Indische Penkrassen. ALKMAARSCHE COURANT. Cn-e vonden IToorwerpen. Hinderwet. WT ational e M i 1 i t i e. Oproeping Verlofgangers. No. 85. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Zondag 3« Maart 1904 Derde blad. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een schoenmakersduimstok, een Franseh leerboek, een R. C. kerkboekje, een zilveren dameshorloge met ketting, een korf met een zwarte kip, een kist met sueade, een rjjdeken, een kinderportemonnaitje, een zwarte want, een zilveren broche (twee zeeuwsche knoopen), een fluit, een paar kindersokken, een portemonnaie, inhoudende eenig geld, een R. C. gebedenboekje, een jongensmuts, een bikjjzer ot beiteleen kaartje knoopjes, een bruin handkoffertje, een zakportefeuille inh. postzegels, een lampenbrander met glas, twee bonte boezelaars een ijzeren hoepel. Alkmaar, De Commissaris van Politie 18 Mrt. 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van D. DE GROOT, vleeschhouwer en spekslager, wonende aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene slach terij met rookerjj van vleeschwaren, in een te bouwen perceel aan de Baanstraat, achter zijn perceel Ritsevoort, Wijk A, No. 5, en dat op Donderdag 81 Maart 1904, 's voormiddags te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het opriehten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 17 Maart 1904. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente A L K M A A R brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Konink lijk besluit van 22 Jaouari 1904, No. 13, is bepaald, dat de verlofgangers behoorende tot de na te noemen lichtingen en korpsen op de daarbij vermelde tijdstippen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zullen wor- den geroepen, n.l. Infanterie. Lichting 189 8. Regiment grenadiers en jagers, late, 2de, 4de en 5de ba taljon van 3 Augustus tot en 27 Augustus, lste regiment, 1ste, 2de en 4de bataljon van 23 Augustus tot en met 17 September. 2de regiment, alle bataljons, van 23 Augustus tot en met 17 September. 3de regiment, alle bataljons, van 23 Augustus tot en met 17 September. 4de regiment, lste, 2de, 4de en 5de bataljon van 3 Au gustas tot en met 27 Aagnstas. 5de regiment, lste, 2de, 3de en éde bataljon van 23 Augustus tot en met 17 September. 6de regiment, lste, 2de, 3de en éde bataljon van 23 Augustus tot en met 17 September 5de bataljon van 16 Augustus tot en mot 10 September. 7de regiment, 2de, 3de, éde en 5de bataljon van 3 Au gustus tot en met 27 Augustus. 88te regiment, lste, 3de, 4de en 5de bataljon van 23 Augustus tot en met 17 September. 9de regiment, lste, 2de, 3de en éde bataljon van 23 Angustns tot en met 17 September. Regiment grenadiers en jagers, 3de bataljon van 3 Au gnstns tot en met 27 Angustns (plaats van opkomst Haarlem). (Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden.) UI. Tjiandjoer is maar 'n onbeduidend leelijk plaatsje 1 Toen we het vrij groote station verlieten vrjj groot volgens Indische begrippen altijd, hadden we meer, had den we beter verwacht. Vroeger was deze stad dan ook de drukke bloeiende hoofdplaats van het Gewest, de zetel van den tKandjeng Resident", doch thans is Bandoeng dit, Bandoeng »bet Parijs van Java", zooals ik 't heb hooren noemer), terwijl Tjiandjoer, sinds de laatste tien jaar, hard achteruit ging en nu 'n doodsch Indisch plaatsje van den vierden rang geworden is. Men heeft hier zelts geen hotel meer 1 Stel U eens voor onzen schrik, toen de dos a dos-koetsier op 't bevel om naar de roemah makan (eethuis hotel) te rjjden, in z'n zacht zangerig Soendaneosch antwoordde »Teu aja dene, djoeragan 1" (Is er niet meer, mijnheer I) Wat nu? vroegen we ons af. We kenden hier niemand, geen sterveling er ging geen enkele trein meer en voor Sindanglaia, ginds hoog in 't gebergte, was 't reeds veel te laat. 't Begon te regenen ook 1 Waar moesten we heen Vragend keek de jeugdige paarden menner ons aan met z'n donkere kijkers: .Waarheen Daar schoot me plotseling iets te binnen! Verleden jaar, op het Administratieburean >Bintang Hindia' te Am sterdam had ik eens den titel Djaksa van Tjiandjoer' op 'n binnengekomen abonnementslijst zien prijken 1 Wat 'n uitkomstDe Inlander toch is bekend om zijn hulp vaardigheid, om zijn zelfs wel eens wat overdreven gast vrijheid. Daarom ben ik er in beginsel tegen van die goede eigenschappen te profiteered Maar nu, in dit geval, brak nood wet en reed ik naar den Djaksa (Inlandsch Officier van Justitie) en besloot ik onzen abonné vrien delijk te vragen om een dak, om een maal Nn, ik bad het zeker slechter kunnen treffen Raden Brata di U idjajade zoon van wijlen den beroemden lste regiment, 5de bataljon van 3 Augustus tot en met 27 Augustas. éde regiment, 3de bataljon van B Angustns tot en met 27 Augustus. 7de regiment, lste bataljon van 3 Augustus tot en met 27 Augustas. (Deze vier bataljons zijn bestemd tot vorming van het 10de regiment infanterie) Lichting 1 89 9. Regiment grenadiers en jagers, lste, 2de, 4de en 5de ba taljon van 5 September tot en met 1 October, lste regiment, lste, 2de en 4de bataljon van 22 Angnstns tot en met 17 September. 2de regiment, alle bataljons, van 22 Augustus tot en met 17 September. 3de regiment, alle bataljons, van 22 Angnstns tot en met 17 September, éde regiment, lste, 2de, 4de en 5de bataljon van 5 Sep tember tot en met 1 October. 5de regiment, lste, 2de, 3de en éde bataljon van 22 Au gustus tot en met 17 S ptember. 6de regiment, lste, 2de, 3de en éde bataljon van 22 Au gustus tot en met 17 September; 5de bataljon van 16 Augustus tot en met 10 Sep tember. 7de regiment, 2de, 3de, éde en 5de bataljon van 5 Sep tember tot en met 1 October. 8ste regiment, lste, 3de, éde en 5de bataljon van 22 Augustus tot en met 17 September. 9de regiment, lste, 2de, 3de en éde bataljon van 22 Angustns tot en met 17 September. Regiment grenadiers en jagers 3de bataljon van 5 Sep tember tot en met 1 October (plaats van opkomst Haarlem). lste regiment, 5de bataljon van 5 September tot en met 1 October. 4de regiment, 3de bataljon van 5 September tot en met 1 October. 7de regiment, lste bataljon van 5 September tot en met 1 October. (Deze vier bataljons zjjn bestemd tot vorming van het 10de regiment infanterie.) Hospitaalsoldaten Lichting 189 9. lste compagnie van 29 Februari tot en met 26 Maart (zjjn reeds opgeroepen). 2de compagnie van 28 Maart tot en met 23 April. 3de compagnie van 25 April tot en met 21 Mei. Lichting 1901. lste compagnie van 1 Angustns tot en met 3 September 2de compagnie van 16 Augustas tot en met 17 September. 3de compagnie van 29 Augustas tot en met 1 October. Huzaren. Lichting 190 1. lste regiment, l/ï der lichting van 11 Juli tot en met 13 Angustns 1lt der lichting van 16 Angnstns tot en met 17 September. 2de regiment, '/2 der lichting van 11 Jnli tot en met 13 Angustns s/2 der lichting van 16 Angustns tot en met 17 September. 3de regiment, der lichting van 18 Juli tot en met 20 Augustus '/s der lichting van 22 Angnstns tot en met 24 September. Veld-artlllerle. Lichting 189 9. lste, 2de en 3de regiment, 3/t der lste, der 2de, der 3de, der éde, der 5de en der 6de batterij van 29 An gnstns tot en met 17 September; 1/i der lste, der 2de, der 3de, der éde, der 5de en der 6de batterjj van 19 September tot en met 8 October de treinafdeeliDg, met nitzondering van de verlof gangers die van de regimenten huzaren bjj de trein- afdeeling zjjn overgeplaatst, van 29 Augustus tot en met 17 September. Lichting 190 0. lste, 2de en 3de regiment, 1/3 der lste, der 2de, der 3de, der 4de, der 5de en der 6de batterij van 14 Maart Patih van Mangoenredja, ontving me buitengewoon har telijk en vroeg me dadelijk te logeeren. Mijn gastheerdie op 't oogenblik dienst heeftnaar z'n bnreau is, verliet nog geen vijf jaar geleden de Hoof denschool op Bandoeng en bracht het in minder dan geen tjjd lot den rang van Djaksa. Hg spreekt onze taal als de meest beschaafde Nederlander, leest veel (Hejjermans is zijn lievelingsauteur en heeft een zeer helderen kijk op de dingen. Zijn jonge echtgenoote is wat maloe (verlegen) uitge vallen en kwam tot heden niet voor 't voetlichtdoch ze heeft uitstekend voor alles gezorgd en na een werkelijk fijn Earopeesch dinertjehebben de Djaksa en onderge- teekende van nacht tot bij drieön zitten redeneeren over alles en nog wat Wat gaan de Inlanders toch vooruit't Is me wer kelijk 'n genot 't te knnnen zeggen en als ergens 't Gouvernement lof voor toekomtdan is 't wel voor de uitstekende opleiding, die tegenwoordig de zooen der aan zienlijken, onze a s. Ambtenaren ontvangen. De oude soort, nog al bekrompen en conservatiefsterft nitge lukkig en jonge frisscbe krachten staan gereed treden op den voorgrond mannen die hebben leeren denken die hun volk en land lieihebben willen leidenwillen voorgaandie 't volgaarne erkennen dat zjj bun gaven van hart en geest danken aan ons, hun vroeger gevreesde, doch toen ook geminachte »oveiheerscbers", mannen dei- jonge generatie, die onze trouwe vrienden, onze broeders willen zijn De Djaksa verzocht me dit vooral eens in een mijner Penkrassen duidelijk te maken en ik doe het thans reeds dadelijk, omdat 's mans geestdrift me zoo echt, zoo heerlijk oprecht gemeend toescheen. Toen we gisteren samen de plaats eens rondreden merkte ik al dadeljjk, dat 't hier wemelt van hadji's. Hadji's zijn personen die ter bedevaart naar Mekka en Medina togen en aldns aan een der vijf z.g. roekoen van den Islam of Mohammedaansche geloofsleer hebben voldaan. Aangezien we tbans gekomen zjjn in dat deel van Java, waar 't godsdienstig leven, zeker meer dan elders, opgewekt genoemd mag worden, zoo acht ik 't tot goed tot en met 9 April (zjjn reeds opgeroepen) 1I3 der lste, der 2de, der 3de, der éde, der 5de en der 6de batterjj van 11 April tot en met 7 Mei '/3 der lste, der 2de, der 3de, der éde, der 5de en de-- 6de batterij van 9 Mei tot en met 4 Juni; '/2 der treinafdeeling, met uitzondering van de ver lofgangers die van de regimenten huzaren bij de treinafdeeling zijn overgeplaatst, van 7 Maart tot en met 2 April (zijn reeds opgeroepen); '/2 der treinafdeeling, met uitzondering van de ver lofgangers die van de regimenten huzaren bij de treinafdeeling zijn overgeplaatst, van 5 April tot en met 30 April >|t van hea die van de regimenten huzaren bij de treinafdeeling zijn overgeplaatst van 25 April tot en met 14 Mei */4 van hen die van de regimenten hnzaren bij de treinafdeeling zijn overgeplaatst van 30 Mei tot en met 18 Juni >/4 van hen die van de regimenten huzaren bij de treinafdeeling zijn overgeplaatst van 20 Juni tot met 9 Juli '/4 van ben die van de regimenten huzaren bjj de treinafdeeling zijn overgeplaatst van 25 Jnli tot en met 13 Augastus. Lichting 1901. lste, 2de en 3de regiment, der lste, der 2de, der 3de, der 4de, der 5fe en der 6de batterij van 4 Juli tot en met 30 Jnli 1li der lste, der 2de, der 3de, der 4de, der 5de en der 6de batterjj van 1 Augustus tot en met 27 Angnstns de treinafdeeling van 6 Juni tot en met 2 Juli. Korps Rijdende artillerie. Lichting 189 9. »/j van de lste en '/j van de 2de battery van 8 Augustus tot en met 27 Angustns ili van de lste en '/a vun de 2de batterjj van 29 Au gustus tot en met 17 September. Lichting 190 0. lste batterij en 2de battery van 24 Mei tot en met 18 Juni. Lichting 1901. '/2 van de lste en van de 2do battery van 25 April tot en met 21 Mei; '/2 van de lBte en */2 van de 2de battery van 27 Jnni tot en met 23 Juli. Korps Pontonniers. Lichting 189 9. lste compagnie van 6 Juni tot en met 9 Juli 2de compagnie van 4 Juli tot en met 6 Augustas. Lichting 190 1. lste compagnie van 8 Augustus tot en met 10 Sep tember 2de compagnie van 11 Jnli tot en met 13 Angnstns. Vesting-artillerie. Lichting 189 9. lste regiment, lste, 2de, 3de en éde compagnie van 19 October tot en met 19 November 5de, 6de, 7de en 8ste compagnie van 5 October tot en met 5 November 9de compagnie van 22 Jnni tot en met 23 Jnli; 10de compagnie van 6 Juli tot en met 6 Augustus. 2de regiment, lste compagnie van 1 September tot en met 1 October 2de, 4de, 6de, 7de en 10de compagnie van 7 Sep tember tot en met 8 October 3de cimpagnie van 24 Augustus tot en met 24 Sep tember 5de compagnie van 27 April tot en met 28 Mei; 8ste compagnie van 20 Juli tot en met 20 Augustus 9de compagn e van 20 Juli tot en met 20 Angnstns. 3de regiment, lste, 2de, 3de, éde en 5de compagnie van 3 Angustns tot en met 3 September 6de, 7de, 8ste, 9de en 10de compagnie van 8 Sep tember tot en met 8 October. 4de regiment, lste compagnie van 8 September tot en met 8 October (plaats van opkomst Brielle) 2de compagnie van 8 September tot en met 8 Oc tober (plaats van opkomst Willemstad) begrip van de toestanden hiertot begrip ook van 't volkskarakter in 't algemeen, zeer gewenscht U eerst een en ander van 't geloof en de kerkelijke gebruiken onzer brnine broeders mede te deelen. Ik twijfel niet of vele lezers znllen gaarne iets meer daaromtrent vernemen en daarom wil ik trachten er U 'n duidelijk beeld van te geven. Nu er van Tjiandjoer zelf toch bitter weinig te ver tellen valt en mijn gastheer met alle geweld me hier een weekje houden wil (ik heb er in toegestemd na de plech tige belofte van den Raden dat hjj niet meer zoo uithalen zal als gisterenavond zal ik de uren, die hij dienst heeft, gebruiken om iets over den godsdienst van den Arabischen Profeet te scbrjjven, over den godsdienst door de overgroote meerderheid in onzrn Archipel beleden. Waar ik bier en daar woorden en uitdrukkingen uit den Qoraan (Koran), den Bybel der Muzelmannen zal moeten aanhalen, daar gebruik .k een eigen spelling met Latjjnsche karakters, afwijkende van de ofEcieele Arabi sche, doch zooveel mogeljjk in overeenstemming met de juiste uitspraak. Den klemtoon zal ik door een teeken (accent grave) boven de lettergrepen aanduiden. De Inlanders vergelijken hun godsdienst meestal bjj een klapper (kokosnoot). 1. De Sjariat (de u.twendige eeredienstde vormen de ritus) is niet me*r dan het buitenste vezelig omkleedsel. 2. De Tarekat (do graad van leerlingschap) is de harde scbil, 3. De Hakekat (de graad der waarheid) is het blanke witte vrnchtvleesch. 4. De Marifat ('t geestelyk inzicht) is het klapper water, de kokosmelk, terwjjl ten slotte 5. De Islam (het zich geheel overgeven van den be- lijder der leer aan Allah's wil) de klapperolie is, die niet in de vracht is te zien, maar er toch in verborgen ligt. Voor de groote massa, voor de onontwikkelden voor hen die niet nadenken die niet wijsgeerig aangelegd zijn, wordt de trouwe opvolging van de Sjariat reeds voldoende geacht. Zij, die er geschikt voor zjjn, die met de doode vormen geen genoegen meer kannen nemen, die onderzoeken willen, die telkens 't twaarom op de lippen hebben, ontvangen hoogere leering.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 7