Honderd en zesde jaargang. 1904. WOENSDAG S2 MAART. Het Gymnasium. De Oorlog in het Oosten. Laatste berichten. De Oorlog in het Oosten. MO. 27. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt 8» I n s d g-, Baiderd»g- en SiiterdagtroBd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar T U,8©franco door het geheele rijk t" 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentiën i Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. ïelefoonnuB iet 3. De wijze, waarop de Rtad met deze belangrijke zaak heeft omgesprongen er is geen beter woord voor rechtvaardigt de vraag, of de jongste verkiezingen, die de meerderheid naar links verplaatsten, de regeerkracht van ons stedelijk college wel hebben verhoogd. Treurig is het om te aanschouwen, hoe gewichtige aangelegenheden, als waartoe de oprichting van een gym nasium in deze stad behoort, die van oulijds hare univer sitaire opleidingschool bezeten heeft, worden begraven onder een stortvloed van zoogenaamde argumenten, klein zielige spitsvondigheden of geestigheden van twijfelachtig allooi. Het is alsof voor sommige raadsleden de Raad de plaats is om zich te oefenen in het redeneeren op de wijze der oude Sophisten, die betoogden, dat Achillis den schildpad niet voorbij kon loopen en hunne toehoorders sommeerden om te bowijzen, dat hunne redeneeringen foutief waren. In de hoofden dier menschen schijnt het besef niet wakker te zijn, dat de Rtad een regeerings- college is, dat geroepen is tot daden. Er is meer. Op 21 Augustus 1903, stellen B. en W. voor aan den Raad, (bijlage no. 83.) Sub. c. B. en W. uittenoodigen, de oprichting en in werking treding van een volledig gymnasium voortebereiden met het begin van den cursus 1904/1905. Dit voorstel wordt door den Raad in zijne vergadering van 1 September 1903 aangenomen. Op 15 Januari 1904 stellen B. en W. aan den Raad voor (bijlage no. 4.) 1°. Te bepalen, dat het Gymnasium zal worden geves tigd in de bovenlokalen van het Burgerweeshuis. 2°. B. en W. te machtigen, met de Regenten daarvoor eene huurovereenkomst aan te gaan voor f600 's jaars. 3°. De samenstelling van een college van Curatoren te bepalen. Op voorstel van het raadslid Vonk, wordt het voorstel van B. en W. aangehouden. De meerderheid van den Raad was van oordeel, dat de verwijzing naar vroeger mede gedeelde cijfers geen genoegzaam licht gaf. De heeren wilden de zaak nog eens op papier voor zich hebben. Op 13 Februari 1904 geven B. en W. in bijlage no. 14, een uitvoerige en gedetailleerde toelichting, met den afdrnk van de gewisselde correspondentie met den Inspec teur van het hooger onderwijs en den Directeur der Rijks hoogere burgerschool. Op 24 Februari j.l. komt de zaak weer in den Raad, en deze brengt het zoo ver, dat de stemmen staken over het voorstel van het Dag. Bestuur Dezelfde Kaad, die ia September aan B en W. de opdracht geeft, om de Inwerking tre ding van het dymnaslum voor te bereiden met het begin van den cursus 1904/1905, kan op 3d Februari niet tot het besluit komen, om B. en W. tot het doen Inwerking treden van het Dymnaslnm ln staat te stellen. Ziedaar een brevet van onmacht, dat de Raad zichzelf gegeven heeft. En waarom Omdat de huurprijs, door Regenten ge vraagd, te hoog was Wel neen, omdat die huurprjjs te laag was Risnm teneatis Een paar raadsleden betoogden, dat Regenten van het weeshuis beter voor zichzelf hadden moeten zorgen Wij vragen is dat ernstige zorg voor de belangen van de stad De Raad heeft eene waardigheid optehouden, die hij niet straffeloos kan verspelen. Zelfs de tegenstanders van een Gymnasium behooren te begrijpen, dat de Raad gebonden is aan zijn besluit van 1 September. De eenigo, die daarvan een oogenblik het begrip heeit gehad, is de heer de Groot, bij wien echter dat begrip weer in de laatste vergadering van den Raad, door eenige ♦principieele bestrijders" uit het hoofd is gepraat 1 Welk fignur maakt daarmede onze Gemeente? Haar besluit om tot de oprichting van een Gymnasium over te gaan werd met belangstelling vernomen, ver buiten de grenzen van de stad. De zaak werd niet alleen ge volgd als een verblijdend verschijnsel, door d e onderwijs wereld, maar trok ook de aandacht van de Regeering. Waar blijft het .vertrouwen in Alkmaars Raad, zoo hoogst noodig en schroomvallig te bewaren, waar morgen misschien over nieuwe en belangrijïe zaken met hooger autoriteit zal moeten worden onderhandeld Een van de Raadsleden sprak over de Gemeente, als levende boven haar stand." Zou het niet zijn verre, zeer verre beneden den stand van Alkmaar, wanneer het eerst vroeg aan den Minister om gelden voor een Gymnasium op de begrooting te plaatsen en dan kwam met de madedeeling, dat het gelukt was om de zaak weer in de doofpot te doen Zeer zeker zijn er nog andere nuttige zaken als een Gymnasium. Hot zou er voor onze Stad vreemd uit zien, wanneer met de oprichting daarvan de arbeid van ons Gemeentebestuur ware uitgeput. Een vreemdsoortig ♦argument" is het, dat terwille van andere gemeentelijke zorg een Gymnasium niet zou moeten worden opgericht. De ijveraars voor een abattoir schijnen in het Gymnasium een concurrent te zien, en daarom ieder middel, zelfs een ongeoorloofd, als reactie tegen genomen besluiten, door da uitvoering met bijoogmerken te verhinderen, aan te grijpen om dat Gymnasium te weren. Wonderlijk! En het Abattoir zou zichzelf bedruipen De Gasfabriek bedruipt niet alleen zichzelf, maar ook de Gemeente Verbetering van rioleering zal wel noodig zijn, met of zonder Gymnasium. De bijmenging van al, die geheel onsamenhangende zaken strekt niet om meer klaarheid te brengen, maar om aan de reactie een glimp te geven van zorg voor de gemeentebelangen. Naarmate men min der goede redenen heeften naarmate men meer kwade heeft te bedekken is het aantal »argnmeuten" en bezwaren in den regel het grootst. Hier hebben wij te doen met een stortvloed, die bjj nadere beschouwing blijkt te bestaan niet uit water, maar uit zand, dat in de oogen wordt gestrooid. De oprichting is niet «urgent" zegt men. Vreemd dat de Raad dan besloot tot de oprichting aanvangende September van dit jaar Niet urgent? Waarom niet? Waarom thans minder gewenscht dan over 10 jaar Degene die zegt, dat hij alleen wil oprichten als hij moet, is een tegenstander vau de vrijwillige oprichting. Hij habbe den moed zijner overtuiging. Niet urgent Maar heeft het levend geslacht niet zjjn eischen Is het niet de eeuwige, de groote taak, te zorgen voor de opleiding der jongeren Is er eenige plicht, meer urgent dan deze Tengevolge van de staking der stemmen, zal de Raad thans opnieuw tot stemmiug moeten overgaan. Wij hopen, dat de tijd, die inmiddels zal zijn verloopen, raad zal hebben gebracht en dat de raadsleden tot het inzicht zullen zijn gekomen, wat eer en plicht voor den Raad medebrengen. Onzerzijds blijven wij overtuigde voor standers van de oprichting van het Gymnasium. In ieder geval achten wij eene reactie tegen het genomen raads besluit, als waarvan wij tot ons leedwezen getuigen waren, bedenkelijk en afkeurenswaardig. BtlSLiKO en JAPAM. Het blijkt dat de verliezen der Japanners bij de mislukte aanslagen op Port-Arthur, grooter zijn geweest, dan eerst werd bekend gemaakt. Thans is geconstateerd, dat in den nacht van den 25 een Japansche torpedoboot in de lucht gesprongen en een andere gezonken is; de overblijfselen van deze spoelden aan land. Aan het gevecht van den 26 namen van Japansche zijde deel6 pantserschepen, 6 gepantserde kruisers, 4 kruisers, 2 adviesjachten en een aantal torpedobooten. De schepen hielden zich in afgezonderde afdeelingen en vie len de Russische kruisers, de forten en twee torpedobooten bijna gelijktijdig aan. De Russen hadden twee gekwetsten De «Courier de Tientsin" meldt, dat in weerwil van de maatregelen der Japanners om hunne verliezen geheim te houden toch uit goede bron bekend is ge- woiden dat het pantserachip »Jaslima" en de kruisers ♦Osama" en ♦Tokio" beschadigd naar Nangasaki gesleept moesten worden. Vermoedelijk zullen gevechten te land, binnenkort plaats hebben, reeds vielen enkele vijandelpe ontmoe tingen voor. Volgens oen bericht van den 28 uit Liau- jang, doelden Chmeezen van de Yaloe-rivier mede, dat een Russisch bereden voorposten-detachement dat over de rivier Korea was binnengetrokken op ongeveer 200 werst van den oever, een ontmoeting had met Japansche troepen. De Japanners die verslagen werden, vluchtten met achterlaten van hun paarden, die hen door kozakken waren afgenomen. Generaal Linewitsj liet een bereden afdeeling van een infanterie-corps volgen, om in Noord-Korea een vaste positie in te nemen. In Zuid Mandsjoerije is alles rustig. 3 Het Japansche gezantschap te Londen doet voorst mede- deeling van een officieel telegram nit Tokio waarin ver meld wordt-, dat vijandelijke ruiters verschenen waren voor Ping yang. De Russen werden door de Japansche infanterie teruggedreven. i Dit telegram wordt bevestigd door een Reut e r- telegram uit Tokio. Generaal Koeropat-kine do nieuwbenoemde Russische opperbevelhebber heeft afscheid genomen van het personeel, verbonden aan het ministerie van oorlog. Hij wees er jop, dat de voornaamste taak thans was flinke maatregelen te treffen tot versterking der srrijd- krachten in het Verre Oosten en de verzorging der troepen. De Ozaar vereerde generaal Koeropatkine met de bril janten van de Alexander-Newski-orde en zond hem een zeer waardeereud persoonlijk schrijven, waarin herdacht werd de zelfopofferende bereidwilligheid van den oud minister, om de zware taak op zich te nemen het opper commando te voeren over de troepen in Mandsjoerije. Het op 23 Februari tusschen Japan en Korea ge sloten verdrag blijkt nit zes artikelen te bestaan, waarvan de belangrijkste zijn de artikelen S, 4 en 5. Bij artikel 3 neemt de Japansche Regeering den defini tieven waarborg op zich voor de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van Korea's gebied. Artikel 4 bepaalt dat Japan, ter verzekering van dit dool, wanneer de omstandigheden het eischen, ook stellingen mag bezetten, in zooverre dit wen- scbelijk is uit strategische overwegingen. Volgens artikel 5 mogen de Regeeringen van Japan en Korea in de toekomst, zonder wederzijdsche toestem ming, met een derden Staat geenerlei overeenuomst slui ten, welke in tegenspraak is met de beginselen van dit verdrag. De Moskouscbe gravin Bobrinski vertrekt met elf liefdezusters naar het Baikal-meer om daar gelegenheden te vestigen waar de soldaten vóór hun tocht over het ijs met warm eten verkwikt kunnen worden. De gescheiden prinses Alicia van Schöaburg gaat, als ziekenverpleegster naar Mandsjoerije. Haar voorbeeld wordt gevolgd door mej. Sjeskinskaja een zeer bekende Russische zangeres. Een andere Russische jongedame, een dochter van kolo nel Maximofi, gaat, naar men bericht, met de troepen mede als gewoon soldaat. Da Russische kroonprins heeft 100,000 roebel ge schonken aan het fonds tot aanschaffing van onderzeescho booten en het versterken van de Russische vloot. Prins Alexander van Oldenburg heeft, volgens Daily Telegraph, den Czaar aangeboden op eigen kosten een vrijkorps ongeregelden ruiterij uit te rusten en te onder honden, aangeworven onder da Kalmukken en andere Aziatische stammen. De Prins gaf ook reeds een milioen roebel voor het oorlogsfonds. Te Chicago heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Tot het verrichten vau de noodige herstellingen was om den 80 meter hoogen toren van het postkantoor een steiger geplaatst. Deze steiger is den 27 ingestort, 15 werklieden, die daarop aan het werk waren, zjjn te pletter gevallen. PORT ARTHUR, 28 Febr. Generaal-commandant Stössel vaardigde gisteren een dagorder uitwaarin hij de verdedigers der vestingder bevestigde rayons en de bevolking herinnertdat de Japanners de bezitneming van Port Arthur voor een quaestie van nationale eer houden. Uit da hardnekkige aanvallen der Japanners en de beschieting der vesting en der verschillende bochten leidt hij af, dat de vijand voornemens is op het schier eiland te landen od een poging te wagen de vesting te nemen en zoo dit mislukt den spoorweg te verwoesten. De vijand vergist zich echteronze troepen zoo zegt de dagorder weten en aan de bevolking deel ik mede dat wij niet zullen wijken. Wij moeten tot het uiterste strijdendaar ikals commandant, nooit het bevel om te wijken geven zal. Ik vestig hierop de aandacht van de minder moedigen en roep allen op om zich te laten doordringen van de overtuigingdat het noodzakelijk is tot den dood toe te strijden. Wie zonder strijd aftrektzal zich niet kunnen redden, want er is geen uitweg aan drie zijden is de zee, aan de vierde zal de vijand zijn. Niets blijft dus over dan te strijden tot het laatste. PORT ARTHUR, 29 Febr. De ♦Conrier de Tientsin" meldt60.000 Japanners zijn in Gensan (Wocsan, aan de Noordkust van Korea) saamgetrokken en voornemens in Mandsjoerije te vallen. Het vertrek der Chineesehe troepen naar de grenzen is vermoedelijk tot 5 Maart uitgesteld. In Horea. PETERSBURG29 Febr. Het Telegraafagentschap meldt vau heden uit Liao-jangDe te Nioe-sjwang wo-

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1