haar stemming weder in een sombere verbazing over zich zelve. Er was geen twijfel aan, zij was eigenlijk betoo- verd. Den ganschen dag als 't ware ging nu reeds iemand als een donkere schaduw naast haar die haar overheerschte en willenloos maakte. «Wilt gij loopen of rijden vroeg hij. «Als u t blieft loopen." Hij knikte toestemmend. «Ik loop ook liever. Men kan beter samen praten." Zij haalde onverschillig de schouders op en even daar na begon hij weer «Kijk eens hier, freule. Gij hebt mij nu den ganschen dag openhartig uwe opinie gezegd een misverstand is niet mogelijk. Het woord dief was nog de mooiste benaming voor mij. Ik zweeg. Natuurlijk van uw standpunt uit hadt gij gelgk. Maar er zijn zoo onein dig vele standpunten, zooals gij dezen avond weder ge zien hebt." «Och, ik weet het niet," antwoordde freule von Wacke- rode mat. «Ik word er duizelig van «Juist. Gij begint te begrijpen, dat de aarde rond is. En dat daarom alles verandert wat op aarde bestaat. De meeste menschen gelooven dat niet. Zjj staan vast op hun stnk en verzekerenZóó bezien is de geschie denis alleen waar. En daarin bestaat juist de dwaling. Wordt vervolgd. De crisis ln de diamantindustrie. ANTWERPEN, 10 Febr. De werkgevers vergaderden hedenavond om den toe stand te bespreken. De heer Van den Bosch leidde de vergadering. Hij deelde mede, dat, aangezi n in de hedenmorgen door de werklieden gehouden vergadering wederom gesproken werd over het zoogenaamd telegram van het ruw-yndi- caat, het bestuur besloten heeft de zaak in handen te geven van een advocaat. Men zal onderzoeken of er geen gerechtelijke vervolgingen kunnen ingesteld worden, hetzij tegen den maker, hetzij tegen den verspreider van het bericht. Verder werden er in den loop van de zitting belang rijke mededeelingen openbaar gemaakt. Z 'O bracht men ter kennis van de leden, dat de fa briekseigenaars op één uitzondering na besloten hebben, van morgen af al de fabrieken tot nader order te sluiten. Deze verklaring werd luid toegejuicht. Men kreeg ook bericht uil Amsterdam, dat de tjjding, als zouden de Amsterdamsche diamantbewerkers Maandag de staking beginnen, bevestigd wordt. Echter is het niet onwaarschijnlijk, dat de «Juweliersbond" uit solidariteit de fabrieken van Vrijdag a.s. af sluiten zal. Hot bestuur van de A. J. V. deelde gisteravond mede, dat het beweren van de Antwerpsche collega's, als zou het sluiten der fabrieken aldaar hoogstwaarschijnlijk als solidariteitsniting de sluiting te Amsterdam ten gevolge hebben, op geen enkel positief gegeven berust. De Am sterdamsche juweliers hebben hieromtrent nog geen be spreking gehouden. Van de sluiting der Antwerpsche fabrieken ontving de A. J. V. gisteravond bericht. (Hbl.) Uit de diamantnijverheid Het Handelsblad heeft van den A. N. D. B. inlich tingen ingewonnen omtrent de bewering des heeren Ro meo, dat Maandag a.s. hier de staking zou uitbreken. De beer Polak deelde ons mede, dat er op het oogenblik nog geen sprake is van een staking het besluit daartoe kan alleen genomen worden door een ledenvergadering, waarin het bestuur zijn meening omtrent de zaken uit eenzet. Dit advies nu wordt niet vóór Vrijdag a.s. vast gesteld, De heer Romeo zal waarschijnlijk bedoeld hebben dat de patroons vóór Maandag het besluit der werklieden wenschen te vernemen. Uit Saint-Etienne wordt gemeld, dat Dinsdagavond tegen 10 uur een ontzettende brand uitbrak op het ter rein van de Crosmijnen, Alle gebouwen, welke voor de exploitatie aangelegd waren, zijn in vlammen opgegaan. Ook de electrische machines en de spoorwegwagens voor het kolenvervoor zijn verwoest. Op het oogenblik dat dit bericht verzonden werd, woedde de brand nog voort. Men vreest, dat ook de machines voor het maken van het steenkolengrois bedreigd worden. De mijnwerkers zijn niet in staat het vnnr te bestrijden 500 van hen zijn ten gevolge van den brand werkloos. De schade wordt geschat op 1.500.000 gulden. Uit Oran wordt gemeld, dat een 200 man sterke bende by Beni Oanif een karavaan heeft aangegrepen en zich van de kameelen meester gemaakt heeft, waarop ko lonel Quiquandon troepen uitzond om de roevers te ver volgen. De troepen wisten de roovers te achterhalen, dood den in een kort gevaeht 40 van hen en namen hun het gestolene weer af. Daarop trok de bende zich weer samen en viel d8 terngkeerende troepen opnieuw aan. Bjj dit gevecht sneuvelden 4 Franschen en werden 9 gewo d, onder wie de Kaïd van Beni Oenif. Toch wisten de Fran sehen de overwinning te behalen en de geroofde kameelen in bezit te houden. Badkachels. In de «Deutsche Medez. Wochenschrift" waarschuwt een arts uit Frankfort tegen het gebruik van badkachels met gasverwarming zonder afvoer. Hjj was bij een heer geroepen, die bewusteloos in dé badkamer was gevonden, en het kostte hem veel moeite bij den patiönr, bij wien hij verschijnselen van vergiftiging waarnam, de levens geesten op te wekken. In de ruime, van een groot venster voorziene badkamer, was een gasachtige lucht merkbaar, ofschoon geen der kraantjes een lek had. De patiënt had haar ook waargenomen, terwijl hij in het bad was, maar was eerst bewusteloos geworden, toen bij er uit opstond. De arts liet, om de oorzaak na te gaan, in de badkamer op verschillende hoogte boven den vloer bran dende kaarsen plaatsen en toen de badkachel aansteken na 10 minuten waren alle kaarsen uit. Daarna werden proeven genomen met ratten na 20 minuten waren die welke op den grond geplaatst waren, alle bewusteloos, maar kwamen na 3/4 nnr W00r hijeen, die hoog ge plaatst was, vond men doodbij de lijkopening werden alle verschijnselen gevonden van vergiftiging door kool- oxyde. Da arts geeft daarom den raad, dergelijke snel verwarmende gaskachels steeds van een afvoerpijp te voorzien. Beroepen bij de ned. herv. kerk te Oudega de heer G. J. A. Offerbans te Grootschermer. Met 1 Maart a.s. is benoemd tot burgemeester der gemeente Schoten da heer F. F. F. Fuhrhop, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oud karspel. De moordenaar v. d. Laan. De officier van justitie eischte te en Lujje van der Laan, de moordenaar van zijn schoonzuster in de Celebes- straat te Amsterdam, levenslange gevangenisstraf. Ontploffing. Men meldt uit Leiden Gisteravond had hier een treurig ongeluk plaats, waar van de bier- en mineraalwaterfabrikant de heer Regeur, Nienwe Rijn 82, het slachtoffer werd. Hjj had een nieuwe machine ontvangen, die door een monteur des daags was geplaatst en die moest dienen om koolzuur in de gefabriceerde dranken te brengen, 's Avonds laat werd het krachtwerktuig nog eens geprobeerd, met het gevolg, dat een cilynder sprong, waardoor de heer Regeur werd getroffen en plotseling neerstortte. De geneesheeren konden slechts den dood constateeren. Het vermoeden is dat de dood door verstikking is veroorzaakt. Uitvaart S. JU. van Wijck. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van het Tweede-Kamer-lid S. M. van Wjjek had den 10 te 's-Gravenhage plaats. De rouwstoet werd vooraf gegaan door leden der beide Kamers der Staten-Generaal en werd aan de R.-K. begraafplaats opgewacht door de ministers van justitie, financiën, oorlog en waterstaat, den voorzitter en talrijke leden der Tweede Kamer, eenige Eerste Kamer-leden, induGtriëelen en burgerlijke autori teiten uit Gelderland. De lijkbaar was door talrijke bloem stukken gedekt. De pastoor-deken, mgr. van Erven Dorens, verrichtte de beaarding. Sint Staarten. In den avond van den 8 dezer is de behuizing van L. Z. alhier tot den grond afgebrand. Harlngcarspel. Gedurende de maand Jannari j.l. werden aan het hulppost-telefoonkantoor te Dirkshorn behandeld 44 telegrammen, 186 pakketten, 129 inlagen Spaarbank, samen bedragende f 4062,87, 18 terugbeta lingen, samen f 1892,47 en 215 kwitantiën. Ontvangen werden 2290 brieven en briefkaarten en 13061 druk werken. Schadelijk Kinderspeelgoed te Amsterdam. De heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in het «Maandblad tegen de Vervalschingen" het volgende: «Wij hadden dezer dagen gelegenheid te constateeren, dat in tal van winkels hier ter stede drinkbekertjes enz. (voor speelgoed doeleinden) verkocht worden, welke bij ons onderzoek nagenoeg geheel uit lood bleken te bestaan. Het is duidelijk, dat hierdoor een ernstig gevaar voor kinderen kan ontstaan, daar deze bjj het zoogenaamde «koken" voor poppen zich natuurlijk ook niet onbetuigd laten, ea uit de giftige oekertjeB en napjes meeproeven. Wjj hebben ons door verschillende proefnemingen over tuigd, dat dit gevaar volstrekt niet denkbeeldig is. Reeds na eenige uren bleek o. a. een weinig duinwater bij gewone kamertemperatuur, zooveei lood uit een bekertje opgelost te hebben, dat een duidelijke reactie op lood verkregen werd. Het spreekt van zelf, dat azijnhoudende stoffen of vruchten een nog veel sterkere werking zullen oefenen, en het gebruik daarvan zonder eenigen twjjfel de oorzaak zoude worden van slepende loodvergittigingen. Waar een beschuttend laagje zuiver tin b.v. bjj looden waterleidingsbuizen goede diensten zal kunnen bewijzen, is dit bij het hier bedoelde speelgoed eerder nog ge vaarlijker, daar blijkens verschillende proefnemingen, de oplossing van iooddeelen veel spoediger en gemakkelijker gaat indien de vloeistoffen of zuren op lood en tin te gelijkertijd inwerken, en de bekertjes natuurlijk zeer spoedig door kinderen beschadigd worden. Hat is inderdaad onbegrijpelijk, dat ook hier weder, waar het een direct nadeel voor de kinderen geldt, van officieele maatregelen of van een verbod geen sprake is, en dat deze schadelijke artikelen zonder eenig voorbehoud zoowel ingevoerd als hier te lande gefabriceerd mogen worden. Er blijft derhalve niets anders over dan bet publiek met den meesten nadruk te waarschuwen tegen dergelijke fabrikaten, die als een niet te onderschatten gevaar in de huishouding beschouwd moeten worden." Heerhngowaard. De gemeenteraad heeft in zijna vergadering van den 8, het verzoek van den heer G. Sief- fers, hoofd van school no 3, om overgeplaatst te mogen worden naar de vacante betrekking van school no. 2, toegestaan. De raad der gemeente Oudkarspel besloot o. m. aan de ingezetenen van de Diepsmeer een bedrag van f 100 toe te staan, voor aanschaffing van een overdekt nieuw vaartuig, ten einde daarmede de schoolkinderen en bij eventneele gevallen, ook den dokter te vervoeren. Ook werd besloten f 50 subsidie te geven voor het ver voer der schoolkinderen uit de Diepmeer. Het drinkwater te Heppel. Een tweede geval van loodvergiftiging door het gebruik van loodhoudend leidingwater is te Meppel voor gekomen. Door een professor te Amsterdam is na een langdurig onderzoek geconstateerd, dat de heer M. J. W. te Meppel, ljjdende is tengevolge van die vergiftiging. Al s edert eenigen tijd leed genoemde heer aan hevige zenuwpijnen, terwyl zijn gezichtsvermogen verzwakte. Draadlooze telegraphic. De «Engelsche brieven" in het Handelsblad worden sedert de laatste dagen overgeseind per draad looze telegraphie van Londen rechtstreeks naar Am sterdam. Bloembollen. De bloembollenkweekers in de omstreken van Haar lem zijn begonnen met het gedeeltelijk ontdekken van hunne velden. Er is nog weinig werking in de bollen, hetgeen toegeschreven wordt aan den kouden en natten zomer van het vorige jaar. De berichten uit het buitenland over den bloei zijn bevredigend, zoodat men met grond een flinken verkoop mag verwachten. Veel reizigers zijn reeds weer vertrokken naar Amerika, Scandinavië enz. Den Haag. Bij het uitrgden van de Koningin en den Prins geraakte Zondagmiddag een vrouw, die op het laatste oogenblik nog de straat vóór het Paleis overstak, bijna onder het Koninklijk rijtuig. Door snel inhouden van de paarden wist de Prins een ongeval te voorkomen. Amsterdam. In het Hortusplantsoen kreeg gister avond een verloofd paar twist. De woordenwisseling liep helaas heel treurig af. Het meisje, slechts vier en twintig jaren oud, rukte zich opeens van haar beminde los en sprong in een der vijvers. Door de politie werd de onge lukkige later met een dreg opgehaald. Zij was bewuste loos en niettegenstaande onmiddellijk daartoe pogingen werden aangewend mocht het niet gelnkken de levens geesten weder op te wekken. Verleden weak zijn te Ilpendam twee bagger machines van den heer H. J. van Breemen, te Haarlem, over den Zwartendijk in den polder gehaald. Dit kolossale werk, uitgevoerd door den heer J. van den Heuvel Azn., aannemer te Haarlemmermeer, lokte honderden toeschou wers. Die gevaarten met een gewicht van 25 30,000 K.G. over dien hoogen dijk in den polder de Parmer te brengen, eischte veel kracht en uitgebreide practische kennis. Alles ging echter uitstekenden zonder tegen spoed werd het werk volbracht. Hat kletue oorzaken groote gevolgen kun nen hebben, is te Boschkapelle gebleken. Een bnnzing had een paling gevangen en was er mede onder een stapel gestoken turf gevlucht. Een voerman was tegelijkertijd met een wagen gekomen om de brandstof op te laden. De hond, die hem vergezelde, rook èn paling èn bunzing, begon te snuffelen en haalde spoedig den paling onder den hoop te voorschijn, doch kon den

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2