Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Oterleek. Van de leesinrichting, nog sleeds onder honden door de leden van de Vereeniging «Leerzaam Vermaak", wordt ook dezen winter een druk gebrnik gemaakt. Het getal beschikbare boeken wordt nog jaar lijks met eenige nieuwo nummers aangevuld. Uit het jaarverslag van de Vereeniging «Spaarbank te Oterleek, blijkt het volgendeIn 1903 werd in 37 inlagen f 11982.15 ingebracht en in 90 keeren f 10430.28 opgevraagd. Ultimo December 1903 waren 279 boekjes in omloop. Het credit bedraagt f 59765,38^ en het debet f 52844,15 alzoo een saldo van f 6921,23. Harlngcarspel. Den 15 vergaderde de Raad dezer gemeente. Medegedeeld werd, dat de ligger der wegen thans is vastgesteld en dat goedgekeurd is de door der. Raad voorgestelde verhooging der jaarwedde aan den ontvanger. Voorts deelde de voorzitter mede dat tengevolge van vermeerdering der schoolbevolking te "Waarland de aanstelling van een onderwijzer aldaar noo- dig en is tengevolge daarvan een derde schoollokaal. B en W. hebben nu na persoonlijk onderzoek aan die school en met goedkeuring van den districts-sehoolopziener be sloten de schoolruimte te verdeelen in drie lokalen. Ein delijk werd ter tafel gebracht een verzoek der ingezete tenen uit bet oostelijk deel der gemeente om voor 't Waarland een brandspuit aan te schaffen. Dat verzoek werd namens B. en W. bestreden door dea voorzitter en ten slotte met één stem vóór afgewezen. Daarna ging de Raad in comité tot vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1904. Typhus te Rotterdam. De »N. R. Ot." meldt Gednrende de week van 713 Februari heeft op een totaal sterftecijfer van 131 het aantal aan febris-typhoï- dea overledenen bedragen 1. Gedurende dienzelfden termijn werd van 28 nienwe gevallen van febris-typhoïdea aangifte gedaan tegenover 29 in de voorgaande week. Het aantal ziektegevallen van «Febris typhoïdea' te Schiedam is gestegen tot 33, waarvan 1 met dco- delijken afloop (een 16-jarig jongeling.) Het Volksbadhuis, dat eenigen tijd gesloten bleef, is weder geopendde berichten betreffende het onderzoek van het drinkwater zijn geruststellend. Over het algemeen is de medewerking der ingezetenen voldoende eenigen echter opperen gemoedsbezwaren. Automobilisme. Weldra wordt te Nijmegen een stalhouderij van automobielen geopend. De rijtuigen zullen voorzien zijn van een kap en vier zitplaatsen hebben zij znllen ver hoord worden per rit, per dag, per week of per maand met bestnnrders en tarieven niet hooger dan die van paarden- en rijtuigverhuurders. De Feestmarkt in het Palels voor Volksvlijt. De brnto-opbrengst der feestmarkt in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam bedraagt ongeveer f 70,000. Aangezien nog enkele rekeningen van arbeids loon en leveraatiën ingewacht worden, kan het netto bedrag niet met zekerheid worden genoemd, doeh dit wordt op ongeveer f 50,000 geraamd. Vci'ilchtc. Blijkens de maandelijksche opgaaf van besmettelijke veeziekten in Nederland opgenomen in de «St.ót." No. 37 is in Jannari j.l. wederom geen enkel geval van mond- en klauwzeer voorgekomen. De gevallen van vlekziekte bij varkens daalden tot 7 in het geheele Rijk, waarvan 3 in Noord-Brabant, 2 in Gelderland, 1 in Friesland en 1 in Drente. De rederijkerskamer «Vondel# te Uitgeest heeft den 14 dezer opgevoerd 't bekende tooneelspei «De twee Weezen# voor een overvolle zaal, terwijl de heeren J. Ploeger en P. Roos nog een paar komische voordrachten ten beste gaven. De vereeniging kan met groote voldoe ning op dezen avond terng zien. De hoofdrollen waren in goede handen, en de uitvoe ring slaagde bijzonder goed. Na afloop was er bal. Bergen. Den 12 hield de vereeniging «Nut en Genoegen" alhier, hare tweede vergadering in dezen winter. Zij had daartoe nitgenoodigd het Variété- en Operettengezelschap van den heer Henri ter Hall. Het programma vermeldde een 8-tal nummers. Het laatste nr. was«de Stakings-Bacil", of Amsterdam in rep en roer, van H. ter Hall. De meesten znllen zich kostelijk geamuseerd hebben. Jammer dat znlke gezelschappen zoo diep in de beurs doen tasten of liever, jammer dat «Nut en Genoegen" in geen beteren financieelen toestand ver keert. Er moeeten veel meer leden toetreden. Grootsehcruer. Den 11 bad alhier de verhuring plaats van het grasgewas van de wegen en dijken van de Noordeindermeer. Voor 1904 was de opbrengst dezer verhuring f Ï039 tegen f 968 in 1903. Koordeinde. De heer J. H. van Giessen, predi kant bjj de doopsgezinde gemeente alhier, heeft een be roep ontvangen naar de doopsgezinde gemeente Noord broek en Scheemda (Groningen). Deen Dandbouwacademie. Men schrjjft nit Groningen aan de «Standaard" Het Hoofdbestuur van de Maatschappij van Landbouw en Nijverheid in deze provincie heeft besloten aan den minister van Binnenlandsche Zaken een uitvoerig adres te zenden, waarin de wenscbelijkheid betoogd wordt om niet tot de oprichting van een Laudbonw-nniversiteit over te gaan, maar de gelegenheid open te stellen aan de bestaande hoogescholen landbouwkunde te doen docee- ren, en voorts dit vak op te nemen in de faculteit der wis- en natnnrknnde. Voorts aan een der hoogescholen de gelegenheid te openen, om een graad van doctor in de landbonwknnde te bekomen. Besloten is voorts een afschrift van dit adres te verzenden aan de leden der Eerste en der Tweede Kamer en ook aan de Landbouw- comité's. Den 13 is te Droningen het nieuwgebouwde Rjjkslandbouwproefstation geopend. Na eene toespraak van den heer dr. B. Sjollema werd het woord gevoerd door den heer H. J. Lovink, directeur- generaal van den landbouw, namens do Regeering. In aanslniting met hetgeen de directeur had gezegd, wees hg er op, dat men zich bij de oprichting van het station, in 1889, zeker niet bewust was geweest, dat de inrich ting znlk een vlocht zon nemen en zooveel goed doen aan de landbonwbeweging, welke zich vooral in het Noorden zoo krachtig heeft geopenbaard. In dat jaar werden 628 monsters onderzocht en 1260 qnantitatieve en qnalitatieve analyses verricht. In 1902 waren de cijfers respectievelijk 3600 en 5800. Ondanks het gebrek'aan ruimte, is er in het station veel gedaan. Maar er is meer noodig om de concurrentie te kannen volhouden. Spreker verzekerde den directeur, dat hij steeds kon rekenen op do medewerking der Regeering, waar het geldt het Landbouwproefstation te maken tot eene inrich ting, welke den landbouw tot zich trekt. Als voorzitter der Oommissie van Toezicht op het Landbouwonderwijs sprak jhr. mr. P. van Foreest, nit Alkmaar, zjjne beste wenschen nit voor het gebonw en wijdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van prof. Hnizinga. De heer R. P. Dojes, voorzitter der Maatschappij van Landbonw en Nijverheid in Groningen, bracht den direc tenr zijn gelnkwecschen en wees op het nnt der Land bouwproefstations door samenwerking tnsschen theorie en practijk. Nadat de heer dr. K. H. M. van der Zande, uit Hoorn, als voorzitter der Vereeniging van Directeuren, den heer dr. Sjollema had gelnkgewenscht, werd het nienwe gebonw bezichtigd. Den Heer K. B. 1 Naar aanleiding van nw ingezonden stnk in do Alk- maarsche Courant van 13 Febr., ben ik zoo vrij een vrijheid die n mij, naar ik hoop, niet ten kwade znlt dniden n enkele vragen te stellen, waarop ik zeer gaarne nw antwoord wil ontvangen. U deelt daarin mede de eventneele oprichting van een Christelijk Tehuis voor leerlingen der H. B. S. Mijn eerste vraag is nu, wat beteekent dat Christelijk Wordt daaronder verstaan, dat de directeur en zijn echtgenoote aannemen bijv. dat de Bijbel in zijn geheel is Gods on feilbaar woord, of dat zij wel critiek uitoefenen op het O. T., maar niet op het N. T.of dat zjj erkennen Jezos als den zoon van God, of Hem belijden God te zijn; of dat zij zijn toegedaan een vrijzinnig-godsdienstige wereld en levensbeschouwingof wordt er onder Christelijk iets anders verstaan, bijv. dat er heerschen zal een geest van liefde en reinheid Mijn tweede vraag knoopt zich vast aan wat n sehrjjft over die vele onders die de oprichting van dat Tehuis met vreugde znllen tegemoet zien. Dat zijn natuurlijk znlke ouders, die onder Christelijk hetzelfde verstaan als de directeur en zijn echtgenoote. Welnu, zoo vraag ik, hebben vele dier ouders hier in onze stad niet znlke Christelijke gezinnen kunnen vinden, en hebben zij waarlijk hnn kinderen moeten brengen in omgevingen, waar men uit den aard der taak geen leiding kan geven bij het huiswerk, noch voldoende op hen kan toezien Arme onders beklagenswaardige kinderen Mijn derde vraag iswie is de directeur en welke bevoegdheden heeft hij, dat hij leiding kan geven bij het huiswerk der leerlingen bij hem gehuisvest En daar slnit zich onmiddellijk bij aan mijn laatste vraag. Indien dat Tehuis de neutraliteit van het onder wijs aan de R. H. B, S. in de hand zal werken, is de directeur van dat Tehnis dan een warm voorstander en verdediger van neutraal onderwijsof zal het dat doen, doordat de directeur van het Tehnis er voor zal waken, dat de nentraliteit van het onderwijs aan onze R. H. B. S. gehandhaafd wordtis er dns gevaar dat deze door directeur en leeraren van onze Hoogere Burgerschool zal worden geschonden Mij met nw antwoord ten zeerste verplichtend Uw dw. Ds. P. J. GLASZ. Uitvoering Talna. De tooneelvoorstelling van de rederijkerskamer «Talma", ten bate van de vereenigingen «Gezinsverple ging" en «Reisbelasting" heeft na aftrek van onkosten op gebracht f 100.25. Pokken. Een heer, die gister voor zaken van hier naar Amsterdam moest en 's avonds per spoor wederkeerde, gevoelde zich bij aankomst niet wel en raadpleegde zijn geneesheer deze constateerde pokken en deed hem in het St. Elisabeths-gestieht, (Barak) opnemen. Plaintvee-Tentoonflt?lltng Aves." Nog werden uitgeloofd een verguld zilveren medalje door den heer Burgemeester, welke toegekend zal worden aan de fraaiste inzending uit Alkmaar. Acht zilveren medalje8, uitgeloofd door den heer R. Honwink te Mep- pel, voor de fraaiste inzending der acht Holl. hoender rassen, mits met le ot 2e prys bekroond. Nattige handwerken. Mejuffrouw M. Raag, alhier, is den 12 te Utrecht geslaagd voor het examen nuttige handwerken. De aanstaande Plulnaveetentoonstelling van „Aves." Naar het zich laat aanzien, zal de eerste tentoon stelling van Pluimvee en gereedschappen en bonoodigd- heden op de Pluimveeteelt betrekking hebbende, in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoorden. Van zeer veel zijden komen reeds aanvragen om plaats ruimte, terwijl van zeer bekende firma's reeds toezeggin gen zijn gedaan. Wij kunnen reeds nn mededeelen dat behalve kippen, duiven, fazanten enz. ook een zeer op merkelijke inzending zal komen van vr-emde Kamer- en volière vogels, papegaaien, parkieten enz.ook fabrikanten van vogelkooien voederartikelengereedschappen enz. hebben toezegging gedaan van een flinke inzending. Of schoon nog lang niet alle inschrijvingsbiljetten zijn inge komen, kan men toch uit hetgeen inkwam, reeds besluiten dat er heel wat te zien en te bewonderen zal vallen. Honders en liefhebbers van Pluimvee, die nog geen in- echiijvingsbiljetten hebben aangevraagd, znllen wel doen znlks alsnog te doen, daar biljetteD, die na den 27sten Febr. komeD, niet meer in aanmerking kunnen komen. Men behoeft nn jaist geen lid der ver. te zijn om te kannen inzenden hlle liefhebbers worden daartoe nitge noodigd, ofschoon het lidmaatschap aanmerkelijke voordee- len oplevert. Behalve de prijzen door het Bestnnr voor alle klassen uitgeloofd en bestaande nit vargnld zilveren en bronzen medailles, diploma's, eervolle en zeer eervolle vermeldingen, zijn tot dasverre nog de volgende Eere-prgzen beschik baar ges'eld. Verguld zilveren medaille, uitgeloofd door «Alcmaria", vereenigmg tot bevord. v. h. Vreemdelingenverkeer" welke toegekend zal worden aan de belangrijkste inzen ding nit Alkmaar, Bergen of Heiloo. Een zilveren medaille, door dezelfde vereeniging uit geloofd en die aan de beste inzending nit Beemster zal toegekend worden. Een zilveren medaille, uitgeloofd door den Heer Th. M. Rnys, alhier, voor de schoonste inzending nit de ver schillende Holl. Hoenderrassen. Bronzen medaille, uitgeloofd door den heer J. Lntterot. Een kunstvoorwerp, uitgeloofd door N. N. Een verg. zilveren medaille, uitgeloofd door den Heer O. Bosman. Een zilveren medaille, door den Heer M. L. C. Pool. Een verg. zilveren medaille, uitgeloofd door Burge meester en Wethouders. Een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen me daille, uitgeloofd door de uitgevers van de Alkmaarsche Courant. Een kanariezangkooiuitgeloofd door den heer K. Zon jee, te Uitgeest. Bovendien zijn nog meerdere eereprijzen toegezegd waarvan later melding zal gemaakt worden. Het Bestnnr hoopt en vertrouwt dat nog meerdere personen zich genoopt znllen gevoelen tot het schenken van medailles of voorwerpen, die als eereprjjzen kannen dieneD. Hoe meer prijzen te behalen zijn, des te grooter zal ook de lnst tot inzonden worden, en hoe meer in zenders, des te meer verkeer en vertier in de stad, want elke inzender komt ook de tentoonstelling bezoeken en neemt allicht andere nieuwsgierigen mede. En dat komt de stad en de neringdoenden alweer ten goede. Als jmyleden znllen optreden: voor Hoenders, Dnïven enz. de heeren G. Mnyg van Amersfoort en N. de Groot van N. Niedorp; voor Dniven de beer Telling van Am sterdam, terwijl met andere heeren nog onderhandeld wordt. Mogen alle liefhebbers van pluimvee en vogels zich genoopt gevoelen in te zenden. Het zon toch waarlijk al te dwaas zjjn wanneer in een stad ais Alkmaar, in welks omstreken zooveel hoenders, eenden, ganzen enz. gehonden wordengeen tentoonstelling van beteekenis kon ge organiseerd worden. Alle liefhebbers dienen met hnn dieren uit te komen. B. en W. hebben aan den Gemeenteraad voorgesteld, aan de Vereeniging «Aves" als bijdrage in de kosten van een op 1114 Maart a.s. in deze gemeente te honden tentoonstelling van pluimvee eene subsidie uit de gemeen tekas te verleenen van f 50. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van rijksgebouwen en werken op heden was de heer P. van der Waai alhier minste inschrijver voor de werken aan het reehtsgebonw f 1385, het huis van bewaring f 1910 het opvoedingsgesticht en de strafgevangenis f 4619, het inrichten van een kerklokaal in de strafgevangenis a f 6930de heer S. Fraijman alhier was minste inschrijver k f 2122.78, voor het inrichten van cellen in het huis van bewaring. Gymnaslnm. Aan den wenschdoor den gemeenteraad alhier den 27 Jannari 1.1. uitgesproken, voldoende, is door B. eu W. de volgende afzonderlijke begrooting van kos ten aan da oprichting en instandhouding van een gym nasium verbonden ingezonden. Kosten van oprichting. Eerste aanschaffing van meubelen enz. volgens overge legde begrooting van den gemeente architect f 3730, Eerste aanschaffing van leermiddelen en school- behoeften als landkaarten enzMemorie. Voor den bovenstaanden memoriepost kon geen bedrag worden uitgetrokken. Uit den aard der zaak heeft men hier aan een betrekkelijk gering bedrag te denken. In de hierbedoelde kosten van oprichting wordt door het Rijk de helft bjjgedragen. Kosten van instandhouding. Een rector op een jaarw. van f 3000, Een conrector 2500, Twue leeraren in de oude talen, alsv. 4000,— Een leeraar in het Nederl., alsv. 1250, Een leeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde, alsvoren 2000,— Een leeraar in de Wisk., alsvoren 2000, Een leeraar in fcet Fransch, 1200, Een leeraar in het Engelseh, 1000, Een leeraar in het Dnitsch, 1000, Een leeraar in de Natnnrk., 600, Een leeraar in de Nat. Hist., 800,— Een leeraar in de Scheik., 200, Een concierge, alsvoren 520, Verlichting en verwarming (9 kachels, 160 stookdagen k 25 ct. f 380 gasverlichting f 40 400, Aanschaffing en onderhond van schoolmenbeien, werktuigen en verdere hulpmiddelen bij het onderwijs, do schoolbibliotheek en schoolprijzen daaronder be grepen 400,= Burean kosten college van curatoren 50, Vergoeding concierge Rijks Hoo gere Bnrger8chool50, Vergoeding amanuensis Rijks Hoo gere Burgerschool60, Vergoeding voor gebrnik grond stoffen in laboratorium 25, Vergoeding voor verwarming en verlicht, van het laboratorium 20, f 21075.— Dit bedrag moet verminderd worden met het jaarlijksch minerval, stel f 100 per leerling en aangenomen, dat het onderwijs zal wor den gevolgd door 30 leerlingen alzoo f 3000, De jaarlijkache kosten bedrage dns f 18075,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2