No. 87. fierste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 25 MAART. Buitenland. Nederland. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Volderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff 0,§0franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën Per regel f 0,15, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. De Russisch-Japansche oorlóg. Het blijft nog steeds moeilijk zich uit den chaos van berichten, die ons van het oorlogstooaeel bereiken, een duideljjk beeld te maken van den toestand. Onder de dezer dagen naar Europa overgeseinde tele grammen zijn behalve, dat hetwelk nog eens nadrukkelijk tegenspreekt, dat er een gevecht aan de Yaloe heeft plaats gehad, die omtrent een nieuwen aanval der Japan ners op Port Arthur de belangrijkste. Terwijl een Japansche divisie Zaterdag ontscheept werd op bet schiereiland L'aotong, bombardeerde de vloot de haven en de stad van Zaterdagavond 6 tot Zondagmorgen 10 nnr. Zelfs werd in dat bericht van 22 Maart gewaagd van een bezetting van Port Arthur. Bevestiging hiervan heeft echter op zich laten wachten, zoodat men hier zeker met een gefantaseerde of althans te sterk gekleurde toevoeging te doen heeft. Deze nieuwe aanval van de Japansche vloot, werd in den nacht van 21 op 22 Maart herhaald, toen opnieuw Ja pansche torpedobooten voor Port Arthur verschenen en de Russen het vuur openden, dat twintig minuten aanhield. In den vroegen morgen herhaalde de Japanners den aanval en naar het schjjat mot kracht. De Russen schijnen niet op een aanval verdacht te zjjn geweest, althans de voorzorgsmaatregelen bleken onvoldoende, naar verluidt heeft het eenige schip, dat op wacht lag, de vijandelijke flotilla voor landgenooten aangezien. Yan hetgeen er te land plaats heeft, valt nog weinig mede te deelen. Volgens de Engelsehe bladen zou de Japansche troepenmacht op Horea thans 70.000 man bedragen en wel 30.000 te Cbemoelpo en te Seoel 20.000 te An djoe en Pyogyang en 20.000 in verschillende andere plaatst n. Niettegenstaande de schoone beloften door Japan aan Korea gedaan, om de Koreaansehe sympathie te winnen, schijnt de bevolking nog niet geheel Japans gezind te zjjn. Den 23 Maart althans werd nit Tokio bericht, dat een bende van 30O oproerige Koreaneo, door de Japanners werd aangevallen. Twee werden gedood, twin tig gewond en 36 gevangen genomen. Da laatste beweren dat de Rassen tot den opstand hadden aangestookt. Hoe het zjj het blijkt uit alles dat de Japanners in Korea vorderen. Andjoe ligt op 120 K.M. van do Yaloe, de grens tnsschen Korea en Mantsjoerije. Omtrent de Russische troepen weinig bjjzonders. Generaal Gelinsky van den generalen staf seinde volgens den correspondent van de Matin dat de toestand der Russische troepen uitstekend mag worden genoemd en dat men sgeen berichten omtrent zieken" heeft. Op de Oost-Chineesche spoorweg doet zich, volgens dezen gene raal, mets bijzonders of onrustbarends voor. Het eenige wat hij te berichten weet is de belangrijke tijding dat een honderdtal Tsoengoezen op de vlucht zijn gejaagd. Voorts deelt hij mede, dat te Chenampo dertien Japansche transportschepen manschappen aan land hebben geze'. Aan de Times" wordt uit Kharbine gemeld, d.d 20 Maart, dat aldaar slechts drie-en dertig militaire trei nen zijn aangekomen, de helft gevuld met munitie en approviandeering. In de jongste veertig dagen zijn vol gens dezen berichtgever, te Kharbine c a. 20.000 man aangekomen, van wie 4000 naar Nioe Tschwang, Port Arthur en Moekden, en 2000 naar Wladiwostock zijn gezonden. Het grootste deel der te Karbine aangekomen soldaten ligt, altijd volgens de »Times", in het hospitaal, want bij hnn komst verkeerden zij in allerellendigsten toestand. De toestand ln den Balkan. SO^IA, 23 Maart. In ministerieelen kringen worden de mededeelingon over de goede verstandhouding tnsschen Hilmi-pasja en de civiele agennten als tendentieus ba schonwd, en het bericht, dat de vertraging in de af sluiting van de onderhandelingen tnsschen Turkije en Bulgarije aan nienwe voorstellen van Bulgaarsche zijde te wijten is, volkomen onjuist genoemd. Bulgarije dringt aan op zijn oude voorstellen en voor waarden. SALONIKA, 23 Maart. Gister zijn weder twee ba taljons over Verlsowltsj naar Albanië vertrokken Bovendien ontvingen drie bataljons in Monastir bevel zich voor vertrek gereed te houden. BEEGIE. Te Sint-Nicolaas bij Lnik is Dinsdag morgen alweer een dynamletaanslag beproefd, dit maal echter zonder noodlottig gevolg. De aanslag had plaats in de Rne de Tilleur, voor het hnis van den commissaris van politie BiDet. Zekere Lagasse, die in deze bnurt woont, zag bij 't naar huis gaan de bom staan. Onmiddellijk vormde de inmiddels gewaarschuwde politie een veiligheids-cordon. Een lang touw met een loopende strik werd naar den bom, die den vorm van een kabas heeft, geworpen en daarop slingerde n en het voorwerp op een nabnrig onbebouwd terrein. Eenige huizen in den omtrek werden ontruimd. De toestand van commandant Papyn, het slachtoffer van den vorigen aanslag, wiens beide beenen zijn afgezet, is een weinig verergerd. FRANKRIJK. Aan het Fnrnscbe ministerie schrijft men ook in Parijs zelve ge9n lang leven meer toe. De beide stemmingen in de Fransche Kamer, waarin tegen den zin en tegen het advies van Oombes, de amende menten van Caillanx en Leygues, beoogende een uitzon dering op de wet tegen de congregaties, voor de zende lingen in de koloniën, werden aangenomen, doen zien, das er een kentering komt. Het bloc is niet meer zoo eensgezind, zoo eenstemmig als het zijn kon. Volgens sommigen poogt men het zoover te brengen, dat Combes nog vóór het Paaschreces wordt omgekegeld. EWGEKiANTD. De begrafenis van den Hertog van Cambridge is heden met groote plechtigheid geschied. De Koningde Koningin de loden der Koninkljjke familie, de vertegenwoordigers der vreemde Mogendheden en het corps diplomatique waren tegenwoordig. Na den dienst in de Westminster Abdij ging de stoet naar het Kensal-Green-kerkhof, waar het overschot, werd begraven. RUSliAMD. In Rnsland betnigt men voldoening en instemming met de nauwere aaneensluiting tnsschen Engeland en Rnsland, die er zeker toe zal bijdragen om het behoud van den vrede in Enropa te verzekeren. Engeland en Rnsland hebben in Azië punten van aan raking die geregeld aanleiding geven tot moeilijkheden en botsingen. En toch hebben beide regeeringen steeds er naar gestreefd op goeden voet met elkaar te blijven. In Rnsland ziet men een nieuwen waarborg daarvoor in deze .entente" tnsschen Engeland en de Republiek, de trouwe bondgenoot van Rusland. AFGHANI 1ST AW. Het gerucht gaat, dat de Emir van Afghanistan door vergiftiging den dood vond. KlIHD-AFRIHA. Uit Johannesburg wordt bericht, dat bet uitbreken van de pest algemeene paniek veroor zaakt. Alle treinen naar de ku°t zijn stampvol; niet alleen Europeanen vluchten, ook kleurlingen. Het aantal gevallen der ziekte breidde zich tot 45 uit. Hof' berichten. Uit Apeldoorn meldt men De verwachting, dat het Hof reeds vroegtijdig in April op Het Loo zou terngkeeren, schijnt door verschillende omstandigheden niet bewaarheid te zullen worden. Behagen. Vanwege »Arti et amicitia" te Amster - dam werd den 20 en 21 eene tentoonstelling gehouden van aquarellen, teekeningen enz. in het lokaal »de Post hoorn" alhier. Een 80 tal voor het meerendeel mooie stokken trokken terecht het bezoek en de aandacht van onze kunstvrienden. Tot commissarissen van de West-Friesche bank alhier werden den 19 gekozen de heeren K. de Moor te Moer beek en Kraakman Alkmaar. De volksnitvoering van do Schager rederijkerskamer, den 20 gehouden, was niet drnk bezocht. Het kluchtspel, »Ik wil trouwen" van P. K. de Vries mocht het beBt bevallen, .Vergiffenis" van L. van Lier is wel wat zwaar voor de vereeniging. Den 20 werd de heer H. P. Caarls alhier herkozen als voorzitter »an de St. Lodewjjksvereeniging. Barslngerhorn. De voordrachten-avond welke de beer G. L. Kroonenburg van Schagarburg d.d. 20 te Kolhorn in de zaal van den heer Jb. Smit zon hou den, kon weg»ns de geringe opkomst niet doorgaan. ©terleek. Den 20 werd in ons kerkgebonw een nienw orgel in gebruik genomen. Het werd door de be kwame hand van den beer Siezen te Alkmaar, op meesterlijke wijze bespeeld, waardoor de diepe kracht volle toonen in al zijn omvang aan het licht kwamen. Het instrument, dat een sieraad io ons bedehuis mag ge noemd worden is geleverd door den heer C. C. Bender te Leiden, die getoond heeft een hoogst degelijk en tevens sierlijk instrument te kunnen daarstellen. Uitvoer van kaas. .Men schrijft aan de Telegraaf van de Belgische grenzen De Holland8che kaassoorten blijven in België zeer ge zocht, ondanks bij onze zuidelijke naburen in den laatsten tijd veel werk gemaakt wordt van het vervaardigen van kaas. Vreemd is het, dat ondanks een invoerrecht van 12 francs per honderd kilo de Nederlandsche kaas daar goedkooper verkocht wordt dan die, welke op de Vlaam- sche boerderijen vervaardigd wordt. Vandaar dat onze uit voer van kaas naar Belg steeds toeneemt. Bedroeg de in voer in 1896 roim 6.5 millioen Kg., in het vorige jaar was die reeds 9.877.000 Kg..waarvan rnim 85 pc. nit ons vaderland kwam. Uit Frankrijk kwamen 865.000 Kg., nit Zwitserland 172.000 en nit Dnitscbland 318 000 Kg De uitvoer bedroeg in 1903 slechts 79.642 Kg., waar onder vrij veel kaas nit Nederland aangevoerd en die door Belgische kooplieden in Frankrijk en Zwitserland werden verkocht. Da meest gezochte soorten zijn de Edammer en de Goudsche. Dinsdag bracht Prins Hendrik Reuss, vergezeld van den luitenant t/z le klasse Jhr. Hooft Graafland, adjudant van den Prins, na per trein 8 n. 45 min. per Hollandsche Spoor van s'-Gra*enhage vertrokken te zijn, een bezoek aan Amsterdam. O. a. werd door hem alhier de Marine werf bezocht. De predikanten en het Hooger Onderwijs. De vergadering van predikanten der Ned. Herv. Kerk welke Dinsdag te Utrecht werd gehouden ter bespreking van de Hooger-Onderwijswet, nam na uitvoerige discus sie met groote meerderheid de volgende motie aan, welke gezonden zal worden aan da leden van de Eerste en Twee de Kamer der Staten Generaal »De vergadering van predikanten der Ned. Herv. Kerk, gehouden te Utrecht 22 Maart, spreekt uit dat de intrek king of de afstemming van het. aanhangige wetsontwerp tot wijziging van het Hooger Onderwijs een eisch is van trouw aan het Protestantsch beginsel van recht tegenover het historisch karakter der Herv. Kerk in zake de the ologische faculteit en van financieel en wetenschappelijk belang van het Nederlandsche volk." fien slecht teeken. De bij den directeur-generaal der posterijen en telegra phic aangevraagde andientie door twee leden der afdee- ling 's-Gravenhage van den Bond »De Post" naar aanlei ding van de onlangs verschenen disnstoider, waarbij het aan het bestellend personeel verboden is nieuwjaar en ker mis te wenschen, is naar wij vernemen niet toe gestaan. Levensverzekering-maatschappij „Haarlem.' Uit de door den Directeur der Bovengenoemde Maat schappij opgemaakte en door Commissarissen goedgekeur de rekening en verantwoording over 1903, bljjkt,datdie Maatschappij in bloeienden toestand verkeert. In dat jaar werd ontvangen aan premiëa f 73'24 40 en aan renten van belegde gelden en huishuren f 16964 50. De nitkeeringen wegens overlijden lijfrenten en afkoop van polissen bedroegen f 33689,931/ï. Het getal verzeker den is vermeerderd met 1835 en bedroeg alzoo op 31 Dec. jl. 36905, terwijl bet kapitaal der Maatschappij is toegenomen met f 35543,70'/2 ea alzoo geklommen tot f 399242,53V2. De wiskundige balans toont aan een actief van f 399242,53'/j, tegenover een passief van f 298292,58Va en een ex'.ra reserve van f 100949,95. Warmenhnlzen. De Kiezerslijst dezer gemeente is vastgesteld met een getal van 309 kiezers voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. 280 Kiezers voor den Gemeenteraad. Afgevoerd werden 23 en bijgekomen waren 25 personen. Onderwijzersexamen te Haarlem. Aangemeld hebben zich 156 vrouwelijke en 87 manne lijke candidaten. Aanvangende op 13 April, zullen de mon delinge examens eindigen op 6 Juni. Het aantal candi- daten is dit jaar grooter dan in een der vorige jaren. Huldeblijk aan Koningin Emma. Het totaalcijfer van het bedrag, uitsluitend te 's-Gravenhage bijeengebracht voor de stichting »Oranje Nassau s Oord" en het »Emmafonds'', bedraagt f26.188. Bjj dit bedrag is niet gerekend wat werd gtïnd aan ver kochte loten' De verloting der bijeengebrachte kunst werken zal plaats hebben vóór 1 Mm a.s. Wijziging wet Eager Onderwijs. De door het departement van Binnenl. Ziken aan den Raad van State verzonden wijziging der wet Lager Onderwijs moet o. a bernsten op het begiosel van mt- keering der minima traktementen voor openbaar en bij zonder onderwijzend personeel door het Rijk aan de ge meenten. waarvan de wenschelijkheid in 1890 neergelegd is in een motie van het toenmalige Kamerlid dr. Kuyper en anderen. Een grap Zondagavond te 9 uur ongeveer belde aan dr ge vangenis te Scbeveningen een man aan, wiens handen geboeid waren en die er kwam verzoeken hem de boeien te ontsluiten. De directeur haf hiervan kennis aan de politie, waarna die man van daar werd afgehaald. De man ve'telde nu dronken te zjjn geweest en in bet plantsoen achter de gevangenis in slaap te zijn gevallen wakker wordsnde bemerkte bij dat hij geboeid was, zonder te weten op welke wijze dit was getchied. Da boeien konden alleen met een bijzonder soort slentel worden ge opend, hetgeen men aan bet posthuis deed. Het is daarna gebleken dat de diager der boeien een bekend Hagenaar was. De beer A. Kraakman te Warmenhnizen werd Commissaris der West-Friesche Bank, niet de heer Kraak man te Alkmaar. Uit de Staatscourant. De minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat bljjkens mededeehng van den minis ter van Staat, voorzitter van de Tweede Kamer dei Sta- ten-Generaal, die Kamer in hare vergadering van 18 de zer besloten heeft den heer mr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen, benoemd als lid dier Kamer voor het kies district Eist, als zoodanig niet toe te laten dat dns in genoemd kiesd strict eene nienwe verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben Heelt goedgevonden te bepalen dat die verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 30

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1