MAAS-flYPOTEËIÏBAÏK Dienstbode. Uitslag Veiling, Grasverpachting "burgerlijke 8tan a Veiling van yaste goederen, Telegrafische Berichten. De Oorlog in het Oosten. Advertentièn. Lijstervoer en Zangzaad 11, Henstra, Enkhuizen, Een Huis met groeten Tuin Ka ntoorwerkzaamheden. Openbare Verknoping te Alkmaar, te Rotterdam. verkrijgbaar bij C. J. LISS0NE ZOON, Laat 73, Alkmaar. TJE KOOP I De gewone j aarlijksche in, dat alle arbeiders zich moeten organiseeren, zich oefenen, zich scholen. En of ge al op nw hoofd gaat staan, ge ontkomt niet aan de consekwentie, dat alleen het politieke terrein de plaats is, waar ze kunnen samenwerken. En dns ten slottezal 't socialisme komen Do mate- riëele grondslagen zijn aauwezig, proletariërs, organiseert u in den politieken strjjd, dan kan het niet anders, of het socialisme zal komen. (Applaus). '/4 uur Pauze. De heer Bremer heeft met genoegen den spr. gehoord, hoewel hij het niet met hem eens is. Naar aanleiding van een artikel van Dr. Gorter in »de Nieuwe Tijd", wil hij het standpunt der socialisten wat nader bezien, en daartegenover stallen zijn christelijk standpunt. Blijkens dat artikel staat de S. D. A. P. tegenover het Christen dom, maar de taktiek dier partij ishet geloof niet in zaken te betrekken. De soc.-dem. voorspellen den urge- loozen arbeider een paradijs op aarde, de godsdienst is volgens hen privaat-zaak. Een grove onwaarheid, wat voor den dag komt, wanneer het hun te machtig wordt. Hierbjj haalt hij woorden aan van Dr. Gorter dat het aantal geloovigen steeds vermindert, waarbij hij geinter- rompeerd wordt door Dr. Gorter, die meent te moeten opmerken, dat wat hij schreef, niet de meening is van de S. D. A. P., maar van hem persoonlijk, dat hij ge constateerd heeft als feit, dat er een nieuwe wereldbe schouwing groeit, n.l. de materiëele. Nu, tegenover die levensopvatting wil de heer Bremer het Christendom stellen. De partij van Dr. Gorter zoekt de oorzaak van de maatschappelijke ellende niet bij zich zelf, maar by bet kapitaal. Het christendom erkent eveneens die wantoestanden, maar vindt de oorzaak in de zonde, een betere betrach ting der christelijke beginselen zal verbetering brengen. Maar eerst de geestelijke dan de maatschappelijke nooden. Verder moet hij constateeren, dat waar Van der Goes bitter weinig waarde aan statistieken hecht, dr. Gorter er zeer hoog mee loopt. Hij acht zich ook verplicht te wijzen op nitspraken van Kautzky, Engels, Marx, die niet veel vastheid geven aan 't socialistisch standpunt. De opvatting van zijn partij is, dat de christelijke be ginselen meer moeten doordingen, ook in daden. Dr. Knijper is reeds in dien geest weikzaam. Nooit zal even wel een ideaal-staat te bereiken zijn wie u een heilstaat voorpraten, wekken slechts ontevredenheid. Ook wil hy nog opkomen tegen do cjjfers door dr. Gorter genoemd, niet allen, die socialistisch stemmen zyn socialist. De heer Kloosterman weet, dat hij een ongelijken strijd aanvangt, maar toch wil bij enkele opmerkingen maken. Het bezwaar tegen de vakbeweging geldt voor de landarbeiders eveneens tegen de politieke actie wegens groote ahtauden. De anarchisten bezigen alle middelen. En dat wij krachtig zijn, Troelstra zelf werd meegesleept in een anarchistisch avontuur. Een feit is het verder, dat door de parlementaire actie voor socialisme aangezien wordt, wat geen socialisme is. Geen geluk i3 voor den heer Kloosterman in don staat, waar alle mensehen staatsambtenaren zijn, waar de staat voorschrijft, welke arbeid en hoeveel arbeid er door ieder verricht moet worden. Eu een raadsel is voor hem, dat ieder aal geven naar zijn krachten en nemen naar zijn behoeften. De anarchisten willen niet alle menschen bezitloos maken, maar bezitter. Wy hebben vertrouwen in den aanleg van den mensch, ieder zal weten, wat hem ge lukkig maakt. De vakbeweging en de productieve associatie zijn onze wapenen. Br. Gorter merkt op, dat er practisch niets van de christelijke beginselen, van do christelijke partijen terecht komt. 't Zijn alle phrasen, theorieën, wat ze verkondigen. Dan argeloozen arbeider voorspellen we geen paradijs, maar wij zeggen hem in de politiek hoort ga bij ons, naar nw godsdienst vragen we niet. Toch moet geconstateerd, dat het aantal geloovigen, onder onze partijgenooten afneemt. Maar ze zijn er wel, getuigen Melchera en Van der Heide. Voor ons staat de zaak zoo: de geloovige onder drukt evenzeer als de ODgeloovige. En waar de heer Bremer zijn artikel in de »Nieuwe Gids" blijkbaar niet begrepen heelt, daar zou hij hem den raad willen geven, lees het voor uw stichting nog eens over. Den heer Kloosterman merkt hij op, dat ook de kapi talisten in een bond vereenigd zijn, den staat: Willen wa ze te lijf, dan moet bet geschieden op dat terrein, daar is het grootste bolwerk van den strijd. De arbeiders zul len bjj eenige verbetering het socialisme niet vergeten, de behoeften rijzen meer dan 't geen ze ontvaDgen. Ook de bourgeoisie heeft dien strijd gevoerd. En is de strijd tegen adel en geestelijkheid verminderd, toen ze rijker werd? Juist, andersom. Zoo ook de arbei der, die eeumaal zijn kracht voelende, op den berg wil komen. De heer Kloosterman neemt genoegen met het voorstel, dat Dr. Gortor later over 't socialisme en 't anarchisme zal spreken, om dan wat dieper op de zaak in te gaan. Na hartelijken dank aan Dr. Gortor deelt de vooizitter nog mode, dat de volgende maand Ds. Van der Heide in een openbare vergadering zal optreden, terwjjl de heer Jb. van Oversteeg tot debat wordt nitgenoodigd. Verloting „Aves". De verlotinggehouden ter gelegenheid van de tentoonstelling van de Pluimvee-Vereeniging »Aves", sloot met een te kort van f 11.25. De volgende prijzen werden nog niet afgehaald Lotnr. Prijsn. 1754 Zw. Holl. Witkuif 11 8 1349 Hoenderwereld 25 1265 Kanarieboak 28 658 Eier- en Vleeschhoen 29 852 Zangzaad 46 656 Zangzaad 55 940 Zangzaad 60 1773 Werkmans Kippenhouder 72 459 Werkmans Kippenhouder 73 1605 Werkmans Kippenhouder 77 933 Werkmans Kippsnhonder 82 1540 Werkmans Kippenhouder 83 1032 Baaltje Poultri 85 Handels- en Tuinbouwvereeniging. In de den 22 gehouden algemeeno vergadering der Handels- en Tuinbouwvereeniging vAlgemeen Belang" alhier is besloten een algemeene afslag en markt voor groenten aardappelen en fruit op te richten en zal het bestuur verdere voorbereidende maatregelen nemen, om die zaak tot stand te brengen. Matrozenbond. De Matrozenbond is, naar »Het Volk" meldt, van de vervallenverklaring zijner rechtspersoonlijkheid door de Alkmaarsche rechtbank in hooger beroep gegaan bjj het Amsterdamsche gerechtshof. Cadettenschool. De sergeant Steijn van de Cadettenschool alhier, is naar het 7e Regiment Infanterie overgeplaatst. GETROUWD. 23 Mrt. Nicolaas Grijsen en Maria Johanna Verrejj. 24 Pieter van den Berg en Maartje Kaal. War- molt Lrmeris, wednr. van Koertje Korvemaker en Nansia Johanna Jansen. GEBOREN. 21 Mrt. Beeletje Egbertdinad. van Hendrik Bok en Wubbina Hoogeveen. Lijntje, d. van Arie Lugtigheid en Elsje Meiboom. 22 s Alida Maria, d. van Johannes Josephus Tjeertes en Elisabeth Helena van der Stok. 23 Annad. van Pieter Rjjnisrsce en Antje Boon. Petronella Cornelia, d. van Theodorus Groen en Pietertje Scheringa. Hendrina Catharina Josephinad. van Theodorus Wilhelmus Veer en Agatha Clasina de Graaf. OVERLEDEN. 24 Mrt. Corueiis Teeling, 69 j. 22 Maart. Door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE. Een nieuw gebouwd winkel- eu woonhuiswaarin behangers- en Stoffeerderszaak, met erf aan de Gedempte Nieuwesloot te Alkmaargroot 89 c.a. Str. Mr. J. Verdam op f 5090. De afslag blijft bepaald op Dinsdag 29 Maart 1904, 's avonds 6 uur, in het koffiehuis van den heer J. VAN TELLINGEN aan de Nieuwesloot te Alkmaar. °p Dinsdagen 22 en 29 Maart 1904, des avonds 7 uur, in »Hotel Neuf«, door Notaris J. P. BACKX, te Wie- ringerwaard van 1. Winkelhuis, bovenhms en erf, a. d. Koningsweg, A 2292, 97 cent, ingezet op f 2020 door P. Langedijk. 2. Woonhuis en erf, a. h. Groot Nienwland, B 1408, 44 cent., ingezet op f 750 door C. Koopman. 3. Woonhuis en erf, Keethoek, B 2637, 78 cent., ingezet op f 840 door J. N. Zandvoort. 4. Woonhuis en erf, a. h. Baanpad, F 993 ged. pl.m. 1 are 9 cent., ingezet op f 1350 door W. Matthijsen. 5. Bouwterrein, daarnaast, F 993 ged., pl. m. 41 cent. ingezet op f 100 door J. N. Zandvoort. 6. Bouwterrein, daarnaast, F 994, 41 cent, ingezet op f 100 door denzelfde. 7. Huis en erf a. d. üverdiestraat, F 751, 66 cent. ingezet op f 800 door denzelfde. 8. Huis en erf, a. d. Üverdiestraat, F 752, 66 cent., ingezet op f 800 door W. Matthijsen. 9. Hnis en erf, a. d. Üverdiestraat, F 753, 66 cent. ingezet op f 790 door J. N. Zandvoort. 's GRAVENHAGE, 24 Maart 1904. TWEEDE KAMER. Door de Tweede Kamer werd aangenomen het wets ontwerp betreffende hot tegengaan van ontdniking der vermogensbelasting door recht tot navordering. Door den Voorzitter werd medegedeeld het voornemen, de Kamer op 19 April bijeen te roepen om de wjjziging van de rechtspleging van land- en zeemacht alsdan in de afdeelingen te onderzoeken, en op 21 of 22 April met de openbare behandeling van de drankwet aan te vangen. Hooger Onderwijswet. De Hooger-Onderwijswet werd aangenomen met 56 tegen 41 stemmen. Tegen stemde mèt de linkerzijde de heer de Visser. Be dynasnietaanslagcn te Luik. LUIK, 23 Maart. De daders van den anarchistischeu aanslag te Luik, twee Franschen, werden in hechtenis genomen en hebben bekend. Een derde medeplichtige, bij wien de Franschen hnnna bommen maakten, is te Je- mappes in hechtenis genomen. Zij verklaarnen hunne ge zellen, die uit België werden uitgezet, te willen wreken. Be Dmlr van Afghanistan. PETERSBURG, 23 Maart. In bevoegde kringen hier is geen enkele bevestiging ontvangen van het loopende gerucht omtrent de vergiftiging van den Emir van Af ghanistan. Be toestand In den Balkan. KONSTANTUNiOPEL, 23 Maart. De minister van bni- tenlandsche zaken, Tewfik-pasja, bezocht g.steren de ge zanten van Oostenrijk en Raaland, en verklaarde dat de wisseling van nota's in de laatste week op een misver stand berustte. Hij deeldej verder mede, dat de Sultan het aantal Europeesche gendarmerie-officieren van 6 tot 25 verhoogd heeft. De gezanten blijven echter vasthouden aan het mini mam-aantal van 60. Be toestand In Albanië. KONSTANTINOPEL, 23 Maart. Shakir pasja heeft met twaalt bataljohs bij Baha Tepe 10.000 Albaneozen omsingeld. Nog tien bataljons zullen worden afgezonden. In afwachting van de komst der versterking onder handelt Shakir. Be opstand in Buitsch-Afrfka. BERLIJN, 23 Maart. Volgens een telegram van gou verneur Von Puttkamer breidt de opstand zich uit aan de Cross-rivios op Engelsch gebied. Het Engelsche dou anestation Abakum werd op 10 Maart aangevallen. Overste Müller, met 2 compagnieën, beheerscht daar den toestand. De toestand van den burgemeester van 's-Gra- venbage is vooruitgaande. De ziekte nam sedert Dinsdag avond een gnnstige wending. Blijkens het avondbericht blijven de gunstige verschijn selen aanhonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar Nr. 166, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 18 November 1903 No. 4a waarbij zijn vastgesteld Verordeningen op het li effen en Invor deren van schoolgelden voor het onder wijs op de openbare lagere scholen, welke verordeningen, beden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente secretarie ter lezing zijn nedorgelegd en aldaar tegen betaling van 10.15 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 26 Maart 1904. C. D. DONATHSecretaris. Den 22 Maart overleed te Utrecht, onze geliefde broeder en behuwdbroeder, de Heer W. BftJLK, in den ouderdom van 77 jaar. G. S. SIEBERT COSTER—Bolk. A. SIEBERT CUSTER. Mr. N. H. DE LANGE. Alkmaar, 24 Maart 1904. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen vader, den Heer B. VAM STABS, betuig ik, ook namens de familie, mijn harteljjken dank. W. VAN STAM. Bij vonnis der Rechtbank te Alkmaar, d.d. 31 De cember 1903, is het huwelijk tusschen JELLE VAN FEERNS, korporaal-coDStabel bij de Kon. Ned. Marine te Helder, en ANNA MARIA EMONS, zonder beroep, wonende te Amsterdam ontbonden verklaard door echtscheiding. Namens den eischer, AlkmaarW. F. A. VERHUEFF, 23 Maart 1904. Procureur. De DIRECTIE der Maas-Hypotheekbank te Rot terdam bericht, dat de COtFOBS der Pandbrieven, vervallende 1 April 19G4, van dien dag al betaal baar zjjn gesteld, bij den Heer J. DE LANGE Corns. Johs. Zoon, Alkmaar. De Directie, A. J. DE GRAAF, E. J. M. KAT. vaia en vrije STKKÖ, aan de Jhangestraat te Alkmaar. Te bevragen by S. BREGMAN aldaar, Kantoor Nieuwesloot 45. Een jongmensch, £8 j., biedt zich aan voor Br. fr. lett. C 5. Bureau van dit blad. Gevraagd tegen M e i in een klein gezin, een nette eenvoudige Bienstbode, niet te jong netjes kunnende werken en goed koken. Br. fr. lett. O F aan NOBEL'S Adv. Bureau, N. Gracht 27, Haarlem. gehouden door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE. I. De Horen molen, met huls, pakhuis en erven, te fiGKltïJK, aan het Noord- hollandsch Kanaal, groot ongeveer 26 aren 6 oentiarea, staat in bod op f 7295. II. Het Welland, gelegen nabij perceel I, onder de gemeente BK HO 14Mgroot i6230 H.A., staat in bod op f 2135. Samen f 9430. Beide perceelen eigendom van Mej. de Wed. C. BOS Cz. De afslag eu combinatie zal plaats hebben op Woens dag 3© Haart 19U4, 's morgens 10 uur, in de herberg van O. MAN te Koedijk:. ten stadhnize te AbftSAAUwaaronder ook gerekend wordt te behooren bet grasgewas langs de ber men van denTwuijverweg, onder St. Pancras, zal plaats hebben op Bonderdag, 31 Haart a.s., des namiddags ten 1 ure. Da lijst van perceelen grasgawas, welke verpacht zullen wordon, is kosteloos ter gemeente-secretarie verkrijgbaar op alle werkdagenvan 92 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 18 Mrt. 1904. C. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3