Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. viucie geneeskundig ongeschikt verklaard on nit den dienst ontslagen. Boerenbond. De T ij d verneemtdat bet plan bestaat om dit jaar in September een Congres van den Nederlandschen Boerenbond te honden. Dit plan schijnt in verband te staan met de nienwe Tariefwetnaar aanleiding waarvan door hetzelfde lichaam een adres, meerdere desiderata inhoudende, aan de Tweede Kamer is gezonden. Stierenkeuringen. De groote Stierenkeuringen vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering der Veefokkerij in Noord- Holland zullen gehouden worden te Amsterdam (Abat toir) op 21 April a.s. en te Alkmaar (üoelenveld) op 22 April. Veehandel In Friesland. De aanvoer van rundvee was op de jongste markten grooter, vooral van melkkoeien. Over bet algemeen was de hoedanigheid van dit vee zeer goed en naar deze soort bestond behoorlijk vraag. Daar de verkoopers nogal »hoog in den boom zaten*, was de omzet niet groot. Er wer den exenplaren verkocht voor f 270 f 280. Do vraag naar kalfvee was niet groot, en de prjjs brokkelde af. Slechts weinig werd naar België gezonden, anders de groote kooper van dit vee. De aanvoer van vette koeien was tamelijk, de beste qualiteit bleek prijshoudend doch mindere soorten waren eerder goedkooper dan duurder. De omzet was niet druk. Stieren voor de slachtbank, met goeden aanvoer, be hoorlijk goed gevraagd, met tamelijken omzet en vaste prijzen. Vette kalveren met beteren handel en stevige prijzen, doch niet hooger in prijs. Nuchtere kalveren, met groeten aanvoer, stadigen han del en lagere prijzen. De Engelsche markt kwam voor dit vleeseh minder afde export-slager klagen over ver lies, en dit liet zich ter dege op den handel gevoelen. Opkoopers, die van de boeren de kalveren in voorkoop kochten, maken slechte zaken. Sehapen en lammeren, met kleinen aanvoer en stillen handel. A'leen in vette schapen ging nog wat om, tegen behoorljjke prijzen; melkschapen stil met lage prijzen, Vette varkens, met niet grooten aanvoer, zeer kalme handel, ofschoon de prijs wel zoo hoog was als verleden week, vooral voor de beste soort, die met 18V2 h 19'/2 cent betaald werd. Middenprijs was 18 cent par ll2 kilo. Londensche biggen export stilletjes a lö1^ en 171/;, ct. De aanvoer was: 1300 melk- en kalfkoeien, 150 vette koeien, 140 vette kalveren, 120 stieren, 3000 nuchtere kalveren, 750 sehapen en lammeren, 140 vette varkens, 450 vette biggen, 200 magere varkens, 600 kleine biggen. De prijzen zijn: vette koeien, le kwal. 29—30% ct., 2e kwal. 2428 ct., 3e kwal. 20 23 ct., vette kalveren 25—35 ot., vette schapen 2225 ct. alles per kilo. Melk- en kalfkoeien f 135—f 250, f275,pinken 140— f 75, nuchtere kalveren f 5—f 8, weideschapen f 20— f 22melkschapen f 15f 19, magere varkens f 28 f 46, magere biggen f 1.00 f 1.15 per week. (N. v. d. D.) Tot pastoor te Castricum is beDoemd de heer J. A. van Leeuwen, pastoor te Weere. Kwadijk. Naar wij vernemen zal de aanbeste ding van verschillende werken voor den aanleg van den spoorweg Kwadijk—Edam—Volendam nog in de eerste helft van dit jaar plaats hebben. Kymnastiekultvoeringen. In de maand April zullen de navolgende gymnas tiek-nitvoeringen in het Gewast Nooidholland plaats heb ben 4 April te Hoorn, ter gelegenheid van het 20 jarig bestaan der Vereeniging Willem van OraDje" aldaar en 9 April te Behagen, 20jarig bestaan vau «Lycurgn Te Zaandijk bestaat het voornemen een eigen gasfabriek op te richten. De Zaanlandsehe coöperatieve handelsvereeniging »De Onderneming" heeft reeds het daarvoor benoodigde kapitaal en den grond tot hare be schikking, en stelde de plannen in handen van het Ge meentebestuur. Indien de raad niet geneigd blijkt te zijn de fabriek in gemeentelijk beheer te nemen dan zal genoemde Vereeniging, na verkregen concessie, zich met de exploitatie belasten. De Raad der gemeente Krommenie heeft besloten tot het bonwen van eene bewaarschool. De kosten daar voor zjjn begroot op f 5481.91. Op morgen 23 Maart zal door Mevr. A L. van den Bosch te Baarn echtgenoote van een der onderne mers tot het vervenen van den Polder jde Nes, nabij II pendainin dien polder de eerste turf worden gestoken. Te Koog aan de Zaan heeft zich ook een geval van dienstweigering voorgedaan. Zekere Ris, opgeroepen ter inlijving, heeft aan dien oproep geen gehoor geheven. Op den daartoe bestemden tijd heeft hij zich ook al niet voor den dienst >aangegeven« en evenmin aan de loting deelgenomen. Oudorp. Do kerkeraad der ned. herv. gemeente heeft tot predikant beroepen dr. Pool van Heiloo. Bint Pancras. In deze gemeente werden in 1903 slechts twee vaders van schoolgaande kinderen wegens leerplichtovertredingen voor de Oommitsie tot Wering van Schoolverzuim geroepen. Grooter echter was het aantal overtredingen van alhier schoolgaande kinderen nit de gemeente Koedijk, en welke alzoo ressorteeren onder de Commissie tot W. v. S. te Koedjjk. Als watermolenaar in den Vronermeerpolderd werd be noemd W. de Jong te Oudorp. Het fanfarecorps Concordia alhier, directeur de heer J. Tromp, gaf Donderdagavond 1.1. in hot lokaal van den heer Greeuw zijn laatste uitvoering in dit seizoen. De muziekstukken welke flink werden uitgevoerd, werden afgaw.sseld door 2 tooneelstnkjes »Het Boerinnetje van Wonbrugge" en Erfgenamen van Neeltje Pater", welke de lachspieren zeer in beweging brachten. Het was een zeer aangename avond. In de Vrijdag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, werd door het burgerlijk armbestuur rekening ge daan over 1903. Da ontvangsten bedroegen f 2014 6t)5, uitgaven f 1299.60. Aan den onderwijzer Jansen werd op verzoek tegen 1 April eervol ontslag verleend. Besloten werd, voorloopig in da ontstane vacature niet te voorzien. De Oommissie tot Wering van Schoolverzuim werd herbenoemd. Als leden van het stembureau werden be noemd de heeren S. Dnif en D. Kloosterboer, als plaats vervangers de heeren M. Kalis en A. Nobel. De Hoofdslijken omslag werd vastgesteld tot een benrag van f 1030. Geachte Redactie! In een vorig nummer van uw geacht blad, waart ge zoo vriendelijk te berichten, dat door onze vereeniging een circulaire was verzonden aan de Heeren Schilders Patroons met het beleefd verzoek het loon dei' gezellen met 2 cent per uur te verhoogen. Waar deze verhooging betaald wordt door de Alkmaar- sche ingezetenen, zoo meenen wij deze vraag eenigszins te moeten xnotiveeren, daar de steun van de Alkmaarsche Burgerij in deze ons van zeer veel belang is. Het stan- daardloon voor een schildersgezel ia 17 cent per nnr bij een gemiddelden werktijd van 56 nur per week. Hierbij komt, dat slechts een klein gedeelte der gezellen ver zekerd is van het geheele jaar werk te hebben, daar het volstrekt geen uitzondering is, als een werkeloosheid van eenige Maanden dit gemiddelde aantal nren doet vermin deren. Wij hebben dan ook gemeend, dat, waar in andere Gemeenten het loon der schildersgezellen reeds aanmer kelijk is gestegen en waar de Gemeenten Alkmaar reeds eenige jaren voorgaat, een loon te betalen van 19 cent per uur, dat de Alkmaarsche ingezetenen met ons zullen instemmen, dat een loonsverhooging van 2 cents per nor alleszins billijk en volkomen gerechtvaardigd is. Immers toch deze luttele verhooging maakt zoo een klein verschil op een rekening. Bij een werk, waar honderd nnr aan gewerkt wordt is dit een vermeerdering van twee Gulden. Wij hopen dan ook, dat deze regelen zullen bijdragen tot inwilliging van ons billgk verzoek en dat de Alkmaarsche Sohilderspatroons, die reeds vroeger behartiging onzer be langen toezegden, nn eens door daden toonen, dat zij wer kelijk ons verzoek billijken. U, Mijnheer de Redacteur, vriendelijk dankende voor de verleend plaatsruimte, hebben wij de eer te zijn Achtend, het bestuur der schildersgezellen-vereeniging. vensters van de zaal drong de zuivere aangrijpende zang van Sarasates viool tot hen door. Was het iets geheim zinnigs in de lucht, iets bjjzonders in de geur der rozen, of eene verdwaalde lichtstraal in de vallende waterdrop pelen van de fontein, die onophoudelijk zijn koepeltje van waterstraaltjes opbouwde en weer af brak, oi' misschien het ongewone nur, dat hen beiden plotseling een oogen- blik stil deed staan een oogenblik, waarin zij geloofden dat zij ooiden hun hart konden hooren kloppen, boven de mnziek van de verwijderde viool. Hij, de uitverkoren zoon van Mars, die in zyn leven nog nooit in den strijd geweest was, om daar schrik op schrik en ichok op schok te doorstaan, gevoelde zich, tot de tanden toe gewapend, gevangen in de strikken der liefde, en met eene kracht en sterkte, dia hij zich te voren nooit bewust was ge- woest, greep hy vlug en stoutmoedig naar den prjjs. Wordt vervolgd. deldelijke uitkeering bij ziekte. Zaterdag 19 Maart 1.1 werd op de bovenzaal van 't Café Central te Alkmaar eene vergadering gehouden van Vereenigingen „tot geldelijke uitkeering bij ziekte" in Noordholland met het doel om een Bond te stichten van vereenigingen. De oproeping tot deze vergadering was uitgegaan van de vereeniging te Stompetoren. De vergadering werd geleid door ds Werner van Stompetoren. Aan de oproeping tot de vergadering was gehoor gegeven door 15 vereenigingen, zijnde die te Oterleek-Stompetoren, Koedijk, Warmenhuizen, Haren karspel, Hugowaard, Graft Driehuizen, Uitgeest, Sint Pancras 2), Broek op Langedijk, Zuidscharwoude, Noord- scharwoude, Oudcarspel en Avenhorn. Door den Voor zitter werden de motieven ontvouwd, welke Stompetoren tot het bijeenroepen dezer vergadering hadden geleid, wat hoofdzakelijk hierop neerkwam, dat thans aan leden eener ereeniging, welke zich in eene andere gemeente vestigen, door de reglementen zooveel moeilijkheden in den weg worden gelegd om tot eene nieuwe vereeniging toe te treden. Hieraan weuschte men een einde te maken door eene onderlinge verbintenis om leden van andere vereenigingen bij vestiging in eene nieuwe gemeente hier onmiddellijk te doen treden in de rechten der be staande leden. Verschillende bezwaren werden hiertegen ingebracht, De afgevaardigde van Zuidscharwoude deelde mede, dat deze vereeniging met enkele naburige ver eenigingen reeds zulk een accoord had aangegaan, doch meende dat overname van leden alleen' kan plaats hebben, wanneer deze gezond zijn. De afgev. van Broek op L a n g e d ij k zegt, dat tot zijn vereeniging slechts leden worden toegelaten tot hun 30ste jaar. Vroeger was deze leeftijd op 55 jaar gesteld, doch. toen wachtten vele dorpsgenooten met toe treding tot zij een hoogeren leeftijd hadden bereikt, wat in t mdeel der vereeniging was vandaar de ver laging van den maximum-leeftijd. Nu wordt het een bezwaar voor deze Vereeniging om leden van elders toe te laten, welke eeu hoogen leeftijd hebben bereikt. De oorzitter is van meening, dat dit geen bezwaar behoeft te zijn, daar, hoewel wenschelijk, eenzelfde leeftijd voor alle afdeelingen niet noodzakelijk is. Broek o. L. weigert dan zulke leden Iedere afdeeling kan zijn re glement houden. De spreker betwijfelt, 'of de kans op ziek worden bij wat hoogeren leeftijd wel grooter is. De afgev. vau Driehuizen vindt het hard om iem md, die tot op hoogen leeftijd zijne contributie altijd heeft betaald, in ten andere gemeente met een lagen maximum-leeftijd uit te sluiten. Hij zou aanneming in allo gevallen wenschelijk aohten, doch dan een z ker gedeelte van de reeds betaalde contributie aan de nieuwe afdeeling willen afslaan. Dit voorstel vindt bestrijding Harenkarspel stelt voor, voor alle afdeelingen denzelfden leeftijd vast te stellen, terwijl Zuidschar- scharwoude voorstelt, leden van andere plaatsen van eiken leeftijd aan te nemen, onverschillig wat het plaatselijk reglement te dien opzichte voorschrijft. Sint-Paneras vindt, dat ten opzichte der gezond- heidsbewijzen toch wel eenstemmigheid dient te zijn, Is de eene afdeeling daar wat milder mede dan de andere dan zou dit voor nieuwe afdeelingen met stren gere bepalingen te dezen opzichte toch wel eens na- deelig kunnen zijn. Er zijn nu 3 voorstelleu a. Van Stompetoren: „overneming van elkan ders leden met inachtneming van de bestaande regle menten." b. Van Zuidscharwoude: „onvoorwaardelijke o.verneming van elkanders leden." c Van Driehuizen: „lid te blijven van de oude afdeeling, terwijl de nieuwe afdeeliug zich met de ad ministratie belast." Hugowaard wijst op den omvang van die ad ministratie, welke na verloop van jaren een groot bezwaar zal zijn. Het voorstel Zuidscharwoude vindt geen bijval, nadat de afgevaardigde dezer vereeniging zegt, dat daar ter plaatse mannelijke en vrouwelijke leden worden aangenomen, wat ook bij andere het geval blijkt te zijn, terwijl vele vereenigingen alleen mannelijke leden toe laten. Het voorstel Stompetoren wordt hierna aan genomen en met algemeene stemmen wordt in beginsel besloten tot de oprichting van een Bond op dezen grondslag. Uitgeest vraagt, hoe te moeten handelen, wanneer de eene medicus geen bezwaar heeft tegen de aanneming van een lid en de andere wel, waarop de afgevaardigde van Sint Pancras antwoordi, dat in dergelijke, zelden voorkomende gevallen, het Bondsbestuur een medicus kan aanwijzen, aan wiens oordeel men zich dient te onderwerpen. De V oorzitter stelt voor een Weerstandskas te vormen waaruit in tijden van nood, b.v. bij epidemiën, de afdeelingen kunnen worden geholpen. Dit voorstel wordt zeer toegejuicht en algemeen vindt men dit punt een motief voor de oprichting van een Bond. Een voorstel om als bijdragen voor de Weerstandskas een zeker percentage van de batige saldo's te heffen, wordt door den afgevaardigde van Uitgeest bestreden, op grond, dat de eene afdeeling zuiniger huishoudt dan de andere, terwijl deze afgevaarde vraagt, hoe het dan moet, wanneer er een nadeelig saldo is. Aangenomen wordt hierop, van elke afdeeling eene vaste bijdrage te heffen naar verhouding van 't aantal leden. Aan eene commissie van 5 leden wordt vervolgens opgedragen een bonds-reglement te ontwerpen en de zaak verder te regelen. In deze commissie worden benoemd de heeren Ds. Werner (Stompe Toren), Brugman (Hugowaard), Kempers (St -Pancras), Koenen (Warmenhuizen) en Kramer (Zuidscharwoude). Later zal eene eonstitueerende vergadering worden gehouden, waartoe alle bekende Vereenigingen benoor den het IJ zullen worden opgeroepen. Benoemingen. Bij ministeriëele beschikking is mot 1 April a.s. bij het Rijks-Museum van Oudheden te Leiden benoemd tot conservator, Dr. J.'H. Holtverda, thans leeraar aan het gymnasium te Schiedam, vroeger leeraar aan do inrichting voor Hooger Onderwijs alhier. De heer E. van Driesten, directeur van 's Rijks telegraafkantoor te den Helder, vraeger alhier, is met ingang van 15 April a.s. als zoodanig benoemd te Mid delburg. Arrondlssementts-Bechtbank. Op de alphabetiscüe aanbeveling voor Rechter te Zwolle zijn geplaatst de heeren Mr. van der Dassen kantonrechter te Kampen, Mr. van Slooten, substituut-grif fier der Rechtbank te Zwolle en Br. li. K. IJmbgrove, Reehter alhier. Zitting van 18 Maart 1904, H. W. Jz., O. Z. R?., J. P. Wz., P. D. Gz.. Egmond aan Zee, kongneudelven, ieder 2 ma?,l f2 boete,' of 2 maal 2 dagen hecht. J. T. H., P. J. S., H. P., Alkmaar, burengerucht, ieder f 2 boete of 1 dag hecht. H. S. Az., C. de J. Gz., J. de J. Cz., N. P. D., Eg- mond aan Zee, loopen over verboden grond, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. K. T. V., F. W. H., Alkmaar, J.. v. d. M., S. H., zonder bekende woonplaats, dronkenschap, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 3 boete of 2 dagen hecht,, de 4e f 3 boete of 3 dagen hecht. J. R., G. K., Alkmaar, overtreding leerplichtwet, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. D. D., Koedijk, overtreding spoorwegrcglementf 1 boete of 1 dag hecht. P. K., N. D., J. E., Alkmaar, overtreding politiever ordening, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. K. Z. Gz., T. Z. Kz., P. V. Gz., J. v. d. P., A. V. Gz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordering, de le, 3e en 5e ieder f 1 boete of 1 d3g hecht., de 2e f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 4a f 0.50 boete of 1 dag hecht. IJ. G. Pz., M. Z. Jz., O. de G. Kz., A. de G. Jz., Eg mond aan Zee, strooperij, de le f 1.50 boete of '2 dagen hecht., de 2e f 6 boete of 4 dagen hecht., de 3e f 3 boete of 2 dogen hecht., de 4e f 1 boete of 2 dagen heeht. J. D., Hargen, A. Z. Ez., J. S Kz,, C. Z. Kz,, A.S. Tz., Egmond aan Zee, jachtwetovertreding, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e en 5e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 2 boete of 1 dag hecht. Alkmaab, 18 Mrt. Aangev. 940 mudden. Tarwe f7.25 a 8.50 rogge f 0,— a 0.—, gerst (cihev.) f 5.— a 5.40. haver f 3.30, 3.90 a 0.—, paardeboonen f 5.50 a 6.—br. id. f 11.50 a 15 75, citroen id. f a witte id. f 13.50, kanariezaad f 9.— a blauwmaanzaad f 0.— a erwten: groene f 8.50, 17.50 a grauwe f 23.— a vale f duivenb. I 0.—. Drukkerjj v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6