Groote Paardenmarkt te Alkmaar, No. 40. fierste b lad Honderd en zesde jaargang, 1904. VRIJDAG 1 APRIL. Groote V oorj aars-V eemarkt te Alkmaar. MAANDAG 18 APRIL 1904. op WOENSDAG 20 April 1904. TOELATING Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. van leerlingen op de vier Gemeentescholen. De Oorlog ia het Oosten. ALKHAARSCHE COllRAAT. Deze Courant wordt K I a s d g-, Vonderdag- en Z&terdagavoHd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaah t 0,80franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers f Afzonderljjke nummers 8 ets. Telefoonnummer 3. 3*rys der gewone advertentlën Per regal f 9,1S. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op eene der vier öemeentescbolen toegelaten wen- schen te zien uitdaarvan vóór lft April 1904 aangifte te doen bij de hoofden dier scholenondar overlegging van het geboortebriefje en het laën- tlngsbriefje der kinderen waarvan toelating ge vraagd wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING. Voorzitter. 22 Maart 1904. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie dei- gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd eene snppletoire gemeentebegrooting voor den dienst van 1903, welke in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 29 Maart 1904. C. D. DONATH Secretaris. De Kuslsch-Japansehe oorlog. De Japanners erkennen nu zelf ook, dat de zesde aan val op Port-Arthur mislukt is. Admiraal Togo verklaarde, dat trots de voor den ingang van de haven gezonken schepen de doorvaart nog voldoende is. De hoop om Fort-Arthur in te sluiten, schijnt men nu vooreerst vrjj wel op te geven. Wezen de laatste berichten omtrent de troepenbewegin gen in Korea er op, dat de vijandelijke legerafdeelingen elkaar naderden, thans wordt van Russische zijde een vrij belangrijk gevecht gerapporteerd, dat den 28 heeft plaats gehad bij Tsoeng-doe. Den vorigen dag hadden de Russen vernomen, dat vier vijandelijke afdeelingen zich bevonden vijf werst van Tsoeng-doe. De Russen rukten op Kasan aan en kwa men den 28en in Tsoeng-doe aan. Toen men nabij de stad was, openden de Japanners bet vuur, dat door de Russen met een kruisvuur werd beantwoord. De Japan ners trokken terug en deden later een aanval op Kasan (tus8chen Anjoe en Ping YaDg). De Russen stegen op naar Kasan, waar een hevig gevecht werd geleverd, waarin beide partijen tamelijk ernstige verliezen moeten hebben geleden. Dit eerste gevecht van eenige beteekenis is ii ogeljjk de voorlooper van een ernstigen strijd daar in den omtrek. Een botsing kan niet uitblijven, waar beide partpen het land binnendringen. De Russen zijn in twee afdee lingen Korea binnengerukt, de Japanners trekken voor waarts naar het Noorden. Omtrent den staat van beleg afgekondigd te Nioet- sebwang, vroeger reeds vermeld, neemt men aan, dat dit wijst op een spoedig begin van den oorlog om het bezit van Zuid-Mantsjoerije, waar Japan voornemens is een landing te beproeven. Het Engelsche blad >de Standard" meent, dat tegen deze afkondiging de neutrale mogendheden zich zullen verzetten, doch het zal moeilijk vallen aan de Russen het recht van dezen maatregel te ontzeggen. Een landing te Nioetschwang wordt nu echter voor de Japanners wel wat moeilijk, en zeer waarschijnlijk brengt het laatste optreden van de Russische vloot, die meer kan dan de Japanners meenden, wel verandering in hunne tactiek. Omtrent het Wladiwostock eskader, verneemt men nog niets met zekerheid, de Russische autoriteiten zwijgen er over, of sturen de persmannen met een kluitje in het riet. Ook de Japanners zijn tegenover de oorlogscorrespon denten niet zeer toeschietelijk, zij worden zeer hoffelijk ontvangen, worden te Tokio herhaaldelijk op feestmalen enz. genoodigd, maar over het tjjdstip, dat zij naar het oorlogsterrein mogen gaan, vernemen zij niets en van den toestand vernemen zij minder dan de Europeesche aboDne's op de bladen, waarvoor zij werden uitgezonden. Arme persmannen 1 BfiEiGIfi. De commandant Papijn, het sLchtoffer van den eersten dynamietaanslag te Luik is overleden, wat daar groote ontroering heeft teweeggebracht. In de Kamer werd door woordvoerders van alle partpen hulde gebracht aan den braven officier. fiNOHIiAN®. Het Britsc'n Lagerhuis heeft tot 15 April Paascü-vacantie genomen, nadat het nog bij eerste lezing de Regeerings-voordracht had goedgekeurd tot be perking der immigratie van ongewenschte vreemdelingen. De pestepidemie in Britsch-Indië vanwaar de gevrees'e ziekte waarschijnlijk naar Transvaal werd over gebracht is aanmerkelijk uitgebreid. Van 13—19 Maart kwamen er 49,527 sterfgevallen voordat is 7000 meer dan in de vorige weken. I.ord Mllner heeft aan een feestmaal te Johan nesburg een toespraak gehouden, waarin hij zich verdedigde tegen de aanvallen, waaraan hp in Engeland blootstaat en o.a. gezegd: »Ik geef geen twopence (dubbeltje) om de meening van lieden die 7000 mijlen ver weg zijn, mnar als ik zie, dat ik het vertrouwen der Zuid-Afrikanen heb verbeurd, dan zal ik zonder klagen heengaan.'' Dat hij van dat vertrouwen niet zoo zeker schijnt, zegt de .Daily Cronicle". blijkt uit het feit, dat hij heeft geweigerd over de Chineezen-quaestie eene volkstemming te houden. Ook andere bladen zjju over deze uitlating van Milner niet zeer te spreken. KRANKRUK. Het debat over het beleid van den minister van Marine Pelletan is den 29 in de Fransche Kamer begonnen met een redevoering van Ohaumet, die den minister niets minder dan slofheid en nalatigheid verweet. Nog meerdere sprekers hebben het woord ge voerd of zullen dat doen. Van regeeringszijde wil men da benoeming van een commissie van onderzoek. Voor de noodlijdenden op het eiland Réunion, dat dezer dagen door een orkaan werd geteisterd, is 100.000 francs beschikbaar gesteld. De minister van kolon-'ën zal in den ministerraad 20 millioen voor de kolonie aanvragen. BALKAN SCHEfiRfiKUANU. De gezanten van Oostenrijk en Rusland hebben den Turk chen minister van buitenlandsche zaken, Tewfik-pasja, het antwoord op de nota van Donderdag 1.1. overhandigd. De gezanten nemen er acte van dat de Turksche Regeering de benoeming van 25 Europeesche officieren voor de Macedonische gen darmerie heeft aangenomen. Wat de andere pnnten be treft, die de Porte in haar nota niet bespreekt, zien de gezanten in het stilzwijgen der Turksche Regeering een bewijs van instemming. In diplomatieke kringen erkent men zonder voorbehoud dat deze oplossing der hangende quaestie voornamelijk te danken is aan het bemiddelend optreden van den Duit- schen gezant, baron Mirschall von Bieberstein. Het gevecht la Korea. LONDEN, 30 Maart. De Japansche legatie publiceert het volgende telegram uit Tokio Nadat de Japanners de Russen verslagen hadden op den Kanton-straatwegbezette een afdeeling infanterie en cavalerie Chongjoe. De Russen, die ongeveer 600 man sterk waren, trokken terug in de richting van Wjjoe. 5 Japanners, onder wie 1 officier, werden gedood; 13, onder wie 1 kapitein werden gewond. De infanterie leed geen verliezen. De Russen lieten 2 dooden achter, maar men zegt, dat in de stad nog 7 of 8 overleden zijn, die door de ruiterij of door de ambulances werden meege voerd. Men zag ook 2 dooden, waarschijnlijk officieren, door de ambulances' wegbrengen. Hier en daar vond men overblijfselen van bebloed ver band. De Russen schijnen ten minste evenveel verliezen geleden te hebben als de Japanners. Hayoe bezet. SEOEL, 29 Maart. Japansche voorposten bezetten 27 dezer Hayoe, een zeehaven ten Z. W. van Anjoe. TOKIO, 30 Maart. De Russen hebben door bemidde ling van den Fianschen gezant bij de Japansche regee ring een protest ingediend tegen de vernieling van het quarantaine station op Sano-hantao gedurende den vierden aanval op Port-Arthur. Uit de Fransche Kamer. PARIJS, 30 Maart. De credieten voor de marine werden met 398 tegen 18 stemmen toegestaan. De dis- enssiën waren dikwijls zeer heftig. Hollands Noorderkwartier. Den 30 Maart 1904 werd te Wognum in »de vier Eemskinderen" door de vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbonw in Hollands Noorderkwartier hare gewone voorjaarsvergadering gebonden. Het ongunstige weder en de plaats der samenkomst in aanmerking nemende, kon de opkomst niet ongunstig genoemd worden. Het openingswoord werd uitgesproken door den heer J. J. Winkel, voorzitter der vereeniging, die den leden een welkom toeriep. Van de ingekomen stukken lokte het verzoek van het Hoofdbestuur der Groninger vereeniging van Handel en Nijverheid, om adhesie te betuigen aan zijn adres aan de Staten Generaal, inzake de oprichting van eeu Hoogeschool voor landbouwkunde, een breed opgezet debat uit, waar uit bleek het groot verschil van in zich 5 dat ten dezen opzichte bestaat. Het meenings-verschil liep hoofdzakelijk over de vraag of door de oprichting van een zelfstandige universiteit het doel niet beter bereikt zou worden dan door het toevoegen van een faculteit voor »landbouw- knnde'' dan een der bestaande. De vergadering besloot dit punt aan te houden, opdat het bestuur inmiddels ge gevens kan verzamelen en daaromtrent eeu grondig advies kan samenstellen, vergezeld van toelichtingen, dat later de vergadering zal worden voorgelegd. Ten aanzien van het jaarverslag 1903, deelde de voor zitter mede, dat het den leden in druk zal worden toege zonden. De rekening voor 1903 werd vastgelegdzij sluit met een batig saldo van f 820,79. De commissie van onderzoek dier rekening bestond uit de h.h. R. A. Kaan en G. Muis. De verslagen van de werkzaamheden van den Zuivel- consulent en vau de pachtcommissiën over 1903, respec tievelijk uitgebracht door Dr. Scheij en den secretaris der vereeniging, den heer Teengs, gaven tot geen debat of opmerking aanleiding. Omtrent de voederproef met verschillende maïssoorten bij varkens, werd door den heer R. Visser een rapport uitgebrachtde rapporteur kwam daarin tot de conclusie: dat het voeren van varkens met mais, die het laagst in prijs staat, het voordeeligst kan genoemd worden. De voorzitter geeft verslag van het onderzoek, dat hij instelde naar de mogelijkheid van het gebrnik van elec- triciteit voor verlichting en beweegkracht ten plattelande. Z.Ed. kwam tot de slotsom, dat zoowel voor verlichting als voor beweegkracht, electriciteit vooralsnog te kost baar is. Hetzelfde gold z.i. voor aerogeen-gas. De heer P. Schenk Dz. doet vervolgens uitkomen de groote schade die de botziekte onder de sehapen in 1903 heeft toegebracht en nog steeds toebrengt, en geeft eenige wenken ter beteugeling van die ziekte. Hij beveelt daarvoor aan o. a. goed schoonhouden der slooten langs de wei landen en verwjjderen der slootplanten uit de omgeving der schapen. Ook acht bij goed, krachtig voedsel een uitstekend middel tot bestrijding der ziekte. Tot leden van bet bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren J. J. Winkel, G. Bos Wz. en D. Brander Fz., die niet herkiesbaar zijn, werden benoemd de heeren W. O. Dnin te Spierdijk, Jo. Avis te Mid woud en J. Zijp Kz. te Venhuizen, en tot voorzitter de heer J. Koopman te Beemsterdie hunne benoemingen staande de ver gadering aannamen uitgezonderd de heer Zijp die niet ter vergadering aanwezig was. In Alkmaar zal de volgende vergadering worden gehouden. Wordt besloten lo. tot het voortzetten der proeven ter bestrijding van unjer, en daarvoor voor 1904 op de begrooting f 175 uit te trekken 2o. tot het aanleggen van aardappel-proefvelden en daar voor f150 voor 1904 beschikbaar te stellen. De wensehelijkheid der sub 1 en 2 genoemde pnnten werden door den heer Nobel verdedigd 3o. tot bet opleiden van veeverloskundigen. De nood zakelijkheid hiervan werd betoogd door den heer J. Koopman, die het groote nut er van in het licht stelde 4o. tot het nemen van voederproeven bij melkvee; in leider was de heer Dr. v. d. Zande. Deze raadde de aanneming van het voorstel van het bestuur om hiervoor f500 beschikbaar te stellen, aan. Het Bestuur deelde mede, dat het voornemens is van de Regeering een subsidie ad f400 te vragen, ter tege moetkoming in die kosten ad f 500; 5o. tot het bevorderen van het plaatsen door particulieren van veebascnies op de voornaamste veemarkten in Hollands Noorderkwartier. Het groote nat hiervan werd betoogd door den heer D. Brander Fz., die de aanneming van het voorstel des Bestuurs, om daarvoor f 150 beschikbaar te stellen, bepleitte 6o. de wensehelijkheid om het goed melken te bevorderen werd betoogd door Dr. Schejjdie de aanneming van het voorstel des Bastnnrsom daarvoor f 100 be schikbaar te stellen aanvaarddedat geschiedde. Dr. Scheij gaf een overzicht van de wjjzewaarop hij deze materie wenschte te zien geregeld 7o. de heer Nobel leidde in het onderwerp Is het opmaken van kaas onder de wei of in dien geest een doelmatig middel tor bestrijding van geluid in de kaas? De door den heer Nobel aangeprezen metbode werd door enkelen op grond van daarmede opgedane er varing, bestreden. Ondanks deze weerlegging werd besloten f]00 toe te staan voor proeven ter bestrijding van die gebreken. Vervolgens werd de begrooting voor 1904 vastgesteld, waarna de vergadering na de gewone plichtplegingen werd gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1