PLANTSOENEN. LICI ALKMAAËSCHE COURANT. Kiezerslijst. Nederland. noodigen de ingezetenen drin gend uit dergelijke beschadigingen zooveel in hun vermogen is tegen te gaan en mede te werken tot het bewaren van de goede orde in en de instandhouding van de plant soenen. FEUILLETON. HILBERTA. 7) W. No. 40. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Vrijdag 1 April 1904, Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen naar aanleiding van art. 28 der kieswet, ter algemeene kennis, dat de kiezerslijst en de alpha- bettalsehe lijsten van de namen en voornamen van hen die van de kiezerslijst zijn al gevoerd, en van hen die daarop zijn gebracht, op heden door hen zijn vastgesteld en vanaf dezen datum tot on met den 21 April e. k. voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk' verkrijgbaar gesteld. Verbetering der kiezerslijst kan lot en met den 15 April door een ieder worden gevraagd, die meent, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 22 Mrt. 1904. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Overwegende, dat hnn herhaaldeljjk klachten ter oore komen over het beschadigen van den hoat en de plant soenen Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 25 Maart 1904. O. D. DONATH, Secretaris. Hofberichten. Het vertrek van H. M. en Z. K. H. den Prins uit de residentie naar het buitenland, is voorgenomen tegen a.s. Dinsdagavond. Verkiezing te Eist. Den 30 is bij enkele candidaatstelling voor de Tweede Kamer-verkiezing in het hoofdkiesdistrict Eist gekozen de heer mr. A. baron van Wjjnbergen, te Arnhem. Tweede Kamer. Het voornemen is de Tweede Kamer,' na hervatting der werkzaamheden in het laatst van April, behoudens een kort Pinksterreces tot omstreeks half Juni bijeen te doen blijven, om dan tot het volgend zittingjaar uiteen te gaan. Jeugdige toeristen. Het Hdbl. meldt Door een politieagent zijn aan de De Ruyterkade te Amsterdam aangehouden twee twaalfjarige knapen, die aan de Alkmaarder boot kaartjes hadden gekocht en daar voor een gulden in betaling gaven, hetgeen den agent verdacht voorkwam. Op zijn vraag waarom zij naar Alk maar gingen, waren de kuapeu tegenstrijdig in hunne antwoorden. Bij fouilleering werd op hen bevonden on derscheidenlijk f 180 en f 49, welk geld, naar zij mede deelden, uit de woning van den vader van een hunner was weggenomen. Hoevelen zijn er nog! Uit Haarlem wordt gemeld, dat een gewezen vuur werker van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., die verleden jaar met de staking ontslagen werd weder als vuurwerker aan genoemde werkplaats wordt aange nomen. VAN MARIE CORELLI DOOR »Er heeft eene huwelijksinzegening plaats gehad," ver waardigde hij zich to zeggen tot een paar bindermeisjes, die buiten adem kwamen aanloopen, om eens te zien, wat er te doeu was, terwijl ze hunne kinderwagentjes voor zich uit duwden. »Maar nu is alles voorbij en ieder een is naar huis gegaan.' Ook Zjjne Koninkljjke Hoogheid was naar huis gereden. Er was dus niets meer te zien en niets meer om oplewachten. Ge kunt ook weer heen gaan, teleurgestelde meisjes 1 De eed, die twee tot één bindt, die Verstand en Dwaasheid, Reinheid en Zin nelijkheid, Onbaatzuchtigheid en Egoïsme verbindt, is voor den eeuwigen God afgelegd en voor zoover wij het beoordeelen mogen, heeft Hij in dien bond toegestemd. Er valt niets meer te zeggen of te doen bet offer is gebracht. Dit alles was nu drie jaar geleden gebeurd, en toch herinnerde Delicia zich, terwijl zij in stille afzondering in hare studeerkamer zat, alles wat er op den trouwdag was voorgevallen, tot in de kleinste bijzonderheden, als den dag van gisteren. Haar geluk had haar dea tjjd op zachte vleugelen voorbij doen vliegen en haar droom van lieide had nog niets van haar hemelschen glans verloren. Haar huwelijk had geene merkbare veranderingen in haar lot gebracht zij werkte nog wat harder en geregelder, dat was alles. Haar man verdiende al de genoegens en weelden van het leven, die zij hem verschaffen kon meende ze en zij was vast besloten, dat hij zich nooit zou beklagen over haar gemis aan energie. Haar roem Er is sprake, dat nog andore stakers'binnenkort terug genomen zullen worden. De laatste wagen van de tram van 2 uur, welke met wagens voor de melkfabriek te Purmerend rjjdtderail leerde Maandagmiddag bij de Spoorbrug. Na een opont houd van een paar uur kon de personentram van 4.20 wader passeeren. Benoeming. Te Wesizaan is tot hoofd der Noorderschool be noemd de heer G. A. L. Spelberg te Nienween. Heiloo. Bij de op den 30 Maart jl. gehouden verkieziug van twee Leden voor het Bestuur van den Oosterzijpolder, zijn herbozen de heeren jhr. mr. P. van Foreest tot Dijkgraaf, on J. Hoogland tot Hoofdingeland Hen redacteur voor de rechtbank. Den 5 April zal te Arnhem terecht staan de heer H. Pyttersen, hoofdredacteur der Arnh. Ct., beschuldigd van te hebben aangerand de eer en goeden naam van Dr. H. van Capelle te 's Gravenhage. De aanklacht is gegrond op do volgende zinsnede in een artikel Wetenschap of Goud". sik beschuldig Dr. H. van Capelle zoowel H. M. de Koningen als den Minister van Koloniën misleid te heb ben omtrent het doel zjjeer expeditie. Immers had Dr, van Capelle meegedeeld, dat het doel, zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk was een onderzoek in te stellen naar den goudrijkdom van terreinen aan do Nickeiie en niet uitslaitend in het belang der wetenschap, dan zou den zeker töeh de Koningin, nöch de Minister daaraan hunnen zedelijken finantieeleu steun hebben verleend de laatste althans niet het noodlijdende Suriname met de kosten hebben durven bezwaren." Als getuige is o.a. gedagvaard de heer J. T. Cremer, oud-minister van koloniën. Overreden. Te fflaarn is een 46-jarige dame uit het sanatorium Rustoord'' te Soest door een automobiel overreden. In bedenkelijben tosstand is zij per auto naar SoeBt vervoerd. Chilisalpeter voor tuiniers. Al heeft het gebruik van chili op het gebied van landbouw in korte jaren reusachtige afmetingen aange nomen bij den tuinier is het nog zoo goed als onbekend. Het gaat verscheiden tuinlieden als »de hoofdige boer' van Staring, die feeen anderen we? won betreden dan het pad, dat zijne voorvaderen hadden aangewezen. Toch geef ik hun de verzekering, dat ze moeten zwichten voor de Moderne" bemesting. Onbekend maakt onbemind en daurom geef ik u den raad Neem een proef. 'tls voor den tuinier een zaak van groot gewicht zjjn groenten zoo vroeg mogelijk aan de markt te kunnen brengen. Hij moet vlug werken en om dit te kannen moet hij snelwerkende meststoffan gebruiken en vooral direct werkende stikstof. Uw stalmest laat u hiervoor in den steek en daarom neem een proef met chilisalpeter, die de planten na aanwending tot een brachtigen groei aanzet. Daar eeu mijner vrienden verleden jaar zijn spinazie- bed met chili bestrooide en door deze bemesting 't ge- heele bed liet verbranden, is het zeker raadzaam korte aanwijzigingen te geven. I. Strooi het op den grond uit en vermeng het door even een hark of vork te nemen met de bovenste grondlaag. Deze methode kan men toepassen, wanneer in 't voorjaar de grond gereed gemaakt wordt voor de ont vangst van het raad. Men moet deze bemesting her halen bjj elke vruehtopvolging. II. Strooi het uit en laat het aan zijn lot over. Het regenwater lost het op en voert het verder naar de plantenwortels. Zorg vooral, dat het niet op vochtige bladeren valt. Ze zouden verbranden Denk aan 't spinaziebed. III. Los de chili op en begiet daarmee de planten. Deze methode is wel werkzamer, maar men krjjgt gunstiger resultaten. De moeite wordt ruimschoots beloond door een Bnelleren groei. Bij 't maken van een oplossing moet men er evenwel aan denken deze niet te sterk te maken. Het meest aanbevelingswaar dig is: 1 gram chilisalpeter op 1 L. water of K.G. op 1 H.L. water. werd voortdurend grooter zjj was de eerste in de letter kundige wereld en men kwam van heinde en ver om het voorrecht te hebben haar te zien of even te spreken, al was het maar voor een paar minuten. Maar die alge meene bewondering was niets voor haar. Zij hechtte hoegenaamd geene waarde aan de bewijzen van waar deering, die zjj dagelijks uit alle deelen der aarde ontving en die van de grootheid van haar genie getuigden en spraken over den invloed die hare geschriften op duizenden hoofden en harten gehad had. Dit alles ging aan haar voorbij als het suizen vaD een zachten wind, al hare be langstelling concentreerde zich op haar werk, ten eerste om het werk zelf en ten tweede opdat ze een voortduren- den, een onuitputtelijke goudmjju voor haren echtgenoot zou blijven. Carlyon had zeker niets, waarover hij zich beklagen kon, er bleef hem niets te wenschen over. Een gekroonde koning zou hem hebben kunnen benijdengeen zorg drukte hom, geen schulden, geen moeilijkheden, eeu voortdurend saldo bij zijn bankier, een weelderig tehuis, niet alleen met die gemakken ingericht, waarover de weelde beschikt, maar met de smaak van eene kunstenares, die getuigt van een helder verstand eene beminnelijke vrouw, wier schitterende gaven het onderwerp van het gesprek vorm den op twee werelddeelen, en ten slotte en dat niet in het minst, de volkomen, vrije beschikking over zijn weg en wil. Delicia speelde nooit dea haiselijken tyran over hem hij was geheel vrij om te doen wat hij verkoos, om te gaan waar bij wilde en te bezoeken wien hem goed dacht. Zij ondervroeg hem nooit naar den aard zjjner bezigheden of vermaken, en hij van zjjn kanf, was ver standig genoeg een lijn te trekken tasschen een zeker »soort" die hij persoonljjk vereerde met zijne bezoeken, en de anderen, die hij aan zijne vrouw voorstelde. Hjj wist heel goed, dat wanneer hij de dwaasheid beging iemand met zoo'n twijfelachtige reputatie" in den kring van kennissen van zijne vrouw te brengen, zijne tegen woordigheid slechts éénmaal geduld zou worden. Delicia had een zeer vlug waarnemingsvermogenen ofschoon hare geaardheid de vriendelijkheid zelve was, had ze een Ook kan men de oplossing wel steiker maken, maar er dan vooral voor zorgen de planten met schoon water na te gieten, zoodat niets van de oplossing op de bladeren blijft liggen. Vooral in droge tijden heeft deze methode nog het voordeel, dat men de planten tevens van water voorziet. De tuinman moet niet vergeten, dat dit begieten vooral des avonds het doelmatigste is. Hoeveel moet men nu geven Ziehier mjjn antwoord. Men geve ongeveer per 100 M2. Bloemkool Roods kool Witte kool Savoye kool Andijvie Spinazie Selderij Wortelen Radijs Witlof 4-6 K.G. pl.m. 4 K.G. Augurken Komkommers Uien 4 K.G. en meer. ütompetoreu. Uitslag der door Dijkgraaf en Heem raden van de Schaermeer gehondene aanbesteding van 800 M3. grint G. Blom te Schoorl, f 2.24 J. Zejjlemaker te Hoorn, f 2.15; G. Oudakker te Dordrecht, f 1.86; P. Messelaar te Alkmaar, f 1.86W. F. Stoel Zn. te Alkmaar, f 182sGrintmaatschappij te Utrecht, f 1.75; P. van Hasselt te Nijmegen f 1.71alles per M3. 150000 straatklinkers. O. de Wild te Alkmaar, 1 19 J. Zejjlemaker te Hoorn, (perc. 1), f 20.05; J. Zejjlema ker te Hoorn, (perc. 2), f 19.75P. Messelaar te Alkmaar, (perc. 1 met merk A), f 2165; P. Messelaar te Alk maar, (perc. 2 met merk B), f 21.15; P. Messelaar te Alkmaar, (beide perc. met merk Cj, f 19.20W. F. Stoel te Alkmaar, (beide perc. met merk 1), f 18.25 (beide pere. met merk 2), f 18 70 (perc, 1 met merk 1), f 18.35(perc. 1 met merk 2), f 18.80(perc. 2 met merk 1), f 18.15 (perc. 2 met merk 2), f 18 60, alles per 1000. De levering van 800 Ms grint is gegund aan P. v a n Hasselt te Nijmegen. Van 150000 straatklinkers aan P. Messelaar te Alkmaar voor beide perceelen met merk O voor f 19.20 per 1000. Sijbekaspel. De uitslag der verkiezing voor een lid der gemeenteraad alhier, gehouden op 28 dezer is, dat uitgebracht zijn 109 stemmen, waarvan 4 van on waarde. De volstrekte meerderheid 53 stemmen werd door geen der caudidaten bereikt. De heer N. Por- tegijs kreeg 20 stemmen de heer C. Vlaar 41 en de heer J. Paauw de rest of 44, zoodat tusschen de beide laatst genoemden eene herstemming zal moeten plaats hebben. Schagen. Onze Harmonie gaf den 27 een zeer goed geslaagd concert in het N.-H. koffiehuis alhier. Eene aangename afwisseling in het program was de flnit-solo op motieven van Verdi's opera »Rigoletto" van W. Popp door den heer Hulsman, »Madschen von der Spule» van T. van Suppé en »Au Village» van A. Oouvée door de kapel met mooie nuanceeringen gespeeldmochten den meesten bijval verwerven. Harslngerkorn. Voor de betrekking van onder- wijzereres aan de openbare school te K o 1 h o r n hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. Op 24 en 25 April zal te Kolhorn eene tentoon stelling van handenarbeid worden gehouden, uitgaande van het nutsdepartement. Een subsidie ad f 50 werd hiervoor van het Hoofdbestuur verkregen. De inzendingen zijn beperkt tot de gemeente en een deel van den Groet polder te Winkel. Den 3 April (len Paascbdag), zal het, zanggezelschap »Caecilia» te Kolhorn een openbare uitvoering geven. Het programma is veelbelovend. Haringkarspel. Den 28 dezer vergaderde de Raad dezer gemeente. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering warden door den Voorz. eenige mededeelingen gedaan, die alle voor kennisgeving werden aangenomen. Hetzelfde geschiedde met de verslagen van het herhalingsondei wijs en de verslagen van de commissie tot wering van schoolverzuim. Tot leden der commissie warden herbenoemd de heeren A. Blad, A. Kistemaker en D. Plaatsman. Vervolgens werd tot onderwijzer aan de school te Waarland met algemeene stemmen benoemd de heer D. de Vries, onderwijzer te Harkema—Opeinde. groot gevoel van eigenwaarde en wist ze zich zoo bedaard en behendig te onttrekken aan iedere ontmoeting met die schurken in de maatschappij en lage parvenu's, dat ze niet zouden durven trachten ooit op een voet van ge meenzaamheid met haar te komen. Niet in staafden toe gang tot haar hnis te verkrijgen, zochten ze hun toevlncht in den laster zjj verzonnen leugens, lage beschuldigin gen tegen haar, die echtor alle weersproken werden door haar eerlijk leven, haar huiselijke vrede en geluk. Toespelingen en valsche geruchten las men v n haar in de dagbladen, zij wilde er echter niets van weten en zjj ontzenuwde al dien laster door hare leefwijzetotdat men eindeljjk niets meer van haar wist te zeggen dan dat ze baren man afgodisch vereerde". »Ze is werkeljjk doodeljjk verliefd op hem 1" riepen de Tookseya en de Snoockseys nijdig nit. »Iedereen weet dat Paul Valdis haar wanhopig vereert; zij alleen schjjnt er niets van te merken 1" Misschien vindt ze de Pransche gewoonte niet goed een echtgenoot en een minnaar tegeljjk te hebben," ver onderstelde de heer Casual Caller. »Ofschoon het tegen woordig toch ook mode in Engeland is. Bovendien is die Paul Valdis al honderdmaal wanhopig verliefd" ge weest, zooais gij het noemt." De Tookseys en de Snoockseys zuchtten, huiverden, draaiden met hunne oogen en haalden de schouders op. Zjj waren oud en leeljjk en hadden een geelbleek ge laatmaar hun hart was nog vol afgunst en kwaad: zij verwonderden zich over en benjjdd"n het groote geluk van deze vrouw eene letterkundige nog well die niet alleen den knapsten man tot echtgenoot had, maar die nog bovendien den mooien Paul Valdis, den grooten acteur tot minnaar kon hebben, als ze hem maar een haarbreed tegemoet kwam 1 Terwjjl »men" zoo redeneerde, werkte Delicia, en ver zamelde schatten, opdat haar man ze kon uitgeven zooals het hem behaagde. Zij zonderde wat af voor de uitgaven van haar huishouden en een matig gedeelte voor haar eigen kleeding, en de rest was voor hem. Hg reed met twee vóór elkander gespannen paarden, de prachtigste

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5