No. 32. derate blad. Honderd en zesde jaargang, 1904. ZONDAG 13 MAART. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Laatste Berichten. De Oorlog in het Oosten. Nederland. Stadsberichten. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Wlnsdag-, Boaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,8ttj franco door bet geheele rjjk 1 1, 3 Nummers t O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnammer 3. Prijs der gewone ndvertentfën Per regel f ®,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Vergadering op Woensdag, IS Maart 1904, des namiddags te één uur. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen Ingekomen stukken. 2. Stemming over het voorstel van B. en W. opgenomen in Bjjlage No, 4 sub 1°, waaromtrent ic eene vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt en eventueel verdere behandeling van dat voorstel. 3. Vooistel van B. en W. tot verkoop van grond ter uitbreiding van de IJzer- en Metaalgieterij. (Bij lage No. 19). 4. Alsvoren, inzake de grondverbetering van de zooge naamde Kappelerijgoederen. (Bijlage No. 20). 5. Alsvoren, naar aanleiding van een advies der Gezonds heidscommissie om eenige perceelen onbewoonbaar te verklaren. (Bjjlage No. 21). 6. Alsvoren, tot voorloopige vaststelling van een staat, vermeldende de ambtenaren, op wie de pensioenver- ordening eventueel zal betrekking hebben. (Bijlage No. 22). 7. Alsvoren, tot herbenoeming van een stads-heelknn- dige. (Bijlage No. 23). 8. Alsvoren, inzake het verzoek van een gewezen werk man bij den reinigingsdienst om verhooging der hem verleende toelage. (Bijlage No. 24). 9. Alsvoren, naar aanleiding van een advies der Gezonds- commissie omtrent, de vaststelling eener Verordening tot beteugeling van besmettelijke kinderziekten. (Bij lage No. 25). 10. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdei jj ken omslag dienst 1903 en van de reclames in beroep. DAJlTTCHIiASlD. De Bondsraad heeft in de zitting van den 9 in overeenstemming met een besluit van den Rijksdag, besloten tot introsking van art. 2 dor Jezniëten-wet van 4 Joli 1872. Dit artikel luidt »De leden der orde van de S J. of van aanverwante orden en op orden galjjkende Congregatiën, kunnen, indien zjj vreemdelingen zijn, nit het Rijk worden geweerd. Wanneer zij Duitsehers zijn, kan hun het verblijf in bepaalde districten en plaatsen ontzegd of aangewezen worden." Art. 1 van genoemde wet, waarop de orde der Jezuïeten als zoodanig nit Duitschland werd gebannen en hare vestigingen verboden werden, blijft voor den Bondsraad nog bestaan, ofschoon de Rijksdag met groote meerderheid ook tot afschaffing van dat art. besloten had. In Protestante kringen wordt de Rijkekanselier von Btllow hierover heftig aangevallen; men verwijt hem, dat hij langzamerhand geheel toegeeft aan de wenschen van het Centrum, dat nu wel zal blijven aandringen op de geheele opheffing der Jezuïten-wet. De Saksische bladen verklaren, dat de Saksische Re geering van haar reeht zal gebruik maken tot ontzegging aan deJezuïeten van hun verblijf binnen het Koninkrjjk. E1GULAND. Koning Edward beeft een onderhoud gehad met den Russischen gezant te Londen. De »Gau- lois'' deelt daarover het volgende mede De aangelegenheden in het Verre Oosten en het warme vriendschapsbetoon van Engeland voor Japan, hadden een gespannen verhouding doen ontstaan tusschen Rusland en Engeland, waaraan de Koning getracht heeft een einde te maken. Hij liet den Russischen gezant ontbieden en zette dezen niteen het karakter en de uitgebreidheid der eventueele verplichtingen van Engeland ten opzichte van Japan, waarbij hij als zijn persooulijke bedoeling te kennen gaf, met Frankrijk, de strikste onzijdigheid te handhaven. De Czaar", moet Koning Edward hebben gezegd, »kan verzekerd zijn dat ik hem van harte ben toegedaan en dat ik geen oogenblik geloof aan de mogelijkheid van een strijd tn8sehen ons beider landen." Voorts verzekerde hij, alles te zullen doen om de goede verstandhouding te bewaren en hij verwachtte, dat ook Rnsland netelige quaesties, als b.v. die van Thibet, voor- loopig zon laten rusten. Daarop overhandigde de Koning den Gezant een eigen- handigen brief voor den Czaar en verzocht hem, zelf naar St.-Petersburg te gaan om den toestand uiteen te zetten, aan welk verzoek de gezant voldeed. Het .status quo" zal nn, volgens »le Gaulois, met wederzijdseh goedvinden in Thibet worden gehandhaafd. De Czaar moet Koning Edward hebben geantwoord, dat bij zeer gaarne de goede verstandhouding met Enge land wil bewaren mits dit, zich dan ook wat matigde, zijne vriendschappelijke uitingen jegens Japan en zijn uitdagende bonding tegenover Rusland liet varen. BD8LAXD en JAPAS. Nog steeds is men in het onzekere omtrent het Rus sische eskader. Het bericht, dat een zeeslag zou hebben plaats gehad tusschen de Russische en de Japansche vloot is tot nn toe niet bevestigd en door den waarnemenden bevelhebber van Wladiwostok een verzinsel genoemd, maar waar het Russische eskader zich bevindt, is tot no toe een raadsel. Een telegram van den 11 van Alexejef aan den Czaar meldtDe hedenmorgen te half zeven in de haven van Port Arthur teruggekeerde torpedobooten rapporteerden dat het vijandelijke eskader naderde. Om acht uur in den morgen openden de Japanners het vuur op de Rus sische kruisers en vestingen. De Japanners hadden 14 schepen zoolang zij schoten lagen zij achter den vuurtoren bij Liao-ije-sjan. De .Daily Chronicle" verneemt nit Tokio, dat het overbrengen van drie divisies Japansche troepen naar Noord-Korea thans geschied is. De troepen beginnen op te rukken. Het tweede legerkorps, dat tien divisiën telt, is reeds gemobiliceerd. Alle Russische troepen trokken terug uit Tsjing-Yoe naar Wijoe, waar zij een versterking aanleggen, die deel nitmaakt van het algemeen stelsel van verdediging in verband met de fortificaties, die reeds zjjn aangelegd door de Russen op den linkeroever van de Yaloe. Het op groote schaal samentrekken vaD troepen in deze streek, Rusland's operatiebasis veroorzaakt groot ongerief aan de Chineezen, vooral te Liaoyang, waar de troepen alle logementen en particuliere womngen iu beslag hebben genomen. Daizenden zijn. dakloos gemaakt. Op alle belangrijke punten van den spoorweg liggen troepen in tei ten gekampeerd. Uit St.-Pefcersbnrg wordt aan het .Berl. T." gescheven, dat het Russische volk groote offervaardigheid toont. Voor nieuwe oorlogsschepen en voor het Roode Kruis komen uit alle deelen van het groote rijk dagelijks ruime bijdragen in. De »Novoji Wremji" heef' in 10 dagen 200.000 roebel ingezameld; graaf Orlof Drwydof schonk 1 millioen roebel en het aantal giften van 50,000, 20,000 en 10,000 roebel is groot. Bovendien komen ontzaglijke bezending-n goederen en levensmiddelen in, die in eenige zalen van het winterpaleis worden opgestapeld. De Kei zerin heeft de oproeping tot de vrouwen gericht om ondergoed voor de soldaten te vervaardigen en 6000 dames hebben zich aangemeld, van wie bij beurten 2000 van 1 tot 6 uur ten paleize komen voor den arbeid, waarop H.M. zelve toez cht houdt. Grootvorstin Olga Alexandrowna, zuster van den Czaar, zal zelve naar Mantcbourije gaan, om het oppertoezicht te honden over de werkzaamheden van het Roode Kr nis. Ue Japanners lu AAorea. PETERSBURG, 11 Maart. Uit het hoofdkwartier te Moekden werd heden aan het Russ sch telegram bureau gemeldTengevolge van de uiteenloopende en elkaar tegensprekende berichten over het landen «an Japansche troepen op verschillende punten en de verdere plannen van het Japansche legerbestuur, heeft de staf het te Ohar- bm aangekomen legerkorps daar gehouden. Daar een zeer sterke vorst is ingetreden, giat het behoorlijk inkwar tieren van deze groote troepenmacht met moeilijkheden gepaard. Het Japansch-Horeaanscli verdrag. TOKIO, 11 Maart. De volledige tekst van het Japansch- Koreaansch verdrag is te Seoel afgedrukt in een buiten gewone uitgave van het Staatsblad van 10 dezer. Het verdrag vernietigt de consessies, door Korea aan Rusland verleend, zooals dat, waarbij aan Korea hat recht wordt ontzegd het eiland Kojedo te verkoopen of te verpachten, het recht tot ontginning van de kolenmijnen op het Roze-eiland en dat tot kappen van hout in bet dal van de Ulleui gdo, van de Toemen en van de Yaloe. De Koreaansche regeering zal een aankordiging van het ver nietigen der Russische concessies pnbliceeren. De zeereis van Keizer Wilhelm. BERLIJN, 11 Maart. De Keizer vertrok hedenavond te halt twaalf naar Bremarhaven, van waar bij morgen zijn Middellandsche Zee-reis aaavaardt. De Kroonprins en de Rijkskanselier, graaf Bülow, waren tot afscheid aan het station aanwezig. Botsing. Op het rangeerterrein van het Hollandsehe spoor station te 's Gravenbage is den 10 's nachts eene botsing ontstaan tusschen twee goederentreinen, waarbjj gelukkig geen ernstige persoonljjke ongelukken zijn te betreuren. Een machinist heeft een zijner beenen gekneusdhet andere personeel, dat de treinen bediende, kwam er zonder letsel af. Verscheidene wagens liggen in elkander ge drukt, machines werden beschadigdweer andere wagens versplinterd en over den weg geworpen. Te Zeist is de accumulatorenfabriek van den beer Draaisma geheel afgebrand. Onder meer zijn een automo biel en verscheidene motorcyles verloren gegaan. De fabriek was eerst het vorig jaar gebouwd. Nagenoeg niets is gered geworden. De oorzaak is onbekend en de schade door verzekering gedekt. Itarnmeer en hamerhop. Herkozen als hoofd ingelanden in het bestuur van genoemd Waterschap de heeren P. Groot Jnz. en J. Koster aldaar. Heerhagowaard. Bij do verkiezing van drie hoofdingelanden van den polder, zijn herkozen de heeren D. de Boer en K. Krurjer en gekozen de heer Jb. Wijo ker in de plaats van den heer J. Buren, als heemraad benoemd. De beide laatste voorstellingen van de Rederijkers kamer »Harmonie" waren voor de belangstellenden aan gename avonden. Het tooneelspel .Hoogmoed" en het blijspel .Gemeubileerde kamers te huur" werden zeer goed vertolkt en we kunnen dan ook gerust zeggen, dat de beide uitvoeringen als volkomeu geslaagd mogen be schouwd worden. Sint Pancras. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare school alhier hebben zich 10 sol licitanten aangemeld. Als leden van het kerkbestuur der pas gest'ehte Ge reformeerde gemeente alhier zijn gekozen als ouderlingen de heeren K. Ploeger, J. ten Hoeve en J. Gootjes, als diakenen de heeren B. Gootjes, F. Smit en C. Wagenaar. V. v. V. v. V. De afdeeling Alkmaar gaf, door eene tentoonstelling op de bovenzaal van 't café .Central", Woensdag en Donderdag 1.1. opnieuw bewijshoe het de leden nog steeds ernst blijft met het doel der Vereeniging n.l. ver betering van vrouwenkleeding. Verschillende inzendingen vormden tezamen een zeer goed geheel zoodat men er kon zienbedekking en kleeding van kruipertjes en babystot en met costumes voor volwassen dames. Onder de laatste trok vooral de aandacht eene inzending van M°n. Harm Hoogstraat 10 te 's-Gravenhage Een viertal japonnen met rok, van eenvoudig wandelcostunm, tot rijk gegarneerd gala-costunm werd door allo bezoekers met aandacat bezien en om kenrigeu snit en vorm en een voudige maar rijke*garneering door veien bewonderd. Een andere inzending van mej. F. de Ploeg, van Amsterdam, bevatte tal van modellen ook in verschillende grootten, welke met de overige een vrij flinke collectie maakten en waarbij men in elke afdeeling een volledige kleeding kon beoordeelen. 't Spreekt bijna van zelf, dat alle goederen beantwoordden aan 't doel door de Vereeniging beoogd n.l. te zijn practischmooi en gezond terwijl de meeste stoffen voldoende poreuslicht rekbaar, dos steeds passend en slnitend waren, en boven dien was de kleeding zelfin vele opzichten tooiend en smaakvol. De tevredenheid der vele vrouwelijke bezoekers is ook hier zeker een bewjjs van waardeering voor 't werk der dames van de commissie, die deze tentoonstel ling met zooveel zorg organiseerde. Ons werd nog medegedeeld dat elk lid de doozen met de ingezonden modellen voor drie dagen ter leen kan krijgenom ze desgewild in dien tijd na te knippen. De aanvraag daartoe moet dan geschieden bij mevr. A. AukesTimmers, secretaresse der afdeeling Alkmaar. Telefoonaansluitingen. *155 Wisselink, D. A., kassier, kantoor 9—3 en 68. 161 Erkamp, M. A., gas-, waterl.-, electr., fotoartik. Inbraak. Den 11, des avonds te ongeveer 8ljk ure, ontdekte de heer P. Messeiaar, dat zijn pakhuis aan de Oudegracht, waarin tevens zijn kantoor is gevestigd openstond en denkende dat het niet goed gesloten was geworden, wilde bij zijn zoon roepen die in de onmiddellijke nabijheid woonachtig is. Toen ze het pakhuis wilden ingaan sneldeD 2 personen als heeren gekleed de deur uit. Ze liepen zóó hard dat van inhalen geen kwestie was en verdwenen dan ook in de richting van het spoorstation zonder dat men weet waai heen ze zijn vertrokken. Een hunner was lang van gestalte had een blonde knevel droeg een donkere overjas en denkhoed en in de hand een lederen taschje; de andere droeg een soort portefeuille, was nog al zwaar gebouwd en had baard noch knevel. Niets wordt vermistalleen was de lessenaardie ge sloten is geweest, opengemaakt, terwijl de in het kantoor aanwezige brandkast ongedeerd is gebleven. De Plulmveetentoonstelling. Men zal moeilijk kunnen bewerendat onze stad op bet gebied van tentoonstellingen in de laatste jaren erg achteraan komt. Waar we thans tengevo'ge van het toe te juichen besluit der afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw, om in het najaar eene uit gebreider tentoonstelling te houden dan vroeger tegen Paschen steeds het gebruik was, de oude Paaschtentoon- stelling missen daar vervangt de Vereeniging »Aves" haar met wat wij gedachtig aau de Paaschaieren ook met eenig recht eene paaschtentoonstelling zouden kunnen noemen. Het zal natuurlijk van het slagen van deze eerste expositie afhangen of er meerdere zullen volgen en of de tijd thans gekozen, voor zulk eene tentoonstelling gunstig is. Het eerste hopen wij van harte, omtrent het laatste spreken wij als niet-deskundigen onze meeniug niet uit. Laten wij onze lezeis liever eens iets van deze (Paasch)- pluimveetentoonstelling vertellen, mogelijk dat het aanlei ding geeft om erin deze dagen eens een kijkje te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1