Nederland. Veiling van vaste goederen, 3de compagnie van 8 September tot en met 8 Oc tober (plaats van opkomst fort de Ruyter) 4de compagnie van 8 September tot en met 8 Oc tober (plaats van opkomst fort Prins Frederik) 5de compagnie van 8 September tot en met 8 Oc tober (plaats van opkomst Hellevoetsluis) 6de, 7de, 8ste, 9de en 10de compagnie van 5 Oc tober tot en met 5 November. Lichting 1901. lste regiment, 1ste, 2de, 3de en 4de compagnie van 12 September tot en met 15 October 5de, 6de, 7de en 8ste compagnie van 29 Augustus tot en met 1 October 9de compagnie van 25 Juli tot en met 27 Augustus 10de compagnie van 5 September tot en met 8 October. 2de regiment, lste, 3de, 5de, 8ste en 9de compagnie van 13 Juni tot en met 16 Juli; 2de, 4de, 6de, 7de en 10de compagnie van 6 Juni tot en met 9 Juli. 3de regiment, lste, 2de, 8de, 4de, 5de, 6de, 7de, 9de en 10de compagnie van 3 October tot en met 5 No vember 8ste compagnie, lste peloton van 18 Juli tot en met 20 Augustus (plaats van opkomst fort Pannerden); 8ste compagnie, 2de peloton van 25 Juli tot en met 27 Augustus (plaats van opkomst Arnhem). 4de regiment, lste, 2de, 3de, 7de en 9de compagnie van 18 April tot en met 21 Mei (zijn reeds opgeroepen); 4de, 5de, 6de, 8ste en 10de compagnie van 14 Maart tot en met 16 April (zijn reeds opgeroepen). Korps Pantserfort artillerie. Lichting 189 9. lste compagnie van 13 Juli tot en met 13 Augustus; 2de compagnie van 29 Juni tot en met 30 Juli. 3do compagnie van 1 Jnni tot en met 2 Juli. 4de compagnie van 15 Juni tot en met 16 Juli. Lichting 190 1. lste, 2de, 3de en 4de compagnie van 14 Maart tot en met 16 April (zjjn reeds opgeroepen). Korps Torpedisten. Lichting 189 8. lste compagnie en 2de compagnie van 18 April tot en met 7 Mei (plaats van opkomst Brielle). Lichting 190 0. lste compagnie, lste peloton van 1 Augustus tot en met 27 Augustus (plaats van opkomst fort de Ruyter) 2e peleton van 8 Augustus tot en met 3 September (plaats van opkomst Hellevootsluis) 2de compagnie, lste peloton van 8 Augustus tot en met 3 September (plaats van opkomst fort aan den Hoek van Holland) 2de peleton van 8 Augustus tot en met 3 Septem ber (plaats van opkomst den Helder). Lichting 190 2. lste compagnie, lste peloton van 1 Augustus tot en met 3 September (plaats van opkomst fort de Ruyter) 2de peloton van 8 Augustus tot en met 10 September (plaats van opkomst Hellevoetsluis). 2de compagnie, lste peloton van 8 Augustus tot en met 10 September (plaats van opkomst fort aan den Hoek van Holland) 2de peloton van 8 Augustus tot en met 10 Sep tember (plaats van opkomst den Helder). Regiment Genietroepen. Lichting 189 8. Alle verlofgangersmet uitzondering van hen die behoo- ren tot de voormalige 9de compagnie, van 4 Juli tot en met 16 Juli. Tot de Sjariat behooren dan de vijf zoogenaamde- «pi laren", in het «Arabisch" trokn', in het «Maleisch «roe koen" geheeten, de vijf grondzuilen, waarop de uiterlijke geloofsleer rust, de vijf hoofdplichtenwaaraan ieder moslim (muzelman) zich onderwerpen moet. Ze zijn lste de Sjahadat of geloofsbelijdenis 2de de Salat, het gebed of de Sembahjangzooals 't in 't Ma leisch heet3de de Saoem vasten of poewasa 4de de Zakat of de verplichte aalmoezen en ten 5de de Eadjdj of de bedevaart naar de heilige steden Mekka en Medina in Arabië. De geheele leer nu ligt feitelijk opgesloten in de Sja hadat, de geloofsbelijdenis «Er is geen Godheid dan Allah en Mohammed is de gezant van Allah Zij moet, met volle overtuiging des harten, in het Arabisch als volgt uitgesproken worden >Asjhddoe cinlaa illaha ildllah oewa asjhddoe dnna Moéhdmmad'oer Rasoel l'Oellah De domme massa denkt, dat 't reeds voldoende is deze woorden in 't bijzijn van een of meer moslimsche getuigen na te' zeggen, om tot de z.g. *kaoem islam", d.w.z het mohammedaansche volk te behooren. De meer ingewijden stellen natuurlijk hoogero eïschen bij den overgang. Grappig is 't zoo dikwijls als Europeesche schrijvers, over Oo-tersche volken vertellende die woorden door elkaar haspelen en ons b.v. willen wijs maken, dat de Atjeher in 't gevecht tlaillahi laillahil" brult. Ze weten er niemendal van en schijnen er maar iets van gemaakt te hebben. Verder is het de plicht van elk geloovig moslim om minstens vgf maal daags te bidden (de Salat, de Sembah jang of tweede roekoen). Er zijn dus vijf gebeden, die alle, na reiniging, met t gelaat gekeerd naar Mekka op een reine plek moeten worden verricht. In iurkije en Algiers b.v. bidt men, zich wendende naar het Oosten, terwijl onze Inlanders hier dit naar het Westen doen. Ik sprak daar van de reiniging, de woedloe zooals 't in 't Arabisch heet. Zoo mogelijk geschiedt deze met *mooia moedlakhof te wel zuiver water, waartoe dan gerekend worden alle rivier-, regen-, put-, zee- en bronwater. Al 't andere is s mooia moetanddjis" of mobia nadjis, d.w.z. half of heelemaal onrein water. Is er geen water te krijgen, b.v. in een Arabische woestjjn, dan mag men ook zuiver zand gebruiken. Over de wijze van reinigen en het gebed zelf zullen we 't een volgende maal hebben. Mijn gastheer komt daar juist thuis, dus voor heden genoeg. Tjiandjoer. Lt. Guockenek Beo us son, b. d. De verlofgangers behoorende tot de voormalige 9de com pagnie, met uitzondering van de vesting telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert'ingetrokken Ko ninklijk besluit van 29 Februari 1884 n>>_ 13 van 1 Augustus tot en met 13 Augustus. Lichting 189 9. Alle verlofgangers, met uitzondering van hen die behoo ren tot de voormalige 9de compagnie, van 18 Juli tot en met 13 Augustus. De verlofgangers behoorende tot de voormalige 9de com pagnie, met uitzondering van de vesting-telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Ko ninklijk besluit van 29 Februari 1884 n°. 13 van 25 Juli tot en met 20 Augustus. Lichting 190 2. De miliciens-vesting-telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 1884 n°. 13, van 21 Juli tot en met 30 Juli. Bij de opkomst onder de wapenen zullen de miliciens moeten zjjn voorzien van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bjj hun vertrek met groot verlof medegenomen, zoomede van hun zakboekje. De verlofgangers zullen later nominatief worden opge roepen, wanneer tevens zal worden bekend gemaakt de plaatson, waar zij zich zullen behooren aan te melden. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar 14 Maart 1904. G. RIPPING. Amerikaansehe Petroleum. Aan het Amerikaansehe blad «The Petroleum Gazette" is het volgende ontleend «Een der grootste verkoopen van petroleumvelden sinds een aantal jaren is kort geleden gesloten tusschen D. A. Cameron St Sons van MariettaOhio en de Pure Oil Company te Philadelphia. De overgedragen bezitting beslaat een gebied zeer productief terrein, ongeveer 7 mijlen lang en 3 mijlen breed, met een oppervlakte van 5000 bunders land, waarop meer dan 200 petroleum- bronnen en 6 of 8 gasbronnen zijn geboord. In de aan gekochte bezitting kunnen nog minstens iOO petroleum- bronnen geboord worden. De gemiddelde dagelijksche productie bedraagt ongeveer 1100 vaten, uitsluitend Penn sylvania petroleum, terwijl deze door verdere boring aan merkelijk vergroot zal worden. Men verwacht dat de Pure Oil Company hare leidingen binnenkort zal uit breiden tot in Washington-Gounty Ohio toe. De Pure Oil Company kan worden gelukwenseht met den aankoop van wellicht het grootste particulier eigendom in de ge heele petrolenmstreek. Deze maatschappij heeft zich niet alleen wat het ont ginnen van petroleumvelden aangaat zeer uitgebreid, doch ook wat den exporthandel betreft heeft zij zich een zeer goeden naam weten te verwerven. Het net van leidingen, welke de Pure Oil Company langzamerhand heeft aan gelegd, heeft een lengte van tusschen de 1500 en 2000 mijlen en hare tankinrichtingen aan de haven te Marcus Hook (Philadelphia) staan daardoor in geregelde verbinding met het binnenland. Deze leiding loopt door het noor delijk deel van Pennsjjlvanië naar Bradfort en van daar neemt zij een zuidelijke richting door Pecnsylvanie en West-Virginië naar Zuid-Oost Ohio. Door deze leiding wordt zoowel ruwe als geraffineerde petroleum aangebracht. De Pure Oil Company heeft haar eigen stoomschepen, terwijl zij in Europa reeds verscheidene tankinrichtingen heeft, zoodat zij tegenwoordig beschouwd wordt als de grootste onaf hankelijke en meest practrische onderne ming voor het produceeren, zuiveren, transporteeren en en in den handel brengon van de beste soort petroleum. De Pure Oil Company heeft zich staande weten te hou den in tijden toen het zeker veel gemakkelijker geweest ware zich aan te sluiten bij de groote Amerikaansehe Petroleumtrust, doch thans plukt zij door de goede resul taten welke zij allengs heeft weten te verkrijgen, de vruchten harer volharding. Een reuzenschlp. Het grootste schip, dat weldra in de vaart zal komen is de «Baltic" dat voor de White-Star-ljjn te Bel fast in Nov. jl. is te water gelaten. Het is 222 meter lang, bijna 23 M. breed met een laadruimte van 28,000 toni het schip krijgt 2 stoommachines, en zal een snel heid van 16 tot 17 zeemijlen in 't uur hebben. De be manning zal 350 koppen bedragen en het schip kan 3000 reizigers vervoeren. De eetzaal 1 e klasse op het bo vendek biedt plaats voor 370 personen. Een praaffe over pokken. De geneesheer-directeur van het Wilhelmina-gast- huis te Amsterdam, dr. J. Kuiper, deelt aan het «Hdbl." mede de navolgende wetenswaardige bijzonderheden over de verhouding onderling van pokken, gewijzigde pokken en waterpokken Van pokken weet ieder, dat ze een gevaarlijke ziekte vormen die velen ten grave sleept en de 'herstelden vroeger levenslang kenbaar maakte. Finsen's behandeling met rood licht heeft in vele ge vallen een zeer gunstigen invloed op den toestand der huid ik zag onder deze behandeling patiënten met epn zeer hevigen pokkenuitslag genezen met weinig litteekons. Onder «gewijzigde pokken" moet men verstaan een licht geval van echte pokken; de patiënt is minder zwaar ziek, hij heeft niet zooveel pokpuisten, de ettering is niet zoo herig, de kans op genezing is grooter dan in zwaardere gevallen. Men meene echter niet, dat «ge wijzigde pokken" voor de omgeving iets minder gevaarlijk zouden zijn dan «pokken" en bedenke wel, dat een zeer licht geval van pokken bij anderen een zeer zwaren vorm van pokken kan doen ontstaan. Eet gevaar voor besmet ting van niet of onvoldoende gevaccineerden is dus even groot bij pokken als bij de zoogenaamd gewijzigde pokken. En nu de waterpokken «Velen zeggen" dat pokken en waterpok aen niets met elkaar te maken hebben «anderen zeggen", dat deze ziekten zeer na verwant zijn. Zoolang het gaat om de theorie, is verschil van meening in deze niet erg, waar zij echter niet theoretisch maar practisch te maken hebben met pokken, zij men op zijn hoede. De practijk eischt, dat tusschen pokken (of gewij zigde pokken) en waterpokken een strenge scheiding gemaakt worde. En geen theoreticus zal een niet gevaccineerd kind, dat waterpokken heeft gehad, brengen of laten in de nabijheid van een lijder bij wien hij pokken (of ge- wjjzigde pokken) diagnosticeert. Wie «eenige pokken van de gewone soort" zou hebben bjj zijn vermoedelijke of echte pokken, heeft echte pokken zijn waterpokken als hij die al heeft, komen hierbij verder niet in aanmerking. Resumé pokken en gewijzigde pokken zijn in besmettende kracht gelijk en dus even gevaarlijk waterpokken hebt^n in de praktijk met pok ken niets uit te staan en als ze al voorkomen bij een poklijder, dan zouden ze ten opzichte van de maatregelen, noodig om de verspreiding der pokken tegen te gaan, geen verslapping toelaten. gehouden door den notaris Mr. A. P. H. DE LANGE op 18 Maart 1904 van Een KOFFIEHUIS waarin vergunning genaamd «Graanhandel", met vrije steeg, schuren en erf, aan het Luttik-Oudorp en Wortelsteeg, naast de Graan- en Botermarkt te Alkmaar; groot 2 aren 80 een- tïaren Str.' J. C. KRAMER op f 9920. Niet verhoogd. Akersloot. Getrouwd. 2 Febr Oornelis Groot, wednr. van A. M. Koppes, en Maria Margaretha Dekker. 10 Wilhelmus Veldt en Hillegonda Maria Kraakman. Geboren. 4 Febr. Jacobus Johannes, z. van J. Borst en M. Overpelt. 10 Johannes Andreas, z. van T. Olgers en G. Faber. 13 Cornelis, z. van D. Los en M. Rol. 27 Anna, d. van J. Terluin en N. Bakker. Oude Nledorp. Geboren. 6 Febr. Alida, d. van Arien Mijts en Jansje Pereboom. 16 Albertus, z. van Pieter Veldman en Trjjntje Wit. 18 Johannes Theodorus, z. van Dirk Burger en Ca- tharina Borst. Overleden. 9 Febr. Antje Krijgsman echtgen. van Meile Hoekma, 60 j. Bergen. Getrouwd. 9 Febr. Pieter Leering en Trjjntje Jonker. Geboren. 17 Febr. Cornelia, d. van Johannes Henneman en Kaatje Kooge. 26 Gerrit, z. van Simon Nanne en Dirkje Schouten. Overleden. 16 Febr. Jurjen Jan, z. van Berend Mulder en Jannetje Hellings. 20 Pieter Blankendaal, 37 j. Koedijk. Geboren. 7 Febr. Jan, z. van Pieter Oud en Immetje Bos. 8 Gerrit, z. van Jacob Visser en Grietje de Geus. 13 Jannetje Wilhelmina, d. van Floris Groot en Aafje de Zeeuw. 14 Catharina Hillegonda, d. van Lambertus Vet- haak en Cornelia Volkers. 16 Margaretha Alida, d. van Cornelis Beerse en Maria Bak. 21 Adrianus Anthonius, z. van Johannes Obdam en Antje Groot. 22 Pieter, z. van Dirk de Waal en Aaltje Leeu wenkamp. Overleden. 4 Febr. Gerardina Bloodhooft, 4 w. 17 Anna van der Steen, 19 j., wonende te Zuid- scharwoude. Schoorl. 1—29 Febr. Ondertrouwd en getrouwd. Pieter Schager, te Petten, en Manjtje Hillegonds, alhier, Geboren. Elizabeth Margaretha, d. van Cornelis Bakker en Antje Stam. Cornelia, d. van Oornelis Duin en Aaltje Nieuw- land. Adriana d. van Cornelis Roozendaal en Guurtje Schut. Jan, z. van Gerrit Hoogvorst en Anna Borst. Johannes Cornelis, z. van Jacob Hopman en Grietje de Moor. Overleden. trijntje Gutker, 55 j. (ongeh.) Simon Pepping, echtgen. van Marijtje Adipiraal, 67 j. Cornelis Knoef, echtgen. van Jansje Keijzer, 54 j. Maria, d. van Jan Beemsterboer en Martha Slays, 9 j. Cornelis, z. van Gerrit Dninmeijer en Cornelia de Bours. 2 m. Barslngerhorn. 1-29 Febr. Geboren. Arie Dirk, z. van Pieter Stins en Geertje van der Oord. Oornelis Simon, z. van Simon Spaans en Grietje Glijnis. Overleden. Louris Mosk, echtgen. van Dieuwertje de Waard, 52 j. Theodora Catharina, d. van Gerardus Hoedjes en Christina Vader, 8 m. Trijntje Gorter, echtgen. van Tennis Boekei, 66 j. Wernenhufzcn. 129 Febr. Geboren. Klaas, z. van Wilhelmus Johannes Bieman en Dieu wertje de Vet. Catharina, d. von Simon Ligthart en Catharina Johanna Swinkels. Jantje, d. van Klaas Giltjes en Jacoba Honsbeek. Hendrica Grietje, d. van P;eter Bakker en Trijntje Ossen. Neeltje, d. van Dirk Nierop en Grietje Brommer. Jannetje, d. van Simon Houtkooper en Maartje Blom. Overleden. Cornelis Frans, echtgen, van Maartje Borst, 60 j. Helena Maria Snoeks, wed. van Johannesa Andreas Bruin, 83 j. Pieter Kamper, echtgen. van Marjjtje Zomerdjjk, 74 j. Levenl. aangeg. kind van Joost Mink en Maria Elisabeth de Waal. Dieuwertje Bas, echtgen. van Arie Nieuwland, 62 j.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 14