Nederland. de onderneming op? Als zo geheel wordt gewijzigd of alleen bij slooping. Men moet, meent hjj, óf verkoopen óf in erfpacht geven maar zich zelf geen verplichtingen opleggen. De heer Bosman gelooft niet dat dat ook de bedoe ling is van den heer van den Bosch en meent, dat deze eenvoudig wil, dat de gemeente het recht zal hebben den grond tegen lagen prijs weer te knnnen overnemen. De Voorzitter acht bet gewenscht, dat men kennis neemt van de vroegere koopaeten die hij heeft laten halen. Daaruit blijkt, dat in 1879 is verkocht met de bepaling van terugkoop, in 1892 eveneens, in 1897 niet. Na eenige discussie vraagt de Voorzitter of de heer Uitenbosch een voorstel doet om den grond in erfpacht af te staan. De heer Uitenbosch is daartoe wel bereid. De heer Cohen Stuart meent, dat bet beter is de zaak aan te honden tot een volgende vergadering en inmiddels met de directie der fabriek in nader overleg te treden. De heer Kraakman vindt op zich zelf de bepaling omtrent het weder terugnemen van den grond niet hinder lijk als men zich maar niet aan banden legt en het zich als verplichting gaat opleggen. Een ealamitect voor de fabriek moet geen calamiteit voor de gemeente worden. Geen verplichting wil bjj, om den grond tegen het volle bedrag van "pl. m. f 9000 weer terng te nemen daarin gaat bjj niet mee. De heer de Wit is het met den heer Kraakman eens. Verder meent de heer Kraakman dat op dit oogen- blik in principe niet wel is uit te maken hoe de raad over de uitgifte in erfpacht denkt. De Voorzitter is toch van oordeeldat de raad moet nitmaken op welko wijze de grond zal worden afgestaan. De heer van denBoBch zon de zaak ook liever aanhouden om ze nog eens nader te overwegen. Hij gelooftdat de gemeente hier in dit gevalook in het belang der fabriek moet blijven verkoopen doch hij wil niet de verplichting, doch het recht op de voorkeur om het terrein bij ontruiming terug te nemen tegen een zeker bedrag. De beer Cohen Stuart gelooft ook wel dat de directie der fabriek geen erfpacht zal willen voor dit stuk maar men kan toch eens met het bestuur over leggen en vragen of men op vroegere bepalingen niet kan terugkomen, natuurlijk onder voorbehoud. Met bepalingen als die, welke vroeger gemaakt zjjn, moet men voorzichtig zijn. Kan men daaruit niet gaan afleiden dat de ge meente elk stuk dat de fabriek niet meer noodig heeft, moet terngkoopen terwijl men bij afwijzing het aan een ander zon kunnen overdoen De heer Boelmans ter Spill is van gevoelen dat indien in deze vergadering wordt gestemd over ver koop of erfpachtde vraag niet als een algemeeue kan worden beschouwddoch men stelle deze vraag of in dit geval erfpacht wenochelijk is of niet. Nu heeft de gemeente ter plaatse reeds verkocht eu daarom ook acht spr. verkoop hier het meest gewenscht. De heer Kraakman wil geen verkeerde bedoeling zien toegedicht aan 't geen hij gezegd heeft. Hij is niet tegen het voorstel van den Bosch, dat bedoelt meerdere vrijheid te geven aan de gemeente dat kan niet anders dan ten voordeel van Alkmaar zijn, maar dan zal er toch overlegd moeten worden. De heer Uitenbosch meent, dat de raad zicb wel principieel kan verklaren voor of tegen erfpacht en stelt voor, dat het voorstel B. en W. wordt opgeschort, de raad verklaart dezen gemeentegrond niet te zullen ver koopen, doch in erfpacht zal geven, na overleg met de directie der fabriek. Da heer Glinderman zou willen w?chten tot de volgende vergadering met de principieele beslissing, waarop de Voorzitter zegt, dat B: en W. dan veel kans loopen noodeloos wei k te doen met hon overleg plegen. De heer Boelmans ter Spill acht deze wjjze van doen niet den juisten weg, en beveelt een stemming aan over het voorstel van B. en W. Is de meerderheid voor erfpacht dan stemt ze het af. De heer de Sonnaville verklaart tegen erfpacht in dit geval bezwaar te hebben, daar de vroegere grond in koop is afgestaan, De heer Bosman vraagt nog eens het woord, waarop de Voorzitter het reglement van orde willende hand haven zegt, dat daar de heer Bosman voor de derde maal het woord vraagtdaarvoor de toestemming van den raad behoeft. De heer Bosman zwjjgt dan maar. hare werken verkregen bad dan wist ze oogenblikkelijk het gesprek een anderen loop te geven, zonder dat zij brusk werd, maar toch bleef ze zoo vriendelijk volhouden, dat het den meest onbezonnete en wantrouwende onwil lekeurig eerbied afdwong. Hare bescheidenheid die te genwoordig zoo zeldzaam bij onze vmanuen en vrouwen van naam' gevonden wiidt, in onzen tijd, waarin men zich al stootend, en duwend een weg meent te moeten banen, en waarin men gelooft steeds van zichzelve te moeten spreken, hare bescheidenheid verbaasde den »Mooien Carlyon". zooals hij door zijne medeofficieren dikwijls spottend genoemd weid. Las men echter tot op den bodem van zijn hart, dan ontdekte men, dat er nog eene andere beweegreden bestond, waarom hij zoo vurig wenschte aan die vrouw te worden voorgesteld, wier meening en geschriften het onderwerp van de gesprekken vormden in geheel Londen dan zag men dat zijne be wondering gepaard ging met een brandend verlangen naar het fortuin dat zij gemaakt had en nog maakte. Hoe is het mogeljjk, dat zulk een teer schepseltje, wier ranke gestalte hij met zijne beide handen omvamen kon, dat men slechts stevig aan behoefde te vatten, om het als een zangvogeltje te vernietigen, en welks hoofd te klein scheen voor de massa goudblond haar dat zij de ei genares zou zjjn van een naam en iaam, die in het ge- heele Britsche rijk gekend werd, ja die tot over den Oceaan reikte; zij de bezitster van rijkdommen, die hem deden watertanden 1 Tien duizend pond voor haar laatste werk 1 en dat werd haar zonder eenig tegenstribbe len uitbetaald, zelfs nog voordat het werk voltooid was Wordt vervolgd. Als na eenige discussie de heer Cohen Staart weer het woord krijgt merkt de heer Bosman op dat de Voorzitter met twee maten meetdaar deze spieker ook zeker al meer dan twee malen heeft gesproken waar tegen de Voorzitter aanvoert, dat zulks niet met opzet is geschied doch dat het hem ontïaan is, hoeveel maal de heer Cohen Stuart heeft gesproken. Wil de raad het andersdan moet men het reglement van orde wijzigen. De heer Kraakman meenendedat er een eind moet komen aan de discussie stelt aan motie van orde voor luidende: »De discussie wordt gestaakt en het voorstel-Uitenbosch na voorlezing in stemming gebracht". Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Uitenbosch dient daarop het volgend voorstel in »De raad gehoord de discussiön onjtrent de uitgifte van grond in erfpachtnoodigt B. en W. uit te over wegen of 't geven van don grond in erfpacht de voor keur zou verdienen en te onderzoeken of de directie der Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij eventueel bezwaar zou hebben tegen erfpacht »ja of neen''. Dit voorstel wordt met 10 tegen 6 stemmen verwor pen. Voor stemden de hoeren Oohen Stuart, Uitenbosch, Wicherink, Vonk, Wanna en Glinderman. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangehouden in verband met nader vast te stellen bepalingen omtrent den terugkoop bij eventueele ontruiming van het terrein. 4. Grondverbetering „Kappellerijgoederen." De gemeente bezit een perceel weiland, bekend onder den naam van Rappeller jj-goederen", gelegen onder de gemeente Heiloo. Daar deze grond, sedert tal van jaren in het openbaar verhuurd, waarschijnlijk ten gevolge van slechte of onvoldoende bemesting, in vruchtbaarheid zeer is achteruit gegaan, hebben B. en W. aan het bestaar der Nederlandsche Heidemaatschappij, van welke de ge meente lid is, verzocht hen te willen adviseeren, omtrent de wjjze waarop de bedoelde grond wederom productief te maken zou zijn. Uit het rapport van de genoemde maatschappij en het advies vaa den opzichter over den Hout en de plantaoeaen blijkt, dat door een uitgaaf van f 590 zoowel de grond waarde als de opbrengst van het land eene merkbare verhooging zal ondergaan. Daar bij de behandeling der begrootiug voor 1904 reeds werd besloten het hierbedoelde land na Kersttijd 1903 niet weder te verpachten, doch door verbetering te trach ten later eeD hooger pachtprijs te kunnen bedingen, stellen B. en W. voor bun een crediet te verleenen van hoogstens f 590 ten einde tot het doen verbeteren van de zoogenaamde »kappellerjj-goedereu" over te gaan, De heer Glinderman zou het maar beter vinden, dat de gemeente het land verkocht in den toestand waarin het nu is. De heer de Sonnaville zou daarmede liever wachten tot het land is verbeterd. Bij verpachting voor langen tijd zal het weer hetzelfde gaan, meent hij, zal de grond weer worden uitgepat. De heer Kraakman betwijfelt het, of de gemeente dien grond kan verkoopen. B. en W. hebben zich door dit denkbeeld, laten leiden, maar 't komt hem voor dat het land niet verkoopbaar is. Hy is echter niet tegen de verbetering van den grond. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijk» stemming aangenomen. Vervolg In het eerste blad. Als een voorbeeld van het spionneertalent der Ja panners verhaalt men het volgende Een Engelsch koopman had te Wladiwostock een zeer bekwamen Japansche bediende, maar eenigen tjjd geleden verklaarde die bediende hem dat hij zijn ontslag moest nemen. Wat de koopman ook beproefde om hem te hooden, het was te vergeefszelfs toen hem verdriedubbeling van zijn salaris werd aangeboden wilde bjj niet blijven. En een paar maanden later kwam de koopman in de voornaamste straat van Tokio een kapitein der Japansche Marine tegen, in wien hij tot zijne verbazing zijn gewezen bediende herkende, die blijkbaar alleen te Wladiwostock werkzaam was geweest om de plaatselijke gesteldheid te leeren kennen. Hollands Moor der kwartier. De voorjaarsvergadering der vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, zal worden gehouden op Woonsdag 30 Maart 1904, des voormiddags 101/» ure, bij don heer P. Best Jr., in »de vier Eemskinderen", te Wognum. Punten van beschrijving Jaarverslag der vereeniging rapport der financiSele commissie betreffende de rekening en verantwoording over 1903 a. Verslagen van de werk zaamheden van den znivelconsnlent over 1903 b. van de werkzaamheden der pachtcommissiön over 1903 c. om trent de voederproef met verschillende maïssoorten- bjj varkens. Uit te brengen door den heer R. Visser Lz. Madedeelingen omtrent het onderzoek naar de mogelijk heid tot het gebruik van electriciteit voor verlichting en beweegkracht op het platte land door don voorzitter bespreking van botziekte onder de schapen en mededee lingen daaromtrent door den heer P. Schenk Dz. Benoemingen er. van drie leden van bot bostour, we gens periodieke aftreding op 1 Januari 1905 van de hoeren J. J. Winkel, G. Bos Wz. en D. Brander Tz.b. van een voorzitter. Bepaling van de plaats waar de algemeene vergadering in November 1904 zal worden gehouden. Voordracht van het bestuurAlkmaar. Voorstellen van *het bestuur a. tot het voortzetten der proeven ter bestrijding van anjer b. tot het aanleggen van aardappelproefvelden a. en b. in te leiden door den heer C. Nobele. tot het opleiden van vee»erlo=kuQÜigen. In te leiden door den heer J. Koopman d. tot het nemen van voederproeven bij mestvee. In te leiden door den heer Dr. K. H. M. v. d. Zandee, tot het bevorderen van het plaatsen van veebjscules op de voornaamste vee markten in Holland's Noorderkwartier. In te leiden door den heer D. Brander Tz.f. tot het bevorderen van goed melken. In te lei Jen door den heer Dr. L. T. O. Schejj. Is het opmaken van kaas onder de wei of in dien geest een doelmatig middel ter bestrijding van geluid in de kaas? In te leiden door den heer C. Nobel. Begrooting 1904. Bespreking van verdere werkzaamheden. Pre mie-ken ring van hengsten te Schagen op 15 «taart 1904. Voor 3-jarige en oudere hengsten werden premies van f 250 toegekend aan Sultan" vau N. D. Kaan te Wieringerwaard en »Mooi" van J. Breebaart Kz. 'e Win kel. Een premie van f 150 werd toegekend aan »Wouter" 2-jarige hengst van N. D. Kaan te Wieringerwaard. Aangeboden werden 9 driejarige, 6 oudere en 7 twee jarige hengsten. »Haiduk" van da Hengsten vereeniging Hull Noorderkwartier, die reeds zoo vele malen een premie verwierf, kreeg ze om die reden van dit jaar niet. Onder redactie van de beeren Van Hesteren te Delden, werkman te Hellendoorn en Pluim te Baarn zal de vol gende maand bij den uitgever Hilarius te Almeloo een nieuw geïllustreerd weekblad voor het onderwjjs worden uitgegeven. Zuldscharwoude. Bij den heer Kist alhier ver gaderde Maandagavond 1.1. eenige belanghebbenden bjj de totstandkoming van een internationale telefoonpost. Van de 50 uitgenoodigden waren 23 opgekomen, waarvan 16 zich tot aansluiting bereid verklaarden. Er is gegronde boop, dat het getal van 25 nu wel zal worden bereikt, zijnde het door den Minister van Waterstaat vereischte getal, eer de vestiging van dezen telefoonpost in overwe ging zal wordeD genomen. Broek op Langedijk. Den 14 1.1. vergaderde in het lokaal van den heer Vet alhierde vereeni ging »groentecaltour." Voorzitter de heer Jb. Kosteljjk; aanwezig 26 leden. De volgende besluiten werden genomen 1°. bij te dragen in de kosten van het vanwege de Landbouw- en Handelsvereeniging sLaugedijk en Omstre ken" door Prof. Ritzema Bos in te stellen onderzoek naar verschillende koolziektsn 2°. het visachen in het water tusschen de akkers te verbieden (a. omdat daardoor de akkers worden plat ge trapt, b. omdat volgons sommiger meening de snoekon moeten behouden blijven als verslinders van de zoo schade lijke ratten); 3°. den afgevaardigde ter Tweede Kamer te verzoeken zjjn invloed te willen aanwenden bi) den Min. van Buitenl. Zaken, in zake het Dnitsche toltarief 4°. gemeenschappelijk kunstmest aan te koopen 5°. het gemeentebestuur te verzoeken strenger de hand te houden aan het artikel der politieverordening, dat betrekking heeft op de schade, aangericht door duiven, eenden, zwanen enz. Valsche Muntbiljetten. Het »Handelablad" meldt: Naar wij vernemen zjjn den laatsten tjjd valsche munt biljetten in omloop. Reeds zjjn er enkele bjj de Ned. Bank ingehouden, die droegen hot serienummer K. R. 5698. Het publiek zal dus verstandig doen goed toe te zien bij het ontvangen van muntbiljetten van tien gal den. De valsche muntbiljetten zjjn aan het volgende te onderkennen: de voorkant is fraai afgewerkt, doch is veel donkerder van kleur dan bjj de eehte biljetten het wa termerk ontbreekt geheel en al. Da achterkant is zeer slecht afgewerkt. Niet alleen dat het serienummer ont breekt dat op elk echt biljet voorkomt onder de woorden tien gulden doch tevens mist men de aan den achter kant in diamantletters voorkomende verwijzing naar de wet van 1884, terwijl bovendien nagenoeg alle harceering in boeknummers ontbreekt. Men honde dns bij het ont vangen van muntbiljetten met het bovenstaande rekening, en uetne daarbjj in aanmerking dat de uitgever der valsche bil jetten ook evengoed andere serienummers in omloop kan hebben gebracht. Doodgevallen. De heer A. Koeman, zoon van den burgemeester van Ooster- en Westerblokker, had het ongeluk terwijl hij op den zolder zijner pasvoltooide modelboerderij eenige werkzaamheden verrichttedoor het openstaande Inik naar beneden te vallen. Hjj overleed aan de bekomen wonden. Formerend, B. en W. hebben een circulaire ver zonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op het voe deren van varkens met visch, daar de exportslagers wei geren met visch gemeste varkens te accepteeren. Belang hebbenden worden gewaarschuwd dergelijke varkens niet aan te voeren. Op bet adres van pl. m. 100 ingezetenen der ge meente 1.1 turnen en belanghebbende bollenkweekers van Bloemendaal aan de Directie der H. IJ. Spoorweg- Maatschappij om bjj den Vinkweg in die gemeente een halt te verkrijgen, is afwjjzend beschikt. Daar men zich hier dus nog van aansluiting aan het spoorwegnet geen deokbeeld behoeft te vormen, zon het voor de ingezetenen van groot belang zjjn indien de loop van de tramtreinen op het tramtraject, Haarlem- Alkmaar v.v. in dier voege werd gewijzigd dat aan sluiting op de treinen te Castricam en Alkmaar meer werd verkregen dan tot nu toe. Tot sub-ont 'auger voor de gemeente Winkel is benoemd de heer J. Knecht, secretaris dier gemeente. Te Heiloo zal op den 2an Pinksterdag een open luchtmeeting gehouden worden belegd door de Provin ciale Federatie van afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering in Noordholland. Als sprekers treden op mevr. Haver, en de heeren pastoor Prins, ds. Vis en Perio. De provincie Noordnolland heeft een 83 tal afdeelingen met ongeveer 5000 leden. fjltvoer van Aardbeien. De aardbeiencultnur wordt, wat den nitvoer naar Duitschland betreftbedreigd door een invoerrecht van 20 mark per 100 K.G., dat aldaar wordt voorgesteld. Uit Kennemerlaud wordt een adres gezonden aan den minister van Binnenlaudsche Zaken om zijne hnlp aan te wenden dat dit recht wordt vastgesteld. Da Vereeni ging Tainderswelvaren te Beverwijk heett zich in deze gewend tot den afgevaardigde van dat district, den heer Passtoors die zjjn hnlp en invloed bjj Boitenlandsche Zaken heeft toegezegd en niets onbeproefd zal laten om dat gevaar te keereu. (Haarl. Gonr.) Schiedam. De epidemie van typliua, welke in den laatsten tjjd hier heerschte, kan volgens verklaring van de Gezondheidscommissie als geweken beschouwd worden. 55 gevallen kwamen voor, waarvan 7 met doo- deljjken afloop. Stoomdr. v. Herms. Ooster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6