No. 36. Eerste blad. Honderd en zesde jaargang, 1904. WOENSDAG 23 MAART. Nationale Militie. Buitenland. Laatste Berichten. l)e Oorlog in het Oosten. Nederland. Stadsberichten. ALKHAARSCHË COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Bonderda st en Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,89; franoo door het geheele rijk 1 1, 8 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 9 ets. Telefoonnummer S. Pr(j8 der gewone advertentlën t Per regel f 9,19. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franoo aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last, krachtens bekomen aanschrijving den onderstaan- den, hier wonenden verlofganger, om zich ter bijwoning der herhallngs-oefeulngen 's namiddags vóór urehij zjjn korps te vervoegen als volgt 2e Komp. Hospitaalsoldaten lichting 1899, garnizoen Haarlem (militair hospitaal) 28 Maart 1904. KLAAS RUITER, De opgeroepene heeft recht op vrij transport naar zjjn korps en daggeld dat ter gemeente-secretarie der woon plaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 21 Maart 1904. G. RIPPING. De Russlsch-Japunsche Oorlog. Een particulier telegram nit Moekden meldde, volgens een bericht oit Chifu, dd. 19 Maart, dat een gevecht aan de Yaloe had plaats gehad, waarbij de Rassen 1800 gevangenen zonden hebben gemaakt. De juistheid van dit bericht heeft zich echter tot heden toe niet bevestigd en zal dat waarschijnlijk ook niet doen, althans een Petersburgsch correspondent van »de Matin" verklaart het bericht op gezag van officieren van den generalen staf, voor beslist onwaar. Ware de tijding juist, de Rnssisch-gezinde »Matin" zou zeker de laat'te zijn, haar in twijfel te trekken. Mogeljjk, dat nakomende telegrammen ons meer licht verspreiden. Voor waarschijnlijk wordt het gehouden, dat men in den loop dezer week van Japansche zijde eenige actie heeft te verwachten, en dat bij de Golf van Liaotong, waar binnen enkele dagen het jjs zal gesmolten zjjn, een gewichtig samentreffen is te verwachten. Een spoedig hernieuwde aanval op Port-Arthur is thans niet we) aan te nemen, daar het zeker is, dat een aanzienlijk deel der Japansche schepen daar niet meer is. Algemeen meent men, dat hei grootste deel van Togo's eskader de Straat van Korea gepasseerd is, om in samen werking met Kasiomura's smaldeel het Russisch Wladiwostok-eskadertot den strijd nit te lokken. Een nienw element in den strijd is de houding van China. De Enropeesche bevolking te Peking is volgens den correspondent van het »Berl. Tagablatt" van oordeel, dat China onder den invloed verkeert van de Japansche partjj, die zeer hooggeplaatste personen, als de minister van bnitenlandsche zaken, onder hare aanhangers telt. Een leger van 22.000 Chineesche soldaten, door Japan sche officieren gedrild, staat om Peking gereed, om op het eerste teeken van den onderkoning Jnan Schikai de Japanners te helpen. Inmiddels schijnt men in olficiëele kringen te Peking zich ongernst te maken en voorziet men moeilijk heden met Rusland. De landdag is te Tokio den 20 met groote plech tigheid geopend. In de openingsrede werd o. m. een beroep gedaan op de medewerking van alle onderdanen, tot verhooging van den luister van het rijk en gevraagd om de toestemming van het Parlement voor het fiaac- ciëele program der regeering. Na de openingsrede werd een adres van antwoord aangeboden, waarin getnigd werd van de toewijding aan den Souverein. De Balkan-quaestle. Ook van het Balkan Schiereiland weer alarmeerende berichten. Renter seinde nit Saloniki d.d. 19 Maart Uit geloofwaardige bron wordt gemeld, dat tien Bul- gaarsche benden, elk vijftig man sterk, onder hoofd-com mando van een Bnlgaarsch kolonel, de grens zijn over' getrokken bij Roslag, in het Nevrokop district (Perim- Dagb), en door de Petritsj-vlakte optrekken naar Siroem- nitza en Monastir, de centra van den aanstaanden opstand. Een bende van 150 man, onder Stoicbo en een van 50 man, onder den bekenden Dvcho, znllen in de Pe tritsj-vlakte blijven, met het doel, den doortocht gemak' kelijk te maken voor de benden, en de aandacht der autoriteiten af te leiden. DIJIT8CH1.AHID. Volgens bericht van Gouverneur Lentesein is majoor Glasenapp, toen hij zijn compagnie vooruit sneldemet zijn talrijken staf van oificieren en 36 bereden manschappen op de achterhoede van den vjjand, die onverwacht versterkingen kreeg, gestooten, waardoor Glasenapp gedwongen werd om terng te trekken. Zeven officieren, 19 man werden gedood, drie officieren en 2 man gewond. Onder de gesneuvelden bevindt zieh de kapitein Von Franijois, onder de licht-gewonden de majoor Von Glasenapp, In tweede lezing werd de marine-begrooting met handhaving van de door de begrootingscommissie ge maakte veranderingen, afgedaan. Nadat de aanvnilingsbegrooting voor Zuidwest-Afrika definitief was aangenomen (de sociaal-democraten stemden tegen), werd de Rjjksdag verdaagd tot 12 April. BMGEIVAIÏH. Den 18 Maart werd te Portsmouth bericht ontvangen, van het vergaan van een Engelsche onderzeesche boot met elf man aan boord. De boot was bezig bij de manoeuvres onder water den aanval van een oorlogsschip af te wachten en het eenig ziohtbaar teeken van hare tegenwoordigheid was de lichtkoker aan het oppervlak, toen zij door een mailboot werd aange varen en in den grond werd geboord. De bemanning der mailboot dacht, dat men tegen een torpedo was aangevaren, en seinde dat aan de vloot. Niemand had toen eenig denkbeeld van de ramp. Maar eenige uren later wekte het wegblijven der onderzeesche boot ongerustheid, en door een der schepen werd zij ten slotte ontdekt, liggende in 7 vademen water. Geen der bemanning heeit de ramp overleefd. De verloren gegane boot, ofschoon de grootste en de nieuwste, was altijd een slechte duiker geweest en de machinerie was al tweemaal gedurende de tegenwoordige manoeuvres moeten hersteld worden. Ook in het Hoogerhnis keurt men den Chineezen- invoer in Transvaal af. Het waren Lord Coleridge en Lord Spencer, die in de vergadering van Vrijdag daarover het woord voerden en de »Chineezen slavernij" in krasse bewoordingen veroordeelde. Lord Spencer legde er vooral naflruk op, hoe men niet kan zeggen dat deze maatregel in overeenstemming is met den wil des volks vóór en aleer aan Trans- vaal eene Volksvertegenwoordiging is ge geven. De tegenwoordige wetgevende Raad is daarvan slechts een schaduwbeeld. ZUID AFRIKA. In de koelie-locatie te Johannes burg is de pest uitgebroken. Reeds kwamen dertig sterfgevallen voor. Alle aangetasten zijn Aziaten. Een politiecordon is om de locatie getrokken. Onder deze omstandigheden denkt men er misschien nog wel eens over na, of het wenschelijk is door den invoer der onfrissche Chineezen de reeds in Zuid Airika zoo overvloedige gezondheidegevaren nog met een te ver meerderen. Ook de Kaffers in Transvaal zijn, naar men bericht, zeer fel gekant tegen den voorgenomen invoer van Chi neesche arbeidskrachten, welke ook voor hen groot nadeel zal opleveren. Men is hier niet zonder vrees voor een opstand der zwarten tegen het gele gevaar, dat hen dreigt. De Japanners ln Korea. SEOEL, 21 Maart. Markies Ito ontving de orde van den Pruimen bloesem een onderscheiding, die gewoonljjk alleen aan personen van vorsteljjken bloede wordt verleend. De Japansche gezant te Seoel Hayashi. ontving de orde van Pai-Kuk. De Japanners hebben generaal Allen den Amerikaan- echen militairen attaché te Ping yang, verzocht, zijn reis naar de voorposten niet verder voort te zetten. Dultschers te Nioe-tawf ang. YING-HOW, 21 Maart. In eene bijeenkomst van Duit- scbe ingezetenen wees de Dnitsche consul er op, dat de Dnitschers Ldien zij te Nioetsjwang bleven dit geheel voor hnn eigen risico deden. Het zon zeer twijfelachtig zijn of in geval van verliezen vergoeding zon worden gegeven. Indien Rusland de nederlaag leed zon eene vergobding voor geleden verliezen, al mocht zij al mogelijk zijn, toch eerst na langen tjjd kunnen worden verkregen. Indien Japan de nederlaag leedzon een vergoeding gemakkelijker te krpgen zijn. IJlt Engeland. LONDEN, 22 Maart. De motie van afkeuring in het Lagerhuis gesteld door Campbell Bannermanin zake den Chinesschen-mvoer in Transvaal, werd met 299 tegen 242 stemmen verworpen. Een voorstelwaarbjj der regeering verzocht werd geen Cnineesche werkkrachten in Transvaal toe te laten voordat aan de kolonie een eigen vertegenwoordiging was gegeven werd in het Hoogerhnis met 97 tegen 25 stemmen eveneens verwoi pen. De toestand van den burgemeester van 's Gravenhage, baron vaD Harinxma thoe Slootenblijft zorgelijk, doch de ziekteverschijnselen waren gisteravond 9 nur iets gunstiger. De Prins vau Heuss te Helder. Gisteren bracht Z. D. H. de Prins van Rjuss XXXII den Helder een bezoek, vergezeld van den luitenant ter zee le kl jhr. C. Hooft Graafland, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Het hoofdbestuur van den »Bond voor Staatspen sionueering" heeft.een adres aan de Koningin vastgesteld, waarin de wenschen van den Bond ten aaDzien van een wetsontwerp op de onderdomsverzekering zijn neergelegd. Llumen. Het kohier der inkomstenbelasting, zooals dit door den Raad werd vastgesteld, geeft aan 269 aangeslagenen meteen geschat inkomen van f 173375, onbelastbaar inkomen f 77050, belastbaar inkomen f 96325, ad. 2 pCt. is f 1926.50. De op den 21 vastgestelde kiezerslijst dienst 1904/5 geeft aan 238 kiezers voor de Kamer en de Staten en 235 alleen voor den gemeenteraad. De rekening van den Groot Limmerpolder, zooals deze den 17 werd vastgesteldgeeft aan in ontvangsten f 7350.28), in uitgaven f 6510.84), alzoo een batig saldo van f 839.94. Een man te 's-Gravenhage heeft gisternacht in de Lange Pooten twee revolverschoten gelost op eene nacht wandelaarster, die zijn aanzoek onbeantwoord liet. Een kogel werd uit haar hals verwijderd. De dader is in hechtenis genomen. Ia de Zaterdag gebonden vergadering van Hoofd ingelanden van den polder Anna Paulowna werd be sloten voor de Tram WieringenScbagen deel te nemen voor een bedrag van f 20000.gevraagd was f 35000. De Burgemeester van 's Dravenbage. Het bulletin omtrent den toestand van den burge meester, baron Yan Harinxma thoe Slooten, lnidde den 21 des morgens: De toestand bljjft dezelfde en zorgelijk. Nacht vrij rustig. Wij vernemen, dat de geneesheer den geheelen nacht bij den zieke tegenwoordig was. Den 19 dezer slaagde te Utrecht voor het examen nnttige handwerken o. a. mej. Wolzak, alhier. Hegeleoncours. Uitgeschreven door de Kegelclnb »Alcmaria Victrix" te Alkmaar Stand van den wedstrjjd op 20 Maart. le. pr. »de Burg" Alkmaar, 307 punten 2e. pr. Hard gaat ie" den Helder, 276 punten; 3e. pr. Victoria" van Alkmaar, 261 punten 4e. »Koekoek" van Alkmaar, 255 punten; 5e. pr. »Arena" van Amsterdam, 226 punten; 6e. pr. »B. A. L." van Alkmaar, 218 punten. Eere prjjs de heer Grootenbroers van Alkmaar met 72 punten. Koningsprijs, C. Mets van Alkmaar, 70 punten. Treffers met 45 treffers en Negenprijs met 5 Negens »de Bnrg" van Alkmaar. De wedstrijd in 't lokaal »Diligentia", wordt voortgezet tot Zondagavond 12 nur. Prijsuitreiking 6 April 's avonds 8 uur, met bal na. Bekroning. De Wilhelmina Roomboter en Roomkaasjes uit de fabriek van den heer Modderman te Bathmen, verkrijgbaar alhier bij den heer R. de Groot, verwierven op de van 720 Maart gehouden internationale tentoonstelling van voedingsmiddelen te Brussel een zilveren en gouden me daille. Deze zuivelproducten werden in den laatsten tijd heel wat keeren bekroond. Alkmaar. Mej. E. Kosters van hier, slaagde te Breda, voor 'texamen nattige handwerken. Het Witte Kruis. In de week van 14 tot 19 Maart zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 40 Kuipbaden, 66 Regen- baden le klasse en 116 Regenbaden 2e klasse, tezamen 222 baden. Jan Kraakman te Egmondermeer vond 21 Maart het eerste klevletsel. Agent van Politie. Tot agent van politie 3e klasse alhier, is door den Burgemeester benoemd W. J. H. Fejjen, korporaal bij het le reg. Inf. te Helder. Pokken. Alhier is weder een geval van gewijzigde pokken geconstateerd. Naar wjj vernemen zijn de 3 vorige gevallen van zulk een goedaardig kaïakter, dat ze reeds allen hersteld zijn de beide cadetten bezoeken weder de school. „Alcararla." Het Internationaal Dames-Comité „Alcmaria" alhier ontving onder dagteekening „Pretoria 13 Febr. 1904" een schrijven van 't Generale Boerenhulp-fondscomité, waaruit blijkt dat dat Comité besloten heeft „het geld »(ongeveer 840) zoo goedgunstiglijk door Alcmaria blijkens haar brief van 8 Oct. jl. ter beschikking, onder „eenige voorwaarden gesteld, als volgt te verdoelen „den heer M. E de Wildt 100. „Weeshuis Rustenburg140. id. Langlaagte 300. „Weeshuizen O Y. S. (Oranje Vrijstaat) 296. 836. „De drie laatstgenoemde bedragen zijn overgemaakt „aan Ds D. Postma, Ds A. P. Kriel en Ds. J J. T. „Marquard. De heer de Wildt woonde, op uitnoodiging, „de vergadering van het comité bij en ontving dadelijk „het hem toegekend bedrag." Den heer D van Blom, Secretaris, is verder opge dragen aan „Alcmaria" te melden, »dat hare gift nog „niet daar aangekomen is. Dit is echter te verklaren „door het verzoek van het comité aan de firma Scheur leer en Zonen, te 's-Gravenhage om alle gelden, na „vertrek van de Generaals uit Eoropa hij haar gestort, „daar te houden, daar de vermoedelijk kleine sommen, „die nog door de genoemde firma ontvangen zouden „worden, benoodigd zouden zijn ter ondersteuning van „eenige nooddruftige weduwen en weezen van Neder landers, Duitschers Franschen enz zich in Europa „bevindende, wier broodwinners hun leven gaven voor „de onafhankelijkheid van ons volk" Bij dat schrijven „wordt allen leden van Alcmaria nogmaals de verzeke ring gegeven van de hooge waardeering van en de „diepe erkentelijkheid voor alles wat vooral voor de „vrouwen van ons volk in onze dagen gedaan is."

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1