Stadsb ericht en. Maart e. k.de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 8 April, en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 15 April e. k. Drankwetactie. Door het bestnnr van de Bierhuishoudersvereeniging »Vooruit" te Amsterdam (met afdeelingen te Nijmegen, Utrecht, en Alkmaar) is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin bezwaren tegen de voorgestelde wjjziging der Drankwet uiteen worden gezet en deze wjjzigingen niet doeltreffend worden genoemd, tzoolang de wetgever blijft uitgaan van het ten eenenmale ver keerde standpunt, dat de drankgelegenheid den dronkaard maakt, en de drankverkooper alzoo de oorzaak van het drankmisbruik is.'' Adressanten doen daarom een beroep op de Kamer, het wetsvoorstel te verwerpen, opdat men kan komen tot vrijheid van verkoop van sterken drank. Mocht het stelsel van vergunning worden gehandhaafd, dan verzoeken adressanten in eik geval het vereischte verlof voor den verkooper van gegiste en alcoholvrije dranken te schrappen. Geruchten. In de Haagscho correspondentie van een provinciale courant zijn dezer dagen onrustbarende geruchten vermeld over de toekomst van bet ministerie. In de ministeriaele bureau's werd zoo heette het reeds 't een en ander waargenomen, dat op een naderend afscheid weeshet leek wel of de ministers reeds aanstalten gingen maken om »op te pakken." »De Standaard" steekt met bedoelde geruchten den draak, door er aan toe te voegeD, dat »naar raen zegt, de Tweede Kamer volkomen bereid is, een votum van vertrouwen voor een kabinetDrucker—Borgesius Troelstra met groots meerderheid aan te nemen. IntuS8chen vindt men een opmerkelijke uiting in de anti-rev. Hollander" van 23 Maart. In een artikel over de naderende Statenverkiezingen herinnert het blad er aan, hoe het altijd gezegd heeft, dat eerst in 1904 zou blyken of het Christelijk ministerie werkelijk op de Staten van Zuid-Holland (en als gevolg daarvau op een meerderheid in de Eerste Kamer) zon kunnen rekenen. »Ontviel de steun, dan werd de positie van het Kabinet uitermate verzwakt en wel in die mate, dat het zou moeten aftreden." Het blad meent, dat de toestand, wat de kans op het behoud der anti-lib. meerderheid in de Saten van Zuid- Holland betreft, »niet zeer hoopvol" is. Het wekt zijn geestverwanten op, alle krachten in te spannen, want vontzaggeljjk veel staat hier op het spel." En het schrijft »Is de uitslag vodr ons ongunstig dhn, dat spreekt van zelf, d n zal het ministerie Kuyper wel onmidddellijk zijn ontslag aanvragen" (de spatieering is van De Hollander) Is deze voorstelling, zoo vraagt de N. Ct., alleen be stemd om op den ijver der anti-lib. Staten-kiezers te werken of berust zij op steviger grondslag Weet »De Standaard" dienaangaande ook iets mede te deelen lücn electrische centrale te Kelden. Onze correspondent te Leiden schrijft Sinds langen tijd is de vraag, naar de oprichting eener electriciteitsfabriek in deze gemeente aan de orde Ree ls in 1901 werd door twee deskundigen, de heeren N. W. van Doesburg, directeur der Stedelijke Gasfabriek en H. Doper, electro-technisch ingenieur te Delft een rapport dienaangaande aan dtn Gemeenteraad uitgebracht, waarin tot de oprichting werd geadviseerd. Sedert bleef de zaak rusten, totdat voor enkele maanden een Raadscommissie werd benoemd tot het instellen van een nader onderzoek, welke commissie naar wij vernamen, reeds gedeeltelijk met hare taak gevorderd is. In dit stadium meende de afdeeling Leiden der Ned.-Maatsch. tot bevordering der Njjverheid ook, harerzijds de vraag aan de orde te moeten stellen. In een druk bezochte vergadering, mede bijgewoond door den Burgemeester, mr. N. de Ridder en verscheidens Raadsleden, hield de heer A. ten Bosch N. Jzn. gister avond eene rede over »de eischen en de voordeelen van de oprichting van een gemeentelijk centraal station te Leiden voor particulieren en de gemeente." In het eerste deel zjjner rede behandelde spr. den aard en het wezen der electrieitait in het algemeen om daarna uitvoerig de vraag te behandelen of een centraai-station van electrische stioomlevering to Leiden levensvatbaarheid kan hebben. De meer dan eens geopperde vrees dat een bloelende gasfabriek, zooais te loeiden bestaat, de oprichting eener centrale In den weg zou staan, werd door spr. met voorbeelden uit vele plaatsen weersproken. De Duiiscbe „Verein für Gaz und Wasserffachmiinner" constateerde daaromtrent dat de concurrentie tusschen gas en electrlcltelt niet was een strijd om het be staan, doch dat de vermeende tegenstander gebleken was een bevorderaar der gasbelangen te zijn en dat de gasindustrle uit de vermeer derde behoefte aan licht en kracht rijkelijk voordeel heeft getrokken. Met teekeningen toegelicht vergeleek spr. de jaariijksche onkosten van electro-motoren met gasmotoren, stoom machines en petroleum-motoren om daarna te komen tot een bespreking der rentabiliteit eener centrale, speciaal voor Leiden. Met het oog op den piaatselijken toestand en de vele industrie was spr. van oordeel dat reeds spoedig na de oprichting in deze gemeente winst zou kunnen worden gemaakt, terwijl in ieder geval de Indirecte voordeelen in den vorm van verhoogden bloei der gemeente groot zullen zijn. Ten slotte werd gewaarschuwd tegen een te weelderige inrichtingeenvoudigheid en degelijkheid moeten de eerste eischen zijn, terwijl een wèi onderlegd, ijverig man aan het hoofd dient te staan. Enkele vragen en opmerkingen worden door den spreker beantwoord. De voorzitter, de heer J. Hartevelt Az., dankte den spreker voor zijn leerzame en actueele rede. (Handelsbl.) De voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Waarland, gem. H&ringcarspel, bestaat uit do heeren: 1. De Vries te Harkema-Opeinde2. Ditmars te Alkmaar 3. Warnaar te Medemblik, Sijbekarspel. Onze stationchef N., sedert eenigen tijd lijdende aan vlagen van zwaarmoedigheid, heelt zich Dinsdagnacht in een onbewaakt oogenbiik buiten zijne woning begeven. Toen men den volgenden morgen po gingen in 't werk stelde, om hem op te sporen, vond men zijn lijk in een naburige sloot. In plaats van wijlen J. Broers Sen. moet 28 Maart gestemd worden tusschen de heeren J. Paauw, N. Portegijs en C. Vlaar, candidaten voor lid van den gemeenteraad te Sijbekarspel. Bezoek aan gesubsidieerde Inrichtingen en werken. Door den heer J. E. Scholten, lid der Eerste Kamer, werd bjj de behandeling der Staatsbegrooting voor 1904 den wensch geuit, dat de leden der Eerste en Tweede Kamer alle Rijkswerken en inrichtingen en provinciale werken, waarvoor het Rijk subsidie geeft, zonden bezoeken. Daarvoor werd de moreele en intellectneele stenn der Regeering gevraagd. Dit met het doel, om van deskun digen behoorlijke inlichtingen te verkrijgen, ten einde over volgende begrootingen beter en met meer kennis van zaken te kunnen oordeelen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft in de Esrste Kamer verklaard, dat een daartoe strekkend verzoek door de Regoering met hooge belangstelling zou worden in gewacht en de medewerking der Regeering toegezegd. Dat verzoek is ingediend. Bijna alle Kamerleden hebben hun instemming met, het denkbeeld van den heer Scholten betuigd en nu zullen zjj in groepeu van twaalf, onder geleide van ambtenaren der Ministeries, de bedoelde in richtingen bezoeken. Tot lid van den Raad te Kwaag (N.-H.) is ge kozen de heer G. Saai Jzn. Bloembollen. Op Schiermonnikoog is eene vereeniging op gericht voor het kweeken van bloembollen. In de ver gadering werd medegedeeld, dat de boedanigheid der als proef verbouwde bollen overeenkwam met die van de omstreken van Haarlem. Voeding aan Hilltalren. Bij het 7e reg. inf. te Amsterdam is eene proef genomen ter verbetering der voeding van de korporaals en manschappen, welke als uitstekend geslaagd kan wor den beschouwd. Des morgens krijgen zij havermout of extra brood met boter 's middags op sommige dagen soep en aardappelen met gedroogde appelen of groenten, op andere dagen gebraden rund-, varkensvleesch of gehakt met aardappelen en groenten. Herkend. De jongeling, die dezer dagen onder het zand be dolven in de duinen onder V e 1 s e n werd gevondeD, is horkend als te zjjn de arbeider J. G. Clausing, wonende in het Schoterkwartior te Haarlem. Inbraak. Te Zaandam is Maandagavond wederom ingebro ken. Thans in het kantoor van het kaaspakhnis van de firma J. C. Keg, aan don Hoogendijk. Er wordt niets vermist. De dieven zijn dus waar schijnlijk gestoord. In een hoekhuis aan de Steyn- en De la Riy-straat te Schoten bij Haarlem is eveneens ingebroken. Ontvreemd zijn eenige zilveren horloges en kettingen, enkele broches en oorbellen, benevens f 57 aan geld. Brand met ernstige gevolgen. Dinsdagnacht brak brand uit in bet huis van den heer IJ. Ngdam. bierhuishouder, Spaarndammerdijk te Amsterdam. De heer Nijdam werd door de buren gewaarschuwd en vluchtte met vrouw en kinderen op het dak. Door middel van een touw tiachtte hij zjjn beide meisjes van 8 en 10 jaar, omlaag te laten. De gevel stortte echter in, terwijl hij hiermede bezig was. De beer Nijdam viel met zijn kinderen op straat en werd onder de steenen bedolven. Zwaar gewond werd hij opgenomen en vervoerd naar het Binnengasthuis. De beide meisjes werden door bet personeel van de brandweer verbonden en door buren opgenomen. Dr. Jongkind uit Sloterdijk was spoedig aanwezig en achtte de verwondingen der meisjes niet gevaarlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. Het geheele huis, één verdieping hoog, brandde uit. Slijp- Den 21 geraakte de meelmolenaar O. van hier met paard en wagen in de diepe Beemster ringvaart tusschen De Rijp en Schermerhorn. Voerman en paard werden behouden op het droge gebracht. Harlngcarspel. De op 22 dezer vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente bevat 455 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten en 400 voor den Gemeenteraad. Op de vorige ljjst bedroegen die cijfers resp. 434 en 382. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school te Waarland bestaat uit de heeren D. de Vries te Harkema Opeinde, J. Ditmars, te Alkmaar, en P. Pranx, te Leeuwarden. A ufo» obicldienst. Te Denckamp hebben vijftien personen voor 5 jaar de rente van 10.000 Mark a 4 pCt. gewaarborgd in het bedrijfskapitaal voor het instellen van een autoino- bieldienst Denekamp— Nordhorn—Lingen, waarbij aan de Maatschappij de volgende voorwaarden werden gesteld lo. dat de garanten een vertegenwoordiger en eenige stemmen in het bestuur der Maatschappij krijgen 2o. dat des morgens en des avonds een arbeiderswagen met voldoende immte zal rijden; 3o. dat er bovendien tweemaal per dag een wagen rijdt tusschen Denekamp en Nordhorn, in aansluiting met de tram te Denekamp en den dienst der Kreisbahn BentheimNordhornNeusnhaus. Het aandeelenkapitaal is geheel geplaatst, zoodat de oprichting van de Maatschappij dezer dagen wordt tege- moetgezien. Een dure briefkaart. Een caféhouder te Bussum schreef aan iemand te Amsterdam, van wisn hij geld wilde hebben, de volgende briefkaart. Schooier I Maandag zal ik over het bedrag beschikken. Je zal zeker wel weer niet betalen! Prosit, met zulk schurken I (get.) M. De schuldenaar Dinsdag door de rechtbank te Amster dam als getuige gehoord, verklaarde een heel pakket van dergelijke briefkaarten in den loop van anderhalf jaar ontvangen te hebben, terwijl de schuldeischer beweerde, dat de schuldenaar zijn vrouw op schandelijke wijze be- ieedigd had, om welke reden hg zoo onvriendelijk schreef. Het O. M. vroeg beklaagdes veroordeeling tot f 25 boete. Doodgevallen. Dinsdagmiddag is in de Laurierstraat te Amsterdam een vronw van een plat, waarop zjj stond te wasschen, op straat gevallen. Zij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat zij op de plaats dood bleef. Reanonstrantsche Kerk. Zondag a.s. bevestiging van nieuwe leden. Br. H. GOKTEB. (S1 O t.) De anarchisten en Vrijzinnig-democraten willen andere middelen dan wij. De laatsten zijn van meening, dat al die revolutionnaire idieeön verdwijnen als sneeuw voor de zon als men den arbeiders maar wat verbete ringen geeft, ais pensioen, beter loon, korter arbeidstijd. Het socialisme behoeft niet te komen de kapitalisten zullen wel zooveel gevenvolgens hen, maar dan moeten de arbeiders gelooven en vertrouwen in de kapitalistische partgen. Maar hoe is de toestand van de arbeidende klasse nn en hoe kan ze worden in gunstige gevallen In geval van ziekte kan loon worden uitgekeerd, voor den onden dag kan pensioen komen, tegen werkeloosheid, die geosel der arbeidersklasse, is wellicht nog wat te doen. Maar zullen onder de kapitalisten zulke maat regelen genomen worden, dat al die kwalen bedaren en verdwijnen. Naar onze overtuiging niet. De werkeloos heid is niet weg te nemen. Ze is de grondslag van het kapitalisme dat is een feit. De kapitalist is steeds zeker arbeidskrachten te kannen vinden, tjjden zonder werkeloosheid komen niet voor en die werkeloosheid op te heffen, dat is eenvoudig onmogelijk onder 't kapitalis me het zou daarmee vallen. Prof. Treub en anderen hebben mooi praten, dat een arbeidswet verbetering zal brengen. In alle landen, waar arbeidswetten zjjn, staat die verbetering stil. In Engeland bestaat da 10-nrige werkdag al 60 jaar, we meiken niets van verbetering. En wat nu het mooiste is, de arbeider hier moet zelf de premie betalen van zijn ziekte-verzekering. Volgens het ontwerp van dr. Kuyper kan de patroon 2/s van de premie van 't loon van den arbeider afhouden. De op zeggingstermijn van het werk door deD arbeider, volgens de ontwerp-wet op 't arbeidscontract geëischt, bewijst uw zwakte nog. De patroon daarentegen kan onder zich houden een weekloon van u, opklimmende tot 6 maanden loon. Bij staking vervalt die som aan den patroon. En dat die som niet gering is, bewijst een berekening in bet »Volk." Op een fabriek met 30 arbeiders wordt in 8 jaar van het loon f 18.000 afgehouden. Men beweertdatwaar de arbeiders verbeteringen krijgen, het socialisme spoedig door hen vergeten zal zijn. Maar wij redeneeren andersin denzelfden tijd, dat de arbeider meer loon ontvangt, minder werkuren heeft, stijgen zjjn behoeften. Beter voedselgoede Weeding, een fl nke woning zal bij eischen, maar daarnaast nemen ook zijn geestelijke beboetten toe. Zelfs stijgen de be hoeften meer in verhouding tot de bevrediging. In Duitschiand is dit gebleken, hoe meer de arbeider krijgt, hoe meer het socialistisch gevoelen in hen wakker wordt. En in alle landen dringt de socialistische geest meer en. meer door, die eischt, dat de arbeider deel heeft aan de producten, deel aan den grond, aan de fabriek, enz. Kunnen wij dus in de maatregelen van Vrgzinuig- democraten, eu anderen niet anders zien dan lapmiddelen, omdat ze berusten op een dwaling, aan den anderen kant verwijten ons de anarchisten, dat de S. D. A. P. het socialisme verwatert. Wij strijden voor kleine verbete ringen, maar het einddoel vergeten we niet. Ons komt het voor, dat met dit doel, het socialisme voor oogen het strijden voor hervormingen niet mag worden ver waarloosd. Dat is gezonde taetiek. En dat dit logischer, zielkundiger is, bewijst de instemming, die wij vinden bij de arbeidende klasse. Al zal het velen niet bevredigen, wij kunnen niet zeggen het socialisme komt, maar W6lhet kan komen. In de lijn vau de kapitalistische richting ligt het socia lisme de maatschappij maakt meer en meer bezitloozen, t socialisme maakt ailen bezitloos. Niemand moet kun- nen zeggendie grond, die labriek is van mij, maar alles is van ons, Geen vaste voorspelling kannen we doen, dat het steeds talrijker wordende proletariaat zich zal meester maken van de maatschappij, wel is het daartoe op weg. Wat het kan, heeft het in ons kleine landje getoond, sinds Domeia Nieuwenhuis 25 jaar geleden het begon te orga- niseeren. En al heeft de onafhankelijke vakbeweging veel nederlagen geleden, de krachtsontwikkeling van bet vorig jaar bewijst u, wat het kan. En ook op politiek terrein, wat een uiting van kracht. Toen Lasale tot leus nam de arbeiders tot één politieke partij, vond men den man gek, eo thans is in Duitschiand de sociaal-democratische partij de sterkste, meer dao 3 millioen. En dat bet geloof, zooals men meent, het bolwerk zou zijn, waartegen het socialisme den kop stoot, wordt weer spreken door België, waar op een 115.000, misschien 150.000 protestanten na, alles katholiek is. Ondanks dat telt de onafhankelijke partij 400.000 leden. En in het katholieke district Esschen werden bij de vorige verkiezing 23.000 stemmen uitgebracht op den socialist. De wassende invloed van het socialisme is niet te koeren, noch door horvorming, noch door godsdienst. Zuilen de arbeiders er gebruik van maken, wanneer de maatschappij rijp zal zijn voor het socialisme, hangt van u af, van u allen persoonlijk. Met de daad moet gij het toonen, gij zyt d® uitvoerders, de bevrijding van de arbeiders moet geschieden door de arbeiders. Nu rijst da vraagop welke manier moet het kapitalisme sneuve len De vakvereeniging achten wjj zeer hoog, maar het groote bezwaar is, dat niet alle arbeiders, b v. de land arbeiders, zich kunnen vereenigen in een vak. De econo mische actie kan dus den strgd niet beslissen. En de coöperatie evenmin. Wat hebt gij, die daarvan voor alles heil verwacht, zooais van Eden, tegenover het kapitaal te stellen Centen tegenover gouden tientjes. Het is een wedstrijd als van de slak en de haas. Op het politieke terrein, daar ontmoeten elkander alle arbeiders, daar kunnen ze samengaan. Wanneer g(j gelooft, dat het kapitalisme verbazend machtig is, in kapitaal, maar ook in kennis, dan ziet ge

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2