Afgesloten rijweg. No. 39 Honderd en zesde jaargang. 1904. WOENSDAG 30 MAART. G-e vonden '%T oor werpen. Buitenland. Stadsbericiiten. ALK1AARSCHE COURAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Vonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A l x h a a b f O,SOfranco door het geheele rjjk t 1 3 Nummers t O,0<3. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Frys der gewone ndvertentlën t Per regel f 0,15, Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaak brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der personeele belasting No. 11, voor het dienstjaar 1903, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amster dam den 26 Maart 1.1. dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, 29 Maart 1904. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar, brengen ter algemeene kennis, dat da Berger- weg van Scharloo af, tot den Waterforen, te beginnen 30 dezer tot nadere aankondiging voor hel verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten, doch dat genoemd verkeer open blijft door devanTelj- llngenstraat naar den Statiousweg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 29 Maart 1904. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een pponsennetje een gemerkt oliekleed een R. C- kerkboekje, een zilveren armband, een geel ruig hondje, een spoormandje; een portemonnaie met koralen een paar zwarte dames handschoenen, een grauwe duif eene bever bontjeeen witte boezelaar, een vosssnklero, een groene paardendeken een blauwe duifean ceintnnr, een paar witte handschoeneneen portemonnaie met enkele centen een fietspomp een broche een jongens jas een huissleutel een gedeelte van een zilveren horlogeketting met gouden medaillon en een trekpen. Alkmaar, De Commissaris van Politie 25 Mrt. 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr. Be Kasslsch- Japansche oorlog. Zeer waarschijnlijk, in verband met een poging der Japan ners om een landing te doen, bij STlutschwaug,welker inneming voor de Japanners van zeer veel belang zon zyn, omdat het hun daardoor mogetijk zon worden de vesting Port-Arthur af te snijden, is weder een aanslag op deze vesting gewaagd en wel in den nacht van den 27 Maart, waaromtrent alleen van Russische zijde officiëele mededeelingen werden ontvangen. Des nachts te twee uur poogden de Japanners de bin nenhaven te blokkeeren en zonden zij vier groote koop- vaardij-stoombooten, vergezeld van 6 torpedobootea, ten einde den ingang van de haven te bereiken. De Rnssen waren echter op hnn hoedehun zoek lichten hadden spoedig de vijandelijke schepen bemerkt. Luitenant Krinizki bevelhebber uer Silnjj een der be- wakingstorpedobooten, voer hen tegemoet en een torpedo verwoestte den voorsteven van de aan het hoofd der flotille varende Japansehe stoomboot. Ook een drietal andere leden schipbreuk. Op de »Silny" wrden in het gevecht gedood een ingenieur en zes matrozen en gewond luitenant Krinizki en twaalf matrozen. De poging der Japanners om de haven te blokkeeren is dns wederom mislukt. Na den aanval bleef het Russische eskader in de golf vaD Petsjili rondvaren om de knst en de zee te verkennen. Door dit krachtdadig optreden der Russische vloot, die thanB onder bevel staat van admiraal Makarof, wiens optreden een geheele wijziging heeft gebracht in de tactiek van de Russische zeemacht is thans das de kans van te Niutschwang te landen voor de Japanners weer verkeken. Omtrent de bewegingen der troepen wordt ver meld dat de ontscheping der Japanners te Tsjinampo geregeld voortgaat en ze naar Pingyang oprukken. Be> richten omtrent eenige ontmoeting met de Russische troepen ontbreken echter nog. Waarsohjjniijk zal geen veldslag plaats hebben voor de Japanners de Yafoe zijn overgetrokken. De juiste positie is op het oogenblik echter niet bekend, vooral in zake de stelling, die de Rnssen de Yaloe innemen, zijn de berichten nog al verschil lend. Sommige zelfs duiden er op, dat de Rassen uit Korea teruggetrokken zouden zjjn. De nieuwe Russische generaal Koeropatkln is thans te Moekden aangekomen. Over China's houding heet het nu weer, volgens een telegram uit Shangaï aan de »Globe'', dat de regeering te Peking den Tartaren-generaal Tsengcbi, die in Mand sjoerije staat, een gedachten uitbrander heeft gegeven, omdat hjj wat al te vriendelijk de eischen der Rassen inwilligde. OUITSCffliANB. Saksen, behoort nie1" meer geheel aan de soc.-democraten. In het 20ste Saksische kiesdistrict Zschopau-Marienberg is de candidaat der burgerlijke par tijen Zimmermann bij een tusscbentijdsche verkiezing voor den Dnitschen Rijksdag met 1000 stemmen meerderheid op zijn soc.-democratischen tegenstander gekozen. Men wil, dat deze uitslag veroorzaakt is door de tweedracht, welke op het laatste Partijcongres te Dresden tusschen de Bebelianen en de gematigder groepen uitbrak. HVWCUSLAWB. Zaterdag is in het Hyde Park te Lon den een groote bijeenkomst in de open lucht gehouden, om te protesteeren tegen den Chineezeninvoer in Trans vaal. Alle werkliedenvakvereenigingen en liberale ge nootschappen namen er aan deel. Onder de sprekers waren verscheidene Parlementsleden o. a. de socialisten John. Burns en William Crook. De heer Chamberlain werd door de verschillende spre kers zee; gehavend. De volgende motie weid aangenomen »Deze vergadering van alle klassen der Londensche burgerij protesteert met kracht tegen de daad, waarmede de Regeering heeft toegestaan den invoer van Chineesche werkkrachten in Zuid Afrika op voorwaarden van wer kelijke slavernij. Deze vergadering verzoekt de Regeering, de nieuwe kolonie te beschermen tegen de hebzucht der kapitalisten en het Rijk tegen schande". VMAMKIUJK. De Fransche Regeering heeft, naar Le Temps verneemt, door haren gezant bij het Vaticaan bij den Pauselijken Staatssecretaris Merry del Val verzet doen aanteekenen tegen eenige uitingen vac Pans Pins, waarin de staatkunde, door de Fransche Regeering gevolgd, wordt beoordeeld. Dit protest heeft, volgens Le Temps, ten Vaticane een diepen indruk gemaakt. Het parlement heeft met vrij groote eenstemmigheid de credieten toegestaan voor de reis van president Lonbet naar Italië. Enkele onverzoenlijken wilden niet, dat de president een bezoek zou brengen aan den usurpator, die aan de H. Kerk Rome onthoudt. De groote meerderheid, hoe zeer ook vijanden van de anti-clericale politiek van Combes juicht de reisplanneu van Loubet toe, wijl zij daarin zien een toenadering tot Italië, die in het belang wordt geacht van de Republiek. BE3LGII3. Te Luik zjjn in verband met de beide dynamietaanslagen van de vorige week twee anarchisten gearresteerd Lambin en Gudefin. Het schijnt echter dat zij niet de eenige schuldigen zijn. Het onderzoek, dat met grooten spoed wordt voortgezet, zal blijkbaar tal van verrassingen baren. Zoo bestaat er twijfel of de zich noemende Lambin inderdaad dien naam draagt. Hij ver toont niet de minste gelijkenis met de portretten, welke van hem bij de Parijsehe politie berusten. En niet on waarschijnlijk is het, dat deze man trachten wil hierdoor de justitie op een dwaalspoor te brengen. Nog wordt gemeld, dat de Parijsehe politie ook in ver band met deze zaak een zekeren Albert Philipp gearres teerd heeft ten huize van zijn moeder. Twee agenten van den veiligheidsdienst kwamen te 6 uur 's morgens voor het huisje van de wed. Philipp en geboden haar 22-jarigen zoon, hen te volgen. Deze toonde zich ten hoogste verrast, doch volgde de agenten zonder aarzeling Een der agenten toonde hem een photografie van Lambin' dien hij onmiddellijk als een van zijn vrienden herkende, ITALIË. Keizer Wilhelm is in Italië aangekomen. De ontmoeting met Koning Victor Emannel heelt plaats gehad. In de daarbij van weerszijden gehouden toespraken bleek èn Duitscbland èn Italië krachtig te blijven vasthou den aan het Drievoudig Verbond. Zoowel de koning als de keizer hebben dat uitgesproken; de koning sprak van dat verbond als »de krachtigste waar borg voor den Enropeeschen vrede", de keizer zeide, dat het »idée van het drievoudig verbond onnitwischbaar ge grift is in de zielen onzer onderdanen". BALKAN-SCH1EHE1LAXO. De Turksche Gene raal Chakir-Pacha, die onlangs meldde dat hij de Alba- neezen omsingeld had, maar nog tien bataljons noodig had om hen met succes aan te valleu, is nu op zijne beurt door de Albaneezen omsingeld en die 10 bataljons zijn nu met versnelden pas onderweg om hem te ontzetten. Volgens een telegram uit Saloniki hadden weêr her baalde botsingen plaats tusschen Tarksche troepen en Balgaarsche benden. Een later bericht meldt, dat het der Porte gelakt is, met de opgestane Albaneezen eene schikking te treffen, waarop zij, verzoend, naar hunne haardsteden zijn terug gekeerd. De nieuwe stappen, door Oostenrijk en Rusland bjj de Porte gedaan tot verwezenlijking der be.oofde hervormin gen in Macedonië, werden ook nu weder officieel door Frankijjk gesteund. Het Hitte Druis. In de week van 21 tot 26 Maart zijn in het badhuis van het Witte Kruis" genomen 26 Kuipbaden, 61 Regen- baden le klasse en 126 Regenbaden 2e klasse, tezamen 213 baden. Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Alkmaar. Op de algemeene vergadering van de afd. Alkmaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw, welke den 28 des morgens te 11 ij2 nra in het café Central werd ge- honden, waren 14 leden tegenwoordig. De rekening over 1903 werd door de heeren J. Swaag en A. Nobel nagezien en goedgekeurd. Besloten werd o.m. om aan de in September te honden tentoonstelling wederom eene verloting te verbinden en hiervoor de koninklijke bewilliging aan te vragen. Nadat op desbetreffende vragen was geantwoord, dat de nog niet afgehaalde bekroningsljjsten van de in Sep tember 1903 gehondene tentoonstelling, bij den nienwen secretaris, den heer G. H. Krak, Voordam C 9, Alkmaar, ter beschikking van belanghebbenden berusten en het verslag van de uitkomsten, verkregen door de bemoeiingen der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier over 1902, tegen betaling van 60 et. bij den heer P. Trapman te Schagen zijn te ver krijgen, werd de heer C. Pijper benoemd tot afgevaar digde naar de beide in 1904 te honden vergadeiingen van Hollands Noorderkwartier. De heer A. Nobel stelde op een daartoe gedaan verzoek, zich als plaatsvervangend afgevaardigde beschikbaar. Nog werd besloten, voor de afdeeling Enkhuizen een bedrag van f 10 beschikbaar te stellen ten behoeve van de van 6—9 September te honden tentoonstelling. Alvorens de vergadering te sluiten, bracht de voorzitter de heer J. F. Moens, een woord van dank aan de afge treden secretarissen de heeren Mr. W. O. Bosman en W. Teenga en aan het afgetreden bestuurslid, den heer G. Groot, voor alles wat ze voor de afdeeling hebben gedaan. Liefdadigheid naar Vermogen. Op Donderdag, 24 Maart 1.1. had 's avonds 8 nar in restaurant »Proot" de jaarlijhsche Algemeene Vergadering plaats van de leden der vereemging. Uit de presentielijst bleek, dat, helaas slechts enkelen, behalve het Bestuur en do Commissie van Onderzoek, de vergadering met hnnne tegenwoordigheid vereerden. Toch waren de leden, overeenkomstig de statuten behoor lijk bij advertentie opgeroepen. Jammer was het, dat de opkomst van gewone leden zoo klein was, want voor ieder, die in de vereeniging eenig belang stelt, is, op de jaarvergadering meer dan anders gelegenheid om zijne opmerkingen ten beste te geven die altijd gaarne worden gehoordomdat het Bestuur en de Commissie van Onderzoek daardoor soms in staat worden gesteld een verbetering aan te brengen. Maar «men gelooft het wel''Dit is zeer vleiend voor Bestuur en de Commissie van Onderzoek voorzeker. Evenwel komt het ons voor, dat hun behalve financieele steun ook persoonlijke belangstelling, b.v. door tegen woordigheid op de jaarvergadering, lang niet onver schillig kan zijn, want dit bevordert zeer zeker nog meer hnn ijver voor een goede zaak, een zaak, ja, van algemeen plaatselijk belangaangezien «Liefdadigheid naar Vermogen' hulp verleent zonder onderscheid van godsdienstige gezindte. De voorzitter, de heer S. M. S. Modderman, opende de vergadering met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen en in het bijzonder tot den heer mr. B. van der Feen de Lille, eerelid, die medeoprichter van de vereeniging is. Daarna bracht de penningmeester ter tafel de rekening en verantwoording over 1903, welke tot onderzoek in handen gesteld werd van de heeren H. Wolzak Ez. en H. de Rover, en na dit onderzoek accoord bevonden werd, aangevende aan ontvangsten van contributiën, extra giften, terugontvangen voorschotten, odz. f 2190.03 en aan uitgaven f 1649.94 en mitsdien sluitende met een batig saldo op 1 Januari 1904 van f 540.09. Wat, zulk een saldo? Ja, geachte lezer of lezeressen, een batig saldo, maar men gelieve s.v.p. niet te ver geten, dat bet saldo op 1 Januari 1903 bedroeg f 716.40, hetwelk niet meer bestaatover 1903 werden meer rentelooze voorschotten verstrekt, (wat o.i. de beste ma nier van helpen is, al kan die natuurlijk niet altijd, ja zelfs maar betrekkelijk weinig worden toegepast), en dan, er hebben leden bedankt (gelukkig niet veel), leden, die lid moesten zijn gebleven. Een en ander is ook te vinden in het jaarverslag, dat na net nazien der reke ning, door den secretaris werd voorgelezen. In de vaca ture, met 1 Mei ontstaande in het Bestuur, door perio dieke aftreding van den heer G. Ripping, werd voorzien door de herkiezing van den heer Ripping. De heeren F. v. d. Ende en P. Metselaar, die als leden van de Com missie van onderzoek, periodiek u oesten aftredeD, werden mede herkozen. Wij kunnen niets anders dan de Vereeniging daarmede zeer gelukwenschen. Het Bestuur bestaat thans uit de heeren S. M. S. Modderman, Voorzitter, C. G. Steen, Secre taris, Mr. W. F. A. Verhoeff, Penningmeester, Mr. K. A. Cohen Stuart, G. Ripping, Mr. A. J. F. M. N. Dorbeck, Mr. A. Prins. De Commissie van onderzoek nit de heeren P. van den Ende, B. A. van Geenhuysen, J. van de Poll, P. Messelaar, F. H. Ringers, H. de Rover, M. van Veggel, N. J. van Vnure, F. H. van Dijk, G. S. Groenewoud. Wij eindigen ons verslag met de slotwoorden van het jaarsverslag

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1