Oost-Azië. Stad sb erich t en. Kantongerecht te Alkmaar. Hinderwet. Hinderwet. 'w7 V eilingf ;V\ V i'Hv- Herms. Coster «Sc Zoon. Frys 30 Cts. week feestelijk onthaald op chocolade koek enz.door den onlangs benoemden burgemeester den heer P. Olij. Sint Pankras. De beer C. J. Jansen, onderwijzer aan de openbare school alhier die hier tegen 1 April ontslag heeft gevraagd om met dien datum te Zierikzee als zoodanig in functie te treden, ontving deze week als loteling van de lichting 1903 geheel onverwacht eene oproeping om 9 Maart als milicien te worden ingedeeld. Eene alles behalve aangename verrassing Woensdagavond trad in het lokaal van den heer P. Greeuw alhier als spreekster op Mevr. R. VOS—Stel met het onderwerp»Is de strijd der sociaal-democraten onchristelijk." Hierbij werd gewezen op tweeërlei Christendom, n.l. dat volgens de letter en dat naar den geest en werd aangetoond, dat de strijd voor Algemeen Kiesrecht, vrouwenkiesrecht, arbeiderspensionneering, schoolvoeding, vrijheid van Vergadering en Vereeniging en de strijd tegen MilitarismeZwendelarij, enz., niet in strijd was met den geest van 't Christendom. Van de gelegenheid tot debat werd van anarchistische zijde gebruik gemaakt, door den heer Kloosterman van Alkmaar, die ten opzichte van verschillende pnnten de S. D. A. P. aanviel. De Vergadering werd door pl.m. 40 personen bezocht. De onlangs alhier opgerichte afdeeling van de Carist. Geheelontbonders-vereeniging heeft als bestuursleden benoemd de heeren P. Kuiper, Voorz., G. Booij, Secr., en Jb. Koog, Penningm. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding gehouden den 25en dezer voor het bonwen van een sigarenfabriek aan den Stations weg alhier, voor de heeren GraftdiJU en Mooi), naar plannen en cnder beheer van den Aichiteet G. Spruit Sz. C. Hartog en J. Koster f 12050 A de Muuk f 12012 J. Huiberts f 12000 J. Dorregeest f 11839, Jn. Obdam f 11492 L. de Rover f 11395, D. Hoek f 11156,25 E. v. Dijk f 10900, P. Meijer f 10844, J. Balder f 10825, Spruit en Wils f 10640, H. Bek f 10524 en W. Ssvager f 10510 gegund. Raming f 10780. Examen. Mejuffrouw C. Th. Fuhrmann alhier, slaagde den 26 te Utrecht voor het examen Nuttige Handwerken. Volksbond. De bijeenkomstdie jaarljjks door het bestuur van de afdeeling »Volksbond", vereeniging tegen drankmis bruik georganiseerd wordten waarop de leden vrijen toegang hebben was ditmaal hoofdzakelijk aan voor drachten gewijd en werd gehonden j.l. Donderdagavond in de groote zaal der Harmonie'De heer Joh. Schou ten ond-Alkmaarder, thans te Weesp, had men daarvoor uitgenoodigd. Deze heer deed zich kennen als een be gaafd déclamatoris in 't bezit van een flinke stem spreekt duidelijk -ón zeer zniver en heeft een uitstekend geheugen dat hem in staat stelt zonder de minste wei feling, of haperen, het voor te dragen stuk te voleindigen. Daarbij zijn zijne bewegingen eenvoudig. Verjchillende karakters doet hij goed uitkomen hij gaf daarvan een sterk staaltje in de «wedstrijd in het reciteeren" van Hennz niet minder dan elf verschillende personen komen daarin voor. De nummers na de pauze konden wij slechts hooren zij waren: «Hat Zoutvat" van van Heist, «Ver haal van een werkman" van Belinfante en het stukje van Hennz. Hg beoefent dos het ernstige en het komische genre. Het programma werd aangevuld door zangstukken van de mannenzangvereeniging «Excelsior", onder leiding van den heer J. F. de Haas, alhier. Men zong «Harmonie" van von Call«Das bild der Rose" van Reichardt »Zondagslied'? van Kreutzer, en «Heldenmoed" van den directeur. Het was een aangename afwisseling, die door het publiek zeer op prijs werd gesteld. Eene verrassing was het, toen de heer Ohmstede bekend maaktedat door eenige dames aan het Bestunr het verzoek was gedaan, mejuffrouw SjoersOuijkaas, die aanwezig wasuit te noodigen voor dit gezelschap de voordracht te doen hooren, waarmede deze dame onlangs te Purmerend den tweeden prijs in een wedstrijd had behaald. De nitnoodiging werd doer mej. S. bereidwillig aanvaard. Met sober gebaar en welluidende stem droeg zij voor een fragment uit «Vorstenschool'' van Multatuli. Aan het eindo dankte men voor deze schoone bijdrage door langdurig applaus. Na afwerking van het programma ('t was reeds ruim half twaalf) werd de Zangvereeniging, den heer Schouten (zij beiden hadden ook veel succes) en mejuffrouw Sjoers Oogkaas door den heer Ohmstede in de meest waardeerende woorden dank gezegd. Een Aationaal Belang. Arbeid van den Heer Joh. van der Stenr te Magalang (Med.-Indië.) In het gebouw «Waakt en Bidt" werd in het belang en tevens tot aanbeveling van bovengenoemde zaak eene rede gehonden door den Heer Joh. P. Schouten van Haarlem, welke behalve door eenige hooggeplaatste per sonen ook werd aanbevolen door alle h.h. predikanten hier ter stede. Het bezoek getuigde zeker van belang stelling en de aanwezigen zullen stellig allen zijn gewonnen voor de zaak, waarvoor spreker met den gloed der over tuiging en met treffende voorbeelden uit zijne rijke be vinding, een en ander mededeelde. Na eene korte inleiding, waarin men kennis maakte met Joh. v. d. Steur, die uit een groot gezin te Haarlem geboren, door overtuiging zich gaf tot heil der menschheid en allereerst den strijd aanbond tegen de bordeelen, die later de middernacht- zending in 't leven riep, schetste spr., ons den reeds meer malen besproken toestand, waarin de militair in Indië leeft. Die toestand geeft hem recht eene vrouw, n.l. eene Inlandsche, te kiezen als zijne huishoudster, en daarmede, na een z.g. wettig huwelijk, in de kazerne samen te leven. De gevolgen daarvan, afgezien nog van het bij elkander huizen van gehuwden en kiuderen, met nog ongehuwden, allen in één gebouw, n.l. der kinderen verzorging en op voeding, schetste spreker in al zijn droeve en beklagens waardige werkelijkheid. Die kinderen toch, worden zoolang vader en moeder er beiden zijn, verzorgd zoo goed en kwaad dit kan, en leiden een dan reeds niet benijdenswaardig leven maar wanneer vader, om welke reden dan ook, Indië verlaat, en de moeder, om in haar onderhond te voorzien, zich aan een ander geett, zijn natuurlijk de kinderen ballast en men zoekt zich er op allerlei wijze van te ontdoen. Zulke arme, verlaten zwervers, waarvan spr, indrnkwek kende voorbeelden gaf, wekten het medelijden van van der Steur en hij begon, met er een 4 tal onder zijne hoede en verzorging t& nemen. De gevolgen bleven niet nit en de toevoer natuurlijk ook niet. 't Hart van den verzorger vergde van hem vaak meer dan zijne krachten en middelen toelieten. En eenmaal zelfs toen hem en zijne zuster, die hem later ter zijde stond, hulp werd geweigerd en den raad gegeven wrd, hunne weldadigheid te beperken, was de eerste weigering tot opneming van twee knapen een zelimoord. Alles wat dns door hem verdiend en bjjeen gebracht kan worden, werd toen aan de goede zaak opgeofferd. En zoo worden op 't oogenblik door pa van der Steur en zuster 350 kinderen verzorgd en opgevoed. Maar met hun en veler medeweten big "en nog 1070 even ongeluk- kigen onverzorgd. Hiervoor wordt mede de hulp van velen ingeroepen. Spr. legt er den nadruk op, dat onze jongens n.l. de Hollaadsche, de schuld dragen van 't be staan dier wezens, welke vaak nog minder in tel zijn, dan bjj ons, de jongen onzer huisdieren. Als zoodanig noemt bij die schold een nationale schnld en roept de hnlp van alle Nederlanders in om dien te delgen. Over den arbeid van pa van der Stenr wordt steeds met de grootste tevreden heid gesproken. H.H M.M. de Koningin en Koningin-Moeder verleenden hem audiëntie, lieten zich van enkele kinderen de geschiedenis verhalen, dankten den kloeken man voor zijne opofferingen en vereerden hem, behalve de orde van den Ned. Leeuw een aanzienlijke gift. Ook andere boogge plaatste personen spreken met de grootste waardeering over zijn arbeid, beloofden hem hnlp en vormd»n zelfs een comité van bijstand, zóówel in Nederland als in Ned. Indië. Allen, die met zijn persoon of zijne zegenrijke in richting kennis maakten, gaven zoo goed als nog onlangs de heer van Kol, bnnne grootste tevredenheid te kennen, maar, de toestand eischt vooral op 't oogenblik dringende hulp en daartoe spoorde de heer Schouten, vooral alle aanwezigen aan en verzocht, hen, ook vrienden en ken nissen daartoe op te wekken. De dezer dagen te ver spreiden circulaires, meende hij bij allen ten zeerste te moeten aanbevelen, en daartoe verzocht spr. ook onze aanbeveling, welke wij gaarne daaraan toevoegen. Had spr. bevrediging zijner wenschen, dan werd het edele werk van van der Steur naar verdienste gesteund en langzamerhand onnoodig gemaakt door, als gevolg van den roepstem des volk een wet, die het concubinaat in Indië afschafte en daardoor de ongehoorde ellende van duizenden, daaruit voortgesproten kinderen voorkwam. Met den wensch, dat deze avond daartoe het zijne weder mocht bijdragen, werd de vergadering na dankgebed ge sloten. IVieuwe telefoonaansluitingen. 146. Stikkel Hof B 13. Rijwielmngazijn. 156. Wisselink D. A. Woning Straatweg. 155. Kassier Kantoor Honttil. ,9 5 6—8, Zaterdag 93. Pluliuveevereenlglng „Aves." Behalve de reeds vroeger vermelde «ereprijzen en medaljes en eene subsidie van f 50, toegestaan door den raad der gemeente Alkmaar, zijn nog beschikbaar gesteld: zilveren medalje door den heer W. Appel; zilv. med. door den heer D. Henstra te Enkhnizen, voor de mooiste zwarte leghorns; br. med. door den heer F. W. Rnjjter te Enkhnizenvoor duiveneen zeer fraaie vogelkooi op standaard door den heer C. N. Koop, voor de afdeeling kanaries. De eeremedaljes en prijzen zullen voor zooverre zij reeds in het bezit der vereeniging zijn tentoongesteld worden in de vitrine van den heer C. N. K o o p, hoek Schapensteeg en Achterstraat. Zij die op de tentoonstelling wenschen intezenden worden verzocht hunne inschrijvingsbiljettenzoo zniks nog Diet geschied is, ten spoedigste bij den secre taris in te zenden. Aan de besturen van Schietverenigingen te Alkmaar is de navolgende nitnoodiging verzonden. Mijne Heeren! Naar aanleiding van een besluit, genomen door de Schietvereeniging «Hertog Hendrik onderafdeeling van den Kon. Ned. Bond van Oud Onderofficieren, afdeeling Alkmaar, heb ik de eer n te berichten dat tijdens het Kegelconcours in «Diligentia" en wel op de Zon dagen 6, 13 20 en 27 Maart a.s. een wedstrijd op de personeele baan zal gehouden worden in de groote zaal «Diligentia", van 's morgens 10 tot 's middags vijf unr. Wij verzoeken u deze mededeeling aan de leden van uw corps kenbaar te maken en hnn uit te noodigen dezen wedstrijd, om zeer fraaie prijzen, met hunne tegen woordigheid te vereeren. Hoogachtend Namens het Bestuur. De Secretaris, A. M. VAN SOEST. Zitting van 26 Februari 1904. C. S. Jz., Egmond aan Zee, konijuendelven en niet dichten, f 3 en f 2 boeten of 2 maal 2 dagen hecht. J. T., Bergen, overtreding arbeidswet, f 2 boete of 1 dag hecht. K. Z. Rz. en R. Z. Kz., Egmond aan Zee, L. S., Alk maar, en C. K., Oudorp, jachtwetovertreding, de le f 4 boete of 3 dagen hecht., de 2e t 3 boete of 2 dagen heoht., de 3e en 4e ieder f 2 boete of 1 dag hecht. J. V. en J* T. S., Alkmaar, K. N., Alkmaar, G. N., Oastricnm, F. M., Heerhngowaard, en J. D., Broekers- haven, dronkenschap, de le, 4e, 5e en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3.50 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 1.50 boete of 2 dagen hecht. C. L., Castricum, overtreding leerplichtwet, f 1 boete of 1 dag hecht. J. de G., Hellevoetsluis, 0. K. en J. P., Alkmaar, overtreding politie-verordening, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 0.50 boete of 1 dag hecht. O. G. Pz., H. S. Az., A. Z. Ez. en E. P. Jz., Egmond aan Zee, G. de B. Pz., K. S., O. de W. Jz. en D. de W. Jz., Wijk aan Zee, en J. M. Dz., Oastricnm, loopen over verboden grond, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e, 5e, 6e en 7e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e, 4e en 8* ieder f 2 boete of 1 dag hecht., de 9e f 2 boete of 2 dagen hecht. A. S. Ez., C. V. Gz., P. G. Hz., J. P. Az., W. P. Jz., J. Z. Jz. en E. G. Hz., Egmond aan Zee, strooperij, de le en 2e ieder f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 3e en 4e ieder f 0 50 boete of 1 dag hecht., de 5e en 6e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 7e f 2 boete of 4 dagen hecht. gehouden door Notaris M. GOUVERNE, op Vrjjdag 26 Februari 1904, van Het Winkelhuis, waarin sedert onhengelijken tijd is uitgeoefend de meubelaffaire te Alkmaar, aan den Ach- terdam, groot 117 centiaren, met uitgang in een steeg ten noorden. Str. D. Balder f 3080, Niet gemijnd. 26 Febr. Door den Notaris P. J. O. VAN TOORNENBURGH, van de navolgende Halzen en Erven te Alkmaar. 1.Het Woonhuis met Erf, Tuin en vrije Steeg, aan de N.-zijde van het Luttik Oudorp (Zaadmarkt) C 93, met Stal, uitkomende aan den Achterweg, C 11, kadaster sectie B nos. 1278 en 232, samen groot 2 aren, 98 centiaren. a. het woonhuis met erf, tuin en steeg. Str. T, J. Amersbeek q q. f 3505, Niet gemijnd. b. de stal met erf. Str. S. Kramer f 845, Gemijnd door S. Gons met f 5, a en b strijkg. S. Bregman f 4410, Niet gemijnd. 2. Het Pakhuis met Bovenwoning, Tuin en vrije Steeg, naast het vorige perceel, C 94 en 95, kadas ter sectie B no. 244, groot 1 are, 92 centiaren. Str. J. Daalder Mzn. t 4135, Gemijnd door S. Bregman met f 5, 1 en 2 strijkg. S. Bregman f 8655, Niet gemijnd. 3. Het Hals en Erf aan de Westzijde van de Wester burgstraat no. 4, kadaster sectie B no. 2595, groot 71 centiaren. Str. C. J. Kluft f 1500, Niet gemijnd. 4. Het Huls en Erf aar, de le Kabelstraat, no. II, kadaster sectie F no. 964, groot 53 centiaren. Str. Jn. Moijs f 1005, Gemijnd door H. B. J Lanmai.n met f 5, 5. Het Huls, waarin YleeschhouweriJ, met Erf,, aan de Zuidzijde van de Laat, no. 12, Pakhuis en vrije Steeg. Str. J. Hoogervorst f 2125, Niet gemijnd. 6. Het Hals, waarin Schoenen- en Laarzen- wlnkel, met Erf, Tuin en Werkplaats, aan de Z.Z. van de Oudegracht No. 5, op den hoek van- en met uitgang door een steeg in de Ooslerbnrgstraat kadaster sectie B no. 2712, groot 1 are 9 centiaren Str, J. Schoen f 3855, Niet gemijnd. 7. Het nienw gebonwde Burger woonhuis met Erf en Tuin, aan de Wognamsche Bnurt E 3, kadaster sectio G No. 1609, groot 1 are 15 centiaren. Str. C. van Maarleveld f 1490, Niet gemijnd. 8. Het naast en ten zuiden van het vorig perceel gelegen Bouwterrein, breed pi. m, 5 M., kadaster sectie G No. 1610, groot 1 are 6 centiaren. Str. dezelfde f 255, Niet gemijnd. Perceelen 1, 2, 3 en 4 toegewezen, overigen opgebonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij bij bnnne beslniten van 25 dezer onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan 1. JOH. BIJMA, paardenslachter aldaar,tot het oprichten van eene rookerj van vleesch in het perceel Laat, wijk D, nummer 35. 2. J. F. JANSEN, uitdrager en koopman aldaar, tot het oprichten van eene inrichting tot be- waring van 1 o m p e n, in het perceel Groot Nienwland, Wijk D, No. 29. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter, 26 Feb. 1904. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van JOH. BIJMA, paardenslager aldaar om vergunning tot bet oprichten van eene slachterij in het perceel Sint- Jacobstraat, Wijk C. No. 28, en dat op Zaterdag 12 Maart 1904, 's voormiddags te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 27 Febr. 1904. C. D. DONATH, Secretaris. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v|h I JV Schaal 1:5.000.000. ;;WSÈ

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2