WONINGWET. ALKMAARSCHE COURANT. Verbetering van het rundvee. Nederland. Aangifte van verhuurde woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten. Orchideeën voor iedereen. No. 20. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Kondag 14 Febr. 1904 Tierde blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 9 der Wo ningwet verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn bij het bestuur der gemeente; waarin de woning is gelegen, aangifte te doen van a. hunnen naam hunne voornamen en woonplaats (straat, wijk en nummer) b. de ligging met aanduiding van straat en nummer van het gebouw, waarin zieh de woning bevindt c. het aantal vertrekken der woning d. het aantal bewoners, met vermelding van ieders naam en beroep. Onder verhuurders worden verstaan zij, die, hetzij voor zich zeiven hetzij in eenige hoedanigheid eene woning schriftelijk of mondeling verhu en. Ook zij, die, ofschoon elders wonende, in deze gemeente eene woning verhuren, zijn tot het doen van deze aangifte verplicht. De eerste aangifte moet ingevolge ezerzijdsch besluit van 7 Januari 11., geschieden binnen twee maan den, en alzoo vóór den 7den Haart a.s. Nieuwe aangifte moet worden gedaan binnen eene maand nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokkentenzij deze de bewoning inmiddels heeft gestaakt. Formulieren van aangifte zijn ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar. Geen andere dan deze formulieren mogen worden gebezigd. De verhuurder, die niet of niet behoorlijk voldoet aan zijne verplichting tot aangifte wordt krachtens art. 39 der Woningwet gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Zjj, die later als verhuurders optreden moeten, op ge- ljjke straffe, aangifte doen binnen veertien dagen nadat de woning is betrokken, of nadat zjj als verhuur ders zijn opgetreden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING Voorzitter. O. D. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 29 Januari 1904. (Slot.) Als men zoo leest van de ho'oge prijzen, die buiten landers voor het vee in de Beemster durven besteden nog dezer dagen hebben Amerikanen daarvan weder het bewijs geleverd begint men onwillekeurig te gelooven, dat onze veehouders hardleersch zjjn en dat zij de hen zullen slachten, die de gouden eieren legt. We zullen maar hopen, dat ze het allerbeste zullen behoaden en dat moet ook, want uit verscheidene landen zullen de koopers moeten blijven komen, omdat zij toch niet het vee kannen houden, dat ze koopen. Ze koopen wel het vee, maar niet de- omstandigheden, waaronder het ras of slag ontstaan en het individu opgevoed en opgegroeid is. En zoo hebben we vanzelf een aanknoopingspunt met het vorig artikel over dit onderwerp. Wordt het rund vee uit vruchtbaarder streek op schralen bodem overge bracht, dan zullen de nakomelingen van dit vee steeds minder op de ingevoerde exemplaren gaan lijken. De nako melingen van het puike vee schikken zich langza, uerhand naar de heersehende omstandigheden en gaan al meer en meer overeenkomst vertoonen met het inbeemsche vee. Daarom zjjn wij groote voorstanders van verbetering in eigen slag, ja zelfs op eigen stal, als van de veehouders in de omgeving geen medewerking is te verwachten. Men houde ook in de Bchralero streken de kalveren van de beste afstamming aan en dit volhoudende, zal men langzamerhand in het bezit geraken van een stal vee, dat zich gunstig van het vee in de omgeving onderscheidt, maar niettemin, evengoed als dit, thuis is en gedjjen kan op den bodem, waarop het leeft, omdat bet op dien bodem is ontstaan. Dit, wat wij zouden willen noemen keur vee'zal zeker dat in de Beemster of in Friesland niet evenaren, maar de eigenaar zal er meer genoegen van beleven en meer voordeel van trekken dan van ingevoerd vee van zwaren bodem. Wil men zijn vee op deze wijze verbeteren, dan moet men weten, welke koeien de beste zijn niet alleen, maar men moet ook over een stier kunuen beschikken, waar van de voorouders door goede eigenschappen uitmuntten. Men gebrnike echter niet voortdurend stieren van eigen aanfok, omdat men daardoor groot gevaar loopt te ver vallen in familieteelt. Welke koeien van den slal wij denken aan vee voor de zuivelbereiding de beste zjjn, komt men alleen te weten door het bijhouden van melk- lijsten, en als men geregeld de melk der verschillende koeien op vetgehalte doet onderzoeken. Noch de koe, die de meeste melk geelt, noch, die welke de vetste melk geeft, is met zekerheid de beste; dit kan alleen gezegd worden van de koe, die in zuivelproducten en alvalpro ducten der zuivelbereiding (afgeroomde melk, karnemelk, wei) te namen het meeste geld opbrengt. En zoo ziet men, dat boekhouden ook hiervoor op de boerderij weder noodzakelijk is. Hoeveel boter iedere koe oplevert, is ge makkelijk te berekenen wat de kaas betreft is dit minder eenvoudig, maar bierbij kan men het gehalte aan vetvrjje droge stof en dat aan vet tot maatstaf nemen. Weet men, welke koeien in hun melk het meest op brengen en welke geen overerfelijke gebreken in deD bonw vertoonen, dan weet men ook welke kalveren moeten worden aangebonden en welke moeten worden gemest of verkocht. De kalveren, welke men aanhoudt, moeten worden ingeschreven in het eigen stamboek der boerderij. Dit sluit inschrijving in het rundveestamboek niet uit. Maar goed bijgehouden melklijsten hebben alleen waarde voor de practijk, als op de boerdsrjj ook een stamboek wordt bijgehouden, zoodat men elk oogenblik het doopceöl van een bepaald rund kan liohten. Voor bloedverversching koope men nu en dan een stier van hetzelfde slag bij een fokker, die eveneens den goeden weg op wil en die toont zijn belang te begrijpen door te handelen, zooals boven is beschreven. Men komt echter niet waar man wil, alleen door aan het ras of het slag in zijn geheel te denken, men moet ook een open oog hebben voir de behoeften vau het individu, m.a.w. ook met de verpleging en de voeding moet het in orde zijn. Hieruit volgt niet, dat de stal door uiterlijke pracht moet uitmunten. Hg moet doel matig zjjn, d.w.z. het vee voldoende ruimte, voldoende licht en voldoende lueht aanbieden, terwijl de laatste ge regeld moet knnnen worden ververscht. Ook de tempe ratuur moet gemakkelijk kannen worden geregeld. Een goede gemiddelde warmtegraad is 15° 0. Is de tempe ratuur te laag, dan wordt veel voedsel verspild, als gevolg van het groote warmte-verlles door uitstraling. Eeh te hooge temperatuur brengt eveneens zijn nadeelen mede. De h aid verpleging moet niet verzuimd worden, het drink water moei steeds zuiver en in den winter niet tot het vriespunt of daar beneden aifgekoeld zjjn. Het voederen moet met orde geschieden. Loeiende koeien leggen altijd een ongunstige getuigenis af van den gang van zaken op de boerderij. Regel moet er niet alleen zijn in den tijd van melken en voederen, maar ook wat betreft de hoeveelheid voeder. En daarom is 't verkeerd de verpleging en de voedering van het rundvee geheel aan de ondergeschikten over te laten. Het oog van den meester moet gaan over alles en zelfs als de meester afwezig is, moet het personeel dit niet weten of het moet althans niet weten wanneer hij terug komt. Het personeel, dat ook zonder schildwacht zijn plicht doet en zulk personeel is er nog wel, al is het in de minderheid behoelt zieh van dit slot niets aan te trekken. Rijke liefhebbers besteden soms fabelachtige prijzen voor orchideeën en als wij er van hooien, denken we onwille keurig aan den windhandel, in vroeger eeuw in ons land in tulpen gedreven. In de groote steden ziet men voor de ramen der bloemen winkels veelal afgesneden orchideeën-bloemen, waaronder dikwjjls ware prachtexemplaren. De familie der orchideeën bevat een verbazend groot getal geslachten, soorten en verscheidenheden. Ook in ons land groeien er in het wild, maar de meeste gecultiveerde komen uit de tropen. Men onderscheidt de orchideeën in aard-orchideeën en epiphytische orchideeën. De laatste bezitten veelal schijn- knollen en altjjd luchtwortels. Sedert men meer weet van de voorplaatings-organen, heeft men reeds nieuwe variëteiten en bastaarden (hybri den) gekweekt uit zaad, verkregen tengevolge van kunst matige bevruchting. De zaailingen bloeien, al naar de soort, pas als ze 3 12 jaar oud zijn. De meeste orchideeën gedijen alleen goed in de koude, de gematigde of de warme kas, maar er bestaan enkele, die het ook in de huiskamer doen. Wij noemen hiervan Cypripedinm insigne en C. venustumbeide behooren tot de aard-orchideeën. Wel zijn het niet van de aller mooiste en missen hun bloemen alien geur, maar het zijn toch orchideeën, zij bezitten de typische lip- of muiltjes- bloemen en wat meer zegtde bloemen bloeien gedurende een paar maanden en nog wel in den winter, te beginnen ongeveer Kerstmis. Cypripedium insigne is de sterkste, C. venustum, heeft gevlekte bladeren en de bloemen van beide zijn bijna 1 d.M. breed. De bovenste bloem bladeren zjjn bij C. insigne groen met witte strepen, de twee zij-bloembladeren zjjn aan de punt bruin en overigens groen met bruine vlekken en het onderste bloemblad, de lip, is blinkend blauwgroen. C. insigne heeft meer wit in de bloem, maar C. venustum heeft mooiere bladeren. Men verpot deze orchideeën om de 3 jaren, liefst in Mei. Men legt onder in den pot eenige scherven, hierop eenige stukjes houtskool en valt den pot verder met een mengsel van stnkjes turf, wortels van varens, heidegrond en wat zand. De verrotte of vermolmde worteldeelen worden tevoren weggenomen. Men houdt de planten steeds in de woonkamer. Men giet alleen als de aarde droog aanvoelt. Dit is vooral dan 't geval, als zieh nieuwe bladeren en knoppen ontwikkelen men mag dan ook wat vloeimest geven. De Cypripediums maken eigenljjk geen rustt.jjdperk door, zooals de andere orchideeën. Van Sep tember tot het oogenblik, waarop men knoppen ziet, moet men zniuig met het water zijn. De genoemde twee orchi deeën zjjn niet duur. Icheraurrhern. Mej. Cornelia Visser uit Pnr- mereadweet met haar voordrachten haar gehoor ten zeerste te boeien, dat bleek weer duidelijk toen zjj 26 Jan, alhier in de Nutsvergadering als spreekster optrad. Uitspraak, mimiek, gesticulatie, alles was keurig en aantrekkelijk, zouwel in de luimige als in de ernstige stukken. Men kende haar hier reeds en 't was dan ook niet te ver wonderen, dat de vergaderzaal ook ditmaal geheel bezet was met toehoorders en toehoorderessen, 't Was een mooie avond voor het Nut. Op Febr. had het muziekgezelschap Polyphonia met het zanggezelsehap alhier veel voldoening vau zijn open bare uitvoering in het lokaal van den heer Friedt. Wat hoogst zelden gebeurt had nu plaatsde kolfbaan was geheel gevuld met toehoorders, zoodat Jsommigen zelfs zich met een staanplaats vergenoegden. Er was gezorgd voor afwisseling, die bleek ook hier weer te behagen. Zang, muziek en voordrachten werden met onverdeelde aandacht aangehoord en de optredende gezelschappen zjjn door de op dien avond genoten bjjval met nieuwen moed vervuld voor de toekomst. Te Fdam is het honderdjarig bestaan der stoom spinnerij »Hoiland herdacht. Het personeel maakte een uitstapje naar Amsterdam. Oudorp. Aan ds. Sijpkens te Krommenie is toe zegging van beroep naar deze gemeente gegeven. De Justitie te Rotterdam heeft eene instructie geopend tegen R. A. V. C., burgemeester van Vlaar- dingenwegens knoeierijen in de gemeente administra tie waardoor het Rijk benadeeld zou zijn. De zaak loopt over een ten behoeve van het woonhuis van den burgemeester geleverd jjzeren hek waarvan de uitgaaf is gebracht ten laste van een nieuwe school. Van die uitgaaf is 25 pet. door het Rijk vergoed, zoodat eene valsche declaratie moet ingediend zijn. Verschillende getuigen o. a. da voormalige direc teur van gemeentewerken da gemeente-secretaris en de ontvanger zijn reeds door den rechter-commissaris Mr. Offorhaus, verhoord. Utrecht. In de Utrechtsche Schroefbouten- en Moerentabriek waren den 11 twee werklieden bezig aan een stilstaanden werkas. Een der werklieden werd door een daarnaast in beweging zjjude as gegrepen en rond geslingerd waardoor ook de andere werkman van de stelling werd geworpen. Beiden werden ernstig gekneusd, zoodat hunne overbrenging naar het Ziekenhuis noodza kelijk werd. Riet en stro». Da riethandel is in Friesland in vollen gang. De prjjzen zjjn veel hooger dan in vroegere jaren en zijn reeds g klommen tot f 3 per vim. Ook het roggestroo is on gekend duur, daar voor de 1000 K.G. reeds f 20 wordt betaald en dus de hooiprijzen nabij komt. De oorzaak hiervan is gelegen in het groote gebrek aan strooisel voor vee, een gevolg van den zeer natten zomer in 1903. Rotterdam. Toen de huishoudster van den café houder D. O., den 9 's avonds om half twaalf thuis kwam, vond zij, naar de N. R. Ct. meldt, de deur van het café gesloten, terwjji er binnen geen licht brandde. Bij nader onderzoek trok een sterke gasluebt, die door een reet van het raam der woonkamer naar buiten kwam, haar aandacht. Dit deed haar de politie waarschuwen waarop een paar agenten zich met geweld toegang tot de inrichting verschaften. In de keuken vonden zjj O. op den vloer liggen, het hoofd en het bovenlijf gestoken in een zak, gemaakt van oude kranten. In dien zak was gestoken het eene einde van een slang van een gastoe- stel, terwijl bet andere einde bevestigd was aan de gas leiding, waarvan de kraan geheel opengezet was. De politie-genee8heer, dr. W. Mees, kon slechts constateeren dat O, overleden was. Aan de Electrische Centrale te Sehevenlngen liep den 9 het wiel van den Weston-takel, welke aan de electrische kraan hing, van zijn bout af, terwijl men bezig was een zwaren gashouder te hijscben. Een werk man van den expediteur van Buuren kreeg het wiel en de kettingen op zich en werd ernstig aan het hoofd ver wond. De andere werklieden wisten zich bijtijds voor de vallende ijzeren onderdeelen te bergen W armenhuizen. 1—31 Januari 1904. st r o n w d. Cornells Nanne en Johanna Beukers. Geboren. Neeltje, d. van Jacob Jonker en Maartje Greeuw. Antoou, z. van Lourens Groot en Maria Zwagerman. Johannes, z. van Petras Tesselaar en Neeltje Appelman. Trijntje, d. van Pieter Delver en Mietje Kuiper. Trijntjed. van Rens Biersteker en Martha Maria van Dijk. Overleden. Borchart van der Veen, echtgen. van Maria Cornelia Baart, 54 j. Johannes, z. van Simon Goudsblom en Marijtje Wester, 13 m. Cornelis, z. van Oornelis Sljjkerman en Maria Koogman, 4 j. Oudkarspel. 131 Januari 1904. Getrouwd. Dirk Kuiper, alhier en Jansje Greeuw, te Sehoorl. Geboren. Anna Clasina, d. van Jan Biesboer en Grietje Boojj. Elisabeth Cornelia, ch van Stefanus Smit en Martha Prins. Jacob, z. van Dirk Hoogeboom en Geertje Klaver. Jan, z. van Simon Timmerman en Grietje Bood. Overleden. Levenl. aangeg. kind van Cornelis Stam en Neeltje Blom. Pieter, z. van Cornelis Nap en Nantje Breg- man, 2 j. Woordseliarwoude. 1—31 Januari 1904. Ondertrouwd. Hendricus Laering, alhier en Geertje van Ophem, te Haringearspel. Getrouwd. Luitje Dekker, te Blokker en Susanna Borst, alhier. Geboren. Gerrit, z. van Jan Duineveld en Maartje Tamis. Jacob, z. van Jacob Ootjers Az. en Johanna Stins. Klaas, z. van Arie de Jager en IJtje Bakker. Overleden. Marijtje Jonker, echtgen. van Andreas Biügemann. Gerarda Maria, d. van Petrus Bekkei en Maartje Kraak man. Joanna Theresia, d. van Leonardos de Roos en Maria van Diepen. Schoort. Ondertrouwd. 2 Jan. Jacobus Oornelis Beemsterboer en Betje Goudsblom. 8 Jan den Njjs en Agnes Martina Jol. Getrou wd. 6 Jan. Jan Wielings, wednr. van Grietje Henrionet, en Pemia Suzanna Selhorst. 13 Jan. Jacobus Cornelis Beemsterboer en Betje Goudsblom. 24 Jan. Jan den Nys en Agnes Martina Jol. Geboren. 5 Jan. Dirk, z. van Arie Hoogvorst en Geertje Kramer. 6 Petrus, z. van Johannes Kager en Dieuwertje Hille. 12 Cornelis z. van Pieter Greeuw en Neeltje Knoef. Overleden. 1 Jan. Guurtje Schermer, echtgen. van Abraham Pieter Duin, 34 j. 5 Trijntje Jonker, wede. van Simon Blom, 67 j. 11 Elizabet Maria, d. van Jan Louter en Maria Ranzijn. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 11