No. 35. Eerste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 20 MAART. Buitenland. Nederland. Stadsberichten. BUKttKHLUKiS 8TA1N u. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ttlnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het gebeele rjjk 1 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën x Per regel f 0,10, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. BEIjÖÏB. Uit Luik wordt een dynamietaanslag ge meld, die in den vroegen morgen van den 18 plaats had tegen het huis van den commissaris Lauranfcchef der veiligheidspolitie. Acht menschen werden ernstig gewond. De bom was geplaatst op deu drempel der woning. Voorbijgangers, die haar bemerkten waarschuwden den heer Laurent, die den officier der artillerie Patijn ont bood, om haar te onderzoeken. Juist toon deze er bij kwam barstte de bom, met het bovengenoemde gevolg. Naar verluidt is de officier doodeljjk gewond. Men gelooft aan een wraakneming. DCITSCHIiAND. De troepen in Zuid-We3t-Afrika zullen versterkt worden met de volgende transporten. Den 24en dezer vertrekken 400 man, den 29 en 500 en den 6en April 400 man. De regoering heeft 2000 paarden aangekocht, die weldra naar de kolonie zullen worden overgebracht. Bij het debat over de aanvullingsbegrooting voor Z. W. Afrika, wierp de afgevaardigde B>bel de schuld van den opstand dar Herero's op de Duitscbers, die de Herero's als woekeraars uitzuigers. Hij verklaarde z ch tegen de begrooting. Keizer Wilhelm is den 18 Maart te Gibraltar aan gekomen. Bjj het onderzoek der ssaa'sbagrooting heeft de Prui sische Minister van openbare werken verklaringen afge- legd, waaruit kau worden afgeleid, dat de regeering het plan om tollen te heffen op da rivieren, die kunstmatig op diepte worden gehouden, wil doorzetten. ITH.A.SÏI4.BIJtt. De berichten over de debat'en gis- tered in de Praoscbe Kamer gehouden doen vermoeden, dat er een ECheuring dreigt in de Fransche regeeringspartij. De oud-minister Millerand verweet Combes, dat deze al zijn klachten wijdend aan de bestrijding der congre gaties de sociale belangen verwaarloost. Hij kondigde een interpellatie aan over de uitvoering der verplichting van de regeericg in zake de arbeiderspensioenen. Minister Combes en Jean Jaurès verdedigden de re geering en beweerden dat de strijd tegen het clericalisms de allereerste noodzakelijkheid is in bet belang der re publiek. De kamer stelde Combfes in het gelijk. Een motie van vertrouwen werd met 284 tegen 265 stemmen aange nomen. De meerderheid is echter tot 19 geslonken. Da commissie, welke door de Orimineele Kamer van het Parijsche Cassatiehof werd belast met het onderzoeken van de op 't Ministerie van Oorlog in beslag genomen stukken betreffende de Dreyfus-zaak, heeft hare taak vol bracht en de Orimineele Kamer zal no Z tterdag a.s. offi cieel beginnen met het onderzoek, waartoe werd last gegeven. UHflEHiAMD. Sir Henry Campbell Bannerman, de leider der oppositie in het Lagerhuis heeft een motie in gediend waarin de regeering wordt gelaakt, omdat zij den Koning heeft aangeraden goed te keuren de wet tot invoer van Chineesche arbeidskrachten in Transvaal. Dat men in bet Britsche Lagerhuis meer dan bij ons voelt voor het vionwenkiesrecht, blijkt uit het ie t, dat een motie van Sir C. Mc. Laren, waarbij verklaard wordt, dat de onbevoegdheid van vrouwen tot het uitoefenen van kiesrecht door een wet moet worden opgeheven, Woensdag met 182 tegen 86 stemmen werd aangenomen. Koning Edward zal den 29en dezer te Kopenhagen een bezoek brengen aan koning Christiaan van Denemarken. VHA1WKRIJK en ENC3BI«A.]Ï O. Tusscheu Frankrijk en Engeland is zooals werd ge- meld, een overeenkomst ontworpen, waarbij alle geschillen tnsschen die beid9 mogendheden worden geregeld. De onderhandelingen hebben meer dan een jaar geduurd. Een groot bezwaar was de Egyptische quaest.ie, die her haaldelijk aanleiding gaf tot een gespaDnen bonding tus- schen de beide mogendheden. Frankrijk had tot dusver nooit den toestand in Egypte, die Eügeland de heer schappij in het land aan den Nijl verzekert en het in de mogeljjkbeid stelt een verbinding tusschen Alxandr.ë en de Kaapkolonie tot stand te brengen, willen erkennen. Het was daardoor steeds in de gelegenheid, de Egypti sche kwestie ter sprake te brengen en van de weigering van Engeland om Egypte te ontruimen een casus belli te maken. De herinnering aan de spanning, die tasscben de beide landen in de dagen van de Fashoda-quaestie heeft geheerscht, geeft daarvoor voldoend bewijs. Nu een overeenkomst tot stand zal komen, waarin deze quaestie en de niet minder netelige Maroukaansche kwestie worden geregeld, is een groot deel van het gevaar weggenomen. Verbljjdend mag het heeten, dat juist nu deze overeen komst, waarbij ook andere kwesties zullen worden ge regeld tot stand zal komenmen kan daarin zien de bedoeling om complicaties in verband met den oorlog in Oost Azië te voorkomen, en er behoeft op die wijze geen vrees te bestaan, dat Enropa in den strijd zal worden betrokken. De Busslscb-Japansche oorlog. Van het oorlogaterrein bijjven volkomen vertrouw bare berichten ons nog steeds ontbreken. Da Japanners die troepen hebben ontscheept te Haijer en te Chemulpho, hebben zich een strategisch front ver zekerd tegen een mogelijken Rnssischen opmarsch van de IJalu -rivier, terwijl een sterkere macht verder noordwaarts wordt ontscheept. Naar aan de »Times'' wordt bericht zonden bij genoemde rivier de voorposten reeds met de Rassen in aanraking zijn geweest. Vertrouwbare berich ten ontbreken daaromtrent, maar toch moet bij Anju, een bloedig voorpostengevecht hebben plaats gehad. Uit Chifu wordt tegelijkertijd d.d. 17 Maart gemeld, dat de Russ n bij het naderen der Japaasche voorposten zich over de IJalu terugtrokken. Hat is dus niet on waarschijnlijk, dat er schermutselingen hebben plaats gehad. Ofschoon de scheepvaart nog steeds wordt be moeilijkt door het vele drijfijs, belet dit toch niet dat Japan zijn transportschepen zee laat kiezen. Een twaalf tal ontscheepte troepen te Cninampho, terwijl nog dertig schepen met 20000 man worden verwacht. Tegen wan neer blijkt echter niet. Op Port-Arthur zal volgens het oordeel der »Rusky invalid", het officiëele Russische militaire orgaan, weldra een nieuwen aanval worden beproefd. Treinen met levens middelen komen er elk uur aan. Aan de beschadigde oorlogsschepen wordt met den grootsten ijver gewerkt. Verzekerd wordt voorts, dat het aantal Russische 'roe pen te Hinchau en op het Liao-Tmg-schiereiland 30.000 bedraagt. Ben ontrouw boekhouder. De zaak togen den boekhouder B. der openbare reiniging te 's-Graven bage werd Donderdag voor de rechtbank aldaar behandeld. Het bleek, dat beklaagde sedert Maart 1894 tot Februari 1904 zich heeft toege- eigend een bedrag van f 14.704 90. De eisch vau het O. M. luid ie 2£ jaar gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 28 M<art a.s. SSof berichten. Reuter bericht, dat te Lavena aan het Lago Mag- giore voorbereidselen worden gemaakt voor een verblijf van H. M. de Koningin met de bijvoeging, »dat H. M. daar versterking komt zoeken na haar langdurige ziekte." Blijkbaar berust dit op een vergissing, 't Kan waar zijn, dat H. M. eenigen tijd daar wsnscht te vertoeven, maar dan zal het zeker niet in verband staan met hare ziekte, waarvan zij reeds voor twee jaren is hersteld. 's-CSravenhage. De toestand van den Burgemeester der hofstad was gisteren zeer zorgelijk. Valsch geld. Donderdag werd te 's-ttravenhage aan hot post kantoor voor de derde maal een valsch kwartje in beslag genomen. Evenals de beide vorige draagt het de beeltenis van de Koningin en het jaartal 1903. Boterwet. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer is van meening, dat het gewijzigd ontwerp in het wezen der zaak als een nieuw voorstel is te beschouwen. Het regelt, zooals uit de beweegreden reeds blijkt, niet meer geneel hetzelfde onderwerp als het eerst ingediende ont werp en verschilt daarvan geheel, zoowat stelsel, als opzat en uitwerking betreft. Het vergunningstelsel wordt prijsgegeven en daarvoor een hoofdzakelijk strafrechtelijk repressief karakter in de plaats gesteld de machtaverdeeling tusschen het centraal gezag en de machtsbesturen wordt op geheel andore wijze geregeld. Kenmerkend voor de opvatting, dat hiermee feitelijk een nieuw voorstel is aangeboden, acht de commissie dat het aantal artikelen in het gewijz gd ontwerp 10 meer bedraagt dan in het oorspronkelijk. De commissie stelt daarom voor, het gewijzigd wets ontwerp opnieuw in de afdeelingen te overwegen. Tentoonstelling. De Tuinbouwvereeniging te Schermerhorn beeft besloten in bet najaar een tentoonstelling te houden van groenten, vruchten enz. mislukt altstapje. Op de Donderdagavond te Vllsslngen voor het vertrek gereed liggende mailboot zijn twee leerlingen der Hoogere Burgerschool uit Utrecht aangehouden, die heime- ijjk de ouderlijke woning hadden verlaten en hun fortuin in bet buitenland wilden zoeken. De politie heeft ze naar Utrecht teruggebracht. Aan den Ijangendijk (N.-H.) worden pogingen aangewend tot aanslurting bij bet intercommunale tele- phoonnet. Wil men bij het Departement van Waterstaat enz. kans van slagen hebben, dan moeten er ten minste 25 aansluitingen zijn. Op eene dezer dagen gehouden vergadering verklaarden reeds 16 personen zich bereid tot aansluiting. Er bestaat nu gegronde hoop, dat het getal 25 wel zal bereikt woiden. Ontsporing. Donderdagavond halttn-n is te Zntphen op het stationsemplacement oen rangeermachine der S. S. ont spoord, met een sleep van ongeveer 15 a 20 goederen wagens achter zich, in de draaischijf der H. S. M. Door onoplettendheid van den machinist reed de loco motief in de draaipot en kantelde de daaropvolgende goederenw-gen eveneens en werd door de volgenden gedeeltelijk op de machine, gedeeltelijk op de brug ge schoven, terwijl de hieropvolgende uit de rails sproug. De machinist kreeg ernstige inwendige kneuzingen aau het hoofd, zoodat men voor een hersenaandoening vreest de machinist-leerliDg kreeg eenige diepe schrammen over het gelaat. Zij zijn beiden onmiddellijk naar hnnne woningen vervoerd. De materieeie schade is vrjj aanzienlijk. Curieus. Het Rembrandt-Tneater te Amsterdam is failliet verklaard. De Amsterdamscbe exploitatie-maat schappij, die eigenaresse is van bet Th'iter maakt echter per advertentie bekend, ter voorkoming van misverstand, dat zij niets te maken heeft met de Naamloozo Vennoot schap >het Rembrandt-Thi&'er dat failliet is verklaard. Bemiddeling. Door minister Kuyper is aau de strijdende juweliers en diamantbewerkers een vernieuwd aanbod gedaan om zijne bemiddeling aan te nemen. Te hopen is het, dat dat aanbod zal worden aanvaard en dat het gelukken zal den vrede te herstellen. Oezondtaeldsconimlssle. Tot lid der gezondheidscommissie, gevestigd te Schagen, werd benoemd de heer G. Beers aldaar. Den 25 zal de commissie ten Raadhuize eene openbare ver gadering houden. Wierlngerwaard. De heer A. W. van Kleupel, predikaat bij de N. H. Gemeente te Schagen, heeft voor zijn beroep bij de gemeente alhier, bedankt. „Hein JLeven." Het leven is een ernstige zaak waarin men een zegen of een vloek voor velen kan zijn. Mtar niet als zoodanig wil men het beschouwen. Men verlangt niets be ters te zijn dan een vogel, die zijn veeren opplukt en hier en daar pikt wat hij 't liefst lust. Men is ontevreden met de wereld, omdat men de kleinigheden niet krijgen kan, die in den smaak vallen en niet omdat het een wereld is waarin millioenen in zonde en ellende vergaan of met zedelijk bederf besmet zijn. Alles te weten is veel vergeven. Van 't blind geweld dat alle wezens bindt Bevrijdt dié mensch zieh die zich zelf verwint. Telefbonaansl uiting. 147 Netten, J. A., banketbakker en kok, Appelsteeg. Verplaatsing zaak. Zooals de lezers uit een in dit blad voorkomende advertentie kunnen zien heeft de heer J. Netten, confiseur, patissier en cuisinier zijn zaak van het Ver- dronkenoord overgebracht naar de Appelsteeg, hoek Zaad- markt. De winkel heeft met zijn fraaie Engelsche etalage- stellingen een geheel nieuw en modern aanzi n verktegen, terwijl al het lekkers voor de winkelramen uitgestald den grootsten fijnproever zou doen waterlanden trouwens de heer Netten heeft in de weinige jaren, gedurende welke hij zijn vak op het Verdronkenoord uitoefende, zich een zeer goeden naam verworven en die reputatie, door degelijke vakkennis, goede en vlugge bed enmg en uit stekende waarzal hij ook zeker in zijn nieuwe zaak weten te handhaven en nog meer uit te breiden. Daar de heer Netten dezen morgen heeft geopend en aan de koopers een aardige surprise bereidtmogen zij, die zijn winkel nog niet bezochtenzich haasten om van die verrassing te profiteeren. Wij wen8cnen hem een blijvend succes toe. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Alkmaar, noodigt de ingezetenen uit, alvorens deel te nemen aan loterjjen, zooals >werkverschalfiag aan blinden" enz., eerst ten zijnen bnreele informatiën in te winnen, omtrent de hou ders dier verloting. Dr. Eorter. Dr. Gorter zal in eene openbare vergadering van de S. D. A. P., afd. Alkmaar, op Maandag den 21, des avonds 8 uur, in de groote zaal der Harmonie" optreden met het onderwerp»zal er eene betere maatschappij komen." ONDERTROUWD. 17 Maart. Johannes Hendrik Huttinga, te 's Gravenbage en Veronica Oonneman, alhier, onl. te 's Graven- hage. Gomeli8 Jonannes Eyma, te Leerdam, en Anna Maria Boeke alhier. GEBOREN. 18 Maart. Jacobns Vincentins z. van Klaas Venneker en Jacoba Elizabeth Al. 19 George Frederik, z. van Rieuwert Knip en Lourisje Koeleman. OVERLEDEN. 18 Maart. Petrus Johannes, z. van Willem Stoop en En geltje Schelder, 9 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1