Eonderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 27 MAART. Buitenland. Nederland. NO. 38. Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Olnsdag-, boaierdag- en Katerdagtvoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Frjjs der gewone advertentlën Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. We Kusslseh-Japansche oorlog. De Japanners zijn in Korea weer een stap meer de Yaloe genaderd en versterken zich thans op den linker oever van de Tsjeng-rivier. De cavalerie heeft een zoo danige observatielijn getrokken, dat zij het front van de Acjoe-divisie behoorljjk dekt. In den rng worden dwars door bot schiereiland ver dedigingswerken aangelegd. Deze werkea zullen moeten dienen om bij een eventueelen nederlaag veilig te kun nen terugtrekken. De Rossen zonden naar gezegd wordt, bij de ïaloe de tactiek volgen om ia aanraking te blijven met da eerste Japansche linie tot zij vóór de Yaloe is genaderd. De vijand zon dan in de flank worden aangetast, terwijl de hoofdmacht den overtocht der Japanners zou beletten. Omtrent het jongste gevecht bij Port-Arthur valt no/ te vermelden, dat beide partijen beweren geen schade te hebben geladen. De Japansche admiraal Togo rapporteert, dat van Russische zjjde vijf slagschepen en vier kruisers aan den strijd deelnamen, waaruit dus valt op te merken, dat het Russische eskader nog zeer wel zeewaardig kan heeten. Voor 't overige valt er van het oorlogstarrein weinig byzonders mede te doelen. De aanval op Nioetschwang, waar de Russen zich naar men zegt met alle macht op voorbereiden, heeft nog niet plaats gehad en men verkeert nog steeds, in 't onzekere omtrent het Russisch eskader vau Wladivostock, waarvan men moet aannemen, dat het zich nog altijd in de Japan sche zee bevindt. De quaestie van China's houding wordt in Russische en Duitscho bladen meer dan ooit besproken en met nadrnk wijst men er op hoezeer Japan's belangen zonden gebaat worden, als men China er toe kon krijgen zich in het conflict te mengen. In Rusland schijnt men zich dan ook nog altoos over Chin'a plannen bezorgd te maken. Evenwel begrijpt Japan maar al te goed, dat, indien in China niet de meest mogelijke rust en orde bljjven heerschen, de Europeesche mogendheden reilen zul len vinden tot inteiventie. Vandaar dat het China de strikst mogelijke neutraliteit aanraadt. Het is vooral deze Japansche raadgeving, die de Ghinee- sche regeering deed beslaiten haar troepen weder terng te trekken en do vrees vaa de »Newyork Herald", dat China slechts op een gunstige gelegenheid wacht om aan den strijd deel te nemen, wordt hierdoor wel wat verzwakt SP4XJH, In de Spaansche Kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken twee belangrijke verklaringen afgelegd, in antwoord op tot hem gerichte vragen. Naar aanleiding der ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en koning Alphonso to Vigo, zeide hjj,dat die bijeenkomst alleen het gevolg is van de goede en vriendschappelijke verhouding tnsscben de beide landen. Van staatkundige bedoelingen is noch bij den keizer, noch bij den koning sprake geweest. De tweede verklaring had betrekking op de regeling der Marokkaanscbe quaestie. De minister hoopte, dat bij die regeling rekening zou worden gehouden met de historische rechten en de belangen van Spanje en hij had te meer reden om dit te verwachten, daar Frankrijk en Engeland voortdurend de grootste vriendelijkheid en tegemoetkoming toonen in hunne betrekkingen met de Spaansche regeering. aWITSKRLAlllIS. De staatkundige partijen in bet kanton Ztlrieh zijn overeengekomen voor de aanstaande verkiezingen voor den Kantonalen Raad, vrijwillig het stelsel van evenredige vertegenwoordiging in te voeren. Elke party zal slechts zooveel candidaten stellen als over een komt met de sterkte van haar aanhang onder de kiezers. De verkiezingen hebben plaats cp 24 April. FRAIUBIJK. In de Fransche Kamer is het debat over en de obstructie der oppositie tegen het ontwerp tot verbod van het Congreganistisch onderwijs voortgezet. Baudry d'Asson o.a. deswege door een l>d der uiterste linkerzijde voor >oude gek" gescholden hield eene langdurige redevoering ter aanbeveling van een door hem voorgesteld en met groote meerderheid verworpen amen dement om de zaak aan het oordeel der huismoeders te onderwerpen. De Fransche Regeering zal voor de reis van Presi dent Loabet naar Italië, credieten aanvragen voor een bedrag van 450,000 a 500,000 francs. Volgens »Le Temps" is hierbij geen sprake en ook nooit geweest, van een bezoek aan den Pans. De krijgsraad te Paijjs heeft kapitein Blanchard, van het 128e regiment infanterie, die een soldaat zijner compagnie een oorveeg had gegeven, deswege veroordeeld tot 20 dagen hechtenis. RIJ8LAJVD. In plaats van den tot opperbevelhebber benoemden generaal Kuropatkin is na in Rusland tot Minister van Oorlog benoemd generaal-adjudant Szacha- roff, chef van den Staf. Te Odessa is een poging ontdekt om het Universiteits gebouw in de lncht te doen springen. Er werden daar 9 bommen gevonden, welke echter door een gebrek aan de lonten niet waren afgegaan. Twee verdachten studenten zijn in hechtenis ge nomen. In eene gevangenis van Siberië zijn ongeveer 100 veroordeelden in opstand gekomen. 2HJID-AFKIHA. Te Johannesburg zijn nu al 69 personen, onder welke 9 blanken, door de past aangetast. De sterfgevallen zijn 55 in getal, waarbij 5 blanken. Het wordt bevestigd dat ook te Pretoria een sterfgeval voorkwam. In het Britsche Lagerhuis heeft de Minister Lyttleton als antwoord op een vraag verklaard, dat het uitbreken van de pest te Johannesburg niet van invloed zal zijn op den voorgenomen invoer van Chineesche arbeids krachten. De Chineesche koelies zullen vóór het inschepen en bij ban aankomst in Zuid-Afrika aan een geneeskundig on derzoek worden onderworpen. Verdronken. De haltechef van het station BenningbroekSjjbe- carspel (N -H) de heer H. N. is Woensdag verdronken gevonden, dicht bij zijn woning. De ongelukkige was sinds eenigen tijd ljjdende. Vervoer vau vleesch naar Kingeland. Wegens het a.s. Paascnfeest wordt door de Stoorn- vaarf-Maatschappy »Zeeland'' geen vleesch verscheept op Donderdag 31 Maart, Zaterdag 2 en Zondag 3 April a.s. In verband daarmede zal de snelgoederentrein van Leeuwarden en Groningen naar Vlissingen niet loopen op Woensdag 30 Maart, terwijl die trein als gewoonlijk ook niet zal loopen op Vrijdag 1 en Zondag 3 April. Op Zaterdag 2 April loopt die snelgoederentrein wel, opdat het daarmede vervoerd wordende vleesch Maandag 4 April verscheept kan worden, daar op Zondag 3 April geen goederen ten vervoer worden aangenomen. Op Paasohmaandag 4 April zal bedoelde snelgoederen trein loopen en voor de aanbieding ten vervoer voor dien trein op dien dag op de gewone wijze gelegenheid bestaan. Vorstelijke gift. Door H. M de Koningin is aan de Maatschappij van weldadigheid te Fredenksoord (Dr.) een gift geschon ken van f 500. Heer-Hugo waard. Door overplaatsing van den heer G. Sieffers, als hoofd van school no. 3 naar school no. 2, op 1 April a.s. is de heer S. Brugman als tjjdeljjk hoofd vau school no. 3 aangesteld en Mej. A. van Eerde als t|jdelijk onderwijzeres. De ter visie gelegde kiezerslijst, bevat 652 kiezers voor leden van de 2de Kamer en Provinciale Staten en 569 voor leden van den gemeenteraad. Het vorig dienstjaar waren er respectievelijk 631 en 55[ kiezers. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melkkoeien was flink en daarbij was het aangevoerde vee over het geheel van goede kwaliteit. De handel was behoorlyk, doch niet druk. Da omzet was goed, in de prijzen weinig verandering. Kalfkoeien, met minder aanvoer, zeer kalme handel door het afwezig zijn van Belgische kooplieden Prijzen behoorlyk vast. Vette koeien, met minder aanvoer, wel zoo drukke han del met ietwat boogere prijzen voor de beste soort. Min dere soorten in één doen. Stieren voor de slachtbank met afnemeuden aanvoer behoorlyk gevraagd. De pryzen van verleden week kon den zich goed staande houden. Vette kalveren waren, bij matigen aanvoer, heel goed gevraagd en het gevolg was drukke handel met Hinken omzet. Prijzen zeer vast. Nuchtere kalveren, met grooten aanvoer, slappe handel. De Engelsche markt blijft voor dit vleesch met gunstig gestemd de afkomende noteeriug viel tegen. Wol vee met geringen aanvoer. Vette Bchapen met be hoorlijken handel, anders zeer stil met krappe prijzen. De qualiteit van het aangevoerde was over het geheel niet prima. Vette varkens waren priiziger en de handel was opge wekt. Daar kwam de Engelsche markt voor export-biggen lager af en bet gevolg was, dat voor vette varkens en vette biggen de prijs lager liep. De aanvoer was1000 melk- en kalfkoeien, 140 vette koeien, 120 vette kalveren, 100 stieren, 2500 nuchtere kalveren, 500 schapen en lammeren, 130 vette varkens, 500 vette biggen, 250 magere varkens, 600 kleine biggen. De prijzen zijn vette koeien, le kwal. 281I1—Sl ct., 2e kwal. 25—27V» ct., 3e kwal. 21—24 ct., vette kalveren 35-36 ct., stieren 21—26 ct., vette schapen 22—241/!— 25 ct. ve(te varkens 18—19 ct., Londensche export-biggen 16V— 17Va ct-> *llea Par Va kil°- Melk- en kalfkoeien f 130—f 250, f 260, pinken 1 40— f 75, nuchtere kalveren f 6f 9, weideschapen 1 19 1 22, magere varkens f 30—f 42, jonge biggen f 1.00— f 1.15 per week. (N. v. d. D.) Provinciale Staten. Dit jaar heeft op den eersten Dinsdag van Juni de periodieke verkiezing plaats voor al de Provinciale Staten, ter vervanging van de helft der leden, die op den eersten Dinsdag in Juli moeten aftreden. In de meeste districten zat wel een stemming noodig zijn, en vooral voor Zuid-Holland wordt deze stemming met groote belangstelling tegemoet gezien. Reeds nu is men er drnk aan het werk. Het geldt toch de vraag, of in die provincie de Staten, waarin door de laatste verkiezingen de meerderheid naar rechts is verplaatst (zij is nu 45 tegen 37) weder »om'' zal gaan. De groote beteekenis ligt uitteraard hierin, dat de Pror. Staten de leden der Eerste Kamer benoemen en dus, als in Zuid- Holland de Staten anti-liberaal blijven, bij de volgende periodieke aftreding der Eerste Kamer ook in dit deel der Staten Generaal de meerderheid naar rechts zal wor den omgezet. De R.-Kath, kïesvereeniging te Zwaagdijk (N.-H.) heeft tot candidaat voor lid van de Provinciale Staten in het district Enkhuizen, tegenover het aftredend lid J. Zijp Kz., te Venhuizen (lib.), gesteld den heer C. Rood, te Bovenkarspel (Katb.). Hooger Onderwijs. Zooals bekend is, werd in de Tweede Kamer het ontwerp tot wijziging der wet op het Hooger Onderwijs aangenomen met 56 tegen 41 stemmen. Het ontwerp wordt nu naar de Eerste Kamer verzonden, van welker beslissing het afhangt, of het als wet in het Staatsblad zal worden opgenomen. Stellig zal de Eerste Kamer een nauwkeurig onderzoek noodig achten, zoodat de be slissing nog wel wat kan uitblijven. Post eu Telegraafdtrecteuren. Naar de »Telegraaf' met zekerheid verneemt, is aan het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie een nieuwe tractementsregeling voor de directeuren van pöst- en telegraaf-kantoren in bewerking. De Gemeenteraad van Wormerveer heeft besloten aan do Provinciale Staten van Noord Holland een adres te zenden met bstniging van instemming in zake de subsidie-aanvrage van het Hoogheemraadschap »De uit- waterende sluizen van Kennemerland en West Friesland" voor den eventueelen bouw vaa een stoomgemaal te Schardam. melkknechten. De vraag naar goede melkknechten is in Friesland tegenwoordig bjjzonder groot. De boeren beginnen te begrijpen, dat een knecht, die ervaren is in het melken, voor ben groote waarde heeft. Vroeger zagen zij minder belang in het melken, maar door het aanhooren van lezingen in de afdeelingen der »Friesche Maatschappij van Landbouw,'' alsook door proefmelkeu en melkwed- strijden zijn zij langzamerhand op de hoogte gekomen, om te weten, dat goed melken voor het vee en voor de geldelijke uitkomsten van het bedrijf van groot gewicht is. Een eerste voorwaarde bij het huren van een knecht is dan ook ervarenheid in het melken, en dan wordt op f20 meer loon met gezien. Vele arbeidersdochters gaan tegenwoordig liever bjj burgers dan bij boeren dienen, vandaar dat maar weinig meiden h«t melken gaan leeren. Feest te Hen Helder. Het plan bestaat het 50-jarig bestaan van het marine-institnut te Willemsoord in September a.s. door een renniefeest te heidenkrn. De feesten zullen twee dagen i.uren en aanvangen op 14 Sept., des voormiddags te half twaalf met de ontvangst der réunisten. Den eersten dag zal verder ook de opening plaats hebben van de nieuwe Marineclub (thans in aanbonw). Den tweeden dag is er 's morgeus vroeg groote reveille, terwijl daarna op pantserschepen, torpedobooten en kanonneerbooton een tochtje buitengaats wordt gemaaktdes namiddags mati- néa achter het paleis (de woning van den admiraal), des avonds groote militaire taptoe, illuminatie en vuurwerk. Harmonie en Fanfarecorpsen. Het concours van den Provincialen Bond van Har monie en Fanfarecorpsen in Noord Holland zal dit jaar te Zaandam worden gehouden. De leiding van het con cours is in handen van bet fanfarekorps Excelsior te Zaan dam, directeur de heer G Brouwer. Aan den wedstrjjd zullen -'8 muziekkorpsen deelnemen, tellende circa 800 werkende leden. Sijpe. In de vergadering der afdeeling Zijpe van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd o.m. beslotendat de jaarlijSsche paardenmarkt, de tentoonstelling en de daaraan verbonden verloting weder als vorige jaren te Schagei brug zullen worden gehouden in de maand September. De slaiting der aan giften is vastgesteld op den 4den dier maand. De vraag Is bet gewenscht, dat het bestuur der afdeeling pogingen aanwendt om tot de oprichting van een of meer Raiffei- senbanken te geraken, werd met op een na algemeene stemmen ontkennend beantwoord. Tot afgevaardigde naar de algem. vergadering, werd gekozen de heer de Moor. De rekening eu verantwoording werd goedgekeurd, Het batig saldo bedroeg f 356,57. ItenoemliiKcn, enz. Tot burgemeester der gemeente Xwaag de heer J. E. G. O. Diblits. Eervol ontslagen als burgemeester van Rovenkarspel de heer D. Kooiman. Herbenoemd tot kantonrechier-plaatsvervanger in het kantou Purtuerend de heer H. J. Oalkoen, burgemeester van Edam. (»Staats-Courant.'') Avenhorn. Den 24 's morgens even voor vijf uur, ontstond ten huize vau de Haan te Gosthnizen brand

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5