Ingezonden Stukken. o- komen tot een bond over het geheele land, met provinciale afdeelingen. De vergadering, welke door dertien personen werd bij gewoond, werd daarna gesloten. (N. v. d. D.) Schietwedstrijd. De schietvereeniging «Christiaan de Wet" te Pur- ■nerend, beeft een provincialen schietwedstrijd uitge schreven voor flobert, buks en Rjjksmodel cylinder geweer, te honden op de banen der vereeniging achter het hotel »De Doele". Voor dezen wedstrijd, die zal aanvangen op 3 April en eindigt den 8sten Mei a s., zjjn een groot aantal medailles en kunstvoorwerpen uitgeloofd. De deelneming is opengesteld voor alle korpsen, ver- eenïgingen en schutters, gevestigd of wonende in de pro vincie Noord-Holland. Afd. I. Korps wedstrijd (Flobert) zeven medailles als prijzen. Afd. II. Korpswedsrjjd (Rijksmodel cylinder geweer). Prjjzen als voren. Afd. III. Vaste baan (Flobert). Minstens 7 prijzen ter waarde van honderd gulden aan kunstvoorwerpen. Afd. IV. Vaste baan (cylinder). Prijzen als voren. Afd. V. Eerewedstrijd. Prijzen3 verguld zilveren onderscheidingsteekenen en 2 verguld zilveren eerekruisen, VI. Kampioenwedstrijd, voor de hoogste serie in de afdeelingen III, IV, V, VIII en IX. Prijs groot verguld zilveren distinctief. Afd. VII. Rozenwedstrijd. Prijs als voren. Afd. VIII. Vrije baan. (Flobert.) Prijzen 10 medailles. Afd. IX. Vrije baan. (Rijksmodel cylinder geweer). Prijzen als voren. Xuldscharwoudc. Het vereischte aantal aan sluitingen (25) van eene alhier te stichten intercommu nale internationale Telefoon is thans bereiktzoodat er gegronde hoop bestaatdat de heeren Dnker, notaris en Kroon burgemeester te dezer plaatsewelke heeren 't intiatief in deze zaak namen, hnnne pogingen met een gnnstigen uitslag bekroond zullen zien. Door den Voorzitter der Nationale Hypotheekbank te Amsterdam werd heden verslag uitgebracht over de verrichtingen der Bank in 1903. Aan dat verslag cnt- leenen wjj het volgende De bank heeft in 1903 gesloten 321 leeningen tot een bedrag van f 4391200.afgelost werd voor f 2602788.64, zoodat de bypotheekrekenins? op 31 December 1903 een cijfer aanwees van f 31.270.958.955. Pandbrieven werden verkocht tot een bedrag van f 4433500.— daarentegen werden pandbrieven uitgeloot tot een bedrag van f 2.339.100.en in betaling genomen f 145500.zoodat het cijfer der in omloop zjjnde pand brieven op 31 December bedroeg f 30.182.800.— De bank moest in 1903 vijfmaal tot executie overgaan in twee gevallen werd door een samenloop van ongun stige omstandigheden verlies geleden tot een bedrag van 1 4126,58s. Bjj een vrjjwilligen verkoop had de Bank eene schade van f 882.33, zoodat van da Reserve B. ad f 87000 nog f 82491.085 overbleef. Een pand werd in gekocht. Besloten werd van de netto winst ad f 143.880.13s over te brengen f 17508.91s op het hoofd «Reserve jB", waardoor deze thans bedraagt f 100000, f 8000 afte- scbrjjven op «Huis en Erve'', f 5000 id. op «Ingekochte onderpanden" en jde overige f 113371.22 als winst vast te stellen, waardoor aan aandeelhpnders 28 pot. zal wor den uitgekeerd, terwijl aan de houders van oprichters- aandeelen toekomt eene som van f 9931.03 uitmakende per aandeel f 99.21. Herbenoemd werden de heeren mr. E. J. Everwijn Lange en J. M. van Bosse als bestuur ders en de heeren G-. A. Loeff, J. Coninck Westenberg en Mr. J. v. Waterschoot v. d. Gracht als commissarissen. Paasuhtentoonstelllng Formerend. Begunstigd door prachtig voorjaarsweder word den 22 de Paaschtentoonstelling door den|Voorzitter den hesr C. Lakeman Ez. geopend. Spreker vond hbt niet noodig in herhaling te treden om de voordeelen op te noemen. Alleen wenschte bjj mede te deelen, dat het hem ver heugde dat de toestand zoo bloeiend was. Verder wenschte spreker dank te betuigen aan bet ge meentebestuur voor de belangstelling; en medewerking, welke het getoond heeft, dank aan den beer Burgemeester voor de onderscheiding. Dank aan de heeren Smit en Hnpkes voor de bjjdrage, aan heeren juryleden en in zenders. Ten slotte dank aan de Pers en allen, die verder medegewerkt hebben tot het welslagen van deze Ten toonstelling. De Burgemeester neemt het woord en dankt voor de uitnoodiging, die ontvangen is. ZEd. hoopt dat ook heden de tentoonstelling aan de verwachtingen zal beantwoor den, opdat ze zal medewerken tot veredeling van het vee. Het bestuur, inzenders en toeschouwers trokken naar het terrein. Wij komen in ons volgend nummer hierop terug. Door G. Oudhuis te Oudearspel zijn heden 2 kievitseieren verzonden naar een zjjner afnemers te Wor- merveer, welke f 0.75 per stuk hebben opgebracht. Bookmakers Nadat Vrijdagmorgen te Middelburg een detec tive nit Londen was aangekomen en vele telegrammen van het parket van den Officier van Justitie aldaar met Engeland waren gewisseld, heeft des avonds een belang rijke politiemacht een inval gedaan in het hotel van den heer Verseput, alwaar door zekeren heer Mackenzie een Deze opmerking van mevrouw Saooksey had ongetwij feld diepen grond, want iedereen keek beleefd, verrast op, ofschoon niemand de diepe beteekenis kon aanwijzen. «Zjj is natuurlijk leeljjk 1" grinnikte freule Spitely terwijl zjj zich zenuwachtig herinnerdedat eens op een bal Carlyon haren waaier opgeraapt had terwijl ze wel wenschte dat toen eene nadere kennismaking gevolgd was. «Schrijfsters zijn altijd leelijk, is het niet «Ja, jmaar zjj nietbracht de eenige heer in het midden dieals door het noodlot vervolgd altijd afge jaagd en zwaarmoedig op deze «afternoon teas* verschijnt. «Zij is mooi en dat is het ergste van alles. Natuurlijk zal ze dien armen Carlyon een leven als in een hel be zorgen «Natnnrljjk 1" bromde mevrouw Tooksey en mevrouw Snooksey eenparig. «Wat kan men anders verwachten van zoo'n zoo'n publiek mensch Arme goede Carlyon 1 Men kan niet anders dan medelijden met bem hebben Wordt vervolgd. groot diner aan een aantal Engelschen word gegeven. De gastheer werd aan tafel gevangen genomen. Mackenzie hondt in de Nieuws traat een groot book- makorskantoor, hetwelk hij heeft overgenomen van Stod- dart, op wiens kantoor vroeger een aantal malversatiën door de klerken was gepleegd, waaruit de bekende opzien barende vervolgingen zijn gevolgd. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Daarna is in zijn kantoor huiszoeking gedaan en zjjn rnim f 2000 aan postalorders in beslag genomen en overgebracht naar de griffie der Rechtbank. Voor het genoemde hotel en kantoor was het den ge- heelen avond zwart van de menschen. Nader meldt men nog, dat de aanhouding in verband moet staan met eene oplichting van 8000 pi. st. «sweep stakes.'' Het schijnt, dat de Engelsche politie ontdekt heeft, dat oneerlijkheden of onregelmatigheden geschied zjjn bij de Donderdag gehouden trekking van de «sweepstakes" voor den grooten Engelschen wedren, «Lincolnshire handicap". De Engelsche politie heeft de tnsschenkomst van de Nederlandsche Regeering ingeroepen, omdat zij meonde, dat de prijzen niet overoenkomstig do voorwaarden wer den uitgekeerd. Uit een ingesteld onderzoek zoo be weert men moeten werkelijk onregelmatigheden zijn gebleken, en termen gevonden zijn voor de aanbonding. De quaestie loopt over uitbetalingen tot een bedrag van 8000 pd. st. Het kantoor wordt voortgezet. Nog wordt gemeld, dat, in verband met deze zaak in Engeland zeven personen zjjn aangehouden. Nicolaaa Beets Tentoonstelling. Dezer dagen wordt te 's-Gravenhage in «Pulchri Studio de tentoonstelling gehouden ter herinnering aan de veelzijdige werkzaamheid van onzen landgenoot Ni- colaas Beets. Zij is tot stand gebracht door Dr. Joh. Dy- serinck, die het grootste gedeelte van het hier tentoon gestelde in eigendom bezit, en die daarvan een nitvoerigen catalogus heeft opgesteld. De tentoonstelling bevat ook inzendingen van Mevrouw Wed. Nicolaas Beets (o, a. enkele vertalingen van ge deelten uit de «Camera Obscura"voorts van Dr. L. Heldring, dr. A. S. Kok; de Maatschappij der Neder landsche Letterknnde, Mevrouw Laman Trip, geb. Jonkvr. Van Foreest, Mevr. Van ForeestMomma, en vele anderen. Een groot gedeelte van het tentoongestelde heeft be trekking op de «Camera Obscnra", met exemplaren zan al de verschillende uitgaven, benevens de oorspronkeljjke teekeningen van Swig, Rochussan, enz., alsmede een A. B. C.-boek, indertijd door Beets zelf voor Cornelia van Foreest geteekend. IKaar aanleiding van ons Gymnasium. Schrik niet, Mijnheer de Redacteur, ik zal het debat niet heropenen. We krijgen een Gymnasium, en moeten nu zorgen, dat het zoo goed mogelijk aan het doel beant woordt. Deze gedachte gaf mij aanleiding bet volgende onder de oogen der belanghebbends ouders te brengen, en het ter overweging aan te bevelen aan de personen, die gereepen zijn, onze onderwjjsbelangen te behartigen. Ons Gymnasium zal hoogstwaarschijnlijk tot de kleine behooren, die alle aan het gevaar olootstaan de vuilnis bakken te worden van de grootere inrichtingen leerlingen, die op de laatste niet mee kunnen, zendt men naar de kleinere, zoo hot heet, omdat daar de klassen minder groot zijn, maar in werkelijkheid, omdat de begeerte naar vermeerdering van het aantal leerlingen, vooral bij de toelating tot de hoogere klassen doorgaans vele tekort komingen door de vingers doet zien. Deze toegevendheid echter verlaagt niet alleen het peil van het onderwijs, maar zet bovendien de deur open voor elementen, die verderfelijk werken op de andera leerlingen. We willen hopen, dat de aanstaande Curatoren en Leeraren tegen dit kwaad znllen waken. In Alkmaar znllen we echter het bijzondere geval heb ben, dat de toegang voor leerlingen nit de Gemeente moeilijker wordt gemaakt, dan voor hen, die van bniten komen. Terwijl nameljjk in andere gemeenten, voor zoover mij bekend isde voorbereidende cnrsus zes jaren dnurt, dwingt men de kinderen hier tot een verblijf van zeven jaren op de voorbereidende school, waardoor ze bij de toela ting tot de H. B. S. en in hel vervolg ook tot het Gym nasium een jaar ouder zjjn dan elders, b.v. te Amsterdam, te Nijmegen en aan den Helder. Ik noem deze drie, omdat ik van de toestanden daar het best op de hoogte ben. Dat zes jaar voldoende zijn, blijkt b.v. daarnit, dat op de Departementale school van het Nnt van het Algemeen te Nijmegen, volgens mij door het Hoofd dier school wel willend verstrekt! gegevens, de volgende resultaten ver kregen werden (Gymnasium en H. B. S. zijn hier bij- eengevoegd) 1894 toegelaten 14, afgewezen 0. 1895 14, 0. 1896 20, 0. 1897 16, 0. 1898 25, 0. 1899 21. 0. 1900 24, 2. 1901 41, 5. 1902 39, 0. 1903 36, X> Totaal 250, 7. Al was,het aantal afgewezenen iets grooter, zooals in Amsterdam en aan den Beider, dan bewijst dit nog niet, dat de voorbereiding te kort was. Ziju in Alkmaar zes jaar onvoldoende, dan meen ik te mogen beweren, dat er iets met in orde is. Daar men niet mag aannemen, dat de kinderen in deze gemeente intellectueel lager staan, dan in andere deelen van ons land, zie ik maar twee mogelijkhedenèf het onderwijs op de voorbereidings school is onvoldoende, of de eischen van toelating tot de H. B. S. zjjn te hoog, hetzij dan die van enkele of van alle leeraren ook kunnen beide oorzaken aanwezig zjjn. Let wel, ik spreek geen veroordeeling uit, daar ik met de opleidingsschool geheel onbekend beB en het werk van het toelatingsexamen tot de H. B. S. nooit onder de oogen heb gehad. Bljjft de toestand, zooals die nu is, dan zullen we aan het Gymnasium het verschjjnsel krjjgen, dat de Alkmaar- scbe jongens en meisjes achtergesteld worden bjj leerlingen van buiten. Een jongen, die b.v. aan den Helder is op geleid, zal, bjj normale eischen, op het Gymnasium in Alkmaar worden toegelaten op zijn twaalfde jaar, terwijl een Alkmaarder dertien moet zjjn. En een jaar verlies is voor de ouders en soms ook voor de toekomst van den leerling van veel belang. Wanneer dus een vader zijn zoon naar de stad moet zenden tot voorbereiding voor het Gymnasium en tot het daaropvolgende bezoek dier inrichting, zal hij Alkmaar voorbijgaan en met recht. Wat is er aan te doen Ja, mjjnheer de Redacteur, ter beantwoording van die vraag, zou men moeten weten, waar de font zit en dit weet ik niet. Maar één ding staat mijns inziens vasthet zevende voorbereidingsjaar moet vervallen en er zal voeling, samenwerking moeten bestaan tnsschen het Gymnasium en de Opleidingschool. Daartoe is noodig, dat men de eischen tot toelating zoo stelt, dat de voorbereidingsschool in zes jaren daaraan kan voldoen zonder tot africhting te vervallen. Maar moet er aan de Opleidingsschool verbeterd worden, dan ook daarmede niet getalmd. Misschien komen we dan nog zoover, dat het examen gedeeltelijk kan vervallen. En als dan door ernstige pogingen van beide zjjden ook een dergelijke verhouding tusschen Voorbereidings- en Hoogere Burgerschool kon verkregen worden, zou men zoowel de Alkmaarache onders als hnnne kinderen een grooten dienst hebben bewezen. Ch. ALTENA. Alkmaar, 16 Maart 1904. Mijnheer de Redacteur. Een klein plaatsje s. v. p. in uw geacht blad voor on derstaande ten behoeve van de bakkersgezellen. Geachte Alkmaarsche ingezetenen Zooals n wellicht reeds znlt weten, is er veel gewerkt om verbetering in het bakkersbedrijf tot stand te brengen, vooral wat be treft het verkrjjgen van meer rusttijd voor de bakkers gezellen en de afschaffing van den onnoodigen arbeid op Algem. erkende Christ. Zon- en Feestdagen. Helaas, ech ter tot dusver met weinig resultaat, 't Vorige jaar o. a. werd door ons tot H. H. patroons een dergelijk verzoek gericht, doch door onwilligheid van de grooten, moesten ook de kleine bazen ons verzoek van de hand wjjzen. Daarna werd van geesteljjke zijde bjj de patroons aange drongen, doch eveneens zonder succes. Met het oog op de a. s. feestdagen dan zjjn we zoo vrij, rechtstreeks tot u, geachte ingezetenen, het verzoek te richten Wil toch s. v. p. het door u benoodigde brood op Paasch-Zaterdag koopen, daardoor stolt ge vele bakkers in de gelegenheid hun kerkeljjko plichten waar te nemen of althans de rust dagen te kunnen honden, die nagenoeg elkeen hondt. Ge kunt u voor die daad van naastenliefde, die u toch zulke zware opofferingen niet kost, van de oprechte dankbaar heid der Alkmaarsche bakkersgezellen overtnigd houden. In de hoop dat deze opwekking iets tot het bereiken van het schoone doel moge bjjdragen. Hoogachtend Uw dw. Dienaar, J. KROESE, Pres. bakkersgez.-vereeniging. Harlngcarspel. Geboren. 3 Febr. Duifje, d. van Pieter Spaansen en Neeltje Kraakman. 8 Agatha, d. van Simon Burger en Antje de Jongh. 17 Pieter, z. van Pieter van dei Gragt en Antje Mulder. 18 Wilhelmina, d. van Pieter Boekei en Anna Gieling. 20 Johannes, z. van Jan Dekker en Trijntje Huiberts. 22 Trijntje, d. van Petrus Johannes Zutt en Bregtje Groot. 25 Joanna Gerarda, d. v. Arie Frederiks en Maartje Groen. 27 Cornelia, d. van Franciscus Barnardus Schoon en Maartje Kraakman. 29 Cornelia, d. van Cornelis Kramer en Neeltje Bleeker. Overleden. 13 Febr. Guurtje Stoop, 75 j., echtg. van Corn. Bleeker. 17 Petronella Metter, 36 j., echtg. v. Dirk Pancras. 19 Klaas Broersen, 77 j., wedn. v. Aafje Noordstrand. 22 Arie Goedhart, 40 j., echtg. v. Trjjntje Veltum. 29 Een leveloos aangegeven kind van Pieter Groen en Maartje Hoedjes. Winkel. Ondertrouwd. 5 Febr. Arien Winkel en Trjjntje Francis. 25 Jan Swaters en Aaltje Remps. Getrouwd. 14 Febr. Arie de Vries en Elisabeth Koojj. 19 Arien Winkel en Trijntje Francis. Geboren. 4 Febr. Aafje Maria, d. van D. Mul en C. M. v. d. Steen 17 Jan Willem, z. van D. Joon en T. Amels. 20 Cornelia Petronella Elisabeth, d. van H. A. Avenarius en M. C. A. Mejjer. 21 Aafje, d. van K. Lejjen en A. Koster. 23 Huibertus, z. van L. de Jongh en G. Kleen. Overleden. 3 Cornelis Koeten, 49 j., echtg. van M. Vlam. Zuid- en iVoorcl-8chermer. Ondertrouwd en getrouwd. 5 en 21 Febr. Dirk Kieft en Aaltje de Groot. 13 en 28 Jacob Bregman en Grietje Lakeman. Geboren. 11 Febr. Johanna Hermina Grietje, d. van Pieter Jacob Beunder en Margaretha Visser. 16 Arian, z. van Cornelis Molenaar en Hillegonda Vis. Jacob, z. van Simon Nap en Elisabeth Schram. Overleden. 4 Febr. Neeltje Koning, 31 j., d. van Pieter Koning en Aaltje Koeman. 19 Sijbert Leljj, 88 j„ wedn. v. Sjjntje Langenberg. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6