Stad sberich ten. Ingezonden stukken. houding waarin zij leven ten opzichte van hnn patroons is een geheel andere dan die der arbeiders, zij vormen veel meer een lid van het geheel en beter zon hij het vinden om honne rechtspositie evenals in Dnitschland bij afzonderlijke wet te regelen, Kunstenmakers, kermisreizigers, tooneelspelers, die allen noemt mr. Loeff op, inclusief de huisbedienden, de dienst boden. Deze laatste zou spr. niet opgenomen willen zien. Door het feit der inwoning vormen zij een deel van het huisgezin, worden, of liever moesten worden beschouwd als leden van het gezin en daarom acht spr. het wensche- lijker betreffende de dienstboden bepalingen op te nemen in het le gedeelte van het Burgerlijk wetboek, onder het familierecht. Zoo ook is het in sommige cantona van Zwitserland. Niet opgenomen zijn natuurlijk de zeelieden en de openbare ambtenaren, de eersten leven onder het vrij goede zeecontract, de rechtspositie der laatsten dient ge regeld te worden bij administratieve rechtspraak. Wel zijn opgenomen de bjjzondere onderwijzers. De leerlingen (bij den arbeid) vallen er niet onder, het leerlingstelsel zal geregeld worden door de arbeidswet van dr. Knyper, daar dit is een stak publiek recht. Het arbeidscontract is deels dwingend, deels aanvul lend recht. Dwingend is bet, waar verboden wordt af te wijken van de bepalingen er in opgenomen, waar die afwijking is toegelaten, de bepalingen dus niet bindend zijn, spreekt men van aanvullend recht. Indien de wet op het arbeidscontract alleen is aanvul lend recht, dan zal daardoor de positie van den arbeider, die steeds de zwakste partij zal zijn en dus wel goed moet vinden, wat de patroon hem voorstelt, geenszins verbeteren. Zoo oordeelde ook de Fransche rechtsgeleerde de Courcy. Dwingend recht wil ook in enkele opzichten min. Loeff, doch, en dit vindt spr. gelukkig, zooveel moge lijk wordt de strafrechter er buiteu gehouden. Wars dat niet zoo, dan zou dat voortdurend haat en nijd opwekken tussehen patroon en arbeider. Voor het tegengaan van ergerlijke misbruiken, »ais bijv. de gedwongen winkelnering zou spreker een bepaalde straf wel gawenscht achten. Van deze zaak is hij een groot tegenstander en hij vindt het jammer, dat door dit arbeidscontract de zaak niet nit de wereld zal worden geholpen. Tot slot zijner algemeene beschouwingen merkt spr. op, dat het ontwerp nog al veel artikelen bevat, naar 't hem voorkomt te veel, nog meer zelfs dan het vroegere van mr. Drucker, dat reeds te laDg gevonden werd. Na een kleine panze ging spr. over tot de behandeling van den inhoud van het ontwerp. De artikelen van het ontwerp groepeeren zich om drie punten de opzegging van den diensthet loon en het tegengaan van misbrniken. Wat het eerste aangaat, er staat niet in het ontwerp, dat iedere overeenkomst schriftelijk moet zijn. Spr. had dat wel gewenschtnatuurlijk alleen ten aanzien van het vaste werkvolk. Evenals in groote fabrieken als die van den heer Stork bijv. het reglement aan ieder arbeider wordt uitgereiktevenzoo zou een schriftelijk contract moeten worden geëisoht door de wet. Bij de laatste arbeids-enquöte in 1890 nog is genoegzaam gebleken, dat dergelijke contracten nog maar af te vaak ontbreken. De termijn van opzegging van dienst is verschillend voor inwonende en uitwonende bedienden en werklieden; voor de eersten 6 weken voor de laatsten één week. De aanmerking die spreker hier zon willen maken is dat het onmogelijk is een dergelijke bepaling geldig te doen zijn voor alle bedrijvende aard van het bedrijf moet daarbij in 't oog worden gehouden. Maar bovendien; neem het geval van de bakkers. Een deel der knechts is inwonend een ander deel uitwonend. De inwonende is gebonden aan een termijn van 6 wekende andere slechts aan 1 week. Op die wijze kan van een staking in dat bedrijf wel moeilijk sprake zjjn. Of nu de mi nister wel aan de bakkers gedacht heeftweet spreker niet'i artikel staat er echter. Evenwel wijziging is nog mogelijk. Maar wat er verder staatmaakt het nog erger. Door elk jaar dienst wordt de opzeggings termijn met 14 dagen verlengd en hier heeft men te doen men dwingend recht, daar elk beding, strijdig met dit artikelnietig is. In de taal van »Het Volk" heet dit alios geniepig doch zoo hard is sprekers oordeel niet al keurt hij de bepaliug af. Op de werklieden op proef aangesteld is bet contract niet van toepassingdie zijn nog niet in werkelijken dienstdie kunnen iederen dag weggaan. Een andere bepaling isdat de patroon den ai beider kan verplichten, anderen arbeid te verrichten dan waar voor hij de overeenkomst heeft aangegaan. De arbeider kan dus gedwongen wordenop straffe van ontslag om zoogenaamd onderkrniperswerk te doen. Is die be paling goed Spreker antwoordt daarop bevestigend de patroon heeft het gezag, de leiding en mag de arbeid verdeelen zooals hjj dat wil. Ook dat wordt geniepig genoemd en daarom wordt er gesproken van een anti- stakingswetspr. vindt echterdat de wet dat in het geheel niet is. Omtrent contractbreuk is bepaalddat die niet plaats heeft, wanneer om bijzondere redenen de dienst wordt opgezegd binnen den bepaalden tijd, bijv. bij het over nemen van een winkel na het overlijden van den vader of bij huwelijk van vrouwelijke werklieden. De minister noemt echter geen bepaalde gevallen, doch spreekt in 't algemeen van dringende redenen. Ook de werkgever kan dergelijke redenen hebben. De rechter zal echter hebben uit te maken of de redenen geldig zijn ook langdurige ziekte valt hieronder. Dringende redenen zijn o. a. misleiding, dronkenschap, diefstalmishandeling beschadiging van gereedschap schenden van het fabrieksgeheim en meer anderen. Dit is de bedoelingdoch spr. had liever geziendat de minister die redenen had genoemd en niet in het alge meen had gesproken van eigenschappen daden en ge dragingen in strijd met de goede zeden. Evenals bij de zoogenaamde stakingswetten keurt spr. dat algemeene af. Elke contractbreuk is een onrecht matige daad die zich omzet in betaling van kosten schaden en interesten. Ü8 arbeider kan dat verhalen op den patroon maar deze niet op den arbeider. In dat geval is de patroon de zwakste. Opdat de arbeider daar van geen gebruik of misbrnik zal maken wordt voorge steld evenals in Dnitschland dat de patroon een zeker bedrag van bet loon mag inbonden als staangeld, statie geld of »pendag" genoemd. Dat geld hondt de patroon onder zich, dat kan bij zich bij contractbreuk toeëigenen en moet hjj anders aan dan arbeider met de rente terug geven. Een dergelyke maatregel bestaat ook bij de Veemen te Amsterdam. Ook deze bepaling ondervindt hevige bestrijding, doch vraagt spr. is dit onrecht Arbeider en patroon mosten in dit opzicht geljjk staan. Het verhaalbaarstellen van de schade op decgenedie aanspoort tot contractbreuk als sommigen, o. a. de redacteur van »De Nieuwe Courant" willen, kenrt, spr. af. Dat in dit contract geen bepalingen voorkomen, omtrent minimumloon en arbeidsduur is volgens spr. te begrijpen, dat laat zich ook beter regelen in de arbeidswet. Dat het loon ook mag bestaan in iets anders dan geld b. v. een woningacht hij niet verkeerd de arbeider kan daardoor zooals bijv. in Twente goedkooper dan anders een goede woning krijgende patroon behoeft aan die woniDghunr niet zooveel te verdienen als een huisjesmelker. Aangaande het, boeten stelsel merkt spr. op dat de wet dat niet verbiedt en dat acht hij goed. Er zijn zelfs vooruitstrevende arbeiders, die dat stelsel niet zoo ver keerd vinden. De toepasfing echter is niet altijd goed en de boeten zijn te hoo?ook de minister gaat te ver door als maximum te stellen een volle daghnur. Verder betrenrt spr. het, dat er geen scherper bepa lingen gemaakt zijn tegen de gedwongen winkelnering, die in enkele streken nog welig tiert. De arbeider be taalt daardoor vaak 50 of 100 °/0 te veel voor slechte waar, zoo iets moest onmogelijk gemaakt worden. Zoowel de directe als de indirecte keurt spr. schorp af. Dat het, loon niet in kroegen mag worden uitbetaald heeft sprekers volle instemming. Het stelsel van de »livretten" of gedragboekjes die aanleiding geven tot wederzijdsch geknoei wordt door den minister toegestaan. Ook ds. Talma verdedigt dit, vooral voor jongelui. Spr. is een rogenstander daarvan, al wil de minister, door geheime teekens te verbieden het misbrnik eeuigarmate voorkomen. Ten slotte geeft hij als zijne meeningdat het reglement verplicht moet worden gesteld voor elke inrichting met 10 of 15 werk lieden weike verplichting door den minister niet is opgenomen. Aan 't eind zijner bshandeling zegt spr. dat deze wet nog niet veel geeftniet veel meer dan waarover we allen het eens zijn. Mon stelle er zich geen gouden bergen van voor. Goed kan het eerst worden als de arbeiders sterker zijndan kan men ook komen tot het betere, het collectief arbeidscontract. (Applaus). Wegens plaatsgebrek het slot ln een vol gend nummer. Amsterdam 12 Febr. De prjjzen der Aardappelen waien heden ais volgt Frieeche borgers f 0.a 0.dito Blanwe f 3.a 3.50 dito Franeker f 3.a 3.50, Zeeuwscbe Sp. Jm f 3.50 a 4.dito Borgers f 0.a 0.dito Bonte f 4.— a 4.40, dito Blauwe f 4.a 4,30, Geld. Blanwe f 3.70 a 4,Pruisische Hamburgers f 4.10 a 4.60, Westlandsche Zand f 5. a 6.50, IJpolder Jamm. f 0. Friesche Dokkumer Jammenjjf 3.a 3.50, N. Malta 11 ct. Delft, 11 Febr. Boler le soort f 66, 2e f 60, 3e f 52, per Kg. f 1,23 a 1.63. Aangevoerd 171 achtste en 70 zestiende vaten, wegende samen 4120 Kg. Meppel, 11 Febr. Boter, le soort f 26, 2e soort f 25, 3e soort t 24, per 1.5 Kg. f 1.90 a 2.10. Aangev. 1000 Kilogram. Edam, 11 Febr. Aangev. 28 partijen boter 80 a ct. de 5 Kg. kipeieren f4.— a 4.50 per 100. Leeuwarden, 12 Febr. Noteering van de commissie le qual. fabrieksboter f 49.50 a 51.50. Aangev. 14 derde en 6 zesde vaten. Boter le soort f Aangevoerd 3 vierde, 6 acht ste en 3 zestiende vaten. Kaas. Nagel f 24,a 34.Aangev. 18019 Kg. Leiden 21 Febr. Aangevoerd 0 veulens t a 0, 13 stieren f 78 a 284, 138 kalf- en melkkoeien f 126 a 282, 98 varekoeien t 113 a 237, 233 vette ossen en koeien f 128 a 292 of f 0.54 a 0.70 per Kg. 0 graskalveren f a 28 vette ido. f 40 a f 97, f 0.80 a 1.per Kg., 60 nucht. id. f 6.a 29. 461 vette schapen f 17.a 32.of f 0.46 a 0.48 per Kg., 219 weide dito f 12a 25.0lammeren f f 285 magere varkens f 15 a 37 of 30 a 32 ct., per Kg., 152 biggen f4 a 13.482 runderen, 91 kalveren, 680 schapen, 0 paarden f a 0—. Kaas. 17 stapels. Goudscbe kaas f 20 a 27.50 per 50 Kg., Leidsche f a per 150 Kg. Zwolle, 12 Febr. Boter, per kg. f 1,20 a f 1.35, per "8 vat f 24.a f 27.50, afwijkende f a 2e soort f a per x/16 vat f a Aangev. 142 vierde en 124 achtste vaten en 960 stukken, wegende samen 4560 K.G. Schiedam, 12 Febr. Noteering Distillateurs f 9.25, Jene ver f 13.25, Beurscommissie 1 8.50, moutwijn flauw, Ruwe Spiritus f 8i, Spoeling Oommissie f 1.30, Am- sterdamsche proef f Enkhüizen 10 Febr. Aangev. 0 stapels kaas hoog ste prjjs f boter f 0.75 a 0.80 per kop. E,nkhnizen, 10 Febr. Karweizaad f 10.88 a Mosterdzaad f 17.a 18.50, Maanzaad f 10.50 a 11* Grauwe erwten 19.a 21.50, Groene f 10.a 13. 0, Va e f 16.a 19.50, Wijker Vale f 12.a 14.25, Paarden- boonen f 5.a 6.Bruine Boonen f 11.a 15.50, Gerst f 0.a 0.Haver f 0.a 0. BROEK OP LANGEDIJK. De groentehandel is de laatste dagen zeer stug. De uien, waarin de handel de laatste weken zoo vlug was, gaau weer eenigszins in prijs achteruit. De prijzen zijn thans als volgt roode kool le s. f 7.50 a f 8.50 per 100. 2e 8. f 6.50 a f 7. 3e s, f 4.50 a f 5. 4e s. f 3.50 a f 4 gele kool le s. f 7.50 a f 8 2e s. f 6.50 a t 7. 3e s. f5 af 5.50 4e s. f 3.50 a f 4 witte kool le s. f 7.a 8. 2e s. t 5.50 a 6. 3e s. f 4 a f 4,50 4e s. f 3.a f3.50» uien f 2.10 a f 2.25 per 50 K.G. bieten f 8.a f 14.— 1000. wortelen f 0.80 a f 1.15 50 K.G. Sneek 9 Febr. Boterprijs f Aangevoerd 10 vierde en 2 achtste vaten. Boter der Vereeniging le soort f 49.a - 2e soort f a 3e soort Fabrieksboter aangevoerd 49/3 en 10/6 vaten, prijs f50 50. Kaas Aangevoerd 0Kg., prijs f Kinder kerk. De eerste godsdienstoefening voor knapen en meisjes, j.l. Zondag gehouden, vanwege de aldeeling Alkmaar van »De Protestantenbond", werd o.a. bijgewoond door pl.m. 120 kinderen. Dat geeft goeden moed 1 De volgende heeft plaats op 6 Maart. (Aan geldelijken steun van den kant der ouders en belangstellenden zal bet natuurlijk niet ontbreken). Nieuwe Telefoonaansluiting. 54 Kluitman, firma P. Boekdrukkerij, Kennemerstraatweg. Coöperatieve Vereeniging „Ou* Belang." Dea 5 vergaderden de leden van de Coöperatieve vereeniging »Ons Belang'' in de Harmonie, alhier. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden aantal 262 bedroeg. De uitkeering van het dividend van 4f pCt. zal geschie den in de maand Febrnari. Examens fi. JU. A., Hoofdcursus en Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter kennis 10. dat in de maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September e.k. examen zal wor den gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Voor dit examen worden opengesteld 104 plaatsen 2o. dat, voor het in de maanden Juli en Augustus e.k. te honden examen voor toelating tot den hoofdcursus, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van tweede luitenant der infanterie en van tweede-luitenant-kwar tiermeester, respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dipnst in Nederlandsch Indië de navolgende aantallen plaatsen worden opengesteld I. voor het leger hier te lande: infanterie 27, admi nistratie 4 11. voor het leger in Nederlandsch-Indiëinfanterie 10 administratie 6 3o. dat in de maanden Jali en Augustus e.k. een examen zal worden gehouden voor toelating van jonge lieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld a. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 22 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-Indië. Algm. Ned. Typografenbond. Den 14, des namiddags halt één uur, zal, op de bovenzaal van 't café »Het Wapen van Manster", door de afdeeling Alkmaar van den Algm. Ned. Typografen bond, eene openbare vergadering woiden gehouden, waarin de heer P. Hols, van Amsterdam, zal optreden met het onderwerp: »Het nnt van vakorganisatie in verband met oen miuimum-loontarief". Dames gymnastiek-Vereenlglng. Naar wij vernemen zal de Turnclnb »Kracht en Vlugheid" pogingen in het werk stellen om een dames- gymnastiek-Vereeniging in het leven te roepen. Van ganscher harte hopen wij, dat zij daarin zal slagen, daar de gymnastiek even nuttig is voor de vrouw als voor den man. Waar veel kleinere gemeenten dan Alkmaar zich mogfn verheugen in een bloeiende dames-turn-vereenioing, mag Alkmaar niet achter blijven. Waartoe anders het »van Alkmaar de Victorie" 1 Bijzonderheden vindt men verder onder de advertenties in dit nummer. K fel X N JU JU VEN. (Aan ouders!) Wij kunnen onze kinderen wel trachten rein en on bedorven te houden, maar we mogen hen niet o n- wetend en onnoozel iaten. Wat wij verzuimen wordt gedaan door anderen en soms op brutale manier. De theorie, die wij gaven, zet zich bij het kind soms om in praktijk, welke wij niet wenschea. Daarom laten wij van den boom der kennis de beste vruchten plukken, op den ons meest geschikt voorkomendon tijd en laten wij ze zelf aan onze kinderen toereiken met reinen blik en ernstig gebaar, opdat niet het leven ze werpe met moordenden ruk in hun onvoorbereide 'ziel. Het plan bestaat tegen September vau dit jaar alhier een Christelijk Tehuis voor leerlingen der Hoogere Bur gerschool op te richten. De inrichting zal in veel op zichten gelijken op het bestaande Chr. Tehuis voor Gym nasiasten te Kampen. De behoefte er aan is dikwijls gevoeld en ook uitgesproken. Vooral vele onders ten platten lande, die hun kinderen gaarne goed onderwijs doen genieten, maar zorg hebben, wat er bij het zenden naar de stad van hun opvoeding terecht zal komen, zullen de oprichting met vreugde tegemoet zien. Waar tegen woordig deze jongelui dikwijls ondergebracht moeten wordeD in gezinnen, waar men hun uit den aard der zaak geen leiding kan geven bij het huiswerk, noch vol doende op hen kan toezien, zal dit bezwaar thans opge heven worden. De directeur en zijn echtgenoote stellen zich voor. met de jongelui één huisgezin te vormen. Het aantal internen mag het maximum van 25 niet te boven gaan, om indi- vidneele leiding mogeljjk te doen blijven. De godsdien stige opvoeding zal goed verzorgd worden, terwijl ook op de lichamelijke opvoeding behoorlijk de aandacht zal gevestigd bijjven. Het behoeft geen betoog, dat het be staan van een dergelijk Tehuis de neutraliteit van het onderwijs in de hand zal werken. Alkmaar, Febr. 12 1904. K. B. 3 741ste Staatsloterij. 5e Klasse, 17e lijst, 13 Febr. 1904. No. 15006 f 1000 met premie van f30000. No. 15973 premie van f 3000 Ne. 4778 en 11982 f 100.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6