Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. B IJ Éi li E R L U K k 8 1 V i>. 21 Jacobns Fransen, 34 j. en 9 m. Johannes, z. Marktberichten. Br. II. «ORTHR. In de den 21 gehonden openbare vergadering van de Afd. Alkmaar van de S. D. A. P. trad als spreker op dr. H. Gorter. De voorzitter opende met een kort woord de 3de openbare vergadering van de afdeeling in dit seizoen. Nn er een sterke reactie gekomen is, en de arbeider misschien op het punt staat te twijfelen, had de afdeeling het noodig geoordeeld getuigenis af te leggen van hare beginselen, om zoo noodig den arbeider een riem onder 't hart te steken. Daarom was dr. Gorter voor dezen avond uitgenoodigd, met het onderwerp»Zal er een betere maatschappij komen." De spreker hierop het woord bekomende, begon met te zeggen, dat wat hjj te zeggen had, laag bij den grond zon zijn. Maar dat was goed, nn hij zag dat 't grootste deel van 't publiek uit arbeiders bestond, voor wie 't onderwerp bjjzonder bestemd wasze konden hooren, dat aan hetgeen de socialisten beoogen niet te wanhopen is, dat, al kon hij ze geen absolute zekerheid geven, zij met vast vertrouwen de betere maatschappij konden verwachten. Als zeker is met feiten aan te toonen, dat de maat schappij groeit, maar of de arbeiders in staat zullen zijn gebruik te maken van de grondslagen, die gelegd zijn, om de socialistische maatschappij te grondvesten, dat is niet wiskunstig zeker. Het proletariaat maakt zich wel klaar, maar die taak is reusachtig, alleen kan men weinig, ieder moet werken naar de mate zijner kracht en door samenwerking kan die maatschappij tot stand komen. Als vanzelf splitste zich het onderwerp in 2 gedeelten 1. De materiëele grondslagen van de maatschappij. 2. In hoeverre is het proletariaat op weg zich van de maatschappij meester te maken. Wat 1 betreft, de kapitalistische maatschappij is bozig zich in een socialistische te veranderen. De meeste ar beiders moeten nog de overtuiging krijgen, dat de maat schappij niet iets is, dat niet verandert, ze lijkt op een plant, op een kind, omwentelingen hebben er in plaats, veranderingen plant, als kind, ontwikkelt zich. Zoo ook de maatschappij. De laatste 100 jaar vooral is ze zeer sterk bezig te veranderen. De grondslag van het bestaan der maatschappij is: niet geloof, niet wetenschap, maar de arbeid, de materiëele productie, hoe er gearbeid wordt. Dat dit zoo is, zien we in de industrie, het transport. Het klein bedrijf is verdwenen of is bezig te verdwijnen, om plaats te maken voor het groot bedrijf. Voor 100 jaar waren de werkplaatsen zeer klein, die met 20, 30 man waren zeer groot, meer waren er met 4, 3, 2, ja 1 man, n.l. den patroon zelf. Dat kleinbedrijf was de grondslag, hoe verder terug, hoe kleiner 't bedrijf. Stoom, electriciteit hebben 't kleinbedrijf verdreven. De groote werkplaatsen met meer dan 1000 man zjjn 't meest toegenomen, terwijl de werkplaatsen met 1 man steeds verminderen. De toename van werkplaatsen boven 100b personen bedroeg in 1895 105°/o, die met 5001000 per sonen 93°/0, die met 100200 personen 73°/0, die met 50100 personen 60 °/0, en zoo voortgaande naait steeds het percent. Het aantal arbeiders in den groot-aibeid in werkplaatsen boven de 50 bedroeg meer dan daaronder. En ook in andere landen is dit zoo. In Dnitschland be staan maatschappijen met 100,000 arbeiders, zelfs met 450,000. Men kan zoo iets niet administreeren, heeft men den socialisten menigmaal toegevoegd, maar voor eenwen zou men ook zoo iets gezegd hebben van de tegenwoordige maatschappijen. En dit zeggen wij op onze beurt tegen de bestrijders vau de socialistische maatschappij. Een ieit is het, dat de artikelen voor dageiijksch ge bruik het meest tot stand komen, verwerkt worden in de groot industrie. In 1891 meer dan 70 "/t in de Vereenigde Staten. En er is geen enkel land, waar niet de productie in steeds grooter mate in het groot bedrjjf toeneemt, en achteruit gaat in het klein bedrijf. Een andere materiëele grondslag zijn de arbeiders. En ook die zijn aan het veranderen. Sprekende cijlers zijn hiervan verzameld, zoodat de vraag moet opkomen zal er niet een betere maatschappij komen Het aantal ar beiders neemt toe, zoo door vermindering van het aantal zelfstandige menschen, als door toename van menschen, die alleen arbeidskracht bezaten. Van 18821895 nam het aantal zelfstandige menschen in Dnitschland at met 150,000, terwijl de menschen uitsluitend met arbeidskracht toenamen met 2,000,000. In 1895 bedroeg dit aantal 20,000,000, waarvan 3/4 proletariërs. Al zien we de krachten niet, die in de maatscnappij werken, de krachten zijn er. De arbeid wordt rijker, de mensch armer. De prodactie wordt reusachtig groot, 't aantal menschen wordt steeds meer bezitloos, de menschen, die prodnceeren, worden armer. Onze landgenooten worden meer en meer prole tariër; terwijl de bevolking in de laatste 10 jaar toenam met 10 °/0, is 't aantal zelfstandige menschen toegonomem met 9°/0 en het aantal arbeiders met 25°/0. In de Ver eenigde Staten is in 6 jaar het nationaal vermogen toe genomen met 23,000 m. in ons land in 4 jaar is het in de industrie geklommen van 8001100 m. En niet alleen in de industrie, maar ook in don landbouw, en het transport valt hetzelfde te constateeren. De rijk dommen van de maatschappijen nemen dus toe, 't aantal menschen wordt steeds meer bezitloos. Vast staat, dat de maatschappij bezig is te veranderen, in welke richting heeft dit plaats De arbeid wordt meer en meer gemeenschappelijk, de arbeider meer sociaal, maar de verdeeling van de prodactie is meer en meer niet sociaal. De socialistische beweging nu doet een poging om eigendom en verdeeling meer ge meenschappelijk te maken, steeds nemen de rijkdommen toe, maar waar tevens 't aantal bezitloozen toeneemt, ontstaat overproductie, die een markt zoekt over zee. De ontknooping nu van dezen toestand is het socialisme. Bewijzen voor het socialisme vinden we ook in de ontwikkeling van de trusts, waar 't aantal arbeiders in de honderdduizenden loopt en waar zooals bij de petro- lenm-trnst de macht in handen is van 13 personen, 't Is veel te moeilijk, de regeling van de socialistische maat schappij heeft men beweerdde kapitalisten bewijzen het tegendeel, zjj hebben den grondslag al gelegd, wij hebben slechts voort te boawen. De arbeiders zpn te dom, zegt men, maar er zijn arbeidersverenigingen, die miliioenen omzetten. Waar 't aantal rijke menschen voortdurend kleiner wordt, zal het proletariaat zich kunnen meester maken van den arbeid en van het arbeidsproduct. Dit nu is de 2e vraag. Reeds 80, 90 jaar geleden vestigden velen hun aandacht op de ontwikkeling van de maatschappij. Anarchisten, zoowel als kapitalisten zochten een oplossing, de utopis- tische-socialisten als Fourrier, Saint-Simon, Owen willen koloniën, groote werkhuizen, maar van al die plannen is niets gekomen. Een ander idee ontstond de coöperatie. Owen richtte zelf fabrieken op, welke moesten concurreeren tegen het kapitalisme, maar de samenwerking van 500.000 arbei ders was niet in staat de concurrentie vol te honden. Hetzelfde middel past thans dr. F. van Kden toe. Gezonder was de vakbeweging. Sinds 60 jaar is ze met vrucht werkzaam, dat is een kracht tegenover het kapitalisme, de nederlagen zeker zijn niet uitgebleven, maar de staking, waarvan de organisatie gebruik maakt, heeft ze groote overwinningen doen behalen. Een ander idee gaf Losale nu 40 jaar geleden aan. Eén groote vereeniging moest gevormd tegenover het kapitalisme. Internationaal moest ze zijn, zij moest het centrum van den grooten strijd worden. Zal de arbeiders klasse in staat zijn het kapitalisme te bestrijden, dan een sterke vak vereeniging gevormd, maar daarnaast ook de politieke. Leus en geest van den arbeider moet meer en meer sociaal worden. (Wordt vervolgd.) VOLH§BAKK. BERGERHOUT, ALKMAAR. Maandagnamiddag ten 2% uur hield de Coöpe ratieve Yereeniging „Volksbank" Spaar- en Voorschot bank, Directeur de heer K. J. Koster, haar tweede Algemeene Vergadering in een der lokalen van Harmonie te Alkmaar. De Pres. comm. de heer K. Cz. de Boer opende de vergadering met een welkom aan de opgekomen leden en deelde mede dat het Bestuur het noodig had ge oordeeld, met het oog op de vele credieten die loopen te Anna Paulowna, Zijpe enz. to dier plaatse een com missaris te benoemen, waarvoor het zoo gelukkig was geweest den heer G. C. Hulst, Burgemeester van de Zijpe, bereid te vinden. Diensvolgens had het den heer Hulst tijdelijk tot commissaris benoemd en hem uitgenoodigd heden de algemeene vergadering bij te wonen en straks hem tot het benoemen van commissaris voor te dragen. Hierna las de Directeur de notulen der vorige al- algemeene vergadering, welke werden goedsekeurd. Op verzoek van den voorzitter leest de directeur het verslag over het tweede boekjaar voor. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende Met opgewektheid wordt medegedeeld, dat de ver eeniging zich in toenemende mate in het vertrouwen bij het publiek mag verheugen getuige de belangrijke som van f 127119 685, welke uit. Dec. 1903 bij haar als spaargeld was belegd. En in welk een toenemende mate tevens credietbe- hoevenden zich tot deze instellingen wenden, bleek uit de 347 aanvragen, die van nieawe leden bij haar in 1903 waren ingekomen. Met welk een omzichtigheid het Bestuur credieten verleent, bleek hieruit dat op 94 aanvragen van de 347 afwijzend werd beschikt. Uitgetreden zijn 51 leden zoodat het ledental uit. Dec. bedroeg 548. De gezamenlijke schuld dezer leden bedraagt f 351119 935 terwijl hun te goed als gestort op hun aandeel vormt de som van f 29605.20. Aan entreegelden, boekjes en statuten werd ontvan gen f 401.35 welk bedrag wordt gereserveerd. Een bruto winst is in 1903 gemaakt van f 2555 74, waarvan wordt voorgesteld af te schrijven op de re kening „kosten van oprichting" f 277.56 en op het meubilair f 18 50. Als verlies had men de luttele som af te schrijven van f 7.23, Als verblijdend feit wordt tevens in het verslag mel ding gemaakt dat de Directie der Nederlandsche Bank, bij missive van 11 Juni 1903, op het verzoek der ver eeniging de toelating tot algemeen disconto heeft ver leend Openlijk wordt hiervoor door het bestuur der directie, den agent en heeren adviseurs dank gezegd. Hierna komt ter tafel de balans en winst- en verlies rekening, welke door den directeur wordt toegelicht. Behalve de reeds genoemde cijfers blijkt dat 40 pCt. van e nettj winst f 900.98 wordt gereserveerd. Het reservefonds stijgt nu tot een bedrag van f 2501 46. Voegt men hierbij het gestorte aandeelen kapitaal f 296C5.20 en het waarborg-kapitaal van f 9888 52 (dit is door koersverschil verminderd met t 111 48) dan blijkt dat deze Volksbank een waarborgkapitaal heeft van f 42183 37. De Balans en winst- en verliesrekening wordt goed gekeurd alsmede de door het bestuur voorgestelde winstverdeeling. Uit deze winstverdeeling volgt dat aan de leden en aan de aandeelhouders in het waarborgkapitaal een di vidend wordt uitgekeerd van 3 pCt. Deze aandeelhouders ontvangen dus 5 pCt. rente, wat wordt gegarandeerd en 3 pCt. dividend, dat is dus 8 pCt. voor hun geld. H erna gaat men over tot het verkiezen van een commissaris, wegens periodiek aftreden van den heer C. Kooij Met algemeene stemmen (1 blanco) wordt de heer Kooij herkozen en die het commissariaat weder aanvaardt. Het laatste punt der agenda is herziening der statu ten. De voorz zegt dan een tweejarige ervaring eenige leemten aan het licht heeft gebracht, die noodwendig aanvulling behoeven en dat naarmate de vereeniging is gegroeid er enkele artikelen zijn omgewerkt. Artikelsgewijs wordt de herziening behandeld en ten slotte het geheele concept goedgekeurd en vastgesteld. Hierna brengt de voorzitter aan de orde de verkie zing van den heer Hulst, die met algemeene stemmen (1 blanco) wordt gekozen. Do heer Hulst neemt, met een woord van dank voor het in hem gestelde vei trou wen, de benoeming aan. Alsnu deelt de voorz. eene op handen zijnde ingrij pende gebeurtenis mede. Het groote terrein; zegt de voorz waarop de ver eeniging thans werkt, levert verchillende bezwaren op, vooral ten opzichte van het disconto. Het is daarom dat het Bestuur na ernstige overwe ging en na bespreking met den Agent der Ned. Bank besloten heeft, het bijkantoor te Krommenie op te hef fen. De onder dat kantoor ressorteerende debet- en creditposten, worden van de Volksbank afgescheiden en opgenomen in eene daar ter plaatse op te richten zelf standige instelling. Deze afscheiding zal hoogstwaarschijnlijk ook tenge volge hebben, vervolgt de voorz dat ik in den loop van dit jaar als commissaris aftreed. Dit laatste zegt Mr. Verdam is vrijzeker de zeer on aangename zijde der afscheiding. Hij wijdt een woord van dank voor alles wat de voorz. voor de vereeniging beeft gedaan en spreekt den wensch uit, dat wanneer eenmaal dit besluit valt, de tot heden in het Bestuur bestaande vriendschappelijke ver houding zal blijven voortduren. De heer de Boer antwoordt hierop dat, wanneer ik eenmaal heenga, dit zal doen met een som van aange name herinneringen met commissarissen en directeur. Met een woord van dank aan den directeur, zijne mede-commissarissen en de leden voor hunne opkomst, sluit hij deze algemeene vergadering Zitting van 22 Maart. W. de G., Enkhnizen, diefstal zonder oordeel des onderscheids, ontslagen van alle rechtsvervolging. O. v. d. T., laatst Beverwijk, thans zonder bekende woonplaats, diefstal, zes maanden gev. H. O. S., Alkmaar, storing Godsd. bijeenk,, zeven dagen gev. D. A. K., Alkmaar, eenv. beleediging, f 10 boete of 5 dagen hecht. W. v. R., A. W. S., Heemskerk, straatschenderij, ieder f 6 boete of 3 dagen hecht. F. L. S., P. D., E. M., K. H., Wervershoof, de le mishandeling 2 maal, 7 dagen gev., de 2e mishandeling 2 maal en de 3e mishandeling 3 maal, ieder 5 dagen gev., de 4e mishandeling, 2 dagen gev. J. V., Avenhorn, mishandeling, f 5 boete of 5 dagen heeht. R. P., Alkmaar, vernieling, f 5 boete of 5 dagen hecht. H. v. T., Anna Paulowna, mishandeling f 7 boete of 7 dagen hecht. J. E., J. E., Enkhnizen, mishandeling, f 10 boete of 10 dagen hecht. GEBOREN. 19 Mrt. Geertruida Jobinad. van Oornelis Frederik George Zijlstra en Trijntje van Es. 20 Pieter, z. van Franciscns Hazes en Maria Johanna van Westerop. 21 Jan, z. van Hnbertns Robserts en Gezina Zeek. OVERLEDEN. 20 Mrt. Willhelmns Antonins, z. van Antonins Taman en Maartje Spil, 2. j en bijna 3 m. van Hendrik Scheermau en Helena Strnving, bijna 9 m. Oudcarspel. 1—29 Febr. Geboren. Willem, z. van W. Kos en Geertje Groothuizen. Overleden. Willem de Vries, echtgen. van E. de Vries, 57 j. Marijtje, d. van Jan Prins en Neeltje Dielis. 6 m. Nicolaas, z. van Cornells Molenaar en Trijntje de Jong, 3 m. Üioordscharwoude. 129 Febr. Getrouwd. Luitje Dekker, te Blokker, en Susanna Borst, alhier. Geboren. Maartje, d. van Dirk Barten Willemszoon en Trijntje Smit. Janetje, d. van Pieter Koeman Corneiiszoon en Trjjntje de Wit. Overleden. Pieter Bierman, wednr. van Elisabeth Vroom, 83 Reerhugo waard. Ondertrouwd. 27 Febr. Banke Tjalsma en Maria van Wijngaarden. Getrouwd. 5 Febr. Atend Evers en Trijntje Heinis. 7 Antonie Pijs en Dingena Noorden. Geboren. 1 Febr Gerardus Nicolaas, z. van Gerrit de Jong en Aatje Buis. Maria, d. van Arie Jongkind en Jannetje Groot. 2 Maarten, z. van Petrus Martinns de Vries en Dienwertje Ens. 12 Johanna, d. van Aris van Sehagen en Maartje Snel ten, 13 Henri, z. van Olof de Vries en Trijntje Kommer. 14 Catharina, d. van Simon Molenaar en Giietje Glas. 21 Maria, d. van Gerbrand Stet en Leentje Bakker. 29 Geertrudos Clasina Cornelia, d. van Petrus Hen- drikus Overtoom en Johanna Hes. Overleden. 2 Febr. Dirk Grootbuizen, wedn. van Aalje de Groot, 90 j. 5 Oornelis Blom, 29 j. 8 Jan Hooiboer, 18 j. 24 Oornelis van Sehagen, wednr. van Antje Stroo- per, eerder van Aafje Beerepoot, 85 j. Alkmaar, 21 Mrt. Aangevoerd 5 koeien en ossen 1 190 a 260,94 vette kalveren f 40 a 125, per P. 85 a 95 ct. 155 nuchtere kalveren f 8.a 24, 12 magere schapen 114 a 20.0 lammeren f 0, 222 vette varkens, per P. 36 a 40 ct., 32 magere varkens f 14 a 16, 0paarden f Amsterdam, 21 Mrt. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche borgors f 3.75 a 4.dito Blauwe f 3.— a 3.75 dito Franeker f 3.a 3 75, Zeeuwsche Sp. Jm. f 0.a 0.dito Borgers f 0.a 0.dito Bonte f 5.10 a 5.25, dito Blauwe f 4.60 a 4,75, Geld. Blauwe f 4.40 a 4,50, Pruisische Hamburgers f 5.a 5.25, Westlandsehe Zand f 5.50 a 7.IJpolder Jamm. f0. Friesche Dokkumer Jammen f 3.a 3.75, N. Malta 11 ct E d am, 19 Mrt. Aangev. 4 stapels kaas wegende 758 kilo, f 27.50 de 50 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2