No. 29. fierste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904 ZONDAG 6 MAART een ©WXlültV^/29 Hinderwet. De Oorlog in het Oosten. Laatste Berichten. Stadsberichten. Ingezonden Stukken. De gymnasium-questie van het standpunt van een bestrijder- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Oourant wordt Dinsdag-, Donderdag- sn Zaterdagarond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80franco door het rgk 1 1,—. 3 Nummers f 9,©0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnunaaaer 3. ï?r!Js der gewone advertentiën Per regel f 0,1S. Groote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER k ZOONVoordam 0 9. Aan de BUHtifiRiCHOOL te ALKMAAR (Hoofd: de beer F. J. AÜKES) wordt gevraagd bevoegd tot het geven van onderwijs in vak j terwijl het bezit der akte voor de Pransche taal ge- wensebt is. De jaarwedde bedraagt f !?0© die na 5, 10, 15 en 20 dienstjaren bij het opeebaar onderwjjs ln de gemeente telkens met f 5© ban worden verhoogd. Het bezit der hoofdakte geeft bovendien aanspraak op eene verhooging met f ÏOO. Wordt aan den benoemde eventueel het geven van onderwjjs in het Pransch opgedragen, dan verhoogt de jaarwedde met 1' 60. Stukken, (adres op zegel) in te zenden aan het ge meentebestuur vóór 20 Maart a.s. Aanslagen in Japan. TOKIO, 4 Maart. Dan 3, des morgens werden bommen geworpen in da woningen van den minister van Bnitenlandsche zaken en van zijn secretaris, als gevolg van de intriges der oppositie tegen het tractaat tusschen Japan en Korea, welk land men hierdoor in zijn bestaan geknakt acht. Aardbeving ln Peru. NEW YORK, 4 Maart. Een telegram uit Lima meldt dat hedenochtend een geweldige aardbeving plaats had, zoo hevig, als in dertig jaren daar niet is waargenomen. De aangerichte schade is aanzienlijk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brenger, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij bjj a. hnn besluit d.d. 4 Maart 1904, no. 116, onder voorwaarden vergunning hebbea verleend aan Jb. KOOIMAN, koekbakker aldaar, tot het uitbreiden van zijn bestaande bakkerij, door het oprichten van een heetelncbtoven, in het perceel Zijdam, wijk 0. no. 7. b. bij hnn beslnit van heden No. 117 vergunning heb ben verleend aan de Firma JOH. F. MORRA, aldaar, tot het oprichten van een inrichting tot het bewareu van kunstmeststoffen in een te bon wen perceel aan de Noorderkade, kadaster bekend in seetie C No. 1675. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz., 1°. Voorzitter. 5 Maart 1904. O. D- DONATH, Secretaris. KU8LAND en JAPAN. De vaak zeer tegenstrijdige oorlogs berichten, zijn toch in zooverre eensluidend, dat zij geen ernstige ge vechten vermelden, noch ter zee, noch te land. DeJapan- sche vloot beeft zich teruggetrokken, waarschijnlijk om een wijkplaats te zoeken tegen den storm, die de laatste dagen hevig gewoed heeft. De Rossen hebben de wrakken der gezonken Japansche branders onderzochtdaarbij bleek, dat de schepen als brandmateriaal steenkool, petroleum en calcium aan boord hadden; de bedoeling was blijkbaar, dat bij den brand en na het niteenspringèn der vaartuigen, de petroleum zich brandend in de haven van Port-Arthur zou versprei den en de daar liggende schppen zon vernielen. Ten zuiden van Moekden zijn de Rassen bezig eenige plaatsen aan den spoorweg te versterken, klaarblijkelijk met het doel om Port Ar,thur, zoo het van de landzijde door de Japanners wordt aangevallen, ter hulp te komen en tevens den spoorweg te kannen verdedigen, tot de Japanners Port Arthur mochten nemen en naar 't noorden oprukken. Op den Noord Oostknst van Korea zjjn op 19 Febr 2400 Japanners ontscheept, aangevoerd op drie schepen door drie oorlogsschepen geëscorteerd. De ontscheping had in den nacht plaats. Denzeifden dag trokken de Japanners zonder artillerie naar Mooshane. Berichten uit Nagasaki melden, dat volgens mededeelingen van vluchtelingen uit Port Arthur midden Februari 30,000 man in die vesting garnizoen hielden. Aan de »Times" werd den 4 uit Tokio geseind, dat de Siberische spoorweg over een afstand van twee kilometers vernield i3, tusschen Charbin en Nikolsk. Het eskader, dat Rusland op het oogenblik in de Mid dellandsche Zee laat kruisen om het oog te honden op schepen met contrabande, ziet zich grooteljjks belemmerd door het besluit der Britscb-Egyptische Regeering, dat het geen oorlogvoerende vergund zal zijn prijsuemaakte schepen door het Suez-kanaal te voeren of in Egyptische wateren en havens te brengen. Hat zal das den Rassen onmogelijk zijn in de Roode Zee in beslag genomen schepen naar Rusland te brengen, tenzij langs de Kaap. Men vermoedt dat dit besluit er toe zal bijdragen, dat de in beslag genomen Brit scha koleDschepm Mathilda Frankly, Eltrickdale, znllen worden vrijgelaten. De Russische oorlogsschepen te Port-Said en Suez heb ben herhaaldelijk de door de Egyptische nentraliteitsbe palingen gestelde termijnen overseüreden en de regeering heeft daarom hieromtrent een protest ingediend. Mijnheer de Redacteur. Tot onze verwondering lazen we in nw blad van 2 Mrt. dat U de Phonola een verbeterde pianola noemt. Dit is een abuis. De Phonola is een oorspronkelijke van geheel nieuwe consttnctie, heeft o. a. geheel dubbele weiking, waardoor ze bij bet spelen het minst gernisch makende apparaat is wat tot heden wordt gefabriceerd. Met beleefden dank voor de plaatsing, Gsbr. SPANJAARD. Ken aanvaring. PORT SAID, 3 Maart. Vijf Russische torpedobooten zjjn hier van Snez aangekomen. Drie andere keerden uit de Middellandsche Zee terug, ten gevolge van een storm, waardoor zij werden geteisterd. Zij kregen order de haven weer te verlaten, aanvulling der kolenvoorraden zal worden geweigerd. Een Rassische torpedoboot kwam in het kanaal in aanvaring met een Egyptische douane kotter. De kotter is gezonken. Er gingen geen menschen- levens verloren, daar de torpedoboot de bemanning van het Egyptische vaartuig wist te redden. De vaart in het knnaal zal zeker 24 uur gestremd zijn. V. v. V. v. V. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit num mer aangekondigde tentoonstelling der Vereeniging voor Verbetering van Vronwenkleeding, waar zoowel reform- onderkleedmgals reform costumes eu modellen van japonnen ter bezichtiging znllen zijn. Het succes, dat die vereeniging vroeger reeds met hare exposities had, waar borgt haar zeker ook thans een bezoek van alle dames en vrouwen, die op verbeterde kleeding prijs stellen. Adres. Bij den heer J. van den Berg, Langestraat, ligt een adres aan de Kamer van Koophandel ter teekening, erzoekende een aaD den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid te zenden verzoekschrift te steunen, om de Ewijksluis te Anna Panlowna-polder te verbeteren, ten einde eene meer doelmatige verbinding met Wieringen te verkrjjgen. 't Sut. De laatste vergadering met dames van ons Depar tement der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen, op Donderdag 3 Maart gebonden, was eene openbare los in 't voordragen gelijk. Mej. Eva Westenberg uit Amsterdam sprak over de kunst van lezen, spreken en voordragen, terwijl haar leerling, Mej. C. Nagtegaal, door het reei- teeren of zeggen van reien, gedichten enz., de lessen van de leerares illustreerde. Ook wees mej. Westenberg na de voordracht harer kwetkelinge, op de gepastheid, juistheid en doelmatigheid van deze en gene wijze van zeggen, van rusten, 't maken van gebaren enz. Mej. Westenberg heeft aan de hand van Legouvé ons met aardige anecdoten krachtig herinnerd aan menige bekende lesdat de kunst van hardop lezen, van voor lezen slechts door veel oefening verkregen wordtdat men bij het voorlezen moet trachten te lezen zoo als men spreekt, d.w.z. behoort te spreken dat men moet lezen in een tempo, zooals dat natnurljjk zon zijn bij 't spreken dat men met hoofd en hart het te lezene dient te be grijpen enz. enz. Ook over de ademhaling werd een woord gezegd en tevens over de stemhoogte, die aangewend moest worden, 't Kwam ons voor, dat de wijze van stemvorming, die de spreekster de beste noemde, niet aan de eischen der welluidendheid voldeed. Misschien was dit te wijten aan de verkoudheid, waarvoor mej. W. reeds de toegevendheid van de aanwezigen had ingeroepen. De psychologie der spraakklanken, waarmee in den jongsten tijd zooveel slechte en dialectische uitspraak bestreden wordt, werd ter zijde gelaten alleen werd ge wezen op het vruchtdragende van het voorbeeld in het besehaafd uitspreken en het noodzakelijke van goed luis teren van den leerling. Wat geldt voor goed voorlezen en spreken, geldt nog meer voor goed voordragen. Want voordragen eischt meer kunst, omdat het nog meer van hoofd en hart en oefe ning verlangt. Mej. C. Nagtegaal bewees, dat zij, met haar aanleg, geleid door een degelijke onderwijzeres, het ver in de knnst gebracht had. Op een uitstekende wijze droeg zij een paar reien van Vondel, eenige gedichtjes van Marie Boddaert, één van Pol de Mont en één van Beets voor. Haar stem klonk welluidend, haar gebaar was so ber en treffend, haar gelaat sprekendze was meester over den inhoud en dns volgde een uitmuntende accentu atie, een aantrekkeljjke rustigheid, en een gepast afwisselend tempo. We zouden de jonge kunstenares en hare leidster in overweging willen geven, datgene wat de laatste zeide van het lythme in elk woord, niet te consequent toe te pa-sen. In de rei van klarissen is er sprake van «geloken en niet-lachende oogjes"; daar werd door mej Nagtegaal het woord «lachend" gedragen door een sterk lachend gelaat. Ze dacht niet aan het »niet", dat er vooraf ging en niet aan den klaagtoon der gel strophe. Na de pauze droeg mej. Westenberg nog voor,»Anna Boleijn", fragment van Schimmel. Het is een moeielijk stok, dat veel studie en inspanning eischt. Het kon dan ook niet in alle onderdeelen behagen intusschen het Blot pakte en de toejuiching verzekerde mej. Westenberg, dat het publiek tevreden was. De Voorzitter bevestigde dit in zjjn woord van dank en afscheid, dat een »tot weerziens" bevatte. I.i De strjjd over het gymnasium is allengs een vrij zon derlinge geworden men redeneert niet tegen, doch langs elkaar. Terwijl toch de tegenstanders trachten aan te toonen, dat de gemeente-finantieën (om thans over de andere argumenten te zwijgen) deze uilgaaf niet gedoogen, antwoorden de voorstanders met de beweringdat in September tot de oprichting besloten is en het niet aan gaat daarop lerng te komen, zoodat de oppositie te laat komt (tardief is) en de thans geopperde bezwaren geene wederlegging behoeven. Op dit laatste standpunt stelt zich de schrijver (kort heidshalve zal ik hem X. noemen) van het artikel, voor komende in bet nummer van dit blad van 2 Maart, en daar ik niet toegeef, dat zijne lezing van het Saptember- besluit de juiste is grijp ik met beide handen de mij geboden gelegenheid aan om mijn standpunt in deze uiteen te zetten, en de burgerij, voor wie deze zaak niet onbelangrijk is, in staat te stellen haar boter te beoor- deelen, dan nit verspreide en nitteraard beknopte raads- verslagen mogeljjk is. Allereerst de vraag heeft de Raad in September be sloten tot oprichting van een gymnasium Gelijk X. zegt, luidt, het voorstel, dat aangenomen werd: B. en 11 uit te noodigen de oprichting en in werking treding van een volledig gymnasium voor te bereiden met het begin van den cursus 19u4/19d5. Deze reaactie, zij is van B. en W., ïb zeker niet gelukkig. Wilde men een beslissing uitlokken over de vraag gymnasium of niet?, waarom dan niet den gebruikelijken vorm gekozen »de Raad beslnit tot oprichting van een gymnasium en noodigt B. en W. uit enz.? Hoewel voor dergelijke voorstellen natuurlijk geen voorge-cbreven vorm b»staat, is het steeds gevaarlijk het thans heersehende meeningsverschil bewijst dit, van den gewonen weg af te wjjken. Wat evenwel de reden zij, dat deze minder gewone en meer dubbelzinnige redactie gekozen werd, een feit is hetdat men (al naarmate de nadruk gelegd wordt op de wooiden: oprichting en in werking treding of op het woord voorbereiden) in het aldus geformuleerde voorstel kan lezen, dat B. en W. den Raad uitnoodigen tot op richting te besfqiten, maar men kan daarin evengoed zien, dat zij, alvorens zich de moeite te geven plannen nit te w-rken en inlichtingen in te winnen, zich wilden verge wissen, dat er eventueel een meerderheid voor een gym nasium zonde zijn te vinden. En voor deze laatste lezing valt te méér te zeggen, wijl B. en W. in die September-vergadericg niet met een eigen begrootitg kwamen, doch verwezen naar de cjjfers in het adres van 1900 (Bijlage 31), met welae de inspecteur Dr. Eg^ink zich in hoofdzaak vereenigec kon (Bijlage 88, 1903), terwjjl die adressanten zeiven (gelijk ik in de Januari-vergadering opmerkte) in hnn verzoek schrift eenige vraagteekens stelden en er met nadruk op wezen, dat hunne becijfering niet volledig is. Hoe dat zij, toen in de vergadering van 27 Januari j.l. voor het eerst bleek dat deze twee lezingen bestonden en tusschen den heer ter Spill en mij zich daarover een debat ontspon, dat, daar ieder bjj zijne meeniug bleef, tot geen resultaat kon leiden zeide ik (verslag pag. 10) »Maar laat de meerderheid zich uitspreken. Heeft «zij bedoeld dat B. en W. hnn gang konden gaan, dan »trek ik alles terng wat ik heden gezegd heb, maar be- doelde de meerderheid, dat zij principieel vóór een gym- »uasium is, maar nader wilde zien of de uitvoering der »plannen practisch mogelijk zon,zijn, dan heb ik gelijk »en is mijne bestrjjding niet tardiel(hetgeen de heer ter Spill mij verweten had). Nóch de Voorzitter (die wel geen lid van den Raad is, maar die mede het voorstel had ingediend en das de strekking daarvan kon toelichten, nóch de weihouder de Wit, nósh de heeren de Lange, Moens, Kool, Bosman en Wanna (de voorstemmers van September; de heer de Sonnaville was afwezig) antwoordden daaiop, entoen ik ten slotte nitriep »als de meei derheid zich dan niet »wil uitspreken, laten B. en W. dan hnn gang maar »gaan," antwoordde ten laatste de heer Wicherink. En wat zeide hij Verslag pag 12»De heer Wicherink acht zich, naar «aanleiding van de woorden van den heer Coh8n Stuart «verplicht met het oog op het belang van de zaak (en hjj voegde daaraan nog toeal staat dit niet in het verslag «en om der waarheid wille I'ook zijn gevoelen

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1