Kaart m liet oorlogsgeM N e d e r '1 a n d. HERMS. COSTER ZOON. HERMs. COSTER ZOON. O Ei JESL. 132 JL. a bi Prijs 3O Cts. P, K„ S. H. v. D., J. P. S. en D. A. K., Alkmaar, en J. V., Broek op Langendijk, overtreding politie-ver- ordening, de le, 2e en 3e ieder vrijge9pr,, de 4e f 1 boete of 1 dag hecht., de 5e f 3 boete of 1 dag hecht. T. D. Az., T. Z. Wz., J. D. Dz., P. de J. Cz., S. H. Jz., en E. H. Jz., Egmond aan Zee, J. A. Cz. en D. L., Wijk aan Zee, loopsn over verboden grond, de le, 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f 3 botte of 2 dagen hecht., de 5e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 6e en 7e ieder f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 8a f 2 boete of 2 dagen hecbt. E. de G. Jz., J. W. Ez., J. G. Lz., J. G. Sz., C. C. Hz G. D. Hz., D. P. Phz., G. S. Jz„ J. V. Gz„ H. D. Pz., J. v, d. P. IJz., J. P. Jz., G. G. Jz. en G. P. Wz., Egmocd aan Zee, P K. Nz. en P. K. Pz., Grootscher- meer, jachtwet-overtreding, de le, 15e en 16e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e, 5e en 6e ieder f 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e, 4e en 10e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 7e, 8e, 13e en 14e ieder f 2 "boete of 2 dagen hecht., de 9e f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 11e en 12e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Ken huldeblijk aan 1. M. SI. Prins Hendrik. Reeds sedert gernimen tijd was door een aantal vertegen woordigers van nijverheid, handel, scheepvaart, land- en tuinbouw en zeevisscherij het plan opgevat aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden een huldeblijk aan te bieden, waardoor aan Z. K. H. in woord en beeid de beteekenis dezer bronnen van volkswelvaart kan worden voor oogen gesteld. Den 11 had in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin da aanbieding van dit huldeblijk plaats. De heer D. W. Stork voerde daarbij bet woord tot Z. K. H. den Prins. Het huldeblijk bestaat uit een verzameling van onge veer 160 aquarellen, elk voorstellende een onderneming van nijverheid, handel enz., het formaat der teekeningen is 60x45 cM., elk der deelnemers, die zoodanige bijdrage leverde, voegde daaraan toe een min of meer uitvoerige beschrijving der onderneming. Wat het uiterlijk betreft, het album, dat deze over zichten, beschrijvingen en aquarellen bevat, bestaat uit vier ljjvige deelen, welker bewerking en versiering door den Heer A. Lion Cachet is bezorgd. Bjjzondere zorg is besteed aan de versiering van het eerste deeldit deel draagt massief gouden sloten, geëmail leerd in geel, rood, wit en turkoois blauwde teekening daarvan stelt voor de vier elementenlucht (door een regenboog), vnur (door vlammen), aarde (door een deel van de globe, waarop Nederland), water (door de zee) elke voorstelling is vervat in een lijst van twee leeuwen. Midden op het bovenblad draagt de band van dit eerste deel een gedreven zilveren vergolden plaat, het wapen van Nederland deze plaat en de sloten zijn geleverd door de firma Van Kempen. Aan de vier deelen is toegevoegd een afzonderlijk register, waarin ook zijn opgenomen de namen van hen, die door bijdragen tot de totstandkoming van het album hebben medegewerkt. Aan het geheel is toegevoegd een 1 Meter hoog kastje, waarvan het bovenblad tegelijk dient voor tafel om een deel op te leggen. Het kasije is van donker kleurig macassar ebbenhout. De voorzijde heeft vier ge sneden en a jonr bewerkte paneelen met koraalhout in gelegd in die paneelen herhalen zich de voorstellingen van landbouw, scheepvaart, nijverheid en handel; deze voorstellingen zijn ingelegd met koper, ivoor en koraalhont. ■attmawM schouderde eigenaar van een renpark met vuurrood ge zicht in slaap gevallen, de «Sportwereld" nog krampachtig in de rechterhand geklemd, om de groote tafel daarnaast, stonden en zaten een massa heeren, enkelen in nonchalant wandeltoilet, anderen met rok en wit vest, met gouden overhemdsknoopjes, prinsen, rechters, burgemeesters, offi cieren in bnrgerk'eeding, beursbezoekers, deelnemers aan wedrennen kooplieden grondeigenaarsrenteniers allen dooreen, doch doodstil en onbewegelijk, de oogen strak op de kaarten gericht, zoodat het geheel door het schitterend lichteffekt, dat van boven kwam, in het mid dernachtelijk uur meer geleek op een verzameling van wassenbeelden dan van levende wezens. De atmosfeer was er bedompt en drukkend daar alle ramen zorgvuldig waren gesloten en de gordjjnen neer gelaten. Over de groote tafel hingen zware tabaksdampen, die eveneens naar de nevenzalen trokken, over het hoofd van den snorkenden «Grande'' in de leeszaal soms een gemompel een korte woordenwisseling dan weder dieps stilte. De klank van het geld was zelfs onhoorbaar. De gekleurde speelpenningen van ivoor gleden zonder geluid over het laken. Alleen de kaarten ritselden en kraakten zacht. En zóó was het gisteren, zoo heden, zoo morgen. Het tooneel bleef altijd hetzelfde, de spelers alleen veranderden. Deze wonnen, genen verloren. Er kwamen weör anderen. Het rad der fortuin draaide rusteloos rond, altijd opnieuw, zonder bepaald doel of bestemming Horst von Henning geeuwde. Eenmaal voor goed dit bestaan vaarwel gezegd Toen hjj dezen nacht de zalen weder betrad, werd dat verlangen sterker dan ooit in hem levendig. Reeds op den drempel overviel bem een soort walging. Hij wilde niet binnengaan en toch hij moest, want nog bezat bij niet genoeg om vrij ea onafhankelijk te knnnen leven. Was bij oenmaal zóóver daarvoor kende bij zijn wilskracht genoeg dan raakte hij, zoo lang bij leetde, geen kaart meer aan. Hij keek om zich heen. Van Benno von Wackerode viel niets te bespeuren. Er ontbraken ook nog enkele andere vaste bezoekers. Daar bracht een bediende hem eenen brief, die dadelijk, als de heer von Henning kwam, ove:handigd moest worden. Hij brak bem open en las: «Waarde Henning! Van avond kom ik liever niet in de club. Ik was bang dat mjjne zuster schandaal zoa maken toen ik binnen wilde gaan, stond zij waarachtig voor de denr op post. Ik verkoos een kamer hiernaast in «Ligmaringer Hof." Er zijn reeds een paar Ini. Doe me het genoegen, en kom ook zoo spoedig mogelijk Er is haast bij. Uw B. v. W. Wordt vervolgd. Z. K. H. den Prins zegde met een kort woord den heer Stork dank en verklaarde dit geschenk van de Nederland- sche Nijverh id dankbaar te aanvaarden, terwijl de Prins hoogelijk waardeerde de moeite welke de heeren zich voor de samenstelling hadden getroost. Te Hanstdorp is eene afdeeling opgericht van de »Holland8cha Maatschappij van Landbouw'', met aan vankelijk ongeveer 30 leden. Oudknrspel. Bij do op 11 Febr. j.l. gehouden wedstrijd in kwartetzingen, uitgeschreven door bet depar tement Oudkarspel der Maatschappij «tot Nut van het Algemeen," werd de eerste prij3, verguld zilveren med., behaald door het mannenkwartet te Noordscharwonde, bestaande uit de heereu W. Dorsman, K. Opperdoes, W, Bottger en S. Opperdoes, met «Des Krijgers Nachtlied". Da tweede prys, zilveren medaille, verkreeg het gemengd quartet te Naordschaiwovde, bestaande uit de dames A. Langedijk en A. van der Oord en de heeren J. van Twuyver en S, Opperdoes, met: «Het Avondklokje", terwijl de derde prijs, bronzen medaille, werd toegekend aan het vronwenquartet te Noordsoharwonde, bestaande uit de dames A. Langedijk, A, Slooves, P, Frank en A. van der Oord, met«Afscheid van de Alpen." Den II reed Movr. M. in haar dogear bij de Kiuisbrug. toen het paard voor den aankomenden tram schrikte en op een onbeheerd staanden bakkerswagen terecht kwam. Het paard'viel en de dame werd nit het voertuigje geslingerd. In bewasteloozen toestand werd zij binnengedragen bjj Dr. Westerman en-vervolgens per rijtuig naar haar woning gebracht. Een gevaarlijk mensch. Meer en meer blijkt dat met de arrestatie te Utrecht van den Daitscher G., den zoogonaamden dr. in de chemie, wegens den te Hengelo gepleegden boteldiefstal, waarvoor hij den 9 bij verstek tot 3 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, een voor de samenleving hoogst gevaarlijk indi vidu, onschadelijk is gemaakt. Hjj had nog veel meer op zijn kerfstok. Van Dnitsehe zijde was rcds zijn uit levering gevraagd, wegens een diefstal van 10,000 mark. Thans is tevens aan het licht gekomen, dat hij de ver moedelijke dader is vaD een te Oldenburg in den nacht van 11 op 12 Januari gepleegden dubbelen vronwenmoord en van een brandstichting. Mot de bedoeling om te stelen drong hij de bewuste woning binnen. Het ontwaken der beide vrouwen ver hinderde hem evenwel zijn voornemen uit te voeren en daarop volgde de afschuwelijke misdaad. Met een strijk ijzer werd de beide vrouwen de hersenpan verbrijzeld, waarna om elk spoor van geweldpleging te doen verdwjjnen door middel van petroleum het huis in brand werd ge stoken. Het vuur was evenwel weldra gebluscht, zoodat de gruweldaad in zijn vollen omvang aan het licht kwam. Verschillende omstandigheden zijn er voor om G. als den vermoedeljjken dader aan te wijzen. In de »01denburg8che Yolkszeitung" lezen we dat G. in den morgen na den moordnacht te Bremen geweest is en van daar een briefkaart aan zijn hospes te Utrecht gezonden heeft. Deze kaart is in beslag genomen. Zooals overal beeft bij ook in Holland met zijn hospes op zeer goedan voet geleefd en hem een oud zilveren heerenhor loge ten geschenke gegeven, dat vermoedelijk van den aldaar gepleegden diefstal afkomstig is. Ook moet een zijner revolvers van inbraak afkomstig zijn. Het blad stipt daarbij aan, dat wanneer de vermoedens daaromtrent jnist zjjn, er geen twjjfel kon bestaan of hij heeft de misdaad op zijn geweten. Hij moet dan op den 12en Januari naar Bremen gegaan en aldus ontkomen zijn, Hieraan kan worden toegevoegd dat de aangehoudene tijdens zijn verblijf aan het hoofdbureau van politie te Utrecht, voortdurend in de grootste opwinding verkeerde 9D niet onduidelijk liet blijken, dat hij vreesde ter dood gebracht te zullen worden. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk- en balfkoeien was op de jongste markten alweer niet groot. De handel was zeer matig. Er waren geen bnitenlandsche kooplieden ter markt, en dezen doen geregeld in melkkoeien eerste qna- liteit de grootste inkoopen. Prijzen vrijwel gelijk. Ook de aanvoer vrn vette koeien was zeer gering. De handel daarin ook zeer kalm de prijzen waren voor minder soorten een weinig lager, voor prima qualiteit prijshoudend. Stieren voor de slachtbank, met alnemenden aanvoer, vrijwel in één doen. Vette kalveren wel zoo druk met stijve prijzen. Schapen en lammeren, met geringen aanvoer, heel sta dige handel, met niet grooter omzet en lager prijzen. Vooral melkscbapen waren goedkooper. In vette varkens, met behoorlijken aanvoer, was de stemming beter dan de vorige weken, en er ging, tegen hooge prijzen, meer in om. Export-biggen ook goed ge vraagd. De aanvoer was500 melk- en kalfkoeien, 109 vette koeien, 50 stieren, 100 vette kalveren, 600 nuchtere kalveren, 1000 schapen en lammeren, 150 vette varkens, 700 vette biggeu, 200 magere varkens, 400 kleine biggen. De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 29—301/, ct., 2e kwal. 24—27 cfc., 3e kwal. 20—22 ct., vette kalveren 25 -35 et., stierenct., vette schapen 2224^ ct., vette varkens 17187j ct., Londensche biggen voor export, lö'/j ct., alles per '/i kilo- Melk- en kalfkoeien f 120 f 240—f 245, pinken f40 f 75, weideschapen f 17f 22, melksehapeu f 16 f 19, magere varkens f 28f 35f 38, jonge biggen f 1f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Wierln$erwaard. De Raad dezer gemeente stond een renteloos voorschot toe van f 20,900 voor den aanleg van een tram Wieringen Scbagen. Midden Beemster. Tot hoofdingelanden van ons waterschap zijn gekozen de heeren D. Eijssen Jr., C. Hejjnis en F, Schoenmaker. Er moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren F. J. B. Middelhof en P. van Diepen. Leeuwarden. In eene dezer dagen gehouden vergadering van do Kamer van Koophandel en Fabrieken is behandeld een schrijven van God. Staten, waarbij haar wordt verzocht, te willen mededeelen, of, naar haar oor deel, de afschaffing van den ijk der botervaten in Fries land, zonder nadeel voor den 'ooterhandel kan geschieden, dan wel of de belangen van dien handel zich, naar haar meening, tegen die afschaffing verzetten. De Friesche consulent voor landbouwzaken in Engeland, over de zaak gehoord, was tot de conclusie gekomen, dat, zoover Engeland betreft, de ijk der vaten geen waarde heeft en, aangezien ook in de toekomst de productie van boerboter in Friesland meer en meer zal verminderen, er zijns inziens, geen termen bestaan, die het behoud van den jjk rechtvaardigen. De Kamer, die reeds in 1875, toen er nog geen zuivel fabrieken in Friesland bestonden, in overweging had go- gsven, het reglement op de botervaten in Friesland in te trekken en daarmede dns den ijk af te schaffen, besloot aan Ged. Staten te antwoorden, dat er mede naar haar oordeel, geen enkele reden bestaat voor het handhaven van den tjk en daarom met de meeste gerustheid tot de afschaffing kan worden overgegaan. (Hand.bl.) In de meelfabriek «De Vljjt" te Womervcer, van de firma Wessanen Sr Laan, heeft 12 's avonds on geveer 8 unr eene vrij hevige stuifmeel ontploffing plaats gehad, waarbij gelukkig geen menschenlevens zijn te betreuren. De ontploffing werd veroorzaakt doordat eenige fabrieks arbeiders zich met licht hadden begeven op de stuifmeel- kamer, op de vierde verdieping. In een oogenblik stond de kamer in volle vlam, welke echter door de zelfwer kende «sprinkler" spoedig was geblnschtdoch de ont ploffing richtte nog al verwoesting aan. De glasscherven vlogen met groote kracht naar alle kanten heen. en zware stukken yzer, zelfs een geheel raamkozijn, werd naar beneden geslingerd. Slechts drie der arbeiders beliepen lichte verwondingen aan aangezicht en banden. Brand. Den 13 is brand ontstaan in bet hoenderpark Diana en de stalling van den heer Van Parijs, in de duinen te Xoordw|Jk aan Zee. De kippenhokken en de kippen zijn gespaard, doch een paard (de harddraver Benny) en zeven en-dertig varkens, zijn in de vlammen omge komen. Van de stalling, welke geheel van hoot was, is niets overgebleven. Heer-Hugowaard. De R. C. Kiesvereeniging «Recht en O de" heeft in eene druk bezochte vergadering tot eandidaten voor Hoofdingelanden gesteld de heeren D. de Boer en K. Kruijer„beiden aftredend en den heer J. Wijnker in de plaats van den heer Jb. Buren, als Heemraad be noemd. Urseai. Vrijdag as. 19 Februari zal bij G. Koele- mgjj te Ursem, voor de Protesiantsche Kies vereen iging eene politieke rede honden, de heer A. Roodhuijsen, secre taris der Liberale Unie te Enkhuizen. Het bestuur zou gaarne zien, daar de toegang vrij is en debat door den spreker gewecscht wordt, dat deze vergadering trouw bezocht werd. Schenrkalender afd. ichagen. Wedcrl. Onderwijzers Cicnootschap. Het groote succes, dat de afd. Sehagen met de uit gave van haar scheurkalender voor 1904 heeft gehad, heeft deze doen besluiten eene dergelijke uitgave voor 1905 in overweging te nemen. De baten voor het herstellingsoord van de uitgave 1904 zullen vermoedelijk meer dan f 400 bedragen. V olksvoordracht. Sehagen. De tweede volksvoordracht den 12 al hier vanwege het Nut gehouden, mag zeer goed geslaagd genoemd wordeD. De Harmonie had bijzonder veel succes met haar quadrille over populaire melodieën, «Euterpe", met des Herders Zondagslied en de kinderen met de op voering van de bekende operette «Asschepoetster." Dat deze avonden door het volk steeds op hoogen prijs worden gesteld, bewees de groote opkomst ook weer dezen avond. Ia de vergadering van den Schrinkaag-polder, den 12 gehouden, werd atwijzend beschikt op het verzoek van het tramcomité SehagenWieringen, om eene subsidie van f 1500 daarvoor toe te staan. Broek op Xiangedijk. Alhier is eene afdeeling opgericht van de Chr. Geheelonthonders-vereeniging. Aan vankelijk traden 7 leden toe. élut-Pankras. De heer C. J. Jansen, onderwijzer aan de openbare school alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan school A te Zierikzee. Het bestuur der onlangs alhier opgerichte Raffeisen- bank, benoemde als directeur dier bank den heer P. Gootjes. In het lokaal van den heer Greeaw alhier trad den 10 als spreker op de heer J. Dallinga van Amsterdam. Op zeer aanschouwelijke wijze zette de spreker voor zijn aandachtig gehoor den invloed uiteen van alcohol op de spijsvertering. Met verschillende proe ven werd een en ander verduidelijkt. Na afloop der lezing werd onmiddellijk overgegaan tot de oprichting van eene afdeeling van de Chr. Geheelonthoudersvereeniging, waar toe reeds 8 leden toetraden. kollisrn. In polders Waard en Groet, znllen dit jaar minder suikerbieten worden verbouwd, dan anders. De prijs door de fabrikanten 'gesteld, is pl.m. f 1 minder per 1000 kilo dan in IJpolder, wegens meerdere scheeps- vracht van hier; landbouwers kunnen nu voordeeliger granen verbonweu. N/V Boek- en Handelsdrukkerij v/b Schaal 1:5.000.000. N. V. Boek- en Handelsdrukkerjj v/h Stoomdruk van Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6