Nederland. Alkmaar's Ingezetenen Wilt ge dat de vereeniging «Liefdadigheid naar Ver mogen", die nu 12'ƒ2 jaar bestaan heeft, en naar het Bestuur vertrouwt, in dien tijd niet te vergeefs, ja tot uw voldoening, gewerkt en gestreefd heeft, verder op den ingeslagen weg blijve voortgaan wilt baar dan steeds met uwe zoozeer gewaardeerde hulp en belang stelling blij "en steunen, en zoowel het Bestuur, als de ijverige Commissie van onderzoek, zullen haar blijven steunen door hunne werkzaamheid, met al hunne kracht. Gaarne voegen wij aan het bovenstaande nog toe een warm woord van aanbeveling om lid te worden van «Liefdadigheid naar Vermogen.'' Werkeljjk, ingezetenen van Alkmaar, uw geld wordt door de Vereeniging zeer goed besteed en ten allen tijde zijn het Bestuur en de Commissie van onderzoek vol gaarne bereid inlichtingen te verstrekken. Remonstrantsche Kerk. Vrijdagavond 7 uur dienst in de Remonst. Kerk. Burgeravondschool. Naar wij vernemen, hebben de overgang- en eindexamens der Burgeravondschool plaats gehad op Maandag, Dinsdag en Woensdag 21, 22 en 23 voor zoover het schriftelijk gedeelte, Donderdag en Vrijdag 24 en 25 Maart, wat het mondeling gedeelte betreft. Op Zaterdag 26 Maart, des avonds 8 uur, had in een der lokalen van genoemde inrichting, in bijzjjn van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, de Commissie van Toezicht op het Midd. Ond., den Directeur, de leeraren en de leerlingen, de uitslag van genoemde examens en de nitreiking der diploma's aan de eervol ontslagen leer lingen plaats. De Voorzitter der Comm. van Toezicht, de Heer Mr. N. H. de Lange, was door treurige familieomstandig heden verhinderd, deze bijeenkomst te leiden, zoodot hij den Heer Mr. H. Boelmans ter Spill als oudste lid dezer Commissie had uïtgenoodigd, deze taak te vervullen, waaraan met de meeste bereidwilligheid door laatstge noemde werd voldaan. De Voorzitter begon dan met eenige bijzonderheden mede te deelen omtrent den cnrsus 1903--1904, 0. a. dat hot aantal aangiften 215 bedroeg, waarvan 9 zich aan een toelatings-examen moesten onder werpen, omdat zij niet in het bezit waren van een bewijs, dat zij bet lager onderwijs met vrucht hadden gevolgd van deze 9 slaagden 2, terwijl 7 werden afgewezen. Genoemde cursus begon alzoo met 208 leerlingen. Twintig waren om verschillende redenen in den loop van den cursus vertrokken, zoodat het aantal jongens aan 't einde 188 bedroeg. Hiervan zijn van de le naar de 2e kl. bevorderd 33 16 konden niet voor bevordering in aanmerking komen. Van de 2e kl. waren er 49, die in de 3e kl. geplaatst konden worden en 6 niet. Van de 3e kl. konden 38 naar de 4e kl. konden overgaan, terwijl 2 bleven zitten. De 33 leerlingen der 4e klasse kwamen allen in aan merking voor een diploma, behalve 1 leerling, die door ziekte en andere omstandigheden bet onderwijs 2 13 maanden niet kon volgen. Van de leerlingen, die den 4-jarigen cursus der school hebben doorloopen en gebruik maakten van de voort gezette klasse, voor zoover de plaatsruimte dit toeliet, ontvingen 8 een loffelijke vermelding voor het getrouw en met vrucht bijwonen der lessen 3 konden deze ver melding niet ontvangen. De namen van al deze leerlingen volgen hieronder. Tevens bracht de Voorzitter in herinnering het vertrek van twee verdienstelijke leeraren, de heeren G P. J. Kalemink en A. van Pagé, die, de eerste om ver betering van positie, de laatste door verandering van werkkring, de inrichting hadden verlaten. Had de school door het vertrek van beide genoemde heeren een gevoelig verlies geleden, niet minder was dit het geval met het afsterven van den endsten en ijverigen leeraar, den heer P. C. Bakker. Hij toch was een man, bezield met groote liefde voor het onderwijs, hetwelk hij op zeer eenvoudige en gemakkelijke wijze voor zijne leerlingen bevattelijk wist te maken. De Voorzitter hoopte dan ook van de nieuwbenoemde leeraren, de heeren L. Groen, H. v. d. Hof en L. W. Russcher, dat. zjj de voetsporen van hnnne voorgangers zouden drukkente oordeelen naar hun optreden bij dezen cursus, koesterde bij hiervoor in de toekomst de beste verwachtingen. Met een enkel woord werd nog melding gemaakt van de groote verbetering, die tot stand is gebracht onder medewerking van het Dagel. Bost. der gemeente en het Best. der Amb.-school, betreffende het wegnemen der oude en het aanbrengen eecer nieuwe, gemakkelijke trap met ruim portaal, welke reeds bij den vorigen cnrsus in gebruik is genomen en volgens den Directenr uitstekend voldoet. Daarna werd een zeer hartelijk woord gesproken tot de leerlingen, die voor bevordering tot een hoogere klasse in aanmerking kwamen en tevens werden de niet-bevor- derden aangespoord, om niet alleen de lessen geregeld te bezoeken, maar ook met nog meer ambitie wsrkzaam te zijn, om later de voldoening te smaken, deze met een guustlgen uitslag bekroond te zien. De leerlingen der 4e kl., die het diploma ontvingen, moesten niet meenen, zoo sprak de Voorzitter, dat zij nu de wijsheid in pacht hadden er was nog slechts een schrede gezet op den weg, een grondslag gelegd voor hun practisch leven. Hun werd geraden, zich in alle opzichten te beijïeren en op den gelegdsn grondslag voort te bouwen, om nnttige leden der maatschappij te worden. Na nog een woord van waardeering gericht te hebben tot Directenr en Leeraren voor het vervullen hunner niet gemakkelijke taak, van dank aan Burg. en Weth. voor hunne tegenwoordigheid, werd deze bijeenkomst gesloten. De uitslag was als volgt bevorderd van de le naar de 2de klasseF. J. J. Conneman, L. den Das, G. P. Elle8, H. v. Eijk, G. Jonker, C. Kieft, F. Kleijmeer, G. C. Kramer, T Pauw, J. Schoonhoven, N. Verver, P. de Vries, J. Wils, A. Winkelaar, J. Wit, F. J.Zand- voort, P. Lejjen, J. Blanboer, J. Boldewijn, J. Bosman, K. v. d. Bijl, C. Halff, H. Hofman, P. v. d. Molen, J. Molenaar, G. K. F. W. Pehlig, F. G. Hijman, P. J. Conneman, D. M. Knol, A. Kuipers, J. Veliinga, J. F. Repko, J. W. Broet. Niet bevorderd 16. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse D. Baden- hmzen, A. Bak, J. Balder, J. A. G. Terberg, W. Bjjl, G. B. Godijn, H. de Graaf, A. Groot, D. J. Hoen, M. Jimmink, G. Klomp, S. Koning, K. Kooij, A. P. Koster, G. Langenberg, D. N. de Louw, D. Miessen, A. Morsch, F. Rolgans, H. Selhorst, A. Zuurbier, L. H. J. Stein- mejjer, C H. Ofman, C. Nierop, K. Rol, A. Spanjaard, S. L. Kaindl, J. A. Blom, J. A. Bokhorst, C. Bijvoet, P, Hammes. J. Heinis, L. J. Klniver, J. Moojj, J. Morsch, A. J. Opmeer, F. fen Pas, D. Rujjterman, W. Schat, S. D. Vervloot, O. P. Vis, H. W. v. Vnnre, G. Wit, W. Ooms, G. C. T. Baas, J. Groot, I. Lemmers, A, Mannes, A. A. Boek. Niet bevorderd 6. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasseG. de Benrs, K. Bruin, C. J. Erkamp, A. J. Groen, C. v. d. Mejj, V. Jonker, J. N. Oldenburg, J. Schoen Gz,, F. Schouten, P. Smit, O. Snel, O. Steen, Th. Tromp, S. Zeegers, G. Ooijevaar, H. Bossert, A. Hoek, K. Mantje, A. Adelaar, K. Boogh, W. Braak, H. J. Cornielje, J. Hoogland, A. Klilnnen, C. W. A. Koot, L. Mosk, J. Nelis, C. Rol, A. Stins, J. Terhaak, G. Trans, K. Adelaar, P. D. Dekker, J. Grootes, D. J. Lekke, P. J, Melker, K. Brasser, K. Pander. Niet bevorderd 2. Het diploma toegekend aan Chr. Booii, D. Gelder, J. D, Gosker, A. de Graaff, J. Hart Az., D. J. Hoek man, W. Onkes, W. Ploeger, F. H. Ringers, O. Spruit, A. J. v Trotsenburg, L. Zwakman, J. P. v. Eijk, E. Mak, P. J. S. Mooij, J. Amelsbeek, S. Bakhuis, J. Boek, C. Bos, K. Bos, J. A. Cornielje, A. Dekker, F. v. d. Goes, J. B. Grootenboers, C. E. Mijlhoff, J. P. Rike, J. Stijn, W. B. H. de Vries, A. Bloothoofd, W. Groen, D. Harder, M. Mooij. Niet toegekend aan 1. Van de voortgez. klasse loffelijk vermeld J. Cock, C. J. Hoen, J. J. Hulskamp, O. Noort, H. Schoen, W. Bak- kum, J. Langedijk en G. J. Wesseling. Niet loffelijk vermeld 3. Voetbalwedstrijd. Bij een den 27 dezer op het achterterrein gehouden wedstrijd tnsschen de cadetten voetbalclub en de Amster- damsche Voetbalvereeniging, bleven de cadetten moester van het terrein met 0 10. Tentoonstelling. Op 1, 2, 4 en 5 April, van des morgens 10 tot 's namiddags 4 nur, zal in de lokalen der school ten toonstellingen worden gehonden van werkstukken en teekeningen, vervaardigd door de leerlingen van de Am bachtsschool en Burgeravondschool. Alkmaarsche Klazen- en Palbewasschlng. De heer A. Beek, ondernemer van de Alkmaarsche Glazen- en Puibewassching, welke onderneming zich, in den tijd dat zjj te Alkmaar is gevestigd, een zeer goeden naam heeft verworven, verzoekt in eene in dit blad voor komende advertentie, om boodschappen enz., direct aan zijn adres, Scbarloo 10, te bezorgen, ten einde verwarring met van buiten de stad komende glazenwasschera te ver mijden. Verwonding. Dat «de liefde niet steeds bestendig van duur is", werd op den avond van den 27 dezer wéér bewezen door J. H. E. en zijne huishoudster 0. D. v. d. W. El kander in de Hofstraat ontmoetende, nadat E. een bierhuis had bezocht, had Mej. v. d. W. de vriendelijkheid E. met een zakmesje een paar niet onbelangrijke verwon dingen toe te brengen uau hals en wang. Door de zorg der Politie is E naar het Stadsziekenhuis gebracht, al daar verbonden, en van een en ander proces-verbaal op gemaakt. Hofberichten. Hertogin Marie Antoinette en Hertog Paal van Mecklenburg zijn den 26en uit Den Haag vertrokken, terngkeerende naar Duitschland. Prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld van zijn particulieren secretaris Baron Van Engeldeed zjjnen familieleden uitgeleide. Het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zal dit jaar in het laatst van Apiil of in het begin van Mei plaats hebben Zuidechermer. Door eenige veehouders alhier is het bouwen van een kaasfabriek met bjjlevering van den volledigen inventaris opgedragen aan de heeren R. K. Koppen Zn. te West-Giaftdijk. De fabriek zal gebouwd worden aan den Boekelerweg. Rijp. Tot leden van het bestuur der Spaar- en Voorschotbank alhier zijn herbenoemd de heeren W. J. van Vloodorp, E. Hoedemaker en A. van Aken. In de plaats van den heer B. Koker, die niet herkies baar was, werd gekozen de heer S. Visser. Ondorp. Dr. J. O. Pool, predikant te Sfielloo, heeft het beroep naar de Ned. faerv. gemeente alhier aangenomen. Ken nieuw postkantoor. Reeds lang was er sprake van, dat in Anna Fanlowna een postkantoor zon komen. Door den Directeur-Generaal der postergen is thans de toezegging gedaan voor het instellen van zulk een kantoor. Hier onder zullen ressorteeron Wieringeiwaard, Ondeslnis en Wieringen. Brand. Vrijdag in den vroegen morgen ontstond er brand in 't bijgebouw van J. K., slager in de gemeente Wiu- kel, nabjj Kolhorn. De hondenkar, 3 honden en 9 biggen, die in het gebouwtje waren, zijn verb;and. De brand breidde zich uit tot een woonhuis, bewooid door C. B., waar achterin het schildersvak werd uitge oefend door K. B,, wiens inventaris mede een prooi der vlammen werd. Zeldzaam. Bij den Leer H. Oosterman te St. Maartensbrug heeft een schaap 5 lammeren geworpen. Alle dierijes zijn goed gezond. Ken vlugschrift. Van de hand van den dienstweigeraar J. Terweij is een vlugschrift verschenen, getiteld«Een stem uit de gevangenis, de Christenen als oorlogsbarbaren'', gevolgd door een brief aan zijn vrienden. In het vlu schrift geeft Terwey een bestrijding van den oorlog, tot slot alle christenen opwekkende, zich te verzetten tegen den- moorddwacg, die (hun) wordt opgelegd en niet te rusten vóór bet vrederijk op aard is gegrondvest. Sint Pankras. Maandagavond 1.1. trad in het lokaalvan den heer Greeuw als spreker op Bs. van Lummel van Delft, met het onderwerp «Christendom en Socialisme". Sprekers rede kwam in hoofdzaak op het volgende neer. De antirev. partij heeft al 25 jaar lang begrepen dat de wetgever moet ingrjjpen in de verdeeling van de producten van den arbeid. Alleen de liberalen zijn daarin achterblijvers zjj wen- schen geen ingrijpen van den wetgever in die verdeeling. By de antirev. partij zjjn slechts zeer enkelen deze mee ning toegedaan. De groote revolutie heeft de arbeid geheel in de war gestuurdde liberalen hebben in die wanorde geen orde weten te brengen. Een menschwaardig bestaan is voor de socialisten slechts een bestaan, waarbij tijd voor rust en ontspanning is; voor de christeljjken zjjn de onzienlijke dingen het hoogste. De socialisten willen de ongelijkheid opheffenmaar waarom willen zjj dan het gezag handhaven Zjj willen opheffing van het privaatbezit, maar waarom dan alleen ten opzichte van den grond- en de productie middelen Tegenwoordig is voor de soc. algemeen kiesrecht hoofd zaak. Dit is slechts middel om te komen tot afschaffing van privaatbezit. In 't programma van beginselen zjjn de soc. zeer welwillend tegenover het Christendom en willen zjj om de arbeiders te lijmen den godsdienst on aangeroerd laten. Doch in de practijk is het anders. Immers Loopuijt noemt elk thans bestaand geloof bijgeloof en onderschrijft de meening van een schrjjver, die Christendom en Socia lisme onvereenigbaar acht. Christendom en afschaffing van privaatbezit kan niet samengaan, 't Christendom predikt de leer der verzoening, het socialisme die van den haat. De christenen aanvaarden den klassestrijd niet en hebben van het beginsel der soc.-dem. niet meer af koer dan van dat der liberalen, dezen zjjnde de wegbe reiders voor de sociaal-democratie. Aan het hieropvolgende debat werd deelgenomen door den heer Kerritsz van IJmuiden. Deze spreker beweert, dat, de christeljjken aan de regee- ring zijn gekomen door de hulp van ongeloovige kapita listen. Zoo stemden de ongeloovige villabewoners te Bloemendaal niet op van Loenen Martinetdoch op Pastoors. Zoo ging het ook in Amsterdam IX, waar het Handelsblad de partij koos van Byleveld. Dat de soc. den klassenstrjjd aanvuren is onwaar, dat doen de kapitalisten zelf, getuige nu weer den strijd tusschen de diamantbewerkers en de juweliers. De socialisten willen de acht uren vrjjheid juist voor de geesteljjke verheffing van den arbeider. Zij willen het geld niet weghebben, dat is een ruilmiddel, doch zjj willen den grond en de productiemiddelen die nu in handen van een klein deel bezitters zijD, als gemeenschap pelijk bezit, om de winst op rechtvaardiger wijze te ver doelen. De spreker veroordeelt het ontwerp op ziekteverzeke ring en vooral de wet op den arbeid ten opzichte van kinderarbeid en nachtarbeid. Veroordeeld wordt het toe geven van den Minister aan do Twentsche fabrikanten om in de textielindustrie den arbeidsdag van 10 op 11 uur te brengen. Het ontworpen arbeidscontract maakt den arbeiders het strijden voor hun belangen onmogelijk, daar werkstaking niet meer kan plaats hebben, doordat geljjke opzegging onmogeljjk is, wanneer voor elk dienstjaar een opzeggings termijn van 2 weken wordt gesteld. De heer Kloosterman van Alkmaar beweert op ver schillende gronden, dat de klassenstrijd er is eD vraagt den eersten spreker of 't onchristelijk is, dat de soc. geen oorlog willen dat zjj den arbeider 't volle loon van zijn arbeid willen geveD dat zjj den onden van dagen een goed bestaan gnnnen in plaats van hen in een onde men- schenpakhnis op te bergen. Verschillende door den vorigon debater aangeroerde pnnten worden ook door dezen spreker nog behandeld, terwijl hjj ook nog op de houding der Cbristeljjke regee ring wijst, ten opzichte van den dienstweigeraar Terwey, de zaak der Hogerhuizen en van den heer Staalman. Da heer Ds. van Lummel repliceert De spreker vindt het van de liberale kapitalisten goed gezien, dat zij hun geld aan een Christelijke regeering toevertrouwen en hoopt, dat zjj in 1905 dat weer zullen doen, al hebben da christeljjken dieu steun niet noodig, daar toch de Christenen in ons land verre in de meer derheid zijn. Dr. Kuypers voorstel werd wel door de diamantbe werkers aangenomen, niet door de jnweliers en zelfs Henri Polak kent aan Dr. Knyper voor zijne hondiEg in dezen strijd eere toe. De arbeider heeft geen recht op de volle opbrengst van zijn arbeid. Arbeid zonder kapitaal is niet mogelijk. Dat recht moet daarom gedeeld worden. De staat heeft niet het recht om te zeggen je mag je kind niet laten werkendat moeten de ouders zelf weten. De Minister heeft toegegeven aaD den wecsch der Twentsche fabrikanten, omdat even over de grenzen fa brieken zijn, waar 11 nur mag worden gewerkt en de be3te arbeiders anders mogelijk daarheen zouden gaan. De opzeggingstermijn, in het arbeidscontract genoemd, is wederzgdsch. De truts keurt de spreker af, ook op grond van het Bijbelwoord «die koien inhoudt, vloekt het volk.' En evenzeer den arbeid van vrouwen en kinderen', maar dat is niet dadelijk zoo te krijgen. Nadat nog eei s de heeren Gerritz. en Kloosterman het woord hebben gevoerd en Ds. van Lummel heeft ge- dupliceeid, wordt de druk bezochte vergadering gesloten. He Burgemeester van 's-Rraventiage. Het bericht omtrent den ziekte toestand van den Burgemeester van 's Kravenhage, luidde Zondag aldns «Nacht onrnst'g, Eenige temperatnnrverheffing. In het beloop der ziek: e heeft zich eene pleuritia ontwikkeld. Verloop oogenblikkeljjk normaal». Den 28en was het bericht: «Tengevolge van de sedert Ziterdag geconstateerde pleuritis blijft de lichaamstemperatuur hoog. Nacht minder onrustig." Dr. K. S.aurillard. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland is aan Dr. E. Laurillard, predikant bij de Her v. Gemeente te Amsterdam, op zjjn verzoek een eervol emeritaat verleend, met ingaDg van 1 Juli.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2