No. 21. derate blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. WOENSDAG 17 FEBRUARI. Hinderwet. Buitenland. Laatste Berichten. l)e Oorlog in het Oosten. Nederland. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlasd*g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën r Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam. C 9. "SFelefoonnuinnter 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. GRAFTDIJK, wonende aldaar om vergunning tot het oprichten van een sigarenfabriek met droogerij van siga ren, in een te bouwen perceel aan dsn Stationsweg en dat op Dinsdag 1 Maart 1904, 's voormiddags te e 1 f uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven,om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16Pebr. 1904. C. D. DONATH, Secretaris. BIÜLDXF. Een ernstig spoorwegongeluk heeft den 15 's morgens te Brussel, op 10 minuten afstands van het Noorderstation, plaats gehad. Te 8) uur kwam de trein uit Antwerpen op de lijn die naar het station voert, toen plotseling de verbindingsstangen tnsschen twee wa gens verbroken' werden, met het gevolg, dat de achterste twee passagiersrijtuigen achterbleven. Nauwelijks stonden deze stil of een sneltrein nit Gent kwam op dezelfde lijn aan en liep met groote kracht op de beide afge haakte wagons. Een tweede-klaBse rijtuig werd letterlijk verbrjjzeld, alle tusschensehotten werden vernield. De wagon ziet er verschrikkelijk nit; er is bijna niets van overgebleven. Een persoon werd gedood en 7 gewond. DXJ1TSC1XLAND. De voorgenomen Middelandsche zeereis van Keizer Wilhelm en de Keizerin is niet, zooals de eerste berichten deden vermoeden uitgesteld maar wegens den oorlog voor goed opgegeven. KN«KLAND. De liberale candidaat Slach is in het district St.. Alban-Mid-Herfordshire tot afgevaardigde van het Lagerhuis gekozen, in de plaats van den conservatieven afgevaardigde Gebbs een gioot voorstander van Cham berlain en zijne politiek. FRANKRIJK. De Fransche regeering voert met Siam onderhandelingen over eene nieuwe overeenkomst, waarbij aan Frankrijk verscheidene nieuwe concessies worden gedaan maar Siam's eisch dat Fraukrjjk dan ook Ohantaboum zal ontruimen, schijnt daarbij nogal eenige moeilijkheid op te leveren. RUSLAND en JAPAN. De toevloed van telegrammen is overstelpend groot, maar betreffen grootendeels de reeds gemelde krijgsbe drijven. De Russische marine heeft inderdaad ernstige verliezen geleden. Een telegram uit Nagasaki aan de Associated Press" stelt die verliezen in het gevecht bij Tsjemulpo op 40 gesneuvelden en 464 gewonden. Op een verzoek van den Britschen consul aan den Ja panschen consul te Tsjemulpo om 34 gewonde Rassen in het Japansche hospitaal te verplegen, zijn deze dadelijk opgenomen in het hospitaal van de Japansche ziekenver pleegsters te Tsjemulpo, waar ze door Japansche artsen worden behandeld. Daarenboven heeft de Russische vloot nog eene ramp te betreuren. Admiraal Alexejef seintHet torpedotrans portschip Jenessei, dat een tocht maakte om torpedo s te leggen, is den Hen Februari ten gevolge van ontploffing gezonken. De commandant Stepaoof, een machinist, twee adelborsten en 92 man zijn verdronken. En wat voorzeker een ware Jobstijding mag heeten is een telegram den 15 te NeW-York ontvangen, meldende dat drie Russische torpedo-booten, die bij vergissing voor Japansche werden aangezien, door de kanonnen van het fort te Tsjiloe in den grond zijn geboord. Waar Japan tot nu de sterkste is gebleKen in de zee gevechten, zijn de laatste telegrammen, waarbij melding wordt gemaakt van eene mislukte landing der Japanners, zeer zeker in Ruslaüd's voordeel. De Daily Mail verneemt nit Port-Arthur van den 15: Officieele telegrammen melden, dat de Japanneis 600 man troepen debarqueerden bij Trlienwan met nootlottigen afloop, want 410 werden neergesabeld door de Kozakken, de anderen keerden naar de schepen terug. Aan het stoomschip Wenchow, dat 200 Japanneis aan boord had, werd geweigerd te vertrekken. De Daily Mail verneemt nit Nioetsjwang, dat officieele berichten nit Port-Aithur melding maken van een poging der Japanners om den 14 in grooten getale te landen in Dove-Baai, de plaats waar de versterkingen eindigen. De Russen lieten hun toe om aan wal te gaan doch daarna volgde een aanval van Russische troepen en batterijen, waarbjj de Japanners met groote verliezen werden terug geslagen. Rusland gaat voort met het versterken van zgn land leger. De grootvorsten Oyrill en Boris vertrekken dezer dagen naar het oorlogsterrein. Grootvorst Cyrill de oudste zoon van 's Keizers oom, is grootvorst Vladimir. Hij is in 1876 geboren en is als hoofdofficier der marine peplaatst aan boord van den kruiser Admiraal Nakhimoff. Grootvorst Boris, zijn broeder, is een jaar jonger en staat als luitenant bij het regiment hnzaren der garde. Bevestigd wordt het bericht dat de Japanners er in 3laagden Seoul de hoofdstad van Korea te bezetten de landing aldaar geschiedde onder bescherming van vijl oor logsschepen met zes torpedo-booten. Oöderweg bad de vloot een kruiser van de vrjjwillige vloot en twee Russi sche stoombooten buitgemaakt. De stemming, zoowel in Japan als in Rusland is zeer geestdriftig. In schier elke stad van Rusland worden werkplaatsen opgericht, waar de dames linnengoed en pluksel gereed maken voor de ambulances en hospitalen. Te St.-Peters- burg hebben de Czarina, de Czarina-Weduwe, de Groot vorstinnen en de echtgenoote van den Franschen gezant zich aan het hoofd dezer menschlievende beweging ge steld. De adel iD de Oostzee provinciënKoerland, Lijf land en Estland, heeft den Czaar aangeboden, op eigen kosten een' voltallige geneeskundige expeditie voor het oorlogstooneel nit te rusten, welk aanbod de Czaar dank baar hoeft aanvaard. Tot een deputatie uit den Rijksraad die een adres van hulde overhand gde, zeide de Czaar, na zijn dank te hebben betuigd»Ik hoop dat, Rusland thans evenals vroeger uit deze ernstige, zware beproeving met eere zal te voorschijn komen, en naar binnen eti naar buiten ver sterkt zal terugkeeren tot de aangelegenheden van den voor mijn hart zoo dierbaren vrede." China heeft zich onzijdig verkla ird, de regeering heeft bij deze afkondiging echter aan de buitenlaudsehe gezanten meegedeeld, dat zij de verantwoordelij«heid voor de hand having van de onzijdigheid in een nog onder do macht eener bnitenlandsche mogendheid staand.gebied (Mantsjoe- rije) niet op zich nemen kan. De aanval op Fort Arthur. LONDEN, 15 Febr. De Japansche legatie ontving een telegram uit Tsjifoe, meldende, dat de kapitein van het Amerikaan8che stoomschip .Pleiades', die daar van Port Arthur aankwam, mededeelde, dat de Rassen bij het bom bardement van Port Arthur verloren 29 dooden en 60 gewonden, benevens twee dooden en vele gewonden in het ort Golden Hill. De Japanners In Korea. TOKIO, 15 Föbr. Uit Seonl wordt gemeld, dat de Ja panners het Russische kolenstation met 800 ton kolen, op een eiland bij Tsjemoelpo bezetten. Landing te Tsjemoelpo. "WASHINGTON, 15 Febr. (Reuter.) Het bericht kwam te Washington, dat bijna 20,000 Japaneezen den 14 te Tsjemoelpo landden. De koopvaardijvloot onveilig. LONDEN. 15 Febr. (Reuter.) De St.. James's Gazette verneemt uit Kobe, dat de Japansche Regeering besloten heeft, naar aanleiding van den aanval van Russische oor logsschepen op ongewapende koopvaardij schepen, alle Rus sische vaartuigen te confisqueeren, welke in haar handen vallen, ongeacht den dag van uitzeilen. Over vi f te Sasebo binnengebrachte Russische koop vaardijschepen, die binnen eenige dagen vrijgelaten zonden worden, zal door een prijsgerecht worden beslist. Het amendement Morley verworpen. LONDEN, 16 Febr. (Renter.) Lagerhuis. Na een debat dat zes dagen daurde, werd het amendement-Morley (dat bescherming veroordeelde en zich uitsprak voor de nand having van de voordeelen van den vrijhandel) met 327 tegen 276 stemmen verworpen. Alle Iersche nationalisten en ongeveer 20 unionisten stemden tegen de regeering De Macedonische quaestle. SALONIKA, 14 Febr. (Renter.) Een Bulgaarsche bende liet gisteren een brag tasschen Demirhissar en Djumaibnla m6t dynamiet in de lncht vliegen. Zeven werklieden en twee soldaten werden gedood. Een andere bende deed een aanval met bommen op Albaneesebe straatmakers bij Kilkish. Verschillende wer den gedood. Koningin Emma te Londen. Den 13 heeft ten hnize van onzen gezant te Londen, waar H. M. de Koningin-Moeder de lunch gebruikte, eene huldebetooging plaats gehad. Na afloop van het dejeuner, omstreeks halfvier, begaf zich de Koningin-Moeder met Haar gevolg in de receptie zaal, waar de vertegenwoordigers der verschillende Neder landsche corporaties aan Hare Majesteit zouden worden voorgesteld. Vóór de receptie een aanvang nam werd echter door Z.Exc. den Nederlandsehen gezant aan Hare Majesteit namens alle Nederlanders en Nederlandsche koloniën in Engeland een adres van hulde aangeboden. Dit adres was gesloten in een wit-zijden vierkante doos en was sebonden in een band van wit-moiré zyde, op de voorzijde waarvan het Nederlandsche wapen in goud gedrukt stond. Het adres zelf was duidelijk en smaakvol gecalligrafaerd met een opdracht in sierletters en was van don volgen den inhoud 0 Mevr uw! Nu Uwe Majesteit den Engelschen bodem heeft betreden, zij het ook aan ondergeteekenden, leden der verschillende Nederlandsche Koloniën in het Vereenigd Koninkrijk, geoorloofd, ons langs dezen weg aan U. M. te doen toe komen buune gevoelens van waardeeriug en erkentelijk heid voor wat Uwe Majesteit in het vijfentwintig jarig tijdvak van Haar verblijf op Hollandschen grond voor ons Vaderland is geweest, ais Echtgenoote, als Moeder, als Regenfes. Ten volie beseffen wij welk een veelzijdige en moeilijke taak er in die jaren op de schouders van Uwe Majesteit heeft gerust en met dankbaarheid erkennen wij, hoe waardig en krachtig die roeping door Uwe Majesteit is vervuld. Hoewel wonende bniten de grenzen van het Vaderland, gevoelen wjj ons toch één met Nederland en met zijn lief en leed. En daarom is het ook dat de komst van Uwe Majesteit hier in den vreemde ods de zeer gowenschte aanleiding is om Uwe Majesteit getuigenis af te leggen van onze warme gevoelens te Haren opzichte. Hetwelk doende, Uwer Majesteits erkentelijke land- genooten". Ongeveer vijfhonderd Nederlandors onder teekenden het ad: es. Nadat de Koningin-Moeder het huldeadres minzaam had aanvaard, werden de vertegenwoordigers der Neder landsche corporatie» in hare tegenwoordigheid toegelaten. Zoowel bij haar aankomst als bij haar vei trek werden Koningin Emma hartelijke ovaties gebracht door een groot aantal Nederlanders met oranje en de Vaderlaud- scbe kleuren getooid. De Koningin-Moeder wordt 20 dezer uit Engeland te s-Giavenhage terng verwacht. Tb Liverpool zal nu een kathedraal worden ge bouwd, welke grooter dan eenige andere kerk in Engeland en een der grootste kerken van Europa zal zijn. Zij zal een oppervlakte van 90.000 vierkante voeten beslaan en 8000 menschen knnnen bevatten. Da oudste „Camelia" in Europa bevindt zich in het Koninklijk park te Pilnitz, bij Dresden. Zij is een der vier exemplaren van de »Camelia Japo nica", welke meer dan hondeid jaren geleden door Pater Camelli in Europa werden gebracht. Het is een boom, 8 meter hoog en met een kroon van 26 meter in omtrek. Elk jaar komen er vele fraaie roode bloemen aan eo in het ruwe jaa-getijde wordt hij beschut door een soort van loods, welke uit elkander genomen kan worden en verwarmd wordt als een broeikast. Nederland'» onzijdigheid. Sedert het ui'breken van den Russ sch-Japanschen oorlog en de, door Nederland afgekondigde onzijdigheid is er geregeld overleg tnsschen de mnisters van koloniën en van marine eo tosseben dezen en de Indische regeering. Naar van bevoegde zijde wordt verzekerd, is er op het oovenblik geen sprake van dat de pantserschepen »De Royter" en .Hertog Hendrik" naar Oost-Indië gedirigeerd zoQden worden. De Indische zeemacht heeft in opdracht nauwlettend toe te zien op voorbijtrekkende vreemde eskaders en hunne bewegiigen. Behagen. Den 14 gaf de Schager rederijkerskamer in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier eene openbare uitvoering van het tooneelspel .Hertha van J. H. M. FranzeD en het klnchtspel »De nienwe boterfabriek" van H. E Wijers. Met lolwaardigen ijver trachtten de leden der kamer meer en meer te voldoen aan de eisch>n, die men aan goed rederijken mag stellen. De rollen werden goed gekend en het spel was heel wat beter dam soms vorige keeren. Vooral de dames J. Veileman en T. Kramer en de keeren J. Jongejan en C. Kossen verdienen een woord van lof voor het weergeven van hnn rol in het eerste stuk. Bij vlijtige studie belooft de kamer in de toekomst zeer zeker een waardige plaats te bekleeden onder hare znstervereenigingen ia Schagen's omtrek. Barslngerhorn. De laatste der acht meekrap- droogerijen, (meestooveü) in polders W aard en Groet is thans onder sloopershanden en wordt herschapen in een hoerenhuis. Het langst hield deze stand en was nog t n werk ngtoen reeds de meest# waren verdwenen. Tot dien tijd werd nog jaarlijks een weinig meekrap ver bouwd, alleen om in de kiemen te blijven en gereed te zijn als er een ommekeer kwam, maarommekeer kwam er niet en thans is alles geweest. Een werkman alhier werd in hechtenis genomen, ver dacht van onzede ijke handelingen met een 10 jarig kind, Stom petoren. Den 11 Maart a.s. zal het 12^ jrar geleden zgn, dat de zangvereeniging .Vriendschap" werd opgericht. Ze heelt zich al dien tijd mogen verhengen in de belangstelling van Schermeers ingezetenen en hoopt dan ook den 3 April met een rijk afwisselend programma hare vrienden een genoeglijken avond te bereiden.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1