Buitenland. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. De Oorlog in het Oosten. dat de contante betaling goed was geslaagd, dat door het betaalbantoor te Broek op Langedijk was uitbetaald f 419587,00® en door dat te Noordscharwoude t 111000. Uit het jaarverslag van den secretaris van het hoofd bestuur, den heer O. de Geus, bleek, dat er in de vereeniging opgewekt leven is. Er wordt in de afdeelingen flink gewerkt. Het aantal leden nam toe van 590 tot 636 verdeeld als volgt: Haringkarspel 85, Sint Maarten 56, Warmenhuizen 91, Koedijk 93, Sckoorldam 28, Sint Pankras 110, Zuidscharwoude 80 en Noordscharwoude 93. Er werden in 1903 vijftien hoofdbestuurs vergaderingen gehouden. Minder rooskleurig was het verslag van den Penningmeester, den heer S. Zeeman. Da ontvangsten bedroegen f 434,20 en de uitgaven f 524,86®. Het tekort van f 90,65® zal worden gevonden door een hoofdelijken omslag. Daarna worden de verschillende voorstellen behandeld: A. Van de aid. Zuidscharwoude en Koedjjk (vergoeding door den koopman van dorschkool voor den tijd, dat de kool langer blijft liggen dan den afgesproken leveringstijdde na don leveringsdag in de groenten komende wrakke kooien voor rekening van den kooper; te verkoopen op een leveringstjjd van hoogstens 7 dagen. Sint Pankras verklaart zich met het oog op de afgelegen afdeelingen, die bij gesloten water niet op zeer korten termijn kunnen leveren voor het voorstel Zuid scharwoude en wenscht den leveringstijd op hoogstens 4 weken te stellen en de bovengenoemde vergoeding op 25 cents per week. Sint Maarten is op dezelfde gronden tegen den door Koedjjk gestelden leveringstijd van 7 dagen. Noordscharwoude is tegen beide voorstellen. Zuidscharwoude en Koedijk wijzigen beide hun voorstel en stellen de leveringstijd op hoogstens 14 dagenvoor zoover het ijs en het weder de levering niet beletten. Tot stemming overgaande verklaren zieh 330 stemmen voor het voorstel Koedijk 194 voor het voorstel Zuid scharwoude. Alzoo werd aangenomen een leveringstijd van hoogstens 14 dagen en eene vergoeding van 5 C3nt per honderd voor eiken dag dat de kool langer bljjfc liggen. B. Voorstel van de atd. Sint Pankras (stichten van eigen markten en benoeming van eene commissie te dier zakewelke voor J Sept. met voorstellen komt). De heer S. Zeeman (Hoofdbestuur) bespreekt het adres van de Vereeniging »Groentecultuur" aan den gemeenteraad van Broek op Langedijk, waarin de spreker weinig goeds vindt en hetwelk niet in het belang der bouwers is. Die Vereeniging heeft slechts oog voor de belangen der gemeente Broekdoch niet voor de alge- meene belangen dezer streek. De Voorzitter wijst er op, hoe de gemeentenaren van Broek op Langedjjk zich verzet hebben tegen de contante betaling en hoe nn de gemeenteraad aan de Vereeniging wil ontnemen, wat zij zelve heeft tot stand gebracht. De spreker vindt hot geheel verkeerd, dat 7/8 der bonwers niets te zeggen hebben tegenover Ijt. Voor de controle over de beambten der markt is het ook noodigdat de Vereeniging een eigen markt heelt. Bovendien spreken de statuten der Vereeniging in ver schillende artikelen duidelijk genoeg van eigen markten, zoodat ook krachtens die statuten men verplicht is daar naar te streven. Warmenhuizen heeft bezwaar tegen de eigen markt, daar deze atdeeling, wanneer eenmaal de Noorder stoomtram klaar isook zelf een markt zal stichten waarop zij alleeu zeggenschap wil hebben. De Voorzitter leest nn een verslag voor van de Vereeniging »Westland", waaruit blijkt, dat ook daar verschillende afdeelingen hun markt hebbenwaarmede het bezwaar van W. is opgeheven. De beer J. Slot (Hoofdbestuur) meent, dat het voor stel St. Pankras er anders zou uitgezien hebben, wanneer het besluit van den gemeenteraad van Broek voor de Vergadering dier afdeeling was bekend geweest en vindt den termijn vaa 1 September veel te lang. Op voorstel van den beer Smit, burgemeester van St. Pankras wordt bet voorstel in tweeën gesplitst en eerst gestemd over de wenschelijbheid van eigen markten. Dit voorstel wordt met aigemeone stemmen aangenomen. Daarna wordt de datum waarop de te benoemen com missie gereed moet zijn gesteld op 1 Mei. Vervolgers worüt eene commissie benoemd van 9 leden, één lid ait elke afdeeling met den Voorzitter van het Hoofdbestuur als Voorzitter. Der Oommissie wordt een blanco crediet toegestaan voor de te maken kosten. C. Voorstellen van de afd. S i n t-P a n k r a s, Zuid scharwoude, betreffende het benoemen van betaal meesters en de verdere regeling der contante betaling. Nu het, voorstel der eigen markt is aangenomen, wordt besloten deze voorstellen te laten rusten tot de volgende algemeene vergadering, opdat ook dan de benoemde com missie met des betreffende voorstellen kome in veroand met de eigen markt. D. Voorstel van de aid- Sin t-P ankras (verzoek aan het polderbestuur van »Geesier-Ambacht' om de rattenverdelging voor zijne rekening te nemen) en van de afd. W armenhuizen om do rattenverdelging aan de afdeelingen over te laten. De heer Kroon, burgemeester vi-n Zuidscharwoude, ontraadt om, nu reeds tweemaal door genoemd polderbe stuur afwijzend is beschikt op dit verzoek, voor den derden keer met dit verzoek te komen. Te Zuidscharwoude, zegt de spreker, gaat het met de rattenverdelging, waarvoor de gemeente een subsidie toe staat, heel goea. Sin t-P a n k r a s zegt, dat het in deze afd. onmoge lijk is zich langer met deze zaak ie bemoeien, daar polder en gemeentebestuur, de vroeger verleende subsidie hebben ingetrokken. De afgevaardigde vindt, dat de rattenver delging by »Geestmer-Ambacht" behoort. Wel is hij er voor, dat de afdeelingen de zaak uitvoeren, als het polderbestuur maar betaalt. Burgemeester Smit stelt voor, beide voorstellen aan te nemen. De heer Zeeman (Hoofdbestuur) zegt, dat een vroeger hoofdbestuurslid, tevens lid van het polderbestuur van Geestmer-Ambacht, op zieb had genomen, toen het ver zoek in dit bestuur te verdedigen, doch dat dit niet is geschied. De spreker meent, dat er wel kans van slagen zou zijn, wanneer nu het verzoek eens flink werd verdedigd. Met 525 tegen 120 stemmen wordt het voorstel Sint- Pankras daarna aangenomen. E. Voorstel van de afd. Eoedg k (de afdeelingen nemen alleen besluiten, welke hun plaatselijke belangen beoogen). De afgevaardigde van K o e d jj k verdedigt het voor stel, er op wijzende, dat meermalen door afdeelingen be sluiten zijn genomen, welke tot weinig leidden, b.v. door de afdeeling Sint-Pankras en Haringkarspel. Burgemeester Smit vraagt, waar de grens is tnsschen plaatselijke en algemeene belangen. De spreker acht het wenschelijk, dat de afdeelingen vrij bljjven, zoolang zij niet handelen in strijd met op de algemeene vergadering genomen besluiten. De afgevaardigde van Koedijk dringt op geen verdere behandeling van dit punt aan, doch hoopt, dat de discussie toch ten gevolge heeft, dat de afdeelingen met het ge sprokene rekening zullen houden. Er wordt over het voorstel niet gestemd. P. Voorstel van de afd. Koedijk (Ten teeken dat de leden der Vereeniging zich aan hare besluiten op de algemeene vergadering houden plaatsen zij op de veilingsbordjes de letters N. L. en H.) Het Hoofdbestuur adviseert om bjj deze letters nog te voegen den naam der afdeeling tot gemak voor den betaalmeester. Het voorstel wordt zonder discussie bij acclamatie aangenomen. G. Voorstel van de afd. Koedijk. (De vereeniging besluite tot een onderzoek ter bestrijding van draaihar- tige kool en de zoogenaamde omvalziekte.) De heer Zeeman (Hoofdbestuur) merkt op dat op de vergadering van de verschillende afdeeiingsbesturen met Prof. Ritzema Bos op 3 Pebr. 1.1 door deze besturen reeds den wensch is uitgesproken om het onderzoek der plantenziekten voort te zetten, hoewel de afgevaardigden natuurlijk vrij zijn om tegen het voorstel te stemmen. Sint Pankras verklaart zich voor het voorstel mits de kosten in die van het onderzoek naar de bacte riën zijn begrepen. Noordscharwoude wenscht met het oog op de geringe resultaten het onderzoek te staken. Da heer Zeeman (Hoofdbestuur) zegt dat men nu niet moet denken dat zelfs door een hoogst bekwaam geleerde als Prof. Ritzema Bosin korten tyd resultaten ten opzichte der plantenziekten zjjn te verkrijgen. Was dat het gevaldan waren er misschien ook geen tering lijders meer. De bijdrage, welke bniten de rijks-subsidie over 1903 voor de vereeniging slechts 18*/2 cent per lid bedroeg is toch goen reden om er mee op te houden. Dat zou kleinzielig zjjn. Het voorstel wordt daarop met 551 tegen 85 stemmen aangenomen. Ii. Voorstel van de afd. St. M a a r t e n (herroeping van t eenmaal aangenomen besluit om de te veld staande producten publiek te veilen.) Dit voorstel wordt zonder discussie bij acclamatie aan genomen. I. Voorstel van de afd. Zuidscharwoude (een verzoek aan het gemeentebestuur van Broek op Langen- dijk om eene wijziging in het marktreglement). Na de gevallen beslissing omtrent de »eigen markt" trekt Zuidscharwoude dit voorstel in. K. Voorstel van de afd. Sint Pankras (in het, Huishoudelijk Reglement een artikel op te nemen, waarbjj vereeuigbaar wordt verklaard het lidmaatschap van een afdcelingsbestnur met dat van het Hoofdbestuur), Dit voorstel is een gevolg van een geschil tussehen 't Hoofdbestuur en de afdeeling Sint Pankras. De meerderheid van 't Hoofdbestuur gaf nameljjk aan een artikel der statuten een zoodanige uitlegging dat deze twee fnnctiën onvereenigbaar zouden zijn en eischte dat de hoofdbestuursleden die in afdeeiingsbesturen zitting hadden, voor een dezer fnnctiën zouden bedanken. Sint Pancras wenschte hieraan niet te voldoen en gaf een andere interpretatie van dat artikel. Het hoofdbestuur trok thans zijn ongunstig preadvies op dit voorstel inwaarna het met algemeene stemmen werd aangenomen. L. Voorstel van 't Hoofdbestuur (om evenals aan de andere hoofdbestuursleden aan voorzittersecre taris en penningmeester voor de hoofdbestuursvergade- ringen een presentiegeld van f 1,56 toe te kennen en het salaris van den secretaris met f 20 te verboogen). Na veel discussie, waarbij de eene afdeeling zich ver klaard tegen presentiegeld een andore tegen verhoogd salariswordt het voorstel met 433 tegen 203 stemmen aangenomen. Bij Varia wordt een schrjjven voorgelezen van de vereeniging van handelaren »de Koophandel", waarbij gemeld wordtdat deze vereeniging zich kan vereenigen met het aanstellen van betaalmeesters door de Landbouw- en Haudelsvereenigingmits bestaande conditiën worden gehandhaafd. Nadat hierbij nog ter sprake kwam de handelwjjze van een paar leden, die in strijd met genomen besluiten hadden gehandeld en waarbij de heer Zeeman allen op 't hart drukte toch vooral genomen beslaiten te helpoa handhavenwerd de uitstekend geslaagde vergadering gesloten. aiJSLiUii» en JAPAN. Volgens een telegram van den 24 uit St. Petersburg hebben de Russen eene belangrijke zege behaald. »Een nieuwe aanval der Japanners op Port Arthur is afgeslagen, Vier Japansche pantser- en twee transport schepen werden in den grond geschoten. Het Russische slagschip »Retwisan'' heeft zich met roem overdekt. Van het oorlogsterrein wordt voorts gemeld dat een Russische loodsboot met een torpedoboot in aanraking kwam en in ^e lucht vloog. Drie Japansche koelies zjjn gevangen genomen bij een poging om de brug van den Soeugari-spoorweg te ver nielen. Het bleek dat de koelies Japansebe officieren waren. nl. een kolonel der genie, een luitenant by den torpedodienst en een luitenant der sappeurs. De drie officieren werden ter dood veroordeeld en op de brug, welke zij wilden vernielen, opgehangen. De Siberischs spoorweg en de andere lijnen, waarlangs het troepen-vervoer plaats beeft, zijn nu door de Russi sche Regeering in oorlogstoestand verklaard, en de troepen-aanvoerders in de streken, waardoor zij loopen, hebben de rechten van leger commandanten verkregen. »The Times" zond een eigen boot naar het Oosten met een barer beste medewerkers aan boord, om de operaties ter zee te volgen. De ko-ten bedragen maan delijks niet minder dan ongeveer 50,000 gulden. De correspondent kwam den 19den met zijn boot te Chemulpo aan en kreeg toestemming tot ankeren, waar voor hij zijne dankbaarheid betoont door een bericht vol lofuitingen voor de Japanners. Met name prijst de correspondent hunne wijze van troepen ontschepen, terwijl hij verder hulde brengt aan het optreden der Japanners; 't welk geruststellend werkt op de Europeanen. Paarden en voedingsmiddelen worden op groote schaal aangekocht en de contante betaling stemt ook de Koreanen gunstig. Uit Tokio wordt gemeld dat de nationale oorlogs- leening van 100 millioen yen of dollars, volgens be richten der plaatselijke banken, omstreeks vier maal is volteekend. Onder de lagere klassen openbaart zich groote vader landsliefde. Een rijk Japanner heeft aangeboden zijne kunstver zameling waaraan hij sedert 30 jaren bezig is en een millioen yen aan besteedde voor 2J/2 millioen gulden te verkoopen ten bate van het oorlogsfonds. Rusland en Japan trachten beide China, dat tot nu toe stricte onzijdigheid bewaart, gunstig voor zieh te stemmen. Na gewezen te hebben op de verraderlijke wijze, waarop Japan den oorlog begon, verklaart gouverneur Alexejef in eene proclamatie in de Ohineesche taal en welke hij deed aanplakken in elke stad en dorp van Mants- joerije en het Liao-tong-schiereiland dat Rusland altijd de vriend der Cbineezen geweest is, en dat de spoorweg noodzakelijk is voor de aanstaande ontwikkeling van het land op landbouwkundig- en handelsgebied. Da proclamatie is door de Japanners beantwoord met een tegenproclamatie waarin de Rusgen beschuldigd worden den oorlog uitgelokt, het volk steeds mishandeld te hebben. Verder beloven de Japanners dat zij in Mants- joerije zullen landen om spoedig de Russen te verdrijven. Door de Rnesische regeering is den 22 de volgende nota aan de Mogendheden verzonden De Keizerlijke Regeering acht het een vereischte om de allerernstigste aandacht der Mogendheden te vestigen op de «eweiddadighedeD der Japansebe Regeering in Korea. Ofschoon de onschendbaarheid van Korea als zelf standig rijk door alle Mogendheden erkend was; ofschoon Korea zeii zich onzijdig verklaard had, deed Japan vóór de opening der vijandelijkheden troepen in Korea landen tastte het in de onzijdige haven Tsjemoelpho twee Rassi- 8che oorlogsschepen aan, wier commandanten van het atbreken der diplomatieke betrekkingen niet onderricht waren, daar de Japanners de overseining van telegrammen langs den Deenschen kabel verhinderd hadden. Voorts legde Japan beslag op Russische koopvaardijschepen in de neutrale havens van Korea verwittigde het den Keizer van Korea, dat zijn rijk voortaan onder Japans bestuur zou staau en sommeerde het den vertegenwoordiger van Rusland Seoel te vetlaten. De Keizerlijke Regeering is de meening toegedaan, dat de aangehaalde ieiten een ergerlijke schending van het volkenrecht vormen en acht 't haar plicht om bij alle Mogendheden tegen Japans handeiswjjze te protesteeren. Wgders acht de Keizerljjke Regeering 't noodzakelijk, om bijtijds te kennen te geven, dat, aangezien Japan het gezag in Korea onrechtmatig tot zicb heeft getrokken, zij alle bepalingen, die de KoreaanBche Regeering in 't vervolg nog zoo kannen uitvaardigen, ongeldig verklaart. PETERSBURG, 24 Febr. De Japanners trachtten gis- teren vier met brandbare en ootplolbare stoffen geladen stoombooten do haven van Port Artbor binnen te brengen. Deze poging is verijdeld door de oplettendheid van de Russische vloot. De stoombooten hebben niet alleen ge9n schade kunnen aanrichten, doch zijn zelf vernield. Twee werden in den grond geboord, twee strandden. Van de Japausehe torpedobooten, die deze stoombooten vergezelden, zijn er twee door de Rossisehe vloot vernield. LONDEN, 24 Febr. De Japansche gezant alhier ver klaarde in den loop van een interview, gisteravond, dat hjj geen enkeie mededeeling omtrent een Japansche neder laag bij Port Arthur had ontvangen. Hij sprak echter het bericht hierover niet tegen, daar hjj van de zaak niets wist. 's GRAVENHAGE, 25 Feoruari 1904. Oorlog ln het Oosten. Bljjkens een telegram van Alexejew, omtrent den afgeslagen torpedo-aanval der Japanners op Port Arthur, zijn twee Japansche stoomers dadelijk vernield en 1 gezonken. Op de reede zag men 4 vernielde oorlogschepen en 8 vluchtende torpedobooten. De haveningang is vrjj. De Rassen leden geen verliezen. Te St. Petersburg werd de overwinning met een Te Deum gevierd. Wegens den toestand in het oosten is te Batavia alles gereed tot mobilisatie. Het buitenlandsch verlof aan officieren is ingetrokken, TWEEDE KAMER. Woensdag, 2 Maart, zal de voordracht voor den Hoogen Raad worden opgemaakt. Hooger Onderwys-debat. Minister Kuyper verdedigde het ontwerp als een nood zakelijk uitvloeisel van den stand van het wetenschappelijk proces betoogde het wenschelijke van universiteiten met principieel stelsel, boven universiteiten met indifferent stelsel en verklaarde dat zijn ideaal was, eene ver eeniging van alle universiteiten tot een machtige univer siteitvan staatswege ingericht, met bevoegdheid van iedere vereeniging om hoogleeraren aan te stellen en faculteiten in te richtendaardoor zou tevens de be noeming van hoogleeraren aan de overheid zjjn onttrokken.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3