Honderd en zesde jaargang. Zondag 20 Maart 1004. Hinderwet. Nederland. Marktberichten. NO. 35. Tweede blad. A A A'T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 17 Mairt 1.1. no. 120, onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan JOH. BIJ MA, paardenslager aldaar, tot het oprichten van eene slachterij in het perceel Sint-Jacobstraat, wijk C, no. 28. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 18 Maart 1904. C. D. DONATH, Secretaris. Door gelukkicre speculatie waren twee heeren, P,te Rjjswijk, en v. d. T te 's-dravenhnge, in het bezit gekomen van ongeveer f43,000 aan Amerikaansche fond sen welke papieren in bewaring waren gegeven aan een effectenhandelaar te Rotter lam doch woonachtig te s Gravetbage. Doordat de termijn verstreken was wenschten de be zitters hnnne fondsen terug, doch toen zij dezer dagen ten kantore van den efiectenhandelaar te Rotterdam kwa men, vernamen zij tot hnn niet geringe teleurstelling, dat voor een waarde van f 26,000 van die effecten be leend waren te Amsterdam. Dadelijk werden politie en justitie in den arm geno men en de effectenhandelaar overgebracht naar het parket van den Officier van Justitie. De effectenhandelaar beroept zich op handels-usance en beweert, dat hij gerechtigd was de effecten tijdeljjk te beleenen ter verdere speculatie. Dit wordt echter door de rechtmatige eigenaars betwist. De Justitie heeft den effectenhandelaar voorloopig vrij gelaten en onderzoekt thans bjj de verschillende efflcten- handelaren in hoeverre hier van handels-usance sprake kan zijn. Naar uit Rotterdam gemeld wordt, moet dit onderzoek niet ten gnnste van den effectenhandelaar uitgevallen zijn en moeten ook andere effectenbezitters te vergeefs hun ne bezittingen bij dezen hebben opgevraagd. Men schrijft aan het N. v. d. D. van de Belgische grenzen Nu de invoer van vreemde boter bij onze Zuidelijke naburen toeneemt en de uitvoer vermindert, zijn de Belgische znivelbereidende landbouwers, maar vooral de boter- en margarine-handelaars daarover geenszins tevreden, en er gaan vele stemmen op tegen dezen invoer, vooral van Nederlaodche boter. De invoer bedroeg het vorig jaar 4,440,451 kilogr. te gen 3,345,409 kilogr. in 1902 en 3,553,145 kiiogr. in 1901. Daarvan kwam het grootste gedeelte uit Nederland de invoer van Fransche boter, hoofdzakelijk uit Bretagne, ia niet zoo belangrijk. Trouwens, de boter uit Bretagne is van zeer gewone qaaliteit en daarom minder gezoeht. Naar echte Holiandeche boter biijit steeds groote vraag doch de vrees wordt geuit, dat onder den naam van het zoo geroemde zuivelproduct heel wat margarine- boter wordt binnengeloodst. Bij velen blijft daarvoor geen twjjfel over, als zij de prijzen nazien der boter, welke op de Nederlandeche markten en mijnen verkocht wordt. Deze prijzen zijn even hoog, soms nooger dan in België, en toch wordt de Hollandsche boter, waarvoor eerst nog 20 francs invoerrechten por 100 kilogr. is be taald, in België goedkooper verkocüt dan de inlandsche boter van dezelfde uiterlijke qaaliteit. Het wordt dan ook luide verkondigd, dat het grootste deel der Hoilandsche boter wordt vermengd met margarine; soms tot 20 pro cent Deze vermenging aldns wordt beweerd geschiedt zoowel door Belgische als door Nederlandsche firma's op ons grom-gebied. Het gevolg is, dat allerwegen stemmen opgaan om den invoer van boter te verbieden uit landen, welke niet de zelfde maatregelen op de fabricatie van margarine heb ben aangenomen als thans in België op deze nijverheid worden toegepast. Anderen zijn voor minder krasse maatregelen en stellen aan de Regeering voor, Nederlandsche boter, welke min der dan 28 percent aan vluchtige vetzuren bevat, aan de grenzen te weigeren. Dit laatste voorstel vindt meer en meer voorstanders en woidt door vele landbonwvereenigingen gestennd. Mishandeling. Te Musselkanaal (Gr.) is de timmerman Albron, tijdelijk aldaar vertoevende en met zijn meisje van een' feest terugkeereudedoor vier personen zoodanig mis handeld dat men voor zjjn leven vreest. De daders zijn bekend. deen gehuwde pnstdancs. Bij koninklijk beslnit is bepaald dat voortaan slechts aan ongehuwde vrouwen betrekkingen bij den postdienst kunnen worden opgedragen. Indien de in dienst zgnde vrouwelijke ambtenaren in het huwelijk treden znllen zjj voor eervol ontslag nit den dienst worden voor gedragen. Uit Twente vooral nit de omstreken van Almeloo, gaan tegenwoordig vele flinke werkkrachten naar Amerika. De vorige week bedroeg dat aantal over de dertig, en anderen maken reeds toebereidselen om dit voorbeeld te volgen. Onder deze landverhuizers zijn ook gehuwde mannen, deze doen vaak na ongeveer een half jaar vrouw en kinderen mede overkomen. Uit Njjverdal zijn den 12en Maart vier gezinnen (ruim twintig personen groot en klein) naar Amerika vertrok ken. Hnn plan is in Canada eene boerderij te beginnen. Bloembollen. In Haarlem's omstreken zijn de Bloembollen kweekers drnk bezig met het ontdekken van de velden. De bloembollen komen goed voor den dag, maar op den bloei kan niet vóór ongeveer half April gerekend worden. Dat bloembollenland nog hoog in prijs is, kan o. a. hieruit bljjkeu dat dezer dagen te Lisse 4J H.A. werden verkocht voor f 44.000. Benoemingen. Tot secretaris-penningmeester van den Schardam en Keukendijfe is herbenoemd de heer P. Beats, te Oosthnizen. De aanbevelingslijst voor heemraad bestaat uit de heeren: l. J. Bakker, 2. G. Ubbels, beiden te Beatsen 3. S, Stolp, te Oosthuizen. Tot hoofdingelanden zijn gekozen de heeren P. Ubbels Jz., te Beets als afgevaardigde van den polder De West koog C. Ubbels en H. M. J. Wiederman, beiden te te Beets, als afgevaardigden van den polder »DeBeetskoog Tot opzichter is benoemd de heer A. Waterman, te Schardam, in de plaats van wijlen den heer C. de Groot Jz., te Scharwonde. De heer P. Laan is benoemd tot bestuurslid van den Rjjpepolder. Tot bestuurslid van »De Monnickmeer" is benoemd de heer J. Spaans. Als penningmeester van den polder Daalraeer de heer C. Bos. te Koedijk. Uitgeest. In de laatste vergadering in dit seizoen van de Vereeniging »Nnt en Genoegen" trad de heer P. H. Lamberts als spreker op. Het bekende blijspel »Van de permetoasie" werd door hem niet voorgedragen, maar gespeeld. Wat een verscheidenheid van tonen heeft deze kun stenaar in zijn stemregister 1 Wat een voortreffelijke mi miek standen en gebaren 1 Zander eemg hulpmiddel van costuum of grime stelde hij niet mind r dan elf verschillende typen voor, en het mag gezegd, hij deed dit op meesterlijke wijze. ,t Was een schitterend snccès voor den spreker, en een groot genot voor de toehoorders. Hen oplichtersstreek. In een café te Bndel heeft een z.g. veehandelaar eenige dagen gelogeerd. Hij slaagde er in van den ge moedelijken herbergier een zestig gulden te leenen om een kalf te koopen en weldra was hij daarna met kalf en al voor goed verdwenen. Naar de N. Br. meldt beeft de man op verschillende plaatsen in Noordbrabant en Limburg deze oplichterstactiek volvoerd. In Friesland is tegenwoordig buitengewoon veel vraag naar arbeiders voor de Rijnprovinciën, waar groote behoefte schijnt te zijn en men ver de voorkeur geeft aan Friesche arbeiderswant deze zijn zoowel geschikt voor den akker als voor den stal. Zij die zeer goed kan nen melken krijgen in Daitschland het hoogste loon Deze groote vraag beeft ten gevolge, dat de loonen der melk knechten in Friesland stijgen en nn reeds wel tweemaal zoo hoog zijn dan voor weinige jaren zoodat er boeren knechten zijn, die met 12 Mei a.s. een jaarloon van f 300 boven kost en inwoning bobben bedongen. Bij Halfweg is men dezer dagen bij het graven van eene sloot gestooten op eene lijkkistongeveer een halven meter beneden de lage oppervlakte. De kist was in vorm gelijk aan de tegenwoordige en nog ongeschon den, maar viel bij het opgraven nit elkaar; men vond daarin een geraamte hoogstwaarschijnlijk van een jong persoon. Men begrijpt niet hoe deze kist op die plek is gekomen. In de duinen onder Felsen is het ljjk gevonden van een naar gissing 18jarig jongeling. Te Hoorn is in de Doopsgezinde gemeente een zangkoor oi gericht om zich bij kerkelijke gelegenheden te doen hooren. Barslngerhom. De openlnchtmeetiog van de prov. afdeeling van den Bond v. Staatspensionneering zal wor den gehouden op den 2en Pinksterdag in de bosschen van Jhr. Mr. v. Foreest te Heilo. Spreken znllen mevr. Haver, ds. van Krevelen, ds. P. A. Vis en Perio De afdeelingen l in het noo-den der prov. zullen zich met elkaar verstaan om afzonderlijke spoorreisgelegenheid te verkrijgen met het oog op de buitengewone spoordrnkte met Pinksteren. Te K o 1 h o r n worden de ansjovissloepen al weder in orde gemaakt. N.euwe zijn dit jaar niet bjjgekomen. Aan de visschers werd al weer door enkele zouterijen iets boven den marktprijs geboden als men op geregelde le vering kan rekenen. Men schrijft aan de »'s-Hert. Ct." d.d. 14 Maart, nit Tilburg »Vorig jaar kwam alhier een sdame", die bij een familie als gezelschapsjuffer in dienst zon treden. Te elfder ure schenen echter minder gunstige informaties te zjjn ontvangen en werd haar bij aankomst medegedeeld, dat men haar diensten niet verlangde. De juffrouw zocht en vond een onderkomen in een logement, waar zjj tot heden verblijf hield. »In dien tusschentijd maakte zjj kennis met een jonk man en scheen geen haast te hebben elders een betrek king te zoeken, tot opeens van haar broeder nit Amerika een telegram kwam, dat een oom in het Verre Westen was overleden en aan ieder van hnn drieën (zij had nog een broeder of zuster) de niet onaanzienljjke som van een of anderhalf millioen dollars naliet. Later kwam nog bericht, dat haar broeder in Brussel bjj zijn aanstaande was, hij zjju zuster hier zou afhalen en zjj samen de zee zonden oversteken om de erfenis te gaan halen. »Grootsche plannen werden gemaakt en do huwelijks plechtigheden druk besproken, toen heden de aanstaande brnid met een bezoek werd vereerd van den hoofdinspec teur der recherche te Amsterdam, die de millioenen-juf- frouw onmiddelljjk herkende als een groote opiichtster, die reeds meermalen met de politie in aanraking was ge weest. Oümiddellijk werd zg gearresteerd, zoodat de huwe lijksplannen en reistochten tot later znllen moeten wor den uitgesteld." Behagen. Den 15 Maart vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig waren de heeren P. Buis en D. Smit. Ingekomen waren o.m. de koninkl. goedkeuring voor de heffing der marktgelden tot 1 Jan. 1907; het baricht van aanneming zjjner benoeming tot lid der schoolcommissie van den heer 0. Roggeveen en 2 dankbetuigingen van mej. de Wed. Denijs en den heer Zwaag voor de hun toe gekende gratificaties. Besloten werd tot aankoop van het perceel B no. 139 voor f 2000 van den heer O. Visser Az., ten behoeve der te stichten gemeentelijke gasfabriek. Ook werd besloten het gasbuizennet en desnoodig de meters van den heer van Rossnm over te nemen. Op voorstel van B. en W. werd eene commissie van advies voor het tramplan SehagenWieringen benoemd. Ge kozen warden in die commissie de heeren W. Vader, O. Hoogsehagen en W. Roggeveen Cz. Besloten werd de aan de gemeente behoorende antieke voorworpen te plaat sen in het rijksarchief te Haarlem. Meegedeeld werd nog, dat de tegenwoordige eigenaar van de Có1 èsde heer Kaan, op dezelfde voorwaarden als vroeger zijn achterzaal voor boterbal af wil staan. Postzegels. Onlangs zijn aan het postkantoor te den Haag proeven genomen met een postzegel automaat, waarvoor, toen het met de gewone dunne postzegels niet gelakte dikkere postzegds werden gedrakt. Ook toen werkte dé machine slecht, zoodat ze buiten gebruik werd gesteld en de dikke postzegels aan de circnlatie werden ont trokken. Er waren er nog geen duizend van gedrakt, terwijl er een goede honderd vaa verkocht werden. De andere ten minste die van 2*/a cent werden opge kocht door een verzamelaar, die nu f 1 voor het stuk vraagt, zegge een golden. En ze znllen nog dnurder worden, zegt men, terwijl de merkwaardigheid, dat die zegels aan strooken van 50, ja »an 90 zitten, de echte liefhebber er toe zal verlokken heel zoo'n strook te koopen. Het vermaarde Musenm van de Rjjkspost te Ber lijn, heeft dezer dagen een nieuwe merkwaardigheid ver worven in e«n 2d. Mauritins-postzegel van 1847, met de woorden »Post Office" en op een enveloppe (waardoor de waarde nog wordt verhoogd.) Een dergelijke postzegel werd onlangs te Londen ver kocht voor 1450 pd. s^. of f 17,400. Het Berlgnsebe Postmusenm bezit ook een penny- postzegel van Mauritius nit hetzelfde jaar. Er moeten van die 2 p e n c e-postzegels, slechts 11 en van de penny postzegels slechts 13 exemplaren bestaan. Amsterdam 17 Hrt. De prgzen der Aardappelen wares beden als volg: Friesche burgers f 3 75 a 4.— dito Blauwe f 3.a 3.75, dito Eraneker f 3.— a 3 75, Zaenwsche Sp. Jm, f 0.— a 0.—, dito Bergers f 0.— a 0.— dito Bonte f 5.10 a 5.25, dito Blauwe f 4.60 a 4,75. Geld. Blauwe f 4.40 a 4,50, Pruisische Hamburgers f 5.— a 5.25, Wcstlandsche Zmd f 5.50 a 7.—, IJp lderjamm. f0.— Friesche Dakkamer Jammen f 3.—a 3.75, N. Malta 11 ct Delft, 17 Mrt. Boter ie soort f 62, 2e f 46, 3e f per Kg. f 1,15 a 1.55. Aangevoerd 211 achtste en 85 zestiende vaten, wegende samen 5070 Kg. Meppel, 17 Mrt. Boter, le soort f 24, 2e soort f 23, 3e soort f.22, per 1.5 Kg. f 1.70 a 1.90. Aangev.1200 Kilogram, Edam, 17 Mit. Aangev -10 partjjen boter 63 a 65 ct. de 5 Kg. kipeieren f 3.50 a 4.— per 100. 17 Mrt. 77 overhonders f 18 a 22. Leeuwarden, 18 Mrt. Noteering van de commissie le qual. fabrieksboter f a Aangev. derde en zesde vaten. Boter le soort f 42 50. Aangevoerd 14 vierde, 12 acht ste en 4 zestiende vaten. Kaas. Nagel f 30,— a 37 50. Aangev. 17383 Kg. Leiden 18 Mit. Aangevoerd 0 veulens f a —0, 4 stieren f 94 a 220, 204 kalf- en melkkoeien I f 126 a 291, 145 varekoeien f 116 a 237, 300 vette ossen en koeien f 128 a 302 of f 0.54 a 0.70 per Kg. 0 graskalveren f a 37 vette ido. f 40 af 113, f 0.85 a 1.— per Kg., 140 nucht. id. f 4.a 18. 196 vette schapen f 18 a 27.50 of f 0.48 a 0.50 per Kg., 460 weide dito f 15 a 27.—, 0— lammeren f— f 455 magere varkens f 16 a 37 of 32 a 35 ct., per Kg., 317 biggen f 3 50 a 14.-, 0- runderen, 0— kalveren, 0schapen, 0 paarden f a 0—. Kaas. 11 stapels. Gondscbe kaas f 20 a 27.per 50 Kg., Leidache f per 150 Kg. Zwolle, 18 Mrt. Boter, per kg. 1 1 05 a f 1.20, per vat f 23.a f 24.afwijkende f 22.a 22.50, 2e soort f 21.— a 21.50, per '/i6 yat f 10.a 12. Aangev. 0 vierde en 0achtste vaten en stukken, wegende samen0 K.G. Schiedam, 18 Mrt Noteering Makelaars f 9.—, Jene- v«' f 13.Benrscommissie f 8.25, stemming vast, Rnwo Spiritns f 8 Spoeling Commissie f 1 60, Am sterdam che proef f Londen, 17 Mrt. Vee. Aangev. 100 runderen 2.4 a a 4.2, 1000 schapen en lammeren 4. a 5.9, 20 kalveren 3.9 a 6.0, 10 varkens 0 0a 0.0. BROEK OP LANGEDIJK. De groenteprijzen zjjn thans als volgt roode kool le s. f 13 a f 15.— per 100. 2e s. f 10.— a f 11 50 3e s. f 6.50 a f 7.50 4e 8. f 5 a f 6. gele kool le s. f 12 a f 13.50 2e s. f10.af 11. 3e s. f 7 50 a f 8.50 4e s. f 6.a f7. witte kool le s. f 7.50 a 8.50 2e s. f 6.a 7. 3e s. f 4 50 a f 5 4e s. f 3 50 a f4. uien f 3.50 a f 0.— per 50 K.G. worfe'en f 1.— a f 1.20 koolrapen f 1 50 a f 2.25 100. bieten f 8.50 af 14.— 1000.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 9