Openbare Verkooping Stadsberichten. Gevonden Voorwerpen. Nederland. Advertentièn. te A1KIAAR, 10. Draagloonen der kaasdragers. Dienende van bericht en raad op het adres der kaasdragers, om het draagloon ter kaasmarkt te bepalen op 15 ct. per 100 K.G., verhoogd met 5 ct. per 100 K G, vergoeding van de gemeente deelen B en W. den gemeenteraad mede, dat naar het han voorkomt, geen voldoende termen aanwezig zijn om voorshands terng te komen op de regeling van het draagloon zooals die is bepaald bij raadsbesluit van den 21 October 1903 welke regeling eene vergelijking met die te Boom en Pnrmerend volkomen kan doorstaan. Na ingewonnen advies van den president-waagmeester en den opzichter der kaasdragers, komt het hnn evenwel niet gewenscht voor aan de nitkeering van het draag loon nadere voorwaarden te verbinden, op grond waarvan zij voorstellen te besluiten Aan adressanten te berichten dat de Raad zich refe reert aan zijn besluit van 21 October 1.1., met deze nadere bepaling, dat dit besluit geldt voor den duur der verordening op bet heffen van wik- en weegloonen zooals die in dezelfde vergadering is vastgesteld. Goedgekeurd. 11. Onderliandsche verhuring van water tot het bergen van hout. B. en W. stellen voor in te willigen het verzoek van den heer J. Eecen Gz. te Oudkaispel, om een gedeelte gemeentewater in het afgesneden kanaal vak, tot een opper vlakte van 720 M2., zooals op eene overgelegde teekening is aangegeven, te mogen huren. Dewijl het water in de Hoornsche vaart bij besluit van 2 December 1.1. voor 3 centen per M1. werd ver- hnutd, meenen zij dat bet gemakkelijker te bereiken en dieper water van het afgesneden kanaalvak minstens 4 centen per M!. moet opbrengen. Daarom stellen zij voor te beBlniten aan den heer J. Eecen Gz. te Oud karspel voor vijf jaren, tot 31 Dec. 1908, onderhands te verhoren een gedeelte water van het zoogenaamde afgesneden Ka naalvak, over 8 M. breedte en 90 M. lengte voor een huurprijs van f 28.80 per jaar, berekend naar 4 cen ten per M2. Goedgekeurd. Op verzoek van den heer van den Bosch zal er op gelet worden, dat de scheepvaart er geen hinder van ondervindt. De Voorzitter stelt voor de uitbreiding der gasfabriek te behandelen in een avondvergadering waartegen ver schillende leden zich verzetten waarop wordt besloten in deze zitting hot pont nog aan de orde te stellen. De heer Vonk verzekert echter dat hij niet langer dan tot vijf uur wil blijven. De raad gaat thans over in een geheime zitting voor punt 2 der agenda en de reclames tegen den aan slag ln den hoofdelijken omslag. Na heropening der deuren wordr medegedeeld dat punt 2 is aangehouden en omtrent da reclames beslist is over- komstig het advies der commissie. Stond t raag. De heer Uitenbosch vestigt er de aandacht op dat er geknoeid wordt met de boter op de botermarkt en vraagtof dat niet dient te worden tegengegaan. Zou 't geen overweging verdienen vraagt hij om een keurmeester aan te stellen. De Voorzitter zegt toe dat men de zaak zal onder zoeken. De heer Bosman vraagt of het verboden is op de markt kunstboter te verkoopen. Ook daarnaar zullen B. en W. een onderzoek instellen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de Ver gadering gesloten. Instorting. Den 25 Febr. 's midd. ongeveer half vier uur stortte een in aanbocw zijnd hnis in, staande aan de Dubbele bnurt alhier. Drie werklieden bekwamen lichamelijke verwondingen. Eén brak een rib, één werd aan het hoofd, en één aan het been gewond. Of het ongeluk te wijten is aan de gebezigde materialen, of aan het natte weder, is een vraag, die nog in het onzekere ligt. „Stelu lieven." Wij moeten ons een voortreffelijken persoon uitkiezen en ons dien telkens voor oogen stelten, om te leven alsof hjj ons gadesloeg en alles te doen alsof hij het zag. Zoo hebbe onze ziel iemand dien zij vereert en ter wille van wien zij haar binnenste roin bewaart. 't Leven onzer groote mannen Leert ons, hoe men 't leven wijdt, Hoe men eens een voetspoor nalaat In den zandzoom van den tijd. Zij, die hun hooger natnur, hnn beter i k, als lafaards en verraders verloochenen, verlagen zich en richten zich zeker ten gronde. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een ceintuur, een stalen rozenkrans, een zilveren brocbe> een gouden oorhanger, een metalen kruis, een bonte boe zelaar, een parapluie, een huissleutel, een sabelkwast, een zilveren broche, twee portemonnaie's met eenig geld, twee oorbelletjes met blanw steentje, een zakmesje, een defect krnis, een rozenkrans, een fantasiehoed, een ringetje in een doosje, een bruin gevlekte hond. Alkmaar, De Commissaris van Politie 26 Febr. 1904.S. M. S. MODDERMAN Jr. Wesi-Friesland. Te Hoorn is de Algemeene Vergadering gehouden der Land- en Tuinbonwvereeniging West-Friesland" tot afslag van aardappelen, groenten en fruit alhier. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren K. Balk Hz (Bangert) en W. Balk Wz. (Blokker) gekozen werden bovendien de heeren Baas (Groothuizen en Batter (Hauwerts). Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de omzet minder was geweest dan bet vorige jaar, voor namelijk een gevolg van den slechten oogst. Een Rijkssubsidie van f 217,20 was toegestaan aan den Tuinbouwwintercursus. De rekening en verantwoording van den penningmees ter sloot met een batig saldo van f 114 06. Aan de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Enkhuizen werd f 25 toegestaan. Bepaald werd, dat van al het aangevoerde 1 cent per mand op per zak betaald moet worden voor het lossen. Op de voordracht van secretaris der banne Hoog en Aartsiroud zijn geplaatst de heeren J. Breehaart Dz., W. Grooj en G. Moey'es. Als bijdrage voor Oranje-fVassau-Oord zal door het hoofdbestuur te Amsterdam in het geheel f 57000 kunnen gestort worden. Dit bedrag bestaat nit het batig saldo van de Feestmarkt, vermeerderd met de inschrijvingen op de circulaires aan de burgerij. Ken prijsvraag. -Aan den door de thetfirma E. Brandsma te Amster dam uitgeschreven prijsvraag voor een advertentie-vignet werd door 3774 personen deelgenomen, die ruim 5500 ontwerpen inzonden. Te Schiedam is den 24 een hevige brand ontstaan in de stoom molen De Nederland", van den heer J. A. M. Jansen. Ook het dak van eene nabijzijnde branderij distilleerderij geraakte in vlam. De molen zelf is geheel uitgebrand, het dak en daarna de zolders, stortten met geweldig geraas ineen. Er is gelnkkig door de vlammen niemand gewond alleen heeft een der omstanders door een val zijn been gebroken. De veertien paarden waren nog in tijds uit de stallen verwjjderd; de kantoorboeken zjjn gered. Alles was ver zekerd op baurspolis. De brand is vermoedelijk ontstaan in het ketelhnis. Dezelfde molen is ongeveer acht jaren nog eens verbrand, zoodat, de tegenwoordigde gebouwen alle betrekkelijk nieuw waren. In eenige huizen in de nabijheid werd door de overwaaiende vooken ook een begin van brand aangericht hetwelk echter spoedie geblaseht werd. Stamboekvee. Vanwege het »Friesch Rundvee-Stamboek" is, ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan der Vereeniging, een Verzamelboek'' uitgegeven van het stamboekvee en de afstammelingen daarvan bij ieder van de leden aan wezig op den len November 1903. Uit de opgaven blijkt, dat in gemeld tijdvak in het geheel in de stamboeken der Vereeniging zijn ingeschreven 22.325 runderen, en daarvan op genoemden datum nog 4344 stuks aanwezig waren. De Vereeniging mag met voldoening op haar 25 jarige werkzaamheid terugzien. Sinds de oprichting heeft zij haar doel het aanleggen, bijhouden en in drok uitgeven van stamregisters voor uitmuntend aan de leden toebe- hoorend Friesch vee in rnimen zïd opgevat, o. a. door verspreiding harer Stamboeken en brochures over het vee (in 7 talen) behalve in de aangrenzende larden, voornamelijk in Italië, Rnsland, Spanje, Portugal, Amerika, Zuid-Afrika en Australië, waaraan het is te danken, dat de gunstige eigeschappen van het Friesche vee thans allerwege worden gekend en gewaardeerd. Ken nieuwe Landbouwcourant. De oprichting van een Naamlooza Vennootschap, bij aacdeelén van f 10, tot uitgave van een Landbouw courant, een boerenkrant, is zoo goed als verzekerd. Het benoodigde kapitaal f20,000, is reeds voor meer dan drie vierde geplaatst. Eene vergadering van aandeel houders zal spoedig gehouden worden. Het plan is de nieuwe courant voorloopig, drie keer 's weeks te doen verechynen. Melkonderzoek. Heel eenvoudig kan men zien of de melk al dan niet met water vermengd is door eene gewone naainaald te nemen, die loodrecht in de melk te steken en lang zaam er ook weer loodrecht nit te halen. Is de melk onvervalscbt, dan zal een klein dropje aan de naald blijven zitten is er daarentegen water by gevoegd, dan zal er zelfs niet het minste aan de naald achterblijven en deze bij bet uithalen geheel schoon schijnen. Veehandel in Friesland. De aanvoer van melkvee was op de jongste markten wel zoo ruim de handel daar was niet druk, maar de omzet ging nog al. De prijzen blaken vast te zijn, vooral voor de eerste qualiteit, die goed aangevoerd was. Kalf koeien, met beperkten aanvoer, waren behoorlijk gevraagd, niettegenstaande geen bnitenlandsche kooplieden ter markt waren, die gewoonlijk den toon in dezen handel aangeven. Vette koeien, met behoorlijken aanvoer, waren over het geheel niet zoo duur als de vorige week vooral gold dit de mindere soorten. Eerste qualiteit was prijshoudend. Stieren voor de slachtbank, met matigen aanvoer, waren goed gevraagd. Vooral voor Holland werd gekocht tegen vaste prijzen. Vette kalveren met slappen handel, maar zonder veel invloed op de prijzen. Nuchtere kalveren, met toenemenden aanvoer, waren eer goedkooper dan duurder door hot minder afkomen der Engelsche marktnoteeringcn. Schapen en lammeren, met niet grooten aanvoer, vrij wel in één doenalzoo stadige handel met weinig af wisselende prijzen. Vette varkens en vette biggen stille handelook in Londenscbe biggen weinig handel. De aanvoer was500 melk- en kalfkoeien, 120 vette koeien, 100 vette kalveren, 80 stieren, 800 nuchtere kalvereD, 700 schapen en lammeren, 130 vette varkens, 500 vette biggen, 150 magere varkens, 200 kleine biggen. De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 281/230,/2 ct., 2e kwal. 2427 ct., 3e kwal. 2023 ct., veite kalveren 24—35 ct., stieren voor de slachtbank 2126 ct., vette schapen 2224'/i25 ct., vette varkens 19 ct., Londensche biggen 16 16'/j17 ct., alios per '/j kilo. Melk- en kalfkoeien f 125—f 250, pinken f 40—f 70, nuchtere kalveren f 6f 10, weideschapen f 16f 21, melkschapen f 15f 20, magere varkens f 211 38, magere biggen f 1.00f 1.10 per week. (N. v. d. D.) Germmon tijd geleden was alhier bij een der grootste firma's in piano's, harmoniums enz., een 22-jarig bediende verdwenen, die een belangrijk bedrag aan geld had ont vangen voor zijne firma en dit niet bad verantwoord. Deze jonge man is aangohoaden. Hjj heeft bekend den diefstal destijds te hebben gepleegd en daarna naar Londen te zjjn vertrokkenhet geld was o p eenige stuivers na verteerd en daar hij vrnchteloos pogingen had gedaan om eene betrekking te krijgen bij Engelsche firma's, was hij weer naar hier teruggegaan. Vereeniging tot bev. en verb, der Zuivel bereiding in Noordholland. Den 25 vergade'de bovengenoemde vereenicring in het lokaal »Cérès" te Scbagen. Van de ruim 30 aan gesloten fabrieken waren een zestiental vertegenwoordigd. Nadat de heer J. Koomen Hz. van Winkel de vergade ring bad geopend en de noinlen waren gelezen en goed gekeurd werd het woord verleend aan de aanwezige Commissie voor de Weerstandekas en de Schager Kaas markt ter nitbrenging van hare jaarrapporten. Al vorens daartoe over te gaan nam de heer Oudenhoven, voorzitter van beide commissiën het woord om den Bond van Kaasfabrieken zooals de vereeniging in de wandeling genoemd wordt, geluk te wenschen met het aanvankelijk succes, door de vereeniging in haar strjjd tegen de te hoogs wik- en weegloonen behaald en wekte haar op voort te gaan op den eens ingeslagen weg om volledige bevrediging in deze zaak eenmaal te verkrijgen. Beide daarna voorgelezen rapporten werden onder applaus goed gekeurd. De Commissie voor de Schager Kaasmarkt en de verlaging der te hooge wik- en weegloonen werd deor de vergadering verzocht aan te blijven en met haar werk door te gaan. Zjj werd vermeerderd met een dr<etal leden, de heeren Avis van MidwondBos van Oudorp en Swager van Heerhngowaard. De aanwezige commissie leden verklaarden zich bereid aan hot verzoek der ver gadering te voldoen. De rekening en verantwoording van den penningmees ter der Vereeniging den heer G. Halff, werd nagezien, in orde bevonden en goedgekeurd. Bjj eene ontvangst van rnim f 200 was het batig saldo f 48.03. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Jb. Avis van Mid woud en J. Best Nz van Baarsdorpermeer. Bedankt hadden en afgetreden waren de heeren G. Pjjl en P. Olij. Het rapport der Commissie inzake het verzoek om adhéaiebetuigiDg aan het adres der Vereeniging van kaas handelaren in Zuid Holland eindigd" met dor Vergadering in overweging te geven geen adhésie te betuigen. Na eenig debat werd daartoe besloten. Het rapport zal den minister van W. H. en N. worden gezonden. Het is tegen veranderen van vorm der Edammer kaas en ook tegen het stempelen. Wel is het voor wettelyke bepa lingen nadat eerst een uitgebreider onderzoek, zal zijn ingesteld om kaas van minder dan 15°/0 vet van de wereldmarkt zooveel mogelijk te weren. Den heer J. Metz te Schagen werd eene toelage van f 25 toegekend wegens zjjne bemoeiingen voor de Hollandsche kaas in Frankrijk. Aangenomen werden de bestuursvoorstellen om circulaires rond te zenden aan niet aangesloten fabrie ken, om deze tot aansluiting op te wekken en om rechts persoonlijkheid aan te vragen. De heer de Boer uit de Schermer verzocht de steun der Vereeniging in zake zijn verzoekschrift aan de Koningin om gemakkelijker maten te verkrijgen voor het meten van melk in de fabrieken. Volgens de ijkwet mogen thans geen andere maten gebruikt wol den dan metalen tot 100 L'ter inhoud. De heer de Boer vraagt een Koninkl. Besluit, waarin voor fabrieken zal worden toegestaan houten maten te gebruiken van 100 en 150 Liter inhoud. Metalen maten van 100 L. zijn trouwens nergens meer te verkrijgen. Geen fabrikant vervaardigt ze meer. Besloten werd bet adres te steunen. Aan de Oommissie voor de Bchager kaasmarkt enz. werd voor 1904 weer een crediet toegestaan van f 50. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter op de gebruike lijke wijze de Vergaderii g. Het jaarverslag van de Barlijnsche Asiel-Vereeni ging voor dakloozen deelt mede, dat die vereeniging in het afgeloopon jaar, aan 308,701 personen onderdak ver leende, zoodat nu bet aantal dakloozen, die in de 35 jaar, dat de vereeniging bestaat, door haar werden geholpen tot 5,009,895 is gestegen. Onder de gasten van het vorig jaar waren 250,583 mannen en 58,284 vrouwen, meisjes, kinderen en zuigelingen. In het afgeloopen jaar ontving de Vereeniging ter vergrooting van het asiel voor man nen en voor het bouwen van een nienw asiel voor vrou wen van de gemeente een stuk grond met een opper vlakte van 6454 vierk. meter voor 223.151 Mk. Nn kan de Vereeniging weldra 1000 mannen en 500 vrouwen te gelijk onderdak verleenen. Ken nachtverblijf. Een merkwaardige ontdekking is te Budapest gedaan. In het oudste deel der stad staat een schouw burg die ongeveer een half jaar geleden wegens brand gevaar werd afgekeurd en leeg stond. De vorige week zag een politie-agect dat des nachts aan de achterzijde een man met een sleutel een deur opende en binnenging. Hij gaf terstond kennis hiervan een groote politiemacht om singelde het gebouw en daarna drongen eenigen binnen. Op eens werd het er heel levendig van alle kanten vooral uit de loges rezen gestalten op, die naar de uit gangen vluchten endaar worden aangehouden. Velen lagen in diepen slaap en moesten gewekt worden. Het bleken allen personen te zijn die het leegstaande gebouw als nachtverblijf gebruikten en onder hen een groot aantal verdachte personen. In het orkest vond de politie een merkwaardige verzameling dieven- en inbrekerswerktuigen en oen groote hoeveelheid gestolen voorwerpen. op Vrijdag 11 Maart 1904, bij opbod, en Vrij dag 18 Maart, bij aftslag, telkens des avonds te zes uur, iu na te melden perceel, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, van: Het niterst soliede en zeer rnime JK.OFFIKHU1B met vergunning, genaamd Graan handel", met vrjje Steeg, Schuren en Krf, alles zeer gunstig gelegen aan het Ldttik Ondorp en Wortelsteeg, naast de Graan- en Botermarkt te Alkmaar, kad. sectie B, No. 2883, groot .02 80 H.A. Gemeld perceel is bovendien zeer geschikt in te richten voor het houden van pension, alsmede voor vele an dere doeleinden. Dagelijks te bezichtigen en inmiddels uit de hand te koop. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van voor noemden notaris, alsook bij den eigenaar en bewoner.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6