Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in het Oosten. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Ie Klasse, 3e lijst, 16 Maart 1904. Nr. 1336 f 5000; nr. 14177 f 400; nr. 80 f 200nrs. 8844, 9685, 10560, 11322, 17159 en 20798 f 100. DUlTSCHLtm Bij den Rijksdag is een verdere crediet-aanvrage voor Z. W. Afrika ingekomen. Br znllen nog 800 man ruiterij en twee vliegende batterijen heen gezonden worden, om de Herero's te onderwerpen. Keizer Wilhelm is te Vigo aangekomen, waar Ko ning Alphonsus den Keizer is komen begroeten. Den 18 wordt Keizer Wilhelm te Gibraltar verwacht. ETÏGEIiABiB. De Minister van koloniën, Lyttelton heeft, op de aansporing tot spoedige bekrachtiging der wet betreffende den invoer van Chineesche werkkrachten in Znid-Afrika, aan Lord Milner geseind, dat Koning Edward die wet wel zal goedkeuren, maar dat die nog niet in werking kan treden. Volgens sommige bladen zon dit uitstel zijn, omdat nog onderhandelingen gevoerd moeten worden met de Chineesche regeering, over de behandeling der in te voeren koelies. Anderen gelooven, dat Koning Edward aan Transvaal een volksvertegenwoordiging wil geven en deze wil laten beslissen over de qnaestie van den invoer van Chi neesche arbeidskrachten. Deze beslissing zon dan waar schijnlijk tegen den invoer zijn. Gelijk bekend is hebben de voormannen der Boeren o.a. Lonis Botha, de Engel- sche Regeering ernstig gewaarschuwd tegen den Chineezen- invoer. Volgens een boricht nit Berbera, hebben de Britsche troepen van Generaal Manning 150 volgelingen van den Mullah gedood en een groot aantal kameelen buitge maakt. De Mullah moot ernstig in het nauw zijn gebracht. FRABJHRI Jfi. In de Kamer werden den 15 de debatten over het wetsontwerp tot verbod van het geven van onderwijs door de congregaties hervat. De afgevaar digde Caillanx stelde in den loop der debatten voor, een uitstel van 10 jaar toe staan aan de congregaties, welke uitsluitend onderwijs geven. Minister Combes verklaarde het amendement-Oaillaux niet te kunnen aanvaarden, dat echter met 282 tegen 271 stemmen werd aangenomen. Den 16 zou de kamer weder bijeen komen. De bekende Senator Ludoric Trarienx is op 64 jarigen leeftijd overleden Hij was bekend als verdediger van Finland en van Dreyfus als voorstander van het internationale scheidsrecht en van den volkenvrede. In de Fransche politiek van de laatste 15 jaren vervulde de overledene een rol van beteekenis. RilLAB» en JAPAW. Het gevecht den 10 voor Port Arthur geleverd blijkt allerhevigst te zijn geweest. De Daily Telegraph" ont vangt uit Yinkow het bericht, dat tiet bombardement van Port-Arthur op den lOen dezer 13 uren duurde meer dan 400 granaten werden verschoten het meeren- deel gevonden aan boord van het Russische transportschip »Mandsjoerije dat op weg naar Port-Arthnr werd buit gemaakt, met 7000 tons ammunitie aan boord. De totale verliezen der Russen waren 300 dooden en gewonden. Omtrent den ondergang van het Russische torpedo jager »Steregoetsji" wordt nog gemeld Deze torpedojager en nog een tweede werden omringd door vier Japansche torpedojagers, die een onafgebroken vuur op hen richten. De Russen streden met den groot sten moed en beide kapiteins trachten het gevecht, al voortstoomende vol te honden om dus door de Japan sche linie heen te breken en in veiligheid de haven te bereiken. De eene boot slaagde daarin, maar de pogingen van de »Steregoetsji" mislukten. Het schip werd hopeloos lek geschoten en was toen een prooi voor de Japanners. De schepen lagen op dat oogenblik zóó dicht bij elkaar dat een Japansch matroos van zijn schip aan boord van de »Steregoetsji'' wist te springen juist verscheen de Russische kapitein uit zijn hut De Japannor sprong op hem toe en gaf hem met zijn sabel een houw op het hoofd, waarop de commandant op het dek neerstortte. Hij trachtte echter weer overeind te komen, maar de Japansche matroos liet hem geen tijd pakte hem beet en wierp zijn vijand over boord. De pogingen der Japanners om de bemanning te red den, werden zeer bemoeilijkt door het hevige vuur der kustforten. Slechts 10 Russische matrozen, die in zee waren gesprongen kon men oppikken daarbij waren twee gewonden. Aan boord zelf waren slechts gesneuvelden toen het schip zonk. De rest der bemanning, die ook te water sprong om niet gevangen gemaakt te worden is blijkbaar om het leven gekomen. Omtrent het lot der 22 Russische gewonde matro zen van het schip de »Warjag", dat in de slag bij Tsje- moelpo zonk, die verpleegd worden in het Roode Kruis- hospitaal te Matsoebyma, verneemt men, dat de toestand van 8 hunner nog zeer ernstig is. Een hunner heeft 165 wonden, veroorzaakt door het springen van een granaat met behulp van X-stralen tracht men ze terug te vinden. De uitwerking dier granaten is ontzettend. Zij springen in scherven uiteen en scheuren de menschen in den naasten omtrek aan stukken, terwijl tot op grooten afstand menschen er door worden gewond. Door één granaat werden in het fort der benedenstad een officier en 42 manschappen gedood of gewond. Roord te Frankfort. Volgens een bericht uit Hamburg, heeft de daar in hechtenis genomen koetsier Stafforst bekend, dat hij den pianofabrikant Lichtenstein te Frankfort heeft ver moord, te zamen met den vroeger gevangen genomen kruier Grosz en op diens aanstoken. Geljjk men reeds vermoedde, zijn het horloge van don vermoorde met ketting en medaillons, alsook geld van hem in Staffort's kosthuis gevonden. De moordenaar wordt naar Frankfort gebracht. Sijbecarspel. De heer J. Stapellid van den gemeenteraad heelt 't voornemen te kennen gegeven als zoodanig zijn ontslag te nemen in verband met 't op treden van zijn schoonzoon als burgemeester. Dienstweigering. De dienstweigeraar J. P. Terweij, in garnizoen te Amsterdam, zal opnieuw voor den krijgsraad te Haarlem terechtstaan ter zake van hetzelfde feit. Hjj bevindt zich weer in het Huis van Bewaring te Haarlem. Bekroning. De inzendingen van de Stoomzuivelfabriek „Wil helmlna" van den heer N. S. Modderman te Bathmen zijn op de tentoonstelling te Brussel bekroond met eene gouden medaille voor boter en eene bronzen medaille voor kaas. Brand te Helft. Den 15 's morgens vroeg brak plotseling brand uit in het stadhuis te Delft en wel in de kamer van den ge meente-secretaris. Het vuur woedde geweldig en in korten tijd was de geheele kamer benevens een daarboven gelegen woning van den concierge uitgebrand. De brandweer be hoedde het overige gedeelte van het gebouw. De oorzaak is onbekend. Onderscheiding. Benoemd tot broeder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw W. Hz. van Kenlen, bootsman te West- Tersc^glling, in dienst der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij. Te Leerdam heeft een vechtpartij plaats gehad tnsschen personen, die zich in de derde klasse wachtkamer van het station bevonden, en het personeel. Toen de chef en de assistent twee belhamels wilden verwijderen, werd den eerste de jas als 't ware van zijn lijf gesneden en de assistent met een mes aan de hand en in de zjj ver wond. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Den 16 is te 's-$4ravenhage met inachtneming van het strikste incognito aangekomen prins Eitel Fritz, tweede zoon van den Keizer van Duitschland. De prins, die reist onder den naam van graaf Geldern, zal zich morgen naar Amsterdam begeven. Van uit ons land keert bij terug naar Bonn. ütompetoren. Op de voordracht voor Heemraad van de Schei meer (wegeDS periodieke aftreding van den heer D. Glijnis) zijn geplaatst No. 1 D. Glünis, 2 K. Laan, 3 P. Vader P Dz. Rusland en Horea. SEOEL, 16 Maart. De Koreaanscbe superintendent van den handel te Kyonghang aan de Toemen heeft een brief ontvangen van den Rnssischen generaal te Wladi- wostok, waarin hem wordt meegedeeld, dat Rusland Korea als oorlogvoerend beschouwd, sedert dit land met Japan samengaat. Dientengevolge znllen 2000 Koreaan scbe soldaten, die zich op het oogenblik te-Seonl bevin den, de volgende week naar het noorden gezonden worden. De Japanners verklaarden beslist, dat een sterke Rus sische troepenmacht, nit veld-artillerie bestaande, aarden wallen opgeworpen heeft op den noordelijken oever van de Yaloe. Ken Fransch-Engelsche overeenkomst. PARIJS, 16 Mrt. Volgens den Londenschen corres pondent van de »Echo de Paris" is door Engeland en Frankrijk een overeenkomst gesloten, ot znllen deze mo gendheden een overeenkomst sluiten, waarbjj zij zich met toestemming barer wederzgdsche bondgenooten, ver binden, met alleen geen deel te nemen in den Rnssisch- Japanschen oorlog, maar ook te znllen beletten, dat een derde mogendheid aan dien strijd deelneemt. Be Russen ln Randajoerije. YINKOF, 16 Maart. Officieel wordt bericht, dat een groote Russische troepenmacht een belangrijke strategische stelling bezette in de versterkte stad Ashangan, waar de Japanners in den Chineesch-Japanschen oorlog hun opmarsch eindigden. Inlanders, die den 12en dezer Feng-hnangtejeng ver lieten en wier mededeelingen geloofwaardig zijn, bevestig den dat de hoofdmacht van de Russen, die zich bij de Yaloe had samengetrokken, nn die rivier is overgestoken en te Antoeng, Tsjioe-lien-tsjeng en op andere punten kleine troepenafdeeliugen heeft achtergelaten om de rivier te bewaken. Veertien dagen geleden bezochten eenige Japansche spionnen Antoeng. Sedert zijn geen Japanners ten westen van de Yaloe gezien. 375ste Staatsloterij. Ie Klasse 4e Lijst 17 Maart. Nr. 13915 f2000; nis. 7501 en 14764 f1000; nrs. 11704, 13338 en 14220 f200. 's GRAVENHAGE, 17 Maart 1904. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft aangenomen verschillende wetsont werpen, onder meer die, betreffende het westeljjk viadnet te Amsterdam. Remonstrantsche tiemcente. Men verzoekt ons mede te deelen dat op Zondag den 20 Maart de dienst in de kerk van bovengenoemde gemeente zal worden verrold door den heer dr.A. Brni- ninghoogleeraar te Amsterdam. Uvang. Iiuth. gemeente. Zondag den 20 zal geen dienst worden gehouden. lioonsverhooging. De Schildersgezellen-Vereeniging »Streven naar Verbetering" heeft zich per circulaire tot de patroons in het schildersvak gewend verzoekende het loon van 17 ct. per nar op 19 te brengen. Regelen. Aan den kegelwedstrijd, uitgeschreven door de club Alcmaria Victrix" namen den 15 zes clnbs deel, waar van de stand is als volgt: Arenac, Amsterdam, 226 ponten »De 5 Pintjes*, Amsterdam, 206 p.; >Koekoek Ic, Alkmaar, 255 p.; »Victoria Ic, Alkmaar, 261 p.; »De Bnrg IIc, Alkmaar, 187 p.; Vooruit c, Amsterdam 139 p.Koningsprijs O. MetzAlkmaar70 p., eereprijs J. Husken, id., 71 p. Hezondheldscommissle. Met genoegen hebben we kennis gemaakt met het Verslag der Gezondheidscommissie in deze gemeente over 1903, dat in drnk is verschenen en mededeelingen in houdt, belangrijk genoeg om er kennis van te nemen. Het bevreemdt ons echter in Hoofdstuk 3 letter d het volgende aan te treffen: »De beide begraafplaatsen zijn op Hinken afstand van »de bebonwde kom der gemeente gelegen. »Een lokaal voor tydelijke bewaring van overledenen »aan besmettelijke ziekten (art. 12 der wet hondende voorzieningen tegen besm. ziekten) wordt te Alkmaar niet gevonden. Wanneer de commissie even de moeite doet de alge- meene de R. K. en de Israölietische begraafplaatsen te bezoeken, dan zal zij zich knnnen overtuigen, dat alle drie van zeer goed ingerichte »1 ij k e n h n i z e n" zijn voorzien. PB ©TEST- R HBOTWre. Door de Vrije Groep alhier, werd Woensdagavond een meeting gehouden, volgens mededeeling van den Voorzitter, den heer Klomp Jr., ten doel hebbende, mede rrotest aan te teekenen tegen de mishandelingen en vervolgingen, de georganiseerde arbeiders in Spanje aangedaan, die eenvoudig geweigerd hadden, arbeid te verrichten Deze afschuwelijke handelingen hadden het Algemeen arbeiders-secretariaat het initiatief doennemen om in Nederland algemeene protestmeetings uit te schrijven. Oorspronkelijk was daarvoor de 12e Maart bestemd. Al die vergaderingen zouden tengevolge hebben een internationale betuiging van afkeuring over de mishandeling der arbeiders in Spanje en een motie, waarbij door verschillende natiën, de Spaansche regeering zou worden gewezen op het schandelijke en onmensche- lijke dezer handelwijze. Wellicht zou 't dienen tor overtuiging of oorzaak zijn, enkele slachtoffers, die nu onschuldig de grootste folteringen hadden moeten ver duren, aan de wreede hand dier beulen te ontrukken of voor verdere vervolging te vrijwaren. Met dit d el had het Algem. arbeiders-secretariaat van alle partijen sprekers uitgenoodigd en dien avond zouden dus alhier optreden de heerenO. Reinders van Amsterdam en E. Kloosterman van Alkmaar, die daarop het woord bekwamen, de heer A Reens was verhinderd De heer Reinders herdacht eerst even het feit, om daarbij zijn verwondering te kennen te geven, dat jnist uit Spanje, een godsdienstig land bij uitnemendheid, zulke gruwelen werden gemeld. Yoor eeuwen zou men, al herinnerde men zich de gruwelen uü de ge schiedenis niet, zoo iets geloofd hebben maar in onzen tijd van humaniteit, zegt spr treffen ons deze gruwelen nog des te meer. Hij doet daarop voorlezing van enkele mishandelingen, dien arbeiders aangedaan, en waarvan de meeste aan het ongelooflijke grenzen. Spr. toont daarbij aan, dat door de machthebbenden zoo vaak een gruwelijk en onrechtvaardig vonnis wordt geveld en z. i. ligt de groote oorzaak in het gebrek aan geweten. Met het aanvaarden van een ambt schijnt z. i. 't geweten verloren te gaan en het sprookje van den rechter wiens geweten, na de zuivering geheel zoek raakte, was een voor hem zeer geschikte illustratie. Daarbij somde hij verschillende g'ieven op van partijen of lieden die 't in hup macht en z. i. tot plicht hadden, de arbeiders te steunen, maar 't niet deden, omdat ze nog steeds dienden, den machthebbende, n 1. het kapitaal. De bourgeois-pers moest daarbij ook weder een veer laten. Waar 't den arbeider geld, werd terwille van't kapitaal, z. i omdat ze de spreektrompet daarvan is; gezwegen, terwijl er kolommen worden gevuld indien somtijds een gekroond hoofd valt. Ten slotte spreekt hij nog eenige woorden van aan beveling voor 't protest, dat, als 't maar krachtig en heftig genoeg is, z. i. er wel toe zal leiden, dat de Spaansche regeering haar prooi zal loslaten Met een bemoedigend woord aan zijne partijgenooten en de overtuiging, dat er verandering moet en zal komen, dewijl de stroom, die daartoe leidt, onmogelijk meer te houden is, eindigt spr., die gaarne weer per trein naar Amsterdam wil. Daar niemand met hem iu debat wenscht te komen, verlaat hij na dank vaa den Voorzitter, de zaalonder luid applaus. De heer Kloosterman, die daarna optrad, opende zijn toespraak met een gedicht van Yondel waarin deze o.a. zegtworsteling teekent den strijd en slechts hij die daaraan meedoet, kan met recht deelen in den zegen. In vele opzichten onderschrijft hij wa[ de vorige spreker heeft gezegd; vooral ook waar hij de daden laakt van een z g. Christelijk land bij uitnemendheid zoo als Spanje. Hij meent echterdat de officieel Christelijke kerk die met het Christendom niets gemeen heeft dan alleen den naam, er steeds op uit wasmet geweld te velde te trekken tegen alles wat naar verandering streeft en daarvoor levert de geschiedenis overvloed van voorbeel den waarvan hij er enkele aanhaalt Volgens zijne meening treedt de regeering over het geheel internationaal op tegen de arbeiders en dienten gevolge is het z. i zeer noodig dat dezen zich ook internationaal vereenigen. In Barcelona werd in '97 midden in eene processie een bom geworpen die eenige slachtoffers maakte en natuurlijk zegt spr. hadden dit de anarchisten gedaan. Een vreeselijke vervolging was dan ook het gevolg en meer dan 90 personen waaronder vrouwen en kinderen, moesten er op afschuwelijke manier voor boeten; terwijl later toch hun onschuld aan den dag kwam even als bij de 8 martelaren van den aanslag te Chicago. Elk land had z. i. zeker zijn martelaren en voor Nederland noemde spr. o m de Hoogerhuizen Door pijniging en andere dwangmiddelen worden vaak daden bekend die niet gepleegd waren en het betvijs werd dan vaak te laat geleverd. Nu zou men vragen van waar die dwaling, vooral bij de rechterlijke machtde zucht tot overheersching enz. en daarvoor zou spr. alleen met ds. Sehermerhorn antwoorden: „de mensch gaat op in den ambtenaar" en ook z i. blijft bij het aantrekken van den uniform het geweten in de burger- kleeren zittenanders zou hij de vele diensten of grooten ijver van vele beambten niet kunnen verklaren De arbeiders herinnerde hij aan hunne rechten, maar ook tevens aan hunne plichten, nl. die voor de toe komst van vrouw en kinderen. Na nog eenige woorden tot opwekking en aanbeve ling dezer protestmeeting, werd eene motie voorgelezen, naar 't model van het Nat. Arb. Secretariaat, waarbij de ongeveer 250 arbeiders, dien avond in Harmonie vergaderdhunne afkeuring over de gruwelen der

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2