Honderd en zesde jaargang. Zondag 13 Maart 1904. Nederland. Stadsberichten. Ingezonden Stukken. De gymnasium-questie van het standpunt van een bestrijder. NO. 32. Tweede blad. ALKMAAKiSCHE COURANT. Generaal de la Hey In Indle. .Ons Land" bevat het volgend treffend verhaal van Generaal de la Key's zending in Indië By zjjn aankomst in Indië zond Generaal De la Key een telegram aan de burgers, die nog werden aangebonden als krijgsgevangenen. Dezen maakten van de paar dagen, die verliepen vóór de komst van den Generaal in het kamp, goed gebrnik om hun standpunt nog eens grondig te onderzoeken en hnn argumenten met teksten uit den Bijbel te versterken. De Generaal luisterde aandachtig en geduldig uren lang naar deze argumenten. Toen allen geëindigd hadden, stond de kalme, eerwaar dige en eerbied afdwingende Generaal op en sprak nage noeg als volgt»Nu, burgers, ik heb naar allen geluisterd. Ik ben niet zoo bedreven, om al uw argumenten te weder leggen, of al uw Bijbelteksten te beantwoorden, maar er is éen tekst dien jelui hebt vergeten, namelijk het gebed Uw wil geschiede. Het is niet een zaak van onzen wil, maar van Gods wil Deze woorden maakten dadelijk een diepen indruk. En toen de spreker zijne hoorders nog had gewezen op hun plichten jegens hnn in Zuid-Afrika zijnde huisgezinnen en familie-betrekkingen, verklaarden allen zich gereed de vereischte verklaring van onderwerping te teekenen. Vreeslijke scheepsramp. De .Courrier Saigonnais,'' den 9 te Marseille ont vangen, meldt het ontzettende nieuws, dat in den nacht van 9 op 10 Febr. j.l. het Fransche stoomschip .Cam- bodge" bij de baai van Saigon (Achter-Indië) door een hevigen storm met hemelhoogen golfslag aangetast werd het achterschip werd ingeslagen de passagiers, onder wie vele vrouwen en kinderen, trachtten zich op het boven dek te redden, maar een 20 of 30 hunner werden door de golven in zee geslingerd en verdronken voor de oogen hunner medereizigers. Ten laatste staken alleen nog de stoompijpen en de masten boven water, waaraan de men- schen zich in trossen vastklemden. Velen hunner konden zich van uitputting niet meer houden, vielen in de zee en verdronken. De gezagvoerder met 2 officieren en 38 matrozen en passagiers werden door uit Saigon ter hnlp gesnelde stoomschepen van het wrak afgehaald en gered. Het getal der omgekomenen moet meer dan honderd bedragen. (Haarl. Ct.) Overstroomt ng. De .Times" verneemt uit New-York, dat de rivieren in de middenstaten van Noord-Amerika door den grooten sneeuwval en het kruien van het ijs buiten haar oevers zyn getreden. Een groot aanlal steden zijn gedeelteljjk ondergeloopenduizenden gezinnen zijn dakloos. Men vree3t, dat talrjjke rampen zdilen plaats hebben, als de temperatnnr zoo hoog blijft als in de laatste dagen. De groote stad Harrisbnrg in Pennsylvanië ligt geheel onder water. Het water van de Susquehanna blijft stijgen en de toestand wordt voor de bevolking in de nabjjheid steeds gevaarlijker. Op een te Amsterdam gehouden vergadering van bet .Landelijk comité tot ondersteuning der slachtoffers der Aprilstaking" van 1903 met bestuurders van vak organisaties, is besloten het .landeljjk" comité einde Maart te doen ophonden met het verleenen van individneelen steun. Men zal evenwel trachten een som bijeen te brengen, waarvan aan hen, die een kleine negotie willen beginnen, een tegemoetkoming zal worden verstrekt. In de eerste plaats zullen de ouden van dagen worden gesteand laten de fondsen het toe, dan ook de joDgeren. De vereeniging .Vooruitgang" te WIJdenes, heeft besloten, voor een tijdvak van 10 jaren f 30 per jaar nit te trekken voor het nemen van proeven op het gebied van ooftteelt. Na het honden in dezen winter van eene lezing door den Rjjkstuinbonwleeraar Hazeloop is in overleg met dezen het volgende plan voorloopig vastgesteld lo. zal op een boomgaard, waar vele vrnchtboomen ljjden aan zwamziekte, een gedeelte der patiënten behan deld worden met Bordeauscbe pap 2o. zullen op een reeds bestaanden niet te ouden boom gaard proeven met verschillende hulpmeststoffen worden genomen 3o. zal een terrein worden gezocht van ongeveer 20 Aren, om dit met pyramiden en struiken en, zoo noodig met hoogstam vrnchtboomen te beplanten. De eeue helft van dit terrein zal de gewone grondbewerking ondergaan terwijl de andere helft drie steken diep bewerkt zal worden. Op dezen nieuwen boomgaard zullen dan ver schillende bemestings- en andere proeven worden genomen Ter tegemoetkoming in de belangrijke kosten, hieraan verbonden, zal subsidie worden gevraagd aan gemeente bestaren en Rjjk en provincie, alsmede aan znsterver eenigingen. Ken renxendlamant. Indertijd maakte wij melding van den renzendiamant Excelsior, die na jaren lang in zyn oorspronkelgken staat te Londen te zijn bewaard, toen aan de te Amster dam gevestigde firma Asscher ter bewerking was toever trouwd. Om verschillende technische redenen moest de steen, die 968| karaat woog, gekloofd worden in eenige groote steenen. Deze spljjting is uitnemend gelakt, en daarna zjjn de groote stukken, ieder op zichzelf toch nog een aardig brok diamant, zeer modern geslepen. Zoo heeft men nit den Excelsior diamant een kleine collectie prach tig bewerkte steenen verkregen, alle van het zuiverste water. Wy vernemen thans, dat deze geheele collectie door de firma Asscher aan een zeer groote jnwelieisfirma in bet buitenland is verkocht, en in verre gewesten don onverzwakten roem der Amsterdamschediamantny verheid zal handhaven. (A. Hbl.) Barslngerhoru. Een 4jarig ventje te K o 1 h o r n op zijne wijze aan het timmeien zijnde, nam een draad nageltje in den mond en slokte die in. Zulks gebeurde den 7, den 10 kwam het voorwerp langs geheel natnnr- lijk weg weder te voorschijn. Angstige dagen zijn het geweest voor de onders. Den 9 werd te Barsingerhorn bjj raadsbesluit eene be zoldigde brandweer in het leven geroepen. Al een paar jaren was die zaak aanhangig. Tot heden waren, op enkele uitzonderingen na, alle manneljjke ingezetenen, van 18—50 jaren dienstplichtig; bij brand bleek er dan veelal te veel volk, en bij niet spoedige afloop was brand voor arbeiders steeds een slechto Zaterdagavond. Uitgeest. In 't lokaal van den heer S. Baars heeft den 8 dezer de heer mr. J. Limbnrg nit den Haag een politieke rede gebonden voor de leden van den vrjjz.-de- mocr. Kiesvereeniging. De fpreker had tot onderwerp zijner rede gekozen .Grondwetsherziening en Kiesrecht hervorming''. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge brnik gemaakt. Den 9 trad in dezelfde zaal als spreker op de heer Samson van 's Gravenhage. Hoewel aangekondigd was, dat over de zaak Terweij zou gesproken worden, werd deze kwestie slechts terloops aangeroerd. In hoofdzaak had de spreker het over den nadeeligen invloed van 't misbruik van alcoholische dranken, welke beschouwing opgeluisterd werd door eenige lichtbeelden. De zaal was eivol. Vreeslijk Zijpe. In den avond van den 10 ontstond er door onbekende oorzaak brand in f.e boerderij van den heer G. Slykerman aan den Rnigenweg alhier. De vlammen grepen zoo snel om zich, dat niets kon gered worden. Twaalf koeien, elf schapen en I kuikalf kwamen in de vlammen om. Slechts de paarden en 4 koeien ontkwamen; van de laatsten moesten echter den llen 2 afgemaakt worden, omdat ze te hevige brandwonden hadden beko men. Alles was, maar te laag, verzekerd. Afd. Behagen e.o. K. O. G. Den 10 besloot deze afd., gehoord de inlichtingen van onderscheidene uitgevers, die niets voor de copie wil den geven, voor 1905 geen scheurkalender nit te geven. Met algemeene stemmen besloot zij lid te worden van den bond tot vereenvoudiging onzer taal. Te Tilburg is de opperman C. de B. onder een neerstortend stnk muur geraakt van het buis, waaraan hjj werkzaam was. Toen de ongelukkige van onder het pain te voorschijn werd gehaald, had hij reeds opgebonden te leven. Te Afferden is de zink werker W. van Loon, door dat bij misstapte, nit de goot van een in aanbonw zijnd hnis gevalion. Hij werd bewusteloos opgenomen en is weinige oogenblikken later overleden. Tot insp-ctenr van het rundveestamboek „Aoordhollund" zjjn gekozen de heeren G. Stapel te Berkhout en J. Palenstijn, te S^hellinkhont. Even bniten Voorburg is de 18-jarige De Jong, doordat hij nog vóór de tram wilde overloopen, door de tram aangereden en weldra aan de gevolgen zijner won den overleden. IMenstwelgerlng G. van Anrooij-Gallé, Hilversum O. van der Huoht- Kerkhoven, Haarlem; Jacoba T D. Mossel, Amsterdam; prof. dr. J. van Rees, Laren (N.H.), verspreiders van het manifest tot sympathiebetuiging met het denkbeeld van eerbiediging van ernstige gewetensbezwaren tegen mili tairen dienstplichtmaken bekend en verzoeken allen Ned. dag- en weekbladen dit bericht over te nemen, dat de verspreiding van boven vermild manifest het volgend resultaat heeft g«had Aan den oproep om het manifest mede te onderteekenen is door 86 personen gevolg gegeven, waarna tot na 3158 handteekeningen nit alle kringen en partijen zijn ver kregen. Op tal van circnleerende exemplaren van het manifest worden nog handteekeningen verzameld. Een jniste statistiek is niet op te maken, daar de meeste onderteekenaars hnn ambtberoep of tak van arbeid niet hebben opgegeven. Verhuizing naar Zuld-Afrlka. .Met het oog op de algemeen beerschende malaise in geheel Znid Afrika richt de vereeniging .Hollandia", te Kaapstad, nogmaals een waarschuwend schrijven aan haar landgenootenom toch niet naar Zuid-Afrika te emi greeren, zonder vooraf zekerheid te hebben hier eene be trekking te vinden. .Het Informatie bureau van genoemde vereeniging (bus 1302) is bereid kosteloos aan belanghebbenden inlichtingen te verstrekken. Evenwel is het alsnog voor genoemd Bnrean niet mogelijk als bemiddelaar op te treden ter verkryging van betrekkingen. .Bij verbetering van den toestand hier te lande zal de vereeniging daarvan bericht zenden aan de Nederland- sche bladen. .Aan alle Nederlandsche bladen wordt beleefd verzocht dit scbrjjven over te nemen in het belang van onze land genooten. .Namens bet bestnnr »H. SCHELTENS, voorzitter. »W. PLEKKER, secretaris." In verband met het bovenstaand schrijven mag ook het volgend boricht wel als waar*cnuwing gelden Den 4 is hier te lande een gezelschap Nederlanders nit Znid-Afrika teruggekeerd, die te vergeefs beproefd hadden aldaar eene betrekking te krijgen. De beer Dr. A. C. de Regt, predikant bjj de Remonstrantsche Gemeente alhier, komt voor op een zes tal voor predikant te Meppel. „Rein leven." Wij moeten allen het tijdperk van zoeken en tasten, van opbrnisenden hartstocht, van willen en falen, van vallen en opstaan doorloopen, eer wjj tot zedelijk zelfbe wustzijn, tot zedelijk handelen, tot volkomen zelfbeheer- sching komen. Het leven is evenals de kryg, een reeks van misgrepen. Niet hij is de beste veldoverste en niet bij is de beste menech die de minste misgrepen begaatdit kan dikwyls de middelmatige wel bereiken. Maar hy staat bet hoogst die, door misslagen te herstellen, zegepralen behaalt. Vergeet daarom alle begane misslagen als zoodanig en maak er even zoovele middelen van ter overwinning. Rein zij ons denken En rein zij ods handelen, Rein zij ons spreken En rein zy obs wandelen Ooah 1 zeide Cnrumilla. Slot. Alvorens te vervolgen, een paar woorden in antwoord aan de heeren Mr. N. H. de Lange, Dr. Wicherink en een nieuwen onbekende, die met een driestar teekent. Dr. Wicherink geeft eene verklaring, hoe bij kon stemmen vóór het vragen eener nieuwe begrooting in Januari en tegen het voorstel Vonk (niet-oprichting) in Februari. Dit is zeer duidelijk en wa3 dat ook tevoren reeds, maar is geen wederlegging van mijn betoog. De zaak zit zóó X deed zijn onbehonwen aanval op de bestrijders, niet omdat zjj de opgaven van B. en W. te onvolledig achtten, maar wijl zij op een eens genomen beslissing trachtten terng te komen omdat hun oppositie tardief was. Teneinde aan te toonen, dat dit verwijt onjnist is, bracht ik in herinnering, hoe in Jannari Mr. ter Spill ons hetzelfde had gezegd dat ik mij daartegen had ver dedigd en een beroep had gedaan op de meerderheid zelvedat allen mjj daarop door hnn zwijgen geljjk gaven, en bovendien Dr. Wicherink verklaarde het bewuste beslnit in gelijken tin als ik te hebben opgevat. En welso was die zin .dat men nader wilde zien »of die plannen practisch uitvoerbaar waren 1" Dr. Wicherink stemde dns toe, dat mijne bestrijding niet tardief was. Ziker! hij voegde daar aan toe, dat bet nu slechts de vraag was of men de verstrekte gegevens ter beoordeeling der plannen voldoende oordeelde of niet, maar in elk geval had hij ons recht erkend de oprichting alsnog principieel te bestrijden, 't zjj dan op reeds verstrakte of op nog te verstrekken cjjfers. En als hij nn schrijft, dat hij, toen in Februari de meer gedetailleerde opgaven inkwamen, .heel goedig" verwacht te, dat men geen principieelen strijd meer zon voeren, wijl hij meende, dat reeds tot oprichting besloten was, dan is daarop mijn antwoord, dat ik geen oogenblik ge twijfeld heb aan zjjne .goedigheid", maar wel aan zjjne consequentie. Na deze gedachtenwisseling, waaruit opnieuw blijkt, dat de Januari-vergadering bewezen heeft, d«t de prin- cipieele beslissing nog niet gevallen is, kan mijn antwoord aan mr. de Lange en IJ (den driestar) kort zijn. Waar de voorstanders, de een door zijn spreken, de anderen door hnn zwijgen, toonden de opvatting van Mr. ter Spill Diet te doelen knnnen geene geschiedkundige noch taalkundige beschouwingen zelfs niet aan de haüd van Van Dale's Woordenboek, baten het is toch niet de vraag of men het beslnit in den geest van Mr. ter Spill kan vertolkon (reeds toegegeven), nóch of daarvoor meer pleit dan voor eenige andere interpretatie, maar wat de Raad daarin gezien heeft; niet de bedoeling van B. en IF'., die voorstellen maar van den Raad, die beslist, moet ge raadpleegd worden als er over een beteekenis van een beslnit, gelijk hier, verschil van meening bestaat. Do Raad heeft nu eenmaal (behalve Mr. ter Spill en later de heer de Wit, beide voorstellers) de zaak zóó op gevat, dat men nader zon kannen overwegen of practisch nitvoerbaar zonde blijken, wat men principieel wenschte. .Ten onrechte", zegt Mr. de Lange, .onbegrijpelijk", oordeelt IJ. Best mogeljjk, maar het is nn eenmaal zoo ea zelfs van Dale's woordenboek kan ons niet helpen en den Raad achteraf een bedoeling opdringen, die bij de overgroote meerderheid niet voorzat toen de beslissing viel. Ik voeg hierbij, dat ook in deze het critiseeren niet het moeieljjkste werk is. Ieder, die vaak vergaderingen bijwoont, weet dat dergelijke incidenten, 't zij door min gelnkluge redactie (mijn meening), 't zjj door onjnist in zicht (Y's opinie) veel vaker voorkomen, dan men den ken zou en dat men zelf de discussies bijgewoond moet hebben om in een dergelijk geval een eigen oordeel te kannen uitspreken, daar verslagen (ook de beste) toch slechts gebrekkige hulpmiddelen zijn. In Haarlem's Ge meenteraad hoeft zich juist in denzelfden tijd precies dezelfde qnestie voorgedaan, die ook daar tot een heftigen strijd leidde. IJselijk dom, zal Y zeggen wederom best moge lijk raadsleden zijn óók menschen en met zijn zeven tienen (ook dit is geen nienws) oordeelt men vaak min der scherp en minder jnist dan in klein comité. Waarom, vraagt Y, nn weder de oude argnmenten opgerakeld Niet voor mijn genoegen, voorwaar 1 evenmin in de verwachting een voorstander om te praten, en ook al niet, omdat ik zoo .mateloos en machteloos verwoed" ben, geljjk X beweert, ik moet hem die illusie ont nemen, maar omdat ik het een zaak van pnbliek belang acht, dat de burgerij althans wete of de bestrij ders eerlijke lieden zijn, of met .ongeoorloofde middelen, .bijoogmerken trachten te bereikeri. Het convenieert, zeide ik in de Febrnari-zitting, geen enkele gemeerite een gymnasinm op te richten, en aller minst Alkmaar. Niet slechts is in behandeling een regeerings-vooratel,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5